N\ 70. Woensdag 16 Juni 1026 I15e Jaargang. ZIJ ABONNEEREN GRATIS. DE WENTELTRAP KWATM^ éMWVMEP ii FEUILLETON Beter dan Qoed: DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke begc meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. die zich met ingang van heden, voor min stens 3 maanden, op de Goesche Courant ontvangen de nummers tot 1 Juli a. s, BUITENLAND. OVERZICHT. Brazilië uit den Volkenbond. Brazilië heeft thans definitief zijn lid maatschap van den volkenbond opgezegd. Volgens de laatste paragraaf van het eerste artikel van het Convenant geldt voor het uittreden uit den Volkenbond een opzeggingstermijn van twee jaren. Zoo blijft Brazilië dus nog twee jaren lid. Het geen nu weliswaar, indien binnen dien tijd de Braziliaan,sche regeering van meening mocht veranderen, de verzoening verge makkelijkt, maar overigens van geen be- teekenis is. De dwang van dit artikel komt nergens anders op neer, dan dat Brazilië gehouden is, zijn contributie te blijven betalen. in Genève blijft men nog hopen, dat Brazilië binnen niet te langen tijd wel ver- zoenkijker gestemd zal worden en mien schijnt nog rekening te houden met de mogelijkheid, dat als men in September aan Brazilië opnieuw een raadszetel zou aanbieden, het wel voor de verleiding zou zwichtenair is deze zetel dan ook geen permanente. In elk geval schijnt men voornemens om, hoe ook verder de houding van Brazilië moge zijn, den Bra- ziuiaanschen rechtsgeleerde Fernandez tot leider van de juridische afdeeling van den Volkenbond te benoemen (in de plaats van prof. Van Hamel), indien deze al thans bereid mocht zijn, in de huidige om standigheden dit ambt te aanvaarden. De geest van den keizer. Te Potsdam heeft dezer dagen een plechtige herdenking plaats gehad van de gesneuvelden door het eerste garderegir ment. Prins Eitel Friedrich legde een krans aan den voet van het gedenk teelten, waarna volgens de rechtsche bladen in paradepas werd gedefileerd. Ook ver schillende andere vroegere prinsen waren aanwezig. Volgens de „Voss. Z." heeft generaal v. Plessen een telegram van den ex-keizer uit Doorn voorgelezen en daarna een „hoch" uitgebracht op „ons oude regi ment en onzen „obersten Kriegshernn Daarbij was geen rijksweer aanwezig. Wel- waren een rijksweercompagnie en de rijks weerkapel present, toen later de laatste commandant van het regiment een herinneringsrede hield, waarbij hij als slot de woorden sprak: „Wij willen hier op deze plaats de gelofte afleggen om trouw te blijven aan onze traditie, den dooden en ons oude vorstenhuis", waarna de rijksweermuziek inviel. In de linksche pers wordt de hoop uitgesproken, dat het rijksweermmisterie Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Hij schudde somber het hoofd en ik begreep dat dit kleine uitgedroogde man netje een heeleboel wist, dat hij mij niet verteld (ind. Ik deed geen verdere po gingen om iets uit hem te krijgen en wij gingen samen naar het slachtoffer kij ken, voor het lijk naar de stad werd gebracht. Het was op het biljart gelegd en er was pen laken overheen gelegd, maar overigens was er niets aangeraakt. Er lag/ een slappe hoed naast en de kraag van zijjn smoking was nog omhoog gesla gen. /Het knappe, min of meer verboe- meldfe gezicht van Arnold Armstrong was nu alleen nog maar droevig om te zien. Toffcn we naar binnen gingen kwam juf- Wats/on aan de deur van het llzaaltje. ,1Kom binnen, juffrouw Watson", zei ■de fnotaris. Maar zij schudde het hoofd en /verdween, ze was de eenige in huis dief den doode scheen te betreuren en ook zij - was eigenlijk meer geschrokken dan efkl. Ik liep naar de deur aan den voet van nu eens niet met excepties enz. zal aan komen dragen, maar ronduit .verklaren zal aan de betrokkenen, dat een „Tradi tion skompanie" en de rijksweermuziek bij dergelijke monarchistische betoogingen niets te maken hebben. De Fransche financiën. Met den Franschen franc gaat het de laatste dagen allesbehalve goed. Hij on clerging een belangrijke inzinking. Wel licht in verband hiermede heeft de mi nister van financiën Péret zijn porie feuille ter beschikking gesteld. Péret heeft n.l. verklaard, dat zijn aftreden verband hield met dien onvol doen. den steun, den hij ondervond bij de ver dediging van den frank, daar zijn opvat tingen principieel verschillen met die van de leiders der Ban que de France. Bri- amd verzocht Péret op zijn besluit terug te komen, deze verklaarde echter dat het onherroepelijk was. Nader wordt gemeld, dat het kabinet Briand in zijn geheel aftreedt. Door den verrekijker. Bij zijn terugkeer van zijn bezoek aan het buil ten land heeft Winston, de Amerikaansche onderminister van de schat kist, gezegd, dat Europa op weg was naar economische stabilisatie. Britannic had volgens hem een grootem stap voorwaarts gedaan door zijn belangrijke overwinning in de algemeen© staking. Ook Italië had een goede toekomst. Uit Rome wordt gemeld, dat Violet Gibson, dis een aanslag op Mussolini ge pleegd 'heeft, in de gevangenis een poging tot zelfmoord gedaan heeft door zich met een hamer op het hoofd te Haar toestand is ernstig. Spanje eischt dat Abd-el-Krim voor een Spaansch gerechtshof zal verschij nen, omdat alle Spaansche gevangen of ficieren zijn omgekomen. Abd-el-Krim had zicli persoonlijk voor de gevangenen verantwoordelijk gesteld. Daar hij zich echter vrijwillig onder de hoede der Franschen stelde, kan de Fran- sche regeering hem niet uitleveren. Spanje zou wel in een verbainning van Abd-el-Krim willen toestemmen, waar schijnlijk naar Door de aanhoudenden regen der laatste dagen is het Spreewald voor een goed deel overstroomd en voor de toe risten, die het om dezen tijd beginnen te bezoeken onbegaanbaar. Het stadje Burg ligt geheel van de omgeving afgesneden ©n de streek tusschen Burg en Bylegure is een reusachtig meer geworden. Als de regen aanhoudt zullen de meeste bewo ners hun laaggelegen woningen moeten ontruimen. De „Matin" heeft een telegram uit Chicago, behelzende diat in de staten van Midden-Amerika geweldige otiwedicrs gepaard gaande met plasregens de oog sten hebben vernield en de middelen van verkeer hebban gestremd. Er zijn tien dooden en verscheiden gekwetsten. Ook is groote schade aangericht. de wenteltrap en opende die. Ais ik nu Halsey maar met zijn gewone roekelooze snelheid had zien aankomen, als ik de motor maar gehoord had, dan zou ik ge weten hebben dat ai mijn zorgen yoorbij waren. Maar er was niets te bekennen. Het landschap zag er zonnig en rustig uit en achter in de oprijlaan liep meneer Jamieson langzaam heen en weer en bukte af en ;toe alsof hij den weg onderzocht. Toen ik weer van het ra,am weg ging, droogde meneer Harton stilletjes zijn oogen af. „De thuiskomst van den verloren zoon, juffrouw Innes", zei hij. „Wat moeten de kinderen toch vaak boeten voor wat hun vader misdreven heeft!" Ik begreep er niets van. Voor meneer Har ton heen ging, ver telde hij mij het een en ander over de fa milie Armstrong. Paul Armstrong, de va der, was tweemaal getrouwd geweest. Ar nold was een zoon uit het eerste huwelijk. De tweede mevrouw Arm-strong was een weduwe met een dochtertje geweest. Dit meisje, dat nu ongeveer twintig jaar kon zijn, had den naam van haar stiefvader aangenomen en heette dus Louise Arm strong. Ze was op het oogenblik met haar familie in Caiifomnië. „Waarschijnlijk zullen ze wel dadelijk terug komen", eindigde hij, „en mijn be zoek hiier heeft ook ten doel u te ver zoeken om ten behoeve van hen- uw huur op te zeggen." KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. Na een korte vacantie is de Kamer gisteren weer bijeen geweest. De voor zitter deelde mede, dat diein dag in de afdeeüngen onderzocht zouden worden o. m. het Nederlandsch-Belgische Verdrag, het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag de wegenbelasting en de wijziging van de belastingwetten. Vrijdag a.s. wordt k openbare vergadering behandeld de con clusie in zake de Naarder-kweekers. De wijzigings-wet op de inkomstenbelasting is verzonden naar de vaste oommissie voor de belastingen. De ontwerpen wij ziging Leeningswet, te Bern gesloten spoorwego vereen ko m s tNederlandsch - Sia - meesch verdrag, onteigeningen voor den aanleg van het Julianakanaal zijn zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De ver gadering iis daarop verdaagd tot a. s. Vrijdag. KUNST EN WETENSCHAP. Een p r a e-h istorische schedel. Bij opgravingen in de buurt van de rots van Gibraltar zijn deelen van een men schelijken schedel gevonden die door een Spaainsch en een Engel sch geoloog op ten minste 20.000 jaar oud geschat zijn. De vondst is onder geleide naar Londen ver zonden. KOLONIËN. De fraudes. De fraude-frequentie in de kolonie blijft de aandacht bezig houdeqn van de Indi sche bladen. Nu weer schrijft de ,,N. Soer. Crt." o.m. „Nemen de Indische fraudes af? Wie de dagbladen volgt, krijgt den indruk, dat ze eerder toe- dan afnemen. De golf van corruptie is nog niet rust gekomen. Er werden den laatsten tijd fraudes ontdekt, zoowel bij semi-offioieele instellingen, als de afdeelingsbanken zijn, als bij gouverne- menteele kassen van landraden. Dit laat ste wijst er op, dat de nieuwe controle methodes, welke na de eerste „ravages' door de corruptie-golf veroorzaakt, wer den ingesteld en zouden worden toegepast door een bepaalde afdeeling van de gene rale thesaurie, nog maar zeer weinig effect hebben gehad. Vast staat ook, dat al de s'raffexi, welke vroegere knoeiers^ opliepen, maar weinig af schrikwekkend effect hebben ge had. Wat zal er moeten worden gedaan om de fraudes in gouvernementeelem dienst en bij de gemengde bedrijven, zooals af deelingsbanken, terug te brengen tot de „We doen beter met af te wachten of ze hier willen komen", zei ik. „Het lijkt mij heel onwaarschijnlijk en mijn huis in de stad wordt verbouwd". Daar op liet hij het onderwerp rusten, maar later kwam het helaas weer voor den g. Om zes uur werd het lijk weggehaald en om half acht vertrok meneer Harten. Gertrude was niet beneden gekomen en er was nog geen bericht van Halsey. Meneer Jamieson had kamers gehuurd in het dorp en ik had hem na den middag niet meer gezien. Ongeveer om negen uur werd er gebeld en werd hij in de huiskamer gelaten. „Ga zitten", zei ik een beetje boos. Heeft u een spoor gevonden, waarmee u mijn schuld kunt bewijzen, meneer Ja mieson?" Blijkbaar vond hij dat geen prettige opmerking. „Neen", zei hij, „als u mie neer Armstrong vermoord had, zou u geen sporen hebben achter gelaten. Daar zou u te slim voor geweest zijn". Daarna schoten we beter met elkaar op. Hij zocht wat in zijn zakken en na een oogenblik haalde hij er twee stukjes papier uit. „Ik ben naar het clubgebouw geweest", zei hij, „en bij de bezittingen van meneer Armstrong vond ik deze pa piertjes. Het eene is eigenaardig, het andere onbegrijpelijk". Het eerste was een velletje postpapier van de club, waarop van boven tot onder kleinst mogelijke frequentie? De straffen zullen zwaarder moeten worden, de con trole zal moeten worden uitgebreid en verscherpt. Doch verder zal ook de pu blieke opinie over dergelijke delicten moe ten veranderen en daarna zich duidelijk moeten doen gelden. Tot dusver is de publieke opinie ten aanzien van zulke delicten en ten aanzien van de bedrijvers daarvan bijzonder tolerant geweest". V r ij h e i d s b e r o o v i n g. De correspondent der „Loc." te Soe- rabaja meldt, dat een vervolging wordt in gesteld tegen dr. Gr., een Oostenrijker, die tot voor kort aldaar geneeskundige praktijk uitoefende en thans zulks op Bangkalan (Madoera) doet. Dr. Gr. zal worden vervolgd ter zake van het beroo- ven van de vrijheid van een gehuwde Soerabaiaschë dame. De rechter-commis- saris van strafzaken begon bereids zijn verhoor. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Door meeldauw aangetaste kruisbessen. De inspecteur, hoofd van den planten- ziektenkundigen dienst, vestigt er de aan dacht van telers en handelaren op, dat het vervoer van kruisbessen, die aangetast zijn door den Amerikaanscben kruisbes- senmeeldauw, volstrekt verboden is. De besturen van veilingsvereenigingen worden verzocht mede te werken bij de handhaving van dit verbod, en in geval door meeldauw aangetaste kruisbessen op tuinbouwveilingen worden aangevoerd, daarvan mededeelng te doen aan den diichtstbij gestati oneer den ambtenaar van den plantenziektenkundigen dienst, of aan het hoofdbureau van den dienst te Wa- geningen. Aan telers en handelaren' wordt in her innering gebracht, dat partijen kruisbes sen, die met meeldauw zijn besmet, beslag genomen en vernietigd worden (ar tikel 10 en 11 van den Plantenziektenwet) en dat van de overtreding proces-verbaal wordt opgemaakt. Het vervoer van aangetaste kruisbessen is toegestaan van den tuin naar fabrieken, die. daartoe zijn of worden aangewezen door den minister van binnenland sche za ken. SCHOOL EN KERK. Len nieuwe Mc Uit Londen wordt gemeld, dat de daar gehouden jaarvergadering van de Theo sofische vereeniging met 300 tegen 3 stem men den jongen Hindoe Krishnamurti ge- prolamieerd heeft als de nieuwe Messias. 'Krishnamurti zal zich eerstdaags naar Schotland begeven om z'n boodschap, die hij aan de geheele wereld zenden wil, voor te bereiden. Krishnamurti is een Hindoe die reeds in 1911 toen hij nog een knaapje was in. Alcyone werd aanbeden door Europeanen. Aan hen was 't toen blijkbaar al geopen baard dat het jonge Hinidoetje de Messias geschreven stond: „Halsey B. Innes". Het leek precies op Halsey's handtee- kening, maar het was toch een beetje sitijver. Ondier aan de bladzijde waren ze beter dan bovenaan. Meneer Jamieson lachte om mijn verbaasde gezicht. „Een oude truc van hem", zei hij. „Dit is alleen maar eigenaardig; maar dit an dere is, zooals ik zei, onbegrijpelijk." Het tweede papiertje, dat zoo ontzet tend klein opgevouwen was geweest, dat het schrift gedeeltelijk onleesbaar was geworden, was een deel van een brief het ondierste stuk van een vel postpa pier -niet gietypt maar met een ver draaide hand geschreven. door het veranderen van de teekening voorkamers', is mis schien mogelijk. Naar mijn meening zou het het beste zijn om het plan voor in een van de ka mers schoorsteen". Dat was alles. „Nu?" zei ik, terwijl ik naar hem keek. „Dat beteekent op zichzelf toch piets, is 't wel? Iemand kan toch' wel de teekening voor zijn huis veranderen zonder dat hij dadelijk ergens van ver dacht behoeft te worden". „Het papier op zich zelf zegt ons niet veel", gaf hij toe. „Maar waarom zou Arnold Armstrong dat bij zich gedragen hebben, als het niet iets beteekende? U kunt er zeker van zijn, dat hij nooit een huis gebouwd heeft. Als het over dit - Mohammed VI. De laatste sultan van Turkije (de zieke man) die nu bij die afgezette vorsten b hoort, heeft de grootste moieile zich zelf te kunnen onderhouden. Hij woont met zijn kleine huishouding in San Rerno (Frankrijk) en zooals de geruchten Lie pen, moest hij eenigeo tijd geleden zijn huis ontruimen, omdat hij de huur niet kon betalen. Gelukkig schijnt zijn zuster hem geholpen te hebben door een harcr parelsnoeren en een diamanten ring te verkoopen, waardoor de situatie tijdelijk gered werd. Ex-sultan Mohammed VI is reeds bejaard en zijn toestand wekt dan wel medelijden op. was, en zij begrepen ook dsat een moderne Messias een andere opleiding diende te hebben dan voorheen. Daarom brachten zij een fonds bijeen en zonden den adspirant- Messias naar Oxford om daar te studee- ren. Niets meoschelijks bleek hem vreemd, als student gedroeg hij zich als student en bleek vooral veel zorg voor zijn Idee- ding en uiterlijk te besteden, zoodat zijn medestudenten in plaats van hem eerbie dig Messias te noemen, Krishnamurti den bijnaam gaven van „Modepop". Na zijn studie in Oxford ging hij naar Amerika hield daar vele redevoeringen en begon zich' toen ook meer beslist te vereenzelvigen met Christus, door welke blasphemie hij alle geloovige christenen tegen zich in 't harnas joeg. Tot zoover is in dit alles voor hen die de vele en wonderbaarlijke stroomver snellingen op geestelijk en religieus ge bied aanschouwd hebben niet zoo heel vreemd. Op dat terrein zien we de laatste decennia de grilligste bronnen en meest bizarre vallen. We weten dus dat op een of andere bovennatuur lij ke wajze aan Annie Besant, Leadbcater of andere ingewijden de verzekerdheid is gegeven dat Krishnamurti en niemand anders de Messias, de wedergeboren huis gaat, kan het van alles beteekcucm, een geheime kamer „Of een extra badkamer", zei ik sma lend. „Heeft u geen vingerafdruk gevon den ook?" „Jawel," zei hij glimlachend, „en de afdruk van een voet in een tulpenbcd en een heeleboel andere dingen. Het eigenaardige is, juffrouw Innes, dat de vingerafdruk waarschijnlijk van u is, cin de voet-indruk zeker". Zijn openhartigheid redde mij; zijn glimlach gaf mij weer moed, en ik haal de heel onmoedig geen stuk vain mijn hand werk uit voor ik hem antwoordde.. „Waarom ben ik dan in dat tulpcinbod gaan staan?" vroeg ik vol belangstelling. „U heeft er iets opgeraapt", zei hij op geuioedelijken toon, „waarover u mij later wel meer zult vertellen." „Zoo vroeg ik op beleefd-nieuwsgie rigen toon. „Als u er zoo'n goeden kijk op heeft zou ik wel willen, dat u mij eens vertelde waar ik mijn kostbare auto kan vinden." „Dat wilde ik u juist zeggen", zei hij. „Ongeveer een dertig mijl hier van daan, bij Station Andrews, kunt u die vinden in een smederij, waar hij gerepa reerd wordt." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1