ïjsiroop Bronchitis Nikkertje en Dikkertje in Sprookjesland |FV Als Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akker's Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm zal oplossen en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. AKKER's 0 9 9 verzacht zuivert geneest A fom verkrijgbaai ïn kokers van 230 gram 1.50 550 gram 2.75 en 1000 gram ƒ4.50 ÏM don Premier, en vroeg dezen om eene vollediger uiteenzetting. Baldwin antwoordde, dat er veel moest worden gedaan, en voor vele zaken eeoe oplossing moest worden gevonden. Hij ver zoekt Macdonald met hem in contact te blijven, en beloofde zoo spoedig mogelijk ecne vollediger verklaring te zullen af leggen. Het Huis ging vervolgens tot de ge wone werkzaamheden over. De Prins van Wales en de Hertog van York waren gedurende de verklarin gen van den Premier en Macdomald in de galerij der pers gezeten. De beide Prin sen hebben gedurende de crisis steeds de zittingen van het Huis bijgewoond. Aan Baldwin werd een groote ovatie gebracht door een dichte menigte, wélke zich in de Downbigstreet had verzameld, toen hij zijne woning verliet, om zich naar het Lagerhuis te begeven. Een groot gevaar is bij onze overzee- stille buren dus tijdig afgewend. Men kan zich thans rustig zeiten aan de onderhan- handelingen in het kouangeschil. Volgens geruchten zou de regeering willen voor stellen het ontwerp te aanvaarden, ontwik keld door sir Herbert Samuel, die voor zitter was der kolen-commissie. Men hoopt dat dit een grondslag tot regeling zal ver schaffen. Samuel verklaarde: „Indien de mijn werkers in den voorgestelden grondslag toestemmen, zal de regeering, naar ik ge loof, ten volle gerechtigd zijn, de subsidie te vernieuwen. De mijnwerkers kunnen weder aan het werk gaan, terwijl de be sprekingen, die onderbroken werden, her vat worden. Dit is het onmiddellijke doel, hetwelk moet worden bereikt, en !n dit stadium hangt de zaak geheel af van de mijnwerkers-federatie' Op heden is eene nationale conferéntie der mijnwerkers bijeengeroepen, om te bespreken, welke stappen zullen worden gedaan met het oog op de laatste ont wikkelingen. De staking behoort thans tot het ver leden, doch op velerlei gebied zullen moei lijkheden overwonnen tnöeten worden, dié uit de staking zijn voortgekomen. I De regeering heeft een verklaring gej publiccerd, zeggende, dat zij over geen middelen beschikt om de werkgevers te dwingen de arbeiders terug te nemen, die gestaakt hebben en dat zij in dit opzicht geen enkele verplichting aangegaan heeft. Eeltige verplaatsingen zijn onvermijdelijk met het oog op de beperking van de za- kenomvang, die een gevolg is van de sta lling evenzeer als tengevolge van de ver plichtingen die de werkgevers tegenover de vrijwilligers aangegaan hebben. De aandacht wordt echter gevestigd op de verwachting door Baldwin tot uiting gebracht, dat het werk hervat zal worden en een geest van samenwerking zonder wraak zoekt. Het beste middel is voor de verschil lende vakvereentgingen om zich onmiddel lijk in verbinding te stellen met de be trokken werkgeversvereenigingen om zoo spoedig mogelijk een bevredigende regeling te treffen. Op enkele plaatsen zijn ernstige onge regeldheden voorgekomen. O.a. in het mijnbekken van Doncaster, waar meer dan 80 mijnwerkers zijn aangehouden, tenge volge van ernstige ongeregeldheden. Woensdagmiddag begonnen een twee honderd mijnwerkers het straatverkeer te Hatfield op te houden. Zij vernielden een krantenauto en plunderden andere vracht auto's. Een krachtige politiemacht ver scheen in autobussen en sloeg met de stok op de rustverstoorders in. Ook bereden politie deed een aanval en dreef de bal dadige menigte uiteen. Woensdagavond hebben zich wanorde lijke tooneelen afgespeeld te Poplar, waar de stakers het aftasten van de staking mot zekere ontevredenheid ontvangen had den. Een dichte, dreigende menigte drong: samen voor de kantoren van de vakbewe-. ging en werd door de politie uiteeng©-. dreven. Meer dan 40 menschen werden: daarbij gewond. DuitscMand zonder kabinet. De Duitsdhe rijkskanselier dr. Luther- heeft zich Woensdagavond naar rijkspre- sident von Hindenburg begeven en dezen medegedeeld, dat het kabinet besloten heeft zijn ontslag in te dienen. De rijks president heeft dit ontslag aanvaard. Men vermoedt, dat de rijkspresident de te genwoordige ministers zal uitnoodigen in functie te blijven tot het nieuwe kabinet zal zijn samengesteld. Algemeen wordt verwacht, dat dr. Luther niet zal worden uitgenoodigd de nieuwe regeering te vor men. Volgens het „Berliner Tageblatt" zouden met uitzondering van den rijkskan selier alle leden van het tegenwoordige kabinet in functie blijven. Mogelijk is dat een der tegenwoordige ministers rijks kanselier wondt. In dit verband noemt „Tageblatt" de namen van dr. Stresemamn en van dr. Gessier. De kansen van Strese- mann zouden de beste zijn. De Belgische regeerings-crisis. De socialistische Kamer-president van België, Brunet, heeft een onderhoud met den Koning ten paleize gehad, na afloop waarvan hij het volgende heeft verklaard: Ik ben in mijn pogingen tot samenstel ling van een kabinet niet geslaagd en heb daarvan kennis gegeven aan het staats hoofd. Ik hecht eraan, de pers te danken voor de vriendelijke en welwillende hou ding, waarvan zij tegenover mij blijk heeft gegeven, maar ik meen, dat een deel van de publieke opinie en van de pers niet goed hebben begrepen, wat ik be oogde. Mijn doel was, een regeering op parlementairen grondslag samen te stellen, omdat volgens mijn oordeel- de regeering binnenkort het parlement volmacht zou hebben kunnen verzoeken voor het tref fen van zekere maatregelen die geen lang- rige besprekingen in Kamer en Senaat dulden. Om deze reden moest de regee ring het beeld zijn van heel het parlement. Brunet zeide verder, geen heil te ver wachten van een combinatie, die niet op parlementaire basis zou gevestigd zijn en antwoordde op een hem ges-telde vraag, niet te weten, wie nu met de formatie zou Worden heiast. In zekere politieke krin gen was men van oordeel, dat het de ban kier Francqui zou zijn. Een der redenen van de mislukking van Brunet blijkt te zijn dat de liberalen zich exclusief tegen den V'aamschgezin- den socialist Huysmans zouden hebben uit gesproken, waarop de andere socialisti sche leiders zich solidair met hem zou den hebben verklaard. Door den verrekijker. Volgens een bericht uit Moskou zou de sovjet-regeering er voor ijveren, dat haar de gelegenheid worde geschon ken, een luisterpost in te 9tellen bij de Volkenbondsvergadering, die in Septem ber wordt gehouden. Als candidaat voor deze luisterpost wordt genoemd Awalof, gezantschapsraad te Rome. De Duitsche Rijksdag verwierp na onderbreking der vlaggendebatten, met 241 tegen 163 stemmen een voorstel der socialisten, waarbij de regeering verzocht werd, het invoeren van het recht aan ge meenten in overweging te nemen, om zelf standig verordeningen vast te stellen. Een voorstel der communisten, om dit recht terstond in te voeren, was vooraf bij eenvoudige stemming verworpen. Het Engelsche departement voor Indië verklaart, dat de toestand te Cal cutta weer normaal is. Alle winkels zijn heropend. BINNENLAND. Controle gemeente-ontvangers. Gedep. Staten van Overijssel deelen aan de gemeentebesturen in die provin cie mede, dat in de laatste jaren van hunnentwege verrichte kasopnemingen bij gemeente-ontvangers, welke als regel werden beperlt tot gemeenten met een zielental beneden 20,000, meermalen kastekorten en in enkele gevallen zelfs fraude aan het licht werd gebracht. In meerder gemeenten laat de controle door B. en W. veel te wenschen over. Meermalen is gebleken, dat de aan hen toegezonden afschriften van proces ver baal van verrichte kasopnemingen ter verbloeming van onnauwkeurigheid of nalatigheid gefingeerde posten of bedra gen bevatten. Alzoo, dat, wanneer tot zoodanige kasopneDringen was overgegaan, tevoren de ontvanger wordt gewaarschuwdt Tegen dergelijke handelwijzen kan nie- genoeg gewaarschuwd worden. Herhaaldelijk werd geconstateerd ver menging van kassen en dat door verschil, lende ontvangers wordt geradeerd of wel bedragen soms nadat de optelling van de bladzijde en transporteeren reeds had plaats gevonden waren overgeschreven en zoodoende tot andere bedragen ge wijzigd. Ook deze handelwijzen zijn niet toelaatbaar. Voorts bleken tot zelfs groote bedragen, voorschotbetalingen, anders dan op mandaat te hebben plaats gevonden, terwijl dan bovendien meermalen de be wijsstukken met den besien wil niet als deugdelijke kwitantiën bonden worden aangemerkt. Meermalen ook werd geconstateerd, dat de kasboeken achter waren. Verder wordt er op gewezen, dat over eenstemming van de kassen met het door de boeken aangewezen saldo, niet als regel mag worden aangenomen, dat dit zekerheid geeft, dat alles in orde is. In verband met het vorenstaande geven Ge dep. Staten verder verschillende aanwij zingen wat geboden is met de betrekking tot de door B. en W. op de ontvangers uit te oefenen controle. Mr, Zimmerman. Naar te Washington verluidt, zou mr. Zimmerman in aanmerking komen als opvolger van jhr. De Graeff voor den post van Nederlandsch gezant te Washington. Bjj navraag aan het departement van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage, kon „de Tel." van dit gerncht, dat ook in de residentie de ronde heeft gedaan, geen nadere bevestiging ontvangen. Men wilde echter de juistheid ervan evenmin tegenspreken. Welk weer? De bekende weerkundige medewerker van het „Vadschrijft daarovei het volgende Het is eigenaardig, dat de afgeloopen week ongeveer op dezelfde wijze begonren is met stormachtig weer als de vorige en dat het ook deze keer een depressie over Zuidwest-Europa is geweest, die er de oorzaag van was, al lag deze depressie iets meer in het westen. De weerstoestand was niettegenstaande leze depressie en den sterken wind gun stiger dan gedurende de laatste dagen der week Maar de algemeene luchtdruk- verdeeling beeft in den loop der week ook een wijziging ondergaan, die vooral in dezen tijd van het jaar in hooge mate eitoe bijdraagt het weer zoo slecht te maken als het kan. Er heeft zich nl. een depressiegebied ontwikkeld, waarvan Dene marken ongeveer het midden is en da' zich gaandeweg in alle richtingen heeft uitgebreid, zoodat het Vrijdagmorgen in het Westen tot over de Britsche eilanden, in het Zuid-Westen tot over de Kanaal streek reikte. Hiervan is in West-Europs een Noordelijke loehtstroom het gevolg, n, over Z.-Engelaud omloopende, hier als Westenwind wg.it, maar nog alle eigenrehappen van den polairen lucht stroom behouden heeft. In verband me' het sedert het midden der week sterk toegenomen temperatnursverval naar biven toe vormden zich de laatste twee dagen regen- en hagelbuieD. Hiermede eindigde de week, ons weinig hoop latende op een spoedige verbetering van het weer en een terugkeer van de lente, want de boven omschreven lucht- drukverieeling is gewoonlijk een der meest langdurige in ons klimaat. Een leeuw zonder staart. In de Rotlerdamsche Diergaarde doet zich een zeldzaam geval voor, schrijft het Dbl v. Rotterdam". EeD leeuw heeft bet grootste deel van zjjn staart opgevre ten. Het geldt hier een zeer fraai jong exemplaar, ruim twee jaar oud, dal zicb zelf zoo afschuwelijk heeft verminkt. Lér bewoonde aUtten zijn kooi, zoodat van een aanval van anderen geen sprake geweest kan zijn. Toen de oppassers het feit des ochtends constateerden, is bet beest in een nauwe kooi gedreven, waarin het niet keeren kon. De restant-staart, een stomp van nog ongeveer 30 centimeters, is daarop verbonden. Enkele dagen later moest aan Léo weer in zijn gewone kooi ruimte en beweging .worden gegeven en z|jn eerste bezigheid heeft toen in het afrukken van het verband bestaan. Dat vond ie zeker beneden de waardigheid van een leeuw Léo is door bloedverlies wat vermagerd en slap in de beenen, eet overigens weei goed en schijnt er bovenop te komen. De patiënt bewoont nog zijn nachthok, maar het puoliek zal zicb binnenkori bl|jft a'les gotd gaan kunn n vergasten op het z nderlinge en niet alle- daageche schouwspel van een leeuw zonder staartWant de overgebleven dikke stomp km voor een leeuw nauweljjks staart ge noemd wot den. Men denkt, dat het dier een ziekte in den staart heeft gehad eB, door jeuk ge plaagd, is gaan bijten. Toen dit bijter bloeding tengevolge had, zou de verorbe ring van het lichaamsdeel zijn'gevolgd. Aangezien bet interviewen van ten leeuw een vruchteloos karwei is, zal de oorzaak wel in het duister blijven. Hoe dit zij de „leeuw zonder staart" kon nog wel eens de bijzondere attractie van de Rot. terdamsche Diergaarde worden 1 Winkeldieveggen. De politie te Dordrecht heeft twee gehuwde vrouwen, zusters, aangehouden wegens diefstal van een g o 'e partij winkelgoederen. De w.nkeller G. van B. vermiste zes paar schoenen en deed daar van aangifte. Het spoor leidde naar de woning van de zusters, waar de politie een beel pakluis van manufacturen, kleedingstukken, schoenen enz. ter waarde van eenige duizenden guldens in beslag heeft genomen. Het tweetal heeft tien tallen winkeliers in Dordrecht en Rot terdam gedupeerd. Op hun reis door Sprookjesland kwam en Nikkertje en Dikkertje aan een bron. Nikkertje keek over den rand- en was zoo nieuwsgierig, wat daar beneden wel zijn zou, dat bij zicb te: ver Vóórover boog en naar beneden tuimelde. „Help, help. Dikkertje", riep bij; maar Dikkertje bad'niet véél zin om een nat pak ter balen. Toen kwam Nikkertje terecht in een groot meer, waar allemaal prachtige bloe men groeiden en alle vnsschen van goud waren. Nikkertje vond het hier hüel mooi, maar hij wilde toch liever weer naar zijn vriendje terug. Maar hoe moest hij weer boven komen. Hij was ten einde raad en begon te huilen. Dat hoorde een groote, groene, kikvorsdh, die gauw aan kwam zwemmen, om te zien wait er aan de hand wa9. Nikkertje vertelde hem alles. De kikvorsdh begreep natuurlijk beel goed, dat Nikkertje weer graag naar zijn vriendje terug wou en zei goedig: „Geef mij maar gauw een hand en dan breng ik je in een tel weer naar boven. Nik kertje was den kikvorsdh heel dankbaar en dankte hem hartelijk voor zijn goed heid. Nikkertje was nu gelukkig weer op vasten grond en stapte parmantig naar Dikkertje, die rustig had zitten wachten, toe en zei: „Nu, het eerste avontuur in Sprookjesland was lang niet mis". Een Chineezenrelletje. Op het etablissement vin de Stoomvaart Mij. Nederland, Javaksde te Amsterdam, ontstond in het Chineezenlogies twist tusschen een Chineeschen kok en een andere zoon vin het Heinelscbe Rijk over het schoonmaken van een tafel. Vin woorden kwam het tot handtastel|jkheder. ea een flinke vecltparlij volgde, waartij laatstbedoelde Chinees de klappen kreeg. Verbolgen over zijn nederlaag ging bii naar zijn logies en kwam eenige oogen- blikken later met een geladen revolver, waarbij hij dadelijk een schot loste op zijn tegenstander. Deze werd links in de horst getroffen. De gewoade werd mar het Binnengasthuis gebrachtzijn toestand is redel|jk wel. De dader is gearresteerd en ingesloten. GEMENGD NIEUWS- Een liefdesdrama. Sedert enkele maanden bewoonde de 25-jarige metselaarsknecht Alfons D., sa men met Thérèse V., die van haar man ge scheiden leeft, een kamer in de Brussel- sche voorstad Molenbeek, Het ongere geld buisgezin was niet gelukkig. Thérèse V. wilde van haar vriend meer geld krij gen dan hij geven kon. Vandaar voortdu rende twisten. Thérèse V. was pronkziek. Zij had haar vriend bedreigd zich aan de ontudht over te geven, om haar toestand te verbeteren. Zaterdagavond vond Alfons D. zijn vriendin niet thuis. Hij ging haar opzoeken en vond haar in een drankhuis aan den Ninoofschen steenweg. Een twist ontstond. Alfons D., die zijn vriendin te vergeefs naar huis wilde mede hebben, baalde plots een mes te voorschijn en plof te bet wapen tweemaal in het lichaam van Thérèse V. Deze stortte neer en verloor veel bloed. Zij werd spoedig naar het Brugmann-bospitaal gebracht. Haar toe stand is ernstig. De dader kon ter plaatse aangehouden worden. De hond en de liefde. De Berlijnsche correspondent van de ..N. R. Crt." vertelt: Een hond heeft als hij tijdens de ziekte van een van de fa milieleden in huis is, vaak een fijn ge voel voor den graad van het ziek zijn. Als het dier zijn gang gaat, is er geen ge vaar. Maar als hij den heelen dag voor de deur van den zieke blijft liggen en er ook voor zijn eten niet vandaan gaat, dan vreest hij het ergste, op gronden, die den menschen soms ontgaan. Maar deze hond dan dacht: „de baas is op reis". De weduwe kende dit misverstand van het trouwe dier niet, want het gedroeg' zich als vroeger, ook tegenover gasten, totdat op eén dag **- na drie jaar een, heer, bezield met duurzamer plannen, .haar voor de- eerste maal in huis zou bezoeken. De hond met fijn instinét die plannen doorziende, moet zoo iets gedacht hebben als: „niet dan over mijn lijk, want mag de baas ook lang wegblijven, des te meer is bet mijn taak zooiets te voorkomen". En -inderdaad het eerste bezoek moest worden uitgesteld de hond liet hem er niet in, en bleef, ongevoelig zoowel voor de smeekende stem als voor de zweepslagen van de weduiwe, op zijn stuk. Zij is hertrouwd, maar heeft den hond eerst moeten laten afmaken. Een kardinaal o ver de droog legging. In een lange verklaring heeft kardinaal O'Connel, aartsbisschop van Boston de houding van de R.K. kerk, waarvan bij oudste prelaat is in de Vereenigde Staten, ten opzichte van de drooglegging besproken Z.E. verklaarde, dat de kerk van overwe ging is. dat gedwongen drooglegging geheel en al in tegenspraak is met de H. Sdhrift en de katholieke traditie. Het was geheel onjuist te zeggen, dat men op „vaste" gron den het vonnis „schuldig" had uitgespro ken tegenover de uit den tijd zijnde dran ken der Oude Wereld; Duizenden malen is duidelijk verklaard, dat de katholieken met andersdenkende broeders, als gematigde menschen wenschen samen te werken, en „niet als dwazen, wier ge'.oofspolitiek het is, langzamerhand over de geheele wereld de drooglegging te brengen." De verklaring van den kardinaal heeft buitengewoon de aandacht getrokken, om dat zij de eerste uitlating is omtrent de hou ding der Roomsch-Katbolieken ten op zichte van de drooglegging en omdat deze uitlating gedaan wordt op het oogenblük, dat enkele Protestantsche kerken in be roering worden gebracht door scheidingen in haar gelederen wegens de pogingen tot doorvoering der drooglegging. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, ia de prijs per regel slechts 16 cent. j

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2