TI TAO TI - TAO I Qirislus is ein terwijl de wereld op dit punt gerust is gesteld komt daar plotse ling uit Londen het alle illusie be nemend bericht dat daar met 500 tegen 3 stemmen Krishnamurti „gekozen" is tot Messias. Alsof t een lid voor den ge meenteraad gold, werd hij gekozen. Was hij dus eigenlijk vóór die verkiezing geen Messias Hoe kon hij dan spreken zooals hij deed van „Mijn kruisiging destijds in Palestina!" Deze moderne Messias blijkt wel in alle opzichten modern. komt. PROVINCIE-NIEUWS. De aardappelteelt in Zeeland. Voor de Zeeuwsche Landb. Mij. heb ben de heeren mr. P. Diedeman, W. Kakebeeke, Tj. B. E. Kielstra en M. J. Boerendonk een rapport uitgebracht over de vraag of aardappelmeelfabricage voor Zeeland aangewezen is. Allereerst gaan zij de economisch-geo grafische verspreiding dezer industrie na en komen tot de conclusie, dat de herle ving der aardappelmeel-industrie in Cen traal Europa mede door de bescherming weinig goeds voorspelt vocxr de rentabiliteit der Nederlandsche aardappelmeelfabrie ken. Daarna schetsen zij het procédé der aardappelmeelbereiding zooals dit in Ne derland gevolgd wordt, de ontwikkeling en beteekenis der aardappelmeel-industrie in het Noorden van ons land, de aard appelteelt in Nederland, en meer in het bijzonder die in Zeeland. De conclusie is, dat de aardappel meel-industrie voor dit gewest onder de tegenwoordige omstandigheden geen be teekenis kan hebben. Geleid door overwegingen van welbe grepen eigenbelang zal de Zeeuwsche land bouwer den verbouw van consumptie-aard appelen niet verlaten, maar integendeel trachten te perfectioneeren en waar mo gelijk, tot meerdere uitbreiding brengen, Ierseke. Het 13-jarig zoontje van deu heer A. Hartoog kwam Dinsdagavond door het rijden tegen een trottoirband in de Langeviele in een ijzeren hek te vallen De scherpe piek drong ver in het hoofd Een drietal menschen moesten hem uit' het hek lichten. Bewusteloos is hij bij den heer J. Schipper binnengedragen en later per auto naar huis vervoerd. Zonder bij bewustzijn te zijn gekomen is de jongen om 7 uur reeds overleden. De deelneming met de ouders is algemeen Kapelle. De op 9, 10 en 3 l Sept e.k te houden tentoonstelling van fruit, groenten eu bloemen begint een meer vasten vorm aan te nemen eu belooft heel wat te worden. De volle medewerking van vooraan staande mannen in de fruitteelt is toege zegd en ook de Rijkstuinbouwconsulent dhr. v. d. Plassche hoopt te doen wat mogelijk is om deze tentoonstelling zoo hoog mogelijk op te voeren Van verschillende personen die liefde en toewijding bezitten voor deze zoo be langrijke tak van arbeid, zijn reeds be dragen toegezegd en binnengekomen, ook vereenigingen laten zich niet onbetuigd Het bestuur der vereeuiging van oud leerlingen der Tuinbouwcursussen vanwien het initiatief uitgaat ontziet geen moeite Allerlei fruit, w.o. liet meest geschikte en gevraagde, zuilen ten toon gesteld worden, uniforme verpakking zal niet ontbreken. Ook aan de groententeelt zal volle aandacht gewijd worden. Waar deze teelt meer en meer begint toe te nemen, zal ook hier alle zorg aan besteed worden Een rubriek van bloemen zal geenszins ontbreken. Voor eenjarige afgesneden zaaibloemen, vaste planten, kamerplanten, planten in potten gekweekt, de nieuwste soorten rozen en dahlia's zal" gezorgd worden. Bestrijdingsmiddelen, plantenziekten enz. te veel om alles op te noem'en zal te voorschijn gebracht worden. Kortgene. In de raadsvergadering van Maandagavond li wam de wethoudersver- kiezing aan de orde. Bij eerste stemming verkregen de heeren Dees' en Salomé ieder 2 stemmen; de tweede vrije stem ming had hetzelfde resultaat. Bij derde stemming, waarbij genoemde heeren zich onthielden van medestemmen, werd op dezelfde personen, ieder één stem uitge bracht. Terstond daarna wees het lot den heer Salomé als de benoemde aan, die ver klaarde het wethouderschap gaarne aanvaarden. Van Gedeputeerde Staten was een schrijven ontvangen, waarin dit College vooralsnog bezwaar maakt het besluit tot het aanvaarden van de schenking van f1700 van de Vereeniging „Landbouw belang* goed te keuren, daar het h i. met den aard der schenking niet is overeen te brengen, dat de geschonken gelden zullen worden aangewend tot dekking van ge wone uitgaven der gemeente. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen be sloten het bedrag aan te wenden voor den aanleg van een zijstraat van de burge- meester Snellenstraat, koopsom van den grond inbegrepen, en het geld dus te besteden voor buitengewone uitgaven. Van den heer A G C. Manckaerts en cons zal voor de aan te leggen straat worden aangekocht circa 7 aren 46 centiaren wei land voor den prijs van f 800 den hoop, alles behoudens goedkeuring van Ged Stoten De begrooting voor het dienstjaar 1926 werd in verband met deze besluiten gewijzigd Daarna kwam aan de orde een voorstel van B. en W om den heer C Hooger beets, tijdelijk onderwijzer aan de ULO School tot 1 September a smet ingang van laatstgenoemden datum in vasten dienst te benoemen Hoewel de jaarwedde van deze boventallige leerkracht geheel ten laste der gemeente komt, meenen B en W in het belang van het onderwijs, mede op advies van het hoofd der School en den inspecteur van het lager Onder wijs, dat tot vaste aanstelling moet worden overgegaan Bovendien zou ve lenging van liet tijdelijk dien tverband, waarbij men wat de jaarwedderegeling betreft de perio dieke verhoogingen ontloopt niet stroken met de bedoeling van artikel 41 der lager onderwijswet. Na eenig debat werd de heer Hoogerbeets met 4 of algemeene stemmen tot vast onderwijzer aan de U.L.O. School benoemd, ingaande 1 Sep teinber 1926 Goedgekeurd werd een staat van onin bare posten hondenbelasting over het dienstjaar 1925, ten totalen bedrage van f 17,50. Ten slotte werd nog besloten, nu de schenking niet voor de gewone uitgaven mag worden gebruikt, het heffingspercen lage van de gemeentelijke inkomstenbe lasting 1926 1927 te brengen van l1 s op l8/*. Kwadendamme. Te Dongen slaagde voor de akte onderwijzer L.ü. dhr L Verbeem Pzn herkomstig van hier Middelburg. Wijlen W. J. de Bruijtn, douairière graaf Van Lijnden, overleden op bet slot Ter Hooge onder Koudeker- ke op 9 April j.l. beeft o.m, de volgende Legaten vermaakt, alle vrij van successie rechten: aan de vereeniging tot het be zoeken van de armen te Middelburg f2500; aan de vereeniging tot bevorde ring van de belangen van den dienstbaren stand te Middelburg f2500; aan de N.V. Verpleeghuis te Middelburg f2500; aan bet Diaconie-Armbestuur der Nederd. Hervormde gemeente te Middelburg f2500; aan dat van de Nederd. Herv. gemeente te Koude kerke f1500; aan de vereeniging Boddaert-Tehuizen te Am sterdam f2500; aan de vereeniging Kin- derzorg te Middelburg eenige obligatiën in de 3 pet. leening ten laste van die ver eeniging, en aan het Zeeuwscb Genoot schap der Wetenschappen te Middelburg een verzameling Indische voorwerpen en wapenen. Hedenmorgen werd alhier door den hoofd-ingenieur-directeur van den rijks waterstaat aanbesteed a. het uitvoeren van bes tor tingen op de verdedigingswerken langs en in de Wester-Schelde, op den vooroever bij Terneuzen. Raming voor een vaste som van f7000,1745 scheepston. Inschrij vers: J. de Bree te Terneuzen 2036; Bot te Rilland-Bath 2085; J. P. de Vos te Terneuzen 2100; J. Roskam Cz. te SLiedrecht 2175; C. v. d. Klippe te Oos- terland 2200; G. A. v. d. Straaten te Terneuzen 2431 en A. de Bruijn te Terneuzen 2592 scheepston. b. het aanbrengen van nieuwe wrijf houten en klossen aan acht meerstoelen in de buitenhaven van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert met bijko mende werken. Raming f8200. Inschrij vers: Th. Blijlevens Az. te Made f8768; Iz. la Gassa te Koudekerke f8500; P. Dekker te Veere f8480; J. J. Jansen te Middelburg f8450; P. J. de Bourgraaf te Wemeldinge f8160; A. v. d. Straaten Jr. te Hansweert f8150; J. Blijlevens te Drimmelen f 7820. Sdiore. Met ingang van heden zal op werkdagen na 9 uur namiddag als mede op Zon- en feestdagen gelegenheid bestaan om vanuit Schore (telephooncel) telephonisch te spreken met den arts «J Nieuwenhuijse ie Kruiningen Vooral met het oog op het feit dat tusschen de gemeenten Kruiningen eu Schore het kanaal loopt, is dit voor de bewoners van de westzijde van het kanaal een flinke verbetering. Naar wij vernemen zal zeer bin nenkort een N V. worden opgericht voor de fabricatie van betonwerken De fabriek welke voorloopig van bescheiden omvang zal zijn. zal worden geplaatst op een ter rein te Vlake langs den Kanaal weg. De dame die Zondag alhier in het kanaal viel en daardoor een handtaschje verloor, werd heden in het bezit gesteld van een bankbiljet van veertig gulden, dat door iemand te plaatse was opge vischt, Waarde. In de jongste gehouden ver gadering van den raad dezer gemeente bleek geen bezwaar te bestaan tegen de nieuwe jaarweddien-regeling van den bur gemeester, secretaris, ontvanger en wet houders. De circulaire van de N.V. Wa terleiding Mij. „Zuid-Beveland" te Goes, tot verplichte aansluiting bij de waterlei ding van de perceeilen, daarvoor in aan merking komende, werd voor kennisgeving aangenomen. De begrooting voor den dienst 1925 werd vervolgens gewijzigd tot een bedrag van f712,17. Het kohier school geld voor 1926 werd opgemaakt tot een bedrag van f608,en worden B. ein W. gemachtigd om over te gaan tot pu blieke verkoop van het oude toren-uur werk. Aan den heer W. E. de Jager is met ingang van 1 Juli a.s. op zijn ver zoolt eervol ontslag verleend als orga nist der N, H. Kerk alhier. STADS-NIEUWS. A. B. Marinkelle. Te Den Haag is overleden de heer A. B. Marinkelle, hoofd-ingervieur-diirec- teur van den rijkswaterstaat. De over ledene was als ingenieur in het begin zij ner loopbaan o.a. te Goes werkzaam. Benoemd. Mevr. Wed. G. W. van BameveM Nauta alhier, is benoemd tot collectrice der staatsloterij. Geslaagd. Mej. L. van Kalmthout alhier slaagde te Eindhoven voor het eindexamen gymna sium. De Goesche Polder. In de Maandag gehouden vergadering van ingelanden van den Goeschen Pol der werd de rekening over hot dienstjaar 1925-1926 vastgesteld in ontvangst op f 7210,63Vs, in uitgaaf op f5345,01. De begrooting voor het dienstjaar 1926- 1927 werd in ontvangst en in uitgaaf vast gesteld op f7719,55. De uiitkeering aan de eigenaren der schotbare gronden in den polder werd bepaald op f2,per H.A. De heer J. Vermeule werd tot ge zworene herbenoemd. Bijenteelt. Gistermorgen heeft de lieer van Giers- bergen, rijksbijenteelt-oonsulent voor de af deeling Noord- en Zuid-Beveland van de vereeniging tot bevordering van bijen teelt in Nederland een lezing gehouden over de werkzaamheden, die op het oogenblik moeten worden verricht in ver band met de slechte weersgesteldheid Spr. herinnerde eraan, dat de maand Juni in 1923 ook zeer slecht was en hij meen de, dat men de honing-oogst inog niet be hoeft op te geven. Het eenige waarop gewacht wordt is een periode van warm weer, zoo dat het groot aantal bijen dat de kasten en kor ven bevatten geregeld naar buiten kan om honing te balen. Tot die periode aan breekt is het echter de taak van den im ker om met alle hem daartoe beschikbaar staande middelen, het zwermen te voor komen. O.a. werd nog opgemerkt, dat voor den bijenteelt het weer nog iets te goed is. Beter heelemaal geen uitvlucht dan zooals nu, want slechts een klein aantal der bijen die uitvliegen keeren nog terug en honing wordt toch niet medegebracht. Bovendien wordt de zwermdrift teveel aangewakkerd en zooals iedere imker weet, wanneer een volk veel zwermen le vert is de honingoogst van geen beteekenis. Op den stand van den heer Provoost in den Wilhelminap older, werd een en ander gedemonstreerd. Het nieuwe ziekenhuis. De bouw van het nieuwe r.k. zieken huis is gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer H. Seegers te Nijmegen. De vogels in onze polders. De maand Juni is wel de maand, die ons het mooist de volle ontbloeiing der natuur te zien geeft. De boomen hebben hun scboonsten tooi. Nog miet is het fris- sche groen vervangen door het donkerder volle zomergroen, dat Juli ons te zien geeft. De weiden staan in volle pracht. Het hooge gras, de bruinroode zuring, de gele boterbloemen en de fijn paarse weide- koekoeksbloemen, knotwilg en els bieden alle een schuilplaats aan de gevleugelde bevolking. De meeste vogels hebben haar eerste broedsel al groot gebracht. Kievit, en tureluur, grutto en kemphaan verzor gen nog hun bijna zelfstandige jongen, die binnenkort hun eigen weg gaan. Troe pen van kievitten, die hun ouderplichten reeds vervuld hebben, zien we rondtrek ken, terwijl aan heel enkele nog op zijn vier tolvormige bonte eieren zit te broe den. De tureluur met zijn lakpootjes roept angstig, wanneer we zijn domein betre den of hij zit zich rustig op een kooien- hok te „zonnen". De grutto wandelt door het hooge gras. Bij onze komst vliegt hij angstig op, omhoog in de lucht zijn eigen naam, een Langgerekt g-r-rutouw, uit te roepen. Cirkelend hoog in de lucht her haalt hij steeds hetzelfde, totdat hij nog altijd schreeuwend, maar nu eigenlijk meer fluitend, een eind verder neerstrijkt. Ze nuwachtig Loopt hij rond en komt eerst tot rust, wanneer we aan een1 sloot kant je of achter gindschen berm in het hooge gras zijn gaan liggen. We houden hem nog even in het oog, doch spoedig is hij, ver scholen door het hooge gras, voor ons verdwenen. Even verder zien we een klein vogeltje snel uit de oeverplanten wegschieten. De Lange staart, maar vooral de gele kleur, valt sterk op. Het is de gele kwikstaart, die zeker zijn mooi verborgen nestkomme tje met* de geelbruine eitjes daar tusschen de zegge verborgen heeft. Het is een neefje van de ons welbekende witte kwik staart of akkermannetje, die we bij bijna iedere boerderij kunnen aantreffen. Nog veel, heel veel andere vogels krijgen we te zien. De spreeuwen trekken alweer in troepen rond, een reiger vliegt over, we hooren den leeuwerik zingen en als we geluk hebben, zien \ye misschien nog een toren valk je „de roode wikkel" snel over vliegen of bidden boven een voor ons on zichtbaar prooi. „Steevoo". Maandag is hier ter stede opgericht de voetbaivereeniging „Steevoo". Secretaris der vereeniging is de heer L. M. van Breen, Oostsingel 84. Autobus-gids. De heer L. D. Boudeling alhier heeft een autobus-gids voor Zeeland uitgegeven. Het boekje zal hen, die wel eens van de autobussen gebruik maken, goede diensten kunnen bewijzen. Dammen. Nagekomen partij voor het kampioen schap voor Goes: Dhr. J. J. Snoodijk Dhr. A. Corstanje 11. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aan gevoerd: 1 kalf, 2 nuchtere kalveren, 5 loopvarkens, 43 biggen en 2 lammeren. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld we gens overtreding: Het zich met een wildstrik in het veld bevinden: J. N. te Kwadendamme f 15 s. 15 d. Trekdier zonder toezicht laten staan: M. d. L. te Kloetinge f5 s. 5 d. Straatschenderij: J. d. K. te Goes f 10 s, 10 d., N. R. te Goes f3 s. 3 d„ G. d. D. en F. C. d. P. te Hoecle- kenskerke f 15 s. 15 d. Te Wemeldinge met een auto in ver boden richting in een straat rijden: C-. W. V. te Ierseke f5 s. 5 d. Als brandgast niet tegenwoordig zijn bij oefening der spuit: N. S. te Oude- lande f3 s. 3 d. De veiligheid van het verkeer in ge vaar brengen met een auto: M. J. M. te Goes, vrijgesproken. Als schipper op zijn schip zijn naam niet Webben: G. C. K. te Hardinxveld f3 s. 3d. Met vrachtauto' rijden over een daar voor verboden weg: P. Z. te Zevenber gen f5 s. 5 d. In een autobus een losse zitplaats heb ben: C. H. te Rilland-Bath, vrijgesproken. Visschen in binnen water zonder akte: J. F. P. W. te Ovezande, A. M. al daar f 3 s. 3 d. I 's Avonds fietsen zonder Lainitaarn: C, K. W. te Kapelle f 3 s. 3 d., W. K. te Kapelle, M. V. te 's Heer Arends- kerke f5 s. 5 d. DronkenschapP. V. te Goes f 5 s. 5 d. is beroemd. RECHTSZAKEN. Haar kind verwaarloosd. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft gisteren een 34-jarige vrouw uit Maassluis terecht gestaan wegens, verwaarloozing van één barer kinderen en, tengevolge daarvan, dood door schuld. Voor de rechtbank verklaarde de vrouw dat zij meestal met haar kindereu alleen thuis was. Haar man was varensgezel Het jongste kind, dat zij zou hebben ver waarloosd, was geboren in februari 1925 en gestorven in Januari 192(1. Zij ont kende opzettelijk de verwaarloozing, den dood tengevolge hebbende, bewerkstelligd te hebben. De getuige deskundigen dr. v. Dijssel en dr v. Herwerden, die iu hel zieken huis te Rotterdam de lijkschouwing hebben verricht, verklaarde, dat liet kind buitenj gewoon mager was Zij hadden kunnen zien en ruiken dat het kind vervuild was De doodsoorzaak was een kleine iongout steking, waarvan het kind zeer waarschijn lijk hersteld zou zijn als het meer weer standsvermogen had gehad. Dr. Thibaut, had als politie arts te Maassluis het lijkje geschouwd, Hij had gedurende 37 jareu practijk nog nooit een zoo mager kind gezien. Volgens hem was het sterk verwaarloosd Hij had oud vuil in de oksels gevonden. Het was hem noodzakelijk voorgekomen de andere kin deren van de vrouw aan de ouderlijke macht te onttrekken Op een desbetreffende vraag van den President verklaarde getuige dat er ge ruchten liepen, dat vroeger een kind van deze vrouw tengevolge van verwaarloozing was gestorven Hij herinnerde zich. dat de kinderen toen naakt iu het huis rond liepen op een natten vloer. Bij zijn bezoek aan de woning na de schouwing van het lijkje te Rotterdam liepen de kinderen, die thans aan de ouderlijke macht zijn onttrokken, eveneens zoo ongeveer naakt rond. Getuige Koumons, arts te Maassluis had in September het kindje vier keer bezocht. Al die keeren was het kind de moeder had da»r altijd „toevallig" een rede voor kunnen opgeven zonder kleeren geweest De psychiaters dr. Peuon en dr De Vlonchy hadden de moeder niet ontoe- rekenbaar n zelfs niet abnormaal bevou den. Zij was ruw, lusteloos en oversehillig, ■maar niet als gevolg van ziekteverschijn selen. Gelüige Wiese—Broos, buurvrouw van bekl. had deze wel eens gewaarschuwd liaar jongste kind eten te geven, wilde zij liet' niet zien sterven. Get. Webers verklaarde dat de kinderen van bekl. hij de vorige getuige om boter hammen vroegen. Zijn vrouw had de kin deren als zij om eten vroegen wel door de moeder hooien toeroepen: „Val maar n je graf." Het O. M mr Holsteyn, achtte hier een typisch geval van artikel 255 Wet boek van Strafrecht aanwezig. Hij nam aan dat hier van opzettelijke verwaarloo zing sprake is geweest I e grove onver schilligheid van de vrouw, die meermalen geweren is op den toestand van luar kind, staat gelijk aan opzet Zijn overtui ging was dat het kind gestorven was aan de slechte behandeling Lettende op de verklaring der deskundigen is het wetlig bewijs daarvoor waarschijnlijk u'et te leve ren Mitsdien zou bekl veroordeeld moe ten worden op liet feit haar kind in hul- peloozen toestand te lfebben gebracht en gelaten. In aanmerking nemend dat eenige jaren geleden bij beklaagde onder dezelfde om standigheden een kind was gestorven, meende het O. M een zware straf te moeten requireeren IOiscli twee jaar gevangenisstraf BINNENLAND. Nederlandsche spoorwegen. Het 11 bid verneemt, dat hij Wycheu proeven genomen zullen worden met de seinen, die den treinenloop in ons land regelen. Men wil n 1. de seinarinen doen ver vallen en ook overdag door middel van gekleurde lichten, zooals 's nachts ge schiedt, het verkeer regelen Van dit nieuwe systeem wordt minder onderhoud verwacht, omdat er geen bewegelijke deelen meer zullen zijn eu hierdoor ook de aanleg eenvoudiger wordt Ook zijn er punten waar armseiuen moeilijk te plaatsen zijn, b v in bruggen en op geëlectrificeerde baanvakken, ten- gevolge-der masten met bovenleiding Bij het nieuwe toestel staan de seinen normaal op veilig, in tegenstelling met ile door personeel bediélide toestellen. Rijdt nu een trein door een blok, dat he eliermd wordt door een automatisch sein, dan komt dit onmiddellijk op on veilig en wordt weder automatisch veilig zoodra de trein het blok heeft verlaten Op de lijn GoudaOudewater zal een proef worden genomen met het automa tisch blokstelsei w arbij dus het personeel dat vroeger de seinen bediende, komt tc vervallen. Tijdens den ouden toestand zorgde het personeel, dat bij de overwegen dienst deed,, tevens voor het blokkeeren der baanvakken het voor een anderen trein onmogelijk maken een haanvak binnen te rijden, waarin zich reeds een trein bevindt ln Amerika kent men dit automatisch stelsel reeds jaren. In ons land met zijn talrijke onbewaakte overwegan kon men tactisch de hlokpunten combineeren met overwegpersoneel. R ij w i e 1 d i c f tegen kil en dank. Gisteren is een man, die&onder drank- invloed verkeerde en op et'u flets was gezeten, in de Poekhorststraiit te Den Haag tegen een tram gereden^ Toen (le mail door den geneeS<k. dienst verhonden was, bleek, dat het tfcwiel hein niet toebehoorde Eeuigeii tijd vóór het ongeluk gfebeurde, was de man in de Paulus Poflierstraat over een aldaar onbeheerd staand -j rijwiel gestruikeld en kon, engevolge rfan het gebruik van sterken drank, mVt zoo spoedig wegkomen. 1 Bereidwillige menschen, meenen oe dat man en rijwiel bij elkaar beln -orden, zetten den maD op de fiets, gavf e hem nog -een duwtje en daar reed d die rijwieldief tegen wil en dank

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2