GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Geluk. MIJNHARDTS's VAN DE VAN VRIJDAG 14 MEI 1926. Eem ieder (hoopt op het aardsche ééns gelukkig te worden. Het men schel ij ke streven is veelal een jacht naar vreugde, omdat velen denken, dat het de hoogst dankbare vorm van geluk is. Misschien is het laatste daarom zoo moeilijk te vin den. Een oude sage vertelt, dat ergens, op een stil plekje de Tuin van Geluk ligt. In dien Tuin zou het Geluk wonen en voor hen, die er binnen kunnen komen, bestaan er geen verlangens meer. Tevre denheid kan men daar met beide handen grijpen Maar om dien tuin is een hoogen muur gebouwd; die het stille plekje van de overige wereld afsluit. De meters dikke, bemoste steenen zijn onderbroken door een klein ijzeren poortje. Naast het poortje hangen honderden sleutels, gouden, zilve ren en ijzeren sleutels, groote en kleine. Wanneer iemand den hoogen muur nadert en het ijzeren deurtje ontwaart, denkt hij natuurlijk: „Nu is het zaak den juisten sleutel te vinden." Hij overlegt welke sleutel zal passen en ten slotte probeert hij. Maar zoodra de zoeker deiri derden sleutel wil nemen ontstaat onder hem een geheimzinnige kracht, die de aarde op- woelt, den mensch opneemt en dezen mij len van den wonderlijken tuin verwijdert. Zoo is het velen gegaan en tot voor korten tijd was het niemand gelukt een kijkje achter den muur te nemien. Toen kwam er op zekeren dag een zwerver in de buurt. Zijn schoenen waren wit van het stof, zijn kleeren hingien hem slordig en gescheurd om het lijf en zijn lange haren kwamen onder een versle ten pet uit. Iedereen die hem kende, zeide, dat er nooit iets uit hem kon groeien. Van de vele scholen, die hij bezocht had, was hij zonder uitzondering wegge stuurd. Zijn gedachten waren nooit bij het werk, doch zij vertoefden in de lan den, wier bestaan hij van de landkaart afleidde. In de werkplaatsen, die hij later bezocht was het niet veel beter gegaan. Bij den smid dis hem opdroeg groote spijkers en krammen te smeden, ontdekte hij in de rood-gele vlammen van den smidshaard grillige gestalten, die hem fan tastische verhalen vertelden, waardoor hij zijn taak vergat. De baas zeide hem op een morgen, dat hij het maar eens bij een ander moest gaan probeeren, want dat er in hem geen smid stak. Toen kwam hij bij een verver terecht. Bij dezen kreeg de jongen verf potten om te spoelen en stopverf te malen. Dit laatste gaf hem vreugde om de stop verf als materiaal voor het kneden van vreemde gestelten, poppetjes en halve-dier figuren, zooals hij die dn het groote smids vuur had gezien. Na den verver, bij wien hij het twee weken uithield, kreeg hij an dere patroons, doch bij geen enkele 4>Ieef hij langer dan een maand. lahflc*. Zijn familie was ten einde-raad' ett^rnen besloot den onwaardige de wereld in te sturen. De voogd gaf hem op een avond 2000 gulden met de woorden: „Wij kun nen niets met je doen. Je brengt schande over de familie, dus is het beter, dat je verdwijnt. De wereld is groot. Gebruik dit geld om gelukkig te worden en kom nooit meer in ons dorp terug De jongen zette zijn pet erg scheef op het hoofd, knikte en trok het dorp uit, de onbekende landen tegemoet. De bankbiljetten gaf hij eernge uren later aan een klein armoedig vrouwtje, dat langs dein weg bedelde. Op haar vraag waarom hij ze zelf niet behield, antwoordde hij met een onwezenlijke stem en peinzende oogen, dat het geld den duivel en zijn familie behoorde. Hij ging fluitend verder en gooide alle dingen, die hem aan vroeger herinnerden in het diepe water, dat hij ont moette. Alleen de kleeding en zijn levens lust behield hij Hij ging zonder doel en zonder plan nen. De groene boomen wezen hem den weg en de blauwe lucht was zijn dak. Op zekeren dag stond hij voor den Tuin van Geluk. Hij had aldoor naar de felle zon loopen kijken en bemerkte de hindernis eerst boen zijn neus tegen het ijzeren ppor- tje stootte. Hallo, dacht hij, waar moet dat heen !Hij lichtte de klink op en het xiortje ging open. De zwerver met de bestofte schoenen, e versleten kleeren en de verschoten et stapte fluitend den wondermooien tuin innen, alsof het zijn eigendom was. Zijn voeten zonken weg in een schat van fijne bloemen met ongekende kleuren, die een geur verspreidden, waaruit al het aardsche verbannen was. Uit een dichte haag van exotisch groen floot een vogel een parelend lied van reine klanken, die zich niet tot een melodie reiden, doch alle vreugde adem den. De jongen had in zijn eenvoud onbe wust, het geluk gekregen. Hij had nooit gezocht. Het poortje was nooit gesloten geweest, doch geen van hen, die voor hem waren, hadden het gemerkt ANTOINE. Een practische rok. De moderne jumpers vragen om een practischen rok. De nieuwste rokken wor den aan een voeringlijfje gezet, waarover heen verschillende jumpers kunnen worden gedragen. Gewone rechte jumpers kleeden het best over een eenvoudig glad voering lijfje, doch ruime blouses kunnen beter gedragen worden over een voeringlijfje dat op de heupen is ingehaald. Ons plaatje toont een eenvoudig rokje, gezet aan een voeringlijfje, dat van bijna alle stoffen gemaakt kan worden, behalve natuurlijke zijde- en voilestoffen. Dit voe ringlijfje is bijvoorbeeld heel geschikt om een te kort rokje te verlengen of, wanneer men te weinig stof heeft gekocht, toch de gewenschte lengte van den rok te verkrijgen. Het patroon van dit modelletje is hoogst eenvoudig en zal bij het vervaardigen niet de minste moeilijkheden opleveren. Al vorens echter tot knippen over te gaan verdient het aanbeveling, het patroon eerst even te passen om te zien, of er niet wat grootere of kleinere naden aangeknipt moe ten wcfrden. Een knippatroon voor het rokje en het lijfje is verkrijgbaar in de maten 62, 64, 66 en 68. Kosten 55 cent. Wat te dolen in onvoorziene gebeurtenissen. Lucifers moeten altijd van goede kwa liteit zijn, altijd worden uitgeblazen en nooit worden weggeworpen in de nabij heid van ontvlambare dingen. Weest voorzichtig dat de wind niet Uw lichte gordijnen over een brandende kaars of gasstel blaast. Slaat de vlam in Uw pan met vet, ge bruik dan zand, nooit water. Het is beter een, vlam te verstikken, dan er, water op te werpen. Als kjejeren vlam vatben, wikkel dan het lichaam geheel in een wollen deken en' ga óp» dfeli grond liggen, "koodat de vlammen ijiéf'haaf'het libofd siijgen. De buitenlucht- ingaan is heel'verkeerd. Als een handdoek of schort vlam vat, rol deze dan vlug op voordat het vuur zich verspreidt. Dit kan gemakkelijk ge daan worden zonderde handen te bezeeretn. Het geneeskrachtig gebruiken van terpentijn. Terpentijn is een artikel dat overal wordt gebruikt en zoo gemakkelijk is te verkrijgen, dat haar deugdzaamheid als huismiddel in groote mate wordt overzien. Bij vroegere epidemieën van kroep of andere keel- en borstaandoeningen was het een specifiek middel. De meest hard nekkige kou zal dikwijls verdwijnen als de volgende gebruiksaanwijzing wordt toe gepast. Wrijft de borst en keel in met terpentijn-olie tot de huid rood is gewor den; bindt dan een stuk flanel, bevochtigd met een paar druppels van de olie over de borst en adem de geur in. Na wrij ving met zoebe olie zal' het prikkelen van de huid verdwijnen. Voor brandwonden is het onschatbar om een lapje te gebruiken of een stukje watten, gedrenkt in terpen tijn-olie. De pijn zal dan spoedig ver dwijnen. Vochtige schoenen moeten zorgvuldig behandeld worden. Als schoenen niet alleen vochtig zijn, maar geheel doorweekt, stopt men zacht papier in de schoenen. Het papier zal ze helpen drogen door het vocht af te schei den. Het zal van tijd tot tijd moeten wor den vernieuwd. Wanneer de schoenen half-droog zijn, kunnen de leesten er in worden gezet en die, welke bestaan uit een buigzaam stuk metaal met een houten voorschoen aan het eene eind en een hou ten hiel aan het andere, verdienen d© voorkeur. De schoenen moeten niet bij het vuur worden geplaatst, doch worden gedroogd in een warme kamer. Indien ze een beetje hard geworden zijn, wrijft men ze met een beetje warme olijf- of castor-olie in, waarna het leer weer zacht en soepel wordt. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag Tabletten 75 ct Bij Apoth en Drogisten. KUNST EN WETENSCHAP. Amundsen's Poolvlucht. Volgens te New-York ontvangen draad- looze berichten is Amundsen Woensdag nacht omstreeks 12 uur Greenwich tijd over de Noordpool gevlogen. Korten tijd voordat de „Norge" de Pool bereikte, moest het luchtschip door dichte nevelban den vliegen. Er werd geen land ontdekt, KOLONIËN. Gevangenistoestanden te Siboga. Biij de behandeling van de zaak contra den gewezen hoofd-djaksa van Siboga, beschuldigd van vrijheidsberooving, voor den raad van justitie, te Padang, kwamen bij de verhooren van de getuigen ontstel lende staaltjes over gevangenistoestanden te Siboga en de willekeur van den hoofd- djaksa bij arrestaties aan het licht. Be klaagde verklaarde, dat de aanhoudingen geschieden ingevolge mondelinge lastge ving van den magistraat, da© echter, als getuige gehoord, dit ontkent. PROVINCIE-NIEUWS. Colijnsplaat. In de Woensdag alhier ge houden vergadering van .ingelanden van den Oud-Noord-Bevelandpolder waren 42 van de 47 stembevoegde ingelanden tegen woordig of vertegenwoordigd. Besloten wordt tot het verleeneo eener bijdrage groot f200,aan de gemeente Coliji plaat voor de verbetering van den Over weg van den Middenweg iin den Nieuw Noord-Bevelandpouder over den Zuiddijk naar den Westweg in den Freclerikpolder. Overgelegd worden 2 procéssen-verbaal van boeken- en kasopneming bij den ont vanger-griffier, waarbij alles in orde wordt bevonden. Op voorstel van de commissie, belast met het nazien der rekening over 1925 1926, wordt besloten deze goed te keuren in ontvangst op f 100.105.76V2, in uitgaaf op f 99.221,491/2, met een goed slot al- zoo van f844,27. Besloten wordt verder tot het aanbren gen van een keabestrating op den Eme- lissendijk bij de haven aan den Oesterput over een lengte van 194 M. bij een breedte van 5 M., met Reooupins facomnés por- phierkeien, en daarvoor aan te gaan eem geldleening groot f6000,af te lossen in j aarlijksche termijnen van f400,te gen een rente van ten hoogste 5 Va pet. 's jaars. Dit besluit behoeft nog de goed keuring van ingelanden vain den Nieuw- Noord-Bevelandpolder, die voor de helft in de onderhoudskosten van dezen weg bijdraagt. 1 Verder !zal worden overgegaan tot het rioleeren van 60 M. waterleiding aan den Emelissendijk bij den nieuwen weg, met buizen van 1 M. middellijn en het vervangen van 2 houten bruggen door dam men, voorzien van buizen van dezelfde soort. De begrooting voor het dienstjaar 1926- 1927 wordt daarop in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f91.968,31. met een post voor onvoorzien van f 11.391,08. Het dijk- geschot bleef bepaald op f32,— per H.A. en voor vroonem en vrij. op f 15,per H.A, Bij den post waterleidingen wordt ge wezen op de wenschelijkheid om de wer ken zooveel mogelijk aan te besteden. Het bestuur wordt gemachtigd om in den vol genden dienst de Vilvoordsche en Door- niksche steenglooiïng tusschen de dijkpalen 61 en 64 over 125 M. lengte en 8V2 M. breedte te vervangen door glooiing van zuilenbasalt van 2535 c.M. Eveneens wordt het bestuur gemachtigd tot het taf fen eener overeenkomst met de gemeente Colijnsplaat tot het rioleeren van onge veer 110 M. bermsloot met buizen van 30 c.M* middellijn. Op de aanbevelingslijst voor gezworene, wegens periodieke aftreding van den heer P. Zuid weg te Kats, werden geplaatst: no. 1, dhr. P. Zuidweg te Kats (aftr.).; no. 2, dhr. M. de Regt Mz. te Kats en no. 3, dhr. S. Meulenberg te Kats. Hansweert. Het alhier in de sluis ge meerd liggende passagierschip „Schelde" werd Donderdagvoormiddag aangevaren door het motorschip „Jannetje Adriana waardoor de „Schelde een groote deuk in het achterschip bekwam, doch de reis naar zijne bestemming kon voortzetten. De 53-jarige matroos L. den Boer, varende op het schip „Durham" geraakte met een zijner beenen bekneld tusschen een staaldraad bij het meeren van het ♦chip, waardoor dit been ernstig gekneusd werd, en geneeskundige hulp direct moest worden ingeroepen. De geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Mid delburg noodzakelijk. Kloetinge. Het hoofdstembureau heeft de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Q. Trimpe, benoemd ver klaard tot lid van den gemeenteraad, den heer C. Zweedijk, die zijne benoeming heeft aangenomen. Donderdagmiddag werd L. door een auto aangereden, waarbij hij een ge broken arm en eenige ontvellingen opliep. Volgens ooggetuigen trof de chauffeur geen schuld, daar L. op het laatste oogen- blik dwars den weg overging. De op Hemelvaartsdag te Schor© gespeelde vriend schappelijke korfbalwed strijd tusschen „Zeelandia II' te Hans- weert en „Elto" te Kloetinge, werd door Elto" met 30 gewonnen. Stand voor de rust 10 voor „Elto Kapelle. De pluk van kruisbessen heeft reeds een aanvang genomen. *De eerste kruisbessen werden Woensdagavond ver zonden door den heer A. C. Remeijnse, naar Engeland. Ierseke. Tegen den 15-jarigen van S. is door de rijkspolitie wederom proces verbaal opgemaakt wegens het ontvreem den van een rijwielbelastingplaatje, dit maal van een bakkersrijwiel. Met den verkoop van kreeften gaat het niet naar wensch en de prijs is dientengevolge dalende. Door het koude weer is er geregeld aanvoer van buitenland sche kreeften, waardoor het afzetgebied van de binnenlandsche beperkt wordt. De vangsten zijn meerendeels goed te noemen. Met de mossels is het nu zeer slecht, de visch is op zijn minst en de vraag naar het buitenland miniem. Antwerpen ge bruikt niets en Brussel slechts een 300 ton per week, terwijl de franc op. 7 a 8 ct. het kwaad nog vergroot. Belanghebbenden overtuigd van den noodtoestand in het mos- selbedrijf zien de toekomst donker in, De pachten zijn, al is dit door eigen schuld, hoog en de productie is enorm. Verschil lende mosselhoeren d.e een geheel jaar gevaren hebben, zijn niet bij kas om te zaaien en zijn ten einde raad. Oudelande. Gisteren (Hemelvaartsdag) hield de Handboogsociëteit „de Edele Handboog" haar jaarlijksch concours, waaraan, tengevolge van het niet nog echte Mei-weer door een minder aantal schut ters als gewoonlijk, n.l. 49, werd deelge nomen. De uitslag was als volgt: De hoofd vogel werd behaald door dhr. P. Boonman van „Jacoba van Beieren" te Goes. De le klepprijs door dhr. A. Geense, de 2e klepprijs door dhr. C. van Liere, beiden van „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk; een zij vogel door dhr. L. Westveer van „Ons Genoegen" te Oudelande; een zij-vogel door dhr. M. Mol van „Juliana" te Oude lande; een hoofdkal door dhr. P. Boon man van „Jacoba van Beienen" te Goes; een hoofdkal door dhr. M. van Schaik van „de Edele Handboog" te Oudelande; een onderkal door dhr. J. de Beste, een onder kal door dhr. N. Burgel, beide van „Juliana" te' Oudelande: Schore. Gisteren reed een luxe auto in de richting Schore-Kruiningen. Op den oprit bij den Zanddijk reed het voertuig in, de sloot. Het voorgedeelte der auto was zwaar beschadigd, tengevolge waarvan de reis niet kon worden voortgezet. De in zittenden kwamen met den schrik vrij. Op Hemelvaartsdag speelde de korfbalvereeniging „Zeelandiia I" tegen „Volharding" van Ierseke. Uitslag 40 in het voordeel van Ierseke (voor de rust 10). Evenals vorige jaren zullen, met het oog op den zomertijd, de schooltijden wrorden gehalveerd. Daardoor wordt de morgenschooltijd van 9^212 uur en de middagschooltijd van lty24 uur. Wemeldinge. Dhr. C. H. Wittenberg, ingenieur van den rijkswaterstaat, tot nu toe werkzaam geweest met de uitvoering van den bouw der derde sluisbouw alhier is overgeplaatst naar Maastricht. Wolfaartsdijk. In de vergadering van den raad dezer gemeente, die Woensdag gehouden werd, was afwezig de heer N. Valkier. Op de aanvraag van het comité Mobilisatiekruiis Zuid-Beveland om een bijdrage, werd op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Ingekomen waren van Jan Boonman, A. Rijk en H. Rijk een aanvraag om vergoeding krachtens art. 13 der L. O.-wet 1920, waarbij J. Boonman een vergoeding uit de gemeentekas ver zocht van f 40,per jaar, hierbij vermel dende dat zijn kind de R.K. school be zocht te Noord-Kraaijert en dat de kos ten van vervoer naar die school voor m.g.n. kind bedroegen de som van f 40, per jaar en dat g.n. kosten niet door adressant konden worden gedragen. B. en W. stel den voor een vergoeding voor een rijwiel te geven van f2,per maand. Dit voor stel werd verworpen. Over een voorstel Noteboom om f 10,— toe te kennen, staak ten de stemmen. Het verzoek van A. Rijk wees aan dat hij zijn kind de R.K. schooi te Heinkenszand liet bezoeken, en dat het vervoer van m.g.n. kind van de woning naar de school bedroegen f25, per maand en dat adressant popachtig is Edxla, de vijf tien-jarige dochter van Benito Mussolini, den Itaiiiaamschen dicta tor ia met een slag door het geheel© land bekend en bemind geraakt. Zij vertoefde aan het strand van een kleine badplaats in de nabijheid van Ravenna, toen zij plotseling het angstgeschrei hoorde van een drenkelinge. Zij aarzelde geen oogen- blik en wierp zich moedig in de branding, met enkele slagen naar de ongelukkige zwemmend. Zij slaagde er in 'het hoofd van de vrouw zoolang boven water te houden tot er een boot langs kwam, die hen beide opnam. Op het strand werd Edda begroet door het hoera-geroep van duizenden badgasten, die haar juichend naar haar hotel brachten. dit bedrag le betalen, en dat hij verzoekt een bedrag van f25,per maand uit de gemeentekas. B. en W. stelden voor aan adressant te vergoeden f2,per maand. Dit yoorstel werd eveneens verworpen. Over een voorstelNoteboom om f 10, per jaar te geven staakten de stemmen. Van H. Rijk dat hij twee zijner kinderen de R.K. school te 's Heerenhoek laat bezoeken en dat hij voor het vervoer van die kinderen de vergoieding verlangt die hiervoor is aangegeven in de L.O.-wet. Hij zelf is echter genegen zijn kinderen zelf te vervoeren tot aan de hoofdweg, en dan verder ze te doen vervoeren per aulbobus over Heinkenszand naar 's Hee renhoek. De voorzitter deelde mede, dat de L.O.-wet geen bedrag aangeeft. En daar adressant geen gebruik maakt van een school uit de naburige gemeente zoo? als de L.O.-wet aangeeft, afwijzend op het verzoek te beschikken (voorstel van B. en W.), welk voorstel met algemeen© stemmen werd aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot ophef fing van de zekerheidstelling van wijlen J. de Kater als gemeente-ontvanger, de gemeentebegrooting 1925 werd gewijzigd en verhoogd met f1161,De factor der gemeentelijke inkomstenbelasting 192ó*oo i 1927, werd zonder eenige bespreking ©p voorstel van BkQöv W. wastgesiold op 0.07; nei De uitkeering aan de bijzondere«b school voor avomdschoohonder wijs 1925- 1926 werd vastgesteld op f 167,45. Be sproken werd de electriciteitsvooriiening. Alle leden verklaarden zich in beginsel hiervoor. Aan B. en W. werd opgedragen den directeur der maatschappij uit te noo- digen tot het verstrekken van nadere in lichtingen, teneinde een vast besluit te kunnen nemen. .aei BUITENLAND. OVERZICHT. Vrede in Engeland. In een telegram in ons vorige nummer heeft men kennis kunnen nemen van de mededeeling, dat de algemeen© stakings order in Engeland is ongetrokken, ten einde den weg te openen voor nieuwe on derhandelingen met de regeering over den toestand in de mijnen. Woensdag legde de premier in het Lagerhuis een korte ver klaring af, aangaande de beëindiging der staking. Te midden van eene uitbarsting van gejuich opstaande zeide hij: „De Raad der Vakvereenigingen kwam mij hedenmorgen bezoeken en deelde me de, dat hij besloten had, de algeineeno staking onmiddellijk in te trekken. Ik zeide daarop, dat ik met mijne collega's terstond zou trachten, hervatting der onderhande lingen tusschen de partijen in het mijnge- schil teweeg te brengen, ten einde zoo spoedig mogelijk eene regeling te verkrij gen. De eenige overwinning die, naar ik geloof, is behaald, is de overwinning van tiet gezond verstand, niet van ©enig deel der natie, maar van het beste deel van het geheele land. En het is op een oogenblik als dit van het hoogste belang, dat het geheele Britsche volk niet achterwaarts, maar voorwaarts ziel. Wij moeten onze werkzaamheden hervatten in een geest van samenwerking, en alle boosaardigheid en wraakzucht ter zijde stellen". Ramsay Macdonald gaf namens zijne partij zijne waardeering te kennen voor de pftwekfcipR fcojt gopde gevoelens door

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1