Fooi de PioMap "Backin .7 feuilLeton DE VROUW ZONDER HART PUROL N\ 59. Woensdag 19 Mei f926 Ü5e Jaargang. RECLAME VOOR ZEELAND. Oetker-Cake Bakpoeder Bij Ruwe Schrale Huid ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kteeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De Goesche Courant zal Maandag 24 Mei, 2dem Pinksterdag niet verschijnen. De directeur van de Alg. Ned. ver- eeniging voor vreemdelingenverkeer te Den Haag doet ons een exemplaar toekomen van de Engelsdhe uitgave van een dub- beleh folder over Zeeland, die de ver- eeniging in samenwerking» met de Zeeuw- scShe afdeelingen en de stoomvaartmaat schappij „Zeeland" heeft uitgegeven. Het boekje ziet er zeer aantrekkelijk uit. De omslag, waarop een kleurig tafereel bij de zee voorkomt is een fris sche inlei ding tot de lectuur. In het voorwoord „Zeeland this year!" wordt op overtui gende wijze op de schoonheden van onze provincie gewezen, gesproken van de merkwaardige kleederdrachten. Ver volgens wordt aan de voornaamste plaat sen een beschouwing gewijd, die onder streept wordt door voor buitenlanders curieuse foto's. Zuid-Beveland wordt eenigszins stiefmoederlijk bedeeld. Wat over ons eiland gezegd diende te worden hebben de samenstellers meenen te kun nen vervatten in een goede kolom druks, betgeen o.i. te weinig is. Weer een be wijs hoe noodzakelijk het is, dat tusschen de afdeelingen der vereeniging voor vreem delingenverkeer in Zeeland meer samen werking komt. Tusschen de tekst treft men korte pak kende aanwijzingen als: „Bederf de aar dige Zeeuwsche kinderen niet door geld te geven voor kleine diensten als posee ren voor opnamen", „Zeeland voor de ruist van geest en lichaam", „voor mo torrijden en fietsen zijn de Holiandsche wegen uitstekend", „Zeeland waar ge welkom zult zijn", enz. Verder is aan dacht besteed aan ons muntstelsel en aan de voornaamste verkeersborden op. de we gen. Dan volgen een groote menigte ad- vertentiën. Deze zeer goed verzorgde, behoorlijk ingedeelde folder wordt gratis ter be schikking van aanvragers gesteld en op ruime schaal* in het buitenland verstrekt. Binnenkort verschijnt bovendien een h ran- sche uitgave, geschreven door den heer Henri Asselin, en een Duitsche, geschre ven door den heer Dr. Fr. Diilberg. beide bekende schrijvers over Nederland. Aan de bevordering van het vreemdelin genverkeer in onze provincie zal deze uitgave ongetwijfeld bijdragen. BUITENLAND» OVERZICHT. De toestand in Polen. In Polen schijnt alles weer rustig te zijn. Pilsudski heeft alle geïnterneerde leden van het kabinet Witos in vrijheid doen steLIen. Ook heeft hij den troepen die uit geheel Polen naar Warschau wa ren getrokken opdracht gegeven naar hun garnizoenen terug te keeren. Het spoor- Oorspronkelijke Holiandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG Lucius had de handen diep in de zak ken van zijn overjas gestoken en den bontkraag opgezet. Zij soupeerden samen en dronken cham pagne in een zaal vol licht, waar tsziga- nen verleidelijke muziek uit hun violen deden opklinken. Milly was vroolijk, praatte druk, vroeg aan Lucius honderd uit. Zij klonken tel kens samen: „Op de liefde". Met teeren klank stieten de fijngeslepen kelken tegen elkaar. Toen zij opstonden, kende Milly de toekomstplannen van Lucius, zijn vooruit zichten in den dienst, zijn financieelien toestand, die nu niet zoo bijzonder flori- sant was, en zijn familie-relaties, die van de beste waren. Hij bracht haar thuis. Neen, geen taxi. Zij wilde liever loopen. Zij was warm. Hier zijn wij er. Hij sloeg zijn arm om haar heen, wilde haar omhelzen. Zij rukte zich los. „Nein, nein, nein! Zij stampte driftig in de sneeuw, met haar hooggehakte schoentjes. Hij smeekte, stelde zich belachelijk aan. wegvedkeer, de post en de telefoon func- tioneeren weer geheel normaal. Uit een telegram uit Warschau aan het „Acht Uhr Tageblalt" blijkt dat ver schillende diplomatieke vertegenwoordi gers, waarbij de gezanten van Frankrijk, Rusland en de Vereenigde Staten een be zoek aan, Pilsudski hebben gebracht. Deze bezoeken moeten niet uitsluitend als een bewijs van beleefdheid worden beschouwd. Zij zijn de aankondiging van de erkenning van het nieuwe regiem door de verschil lende staten. Zalewski de nieuwe Pool sche minister van buitertlandsche zaken heeft overigens reeds verklaard dat de buitenlandsche politiek van den staat wijziging zou ondergaan. De regeering wi'l in vriendschap met blle mogendheden leven. Pilsudski heeft aan den Framsdhen gezant verontschuldi gingen doen aanbieden daar bij straatge vechten een aantal zijner soldaten tenge volge van een misverstand in het Fransche gezantschap waren binnengedrongen. In het binnenland zal het kabinet- Bartel nog heel wat moeilijkheden te overwinnen hebben. Te Warschau zijn Maandag de 300 slachtoffers van de jongste gevechten be graven. Door den verrekijker. Uit Berlijn wordt gemeld, dat te Krommbeck bij Lubeck een groot wapen depot, met o.a. 80 mitralleurs ontdekt is, Te Krakau heeft een enorme brand 500 huizen verwoest. Drie duizend soldaten namen aan de blussching deel. Er zijn 2000 menschen dakloos. De speelbank van Monte Carlo heeft het vorig jaar een winst van 92 millioen francs gemaakt. Brunet heeft een tweede uitnoo daging van den Belgischen koning om een kabinet samen te stellen, van de hand gewezen. De koning heeft daarop Jaspar ontboden en hem opdracht gegeven te trachten een regeering samen te stellen. Jaspar heeft de opdracht aanvaard. De Spaansc'he troepen hebben in samenwerking met de Franschen in Ma rokko belangrijke positen veroverd, die tot dusverre in het bezit waren van Abd El Krim. De laatste is naar het Zuiden gevlucht. Groote hoeveelheden oorlogs*- materiaal zijn veroverd. De rebellen zijn gedemorali seerd De voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie is gistermor gen te elf uur te Genève bijeengekomen. Er waren meer dan honderd afgev; den en deskundigen uit 32 staten aan wezig. Ook de internationale pers was goed vertegenwoordigd, in grooter aantal zelfs dan bij de Maart-zittingen van den Volkenbond. Tot eerste voorzitter werd gekozen jhr. Loudon, Nederland, tot eer sten vice-voorzit ter Cobian (Spanje) en tot tweeden vice-voorzitter Buero (Uruguay). Het Japansche vrachtschip voor houttransport, de Taishoe Maroe, van Zij schaterde, ontsloot de voordeur en glipte naar binnen. Hij schreef haar, drong aan op een onderhoud. Zij gaf hem een rendez-vouz voor het Rijksdaggebouw. Hij wachtte er twee uur, maar Milly kwam niet. Een arme huzarenluitenant 1 Twee maanden later werd Lucius van zijn detacheering ontheven. En het verarmde circus, om aan den dalenden mark te ontkomen, ging naar het rijke Holland. In Den Haag zag Lucius de schoone paardrijdster weer. Hij schepte moed en ging haar een bezoek brengen, zonder dit van te voren aan te kondigen; maar hij gevoelde zich toch niet al te zeker en bracht daarom zijn vriend Jules de Weerden mee. Beiden overvielen op een middag Milly. Zij toonde in geen enkel opzicht rancune tegen Lucius, waar zij ook feitelijk geen reden voor had. Zij was heel aardig voor hem, maar was het ook voor De Weer den, die zijn beminnelijkste gesprek voer de. Julius maakt aanvankelijk wel eenigen indruk op Milly; zij wist hem aan haar te binden, niet het minst door haar coquet spel, waarbij zij Lucius tegen De Weer den uitspeelde. Beide mannen werden hartstochtelijk op haar verliefd en dit te bespeuren was voor Millty een bijzonder genot. Ook Charles werd door zijn vrien den aan Milly voorgesteld, maar hij kwam in het geheel niet in aanmerking voor POLEN EI O SPECIAAL AANBEVOLEN EEN A, //;9 ff naar Oetkers Recept gebakken met DrOehker's ceo voor direct gebruik, gereed Glstpoeder. Backin vervangt da glat. Met Backlo rijst het deeg onder het bakken Benoodigdbeden 500 gram meel f 0.18 250 |r. boter f 0.60, of marg. 0.3$ 200 gram suiker.0.10 4 eieren 0.24 I pakje Backin0.071/, 1 citroen0.05 (/a liter melk0.02 1 theelepel zout Bereiding: f Men roert de boter tot room, voegt hieraatl suiker en eieren toe en ten slotte roert men het zout en de bloem, waardoor men eerst de Backin vermengd heeft.' er door, onder toevoeging van een weinig melk. Ten slotte tótngt men de geraspte citroen» schil en het sap van den citroen er door en doet dit mengsel in een met boter Inge» smeerden vorm en wordt dit .bij een matige hitte uur in den oven gebakken. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis»receptenboekje toezenden. Koesjira vertrokken naar tie Koerillen met 65 koppen aan boorti tie beman ning inbegrepen wordt vermist. Men vreest dat het schip is vergaan in hevige stormen van tie laatste dagen ter hoogte van Koerillen. Het schip is zoek sedert den 12tien. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Plantenteeltdag. Door het centraal comité inzake keu ring van gewassen is besloten, om in plaats van de in 1922 en 1924 met veel succes gehouden aardappeldagen op 30 Juni en 1 Juli a.s. te Wageningen een plantenteeitdag te organiseeren. Evenals op de aardappeldagen, zullen de ochtenden bestemd zijn voor voordrach ten, terwijl op de middagen excursies zullen plaats hebben naar verschillende wetenschappelijke Instituten en Proefter- reinen. Op deze Plantenteeltdag zullen verschil lende actueele onderwerpen worden be sproken. Er zullen behandeld worden on derwerpen in verband met bieten-, vlas-, Dritter im Liebesbunde. Naarmate De Weerden meer het geld liet rollen, groeide Milly's genegenliw voor hem. Lucius begon lastig te worden, maar hij liet zich, gelijk een goed offi cier betaamt, niet spoedig uit het veld slaan. Ongeveer een maand had Milly er voor rnoodig, om De Weerden's financieel© basis te vernietigen. En deze voelde, als hij geen geld meer had, dan was Milly voor hem verloren. In dien tijd verkeerde zijn vriendschap voor Lucius in bittere haat. Toen kwam de Bankdiefstal, welken De Weerden aan Milly hechtte. Zij schrok maar al ras werd het haar duidelijk hoe groot haar macht over De Weerden was en dat zij daar profijt van kon trekken, en tevens kwam in haar het denkbeeld op om De Weerden de gestolen effecten af handig te maken. Het paarlen collier werd Milly ten geschenke gegeven; fortunawas De Weerden welgezind. Het briefje aan mr. Van den Drent had hij door zijn bediende in Den Haag laten verzenden, nadat hij het hem eerst in gesloten enve- )pe had toegezonden. Inmiddels waren de vier heeren, Char les, Lucius, Van den Drent en Jules, gasten op „Den en Beuk". 's Avonds trokken de heeren naar Utrecht. Den eeeen avond hield De Weer den den advocaat aangenaam bezig, ter wijl Charles naar Amsterdam ging en het hof maakte aan het meisje, waarmede wij hem in de „Hermitage" zagen; den voi- en klaverteelt, grasland, zaaizaad-ontsmet ting en kringerigheid bij aardappelen. Als sprekers zullen optreden de heeren Dr. Franck, Ir. Verhoeven, Prof. Elema, Dr. Dorst, Bommel van Vloten en Prof. Quanjer. BINNENLAND. Nederlandsch-Belgische verdrag. De onderhandelingen met de Belgische regeering naar aanlea|ding van het gesloten verdrag hebben thans haar beslag gekre gen. Ook de onderteekening van het trac- taat met Engeland en Frankrijk, waarin het vervallen van de collectieve tractaten van 1839 wordt vastgelegd, kan worden tegemoet gezien. Mailverzending per vliegtuig. Zooals bekend is, opent de kon. lucht vaartmaatschappij 1 Juni een lijn naar Marseille, die het mogelijk zal maken, 's ochtends van Ams'terdalm vertrekkend, 's middags deze Fransche havenstad te bereiken. De dienst zal door de K.L.M. en de Fransche maatschappij Air Union gezamenlijk onderhouden worden. Passa giers die 's morgens met de mailboot aan komen, kunnen in den namiddag reeds te Rotterdam of Amsterdam zijn. Om het nut van een dergelijke verbin ding aan te toonen, heeft het comité Vliegtocht Nederland-Indië besloten, op Vrijdag 28 dezer een toestel te laten vliegen van Rotterdam naar Marseille. Dit vliegtuig, dat bestuurd zaL worden door ir. Grassé, vlieger van de Fokker fabriek, zal 's ochtends ongeveer half-vier van het vliegterrein Waalhaven bij Rot terdam vertrekken, zoodat het in staat is de mail, die den vorigen avond in de groote steden gepost is, mee te nemen, en bij behouden overkomst af te geven aan het stoomschip Indrapoera, dat Vrij dagsmiddags 12 uur van Marseille vertrekt met bestemming naar Batavia. Het vlieg tuig zal dan een week te Marseille blij ven om de mail mee terug te nemen, die waarschijnlijk Vrijdag 4 Juni met de Patria uit Indië aankomt; defce mail zal dan in plaats van 's Maandags of 's Dins dags reeds 's Zaterdagochtends in Neder land besteld worden. Voor deze lucht post wordt een bijslag geheven van 15 cent per 20 gram; dit wordt nog nader door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie bekend gemaakt. Waarschijn lijk bestaat er nog gelegenheid voor en kele passagiers den tocht mee te maken. Het comité Vliegtocht Nederland-Indië, Hofweg, Den Haag. verstrekt hierom trent nadere inlichtingen. Een schietende inbreker. Zondagnacht pi.m. half twee kwam de 30-jarige landbouwer W. H. op zijn boer derij aan den hoofdweg onder Over- schie thuis. Hij vond de deur open staan en verkeerde in de meening, dat zijn broer de 26-jarige J. H., niet thuis was. Hij riep naar zijn broer, waarna deze, die wel thuis bleek te zijn, uit zijn bed stapte. Nauwelijks stond hij op den grond of geilden avond amuseerde Charles bijwijze van contra-beleefdheid de zenuwachtige rechtskundige en ging De Weerden naar het circus. Lucius ging zijn eigen gang, maar bewoog zich geregeld in Jules' vaarwater. Zoozeer zelfs, dat Milly haar beklag deed bij De Weerden, zoowel als bij haar broer Jack. Dit deed bij De Weerden, die bij Char les en in 't laatst met succes, getracht had Lucius zwart te schilderen, den em mer overloopen. Hij was woedend op den luitenant en deze op hem. Er moest iets vreeselijks voorvallen, als deze twee die in gezelschap hun gevoelens achter een masker van wereld sche beleefdheid verborgen, elkaar ergens op een eenzamen weg zouden ontmoeten. Zoo geschiedde het, dat De Weerden Lucius vermoordde. Ik kom aan het eind van mijn explica tie. Arthur bemoeide zich niet de zaken en De Weerden kreeg al spoedig den in druk, dat hij in het nauw gedreven werd werd en dat Arthur te veel wist. De waarschuwing met den dolk en de aanslag van den Chinees waren hier het gevolg van. 't Was het werk van Milly. Toen brak de middag aan, waarop Arthur het onderhoud met De Weerden in de bibliotheek had, De Weerden ont kwam en vluchtte in de auto, waarin hij van te voren zijn valies, met den waar- devollen inhoud had gezet. Hij vloog naar Milly en bezwoer deze met hem mee ie gaan. Zij had een kort gesprek met haar broer. Nu was de kans schoon om in het van Handen en Gelaat Doos30-60-90ct eenige revolverschoten werden gelost, die den man in den bruik troffen. Hij stortte bewusteloos neer. Een inbreker, die zich in het huis bevond en de schoten had gelost, trachtte weg te vluchten. Hij liep tegen den broeder van den getroffene aan, zoodat een worsteling ontstond. Op nieuw loste de inbreker eenige schoten, waardoor W. H. in de borst werd getrof fen. Voorbijgangers waarschuwden de po litie. Na geneeskundige hulp zijn de ge wonden overgebracht naar het ziekenhuis te Rotterdam. J. H., die in den buik zeer ernstig gewond werd is overleden. W. H. zal vermoedelijk wel herstellen. In verband met het bovenstaande is to Rotterdam aangehouden de 18-jarige J. V. uit Delft. Deze heeft bekend de dader te zijn. Driemaal in 24 uur. Op het politiebureau te Zwolle vertoef de Maandagmorgen de 60-jarig© M. J. B., die kans had gezien, zich binnen den tijd van 24 uur driemaal wegens openbare dronkenschap te laten aires teeren. Toen hij de eerste maal werd aangehouden en opgeborgen om zijn roes uit te slapen, was hij nog in het bezit van f 14,24. Eenige uren later moest opnieuw aanhou ding volgen en toen bleek, dat zijn kapi taal tot f9,47 was geslonken, terwijl de rest te oordeelen naar den staat, waar in B. werd gevonden in jenever was omgezet. Zondagavond werd de ontnuch terde ontslagen, maar nog was de politie niet van hem af, en Maandagochtend in alle vroegte werd hij voor de derde maal, thans met f4,62 op zak, dronken binnen gebracht en opgesloten. Va cantiereizen. Evenals het vorige jaar zullen door de N.V. van den Bergh's fabrieken, in den komenden zomer, vacantiereizen wor den georganiseerd, voor leerlingen van middelbare scholen naar Zwitserland, en voor jongens en meisjes uit de hoogste klassen der lagere scholen, naar bosch en zee. Verleden jaar hebben deze rei zen, speciaal in onderwijskringen, een uit stekenden indruk gemaakt, en ze zijn des te sympathieker omdat niet één legen- prestatie gevraagd wordt. De deelneming is voor een ieder opengesteld, die aan de hiervoor genoemde eischen, wat betreft schoolopleiding, voldoet. Men heeft al leen maar het aanmeldingsformulier, dat in het Blue-Baod-tijdschrift voorkomt in te vullen en het van de handteekeming van het hoofd der onderwijsinrichting te la ten voorzien. In aanmerking komen zij, die het hoogst gemiddelde rapportcijfer kun nen toonen. De formulieren moeten voor 21 Juli zijn ingeleverd. De oudere leer lingen van pl.m. 16-jarigen leeftijd gaan bezit te komen van de gestolen effecten. Tot De Weerden's groote vreugde stem de Milly er in toe met hem mee te gaan. Eindelijk had hij zijn doel bereikt! Ten minste zoo meende hij. Maar het geluk had hem nu den rug toegewend. Jack zou hen beiden wegbrengen. Daar vlogen zij over den weg naar Vleuten, in een boog wilden zij om Utrecht heenrijden. Miiiy zat aan het stuur. Jules naast haar. Achterin zat Jack Plotseling voelt De Weerden een he- vigen slag op het hoofd; hij duizelt. Maar de auto krijgt een schok, is over een steen gegleden, de slag treft hem niet mei volle kracht en glijdt langs zijn hoofd af. Hij springt overeind, keert zich om en ziet Jack, die op het punt staat hem een tweeden klap toe te brengen. Dan ontstaat een worsteling tusschen beide mannen, terwijl de auto voortsnelt. Jules heeft Milly's broer bij de keel gegrepen. Dan stopt de auto. Als een wild dier springt Milly De Weerden op den rug en schroeft met haar vingers zijn keel dicht. Hij wendt zich om. En Jack, woedend, hamert hem op zijn hoofd met het handvat van zijn groot circus-pistool. Zij hadden hem niet willen dooden, al leen bewusteloos slaan HOOFDSTUK XIX. Slot Wij bleven nog veertien dagen op „Den

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1