Uit den Westhoek annen PUEOL DE ZOMERTIJD. mü r Calamiteuzen WILLEM ANNAPOLDER. OP 17 MEI 1926, Verstandige gastvrijheid. Een paar dagen in de afgeloopen week heeft ons land de eer genoten voornaam bezoek te ontvangen. Op zich zelf is dit niols bijzonders, want voorname gasten hebben wij hier wel eens meer gehad doch ditmaal kwamen onze bezoekers voort wit de kringen, welke öjtèn im het kort „de zakenwereld" noemtAWet waren een paar honderd Amerikaansche hotel houders, die behalve ons land ook Engeland, Frankrijk en België bezochten. Natuurlijk hebben zij van Nederland maar een heel klein stukje gezien, Am sterdam en Den Haag voorop; dit gaat met die „Amerikaansche snelwandelaars altijd zoo. De mensdhen genieten z.g. een paar weken vacantie, maar zij reizen met een ijver en haast, die voor bezadigde menschen onbegrijpelijk zijn. Nergens zien zij eigenlijk het werkelijk mooie en bij zondere, aangezien zij een vast program ma volgen, dat vrijwel alleen de grootea steden omvat. In ons land kor^n^zij met den sneltrein uit Brussel, njéèstal des avonds, om den volgenden iflörgen Den Haag met het Huis ten Bosch en het Vredespaleis te zien, dan volgt**Amster dam met Marken, waarna zif^Holland „111 den zak" hebbendDe stille pracht der Friesehe meereo, ófès polder landschap, de hei in Gelderlanw^n Bra bant, het voor buitenlanders zoo machtig schoone Zeeland, dat aBes blijft hen vreemd. Helaas, het is niet anders! „De hotelhouders kwamen echter naar Europa, speciaal om er de hotels te be zichtigen en dat zij derhalve den meesten tijd aan het les-nemen en/.'Ites-geven be steden, kan men ze dan ook niet kwalijk nemen. Zij zijn overal op bijzondere en op recht hartelijke wijze ontvangen. Het oude Engeland vooral, dat een zijner Koning: poriën afvaardigde, om bij het gastmaal mede aan te zitten, heeft een schitterend figuur gemaakt, maar ep hier mag men ons misschien een weinig nationale trots verwijten ook Nederland heeft zich van de gunstigste zijde laten- kennen. Het bezoek aan ons land zal de" Yankees nog lang in het geheugen blijven. De ontvangst hier, heeft wel een offi cieel karakter gedragen, maar in het geheel niet overheerschend en ook alleen maar gedurende de eerste uren van het bezoek. Voor het overige heeft men het hier van den goeden kant bezien, n.lvan den vroolijken. Wie het eerst op de gedachte ge komen is om de ontvangst in Holland zacht jes aan in min of meer humoristische banen te leiden, weten we niet, maar zeker is het dat het een geniale gedachte was, de gas ten na zooveel zware toespraken en stemmige recepties elders op een ouder- wetsche wijze te onthalen. Nederland zal hun een oase geweest zijn, een plekje waar zij zij het dan ook in haast toch even op adem konden komen. Zij hebben ge lachen, in Amsterdam zelfs uitbundige pret gehad en dat is het voornaamste. De herinnering aan vroolijke oogenblikken blijft immers het langst. Wij kunnen er zeker vata zijn door deze ontvangst een goede propaganda voor ons land te hebben gemaakt en het zou ons niet verwonderen, als na een paar van deze gebeurtenissen voortaan in de interna tionale reisprogramma's wat meer aan dacht aan Nederland werd besteed. - Esperanto. Bij den uitgever W. Zwagers te Rot terdam zijn verschenen het „Zakwoorden boek Nederlandsch-esperanto'-bewerkt door A. Blok en het „Esperanto Zak woordenboek". Voor de studeerenden in Esperanto zijn deze uitgaven nuttige gidsen Indien bij het scheren uw huid pijn doet of .stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrjjven mek-een weinig 30-60-90 ct. STADS-NIEUWS. Morgen begint de zomertijd. Men zal goed doen hedenavond, voordat men zich ter ruste begeeft, de klokken een uur vooruit te zetten. Wenken voor ouders. Men schrijft ons: Wanneer uw kind de school kan ver laten, bedenk dan wel, dat de keuze van den weg, dien het kind inslaat, beslissend kan zijn voor geheel zijn leven en in ieder geval voor hem van het hoogste be]ang is. Neem dus geen kind van de school, alvoren de zaak wel overwogen en van alle kanten bekeken te hebben en win den raad in van bevoegde personen, zoo mo gelijk van een adviesbureau voor beroeps keuze. Ga zoo min mogelijk te rade met uw eigen belang, maar laat het belang van uw kind voorgaan. Heb er iets voor over, getroost u eenige opofferingen om uw lnnd een goede toekomst te verzekeren. Let bij de keuze van zijn toekomstig beroep op de lichamelijke gesteldheid, den aanleg en het karakter van uw kind. Vooral hierbij kan een bureau voor be roepskeuze u belangrijke adviezen geven, ook over den aard van het voorgenomen beroep en de vooruitzichten daarin. Houd steeds voor oogen, hoeveel de geschoolde arbeider, ook in de ongunstigste omstandigheden des levens, vóór heeft boven den niet <*f slecht geschoolden. Tracht dus zooveel in uw vermogen is, uw kind een behoorlijke vak-opleiding te verzekeren en laat het in ieder geval deel nemen aan eenigen vorm van ^voortgezet onderwijs. Volksconcert. De zangvereeniging van de „Afdeeling Goes" der maatschappij tot bevordering der toonkunst zal Dinsdag a.s. half in „de Prins van Oranje" een Volkscon- eert geven. Uitgevoerd zal worden „Sam son" van Handel, waarbij bekende solisten hun medewerking verleenen. „Toonkunst" wil door het geven van concerten tegen zéér matige entree hen, voor wie het lidmaatschap een bezwaar is, doen genieten van werken der groote com ponisten en daardoor trachten de liefde voor den zang op te wekken. Het geven van dit volksconcert is een proef. Van de opkomst van het publiek zal het afhangen of die concerten gere geld zullen gegeven worden. Huurkoopcontracten. Bij ministerieele missive van 8 Mei is beslist dat voortaan de z.g. huurkoop contracten niet meer zijn te beschouwen als koopcontracten onderworpen aan formaat- (minimum f0,50) doch' als akten van huur en verhuur, waarop, zoo de praj% over den geheelen huur tijd berekend, meer dan f 250,bedraagt evenredig huur zegel verschuldigd is, en waardoor de efbeta lingen huurtermijnen zijn, zoodat de kwi tanties voor de afbetalingen vrij van zegel zijn, indien elke afbetaling f 10,minder bedraagt. De Gans. In vroegere tijden werd Goes wel de Zwanenstad genoemd. Zij ontleende den jiaam aan de talrijke zwanen, die statig ui de stille Singelwateren zich voortbe wogen. In latere jaren zijn de sierlijke dieren tiit onze stad verdwenen, en ook de bij naam van Goes ging verloren. Onze singels zijn „zwaanloos", tot voor kort zelfs „vogel-loos". Tot voor kort, want sedert enkele dagen heeft een gans den Oostsingel tot woon- en amusementsoord gekozen. Vanwaar de nieuwe inwoonster van Goes komt is niet bekend. Misschien is zij ver dwaald, misschien heeft een of andere vogel- en natuurschoon minnende stadge noot de duisternis van den Mei-nadht be nut om ongemerkt de grondlegster van een nieuw ganzengeslacht in onze wateren te installeeren. Wie weet! De oorsprong van de eerste Goesche *ans lijkt ons trouwens niet van veel be- ang. Hoofdzaak is, dat zij kwam, dat zij aanleiding werd op te merken hoe goed mooie vogels het in de Singels doen moeten Wellicht wordt zij oorzaak, dat binnen niet te langen tijd van gemeentewege onze Singels weer „be-ganst" of „be-zwaant" worden, en dat Goes weldra zal heeten „De Ganzenstad". Korfbal. Hier ter stede is Woensdagavond op gericht een korfbalclub onder den naam van ;,Veel Oefening Leidt Tot Aange naam Samenspel" (V.O.L.T.A.S.) In het pestuur werden gekozen de b.h. Bedet, Neefkes en Van der Heil. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 16 Mei, des morgens te half elf: Ds. J. Koeltebakker. PROVINCIE-NIEUWS. Kloetinge. Gisterenmorgen kwam de landbouwer Noteboom ter oore, dat een zijner paarden dood: in de weide lag. Toen hij ging kijken, lag het dier aan de kant van de sloot, met het gras in den bek. De weearts den heer van Baak constateerde dat het dier waarschijnlijk door den blik sem getroffen was. Nisse. Woensdagavond j.l. vergaderde de raad der gemeente. Aanwezig alle le den. Aan het comité het Mobilisatiekruis werd f 10,subsidie verleend. De rege- j jaarwedde van den gemeente-ontvan ger werd na eenige bespreking aangeno- en vastgesteld op aanvang f 350,'s jaars met vijf twee-jaarlijksche verhoogingen van f25,De rekening van het burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd in ontvang op f8460,36 en uitgaaf f3029,86, een góed slot van f5430,50. Het gemeente verslag werd den raad aangeboden. Het nerfingspercentage werd va tgesteld op pot., tegenover het vorige jaar 2.00 PaL af- e" overschrijving begrooting zijnde f1672, werd goedgekeurd. KAMER-OVERZICHT. De bioscoopwet aangenomen. Woensdag is de behandeling van bet bioscoop-ontwerp in de Eerste Kamer voortgezet. De heer Briët (a.-r.) betoogde, dat de overheid de vergiftiging van den kunst- maak van het volk niet mag toelaten. Het verschil in inzicht ten opzichte vaj de bioscoop tusschen rechter en linker zijde is onoverkomelijk. Hoewel het onti werp gebrekkig is. verbetert het den be taanden toestand. De heer Heerkens Thyesen (r. k.) achtte plaatselijke keuring van meer waarde dan centrale keuring, welke slechts een leidraad is. Het ontwerp verandert z.i. niets in den bestaanden toestand. Hoe spreekt men dan van etn politieke scheidingslijn f De heer Haazevoet (r.-k.) stond scep tisch tegenover het ontwerp, dat eei karakter van parcificalie draagt en dus dechts een stap is op den goeden weg Spr. wilde een bioscoopverbod voor per sonen beneden 18 jaar en wees op de schade aan het onderwijs door het kinder- bezoek aan bioscopen. Spr. wilde de centrale commissie niet in den Haag, doch re Amsterdam, het centrum van het film bedrijf hier te lande. Mevr. PothuisSmit (s.-d.) zei, dat het zien ven films leiden kan tot het lezen van goede boeken. De heer van Embden (v.-d.) ontwikkelde be; waren tegen de ge meentelijke keuring. Minister De Geer zeide, dat het in de lijn der economische werkverdeeling van het kabinet ligt, dat spr. het ontwerp verdedigt, hoewel het onderteekend is en gecontrasigneerd zal worden door de mi nisters van binnenlandsche zaken en van justitie Het bioscoopverbod voor personen beneden 18 jaar ligt niet op den weg der overheid. Keuring voor volwassenen is geen politiek der rechterzijdeook geestverwanten van den heer Polak hebben haar aanvaard. Het openbaar karakter van de bioscoopvoorstelling is ratio der nieuwe wet. Fciteljjk bestaat reeds in verschillende plaatsen keuring voor vol wassenen. Spr. verdedigde de rijkskeuring. Vervolgens had de stemming plaats. Met 24 tegen 15 stemmen werd de bios coopwet sang'.nomen (rechts tegen links). Mede naar aanleiding van ons vorig Kameroverzicht", schrijft men ons van geachte zijde//Ik ben zoo vrij U in kenuis te brengen met de dichtregels vaa ds. de Genestet, die men dezer dagen frappeerden Gjj, die in alle dingen Slechts zonde vindt en schuld..,. Van leelijke gedachten Is vast uw ziel vervuld. Dit is ook mijn indruk soms, wanneer ik a.r. artikelen lees. Ada Gerlo heeft eens gescheven Uitbundige afkeer van beteekent geprikkelde belangstelling in de zonde." RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. De rechter te Middelburg sprak heden de volgende vonissen uit De Leerplichtwet. W. J. J. de J 43 jaar, slager te Kwadendamme, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en vrijspraak. Bachus. J. W., 33 jaar, koopman te Goes, be vestiging van het vonuis van den kan tonrechter, 3 weken hechtenis en 12 maan den Rijkswerkinrichting. Hinderlijk volgen, le J. S., 30 jaar, scheepsbevrachter 2e J. S., 28 jaar, zonder beroep 3e A. D. T., 37 jaar, werkman, en 4e I. v. B., 31 jaar, monteur, allen te Wemeldinge, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, nos. 1, 2 en 8 ieder f 25 boete of 25 dagen heihtenis, no. 4 f 15 boete of 25 dagen hechtenis Motor- en rij wiel wet. J. S., 30 jaar, scheepsbevrachter te Wemeldinge, bevestiging van het vonnis vin den kantonrechter f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vrijgesproken M. P. O., 45 jaar, zonder beroep te Kloetinge, beklaagd van het niet aangeven van een gevonden voorwerp. Politierechter te Middelburg. Heden behandelde de politierechter ds navolgende zaken Oneerlijk. J. O., 61 jaar, werkman te Gies, werd ten lasfe gelegd dat hij op 22 Maart 1926 te Goes beeft weggenomen een portemon naie inhoudedde f36 en een rijwielplaatje, toebehoorende aan J. M. de Kok. Eisch 2 m. gev. voorw. pr. 8 jaar. Uitspraak idem 2 jaar proeftijd. Vernielzucht. J. de W., 21 jaar, arbeider te Colijns- plaat, werd beklaagd dat hij in den nacht van 6 op 7 April j.l. te Coljjnsplaat een jong boompje, toebehoorende ain de ge meente, heeft vernield. Eisch f 20 b of 20 d. h. Uitspraak vrijspraak. J. E., 27 jaar, chauffeur te Wolphaarts- dijk, werd ten laste gelegd, dat hij op 2 April 1926 een rjjwiel, toebehoorsnde aan A. P. C. v.n Leeuwen, heeft beschadigd door er eenige spaken van stuk te trappen en met steeueu tegen dat rjjwled te gooien. Eisch f 15 b. of 15 dvJi. Eitspraak idem. '/IV 11. Slrooperij jj P. N., 22 jaar, arbeider te 's Heeren- hoek, werd beklaagd, dat hij op 26 Maart 1926 te 's Heerenhoek met behulp van een kruiwagen g aszoden heeft wegge nomen die toebehoorden aan Geerard Maison. Eisch f 10 b. of 16 4.,h.y.» Uitspraak idem. GEMENGD NIEUWS- Verplichte kerkgang. Aan de Yole universiteit (Amerika) was bet nil.da de stichting van de ins'elling zoowel traditie als bindend voorschrift geweest, dat de studenten des Zondags de godsdienstoefening moeeten bijwonen. Daar tegen was de .aatste jaren van den kant, der studenten oppositie gevoerd, o.a. in hnn bl ad je „News". De leider van dat verzet was de student F. Stoddard, en het argument van hem en zijn raedestan ders war, dat de bepaling een iubreuk was op door de Amerikaansche grondwet gewaarborgde vrjjhsid, ook op godsdiens tig gebied. Direcrie eir curatoren van de universi teit hel ben thans besloten dat na afloop van den huiJigen cursus de verplichte bijwoning van de godsdienstoefeningen niet meer zal bestaan. Toen dit besluit aan de studenten werd meegedeeld, was er groote vreugle onder deze jongelieden. Deze hebben het steeds volkomen duidelijk gemaakt dat zij er niets tegen hebben naar de kerk te gaan maar zij willen dat doen, als zij bet wil len en niet omdat zjj het moeten. 1 1 ii Een wanHoop8daad. Uit Breslau wordt gemeld dat in het dorp Püpelwitz eeo familie van zeven personen, man, vrouw en 5 kinderen van 12 jaar tot 8 maanden, door gasvergifti ging dood in hun woning gevonden zijn De man had sinds maanden Zijn huur niet kunr.en betalen en had een dwang bevel ontvangen otn de woning te Ont ruimen. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Doodelijk ongeluk. Men meldt ons uit Rotterdam Aan boord van een bij Wilton's machi nefabriek liggend stoomschip is door het springen van een sto-om'leidiing een stoker gedood, terwijl.twee zeer ernstig gewond werden. Inbreker doodgeschoten. u; o Men meldt ons uit Ter Apel In den nacht van Woensdag op Donder- g is een poging tot inbraak gepleegd in het correspondentschap der Nederland- sche Bank. I'n een geve'cht met de politie is één inbreker doogesclhoten, terwijl de andere later aangehouden is. Revblutie in Polen. WARSCHAU, 14 Mei. Gisteravond is hier een revolutie uitgebroken. Er had den straatgevechten plaats. -Er zijn' vele d-ooden en gewonden. Troepen van Ul- sulski bezetten het gebouw van den mi nisterpresident en het niinistne van bulten- landsche zaken en rukken op tegen het Belvédéra. Het kabinet is reeds afgezet. Vermoedelijk zal ook de staats-president aftreden. De telefonische verbinding is verbroken. De regeerings-crisis in Duitschland. BERLIJN, 14 Mei. Gessier heeft de opdracht tot formatie van een kabinet ontvangen. Hij houdt de opdracht in over weging, d-aar zijn succes afhangen zal van de houding van Stresemann. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. GeborenAratonia d.v. Peter van 't Sant en Wilhel-min-a Walter. Gehuwd: Marcus de Jonge 23 j. jm. en Maria Johanna Hengstmangers 21 j. jd. Overleden: Dirk Looij 70 j. te Driewe gen, weduwnaar van Jannetje Jèremiasse. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 770.0 te Isaf- jord. Laagste barometerstand 750.8 te Indo. De verwachting tot den avond van 15 dezer luidt: matige to-t krachtige W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met opklarin gen, regen, wellicht hagelbuien, kouder. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Mei: 18 Goes, varkens, de Wilde en Heijboer. 25 Goes, woon- en winkelhuis, 2 woon huizen en erf, van Dissel. 27 s Gravenpolder, woonhuis, schuur exi erf, van Dissel. Juni: 2 Nisse, hofstede met boomgaard, bouw en weilanden, van Dissel. 16 's Gravenpolder, raadhuis, hofstede- en bouwland, van Dissel. 16 's Heer Abtskerke, weiland, van Dis sel. Waartie, hof steed je, van Dissel. Waarde, hofstede met landerijen, Neervoort. Juli: Nisse, veldvruchten, van Dissel. Augustus 4 Nisse, boeren-inspan, van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. ,14 15, 16, -17 en 18, Landbouw-Bios-- coop, „Potasch en Perlemoer" en „De wreede waarheid". 15 Schuttershof, lezing Kool, Beroeps keuze. 16 en 18, Landbouw-Bioscoop, „Als je maar pech- hebt". 17 Schuttershof, Adolf Bouwmeester en Kees Pruis. 17 Stadhuis, Gezondheidscommissie. 18 Prins van Oranje, volksconcert,Toon kunst. 19 Prins van Oranje, concert, Toon kunst. AANBESTEDINGEN. Mei: 17 Kapelle, herstel, vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en steengloo-iïngswerken. Cal. Wil lem Annapolder. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Dageu. 15 Mei 16 a 17 18 19 20 ai Hoogwater. Vrm. Nam 6.16 5,54 6.33 7.17 8.05 9.04 5.45 6.18 6.55 7.87 8.28 9.31 10.16 10 44 Laagwa er Vrm. Nam, 10.47 11.18 11.26| 11.50 0.03 0.29 1.18 2.08 3 28 0.48 1.85 2.44 4.08 ADVERTENTIEN. Nog treurende over het verlies van onze lieve Moeder, overleed heden onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader D LOOIJ, rih den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam, D. LOOIT Dzn. Ellewoutsdijk, 14 Mei 1926. Voor de vele blijken van deelneming gedurende de ziekle eu het overlijden van mij* geliefde Huisvrouw MAÏtIA JANNA ALLAART, betuig ik mjjn hartelijkeu dank. Inzonder heid de beide zusters die haar zoo trouw bijgestaan hebben en mij een band en een voet zijn (geweest in mijn moeiljjke dageu. Uit aller uazm, P. J. VAN MARION. Goes, 14 Mei 1926. 's middags 12 uur, off. tijd, zal worden AANBESTEED, in de herberg v»n Mej. E. HANSON, te Kapelle, het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1927 van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiïngswerken. Bestekken vanaf 10 Mei 1926 verkrijg baar tegen toezending van f 0,75 bij j. VAN LIERE Gzn., te Kapelle. Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht tot Zaterdag 15 Mal 1926, middags 12 uur, bij J. VAN LIERE Gzn. en van 11 tot 12 uur v.m., off. tijd, op 17 Mei 1926, op de plaats der besteding. HET BESTUUR.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2