KWATTA^fSft VOLLE-MELK-RÉEf? Beter dan Goed: DE BESTE reccls lang hangende vonnis voltrokken en is de hofstede gesloopt. Een belangrijk staal van plattelandsarchitectuur uit de zeventiende eeuw is hiermede helaas weer verloren gegaan. De breede trapgevel, opgetrokken van gele baksteen met banden van roode steein, ontleende zijn belang, naast de fraaie sierankers, die het jaartal van den bouw 1654 aangaven, en zeven sier ankers, aan de metselmozaieiken, waar mede de togen waren versierd. De benedenverdieping had drie segment bogen, in één waarvan een driepasboogje geflankeerd door twee kleine boogjes, in alle waarvan metselmozaïek. Dat was ook het geval met de Tudorbogen van de ver dieping en met den kiel hoog boven het topvenster eindigende in een in baksteen gesneden ruit en waarin twee ontlasting- boogjes. De overhoeksche toppilaster werd gedragen door een steentje, een kopje voorstellend. Merkwaardig was ook de lage en korte zijgevel, waar boven het gekoppelde raam en deurkozijn zich een boogfriesje bevond van vier boogjes, waarop twee omge keerde boogjes rusten, eindigende in twee in baksteen gesneden ruiten en een kla verblad. Binnenin bevonden zich een wamd van Delftsche tegels en een groot tegel tableau, den Vrede voorstellend^ zooals er nog in zoovele boerenhuizen op Be veland worden aangetroffen. Schoonheids- en Archaelogische commissie. In de Zaterdag gehouden vergadering van de provinciale Zeeuwsche Schoon heids- en archaeologische commissie wer den adviezen vastgesteld aan het gemeen tebestuur van Goes, ten aanzien van bouw plannen, w.o. een voor een R. K. Zie kenhuis. Aan het gemeentebestuur van 's Gravenpolder werd advies uitgebracht over de plannen voor het te bouwen raad huis. Besloten werd zich te wenden tot den ingenieur van de Domeinen in Zeeland ten einde te verkrijgen, dat bij de beplan tingen in de duinen op Schouwen zooveel mogelijk rekening worde gehouden met de wenschen van den heer J. A. Hu- bregtse, die aldaar zeer verdienstelijke nasporingen in den bodem doet, ten aan zien van de oudste bewoners. Mededee- ling werd gedaan van bevindingen ten aanzien van de molens in Oostelijk Zeeuwscb Vlaanderen, die minder gunstig zijn dan die op Walcheren. Tot correspondent werd benoemd de heer ds. Ruijsch van Dug teren te Axel. Reizende bibliotheken. In het a.s. najaar zullen voor de ne gentiende maal reizende bibliotheken naar alle oorden van ons land worden gezon den. In al die jaren hebben zij in den wintertijd, wanneer op het platteland zoo veel werk stil ligt, en er veel vrije tijd is, aan duizenden menschen een nuttige en tevens prettige ontspanning bezorgd. Zij zijn in de eerste plaats bestemd voor dor pen en gehuchten, waar de gelegenheid tot het verkrijgen van goede lectuur ge heel ontbreekt. Elke zending bestaat uit 100 of 50 zorgvuldig gekozen boekenromans en jeugdboeken, daarnaast enkele populair- we ten schappelijke boeken en tijdschriften. De keuze geschiedt in overeenstemming met den lezerskring, waarvoor elk biblio theekje is bestemd: neutraal of positief - christeilijk. Herhaaldelijk werden reeds bi bliotheekjes samengesteld zoowel ten be hoeve van nutsdepartementen als van chris telijke jongelingsvereenigiiijgen. Nieuwe aanvragen, zooveel mogelijk met opgave van aard en grootte van den le zerskring, dienen vóór 1 Juli a.s. te wor den gericht tot de centrale vèreeniging voor reizende bibliotheken te Broek in Waterland, bij v.oorkeur door een of meer notabele ingezetenen, een predikant,school hoofd of onderwijzer(es), die bereid is als boekbeheerder op te treden. Dea (kosteloo- ze) toezending geschiedt an den loop van den herfst; zoo noodig kan gratis een boeken kastje in gebruik worden gegeven. De lezers betalen 5 cent per' boek per week; deze gelden dienen bij het terugzenden der kist in 't voorjaar aan de Vereenaging te worden afgedragen. Vakboeken op het gebied van tech niek en handwerk, land- en tuinbouw wor den door bemiddeling der boekbeheer- ders het gebeele jaar door aan belang stellenden tegen een klein lees geld franco per post verzonden. Een mooie gift. Door Zeeland's Proeftuin is aan Prof. Sprenger te Wageningen eerf gift van f 4000 in geld aangeboden ter voltooing van een inrichting tof* bet nemen van proeven bij lage temperaturen met fruit en groenten. Aanleiding tot deze gift is de samen werking, die de laatste jaren ontstaan is tusschen Prof Sprenger en Zeeland's proeftuin, wat voor de Zeeuwsche fruit teelt van de grootste beteekenis kan zijn daar Prof Sprenger aan hét hoofd staat van bet Laboratorium voor Tuiubouw- plantenleelt, wat door de Regeering is gesticht ter oplossing van de vele pro blemen, die zich in den Tuinbouw voor doen en waaraan harder en op meer wetenschappelijke wijze gewerkt moet worden, wil de tuinbouw zich kunnen uitbreiden, zooals dit de laatste jaren het geval is geweest. Door deze gift wordt niet alleen tege moet gekomen aan de te ver doorgevoerde bezuiniging die de LantPouwhoogeschool in haar ontwikkeling belemmerd, doch wordt tevens het bewijs geleverd aan Prof. Sprenger dat men in de praktijk zijn werk op prijs stelt en dat men er vertrouwen in, heeft dat hij in het belang van den tuinbouw en m het bijzonder van de fruil teelt werkzaam is. Hij maakte zich o.a verdienstelijk dior zijn bestuivingsproeven bij de Limburgsche kersensoorten, welke proeven vóór de practijk groot voordeel hebben opgeleverd en die nu ook te Kapelle zullen worden begonnen in samenwerking met den Rijks tuinbouwconsulent voor Zeeland. Verder hebben zijn nieuwere ideën over de snoei van onze vruchtboomen algemeen ingang gevonden en worden met succes in prac tijk gebracht. Het bestuur van Zeelands proeftuin geeft door deze gift niet alleen blijk van waardeering voor wetenschappelijk werkt doch de grootte van het bedrag wijs ook op de goede financieels resultaten, waarop de tuin, dank zij de medewerking van den directeur van de Mij De Wil- helminapolder, kan wijzen eu wel zonder dat dit afbreuk heeft gedaan aan het doel van den tuin, daar steeds proeven worden genomen en de tuin vorige winter met 1 1/a HA is uitgebreid 'ot het nemen van proeven met verschillende onder stammen vair appel en peer en het selecteereu van bessen, alles in samen werking met prof. Sprenger. Dezen zomer is het 25 jaar geleden dat Zeelands proeftuin werd opgericht en in een ter gelegenheid daarvan uit te geven verslag zullen nadere bijzonder heden over de genomen proeven en hun resultaten te vinden zijn. Hans weert. Het Fransche sleep schip „Saigon" is alhier in, <Je buitenhaven, met opkomend water onder de klos van een meers toel blijven hangen, waarbij de meers toe! en het sleepschip beschadigd werden. Het schip kon na borgstelling de reis naar Duitschland voortzetten. Het led:ge schip „Naphta 2", schipper Blumenschein is op het kanaal in aanvaring gekomen, met het motor schip „Christina", schipper Slager, waar bij beide schepen schade bekwamen, doch de reis naar hun bestemming konden voort zetten. Hoedekenskerke. Er is hier een ge val van roodvonk geconstateerd. Kapelle. Het bestuur van de Veilings- vereeniging K. B. en O. heeft aanbe steed het bouwen van een nieuw gedeelte aan het bestaande veilingsgebouw te Ka pelle. Architect de heer C. v. Maris te Goes. Ingeschreven werd als volgt: fa. D. van Maris te Kapelle f 10.520; J. de Kok te Goes f 10.490; M. F. Goedemondt te Goes f9975; T. L. van Doorn te Krabbendijke f9946; J. de Jonge te Biezelinge f9675; W. v. d. Linde te Kattendijke f9580; A. Schrij ver Mz. te Goes f 9535. Laagste inschrij ver gegund. Kruiningen. Van 2030 Mei werd in deze gemeente een zendingsweek gehouden. Op een terrein van Mej. de Wed. van Iwaarden was een tent geplaatst van de Zuidertentzending, waarin avond aan avond onder de leiding van Dr. Schmidt van Kapelle verschillende sprekers, pre dikanten van de Herv. en Gereformeerde kerk toespraken hielden. Leek men den eersten avond huiverig om er heen te gaan, de volgende avonden kwam er meer en meer publiek. Op de laatste avonden was de tent bezet met 500 a 600 men schen. Ovezand. In de vergadering van het waterschap Ovezand op 29 Mei 1926 waren 17 ingelanden present of vertegen woordigd. De rekening 19251926 werd goed gekeurd in ontvangst op f 11.523,63, in uitgaaf op f 10.949,50, alzoo met een goed slot van f574,13. De begrooting 19261927 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf elk op f 11.386,64, met f 15,60 polderlasten per H.A. voor schotbare gronden en f 13, voor- de vroonen. Tot dijkgraaf, periodieke aftreding M. v. 't Westende Jz. wordt gekozen de heer L. de Winter met 15 stemmen te gen 2 op de heer J. J. Mol. Tot gezworene periodieke aftreding L. de Winter wordt - gekozen de héér M. de Jonge Az. met alle stemmen. De Dijkgraaf M. v. 't Westende die wegens ziekte geene herbenoeming na 1 Augustus wenschte, dankte zeer voor de sedert 32 jaren in het polderbestuur ge noten vriendschap en medewerking. Aan P. Westdorp wordt vergund een gedeelte sloot aan het Kortedijkje te dem pen mits daarin gresbuizen van 25 centi meters worden gelegd, wordt besloten tot gcdce,te.a)kc vernieuwing van den heul bij den Platschorreweg en voor dë ten laste van liet waterschap komende kos ten, eene geldlening aan te gaan, Oudelande. Toen dezer dagen de tim merman H. K. alhi'cr de muisschennesten van eene woning wilde uithalen, legde hij die hand op een nest van vier jonge wezels. Zeer zeker een vreemde verblijfplaats voor deze diertjes. Bij het koningschiHen op de steng Zaterdag j.'l. alhier door de leden van „De edele handboog", werd het koning schap behaald door H. Koetze. Ierseke. De heer A. Janse alhier its benoemd tot ouderling der Gereformeerde kerk. STADS-NIEUWS. Gemeenteraad. De raad der gemeente zal Donderdag 3 Juni, te 8 uur n.tn. in openbare ver gadering bijeenkomen. Ingekomen stukken. Verzoeken om af schrijving van belasting. Voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting 1925 Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting voor 1926. Voorstel tot wijzi giDg der begrooting van het grondbedrijf voor 1926. Voorstel om opnieuw voor den tijd van een jaar vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan "de O L. School A. Verzoek van den heer L. Elsbach om eervol ontslag als onder wijzer aan de O.L School C. Voorstel om aan den heer P. Post een vaste aan stelling te verleenen als scheikundige aan den Keuring dienst van Waren. Voorstel tot het in gebruik nemen van een stukjr gemeente-grasland aan den heer A Govers. Verzoek van den heer O. Ver- strenge om wijziging der voorwaarden, waaronder hem indertijd gemeentegrond in erfpacht is gegeven. Voorstel om op nieuw machtiging te verleenen tot het uitgeven van consenten voor het visschen in het gemeentelijk vischwater. Voorstel om ver enging te vragen van de concessie lot heffing van sas- eu havengeld. Reclames van mejuffrouw wed. J. Huige en den heer L. ltijk tegen hun aanslagen in het vergunningsrecht. Voorstel tot het aangaan eener geldleeniug ad f219.721.58 voor conversie en uit te voeren werken. Voor stel om gelden beschikbaar te stellen voor gedeeltelijken aanleg van Bouwplan III. Verzoek van Gedeputeerde Stateu om Raads méening te doen keunen aan gaande een nieuwe concept regeling der jaarwedden van burgemeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers in Zeeland. Voorstel tot vaststelling van het vermenig vuldigingscijfer van de gemeentelijke inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1926/1927. Voorstel tot ontbinding der huur van het gebouw der opgeheven tiijksdagnorinaalschool en tot belegging der daarvoor ontvangen wordende schade vergoeding. B o u w p 1 III. De directeur van gemeentewerken geeft in overweging om over te gaan tot aan. van een deel der straten in Bouw plan III, waarvan de kosten worden geraamd op ongeveer f 45.000. B. en W geven in overweging hun te machtigen om tot den bovenbedoelden aanleg over te gaan, voor zooveel zulks thans reeds moge ijk is en dezen voort te zetten, zoo dra de daartoe benoodigde gronden in eigendom zullen zijn verkregen en te vens om de voor dien aanlegbenuodigde gelden beschikbaar te stellen. In het desbetreffend voorstel aan B. en W. schrijft de directeur van gemeen ewerken dat thans bijna de helft van de bouwterreinen, voor dat bouwplan be noodigd, reeds van het burgerlijk arm bestuur in eigendom is verkregen en bo vendien de vraag naar bouwterreinen het noodzakelijk maakt, zoo spoedig mo gelijk ook een ged elte van het bouw plan z.g „bouwrijp" te maken voor den bouw vau woningen. Het is niet de be doeling alle aangegeven straten onmid dellijk te doen aanleggen; er kan volgens de meening van den directeur van ge ineentewerken voorloopig volstaan wor den met de bestaande Vogelzangswe- geling tot een straat te maken, bene vens de twee verst verwijderde dwars straten links van die wegeling en daarna verder te gaan naar de behoefte, blij kend uit aanvragen naar bouwterrein Hij heeft echter gemeend dat het wenschelijk was, reeds nu een plan in elkaar te zet'en en wel le. omdat eeu opzet van een al te klein onderdeel oorzaak zou kunneu zijn, dat het geheel niet goed overzien wordt2e omdat niet met zekerheid te zeggen valt, hoe de bouw in dit nieuwe plan zich ontwikkelen zal en er gelegen heid moet zijn om in alle prijzen van f4 tot f7 per M2 grond te verkrijgen en 8e. omdat men door wat breederen opzet een beter inzicht krijgt in het finan tieele verloop der exploitatie. En daarom meende hij een voorstel tot aanleg van eenige straten niet te mogen doen, zonder tevens het geheel en speci aal de bebouwing langs die stralen, nader onderhet oog te zien. Op een kaart is tevens aangegeven een schema van de bebouwing. Bij heel den opZèt is rekening gehouden met de eivarin'g.'iri'de bestaande bouwplannen I en II opgedaan eu is ge tracht nu reeds vaste lijnen uit te stippe len, hoe de bebouwing zal zijn en dien aangaande gemaakte fouten in de bestaande plannen, in het vervolg te voorkomen en te ontgaan Gevolg van een herziening is nu reeds geweest dat het stratenplan eenigszins auders is geworden, dan op de door den gemeenteraad goë^ekeurde tee- kening van bouwplan fll, is aangegeven. Speciaal betreft dit wél het stratenplan op het terrein tusschen Voorstad en Vo gelzaugswegeling gelegen. Verder zijn op de nieuwe kaart eenige verbreedingeu van stratéii geprojecteerd alsmede eenige plantsoenaanleg,' waarbij overigens de grootste soberheid is betracht Omtrent boombeplanting zullen later nadere voorstellen worden ingediend. De begrooting voor den stratenaanleg met rioleering is als volgt Totaal voor bet in exjlpitatié"té ne men gedeelte bouwplan f £9.000,' waarbij nog gevoegd zullen moeten "worffé'n, de kosten van een rioleering van af den ingang naar den VogeRangswegeling door de bestaande Voorstad tot aan den hoek der Rimmelandstraat f'1800; het gedeelte der kosten op bouwplan Hl, rustende in de reeds gemaakte nieuwe rioleering op den Oost'siiigel f 1500 en de kosten van een afvoeïriool met putten vanaf de Rimmelandstraat hoek Voorstad, door gemelde' s'traat over het Rimmelandplein naar het station, zulks om de rioleeringen vaii den Oostsingrl, Voorstad en Bouwplan III afvoer te geven naar het water aan den Noord- Parallelweg f 3200. Is derhalve totaal een bedrag van f 450001 De rioleering der Voorstad, waarop ook afvoeren de nader te leggen riolen vfin Bouwplan 111 aan de Voorstad en Vogelzangswegeling uitkomende en de rioleering Voorstad-Rimnielandplein-Pa- rallelweg, zullen als eerste werken spoe dig uitgevoerd moeten wordeniu het bijzonder geldt dit laatstgenoemde riolee ring, waarop ook het reedsgelegde riool Oostsiugel moet aansluiten..' Voorts acht hij het w'él de moeite waard om eenige reclame' voor het nieuwe bouwplan te maken, door liet beschik baar stellen voor een ieder, die daarin werkelijk belang stelt, van een klein formaat kaart van het nieuwe bouwplan, met de daarop aangegeven schets van gedeeltelijke bebouwing, aangezien een dergelijke bebouwingsschets dadelijk, voor al aan den uiet-deskundi^en leek, een beter -idee geeft van hetgeen vaii het nieuwe bouwplan gemaakt zal kunnen worden. ".«uk aiu n In het plan is er op gerekend dat met de gemeente Kloetinge overeenkomst wordt verkregen omtrent de bestrating van dat gedeelte van 'dëh Vogelz'angs wegeling, dat lot Kloetingsch grondgebied behoort. Met den burgemeester dier ge meente is een en ander reeds besproken wenschelijk is het echter die kwestie officieel te behandelen. 13 Het vermenigvuldiging s- c ij f e r. B. en W. stellen den raad voor het vermenigvuldigingscijfer der plaatselijke inkomstenbelasting te bepalen op 0,95. Voor 1925/1926 was dit 1,05, voor 1924/1925 1,15. Het totaal belastbaar inkomen voor 1926/1927 wordt gesqjiat pp f 5000.000. Geldleen/ n^g. Destijds heeft de gemeente ten behoeve van de woningbouwvereeniging „Ons Streven» voor houw- en geld voorschotten geleend f83,000 en f 16.421,25 tegen 6 pCt. Daar thans geldleningen gesloten kunnen worden tegen een lageren rente standaard stellen B. en W, voor bij den pensioenraad een leening aan te gaan tegen 4°/* pCt. 'sjaare waardoor de resteerende bedragen der voorschotten (f 82.411,88 en f 16.395*20) geheel afge ost kunnen worden. Voorts wordt voorgesteld te leenen legen dezelfde rente vooriiden, boiiw van 20 kleine woningen f 45.000, voor de uitbreiding van het gebouw der rijksland bouwwinterschool -f 5 914,55y" voor den bouw van de derde gashouder f70.000. Totaal f 219 721,58. De aflossing zal geschieden als volgt f 82 411,83 in 48 annuïteiten f 16 395,20 in 73 annuïteiten; f45.000 ja 50 annuï teiten; f5.914,55 in 40 annuïteiten; f 70.000 in 33 annuïteiten. De annuïteiten zullen worden betaald uit de gewone middelen der gemeente Wat betreft, die van het bedrag ad f 70.000 meer bepaald uit die van het gemfeente- gasbedrijf. b«>w Geldbelegging. Wegens opheffing der rijksdagnormaal school, die gevestigd was in een gemeente- gebouw ontvangt de gemeente van het rijk een schadevergoeding van f5000. B. en W. stellen voor, voor dit geld aan te schaffen 5 aandeelen in de bank voor Nederlandsche gemeenten, die tot nu toe pCt. dividend uitkeert.- 1 Jaarweddenregeling. Gecfcpjiteerde staten vragen de meening van den raad over een door hun college ontworpen nieuwe regeling der jaarwedden van dp{ burgemeesters, wethouders, secre tarissen en ontvangers in deze provincie. Voor Goes brengt de nieuwe regeling slechts verandering in zooverre, dat de tegenwoordige secretaris en de tegenwoor dige ontvanger hun maximum salaris wat vroeger zullen bereiken. De salarisgrenzen, aan het ambt van ontvanger verbonden worden echter van f 2500 tot f 3250 teruggebracht tot f 1900 tot f2650. B. en W. achten dit onge motiveerd, gezien de werkzaamhedeu aan het ambt verbonden en de financieele ver antwoordelijkheid. Reclames. Mej. Wed. J. Huige en de heer L. Rijk die resp f 62,50 en f 37,50 vergunnings recht betaalden hebben hiertegen gerecla ineerd. Daar B. en W. van meening zijn, dat in beide lokalen de verkoop van sterke drank verminderd is adviseeren zij den raad het vergunningsrecht van beiden te verlengen. Mej. Huige zal f50, de heer fjijk f 15 moeten betalen. De schatter van dranklokalen is voor handhaving van de oude aanslagen. Vischwater. Destijds besloot de raad, om het visch- recht itj iiet gemeentelijk vischwater niet te verpachten, doch B. en W. te mach- iigen om aan hen, die zich daartoe aan melden, vergunning tot visschen te ver- leeuen tegen betaling van f 1.50 voor het tijdvak ;van een jaar. Gedurende de jaren 1922 tot en met 1925 werd deze machtiging telkens op nieuw verleend. De opbrengst was bij de laatste open bare verpachting (dus vóór 1921) f 108.50 de vergunningen brachten op: in 1921 f97, in 1922 f105, in 1923 f 109 50, in 1924 f126 en in 1925 f67.50 B. en W. zijn van meening, dat aan den belangrijken teruggang in 1925 de achteruitgang van den vischstand als ge volg van het groote aantal visschers, niet vreemd is. Daarom verdient het volgens Ijen aanbeveling te overwegen of het consentenstelsel wel moet worden gehand haafd. Echter is h.i. de geconstateerde teruggang over één jaar niet voldoeude om een behoorlijk oordeel te vellen, reden waarom voorgesteld wordt B. en W. voor het tijdvak 1 Juli 1926—30 Juni 1927 opnieuw bovenbedoelde machtiging te verleenen. Blijkt daarna de opbrengst wederom zoo gering, dat dient h.i. terug gang tot het stelsel van verpachting te wordeu overwogen Hoog bezoek. De commissaris der koningin in Zeeland heeft heden Goes bezocht en in het stad huis aan verschillende stadgenooten audi ëntie verleend. Van den toren van het stadhuis woei ter eene van het bezoek de nationale vlag. In hp.tel Centraal gebruikte de com missaris het noenmaal. Gasmaskers voor. Men heeft heden een begin gemaakt met het verwijderen van het water uit de haven. Zij, die thans ih deze omgeving moeten zijn, zullen goed doen de methode toe te passen, onlangs op de voorstelling voor Nijtengo door Kees Pruis aanbe volen bij het eten van kwalijk riekende kaas. Tenzij het gemeentebestuur gas maskers ter beschikking stek. Landbouw-Bioscoop. In de Landbouwbioscoop gaat deze week een film, die door spel en gegeven een werk is, dat de moeite van elm bezoek löbiht. Gloria Swanson, de actrice, die ons niet in iedere opname kan bekoren, geeft hier een boeiende vertolking van het dan seresje, dat een spannend avdntuiur bejeeft in het Fransche vreemdelingenlegioen. Om de hoofdfiguur groepeeren zich op verdienstelijke wijze de bijfiguren. Voor al het spel van Ben Lyon verdient alle waardeering. j Behalve deze film, het journal en een aardig spel van vroolijkJieid. Dammen. De uitsjlag der vijfde ronde, die 28 Mei gespeeld werd, is als volgt: N. L. Kra mer—'A. Corstanje 02. J. v. Cajmthout- B. Magielse 20. Een lastige kostganger. C. B., die gisteren aan Bachus ge offerd had, maakte het zijn hospes las tig. Deze riep de hulp der .politie in om den lastigen kostganger uit zijn woning te verwijderen. C. B. kreeg gelegenheid in het gastvrije huis aan de Markt zijn roes uit te slapen.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2