DE WENTELTRAP N\ 64. il3e Jaargang. Woensdag 2 Juni 1026 VOORUIT, NIET ACHTERUIT. FEUILLETON COMMUNISME IN INDIE, Vreest geen examen MIJNH ARDT'S ZENUWTABLETTEN RWATO5* JAV^-reep ^eterdan6oedDEJMStE r ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12, buiten Goes 12,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESM «COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant J m Kleeuwen9 Ross" Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. In enkele van de groote gemeenten van ons land zal door B. en W. gepoogd wor den de belastingschroef ietwat vaster aan te draaien. Een deel der burgerij der be trokken gemeenten zal tegenover deze daad van de fiscus een houding van onverschil ligheid aannemen. Dit is liet deel, dat door de bela s tingverhoo ging niet getrof fen wordt. Een ander deel daarentegen zal de mededeeling van de fiscus beant woorden met kreten van jammer en drift. Ook al weer begrijpelijk. Sinds een paar jaar leefden wij in den waan, dat het tijdperk van permanente verzwaring van den belastingdruk tot het verleden was gaan behooren, in de lie Kamer kondigde Minister de Geer belastingverlaging aan en ziet, daar komen eenige gemeentebe sturen met de mededeeling, dat zij geld tekort komen. Inderdaad, 't is om uit je vel te springen, voor zoover zooveel be wegingsvrijheid onder de straf aangedraai de belastingpers nog mogelijk is. Tenslotte zal een derde deel van de burgerij der bedreigde gemeenten van de mededeeling van B. en W. met ingeno menheid hebben kennis genomen, n.L het deel, welker inkomen athankelijk is van het totaal-bedrag der opgebrachte belas tingpenningen. De vraag dringt zich nu op, welke drie groepen neemt een redelijke houding aan? De beantwoording van deze vraag brengt ons op het terrein van de volkshuishouding, dat is daar waar particulier (persoonlijkej belangen heersclien en verdedigd worden, maar waar een rechter zetelt om uitspraak te doen over dien belangenstrijd. Die rech ter is het gezond verstapd. Zijn wetboek: het wetboek van het volksbelang. Welnu, hoe zal deze rechter oordeelen over de daad van de hierboven bedoelde gemeente besturen en over de houding van de drie groepen? Dat oordeel zal ongunstig lui den. Immers de a'lgemeene economische toestand van onze volksgemeenschap is op het oogenhlik zóó, dat de krachten die weivaartvermeerdering tot resultaat heb ben, latent aanwezig zijn, maar de olie, die ons industriee'le apparaat noodig heeft om op blijvende volle kracht te werken kapitaal niet in de veneischte hoeveelheid beschikbaar is en daardoor te duur moet worden betaald. Er is niet voldoende ka pitaai en bovendien een deel van hen, die het bezitten, huiveren om het voor ons industrieele apparaat van ons volk (in ondernemingen,) aan te wenden, om dat de kans op winst maar al te onzeker is. Nu weten wij zeer wel, dat de zware belastingdruk niet de eenige oorzaak is van de afwijzende houding der kapita listen en van het tekort aan kapitaal, maar hij is een van de oorzaken. En: een van de oorzaken, die uit den weg geruimd moet worden. Toegegeven, dat de bestaande be stuursinrichting van enkele groote gemeen ten belastingverlaging onmogelijk maakt, dient, zoo zouden wij willen vragen, dan Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Maar ijzeren staven vallen midden in den nacht maar niet vanzelf naar beneden. Ik probeerde het geval in verband te brengen met de gedaante op de veranda. Maar en dat vond ik nog het vreemd ste van alles de deuren waren dien ochtend allemaal dicht, met de ramen was ook niets gebeurd en die deur van het speelzaaltje naar de veranda had een spe ciaal slot, waarvan ik den sleutel bezat en dat nog volkomen in orde bleek te zijn. Het leek mij tenslotte het allerwaar schijnlijkste dat het een poging tot in braak was geweest en dat de inbreker gestoord was door het vallen van dat voorwerp wat het ook geweest was waardoor ik wakker was geworden. Twee dingen kon ik niet begrijpen: hoe de indringer ontsnapt was, terwijl alles op slot was en waarom hij het kleine zilver niet had meegenomen, dat, omdat we geen bottelier hadden, 's nachts bene den was gebleven. Onder voorwendsel dat ik het huis eens goed wilde bekijken, liet ik mij door Thomas Johnson overal in huis en in de kelders rondleiden, maar zonder resultaat. Alles was goed in orde en keurig onder- niet te worden onderzocht, op de tegen woordige gemeente-politiek, die nog tal van on-eoonomische elementen uit een ab normaal tijdperk bevat, wel aanstuurt op bevordering van volkswelvaart? Deze vraag is belangrijker dan de in het begin van dit artikel gestelde, n.l. of de verhoogde belasting nog wel opgebracht kan wor den. Bovendienbelas tingverho oging werkt aanstekelijk. Gaan Amsterdam, Den Haag en Utrecht voor, andere gemeenten zullen volgen, althans pogen te volgen. En dan willen wij in herinnering brengen een ko ninklijk woord uit een troonrede van eenige jaren geleden: ,,Wij moeten vooruit!" Dit is alleen mogelijk, wanneer ons volk, wat zijn kapitaalvorming betreft, niet ach terblijft bij die volken, welke thans doen de zijn zich economisch te mobiliseeren, Wat helpt vermindering van den druk der rijksbelastingen, wanneer de gemeente besturen onmiddellijk de handel overne men en weer aandraaien? De onrust in de Vorstenlanden met het daarop ingrijpen door onze bestuursamb tenaren, waarbij charges op de gdbote massa werden uitgevoerd en salvo's in de lucht werden afgegeven, behoort tot het verledene. Deze onrust bewijst echter weer eens ten duidelijkste, dat wanneer de groote Inlandsche massa op handige wijze in be roering wordt gebracht, dit aan de aan dacht van onze Eunopeesche bestuurs ambtenaren ontgaat en eerst te huininer ken. nis komt, wanneer het kwaad groote uit breiding heeft gekregen. De bekende taktiek der communisten om steeds onrust te stooken, heeft te Solo bewezen, de juiste te zijn. De groote massa, die daarginds voor 95 pet. noch lezen noch schrijven kan, kwam tegen ons bestuur in beweging, doch de door de communisten gehoopte opstand bleef ge lukkig uit. Het meest betreurenswaardige is echter, dat noch de landsvorst, noch een der landsgrooten, die natuurlijk van alles op de hoogte waren, ons bestuur tijdig inlichtten. Hoe onaangenaam dit voor ons ook moge 'zijn, te verwonderen valt het niet, In de laatste decenniën is ons bestuur in Indië er steeds op uit geweest eigen invloed te vergrooten en die der vorsten op de bevolking te verminderen, niet be seffende, dat wij Westerlingen den Inlan der nooit zuilen begrijpen en daarom niet goed in staat zijn hem volgens oostersche opvatting te regeeren. Ons ingrijpen in zijn huishoudelijke aangelegenheden wordit door hem dan ook hardgrondig verfoeid. Een volk oogst wat het zaait. De groote indolente Inlandsdhe massa staat op zijn zachtst uitgedrukt, niet bepaald vij andig tegenover ons. Het Inlandsche in tellect staat scherp tegenover ons, daar het gelheele onafhankelijkheid wenscht. De adat-hoofden zullen tot op zekere hoogte onze zijde blijven kiezen, wanneer wij hen althans in oude rechten herstellen, houden. Aan den bouw en aan de rio- leering waren voldoende zorgen besteed. Het huis was vol comfort en ik had geen reden om berouw te voelen over het hu ren van het huis, behalve dat het onver mijdelijk weer nacht moest worden. En dat er nog vele nachten zouden volgen en we zaten een heel eind van een politiebureau af. 's Middags kwam er een brik uit Casa nova met een nieuwen voorraad bedien den. De koetsier bracht ze bij den be diendeningang en reed toen naar den hoofdingang waar ik op hem stond te wachten. „Twee dollars", zei hij, in antwoord op mijn vraag. „Ik reken het volle ta rief niet, want als je ze den heelen zo mer door hier heen brengt, is het wel de moeite waard om een specialen prijs te berekenen. Toen ze uit den trein kwa men, zeg ik tegen mezelf: „Al weer nieuwe voorraad voor „Zonnehoek", zeg ik keukenmeid, kamermeisje en de rest. Ja, juffrouw ai zes zomers en minstens eens in de maand nieuwe aan voer. Ik denk, dat het ze hier buiten in de eenzaamheid niet bevalt. Maar toen0de „voorraad" bedienden er was kreeg ik weer nieuwen moed, en laat in den middag kwam er bericht van Ger trude dat zij en Halsey 's avonds onge veer om elf uur zouden komen, met de auto uit Richfield. Het begon er hoop voller uit te zien. Terwijl ik mij aan het verkleeden was, klopte Liddy om mijn deur. Ze was nog niet heelemaal de oude, maar ik vermoed Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder bljjft behoeden* U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. dus onder toezicht onzer Nederlandsche ambtenaren laten regeeren. Wanneer wij dan deze adat-hoofden meer dan tot nu toe het geval is betrekken in de Euro- peesche cultuur-ondernemingen, zullen zij langzaam-aan het westersch initiatief lee- ren waardeeren en medewerken de be volking in dezelfde richting op te heffen. Wanneer deze adat-hoofden dan in hun regeertaak worden gesteund door het In- randsch intellect, door ons gekozen uit de besten onder hen, dan zal het commu nisme geen vat meer krijgen op de groote KOLONIËN. U it At jeh. Het legerbestuur heeft een telegram uit At jeh ontvangen, waarin werd meege deeld, dat te Pintoe rimboe (Boven-Troe- mon) een kwaadwillige is neergelegd. Aan onze zijde werd een Menadoneesch ser geant licht gewond-. Niet slaan. De heer Muller, ingenieur bij het gou- vernementskrachtstation op Tambang Sa- wah (Benkoelen), is door een paarden- jongen, dien de heer M. tevoren had gesla gen, door middel van messteken gedood. BUITENLAND. OVERZICHT. Briand's nieuwe politiek. De rechtsche bladen in Frankrijk zijn vol lof over het regeeringscommiuniqué betreffende de financieel© politiek. Wij meenen, dat de regeering thans een be slist redlitsclien koers wil volgen en tegen de socialisten ten strijde trekken. De „Figaro" eindigt een artikel met de woor den: eest la bataille; il faut tenir. Links is men natuurlijk zeer ontevre den. Men protesteert daar krachtig tegen het feit, dat de regeerieg zonder tusschen- komst van het parlement direct een be roep doet op het volk. Volgens de socialisten heeft Briand zich volkomen onderworpen aan de groole bankiers. Zeker is het feit, dat de ban kiers een groote rol gespeeld hebben in den laatsten tijd hun macht tegenover dein staat in Frankrijk evenzeer als in België hebben laten gelden. De regeering schijnt tot de overtuiging gekomen te zijn, dat er zonder hunne hulp geen redding van den frank meer mogelijk is. Zij heeft daar- dat ze meer over den gebroken spiegel en de beteekenis daarvan tobde, dan over iets anders. Toen ze binnen kwam had ze iets in haar hand en ze legde het voor zichtig op de toilettafel. „Dat heb ik in de waschmand gevon den", zei ze. „Hdt is zeker van meneer Halsey, maar ik begrijp niet hoe het daar komt." Het was de helft van een bijzondere manchetknoop en ik bekeek hem nauw keurig. „Waar lag hij? Op den bodem van de mand?" vroeg ik. „Heelemaal bovenop", antwoordde zij. „Het is een wonder, dat het ding er on derweg niet is uitgevallen". Toen Liddy weg was bekeek ik het stukje eens goed. Ik had bet nooit eerder gezien en ik was er zeker van dat het niet a,an Halsey toebehoorde. Blijkbaar was het van Italiaansch maaksel en het bestond uit een ondergrond van paarle moer waarop heele kleine pareltjes gezet waren. In het midden zat een kleine ro bijn. Het was wel een eigenaardige man chetknoop, maar niet bijzonder kostbaar. Voor mij was het het voornaamste dat Liddy hem gevonden had boven in de mand, die bovenaan de trap in den ooste lijken vleugel stond. Dien middag bood de huishoudster van de Armstrong een knappe jonge vrouw, zich aan om de plaats van juffrouw Ral ston in te nemen em ik was blij toe dat ik haar kreeg. Ze zag er uit of ze wel een dozijn Liddy's waard was, met haar heldere zwarte oogen en energiek© gezicht. om aan alle eischen der haute finance voldaan. De krachtige toon van het com muniqué, die door de rechtsche bladen geestdriftig geroemd wordt is eigenlijk slechts een gevolg van die capitulatie. Ook de socialislisch-radiicale ministers verbran den thans alles wat ze eenmaal op het gebied der financieele politiek vereend hebben; zelfs bet couponsboekje, waar voor indertijd zoo moedig gestreden is, valt weg en ten einde de naar het bui tenland geëmigreerde kapitalen terug in het land te lokken, heeft men besloten, dat de bank van Frankrijk rekening-cou rant in buiteniaodsche valuta zal openen. Heden zal Briand waarschijnlijk nog wel een gelegenheid vinden om de kwes tie van vertrouwen te stéllen. Zullen er genoeg radicalen voor hem stemmen om hem een meerderheid te geven? Waar schijnlijk wel. Een kabinetscrisis op dit oogenhlik zou voor den frank ongetwijfeld zeer ernstige gevolgen hebben en de taak voor een nieuwe regeering zou dan ook allesbehalve gemakkelijk zijn. Of Briand zelf zal slagen kan nu ech ter ook nog niet met zekerheid gezegd worden. Uit Londensche berichten blijkt, dat de Enge'lsche financiers nog niet te vreden zijn over den omvang der bevoegd heden van de commissie van deskundigen. Zonder buitenlandsche leening zal het her stel van den frank echter wel niet mogelijk zijn. In ieder geval doet Briand thans een krachtige poging. Dat bij daarbij tegenOvei zijn politieke vrienden komt te staan en geheël aangewezen is op den steun van zijn vroegere tegenstanders, zal het toch al niet zeer groote prestige van het parlement in Frankrijk stellig niet vergrooten. Presidentsverkiezing in Polen. Zooals gemeld heeft maarschalk Pil- sudski, die tot president gekozen was, als zoodanig bedankt. Hij beval twee candidaten aan en de nationale vergadering toog daarop opnieuw aan de verkiezingen. Gisteren heeft de vergadering Mosciecki tot president der republiek benoemd. Mosciecki is profes sorinde theologie te Lwof en deskundige op het gebied van kunstmeststoffen, doch geen staatsman. Door den verrekijker. Volgens een statistiek van het Duitsche departement van handel is er in '25 niet minder dan 15 pet. van al de arbeiders in 't mijnbedrijf slachtoffer ge weest van een arbeidsongeval. Onder den grond werden er 82213 personen getrof fen en bij het werk boven den grond 97749. Er zijn 1320 gevallen geweest met doodelijken afloop. Abdel Krim is te Taza aangeko men. De Spanjaarden eischen hem op, omdat er 18 officieren gemist worden bij de teruggekeerde krijgsgevangenen en ook omdat Spanje al langer tegen Abdel vecht dan Frankrijk. De Spaansche krijgs gevangenen verkeeren in een allertreurig- sten toestand. Zij beklagen zich zeer ern- Ze heette Anne Watson en ik kreeg dien avond voor het eerst sedert drie dagen behoorlijk te eten. HOOFDSTUK III. John Bailey verschijnt op 't tooneel. Ik dineerde in de ontbijtkamer. De groote eetzaal vond ik te somber, en Thomas, die den geheelen dag opgewekt was geweest, werd na zonsondergang merk baar zenuwachtig. Hij had een rare ge woonte om in de hoeken van de kamer te kijken, wa,ar het half donker was en alles met elkaar was het niet bepaald een feestmaal. Toen ik klaar was met eten ging ik naar de huiskamer. Het zou minstens nog drie uur duren voor de kinderen kwamen en ik haalde mijn breiwerk te voorschijn. Ik had twee dozijn pantoffelzolen meege- gebracht, van verschillende maten ik stuur met Kerstmis altijd gebreide pan toffels naar het Tehuis voor Oude Dames en nu begon ik de wol te sorteeren, vastbesloten om niet meer aan den' af- geïoopen nacht te denken. Maar ik was met mijn gedachten niet meer bij mijn werk en na een half uur merkte ik dat ik bezig was om een blauwe rand te zet ten om paarse pantoffels, toen legde ik ze maar weg.- Ik haalde de manchetknoop te voor schijn en ging er mee naar de keuken. Thomas was bezig het zilver af te dro gen en er hing een dikke walm van ta baksrook. Ik snoof en keek overal rond, stig over de behandeling en zeggen, dat de Franschen er veel beter aan toe waren. In antwoord op een vraag in het Engelsche Lagerhuis heeft minister Joyn- son Hicks gisteravond gezegd, dat er gedurende de staking in het geheel 453 personen wegens een of ander vergrijp in hechtenis zijn genomen. De politie heeft 77 lieden, die bij opstootjes gewond zijn, naar verschillende ziekenhuizen moeten brengen, maar de meesten zijn alweer als hersteld ontslagen en van hen, dl© nog onder behandeling zijn, ver lieert niemand in onmiddellijk levensgevaar. De staking heeft dus geen enkel direct slachtoffer geëisebt. Uit Sjanghai wordt bericht, dat bij de ongeregeldheden, welke Maandag avond plaats hadden, een aantal buitenlan ders met steenen geworpen en geslagen werd. Een der slachtoffers, mrs. King, is naar een ziekenhuis overgebracht. PROVINCIE-NIEUWS. Excursie journalisten. Zooals reeds gemeld heeft de Ned. Journalistenkring op 10 en 11 Juli voor zijn leden met hun dames een excursie ge organiseerd naar het eiland Walcheren. Het programma vermeldt o.a. een offi cieel© ontvangst door de gemeentebesturen van Middelburg en van Vlissingen; een bezoek aan allerlei bezienswaardigheden; een auto-rit over Walcheren met bezoek aan verschillende dorpenhet bijwonen van een ring-rijderij op Zeeuwsche boerenpaar den; een landelijke koffiemaaltijd op een boeren-inspanning en een gemeenschappe lijk diner in „Brittanijia". Provinciale Staten. -Verschenen zijn de eerste stukken voor de Zomerzitting der Provinciale Staten van Zeeland. Het eerste betref t het verzoek van het comité voor het IIIe Internationaal Con gres voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken te Amsterdam, om subsi die. Hoewel Ged. Staten allerminst twij felen aan het groote nut, dat een zoodanig Congres in het algemeen kan afwerpen, is het hen niet mogelijk daarin een spe cifiek Provinciaal belang te bespeuren. Zij stellen dan ook voor het verzoek af te wijzen. In verband met het nieuwe wetboek van strafvordering wordt voorgesteld in de verschillende verordeningen en regle menten te lezen, dat heit handhaven der be palingen is opgedragen aan beambten ge noemd in art. 141 van het wetboek van strafvordering in plaats van art. 8 zooals maar er was nergens een pijp te bespeuren. „Thomas", zei ik „je hebt gerookt". „Neen, juffrouw!" Hij was de belee- digde onschuld zelf. „Mijn jas ruikt zoo naar rook, juffrouw. De heeren van de club Maar Thomas maakte zijn zin niet af. De keuken rook plotseling naar geschroeid laken. Thomas greep zij'n jas, rende naar den gootsteen, vulde een tumbler met wa ter en go ot het in zijn rechterzij zak, als iemand, die zooaets meer bij de hand heeft gehad. „Thomas", zei ik, toen hij den vloer afnam, „rooken is een vieze en onge zonde gewoonte. Als je het niet laten kunt ga dan in vredesnaam je gang; maar stop nooit meer een brandende pijp in je zak. Je kunt wat mij betreft, met jo eigen huid doen wat je wilt, maar dit huis is mijn eigendom niet en ik ben niets gesteld op een brand. Heb je deze manchetknoop ooit eerder gezien „Neen, nooit", zei hij maar hij keek er verdacht naar. „Ik heb hem in de hal opgeraapt", zei ik op onverschilligen toon. De oogjes van den ouden man keken, listig onder zijn borstelige wenkbrauwen uit. „Er gebeuren hier vreemde dingen, juf frouw Innes", zei hij hoofdschuddend. „Ik ben er van overtuigd dat er iets ge beuren zal. Heeft u niet gemerkt dat de groote klok in de hal stil is blijvenstaan „Onzin", zei ik „klokken moeten toch wel blijven staan, als ze niet op gewonden worden (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1