DE WENTELTRAP IV. 67 Woensdag 9 Juni 19^6 Ü5e Jaargang ZIJ ABONNEEREN GRATIS. DE NOODDEUR DER DWAASHEID. FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Ven-schijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. goesche Uitgave Naatnlooze Vennootschap Goesche Courant courant ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worde: aangenomen tot 12 uur voormiddag die zich met ingang van heden, voor min stens 3 maanden, op de Goesche Courant ontvangen de nummers tot 1 Juli as. Merkwaardig is, dat, niettegenstaande de groote werkloosheid, dis in sovjet- unie heerscht, er toch een ernstig gebrek is aan geschoolde arbeiders. Een com missie uit den hoogen raad van volks verzorging heeft becijferd, dat dit tekort voor de geheele sovjet-unie 180.000 man bedraagt, waarvan 80.000 in de textiel industrie, 70.000 in de metaal-industrie, 8000 in de chemische, 6000 in de mijn industrie, en 16.000 in andere takken van industrie. Merkwaardig 19 het feit zeker, maar volstrekt niet in dezen zin, dat liet ty peerend zou zijn voor de toestanden in sovjet-Rusland. Het zorgwekkende ver schijnsel doet zich toch in Nederland even goed voor. Wie in aanraking kwam met ièct vraag stuk der werkloosheid en de bemoei ingen der arbeidsbemiddeling, weet dat ook hier, sedert jaren, naast de schrij nendste werkloosheid een permanent te kort aan vakbekwame arbeiders is waar te nemen. De werkloozenverzorging heeft slechts voor een zeer gering deel betrekking op geschoolde werklieden, en bijna geheel op het enorme leger der ongeschoolde werkkrachten. De oorlogsjaren hebben een systeem van overheidsbemoeiing in het leven ge roepen, dat zidh vooral samentrekt op leniging van nood, welke als gevolg van zekere omstandigheden moet worden be schouwd. Op de oorzaken der sociale misstan den wordt veel minder gelet dan op de gevolgen, en vooral hierdoor komen we met ai onze sociale bemoeiingen zoo weinig vooruit. Naast de werkloozenverzorging be hoorde te staan een krachtige, doelbe wuste beweging voor het ieeren van vak bekwaamheid aan het opkomende ge slacht. Maar in plaats daarvan zien we, dat het vakonderwijs uit bezuinigingsmotief belemmerd wordt in zijn ontwikkeling, en de regeering voortgaat te bestendigen bet hiaat, dat iigt lusschen het einde van den leerplichtigen leeftijd en het begin van den tijd, waarop de kinderen tot arbeid in den zin der Arbeidswet mogen worden toegelaten. Ook dit hiaat is weer een nieuwe oor zaak, waardoor duizenden jongens er nimmer toe komen een ambacht te leenen. Sedert jaren groeit op deze wijze een geslacht op, dat voortdurend het leger Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Daarop vertelde ik Gertrude van de geluiden die ik den vorigen nacht gehoord had en de gedaante op de veranda in den oostelijken vleugel. Ten slotte liet ik haar de manchetknoop zien. „Ik twijfel er nu niet meer aan", zei ik „of het mo<et eergisteren ook Ar nold Armstrong geweest zijn. Hij had zeker een sleutelmaar waarom hij het huis van zijn vader binnensluipt, begrijp ik niet. Hij kon toch gemakkelijk genoeg met mijn toestemming hier komen. Maar wie het ook geweest is, heeft dit ach ter gelaten". Gertrude keek even naar de manchet knoop en werd toen even bleek als de parels, die er in zaten; ze greep zich vast aan het voeteneind vain het bed en staarde mij aan. En ik was minstens even ver baasd als zij. „Waar heeft u dat ge vonden?" vroeg ze tenslotte, met eetn wanhopige poging om kalm te blijven. En toen ik het haar vertelde, stond zij uit het raam te kijken, met een uitdruk king op haar gezicht die ik niet begreep. der ongeschoolde arbeiders en der chro nisch-werkloo zen komt vergrooten. Het in de sovjet-unie gesignaleerde kwaad komt waarlijk niet alleen daar voor, maar teistert evenzeer ons goede Nederland; het is een vrij algemeen ver schijnsel, dat dan ook algemeen bestrij ding verdient. Iin stede daarvan z.en we het, uit ver keerd sociaal inzicht, stelselmatig in de hand werken. BUITENLAND. OVERZICHT. Amerika en Japan. Het blad „American" publiceert onder sensationeele titels den vertaalden tekst van twee geheime documenten, die de Japansche generale staf zou hebben voor bereid voor een eventueelen oorlog met de Vereenigde Staten. Hoewel de Ver- eenigde Staten in de documenten slechts eenmaal worden genoemd, interpreteert het blad de documenten toch als betrekking hebbende op een „conflict met een mo gendheid aan de overzijde van den Groo- ten Oceaan". De documenten! zouden be trekking hebben op een uitgebreid schema voor de ontwikkeling van de natuurlijke hulpbronnen van Mandsjoerije in vredes tijd en tot hel maken van bases van voor raden" in geval van oorlog. Er wordt op gewezen, dat de aanvoer van ijzer, ijzer erts, steenkolen en levensmiddelen in tijd van oorlog aan groote gevaren is blootge steld „als gevolg van de buitengewone ontwikkeling van de onderzeevloten". Ver der heet het: „Dit geldt in het bijzonder in de huidige omstandigheden, nu de staat met welken een conflict mogelijk is in het Verre Oosten, een vloot bezit, die grooter is dan de onze". In het document wordt ten slotte ge adviseerd ten koste van vijftig millioen dollar twee spoorwegen aan te leg gen in Mandsjoerije om de transport mogelijkheden te vergrooten. De internationale arbeidscoinferentie. De negende internationale arbeidscon- ferentie is Maandag te Genève geopend. Men verwacht een moeilijk verloop, moeilijker dan die van de achtste. Vooral de ontwerpconverities over het terugvervoer van zeelieden en over de disciplinaire strafrechterlijke sancties, die den zeelieden kunnen opgelegd wor den, zullen veel meenings ver schil doen blijken. De grootste bedreiging voor het succes dezer conferentie schijnt echter te zullen worden het voorstel van den Nederlaind- schen werkl. vertegenwoordiger Brauti- gam en diens Belgischen collega, dat de conferentie besluiten zal het vraagstuk van den arbeidstijd ter zee op de agenda te plaatsen van een buitengewone ar- beidsconferentie die in 1927 zal moeten plaats vinden. Het heet, dat bij verwer ping van dit voorstel de arbeiders en bij aanneming die werkgevers collectief de conferentie zullen verlaten. Het internationale arbeidsbureau zal Het was een opluchting, toen juffrouw Watson op de deur klopte en mij een kop thee bracht. De keukenmeid lag in bed en was volkomen overstuur vertelde ze. Liddy was door het daglicht weer dapper geworden en zocht naar voetstap pen om het huis heen. Juffrouw Wat son zag er uit als een wrak; ze zag blauwachtig wit om haar mond heen en haar ééne hand was verbonden. Ze zei, dat ze door de opwinding van de trap ge vallen was. Het was heel begrijpelijk, dat ze geschrokken was, want ze was al eenige jaren huishoudster geweest bij de Armstrongs en kende Amo|d goed. Gertrude was de kaïmer uit gegaan, terwijl ik met juffrouw Watson praatte en ik kleedde me aan en ging naar be neden. De biljartkamer en het speelzaaltje waren afgesloten tot de politie kwam en de heeren van de club waren er weer heen gegaan om zich wat. vollediger aan te Heeden. Ik hoorde Thomas in de keuken beur telings jammeren over den dood van me neer Arnold, zooals hij hem noemde, en dan weer de voorteekens opnoemen, die volgens hem den moord hadden voor speld. Het was mij of ik in, huis stikken zou en ik sloeg een sjaal om en liep naar buiten. Aan den oostkant van het huis kwam ik Liddy tegen. Haar rok was tot aan haar knieën nat van dauw en ze had nog papiljotten in het haar. „Ga naar binnen om je te verkiee- den", zei ik boos. „Je ziet er idioot uit, dan met den steun van verschillende re- geeringsgedelegeerden wel weder trach ten de behandeling van dit voorstel eerst aan het einde der conferentie, te doen plaats vinden, hetgeen bovendien geheel in overeenstemming met de traditie zou zijn, daar dergelijke aanvullingsvoorstel len der agenda eerst op den laats ben dag besproken worden. Ook schijnt men de mogelijkheid te overwegen van een compromis in dien zin, dat men zou overeenkomen, dat het probleem van den arbeidstijd in de zeevaart in ieder geval voor het jaar 1930 zal worden aan de orde gesteld. De Franschen in Syrië. In Syrië hebben de Franschen een nieuw succes behaald met de inneming van Salchad, de hoofdstad van het zuidelijke gebied van de Dzjebel Droeze. Dit wa penfeit, heeft de laatste sterkte der op- sitandelingen in Fransche handen gebracht en daarmee kan men dein georganiseerden tegenstand in Syrië als geëindigd beschou wen. Er zal nog eenige tijd heengaan met het verstrooien van verschillende benden, maar de militaire overwinning heeft tlians den grondslag gelegd voor het herstel van de orde, overeenkomstig de pacificatie politiek van de Jouvenel, den nieuwen hoogen commissaris in het Fransche man daat-gebied. Door den verrekijker. Naar de „Globo" meldt gaat Brazilië zich uit den Volkenbond terugtrekken. Het blad deelt voorts mede, dat Brazilië in September niet aan de Alg. Vergadering meer zal deelnemen en binnen enkele we ken de officieele kennisgeving van zijn bedanken als lid naar Genève zal zenden. De geheele familie van Abd-el-Krim is thans met dezen te Fez onder dak ge bracht in afwachting van nadere beslis singen. Volgens een telegram uit Rabat wordt de ontwapening van de onderworpen stam men onder gunstige omstandigheden voort gezet en gaan de stammen, die het verst van het tooneël van actie zijn verwijderd, voort hun onderwerping te vragen. De Engelsche regeering heeft het gebruik van steenkolen door pleiziervaar tuigen, behalve met bijzondere vergunning verboden. In eenige Fransche bladen wordt melding gemaakt van het bericht dat Bri- and voornemens is zijn kabinet te reor- ganiseeren. Hij zelf zal minister-presi dent blijven, terwijl een aantal ministers aan het kabinet zal worden toegevoegd. Deze zullen geen portefeuilles bezetten doch uitsluitend politici zijn, waardoöl en dat op jouw leeftijd!" Ze had een golf stok in haar hand ein zei, dat ze die op het grasveld had ge vonden. Dat was' op zichzelf niets onge woons, maar ik bedacht me opeens dat een golfstok met een metalen punt mis schien het voorwerp geweest kon zijn, dat de krassen op de trap bij het speel zaaltje gemaakt had. Ik nam hem van haar over en stuurde haar naar binnen om droge kleeren aan te trekken. Haar praatjes over dag, haar gewichtig doen, en haar plotselinge enthousiasme over de geheimzinnige zaak hinderden mij boven mate. Toen ze weg was liep ik het huis heelemaal rond. Alles leek in orde te zijn; het huis zag er even rustig en vredig uit als op den dag toen ik het gehuurd had. Er was nergens aan te zien welke ge heimzinnige en heftige tooneelen zich er binnen hadden afgespeeld. In een van de tulpenbedden achter het huis zat een vroege merel heftig te pak ken op iets dat glinsterde in het licht. Ik "stapte voorzichtig door het bedauwde gras en bukte mij: bijna begraven in den zachten grond lag een revolver! Ik krabde er met de punt van mijn schoen de aarde af, raapte het ding op en stak het in mijn zak. Pas toen ik weer in mijn slaapka mer was, met de deur op slot, durfde ik het te voorschijn te halen en te bekijken. Een blik was voldoende. Het was Hal- sey's revolver. Ik had het ding den vori gen dag uitgepakt en op zijn scheertafel gelegd en ik kon mij niet vergissen. Zijn Briand hoopt meer steun bij rechts te kun nen krijgen. De Waalsche schouwburg, in het midden van Luik gelegen, is door brand vernield. De schade beloopt een millioen. De brand is aangestoken door een elec- tricien, die bekend heeft, dat hij zich heeft willen wreken op de directie, die hem werk had opgedragen, waardoor hij ver lies had geleden. Volgens het „Journal" bevestigen de berichten, ontvangen aan het ministerie van buitenlandsche zaken van de Fran sche vertegenwoordigers in Zuid-China, dat er hevige oproeren zijn uitgebroken in Joenan uit haat tegen de vreemdelingen. Het is nog niet vastgesteld of een groot aantal Fransche bezittingen en missies geplunderd zijn. KOLONIËN. O p i u m a a n h a 1 i n g. Naar wij hoorden, lezen wij in de „Sumatra Post" van 12 Mei, heeft de chef der opiumrecherche j.l. Zaterdag op het van Singapore aangekomen s.s. Pe- rak een hoeveelheid opium aangehaald van twee tail. Nu gaat het in dit geval niet zoozeer om het kwantum der smok kelwaar dan wel om de geslepenheid, waarmede de smokkelaars te werk gaan. Men had bericht gekregen, dat op de Perak opium aanwezig zou zijn. Direct bij aankomst werd een onderzoek inge steld, waarna men de hand heeft kunnen leggen op een paar doodgewoon uitzien de schoenen, die onbeheerd op het dek stonden. Bij nader onderzoek bleek men het heulsap te hebben verborgen in een opening, die in de hakken, was aange bracht. Wij konden geen nadere bijzonder heden vernemen. Het feit op zichzelf is echter voldoende om aan te toooem, dat de opiumrecherche op de meest eigen aardige eventualiteiten moet zijn bedacht. De smokkelaar zelve heeft zich hoogst waarschijnlijk tusschen de passagiers ver borgen en het raadzamer gevonden zijn schoenen niet op te vragen. Hij is in- elk geval nog steeds onvindbaar. Diefstal bij de Handelsbank. De correspondent te Soerabaja van de .Locomotiefschr ij ft Voor den landraad zal terecht staan Tan Lan Hing, die de Ned.-Imd. Han delsbank, bij welke hij kassier was, be stal van f 43.080. De tenlastelegging zegt, dat hij als 3e kassier in dienst van den lsten kas sier bij de Nederl. Ind. Handelsbank alhier, waar hij o.m. belast was met het in ontvangst nemen van door het publiek en door de hulpkassiers te storten munt biljetten van f 1,en f2,50 en met het opbergen daarvan, op niet nader vast te stellen tijdstippen in de laatste helft van 1925 te Soerabaja, Sidoardjo en Malang opzettelijk een bedrag van f43.080 aan muntbiljetten van fl,en f2,50 zich heeft toegeëigend en deze geiden ten eigen bate aangewend door ze op de genoemde plaatsen te verdobbelen. naam stond er op, op een klein zilveren plaatje. Hoewel ik er van overtuigd bleef, dat mijn jongen niet schuldig was, schenen er hoe langer hoe meer aanwijzingen tegen hem te komen. De revolver ik ben bang voor die dingen, maar ik had nu den moed om er in te kijken de revolver bevatte nog twee patronen. Ik was ziels- dankbaar dat ik den revolver gevond had voor er de een of andere detective aan het rondneuzen was gegaan. Ik besloot alles de manchetknoop, de golfsibok, en de revolver op een veilige plaats te bewaren tot ik aanleiding vond om er mee voor den dag te komen. De manchetknoop had ik in een klein zilveren doosje op miijn toilettafel 1 legd. Ik deed het doosje open en voelde er in. Het was leeg de manchetknoop was verdwenen!" HOOFDSTUK V. G e r t r u d es verloving. Om tien uur waren er met de brik uit Casanova drie mannen aangekomen. Ze stelden zich voor als de rechter, die de lijkschouwing moest houden en tvvee detec tives uit de stad. De rechter ging onmid dellijk naar den afgesloten vleugel en on derzocht met behulp van een der detectives de kamers en het lijk. De andere detec tive keek even naar het slachtoffer en besteedde verder zijn aandacht aan dein buitenkant van het huis. Pas toen ze zich De koning der uitvinders. Deze naam is niet overdreven voor een man als Professor Alber t A. Michel son van de Universiteit te Chicago. Hij is de uitvinder van een nieuwe machine, de Inter ver ometcr, welke in staat is, af standen te meten tot op een miliioenste gedeelte van een centimeter, en welke dienst moet doen bij sterrekundige waar nemingen. Professor Michelsoin won m 1907 den nobdlprijs voor natuurkunde. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. De volgende zaken werden gisteren behandeld Ingedeukt. M. O., 31 jaar, schippersknecht te Goes, werd ten laste gelegd dal hij op 2 Mei 1926 te Goes een glasruit van de woning, bewoond door L. Hibels heelt stukgeslagen. Eisclh: f 10 boete s. 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f 10 boele s. 10 dagen hechtenis. Slaan. L. K., 60 jaar, landbouwer te Bors- sele, werd beklaagd dat hij op 4 Mei 1926 te Borssele Marinus Waiiout met een schop heeft geslagen. Eisch: f boete s. 30 dagen hechtenis. Uitspraak f30 boete s. 30 dagen hechtenis. De aanval op een journalist. Onder groote belangstelling diende Maandag voor den Haagschen politie rechter de zaak tegen jhr. R. T. Groenix van Zoelen, die in November op het pc ron van het Staatsspoorstation te 's Gra- venhage, den redacteur van de „Nieuwe Rotterd. Courant", dr. Van Blankenstem heeft mishandeld. De officier van ju stitie eischte f 100 boete subs. 20 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde den verdachte daarop tot f 100 boe!ei subs. 50 dagen hechtenis. SCHOOL EN KERK. Doopsgezinde gemeentedag. Te Delft zal 19 en 20 dezer een doopsgezinde gemeentedag worden gehou den in de provincies Zuid-Holland, Zee land en Noord-Brabant. een opinie over de toedracht van de zaak gevormd hadden stuurden ze om mij. Ik ontving hen in de woonkamer en ik had al bij mij zelf uitgemaakt wat ik hun precies vertellen zou. Ik had het buis voor den zomer gehuurd, zei ik, terwijl de Armstrongs in Canada waren. Niettegenstaande er onder de bedienden allerlei geruchten liepen over vreemde ge luiden ik vertelde hun wat Thomas ge zegd had was er de eerste twee nach ten niets gebeurd. Den derden nacht meen de ik dat er iemand in huis was geweest; ik had lawaai gehoord, maar daar ik met Liddy alleen in huis was, had ik geen verder onderzoek ingesteld. Den volgenden morgen bleek het dat alles dicht was en dat er niets was gpbeurd. Toen vertelde ik zoo duidelijk mogelijk dat we in den afgeloopen nacht door een schot wakker waren geworden; dat mijn nichtje en ik waren gaan kijken en een lijk gevonden hadden; dat ik niet wist wie de vermoorde man was voordat meneer Jar- vis van de club het mij vertelde, en dat ik geen enkelen rede wist waarom Ar nold Armstrong 's nachts stilletjes het huis van zijn vader moest binnendringen. Ik zou hem met het grootste genoegen al tijd toegelaten hebben. „Heeft u ook redenen om aan te roe men dat een lid van uw gezin meneer Armstrong voor een inbreker heeft ge- houden", vroeg de rechter, „en uit zelf verdediging' op hem geschoten heeft?" LL (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1