OE WENTELTRAP KWATTAsre- Hoofdhuid FUROL. IV. 66. Maandag 7 Juni 1926 115® Jaargang. FEUILLETON VOLLE-MELK-RÉEP Beter dan Goed: DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant fS^SjllS) en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worde: aangenomen tot 12 uur voormiddag BUITENLAND- OVERZICHT. Invoerverbod in Engeland. Van bijzonder belang voor ons land en speciaal voor de varkensfokkers, is het Engelsche invoerverbod: de Engel- sche minister van landbouw heeft Vrijdag in het Lagerhuis een nieuwe verklaring afgelegd met betrekking tot de gevallen van mond- en klauwzeer in Engeland, veroorzaakt door uit Nederland en Bel gië geïmporteerd varkensvleesch. Hij zei- de dat dertien gevallen der ziekte, die in het Noord-Westen van Schotland en in Cumberland zijn voorgekomen, toe te schrijven zijn aan ingevoerde ladingen var kens. Er worden maatregelen getroffen om alle personen, die deze ladingen heb ben behandeld, de bacon-fa brieken, de spoorwegwagons en andere voertuigen, die er mede in contact zijn geweest,te desinfec- teeren. De regeering heeft daarop een or der uitgevaardigd welke het ontladen in Groot-Britannië van dood vee of gedeelten daarvan, schapen, varkens of geiten met inbegrip van huiden, die uit eenig land op het continent van Europa zijn inge voerd, verbiedt. De minister zeide nog, dat een Neder- landsche inspecteur had gewaagd van een geval-in een bepaalde spekfabriek, doch sindsdien as in Newcastle een ander ge val voorgekomen, ten opzichte waarvan het onderzoek naar het abattoir van Rot terdam heeft geleid. In antwoord op de vraag of de minis** ter het publiek er van in kennis wilde stellen dar verduurzaamd spek uit Neder land besmet kan zijn, verklaarde de mi nister dat hij hieromtrent geen bewijzen had, doch dat dit van de inspectie afhing. Ook in het Hoogerhuis is deze zaak aan de orde geweest. In antwoord op een vraag van een der leden, verklaarde de secretaris van het ministerie van land bouw, dat geen enkel stelsel van inspectie werkelijk voldoende was om infectie door den invoer van geslachte dieren te voor komen. Vele jaren lang verbruikte Lon den bijna uitsluitend Deensch varkens vleesch, maar de laatste maanden is er verandering gekomen. De baoonfabrieken namen een nieuwe gewoonte aan om versch geslacht vleesch uit Nederland te impor teeren en dit heeft de kans op het over brengen van ziekten naar Engeland enorm doen toenemen. Maar nu komt de andere zijde van het vraagstuk: als de invoer van vleesch verboden wordt, ontstaat er direct een tekort en dat is voor de veel vleesch- etende Engelschen heel erg. Reeds heeft de minister van landbouw een deputatie ontvangen uit het Loindensche vleeschbe- drijf, die verklaarde, dat een invoerverbod van geslachte dieren een verhooging dier vleeschprijzen in Londen tengevolge zou hebben, daar er geen voldoende voorra den waren ter vervanging van het Neder- landsche varkens-, schapen-, kaifsvleesch en afval. De minister antwoordde, dat er geen vooruitzicht bestond, dat het mond- en Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( HOOFDSTUK IV. W aar Halsey? Gertrude keek naar het gezicht alsof ze er door betooverd was. Toen stak ze in den blinde haar handen uit, en ik dacht dat ze flauw zou vallen. „Hij heeft hem vermoord!" mompelde ze bijna onverstaanbaar, en in mijn zenuw achtigheid schudde ik haar door elkaar. „Wat bedoel je?" zei ik opgewonden. Er klonk zooveel verdriet en overtuiging uit haar toon, dat dit nog meer indruk op mij maakte dan wat ze eigenlijk zei. Maar er kwam geen woord meer uit; ze bleef maar naar den man op den grond kijken, terwijl Liddy, die zich schaamde over haar vlucht en toch niet alleen terug durfde komen, drie doode- lijk verschrikte dienstmeisjes voor zich uit den salon in dreef verder durfden ze geen van allen komen. Toen ze weer in den salon was, zakte Gertrude in elkaar en viel van de eeme flauwte in de andere. Ik belette Liddy met moeite om haar met emmers koud water te verdrinken en de dienstmeisjes klauwzeer op het continent spoedig zou zijn overwonnen en aangezien dus het ge vaar bleef bestaan kon de regeerimg de verordening niet intrekken. Het invoerverbod heeft op de centrale vleeschmarkt in Londen reeds groote op winding veroorzaakt, daar het van in vloed moet zijn op de werkloosheid. Een autoriteit heeft verklaard er zich niet over te verbazen, dat Nederlandsche veefokkers ijn Engeland filialen openen van hun varkensfokkerij. Uit Polen. Gemeld wordt, dat in Polen een nieuw kabinet geformeerd zal worden. In de tweede helft van Juni zou dan de Sejm worden bijeengeroepen, daar op het einde van de maand de voorloop:ge begrooting ten einde loopt. De Sejm zal dan een nieuwe voorloopige begrooting voor het eerstvolgende kwartaal en een machtigings wet voor de regeering moeten goedkeuren en eventueel overgaan tot een wijziging van de grondwet waardoor nieuwe vol machten en rechten aan den staatspresi dent zullen worden verleend. In verband hiermede zal dan de staatspresident het recht krijgen tot ontbinding van parlemen taire organisaties. De partijen van rechts schijnen met al deze plannen accoord te gaan terwijl de linkerzijde slechts maatregelen van finan cieelen aard aan de regeering wil veroor loven. Zij verlangt voorts onmiddellijke ontbinding van de Sejm en nieuwe verkie zingen in September. Het eigenaardige van den toestand is dus dat de regeering slechts met hulp der rechterzijde een meer derheid kan krijgen. De Spanjaarden in Marokko. Het nieuws uit Marokko meldt volko men rust in de geheele Spaansche zóne. De ontwapening der stammen gaat zonder incidenten voort. Generaal Castro Girona heeft zijn intrek genomen- in het oude hoofdkwartier van Abd-el-Krim, die daar een militaire pyrotechnische fabriek en een geweer-depót had. Onder de in be slag gdhomen wapens zijn vele geweren van alle mogelijke systemen en alle moge lijke herkomst, waaruit de groote omvang van het smokkelen in Marokko blijkt. De bladen in de Spaansdhue zóne eischen eenstemmig, dat de strijd tegen de smok kelaars krachtiger zal worden gevoerd, om een herhaling van het gebeurde te voor komen. Door den verrekijker. De Belgische Kamer heeft bij de behandeling van de finanoieele ontwerpen van de regeering het wetsontwerp tot in stelling van een amortisatiekas en ver schillende wijzigingen in bestaande belas tingen goedgekeurd. Weerga'looze hitte heerscht 'te Madras. De temperatuur is in de schaduw tot 110 graden Fahrenheit gestegen. Ver scheidene menschen, onder wie twee Europeanen, zijn er het slachtoffer van geworden. stonden bij elkaar in een hoek gedrongen en staken geen vinger uit. Na een poosje hoewel het ons uren toescheen, kwam er een auto aanrijden en Anne Watson, die zich had aangekleed, deed de deur open. Drie leden van de Greenwood Club kwa men binnen, in de meest wonderlijke costu mes. Ik herkende een zekeren meneer Jarvis, maar de anderen waren vreemden. „Wat is er?" vroeg Jarvis wat zullen we er wonderlijk uitgezien heb ben! „Er is toch niemand gewond, is 't wel?" Hij keek naar Gertrude. „Het is nog veel erger, meneer Jar vis zei ik. „Ik vrees dat er iemand vermoord is". Er ontstond groote opwinding. De keu kenmeid begon te huilen en juffrouw Wat son gooide een stoel om. De mannen waren zichtbaar onder den indruk. „Toch niemand van uw familie?" vroeg meneer Jarvis, toen hij weer op adem gekomen was. „Neen," zei ik en terwijl ik Liddy een tee ken gaf dat ze op Gertrude moest passen, ging ik hen met een lamp voor naar het speelzaaltje. Een van de mannen gaf een schreeuw en ze haastten zich al lemaal de kamer in. Meneer Jarvis nam de lamp van maj over dat herinner ik mij nog en toen voelde ik dat ik duize lig en licht in mijn hoofd werd en ik deed majn opgen dicht. Toen ik ze weer open deed waren ze klaar met hun onderzoek en was menfcer Jarvis bezig mij in een stoel te zetten. ,.U. mwt naar boven gaan", zei hij, „u Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 4 Juni werden de volgende zaken behandeld D irenmi shandeling. C. G., 44 jaar, koopman te 's Hce- remlhoek werd beklaagd dat hij op 8 April 1926 te Borssele een paard dat een veulen gekregen had, en welks ingewanden uit het lichaam hingen, die ingewanden heeft afgetrokken of afgesneden en het paard daarna nog 2 kilometer heeft doen loopen. Eisch drie maanden gevangenis straf. G. S., 49 jaar, schoenmaker te Ier- seke, werd ten laste gelegd dat hij op 14 Februari 1926 te Ierseke Lucas Scheel, heeft beleedigd. Eisch f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Een dronken motorrijder. H. J. V., 25 jaar, veesnijder te Kioe- tinge, was door den kantonrechter te Mid delburg wegens overtreding der Motor en Rijwielwet en dronkenschap veroor deeld tot f50 boete of 50 dagen hech tenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor het tijdvak van een jaar. De veroordeelde en den ambtenaar van het O. M. waren in hoogèr beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mollen vellen. J. H. E., 41 jaar, werkman te 's Heer Arendskerke, was door den kantonrechter te Goes wegens het doen vervoeren door middel van de post van een hoeveelheid moilenvellen veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis. De verdachte was tegen dat vonnis in booger beroep geko men. Eisch bevestiging van het vonnis van den Jtan tonrechter. Naam op het schip. E. J. v. S., 38 jaar, gedomicilieerd te Rotterdam, schipper op de sleep kaan „Heinriëtte", was door den kantonrechter te Goes- wegens het niet voeren van zijn naam op dat schip, gepleegd op 6 Maart 1926 in het kanaal van Zuid-BeveLamd veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis, tegen welk vonnis de veroor deelde in hiooger beroep was gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Heling. J. A. B., 20 jaar, melkventer te Goes f50 boete of 50 dagen hechtenis. en juffrouw Gertrude ook". „Het is een vreeselijke schok geweest. En dat nog wel in zijn eigen huis!" Ik keek hem aan en zonjder er iets van te begrijpen. „Wie is het?" bracht ik er met moeite uit. Ik had een gevoel of er een band om mijn keel zat. „Het is Arnold Armstrong" zei hij, Ier- wijl hij mij vreemd aankeek. „En hij is vermoord in het huis van zijn vader". Na een paar minuten kwam ik weer op mijn verhaal en bracht meneer Jarvis mij naar de woonkamer. Liddy had Ger trude naar boven gebracht, en de twee andere heeren bleven bij het lijk. De re actie van den schrik was ontzettend; ik was machteloos en toen deed meneer Jarvis mij een vraag die mij op eens weer wakker maakte. „.Waar is Halsey?" vroeg hij. „Halsey!" plotseling zag ik het wan hopige gezicht voor ^ne van Gertrude en de leege kamers boven. Waar was Halsey „Hij is toch bier geweest, is 't niet?" drong meneer Jarvis aan. „Onderweg is hij nog even bij de club aangereden/' „Ik weet niet waar hij is", zei ik flauwtjes. Een van de andere mannen kwam bin nen, vroeg naar de telefoon, en ik hoorde hem opgewonden praten over rechter en detectives. Meneer Jarvis boog zich naar mij toe. i ,JWaarom vertrouwt u mij niet, juf frouw Innes?" zei hij. „Ik zal voor u doen wat ik kan, Maar u moet mj alles Openbare dronkenschap. J. B., 45 jaar, koopman te Hekkens- zand, niet ontvankelijk verklaard in zijn ingesteld booger beroep. De Kantonrechter te Middelburg heeft wegens overtreding der wet op de open bare middelen van vervoer P. H. H. te Goes veroordeeld tot f 10 boete s. 10 dagen hechtenis. Wegens het rijden met een motomjtu g niet voorzien van twee krachtig werkende remmen werd P. K. uit Wolf aartsdijk veroordeeld tot f 3 boete s. 3 dagen hech tenis en J. M. te Oudelande tot f 10 boete s. 10 dagen hechtenis. Wegens het op den openbaren weg met een motorrijtuig doen postvatten met het kennelijk doel dat rijtuig te huur of ten gebruike aan te bieden, werd M. Z. uit Hausweert veroordeeld tot f3 boete s. 3 dagen hechtenis. Wegens met een rijwiel het niet ver- breede gedeelte van den Boulevard Ban- kert te Vlissingen op verboden tijd, werd J. D. te Wemeldinge veroordeeld tot f2 boete s. 2 dagen hechtenis. Een Homerisch gelach. Voor de rechtbank te Zwolle heeft Donderdag terecht gestaan de eigenaar van een export slachterij te Steemwijk; hij zou in de week van 14 tot 19 September de 48-urige werkweek overtreden heb ben. Eenige arbeiders werden gehoord, o.w. ook de 23-jarige slagersknecht Harm Mulder. Men wees hem er op, dat hij voor den majoor van de rijksveidwacht Bolt een andere verklaring had afgelegd. „Och", zei hij, „die Bolt schrijft maar wat op, die zet maar wat neer' De president vermaande hem ernstig wegens deze uitdrukking. Plotseling werd Mulder doodsbleek, hij legde zijn armen op het hekje en liet daar het hoofd op rusten. De deurwaarder geleidde Mulder de zaal uit. Eenagen tijd later kwam hij terug, nog heel bleek, maar toch in staat om të spre ken. Ieder dacht, dat zijn ongesteldheid te wijten was aan vrees voor ontslag, of voor wat anders. De president vroeg, waarom hij plotse ling zoO' onwel was geworden. Benepen klonk het antwoord: „Ik had mijn pruim ingeslikt." Er is zelden zoo gelachen in de rechts zaal. Maar waarom werd nu de pruim door geslikt? KOLONIËN. Een nieuw beroep! In de strafgevangenis te Kassian zit thans een Arabier, die daar een jaar lang zal worden opgeborgen. De man isautovernielder van be- beroep. In verschillende plaatsen op Java heeft hij zich als chauffeur aangemeld bij autobezitters, die hun wagen tegen een nieuwe wenschen in te ruilen, zoo danig, dat de assurantie maatschappij dat bekostigt. vertellen." Dat deed ik tenslotte van het begin af, en toen ik hem zei', dat Jack Bailey dien nacht in huis geweest was, floot hij zachtejs. „Ik wou dat ze allebei hier waren", zei hij toen ik klaar was met mijn ver haal. „Het zou veel beter zijn als ze maar hier waren. Vooral „'Wat vooral?" „Vooral omdat het bekend was dat Jack Bailey en Arnold Armstrong abso luut niet met elkaar konden opschieten. Door Bailey is Armstrong in het voor jaar in moeilijkheden gekomen het was iets bij de bank geloof ik. En dan „Ga verder", zei ik. „Als er nog meer is, hoorde ik het te weten' „Er is verder niets", zei hij ontwij kend. Maar er is een ding waar we op kunnen rekenen, juffrouw Innes. Iedere rechtbank zal een man vrijspreken, die een nachtelijken indringer in zijn huis heeft gedood. Als Halsey „Wat, u denkt toch niet dat Halsey het gedaan heeft?", riep ik uit. Ik voel de me haast onpasselijk worden. „Neen, neen, heelemaal niet zei hij op gedwongen toon. „Kom, juffrouw In- nes, u is heelemaal overstuur en ik zal u naar boven brengen en uw kamenier roepen. Het is te veel voor u geweest." Liddy bracht mij naar bed, en ze was blijkbaar bang dat ik bevriezen zou, want ze gaf me twee kruiken 1 Toen verdween ze. Het begon nu licht te worden en uit Tot negenmaal toe heeft hij dit „grapje uitgehaald. Acht keeren hoefl de betrokken assurantiemaatschappij moeten betalen; den laatsten keer echter, in het Malang- sche, werd hij gearresteerd, aangezien boen gebleken is, dat de man met opzet tegen een anderen wagen caramboleerde. Voor elk geval heeft dc vandaal f 500 in rekening gebracht. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Het smokkelen van vee uit België. Op vragen van het Tweede. Kamer!' i Braat Is het den minister bekend, dat er' momenteel zeer veel vee uit België naar Nederland gesmokkeld wordt? Zoo ja, is dan de minister bereid, om strenge maatregelen daartegen te nemen heeft de minister van financiën geant woord Slechts enkele inspecteurs der invoer rechten maken er in hun verslagen over de grensfraude melding van, dat in den laatsten tijd uit België vee binnen gesmok keld zou worden. Nergens is echter, on danks het scherpste, met de beschikbare krachten uitgeoefende toezicht, een vee- stookkelaar betrapt of eenig stuk vee aangehaald. Bekeuringen en aanhalingen zijn, aangezien wei een invoerverbod, doch geen vervoerverbod bestaat en de in voering daarvan 'ligt niet ter competentie van den osidergeteekende practise, i alleen mogelijk, indien bepaaldelijk de in voer van het vee, dat wil hier zeggen het overschrijden van de grenslijn, geconsta teerd wordt, hetgeen door de voorafgaan o grondige verkenning van het terréin door of vanwege de smokkelaars uiterst moei lijk is. K ersen en Het onderstaand overzicht betreffen, .o stand der kersen en bessen op 2 Juni 1926 is, onder medewerking der rijk tuinbouwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de corresponden ten der directie van den Landbouw. Tijdens den bloeitijd der kersen en bessen was het weer gunstig, zoodat liet insectenbezoek bij de bloesems voiop kon plaats hebben. Behoudens enkele plaatse lijke uitzonderingen, brachten nachtvorsten tijdens en na den bloei weinig of geen nadeel aan, zoo dat de vruchtzetting even eens gunstig verliep. Behalve bij de zwarte bessen, die van bladluis te lijden hebben, ondervond bet gewas weinig nadeel van ziekten of in stemmen onder mijn raam maakte ik op, dat meneer Jarvis en zijn vrienden den tuin aan t doorzoeken waren. Wat mij aangaat, ik lag klaar wakker in bed. Waar en wanneer? Natuurlijk vóór den moord, maar wie zou dat willen geklo ven? Als hij of Jack Bailey iemand in huis hadden hooren komen en op hem geschoten hadden, waar ze volkomen tcc gerechtigd waren waarom waren ze dan weggeloopen Het was ongehoord, onbegrijpelijk maar .gebeurd was het toch. Om ongeveer zes uur kwam Gertrude binnen. Ze was heelemaal aangekleed en ik ging zenuwachtig rechtop zitten. „Arme Tante!" zei ze. „Wat een el- lendigen nacht heeft u gehad!' Ze kwam op den rand van mijn bed zitten en ik vond dat ze er moe en uitgeput uit zag. „Is er nog nieuws?" vroeg ik. „Niets De auto is weg, maar War ner" (dat is de chauffeur) „War ner is in de tuinmanswoning en weet ner gens iets van". „Nu", zei ik „als ik Halsey Innes te pakken krijg laat ik hem niet gaan voor ik hem een flink standje heb gegeven. Ais deze zaak opgehelderd is, ga ik naar dc stad terug om uit te rusten. Nog één zoon nacht zou m'n dood zijn. En dan praten ze over de rust van het buitcnle ven Nonsens!" (Wordt vervolgd.).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1