Zeelands Hoendermeel Zeelands Opfokvoer DE WENTELTRAP SAMOS PRIMA' in°. 63. Vrijdag 4 Juni 1926 1136 Jaargang. Bij dit nummer be. hoort een bijvoegsel- FEUILLETON Beter en goedkooper dan andere soorten. Veevoederfabriek „Zeeland" te Goes. Tel. 162. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,- buiten Goes f2, GOESCHE Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- Uitgave Naamloozt Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag BUITENLAND. OVERZICHT. Spanning in het Oos,ten. In het naburige Oosten staat het er voor Engeland weer minder rooskleurig voor. Gisteren is een oorlogsschip van Malta naar Egypte vertrokken en andere schepen houden zich gereed te volgen. De Engelsche regeering is niet tevreden met het vonnis dat uitgesproken is over hen, dae betrokken waren bij den moord op den Sirdar. In een nota aan de Egyp tische regeering maakt Chamberlain „alle voorbehoud". Het bericht eindigt met de mededeeiing: „De Engelsche regeering be houdt zich ook alle recht voor om de noodige maatregelen te nemen tot waar borging van de vrijheid der vreemdelin gen". Het zou een geringe moeite zijn om deze berichten, die wijzen op verhoogde spanning in de Engelsch-Egyptische be trekkingen met verscheidene te vermeer deren. Een kort overzicht van hetgeen de laatste dagen geschied is, kan wellicht echter beter den toestand karakteriseeren dan een opsomming van losse symptomen. De vorige week zijn in Egypie alge- meene verkiezingen gehouden. Zij brach ten een overweldigende meerderheid voor den nationalist ZagLoel Pasja, die, naar men weet, reeds jarenlang met de Engel sche regeering in conflict ligt over de toe komst van Egypte. ZagLoel wil Egypte, geheel losmaken van Engeland. Engeland daarentegen wil, ter bescherming van zijn vitale belangen in het Suez kanaal een zekere macht in Kaïro behouden. Zagloel's stembuso\erwinning was voor Engeland een zeer onaangename verras sing. Men kwam voor de keus te staan aan ZagLoel het premierschap over te laten of met behulp van een of andere moreel of materiaal drukmiddel de vorming van een kabinet-Zagloel te verhinderen. Zaterdag heeft de Engelsche hooge commissaris Lord Lloyd een onderhoud gehad met Zagloel. Blijkbaar wilde de Engelschman eerst den Egyptenaar nog eens polsen, om te onderzoeken of hij te vinden was voor een compromis tusschen Kaïro en Londen. Dit onderhoud heeft Lord Lloyd niet veel succes gebracht. Hij rapporteerde naar Londen, waar Maan dagavond een buitengewone kabinetsraad bijeenkwam om over de hangende proble- een belegen, zuivere wijn in luxe rietverpakking voor f 1,10. Firma J. A. L. G. WITTE :- Wijnhandel Goes Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o{ „Die klok is wel opgewonden, en zij is vannacht om drie uur stil blijven staan antwoordde hij plechtig. „En wat meer zegt, die klok heeft in geen vijftien jaar stil gestaan, niet sedert de eerste vrouw van meneer Armstrong gestorven is. En dat is nog niet alles, juffrouw. De laat ste drie nachten dat ik kier in huis sliep heb ik een voorteeken gehad, nadat het electrische licht uit was. Mijn olielamp was pas gevuld, maar hij ging telkens uit, wat ik er ook aan deed. Zoodra ik mijn oogen maar dicht deed, ging die lamp uit. Er is geen erger voorteeken van den dood. De stem van den ouden man klonk vol overtuiging. In weerwil van mezelf kreeg ik een rilling over mijn rug en ik liet hem verder maar alleen. Later hoor de ik een slag in de keuken en kwam Liddy mij vertellen dat mijn poes Beu- lak, die pikzwart is, op Thomas was toe gesprongen net toen hij een. blad met bor den en schalen wilde opnemen. Het slechte voorteeken was te veel voor hem geweest ien hij bad het blad laten vallen. Het geluid van den auto terwijl deze den heuvel opreed was het meest welkome men te spreken. Uit hetgeen daar op ge volgd is, mag men de gevolgtrekking ma ken, dat de Britsche regeering beslóten heeft het been strak te houden. Toen Ziwer Pasja, de huidige premier, bij Koning Foead kwam, om het ontslag aan te bieden, antwoordde de koning, (die het met de Engelschen houdt) dat Ziwer maar liever de zaken moest blijven leiden. Over de verdere ontwikkeling moet men raden. Maar de correspondent van de „Daily Tel. in Kaïro oppert reeds en kele mogelijkheden die hij zeker niet uit zijn duim heeft gezogen. Het parlement kan verdaagd worden. En de voorwaar delijke onafhankelijkheidsverklaring van 1922 kan ingetrokken worden, wat tot herstel van het protectoraat kan voeren. Of Engeland tot deze dwangmaatrege len nu reeds zijn toevlucht meent te moe ten nemen, of dat het nog slechts be dreigingen zijn, zal de tijd leeren. De staking in Engeland. De mijnwerkersstaking in Engeland duurt thans reeds 34 dagen. Men heeft echter dien, tijd niet gelieel stil gezeten en omgezien naar middelen, die naar den vrede konden leiden. Gisteren zijn er nieuwe stappen ge daan. De bond van mijn-eigenaren heeft besloten de mijnwerkers-federatie uit te noodigen tot een conferentie onder leiding van een onafhankelijken voorzitter, ter bespreking van den toestand. Een brief, hierop betrekking hebbend is direct ver zonden, doch 't is thans nog niet bekend of de uitnoodiging een speciale agenda betreffende de discussiebasis zal bevat ten, of dat 't in eerste instantie weinsche- lijker geachlt zal worden den weg geheel vrij te laten, 't Is waarschijnlijk, dat de voorstellen, die ter sprake zullen komen meerendeels overeen zullen komen met die, welke „Observer" onlangs in de „Daily Mail" gelanceerd heeft. Deze voorstellen omvatten: le geen loonsverla ging; 2e. invoering van den 8-uren dag en een minimum loongarantie der mijn eigenaren. Naturellen-politiek. Bij het Huis van Afgevaardigden der Zuid-Afrikaansche Unie zijn vier wets ontwerpen ingekomen, die Hertzog's na turellen-politiek belichamen. O.a. wordt bepaald, dat er een Europeaan in het Huis van afgevaardigden gekozen zal worden als vertegenwoordiger van de „gekleurde" personen in de Noordelijke provinciën en zeven om de naturellen te vertegenwoor digen. Later zullen de „gekleurde" per sonen politiek gelijkgesteld worden met Europeanen. Voorts wordt voorzien in de ontwikkeling van territoriale segreatie en de instelling van een naturellen-raad, ge deeltelijk benoemd, gedeeltelijk gekozen, met beraadslagende en beperkt wetgevende functies. dat ik in tijden gehoord bad en toen Ger trude en Halsey voor mij stonden had ik een gevoel of nu alle narigheid voorbij was. Gertrude stond glimlachend in de hal, met baar hoed volkomen op één oor en er staken aan alle kanten losse haren uit haar kapsel. Gertrude is een heel knap meisje, al staat haar hoed nog zoo gek en het verbaasde mij niets toen Hal sey mij een knap jongmensch voorstelde, die een buiging voor mij maakte, en on derwijl naar Trude keek Trude werd ze op kostschool altijd genoemd. „Ik heb een gast meegebracht, tante Ray zei Halsey, „en u moet maar goede vrienden met hem worden en hem op uw lijstje van Zaterdag-tot-Maandag-gasten zetten. Laat ik u John Bailey voorstellen, maar u moet hem Jack noemen. Ik ben er van overtuigd dat hij binnen vier-em- twintig uur „Tante" tegen u zegt." Wij gaven elkaar een hand en ik kreeg gelegenheid om meneer Bailey eens goed te bekijken; hij was vrij lang, misschien dertig jaar en hij had een klein snorretje. Ik herinner mij, dat ik me daarover ver baasde hij scheen een heel behoorlijken mond te hebben en als hij glimlachte liet haj heel goede tanden zien. Ik begrijp nooit waarom sommige mannen zoon ding op hun bovenlip willen hebben, waar na tuurlijk van alles in blijft zitten, net zoo jmn als ik begrijp hoe sommige vrouwen opvulsels onder hun kapsel kunnen du wen. Verder zag hij er heel aardig uit, stevig en verbrand en hij keek mij recht in de oogen. Ik weid een beetje uit over meneer Bailey omdat hij later nogal een en merk V.P.Z. Samengesteld volgens recept van den Heer Rijkspluimveeteeltconsu- lent te 's Gravenhage en onder regelmatige controle der V.P.Z. Waar niet verkrijgbaar wende men zich rechtstreeks tot de Door den verrekijker. De Dultsche bisschoppen doen in een manifest op alle Duitsche katholieken een beroep om bij het a.s. referendum te gen het ontwerp tot verbeurd verklaring van de bezittingen der gewezen vorsten huizen te stemmen. Een paar Belgische bladen mee- nen te weten dat de nieuwe regeeriing aan de gendarmerie strenge instructies zou hebben gegeven ten einde op alle ver dere mobilisatie-oefeningen van de socia listische roode wachten en het fascisti sche „légion nationale" een waakzaam oog te houden en deze, eventueel, te be letten. Naar de „Dni" meldt, heeft me vrouw Lenin bij de rechtbank te Praag een klacht wegens beleediging ingediend tegen de redactie van de Nitrezne Nowiny. Dit blad heeft een maand geleden ongeveer een artikel gepubliceerd onder den titel „De bloedige Lenin waarvan mevrouw Lenin den inhoud, zoowel voor haar over leden echtgenoot als voor haarzelf, be- leedigend acht. belangrijke rol speelde. Gertrude was moe van de reis en ging dus heel gauw naar bed. Ik had besloten om hen dien avond nog niets te vertellen en den volgenden dag zoo luchthartig mo gelijk over onze opwinding te praten. Wat had 11c ten slotte te vertellen? Een nieuws gierig gezicht voor een raam; lawaai 's nachts; een paar krassen op de trap en een halve manchetknoop IjWat Thomas en zijn voorgevoelens betreft, naar mijn ondervinding bestaat een neger altijd voor een deel uit kleurstof en voor de rest uit bijgeloof. Het was Zaterdagavond. De twee man nen gingen naar de billard-kamer en ik kon hen hooren praten toen ik naar boven ging. Het scheen dat Halsey bij de Green- woodclub gestopt had om benzine in te nemen, en dat hij daar Jack Bailey had gevonden, met een troepje anderen, die gekomen waren om Zondags golf te spe len. Plet was niet moeilijk geweest om Bailey over te halen Gertrude wist waarschijnlijk wel waarom en in triomf hadden ze hem meegenomen. Ik baalde Liddy over om hem wat te eten te geven Thomas was in de tuinmanswoning niet te bereiken en nam geen notitie van haar duidelijk merkbaren angst voor de keuken. Toen ging ik naar bed. De mannen waren nog in de biljardkamer toen ik tenslotte in slaap viel en het laat ste wat ik mij herinner was het huilen van een hond voor het huis. Het was een langgerekt, langzaam wegstervend geluid, dat later weer op een ander punt lost- barstte. Charlie Chaplin op reis. Een foto van den film komiek, genomen toen hij te New-York aan kwam op zijn doorreis naar het Noorden, waar hij zijn film „The Gold Rush", welke op het oogenblik met zooveel succes in ons land vertoond wordt, ging maken. Op de foto zien wij verder Gloria Swanson, de filmster, met haar adellijken echtge noot, Markies de la Falaise, en de Hertogin van Soetherland. MEDISCHE RUBRIEK. Vergiftiging. „Natuurlijk een dokter halen!", zal men zeggen. Goed!, ma,ardie is meestal niet direct te vinden, edaangezietra de patiënt er initusschen reeds heel slecht aan toe zou kunnen zijn om van het ergst© maar niet te spreken zullen de omstanders reeds het noodige dienen te doen. Maar ach, hoe slecht is het bij den leek met de kennis van het verlee- nen van eerste hulp gesteld! Laat ons daarom in korte trekken na gaan, wat er in geval van vergiftig in afwachting van de komst van den dokter moet geschieden. Hoofdzaak is, dat men zijn hoofd niet verliest, zijn gezond verstand Iaat werken, en dus in de eerste plaats tracht te weten te komen, welk vergif gebruikt is. Dik wijls zal dit zelfs met de grootste moeite niet gelukken, waarbij dan nog de moei lijkheid komt, dat zich in sommige geval len van vergiftiging verschijnselen voor doen, welke als twee druppels water ge lijken op die van vaak voorkomende ziek ten, als daar zijn blindedarm-ontsteking, doorbraak van maag- of darmzweer, kron kel in den darm, e. d. m. Gemakkelijker wordt de zaak, wanneer verscheidene personen, die hetzelfde voedi- sel of geneesmiddel gebruikt hebben, tege lijk ziek worden; dan is het wel duidelijk, Ongeveer om drie uur 's nachts werd ik wakker door een revolverschot. Het scheen dat het geluid van vlak buiten mijn deur kwam. Het eerste oogenblik durfde ik mij niet te bewegen. Toen hoorde ik Gertrude opstaan en even later gooide ze de tusschendeur open. „O, tante Ray, tante Ray!" riep ze opgewonden uit. „Er is iemand vermoord, vermoord!" „Dieven", zei ik korbof. „Gelukkig dat er vannacht een paar mannen in huis zijn". Ik trok mijn pantoffels aan en een ki mono en Gertrude probeerde met haar trillende handen een lamp aan te steken. Toen declen we de deur naar de hal open en op het bovenportaal stonden de dienst boden bevend en met bleeke gezichten, naar beneden te kijken, met Liddy aan het hoofd. Ik werd begroet door onder drukt gegil en allerlei vragen en ik pro beerde hen te kalmeeren. Gertrude was op een stoel neergevallen en zat daar te rillen. I Ik liep onmiddellijk naar Halsey s ka mer, klopte en duwde de deur open. De kamer was leeg, het bed was niet be slapen. „Hij zal in de kamer van meneer Bai ley zijn", zei ik opgewonden en liep er heen, gevolgd door Liddy. Ook hier was niemand en het bed was niet gebruikt. Gertrude stond nu weer, maar ze leunde tegen een deurpost aan. „Ze zijn vermoord!" hijgde ze. Toen greep ze mij bij den arm en trok mij naar de trap toe. „Misschien zijn ze al leen maar gewond en we moeten ze vin dat men met een geval van vergiftiging te maken heeft. I9 verder de patiënt iemand, dien men goed kent, dan kan de kennis van zijn karakter en gewoonten ons dikwijls een goed eind weg helpen. Terwijl tenslotte het etiket van een of meer aanwezige fleschjes ons op de koog- te kan helpen, zoodat men er voor wake, dat geen fleschjes, hetzij leeg of gedeel telijk gevuld, evenals mogelijke uitwerp selen en verder alles, wat voor den ko menden dokter mogelijk van belang zal kunnen zijn, weggeworpen wordt. In elk geval, en in het bijzonder bij poging tot zelfmoord, late men den patiënt niet al leen. Vervolgens trachte men nu den patiënt tot braken te brengen, opdat zijn maag het vergif kwijt raakt, waardoor verdere opname van het gif via maag en darm voorkomen wordt, oitt daarna zoo mogelijk een tegengif toe te dienen. Het behande len van de verschillende verschijnselen, naar mate die zich voordoen, dat is het werk van den dokter, die inmiddels dan wel gearriveerd zal zijn. Den patiënt tot braken brengen is het gemakkelijkst te verkrijgen door hem een paar vingers in de keel te steken, de keel met een veer of ander voorwerp, te kittelen, of wel een braakmiddel toe te dienen, b.v. een lepel mosterd of twee lepels zout in water opgelost. Hierna en indien de patient reeds spontaan gebraakt heeft, kan men daar- den", zei ze, en haar oogen waren groot van opwinding. Ik herinner mij niet meer hoe we de trap afkwamen; wel herinner ik mij dat ik ieder oogenblik verwachtte vermoord te zullen worden. De keukenmeid telefoneerde naar de Greenwood Club en Liddy liep achter me; ze durfde eigenlijk niet mee, maar achterblijven durfde ze heelemaal niet. In de woonkamer en de salon was alles normaal. Ik had er een voorgevoel van dat we in het speelzaaltje of op de trap iets zou den vinden, en alleen de angst, dat Hal sey in gevaar kon zijn, dreef mij voort; bij iederen stap knikten mijn knieën. Ger trude liep vooruit en in het speelzaaltje bleef ze staan en stak haar kaars in de hoogte. Toen wees ze zwijgend op hei daarachter liggende portaal. Met zijn ge zicht naar beneden en uitgestrekte armen lag daar een man. Met een snik liep Gertrude er heen: „Jack!" riep ze uit. „O Jack| Liddy was gillend weggeloopen en al leen wij tweeën bleven na. Gertrude keer de hem tenslotte om, tot we zijn bleeko gezicht konden zien en toen haalde ze diep adem en viel uitgeput op haar knieën neer. Tiet was het lichaam van een man in een rok en een wit vest, dat nu met bloed bevlekt was een man, dien iik nooit eerder had gezien. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1