KWATTASfr VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE WW»t»W3—1BB— van 10 tot cn met 17 Augustus naar Flüelen aan 'het Vierwoudstedenmeer. Zij verzamelen te Rotterdam of Arnhem. De jongere gaan van 1 tot en met 7 Augus tus naar Katwijk aan Zee, of, indjfcn zij aan de bosschen de voorkfeur geven van 1 tot en met 7 of van 7 tot en met 14 Augustus naar Berg en Dal. Het verzamelpunt voor Zeeland is voor deze vacantiegastjes Roozendaal. Tot deze stad zullen de eventueele deelnemers 'hunreis- cn verblijfkosten zelf moeten dragen. De leiding van deze tochten berust bij voor aanstaande personen op onderwijsgebied. Snippers. Het „Centrum" verneemt uit mi litaire kaderkringen, dat de mftnister van oorlog eerstdaags voorstellen zal,indienen, waarbij aanmerkelijke bezuinigingen op het leger zullen worden verkregen door re organisatie. SCHOOL EN KERK. Weer een moderne taal. Naar de „Tel." verneemt is binnen betrekkelijk korten tijd de indiening van een wetsontwerp te wachten tot wijziging van de lager onderwijswet waarbij aan de gemeentebesturen de bevoegdheid zal worden verleend, 'het onderwijs in een der moderne talen in het leerplan der lagere scholen op te nemen. Het betreffende wetsvoorstel verkeert op het oogenblik reeds in een vergevor derd stadium van voorbereiding. STADS-NIEUWS. Ons feuilleton. In dit nummer loopt het feuilleton „De vrouw zonder hart" door R. J. Branden burg, af. In het nummer van Vrijdag vangen wij aan met .„Qe Wenteltrap",, de spannende roman door Mary Roberts Rinehart, die in het buitenland sterk de aandacht heeft getrokken. De lezers van de „Goesche Courant" zullen dit nieuwe •feuilleton ongetwijfeld op prijs- stellen. De Oostsingel. De herstellingswerkzaamheden aan den Oostsingel, die een geruimen tijd in be slag namen naderen thans de voltooiing. De rijweg is reeds gereed en weder open gesteld voor het verkeer. Men legt de laatste hand aan de trottoirs voor de huizen, die in den Loop dezer week klaar komen. Voor Pinksteren dus nog zal de Oostsingel geheel gereed zijn. De herstelling is een mooie verbete ring, de rijweg is weer egaal, terwijl de verhoogde trottoirs een goede aanwinst voor de bewoners van dit stadsgedeelte vormen. Voor den rijweg heeft men nog de klinkerbestrating toegepast, hoewel men in verschillende steden van deze wegcom- constructie terugkomt en meer moderne bedekking als betumien, asphalt e.a. toe past. Het toenemende verkeer laat een klinkerweg slechts een kort leven. Is het moderne wegdek niets voor Goes, vroegen we den heer Rothuizen, directeur van gemeentewerken. „Het ligt in de bedoeling in de toe komst een proef ermede te nemen", ant woordde deze. „Voor den Oostsingei heb ik de voor keur gegeven aan de oude methode. In dezen weg liggen veel buizen voor water, gas, rioleering, die van tijd tot tijd voor ziening behoeven. Een klinkerweg kaïn men daartoe met weinig kosten opbre ken, een betumen-weg niet. De nieuwere wegconstructies .bieden zon der twijfel veel voordeelen, doch alleen op plaatsen waar geen buizennet ligt. Zooals gezegd, hopen we over enkele jaren, als een andere, daartoe geschikte weg verbeterd moet worden- met de klin- cn Beuk", om uit te rusten van de emoties, die wij tengevolge van de gebeurtenissen der laatste dagen hadden beleefd. Wij moesten in dien tijd tweemaal naar,. Utrecht, waar de o-fficier van justitie ons in verhoor nam. Maar de andere dagen wandelden wij door de bosschen, meestal samen, maar ook wel in gezelschap van oom en tante of wel van Charles, die bij nadere kennis making zeer bleek te winnen. Of wij lagen in onze armstoelen of in een hangmat en genoten van eenfrisch romannetje, en zoo nu en dan vielen wij in slaap of wij keken naar het zeilen der wolken langs den hemel. Maar tel kens betrapten wij er elkaar op, dat wij terugdachten aan de dagen, die achter ons lagen; wij konden alles, wat was ge schied, niet zoo maar an eens uit ons hoofd zetten. „Dus, Arthur, Mili-y liét zich,indertijd tegenover dien journalist zoo aarzelend uit ovér haar broerje weet wel, na den moord op Lucius, om~De Weerden niet in verdenking te brengen „Ja, zij was bang, dat dan het valies met de effecten in gevaar zou komen". „Dus het was heelemaal niet uit lief de voor Jules". „Weineen!" En zoo ging het dikwijls. Ik stelde Ar kerbestrating te breken. De nieuwe weg- bcdekking is niet zooveel duurder en veel duurzamer. Ook aan het verkeer komt zij ten goede". Woningbouw. Met den bouw der twintig huizen, be stemd voor de bewoners der onbewoon baar verklaarde woningen zal de volgen de week een aanvang worden gemaakt. De huizen, die gebouwd worden op de Schutters weide, zullen in Januari a.s. be trokken kunnen worden. Iedere woning zal bestaan uit één gnoote en drie kleine kamers'.' Uit- en inwendig zullen voldoen aan bescheiden eischen. Kinder-arbeid. De 'Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Goes, vestigt in het belang van werkgevers en werknemers de aan dacht op art. 24 leerplichtwet 1920. Dit art. luidt: Onverminderd de voorschriften der ar beidswet 1919 is het verboden tijdens den volgens de wet bepaalden leerplichti gen leeftijd diensten of arbeid te doen ver richten door een kind gedurende den tijd, waarin onderwijs wordt gegeven aan de school, waarop het is ingeschreven, of gedurende den voor het huisonderwijs van dat kind bestemden tijd. Staatsloterij. Met het einde der 441ste Staatsloterij is ontslag verleend aan J. C. van Eys- bergen, wed. van H. M. van Vulpen, als collectrice der staatsloterij alhier. „Het Groene Kruis". Vergaderziek is de Goesenaar aller minst. Herhaaldelijk kan men dit opmer ken. Voor de jaarvergadering van „Het Groene Kruis", die Maandagavond in de „Prins van Oranje" onder presidium van den heer L. Duvekot plaats vond, was de belangstelling zeer gering. De voorzitter deelde mede, dat het nieuw gekozen bestuurslid de heer Leo pold zijn benoeming had aangenomen en dat bij de verdeeling der functies het pre sidium aan denjjeer L. Duvekot was ten deel gevallen. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. De secretaris-penning meester jhr. U. Lewe van Nijestein bracht verslag uit van het afgeloopen jaar da' een toename van leden bracht van 538 op 556. Van de verplegingsartikelen uit het magazijn der vereeniging werd druk gebruik gemaakt. Er moet over geklaagd worden, dat de artikelen dikwijls in schan- daligen toestand worden teruggeven. De rekening over 1925 werd goedge keurd met een totaal bedrag aan ontvang sten van f 865,30V2, aan uitgaven van I f435,15, een goed slot aanwijzende van f 430,151/2. In de periodieke verkiezing van een bestuurslid werd voorzien door de her kiezing van het aftredend lid dr. A. Looijen. Aan het verzoek van de T.B.C.-com- mi'ssie om eene subsidie aan de Goesche Wijkverpleging, uitsluitend voor de ver zorging der T.B.C.-patiënten die door de enquêtrice worden bezocht, werd na eenige gedachtenwisselieg voldaan door 't voteeren van f50,per jaar. Omtrent het voorstel van de afdceling 's Heer Arendskerke, tot het aanschaffen van een nieuwen ziekenauto, daar de oude niet meer schijnt te voldoen, ontspon zich eenige discussie. Besloten werd, dat de afgevaardigde te Vlissingen zich nader van deze kwestie op do hoogte zal stellen aan de hand van het advies van de districtscommissie en naar bevinding van zaken zal handelen. Tot afgevaardigde benoemde de ver gadering dr. Snoek en tot diens plaats vervanger dr. Looijen. tihur nog vele vragen, totdat mij alles heel duidelijk voor den geest stond. Anders had ik het immers niet kunnen opschrijven! Lang duurde het voordat Milly mijn ge dachten niet meer voor een groot deel in beslag nam. Ik schreef aan tante Jane te Londen een langen brief, waarin ik haar zoo'n beetje ons wedervaren vertelde. Om haar nieuwsgierig te maken. Het heele ver haal bewaarde ik voor de winteravonden. Toen het uur van vertrek geslagen was en de race-wagen, die ons zoo vaak had voortgedragen, voor stond, omhelsde tante nüj, lheel hartelijk en in ons beider oogen blonken tranen. Wij moesten beloven, dat wij op „Den en Beuk" terug zouden komen. En dat deden wij gaarne, ondanks al les, wat wij doorgemaakt hadden. In Engeland teruggekeerd, werd Artlhur spoedig van Regeeringswege het onderzoek Opgedragen in een affaire, waarbij het belang van den Staat ten nauwste was betrokken. Een reeks nieuwe avonturen wachtte ons beiden. Veel later hoorden wij, dat Jack Raven wegens moord op De Weerden tot twaalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld. EINDE. Bij de rondvraag werden door onder scheiden leden verschillende wenschen naar voren gebracht: meerdere propagan da tot het aanwerven van leden, het hou den van lezingen, voordrachten met licht beelden enz. over onderwerpen op het doel der vereeniging betrekking hebbende om zoodoende meer ambitie en saamhoo- righeid te verkrijgen wat zonder twijfel er toe zal bijdragen om de algemeene vergadering beter bezocht te krijgen. Het 25-jarig bestaan der vereeniging in 1927 zou reeds een gereede aanleiding zijn om in dien geest iets te doen. Ook werd de idee van het heffen van boete voor het niet bijwonen der algemeene vergade ringen naar voren gebracht en het ter be schikking stellen van de leden van een huishoudelijk reglement, opdat een ieder zijn rechten en plichten kenine. De idee om een boete te hief fen voor het beschadigen of bederven van de artikelen, die men van de vereeniging in bruikleen krijgt, vond algemeene instemming. Gezondheidscommissie. In het stadhuis vergaderde Maandag avond de Gezondheidscommissie in het district Goes. De secretaris, dhr. mr. J. H. M. Stieger las het jaarverslag, waarin een woord van nagedachtenis werd gewijd aan het overleden lid, den heer G. v. d. Hoek. In zijn plaats werd dhr. L. H. van Berk als lid benoemd. In het jaar 1925 werden 10 vergade ringen gehouden. In dat jaar werden dc gemeenten 's Heer Arendskerke en Hein- kenszand bezocht. De secretaris deed daarna mededeeling van de zaken, behandeld in de verschil lende vergaderingen. Wij ontleenen daar aan, dat geadviseerd werd aan B. en W. van Ovezand de hoogte van kamers in nieuw te bouwen woningen' aiae't lager vast te stellen dan 2.70 M., dat aan B. en W. van Goes bijzondere voldoening werd ken baar gemaakt aangaande Bouwplan III, dat de commissie geen bezwaar had tegen de uitbreidingsplannen van Kloetinge, be houdens de opmerking over één weg, die te smal is geprojecteerd, dat door den heer van Poelgeest, directeur der Water leiding-mij, is gevraagd vanwege de com missie controle te doen uitoefenen op de watervoorziening van die woningen, die niet aan de waterleiding zijn aangesloten, hetgeen door de commissie werd toe gezegd, dat door de commissie is gerap porteerd, dat ui hygiënisch oogpunt een gemeentelijk slachthuis te Goes verre te verkiezen is boven afzonderlijke particu liere slachtplaatsen, dat door de commis sie met den inspecteur der volksgezond heid is vergaderd over de taak, die de commissie krijgt ten aanzien der thyphus- bestrijding en dat een en andermaal is vergaderd over de zoo gewenschte aanslui ting van Borssele aan de waterleiding. Daarna werd opgemerkt, dat de gezond heidstoestand in 't gebied der commissie goed is te noemen. De sterfte was niet groot. Ze was het grootst in Driewegen, Nisse en 's Heerenhoek. Het geboortecij fer was alweer lager. Het was in Katten- d'ijke en KLoetinge het laagst. In Driewe gen was zelfs geen geboorte-overschot. Er is nog steeds een woningtekort, vooral aan arbeiderswoningen, en dit zal waarschijnlijk nog wel eenigen tijd voort duren, aangezien het particulier initiatief er nog niet toe overgaat, deze woningen te bouwen. De bouwnijverheid in Goes herstelt zich langzaam. Toch is nog steeds geen sprake van den bouw van arbeiderswoningen door particulieren. In 1925 is het aantal wonin gen in Goes met 33 vermeerderd. Tevens waren er nog 20 in aanbouw. De jaarlij k- sche behoefte kan op 35 geschat worden. Het dempen der slooten aan den Sta tionsweg heeft groote hygiënische verbe tering gebracht. Herinnerd werd aan het besluit van den gemeenteraad van Goes, om 20 goed koops woningen te bouwen, teneinde daar in bewoners onder te brengen, die nu nog in onbewoonbaar verklaarde woningen hui - zeai. In 1925 werden aan Goes 60 advie zen gegeven over woningverbetering. Bij het bezoeken van Nieuwdorp en Heinkenszand werd geadviseerd resp. 7 en 6 huizen onbewoonbaar te verklaren. Malaria kwam in 1925 bijna niet voor, hoewel er door de spoorweg mij. veel grondwerk is verricht, er poelen zijn ont staan en ook malaria-muggen zijn waar genomen. In Borsselen komen nog steeds nieuwe thyphus-gevallen voor. Na de ope ning der waterleiding komt in Borsselen 9 maal zooveel thyphus voor als in de andere gemeenten in het ressort. Nieuwe zaak. De heer P. Louisse, die zijn handel in auto's, motorrijwielen en rijwielen van Kapelle naar Goes heeft overgebracht, opende gistermorgen aan den Westwal het nieuwe tehuis zijner zaak. Er was zeer veel belangstelling. In de mooie groote showroom streden fraaie bloem stukken en prachtige auto's om de aan dacht. De heer Louisse heette de belangstel lenden in zijn nieuwe inrichting welkom. Hij herinerde er aan, dat hij in 1904 op bescheiden voet in Kapelle een rijwiel handel begon. De zaak breidde zich ge durig uit, later interesseerde spr. zich voor den autohandel. In 1912 werd de eerste auto verkocht. De zaken namen grooterc vlucht, de heer Louisse werd dis trictsvertegenwoordiger van de Bu:ck, Chevrolet en Oakland. Een en ander heeft ten gevolge gehad, dat in Goes naar een tehuis moest wordenomgezien. De heer v. d. Have te Kapelle, wensch- te den heer Louisse, mede namens vele andere klanten, geluk. Vervolgens voerden nog het woord de heeren Witlich Hoen, vertegenwoordiger van de general motor- company uit Antwerpen en Blok... Daarna werd de eere-wijn aangeboden, en kregen de aanwezigen de gelegenheid de nieuwe inrichting te bezichtigen» Voor Goes is dit gebouw een prachtige aanwinst. Achter de hoogst moderne show room zijn het kantoor en de werkplaats ge vestigd. Beide grenzen aan een ruime bin nenplaats, die toegang verleent tot 6 af gesloten boxen, waar plaats is voor 12 auto's. Op de eerste verdieping zijn een comfortable woning en ruiime opVag- plaatsen. Gestreefd is naar eenvoud en soliditeit. De architect, de heer Rothuizen, is hierin volkomen geslaagd. Het werk werd uitgevoerd door den heer Jac. de Jong te Biezelinge. Een mooiere plaats om een autohandel te vestigen dan aan den Westwal, die aan den hoofdverkeerstweg grenst, kan men zich lastig denken. N ijtengo III. Wie of wat Nijtengo de derde is be hoeven we niet uit te leggen. I en II heb ben zich zoo populair gemaakt, dat III al bekend was, voordat hij bet levens licht aanschouwde. Koning NijtengO' de derde, vorst van nijverheid, handel en vermaak te Goes zal weldra ten doop worden gehouden. De plaatsruimte in de zalen is uitge nomen enkele stands reeds verhuurd, ter wijl nog steeds aanvragen binnieaikomen. Vooraanstaande firma's behooren weer tot de deelnemers. De tuin zal voor at tractieterrein in orde worden gebracht. Een ruimte van ongeveer 600 vlerk. M. zal worden overdekt. Daaronder komt dan ook de dansvloer. Voorts zal in de kelders (ingang tuin) een bierknijp wor den gemaakt, waar doorloopend muziek zal zijn. Bij minder goed weer kunnen de bezoekers dus toch een. onderkomen vinden en aan gezelligheid zal het niet ontbreken. -;j, Diverse concerten zullen 's avonds wor den gegeven. Van Maandag 21Zaterdag 26 Juni zal de bekende professor Barandinii op treden als buikspreker, goochelaar cn voordrager. Waarschijnlijk zullen op Vrijdag 25 Juni in samenwerking met Vreemdelin genverkeer en de Motorclub „Zeeland ringrijderij en verschillende andere wed strijden op motoren, auto's en paarden worden georganiseerd. Nijtengo III belooft evenals de twee voorgangers succes te zullen hebben. Ook een loterij van 20.000 loten is dit jaar aan „Nijtengo" verbonden. Men zie hierover de advertentie in dit nummer. Amateur-fotografen. Hier ter stede is opgericht een ama teur-fotografen-club. Deze stelt zich ten doel het bevorderen der fotografie in het algemeen en wel door: cursussen voor beginners, lezingen over fotografische on derwerpen, instellen van een vragenbus, clubfototochten, het beoefenen van ver groe tings - en nieuwe procedé's,f het aan leggen van een verzameling foto's en lain- taarnplaten, stichten van een fotobiblio- theek enz. Technische leaders zijn de heeren A. W. Verschoore en F. F. de Soomer. In en uit. Gedurende de le helft van Mei vestig den zich hier ter stede: M. G. A. Acda, bakkersknecht, van Kruiningen, Groote Kade 2; Joh. Blok, zonder beroep, van Kapelle, Jacob Val- ckestraat 9; K. Halbmeijer, bouwkundig opz.-teekenaar, van Leiden, Oostsingel 44; P. Reinboud en gezin, veldarbeider, van 's H. Arendskerke, P. Jaspersestr. 4; Q. Trimpe en gizin, landbouwer, van Kloetinge, 'sH. Hendrikskinderendijk 3 A. J. Zonnevijlle en gezin, zonder beroep, van Kloetinge, Stationsweg 4; J. die Vries, kleermakerskn., van Middelburg, Schip- perswegeling 7; A. Koster, bakkerknecht, van Wissenkerke, Lange Kerkstraat 19; J. Rouw en gezin, handelsreiziger, van Hoek, Schengestraat 56A. C. Korstanje en gezin, timmermansknecht, van Kloe tinge, Westerstraat 26; J. van de Linde, bakkersknecht, van Wolphaartsdijk, Voor stad 16; M. de Boot en gezin, veldarbei- derder, van 's H. Arendskerke, 'sH. Hendrikskinderendijk 44. VertrokkenW. H. G. P. Hajenius, electrotechnisch ingenieur, naar Soera- karta, Ned.-Indië; M. Priester, pakhuis knecht, naar Kloetinge, Bergpad 18; A. Meijer, verpleegster, naar Amsterdam, Terhaarstraat 17; Ha. Elth. Does, zon der beroep, naar Middelburg, Neder sir. 202; Th. H. J. Bartels, verpleegster, naar Maastricht, Klooster „Onder de Bogen A. Schischkaf, verpleegster naar idem; E. ,C. Kole, bakkersknecht, naar Hoe- tlekenskerkeTh. M. van. Hoorn, melk knecht, naar O. en W.-Souburg, Dek-' kerstraat 36. Onbestelbare post. Brieven binnenland: Redactie Jong Ne derland, Amsterdam; A 7615 bureau de Telegraaf, Amsterdam; Mevrouw C. J. Volkers, Den Haag. N.B. Den afzenders wordt aanbevolen op alle stukken hun naam en adres te ver melden, opdat dföze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld we gens overtreding: Flet met een motorrijwiel de veilig heid van het verkeer in gevaar brengen: J. H. te Schone f 25 s. 25 d. Zonder vergunning loopen over weiland J. v. S. en A. S. te Goes, terug aan ouders. Fietsen over het marktplein: A. v. d. S. te Ouwerkerk f2 sV 1 week tucht school. Rijwiel tegen stoep van huis laten staan: .C B. en. J. d. W. te Hansweert f3 s. 3 d. Met autobus stoppen op een niet daar voor aangewezen plaats: P. L. S. te Wemeldinge f5 s. 5 d. Naam van den schipper niet op zijn vaartuig hebben: P. F. S. te Gent f3 s. 3 d. Met auto rijdende geen signaal geven: W. A. te Bergen op Zoom f 10 s. 10 d. Met rijwiel niet behoorlijk uitwijken naar rechts: J. W. te Ierseke f 5 s. 5 d. 's Avonds fietsen zonder licht: W. L. te Hoedekens kerke, A. K. te 's Heer kerke, I. M. S. te Hoiedekenskerke, A. d. D. te 's Heer Abtskerke f 5 s. 5 d. Dronkenschap: A. J. K. zonder be kende woonplaats 3e herh. 14 d. h. Op openbaren weg geplaatst voorwerp niet verlichten: B. K. te Goes f5s. 5d. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aan gevoerd: 1 kalf, 6 drachtige zeugen en 49 biggen. „De optimisten". Toen Dolf Bouwmeester nu circa een jaar geleden het gezelschap „De optimis ten" stichtte is er over het optimisme van dezen acteur wel eens geglimlacht. Thans blijkt, dat dit ten onrechte is gedaan. On danks groote desillussies in het beglin aai den vorm van pessimfistisch-bezetle zalen is Bouwmeester optimist gebleven, hij heeft het gezelschap in hefc teven gehou den en is doorgegaan met het brengen van goede amusementskunst. Le tableau de la troupe heeft reeds verschillende wijzigin gen ondergaan, Frits Bouwmeester is naar Cor Ruijs gedeserteerd en Wiliy Corsari werkt eveneens onder andere leiding. De aanvoerende optimist echter is op z'n post gebleven, om met telkens nieuwe confrè- tes voor het voetlicht te verschijnen. Maandagavond in de voorstel.ing voor „Nijtengo'' vergezelden Stella Fontaine en Kees. Pruis den heer Bouwmeester. Na <|e voor den nieuwen toehoorder origjineele opening gaven Bouwmeester cn Pruis „Flet gesprek van den dag", een vlotte en soms geestige samenspraak tusschen twee be zoekers van een denkbeeldig café, bracht Stella Fontaine eenige liedjes. Deze voor drechts-kunstenares weet vooral door haar levendige uitbeelding te boeien. Vervol gens vroeg Kees Pruis, dae behalve 'een goed zanger een knap causeur is, de aan dacht. Zijn aardige liedjes, z'n grappen en kwinkslagen verwekten veel vroolijkheid. Het publiek stond niet toe, dat het tooneel- gordijn zich voorgoed voor de pauze sloot, 'voordat Pruis een toegiftje had gegeven. Na de pauze imiteerde mevr. Fon taine eenige beleende artisten. Cees Speen- hoff was goed getroffen, Louis Davids een van onze gevoeligste en bekwaamste klein-kunsitenaars op niet sympathieke wij ze overdreven. De hoofdschotel der tweede helft was het optreden van Adolf Bouwmeester in „Eindelijk vrij", spel in één bedrijf, vrij bewerkt naar een schets van Herman Heijermans. De wijze waarop Bouwmees ter voorstelde hoe vijf verschillende ge vangenen op het bericht van gralieverlee- ning reageerden, deed zien welk een groot auteur deze naamgenoot van wijlen onzen grootsten tooneelspeler is. Vooral zijn num mers 9 en 61 waren van een ontzettende tragiek. Floe jammer, dat enkelen van het publiek in de meenimg verkeerden dat de ze nuwlijder 61 met zijn mal gedoe een ko misch type was. Bij een vorige voor stel. mg der „Upli- misten", toen Bouwmeester een groot deel van den avond als conferencier optrad,

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2