De stand der genoemde gewassen is in de verschillende centra van cultuur als volgt: Vroege kersen. Het jaar 1926 belooft een rijk kersenjaar te worden. de vroege kersen staan in zuidelijk Gelderland zeer goed tot goed, in de Lijmers goed en in Utrecht on Zuid-Limburg zeer goed tot goed. Late kersen. Van deze is de stand over het algemeen iets minder dan van de vroege. In zuidelijk Gelderland en Utrecht is de stand goed en in Zuad-Limburg en de Lijmers vrij goed. In het „Algemeen Nederlandsch Land bouwblad'» van 8 Mei 1926 kwam het volgende artikel voor „Een nieuw middel ter b e s t r ij- ding van plantenziekte n". Bordeauxsche Pap werd in het jaar 1885 in de Fransche stad Bordeaux uit gevonden en heeft het verbruik van dit middel tegen Plantenziekten zich snel uit gebreid sinds bleek, dat het inderdaad een uitstekend middel was ter bestrijding van ziekten, waardoor Wijnstruiken, Ooftboo men, Tomaten, Aardappelen enz. geteis terd worden. Met de toename van het verbruik, bleek echter alras, dat het noodzakelijk werd een artikel te vinden, dat dezelfde goede eigenschappen bezit als de Bordeauxsche Pap, doch gemakkelijker te verwerken was, aangezien de aanwending van Bor deauxsche Pap tijdrooveud was en veel a beidsloon kostte, afgezien nog van andere bezwaren, als het verstopt geraken der spuiten, enz. Verscheidene proeven werden met andere middelen genomen, speciaal door Duitsche Chemische'Fabrieken, doch steeds zonder resultaat, aangezien men steeds in dezelfde richting zocht n 1. een artikel, dat voor het gebruik eerst in water moest worden opgelost. )e Deensche ingenieur Jacobson ging echter een andere richting uit en slaagde er in een Poeder samen te stellen, dat met de hand kan worden uitgestrooid en door middel van dauw en regen dezelfde uitstekende uitwerking heeft als dat- met het spuiten van Bordeauxsche Pap het geval is. In Denemarken werden het vorige jaar, 1925, reeds op groote schaal met het artikel proeven genomen, welke in elk opzicht, aan de verwachtingen ble ken te voldoen. lïet gevolg is geweest, dat de Deensche Landbouwers reeds groote hoeveelheden contracteerden en de fabriek haar capaciteit aanmerkelijk moest ver groot en De uaam van het product is //Pota"t afgeleid van het Engelsche Potato (aardappel), aangezien het middel in de eerste p'aats in aanmerking komt ter be strijding van de meest gevreesde aard appelziekte, Phitophtora infestans. Pota zal ongetwijfeld ook in Nederland wel zijn weg vinden. Hun, die nadere inlichtingen wenschen, verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. SCHOOL EN KERK. Beroepen. Beroepen te Giessendam ds. M. Hof man te Krabbendijke en te Bern thuij zen ds. B. van Neerbos te Terneuzen. STADS-NIEUWS. Benoemd. De heer J. J. de Bruijne alhier is be noemd tot secretaris-ontvanger der gemeen te Noordwelle Schouwen) Reddingslijn. De afdeeling Westelijk Zuid-Beveland van het Nederlandsche Roode Kruis heeft aan de zwem- en badclub ,,'t Sas" alhier een reddingslijn met gordel aangeboden. Een en ander is in een kastje aange bracht, hetwelk is geplaatst aan een der zwem vakken van het Goesche Sas. Ringrijderijen. Tijdens de nijverheidstentoonstelling zal Vrijdag 25 Juni a.s. ook worden gehou den de gewone jaarlij ksche ringrijderij van paren in Zuid-Bevelaindsch kostuum om den zilveren wisselbeker van de ko ningin, als ook ringrijderij te paard en tevens §toe!tjesrijden, enz. enz. Mooie prijzen zullen beschikbaar worden gestekh Dammen. De uitslag van de 5e ronde voor het damkampioenschap op 4 Juni luidt als voglt: Dhr.A.Corstanje—Dhr.B.Magielse 20; Dhr. I. van HouteDhr. L. de Kra mer 20; Dhr. J. J. SnoodijkDhr. J. van Calmthout 20. Landbouw-Bioscoop. Het programma van deze week bevat weer zeer vee'l aantrekkelijke nummers. Na het gebruikelijke journal, dat in teressante kijkjes inhoudt en een aller aardigste vrooiijke geschiedenis rolt het hoofdnummer „De dame uit de nacht kroeg In deze film krijgt men de gele genheid een blik te slaan in het léven van de groote stad bij nacht, vertoeft men in de zwoele atmosfeer van inrichtingen waar de moraliteit een andere maatstaf wordt aangelegd dan in de gewone maat schappij# l Norma Talmadge die altijd knap werk levert, weet de toeschouwers door haar prestaties gedureinjde 8 acten te boeien. Ook het spel der overigen is van uitste kend gehalte. Het geheel een programma dat er zijn mag. SPORT. Voetbal. Kampioenschap van Nederland. Be QuickFeijenoord 3—3. StormvogelsM. V. V. 13. t Vriendschappelijk. Gisteren speelde Middelburg I tegen Vlissingen I om een beker, beschikbaar gesteld door het sanatoriiumfonds van de landmacht. Middelburg won dezen wed strijd met 52. GOES I-VETERANEN ELFTAL. Gisteren speelde Goes I een wedstrijd tegen een Veteranen elftal. De stand was met de rust 20 in het voordeel van Goes. Door de aanhoudende regen, welke tij dens die rust begon, kon de wedstrijd niet worden voortgezet, en zal in zijn ge heel worden overgespeeld op nader vast te stellen datum. PROVINCIE-NIEUWS. De Bruinisse 24. Bij Wcrvershoofd is Vrijdag uit zee het lijk opgehaald van schipper Van Gilst, die Woensdag bij Enkhuizen is verdronken. Het wordt naar Enkhuizen vervoerd en zal, tegelijk met het lijk van den 18-jarigen zo'on, per vaartuig naai' Zeeland worden gebracht. De rivier de Westerschelde. De Delftsche Ingenieurs, die Vrijdag te Vlissingen hun jaarvergadering hadden gehouden vervolgden dien dag met een autotocht rond Walcheren en een diner in hotel Brittannia. Zaterdagmorgen werd een bezoek gebracht aan de fabriek de Schelde, die met groote belangstelling in oogenschouw werd genomen. Te half twaalf ving een boottocht aan met „de Westerschelde* van den prov. stoombootdienst. De tocht ging naar Ter neuzen, waar een deel der stad werd door gewandeld en de sluiswerken in oogen schouw werden genomen, om weder per boot naar Hoedekenskerke verder te reizen waar de aannemersfirma, die de locaal spoorweg aanlegt een tocht langs de reeds gereed zijnde baan naar Goes aan bood. Aan boord van de provinciale boot waren door de zorg van den hoofdingenieur van den provincialen wate staat, den heer van Leeuwen enkele kaarten opgehangen betreffende de rivier de Westerschelde. Een tweetal der kaarten toonen het groote verschil tusschen den toestand in Zeeland ongeveer 1800 en thans. De kaart van 1300 is naar de historische gegevens samengesteld door dr. Beekman en bewijst, dat Zeeland toen uit tal van eilandjes bestond, die later door inpol deringen en door verzanding van stroomen tot grootere eilanden samen werden ge voegd. Zoo was toen onder ander het Zwin nog een breede stroom en lag daaraan Lammevliet, thans Sluis geheeten. Het tegenwoordige Schoondijke heette nog Veulendijke. Maar ook de andere deelen van Zeeland gaven een .heel anderen aan blik, alleen Walcheren heeft in groote trekken zijn vorm van toen behouden De kwart van L926 geeft zelfs de jongste inpolderingen in Oostelijk-Zeeuwsch Vlaanderen aan, Op de overige kaarten, waarvan de eerste dagteekent uit J 878, wordt het stroomgebied der rivier duidelijk aange geven en wel door geel de zandbanken, groen de schorren en verschillende tinten blauw. De donkerste geeft het water aan van minstens 8 meter diepte bij laag water, lichter meer dan 25 decimeter en heel licht minder dan die diepte. Wat betreft de monding der Schelde blijkt, dat de Spleet en de Deurloo niet meer bestaan, en dat de scheepvaart is aange wezen op de breede Wielingen loopende langs de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen, westelijk deel en de Belgische kust en het Oostgat, loopende langs Walcheren. De toegang tot het Oo-tgat aan de zijde van Vlissingen is de Sardijngeul, die zoo als de kaarten aantoonen steeds nauwer wordt en het is niet onmogelijk dat er een maal een tijd zal komen, dat de schepen hier geen doorgang meer zullen vinden en alleen de Wielingen toegang tot de rivier geeft. Wij schrijven over een rivier, maar de Westerschelde op het Nederlandsch gedeelte, heeft toch in wer kelijkheid veel meer van een zeearm, wat blijkt uit den grooten stroom die er staat en de steeds veranderde bedding van dien stroom. De dijken langs de oevers worden dan ook verdedigd volgens de eischen, die aan zeedijken worden gesteld. Dat de stroombedding telkens verandert blijkt duidelijk uit de verschillende kaarten, o a. wijzen wij op den toestand bij den Zim- merinanpolder, die aanvankelijk van stroom om zoo te zeggen niet te lijden had, maar na enkele jaren krachtig moest wor den versterkt em te maken, dat de toen hevige stroom geen schade van beteekenis aan den dijk kan toebrengen De scheep vaart ondervindt moeilijkheden, omdat de diepere deelen van de rivier, niet steeds aan elkaar aansluiten en daardo r de zoogenaamde drempels ontstaan, dat zijn minder diepe deelen, die ook gepasseerd moeten worden, wat dan gewoonlijk alleen bij hoog water mogelijk is. De plaatsen waar deze drempels zich bevinden, zijn op ieder der kaarten weer anders, wel een bewijs van de moeilijke navigatie van dit gebied. Alleen op de kaart van j 900 was de Schelde, voor zoover zij op Nederlandsch gebied loopt geheel vrij van die hindernissen en ont moetten de schepen den eersten drempel op Belgisch gebied. Maar op de kaart van 1905 is die gunstige toestand reeds w*er verdwenen en moeten ook op het gebied van Nederland weer van die moei lijke plaatsen worden gepasseerd De tochtgenooten hebben dus behalve van de zeelucht en verschillende ververschingen op de reis ook kunnen genieten van deze zoo bij uitstek leerzame kaarten van de in de laatste jaren, in verband met het contract met België zooveel besproken W esterschelde. 's Heer Hendrikskinderen. Een koe van den landbouwer J. V. alhier is in een gevecht met een andere koe zoodanig ge- s too ten dat het die# dood neerviel. Heinkenszand. Zaterdagavond viel mej. J. L. alhier, zoodanig van haar fiets, dat zij haar arm brak. Heelkundige hulp werd ingeroepen. Hoedekenskerke. IletZweedsche stoom schip „Lestris", leeg van Antwerpen ko mende, is Zaterdagnacht omstreeks half twee bij zwaren mist op den dijk geloo- pen en heeft daar vrij belangrijke schade aangericht. Het schip is op eigen kracht vlot ge komen en ligt thans met averij op stroom voor anker. s Heerenhoek. Door de handboogso ciëteit „Amicitia" werd een concours ge houden, waaraan 13 handboogsociëteiten deelnamen. De prijzen zijn behaald als volgtHoofd vogel door dhr C. Remijn van //Eensgezindheid" te 's Heerenhoek le klepprijs door dhr L. Remijn van „Amicitia" te 's Heerenhoek. 2e klepprrijs door dhr Ed. Rogiers van „Jacoba van Beieren te Goes. Een zijvogel door dhr A. Rijk van //Willem Tel 11" te Ovezand. Een zijvogel door dhr E. Vervaat van „Jacoba van Beieren" te Goes. Een hoofdkal door dhr J. Boonman van „de Vrije Schutters" te 's Heerenhoek. Een hoofdkal door dhr. G Merison van „Con cordia" te 's Heerenhoek. Een onderkal door dhr J. Platschorre van „Zorgvlied" te Elle»woutsdijk Een onderkal door dhr H Paree van „Concordia" te 's Heeren hoek. Kloetinge. Vrijdagavond kwam de raad in een openbare vergadering bijeen Afwezig met kennisgeving de lieer W F. K. Lenshoek. De heer C. Zweedijk legt de vereischte eeden af en neemt zitting. Ingekomen is een circulaire van de schoolopziener in de inspectie Middelburg om lid te worden van een op te richten schoolmuseum te Middelburg Besloten wordt als lid toe te treden Tot lid der Schattingscommissie voor de Inkomstenbelasting wordt bij herstem ming benoemd de heer O. Zandee Azn. met 3 stemmen, terwijl op den heer Straub 2 stemmen werden uitgebracht. \De heer Straub zelf stemde niet mee. De heer Van Liere wordt tot wethouder gekozen In bespreking komt het al of niet aanstellen van een leerkracht aan de openbare lagere school alhier wegens vertrek van den heer A. P. Bosdijk. Zonder hoofdelijke stemming wordt over eenkomstig het voorstel van den voorzitter besloten 1 mannelijke en 1 vrouwelijke kweekelingen in het bezit der onderwijs akte voor ieder f 500 per jaar uit te trekken en ze 1 September a.s. t,e werk te doen stellen. De heer Straub wijst op de wensche lijkheid om een waarnemend wethouder aan te stellen, daar onlangs het college van B. en W. slechts uit 1 persoon be stond. De voorzitter zegt toe dat dit punt op de agenda voor de volgende vergadering zal worden geplaatst. Ook acht hij het wenschelijk dat de vereeniging voor wijkverpleging jaarlijks een beredeneerd verslag aan den Raad zal zenden. Vrijdagavond hield de muziekver eeniging „Excelsior''' alhier een algemeene vergadering onder voorzitte schap van den heer Th Dagevos. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat is uiige geven f 54-3,27 en dat ontvangen is f 569,35, zoodat er een goed slot is van f 26,08, Ook werd besloten dezen zomer 3 concerten te geven. Kwadendamme. Donderdag werd door de bandboogsociëteit „Victoria" alhier een concours gegeven. Door de navolgende personen werden de hoofdprijzen behaald: Hoofdvogel L. Rijk van „Willem Tell II te Ovezand; le klep A. Stoutkamer van „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk; 2e klep C. van L ere van idem; le zij vogel F. Wolf se van idem; 2e zij vogel D. Pie terse van „Eens gezindheid" te 's Heerenhoekle hoofd kal A. Rijk van „Vrije Schutters" te 's Heerenhoek; 2e hoofdkal C. Daalman van „Vooruitgang zij ons streven" te Kwa dendamme; le kal J. Westdorp van „Wil lem Tell I" te Ovezand; 2e kal F. Wolsis van „Zorgvliet" voornoemd. Oudelands. Op het te U trecht cn Arn hem afgenomen examen voor Wegentech nicus slaagde onze oud-plaatsgenoot de heer J. van der Pijl, thans buitengewoon opzichter bij het hoogheemraadschap Noord- Hollandsch N o orderkwartier. Vlissingen. De gemeenteraad heeft met 10 tegen 9 stemmen besloten ttft den houw van een nieuw ziekenhuis-. De kosten zul len f 420.000 bedragen. BINNENLAND. Kindermoord? Het 16-jarige meisje G^ F. uit Fra- neker, dat na verpleegd te zijn in het academisch ziekenhuis met haar pas ge boren kindje bij een familie in de Ger- brand Bakkerstraat te Groningen onder dak had gekregen en Vrijdag naar haar ouders in Friesland zou terug ketenen, werd Vrijdag door haar kos-tvrouw gevon den, terwijl zij te bed over haar kind heen- lag. Het kind bleek te zijn overleden, De jeugdige moeder wordt er ernstig van verdacht het kind van 9 weken van het leven beroofd te hebben. Zij is gear resteerd. Een vrouw vermoord. Vrijdagmiddag halfvier werd de vtfouw van den landbouwer Borghans te Spek; holzerbeiide (gemeente Kerkrade) in de schuur bij de woning vermoord gevonden, vermoedelijk door middel van een En gelsche sleutel. Het lijk is gevonden door de dienstbode. Verdacht wordt de knecht van de boerderij, zekere W., die zich, terwijl de overige leden der familie in het veld werkten, met de vrouw des huizes alleen thuis bevond. Bovendien wordt een bedrag van f 12 vermist. De verslagene was 27 jaar oud en laat een man met drie kinderen na. De politie onderzoekt. Het parket uit Maastricht is -gearriveerd. Het lijk in naar het ziekenhuis te Kerk rade vervoerd. Klopghesten. Te Roosendaal doet zich sinds ecnige dagen een zeer vreemd verschijnsel voor. In een woning aan de Julianastraat, eerst kortelings nieuw gebouwd en bewoond, woont het gezin van een metselaar A. Verheyen, bestaande uit de ouders en 8 kinderen. Toen -dit gezin zich een dezer nachten ter rus-te begaf, hoorde het on ophoudelijk tikken en kloppen, nu eens reeksen, dan weer afzonderlijke teekens. Niets werd gevonden, dat de oorzaak kon zijn, waarop de vader eenige zoontjes naar den woning-opzichter stuurde, ter wijl eveneens twee politie-agenten van de nachtsurveillance werden ontboden. De zen zochten alles af, doch zonder resul taat. Nauwelijks lagen de bewoners weer in bed, of nu herhaalde zich het kloppen zeer hevig en werd het ook door de bui ten toevende agenten vernomen. Deze begaven zich- snel naar binnen. Duidelijk hoorden zij bonzen op een bui tenmuur en op den schoorsteienwand in de kamer. Eveneens klonk getik o-p de bovenverdieping. Zij lieten nu het gezin in het woonvertrek bijeen komen en on derzochten het geheeie huis van boven naar onder en van achter naar voren. Ter wijl zij daarmee bezig waren, hield het geklop aan. Een der agenten voelde duide lijk driemaal kloppen op de plaats waar hij zich bevond, terwijl de andere agent, voor een open deur staande op die deur drie hevige slagen hoorde geven. Terstond sprong hij erheen, maar noch voor noch achter de deur was- iets te zien. Langen tijd duurde het kloppen voort, tol het eindelijk ophield. De agenten maakten van het gebeuren proces-verbaal op, zon der een oorzaak van het vreemde ver schijnsel te kunnen aanwijzen. Zij onder zochten de buizen van gas- en waterlei ding, keken de schoorsteenew na of daar mogelijk een vogel fladderde, doch zonder resultaat. Even-min had men in dit nieu we huis last van ratten of muizen. Tot op heden weet men nog geen ver klaring van de zaak te geven. Rijk NederL^jdf. Voor hoeveel duizenden millioenen gul dens het Nederlandsche- publiek aan effec ten bezit, aldus schreef mr. Lutterveid in het „Hbld.", is niet met juistheid te schatten, doch dat het aanzienlijk is, is zeker. Eenig denkbeeld van dien reusach- tigen omvang van het effectenbezit krijgt men, wanneer men- bedenkt, dat onze Staat voor een drieduizend millioen gulden aan schuldbrieven heeft uitstaan, Oost-Indië vo-or een duizend millioen gulden, onze gemeenten voor een duizend millioen gul den, alleen aan in de prijscourant van de Vereeniging voor Efïecbemhandel geno teerde obligation de hier te lande werken de hypotheekbanken voor 'n Z00 millioen gulden aan pandbrieven in omloop heb ben, de binnenlandsche spoor- en tram wegen ruum 600 millioen in obligatiën aan hel publiek schuldig zijn, dat bovendien het nominaal, en ook effectief bedrag der overige in de genoemde prijscourant opgenomen biunenlaindsche fondsen eenige millioenen guldens bedraagt, en men dan tevens bedenkt, dat daarbij nog ettelijke duizenden millioenen guldens komen, wel ke ons publiek aan niet genoteerde effec ten bezit. De binnenlandsche fondsen zijn zeker voor een overgroot deel in 't bezit van het Nederlandsche publiek en van de groote reeks butenlaodsche fondsen wordt bovendien totaal door onze bevolking ook vo-or een aantal millioenen gulden gehou den; bij het uitbreken van den oorlog 19141918 bleek het Nederlandsche be zit alleen aan Russische fondsen toen een 1.5 milliard gulden te bedragen. Daar heb je niks ra^ee te maken De beraadslaging in den raad van Mook over het voorstel om hel salaris van den gemeente-geneesheer dr. Leuring te bren gen van f 100 op f300 per jaar, heeft tot een klein incidentje geleid. De be trokken geneesheer die als toehoorder aan wezig was, viel n.l. den Voorzitter in de rede over de bezoldiging met de woor den: „daar heb je niks mee te maken". Daarop liet de Voorzitter hem buiten v de deur zetten. De onbewaakte overweg. Zaterdagavond heeft een onbewaakte overweg nabij Meppel bijna ccn slachtoffer geëischt. De heer Woldnian reed met zijn knecht huiswaarts. Nog maar nauwelijks op de spoorbaan', bemerkte de knecht den snel trein uit Groningen in de onmiddellijke nabijheid. Fluks sprong hij van den wagen en trok het paard zijwaarts, waardoor de wagen zwenkte. Op 't zelfde oogenblik greep de loco motief het voertuig, dat geheel versplin terd werd. Woldman werd van den wagen geslin gerd en bekwam, behalve enkele hoofd wonden, een hersenschudding. Knecht en paard bleven ongedeerd. Brutale inbraak met roof. Vrijdagnacht tusschen 1 en 2 uur heb ben drie gemaskerde bandieten zich door het indrukken van een- ruit toegang ver schaft tot de woning van Van Kinderem- Marijnen te Megen bij Oss. In d-e van ning bevonden zich twee ziekelijke oude meinischen en een meisje dat hen op- pa site. Het meisje werd door de bandieten geboeid en een prop in den mond ge duwd. Daarna hebben zij alle kasten open gebroken en het geheeie huis doorzocht en overhoop gehaald. Na eenigen tijd zijn zij met medeneming van f 1600, de ver schrikte bewoners ongedeerd achterlaten de, vertrokken. Van de daders is nog geen spoor ont dekt. Benauwde oogenblikken. Zaterdagmorgen, omstreeks half elf, wilde de sergeant-vliegenier, die Vrijdag met een vliegtuig op het strand te Scheve- ningen, tengevolge van de mist gedaald wias, weder opstijgen om de reis naar Soesterberg voort te zetten. Het toestel, de tweedekker F. M. was naar het einde van de boulevard getransporteerd, waar het strand het breedste is en zou vandaar opstijgen. Door het mulle zand kon de vliegmachine echter niet den grond ver laten, maar bleef met de wielen in het zand steken. Het gevolg was, dat het vliegtuig over den kop sloeg en in het water terecht kwam. De sergeant-meca nicien was -door den schok uit het vlieg tuig gevallen en kwam met den schrik vrij. De sergeant-vlieger H. Brinkhuis, zat echter in het vliegtuig vastgebonden, waar door hij niet uit de stuurstoel kon. Daar bij lag hij met zijn hoofd onder water. Na in deze houding eenige benauwde oogenblikken doorgebracht te hebben, gelukte het den vliegenier met een hand de riemen los te maken en kon hij zich in het water laten glijden. Ook hij bekwam geen lichamelijk let sel. De machine is zwaar beschadigd. De schroef is afgebroken en de neus van liet vliegtuig is gedeeltelijk vernield. Ook de vleugels zijn licht beschadigd. Zaterdagmiddag zou het personeel van het vliegkamp Soesterberg naar Scheve- ningen vertrekken om het vliegtuig te de- monteeren en vervolgens ter reparatie naar Soesterberg te vervoeren. Door militaire politie werd het vlieg tuig uit het water gehaald en op het strand, bij de boulevard geplaatst. Edelachtbare discussie. In den raad van Kortenhoef is de na leving van de hondenbelasting ter sprake gekomen. De veldwachter, die blijkbaar het recht tot meespreken in de discussie heeft, verklaarde: „Ik zal alle honden die ik zie bekeuren, maar dan moet er ook zonder aanzien des persoons mee ge handeld worden als ik hier kom er mee!" De heer Van Doom vindt die honden verordening flauw. „Stel dat je nu een

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2