KWAIIffffr SAMOS PRIMA DE VROUW ZONDER HART N\ 87. Vrijdag 14 Mei 1926 ilS" Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. NEDERLANDSCH- INDIE. 40 FEUILLETON DE FRANSCHE FRANK. GEREGENEREERDE RUBBER. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. fiOMSIE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Drieanaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertenfiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Het jaar 1925 is voor NederlandsdK- Indië een jaar van meevallers geweest. Niet dat de vooruiitzicihi'.eri voor dat jaar te wenscihen lieten men was einde 1924 in alle opzidhiten hoopvol gestemd maar zelfs de hoogst gespannen verwachtingen zijn door de uitkomsten overtroffen. In de eerste plaats geldt dit voor de Indische schatkist. Kon verleden jaar met vreugde worden vastgesteld, dat de begrooting voor het jaar 1925 na vele jaren van tekorten weer sluitend was, in de memorie van toe lichting betreffende de begrooting voor 1926 lezen wij, dat de minister voor het jaar 1925 nog aan meevallers' verwacht een bedrag van 30 millioen gulden ein wel hoofdzakelijk als gevolg van de meerdere opbrengst der landsproducten, der be lastingen en der bedrijven (S.S.) Neemt men in aanmerking, dat door de samenstel lers der begroeting nog geen rekening is gehouden met de verdere stijging der tin- prijzen en der produetenprijzen en ook niet met de in de laatste maanden sterk gestegen opbrengst van de invoerrechten, uitvoerrechten en accijnzen (wejke eind October reeds 15 millioen gulden boven de raming was), dan mag voor het afgeloo- pen jaar, dank zij de gunstige conjunctuur, gerekend worden op een meevaller van rond 50 millioen gulden. Deze bijzonder gunstige omstandigheden, welke ook nog voor 1926 verwacht mogen worden, zullen te zijner tijd ongetwijfeld leiden tot ver mindering van den belastingdruk en dan niet alleen voor naamlooze vennootschap pen, die gaarne een gedeelte van de 25 opcenten op haar winstbelasting zagen ver dwijnen, maar tevens voor de boogaange- slagen natuurlijke personen en in de al lereerste plaats voor de inheemsche be volking, die blijkens een onlangs ingesteld onderzoek zeer zwaar en daarbij zeer on gelijk is belast. Nadat de achterstand zal zijn ingehaald, welke in de bezuinigings jaren is ontstaan op het gebied van publie ke werken, aankoop van particuliere lan derijen en verschillende noodzakelijke her vormingen, zal men vermoedelijk in 1927 toekomen aan de algemeen verlangde be lastingverlaging. Dat de bestaande belas tingdruk voor het buiteniandsch kapitaal ovirigens niet afschrikwekkend heeft ge werkt, bleek wel uit de oprichting van tal van nieuwe ondernemingen (hoofdzakelijk een belegen, zuivere wijn in luxe rietverpakking voor f 1,10. Firma J. A. L. G. WITTE :- Wijnhandel Goes Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG Zij striemde het gezicht van den stal jongen, alleen omdat hij tegen haar kame- niertje had gelachen, zij deed dit in een onbewuste vlaag van jalouzie. Op haar veertienden verjaardag gaf baar vader haar een buks cadeau. Zij sprong er dolblij mee de kamer rond, legde aan op Jack, die grinnikte, maar in zijn hart geweldig benauwd was, en schoot, om bet wapen te probeeren, dwars door den spiegel in het groote salon. Terwijl de scherven kletterend naar beneden rolden, sloeg haar vader zich van pret op de knieën. In de keuken beefden de meiden en de knechts. Wat zou het dolle kind y nu weer uithalen! I Milly ging met haar vader en zijn vrien- den op de jacht en weldra schoot zij als J de beste jager en kende zij geen groo- 1' ter genot dan te paard, met het geweer i over den rug, de reusachtige bosschen te P doorkruisen. x< Toen zij haar eerste hert had neerge- ]t legd, was er feest in het groote huis. Er werd een jachtmaal aangericht, waaraan alle vrienden uit den omtrek deelnamen. Milly was de eenige dame, zij bleef tot het eind, toen de grootste helft der hee- ren, halfdronken, liedjes zong en grap pen maakte, die Milly nog niet geheel Blauw... 50 ct\ "Rood.40 ct\ tj/ Groen.35 ct.i /2 Geel30 ct)^ n m1/ douwt Egberts Tabaksfabrieken rif joure - utrecht )|f met Engelsch en Amerikaansch kapitaal), wat zeker in veel mindere mate het geval zou zijn geweest, indien niet de buitenge woon hooge prijzen voor thee, rubber, koffie, kapok enz. bezwaren hadden weg gevaagd, welke zich bij een minder gun stige marktpositie wel degelijk zouden hebben laten gelden. De frank leidt een wankel bestaan; de ongerustheid voor verdere daling neemt toe en uit zich in aanzienlijke verplaatsing van kaiptaal naar het buitenland. Een slui tende begrooting is nog toekomstmuziek, de militaire operaties in de landen aan de Middellandsche zee waren daarvoor zeker niet bevorderlijk. Een tegenstelling tot die begrooting vormt de Fransche han delsbalans, die meer dan sluitend is, im mers een belangrijk uitvoersaldo vertoont. Dit werken voor den uitvoer verhoogt de bedrijvigheid der industrieën, die werk loosheid niet kent. Dezelfdê schijnvoor- spoed, die voor eenige jaren ook in Duitschland door de depreciatie van de mark werd 'begunstigd, maakt thans, dat men in Frankrijk dikwijls geneigd is de sombere verschieten door een optimisti- schen bril te bekijken. Ondernemende her vormers kunnen voor drastische maatrege len' als hoedanig b.v. wei eens een ka pitaalheffing is aanlbevoien voldoen den steun niet vinden. Wanneer de prijzen van een bepaalde grondstof of eenig artikel een zekere hoogte bereikt hebben, wordt het op een gegeven oogenblik loondend, allerlei ver vangende stoffen aan de markt te bremr begreep, maar waarvan zij de beteekenis^ blijkens de ondeugende schittering in haar oogen, instinctief voelde. Dien avond vergat zij nooit. Alle kaar sen van de groote koperen kroonluchters waren aangestokenhet vet rilde in groote tranen er langs en drupte op de tafel, waarin groo-te schotels de overblijfselen van het maal, de afgekloven ledematen en geraamten der dieren, lagen; schalen met resten van pudding, met vruchten stonden tusschen de wijnflesschen, wellce als een leger de tafel bevolkten. Naast elk couvert stonden drie glazen, waarin de roode wijn gloeide en de Rijnwijn kleurde ais vloeibaar goud. Het wit-batisten ta felkleed was als met bloedvlekken bedekt. In het groote vertrek hing de geur van gebraad, vermengd met het aroma der wijnen en het fijne parfum der yruchten. En om de tafel zaten veertien heeren met vuurroode koppen, maakten 'n kabaal alsof zij alles kort en klein wilden slaan, schreeuwden, zongen, gebaarden, aten en dronken als bezetenen. Alleen Milly's vader was kalm; hij be- beerschte het geheel. Wel had hij veel gedronken, maar niet meer dan hij kon Onder aan de tafel zat Jack met groote oogen het schouwspel aan te zien. Milly genoot. Zij gevoelde zich het ko ninginnetje dien avond, want alle heeren dronken op haar gezondheid, vleiden haar met complimentjes en uitten de beste ver wachtingen voor haar toekomst, waarbij zij Milly's vader een geheimzinnig knip oogje gaven. Nog een avond stond Milly tot haar Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN" gen. Ook komt het voor, dat men grond stoffen, reeds eenmaal tot eindproduct ver werkt, uit versleten of onbruikbare arti kelen haalt en opnieuw gaat benutten. Dit is nu thans het geval met de z.g. gerege nereerde rubber, waarvan het verbruik in de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika in den laatsten tijd sterk toeneemt. Van belang wordt daardoor de vraag in hoeverre men kan verwachten, dat het toenemend gebruik van geregenereerde rubber afbreuk zal kunnen doen aan de consumptie van ruwe rubber. Wanneer men de artikelen leest, welke in den laatsten tijd in Engelsche vakbladen daaromtrent verschijnen, is maar één gevolgtrekking mogelijk. Er blijkt n.l. duidelijk uit, dat het verbruik van geregenereerde rubber, bij den huldigen stand van zaken, onder alle omstandigheden afbreuk doet aan de prima kwaliteit van het eindproduct en een grootere slijtage en minder weerstandis- vermogen tengevolge beeft. In verband hiermede wijst „The India Rubber Jour nal" op de juist gepubliceerde gegevens van het „American Bureau of Standards omtrent proeven, genomen met het loop- vlak van rubberbanden. Stelt men het uithoudingsvermogen (het aantal afgelegde mijlen) van banden uit zuivere rubber op 100, dan wordt dit bij gebruik van 10 pet. geregenereerde rubber 85 pet., bij 18 pet. geregenereerde rubber 80 pet. en wanneer 25 pet. geregenereerde rubber gebruikt wordt 75 pet. Met bovenstaande cijfers voor oogen, is het duidelijk, dat er nooit sprake van kan zijn, dat geregenereerde rubber ooit ruwe rubber geheel of voor een belang rijk deel zal kunnen vervangen. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Schets der ziekten en haar verzorging" door Dr. F. W. van Haeften. (G. Naeff, 's Gravenhage). Deze uitgave bevat een korte beschrij ving. van verschillende, zoowel hier te lande als in de tropen voorkomende ziekten van den mensch, terwijl de schrijver zich onthouden heeft van ingewikkelde medi sche vraagstukken. In z'n voorwoord zegt Dr. van Haeften o.a.Het maken van een diagnose blijft ontegenzeggelijk het werk van den dokter, maar lang niet altijd kan deze tegenwoordig zijn bij het zich open baren van ziekteverschijnselen, die de her kenning van ziekten vergemakkelijken. Per sonen, die zij het dan ook niet in kleine bijzonderheden weten waarop dan te letten valt, kunnen zonder twijfel den arts dood toe in het geheugen gegrift. Een dol le sledevaart door de besneeuwde bos schen en over de witte vlakten. De bek len der paarden zongen, hun hoeven wier pen de sneeuwklompen omhoog. Overal schitterden de zilveren sterretjes en over alles goot het maanlicht zijn betooveren- den glans. Dit was de avond, waarop MiUy voor het eerst gekist werd. Een jong huzarenluitenant, zoon van een hunner buren, bestuurde haar slede, die alle anderen ver vooruit was. Milly voelde zich dronken door de snelle vaart en leunde met het hoofd achterover. De jongeman boog zijn gloeiend ge zicht over haar heen. Eén oogenblik ke ken zij elkaar in de oogen en hun blik ken brandden ineen. Toen kustte hij haar en Milly voelde het bloed opspringen; als wijn dartelde het door haar aderen en zij sloot de oogen. Een week daarna was de luitenant ver dwenen en Milly treurde niet om hem, maar dien eersten kus vergat zij nooit. Zoo groeide Milly op. Hier leerde zij haar trots. Maar op een dag kwam haar tante, een zuster van haar vader, even statig, maar minder levenslustig dan hij, op het goed logeeren. Het was een oude stiftsdame. „Zij is deftig als een dominee en ma ger als een hout", zeide Milly van haar. Zij bracht Milly's vader onder het oog, dat hij zijn dochter voor galg en rad liet opgroeien, verweet hem, dat zij een halve jongen was en een schande voor de De bekende Londensche kunstschilder Frank Brangwyn ziet zich op het oogen blik voor een bijzondere moeilijkheid geplaatst. Al jaren geleden had hij uit Italië een eenvoudigen boerenzoon meegebracht, die een treffende Jesus-kop had. Deze man, Gerva geheeten, zou poseeren voor het beëindigen van Brangwyris „Laatste Avondmaal", een stok, dat bestemd is om zijn grootste schepping tewor den. Alles is reeds in gereedheid gebracht, zelfs het figuur, maar voor Brangwyn aan het schetsen van het gelaat kon beginnen, stierf Gerva plotseling. De wan hopige schilder zoekt niu door de geheele wereld naar een plaatsvervanger. hierbij behulpzaam zijn. Voorts zijn vele voorschriften gegeven voor de eerste hulp bij levensgevaarlijke verwikkelingen van ziekten en bij ongevallen." Het boek is dus niet gebaseerd op het zelf-dokteren, welk laatste nooit in het be lang van een patient kan zijn. De indeeling der stof is dermate, dat een mooi overzicht verkregen is. Dr. van Haeften's schets der ziekten moest in ieder gezin een plaatsje vinden. „Als het leven ontluikt", door J. P. Zoomers-Vermeer. (Van HolkemaenWarendorf, Amsterdam) Mevr. Zoomers teekent in haar jongste werk twee menschen in de moeilijke peri ode van het leven: de overgang van kind tot volwassene. Agnietje, het teer-gevoelige droomerige dochtertje van een bakker en Marius, de-sterke robuste jongen van den leider der brandweer in een kleine stad. Om deze twee figuren groepeert zij de leden der familie, die zoowel wat de vrou welijke als de mannelijke betreft, een on miskenbare overeenkomst vertoonen. De opzet van het werk, die men niet onder schatten moet, komt pas in het Laatste ge deelte tot zijn recht. In den beginne doet de uitvoerige beschrijving van details af breuk, ook aan de karakters, die de schrijf ster met te veel woonden aannemelijk wil maken. Hierin is zij niet altijd geluk kig, de sympathie van Marius voor Ag nietje b.v. is in den aanvang niet genoeg gemotiveerd, zij is geen noodzaak. Het best is mevr. Zoomers na de eerste helft, familie, de nagedachtenis van Kaar brave moeder onwaardig. Hevig waren de twistgesprekken tus schen broeder en zuster en Milly haar oor tegen de deur geplakt, hoorde meer malen haar vader woedend met de vuist op de tafel slaan. Dan beefde Milly, zij voelde, dat die magere, taaie tante de sterkste was en begreep dat hier over haar lot beslist werd, dat haar leventje in andere banen zou worden geleid. Zij zou naar een Londensche kost school gaan. „Daar zou men een behoor lijke jongedame van haar maken", had tante gezegd. Zij zelve zou de zorg voor het huishouden hier wel op zich nemen, had zij verklaard. Dat was wel noodig. „Alsof ik mij ooit met het huishouden bemoei! dacht Milly, maar zij zeide het niet, zij had eerbied gekregen voor de koel grijze oogen van tante. Het denkbeeld te gaan reizen lokte Milly wel aan, maar minder dat van het goed te moeten verlaten. Er was echter niets aan te doen. Een oogenblik dacht zij er over te vluchten. Maar liet resul taat zou dan niet veel beter zijn. En dus gaf zij het plan op. Op zeiteren morgen kuste zij haar paard en de honden goedendag, gaf haar vader en Jack (die in Heidelberg zooge naamd in de rechten studeerde, maar in werkelijkheid een cursus in kelnerninemr- kennis volgde), een hand,- draaide haar tante den rug toe, en reisde af naar Londen Op de kostschool werd zij getemd. Tante had aan de directrice geschre ven en deze kende geen pardon. Het civir liseeren van Milly ging met groote ntoei- als zij b.v. de verhouding van Marius tot de grove sexueele Karlien beschrijft. Dit gedeelte bevat zeer mooie bladzijden. Men Leze ook de nacht na de kermis in het huis van poppe-Trees. Fien, de stokkerige Firn met haar dwe perige liefde voor Marius' vader is een sym pathieke figuur. „De drie gezusters, Randolf", door H. CourthsMahler. (J. T. Swartsenburg Zeist). De jongste aanwinst van de reeds zeer uitgebreide CourthsMahler-serie is een roman, die speelt in de Duitsche mili taire kringen, welke vóór het uitbreken van den wereldoorlog een typische maat schappij in de maatschappij vormden. Op boeiende wijze wordt verhaald van de lot gevallen van de drie dochters van majoor Randolf. De oudste, de mooiste, doch te vens de meest behaagzieke zoekt het ge luk in uiterlijke glans, hetgeen haar onge luk wordt, de twee jongere, aardend naar de strenge, maar grootmoedige tante Kla- ra, belanden na veel misère en verdriet in de veilige haven der liefde. Hedwig CourthsMahler weet op kleu rige wijze de eigenaardige opvattingen en het vroegere Duitsche militaire gezel schapsleven te schilderen. Voor hen, die in een boek hoofdzakelijk romantiek, ge zelligheid en spanning zoeken brengt deze schrijfster een aantrekkelijk werlL De ver taling van mevr. J. P. Wesseünkyan Rossum is niet overal geheel zuiver. Lijkheden gepaard; zij was de nachtmerrie van haar onderwijzeressenhaar medeleer lingen hadden groote pret om de dolle streken, die zij uithaalde, maar zij hiel den niet van Milly. Alleen een kleine, pittige francaise vatte vriendschap voor haar op. De eerste jaren moest Milly haar va- cantie op de kostschool doorbrengen; zij verveelde zich intens, maar tante wilde niet, dat zij naar huis kwam, en tante's wil was wet. Haar laatste vacantie mocht Milly de invitatie van haar vriendin aan nemen en ging zij drie weken naar Parijs. Had Milly te Londen mamieren geleerd en het besef gekregen, dat er in de we reld nog andere menschen bestonden dan Milly, den luitenant, vader, Jack en tante, te Parijs leerde zij het genot kennen van mooie kleeren dragen, juweelen te bezit ten, te dineeren in restaurants, weelderig als paleizen, en schouwburgen en cabarets te bezoeken. Sigaretten-rooken had zij al op de kostschool geleerd. Met koffers vol met de kostbaarste toi letten keerde Milly naar de school terug; maar zij was slim genoeg ze niet aan te trekken, en weerstond zelfs de zware ver leiding om ze door de andere meisje te laten bewonderen; ze bewaarde ze voor thuis. Eindelijk brak de langverbeide dag aan. Eindelijk werd MiUy door vader en Jack met den mandewagen van 't kleine stationnetje gehaald. Vader was oud geworden, zijn haar was aan de slapen grijs en het voorhoofd was gerimpeld. Ook hij was getemd. {Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1