aie r ai ii* i iit ülaaii(lag 10 Mei 1926 115e Jaargang. N». 58. DE VROUW ZONDER HART Babies. KWATT^fy- ss FEUILLETON PUROL ,.o, was het dat", zeide Arthur; „ik heb er mijn hoofd al mee loopen breken, wat de directe oorzaak was van dezen zelfmoord. Ongetwijfeld had zij ons groep je herkend. Maar dat kan niet de reden zijn. Er moest iets anders wezen". VOLLE-MELK-RÈEP Beter dan Goed: DE BESTE m Dienstaanbiedingen en aanvragen Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Adverfcentiën won v aangenomen tot 12 uur voormidd ABONNEMENT* Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. BUITENLAND. OVERZICHT. De staking in Engeland. De groote staking in Engeland toonde vooral in de laatste dagen een neiging tot verslechtering. Tengevolge van de toene mende relletjes, te Londen zoowel als el ders, zijn de ter beschikking van de regee ring staande politae-vrijwilligers niet vol doende om den toestand naar behooren te beheer schen. Joynson Hicks, de minister van binnenlamdsche zaken, die een be langrijke rol vervult bij het organiseeren van de noodhulp dien sten, heeft vóór heden 50.000 nieuwe vrijwillige „constables" op geroepen. Dit bericht werd gevolgd door een tweede van nog alarmeerender aard, n.l. dit, dat de regeering troepen heeft samengetrokken, welke vandaag de levens middelentransporten zullen begeleiden. De regeering roept dus de ihulp in van de militaire macht. Het verschijnen der „Tommies" op het terrein van den economischen strijd, geeft deze een geheel nieuw aspect en be- teekent een giroote versterking van de re geering. Hoewel de stakingsleiding, het Trade Union Congres bij hoog en laag beweert, dat, het doel der groote staking slechts is een economisch wapen, dat aangewend wordt om de mijnwerkers te steunen in huin loonstrijd tegen de mijn-eigenaars, is de re geering van oordeel dat ihet doel' der staking inderdaad van veel verdere strekking is, n.l. een aanval te doen op de parlementaire regeering. De stakers willen, anders ge zegd, de regeering en het parlement de wet voorschrijven en zulks zal nu met alle middelen, ook met de gewapende macht, worden verijdeld. Het gebruik der militairen komt juist op een kritiek moment voor de stakimgs- leiding, daar Zaterdag de eerste uitkee- ringén uit de stakingsfondsen moesten plaats hebben. Baldwin, de premier, heet overspannen te zijn en de leiding der zaken zou opge dragen zijn aan een commissie uit het kabinet. Ook dit zou erop wijzen, dat de regeering van plan is hardhandiger tegen over de staking te gaan optreden, nu de raad van het vakverbond geen neiging toont de staking af te commandeeren. Het regeeringsblad „British Gazette" publiceerde een artikel van den labera len minister, burggraaf Grey, waarin deze o.a. zegt: „Het vraagstuk is nu niet meer de loonen der mijnwerkers, doch liet gaat nu om het omverwerpen der democrati sche parlementaire regeering. Door de hui dige democratische regeering is vrijheid verkregen en alleen door deze regeering kan de vrijheid behouden blijven. De keus is anders tusschen het fascisme en het communisme, die beide vijandig staan ten opzichte van de vrijheid; deze staan zelfs niet de vrijheid van spreken toe, Jaat staan de vrijheid tot een algemeene sta king. Daarom moet worden besloten ten gun ste van de vrije constitutionneele regeering, voordat een andere actie is ondernomen. Oorspronkelijke Hollanclsche detective roman door R. J. BRANDENBURG „Wij kunnen de auto misschien nog noodig hebben", zeide Arthur, „want ik mag het u wel verklappen, maar mijn vrouw brandt van verlangen om haar paarlensnoer terug te zien". Wij stapten in. De hoofdcommissaris ging terstond op Arthur's verzoek in. „Niets is gemakkelijker. U kunt zelf gaan kijken, ik zal u inspecteur Barendse mee geven." Hij haalde zijn horloge voor den dag: „O het is pas twaalf uur; om één uur kunt u terug zijn en dan is u om half- twee thuis." Ik zag, dat de commissaris van D. zuur keek; blijkbaar verlangde hij naar zijn bed; maar hij was nu wel gedwongen met ons mee te gaan. „Ik maak u nog wel mijn compliment over uw speurzin", zeide de Utrechtenaar tot Arthur. Bij dezen man was geen spoor van jaloezie; hij verheugde zich oprecht in Arthur's succes. „Ik moet eerlijk bekennen, dat ik er wel aan getwijfeld heb, of u zou sla gen. Maar u ging te werk met zulk een stelligheid, dat, ik mij maar in mijn rol Jletf Besfe voor de Huidverzorging bij Elke Jag van staking maakt de toekomst slechter voor de loonen der arbeiders. Het is duidelijk dat alleen het eindi gen van de staking en het hervatten der onderhandelingen de industrieën reddien kunnen". Aldus spoort Grey de leiders van de staking aan de actie niet verder voort te zetten, maar te gaan onderhandelen. Ook de oud-premier Asquith doet een oproep tot hervatten der onderhandelingen. De aartsbisschop van Canterbury heeft uit naam van de leiders der kerken een beroep gedgan op alle partijen om een hervatting van de onderhandelingen te aan vaarden op de basis van het status quo van j.l. Vrijdag, hetgeen behelst de ge lijktijdige opheffing van de algemeene sta king, de tijdelijke hernieuwing van de re- geeringssubsidie aan de mijn-industrie en intrekking door de eigenaars van de nieu we loonschaal. De mogelijkheid voor hervatten der on derhandelingen zal afhangen van het wel slagen der diverse pogingen om het sta kingsfront te breken. Het aantal stakers is, zoo wordt thans gemeld, lang niet zoo groot als de eerste berichten deden geloo- ven. Volgens een officieuse opgaaf te Londen bedraagt het aantal stakers, be halve de mijnwerkers, nog geen millioen, waarvan een groot aantal last heeft gekregen om te staken,zonder te zijn geraadpleegd. De Franschen vechten weer. Vrijdagochtend is naar uit Parijs wordt gemeld, het bombardement van de stellin gen der Riff-kabylen weer aangevangen. Omtrent de hervatting der militaire ope raties deelt het Fransche departement van Oorlog mede, dat er geen sprake zal zijn van een offensief van grooten om vang. De Fransche en Spaansche troepen zullen langs het geheele front plaatselijke aanvallen doen om die stammen te onder werpen, die onmiddellijk nabij de Fran sche en Spaansche zones wonen. Men hoopt op deze wijze gemakkelijk de macht van Abd-el-Krim te breken. De Riff-troepen ontwikkelen vooral aan het Spaansche front groote bedrijvigheid. Volgens inlichtingen, van de inboorlingen ontvangen worden er achter het front op grooten schaal manschappen geworven. De hioofdmassa der troepen wordt voor het Spaansche front samengetrokken. Door den verrekijker. In Duitsche parlementaire kringen is men van meening, dat het kabinet-Luther spoedig ten val zal worden gebracht. In verband met den val van den' franc is in België een paniek ontstaan. Voor al de banken ziet men hoopen menschen, die van toeschouwer heb geschikt, en het was een bijzonder aangename positie, ik was getuige van een aaneenschakeling van interessante experimenten". „U heeft wél geluk gehad", merkte de commissaris van D. op. „Zonder geluklachte de Utrech tenaar. „Ik weet eigenlijk niet of het wel ge luk was", zeide Arthur, „de dood van Milly Raven is een streep door mijn reke ning, het was een slot, waarop ik niet was voorbereid." „Het was mijn schuld", bekende ik met neergeslagen oogen; „ik deed mijn mantel los en toen zag zij mijn roode bloem." „Er gebeuren altijd van die dingen, waarop men niet rekent", vond de hoofd commissaris. „Ja antwoordde Arthur; „zoo voor hen de noodzakelijkheid, waarin zij kwa men om De Weerden te vermoorden, door dat hij de gelegenheid kreeg zich zoo he vig te weer te stellen. Wanneer zij hem alleen maar bewus teloos geslagen hadden, zou het moeilijk zijn geweest hen iets te doen. De Weer den zou, het blijkt uit zijn laatste woor den duidelijk, volstrekt ontkend hebben, dat de Ravens in zijn gezelschap waren hun geld komen terughalen en de winkels worden platge'.oopen door kooplustigen, die hun francs liever maar omzetten in klee- dingslukken, levensmiddelen en verdere be- noodlgdheden. Het Belgische parlement is afgetre den. Uit het Zuiden en Oosten van Frank rijk komen berichten van slecht weer en ongewone koude. Het heuvelland rond Clermont-Ferrand ligt onder sneeuw; sneeuw valt er ook in de Vogezen, waar het heel koud is gewqfden. Rond Remire- mont zijn de heuvels van minder dan 400 meter hoogte met sneeuw bedekt. KOLONIËN. Fraude. De griffier van den 'landraad te Telok Betong is gearresteerd wegens verduis tering. Ongeoorloofde emolumenten! Een klerk bij de algemeene rekenkamer te Batavia is gearresteerd wegens het in omloop brengen van afgekeurde munt biljetten. SPORT. Voetbal. Kampioenschap vain Nederland. M.V.V.- Feijenoord 4 -2. EnschedeStormvogels 31 Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Promotie-wedstrijd. Voor de promotie naar de Zuidelijke 2e» klasse speelde gisteren Zeelandia I te Middelburg tegen Bergschie Boys, die door Zeelandia met 42 werd gewonnen. Voor diezelfde promotie speelde D. E. V. O. in Den Bosch tegen H. E. R. O. uit Breda. Deze werd door D. E. V. O. met 40 gewonnen. V riendschappelijk. Zondagmiddag werd alhier op het ter rein van Goes aan den Po'lderschen weg een vriend schappelij ken wedstrijd ge speeld tusschen Goes en Vlissingen, welke met 21 door Vlissingen werd gewonnen. Luchtvaart. Een nieuwe Koolhoven- een dekker. De gewezen constructeur der N.V. na tionale vliegtuig industrie, de heer Kool hoven, is bezig aan het ontwerpen van een nieuw type eendekker-verkenner met laag liggenden vleugel, welk ontwerp waar schijnlijk gebouwd zal worden door een buitenlandsche fabriek. Het plan van den heer Koolhoven is deze machine te expo- seeren op de in November van dit jaar te houden internationale luchtvaart-tentoon stelling te Parijs. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de p r ij s per regel slechts 16 cent. geweest". „Ik begrijp niet, dat zij zoo dom waren naar het circus terug te gaan, merkte de commissaris op. „Dat was niet dom. Als zij niet ge gaan waren, zou het terstond opgevallen en verdacht geweest zijn. Zij zouden dan hun contract ook verbroken hebben en de directeur zou het er natuurlijk niet bij hebben laten zitten. Bovendien was die terugkeer een deel van hun oorspronkelijk plan, het maakte daarvan een logisch deel uit. Nu loopt de zaak anders dan zij hadden gedacht. Moe ten zij nu ineens iets anders gaan beden ken? Voor hen was het veiligst heel ge woon hun nummer te geven. Waarschijnlijk hebben zij daarvóór nog met de Chineezen in de can tine gezeten en zouden deze ver klaard 'hebben, dat zij den geheelen avond in gezelschap van de schoone paardrijd- ster en haar broer hadden doorgebracht". „Een soort alibi", viel de commissaris van D. in. „Maar het vinden van de roode bloem was toch puur geluk". „Dat was alleen maar een bevestiging van mijn hypothese, een omnoodige bevesti ging. Ook zonder het vinden daarvan zou den wij naar het circus zijn gegaan. Een geluk was het, dat wij hen zoo dicht op ae hielen zaten. Dat hebben zij niet ge dacht. En daardoor hebben wij licht ge bracht in de duisternis. Wanneer wij den volgenden morgen gekomen waren, had den wij de tasdh nooit gevonden. Dan had den wij geen enkel bewijs tegen de Ra- SCHOOL EN KERK. Het veel begeerde beroep. „De Bode" klaagt er over, dat in adver tenties gevraagd wordt om jonge onder- zers, die hetzij zonoer salaris willen be ginnen, hetzij met het minste salaris tevre den zijn, hetgeen dan blijken moet uit den eisch: brieven met opgaaf van verlangd salaris. Vooral valt het blad er over, dat neutrale scholen met kleine klassen trach ten dergelijke goedkoope leerkrachten te krijgen en vraagt tusschenkomst van de parlementsleden, om deze exploitatie-mo gelijkheden door middel van het instituut assistenten tegen te gaan. Inderdaad is er een nadeelig saldo aan leerkrachten, nadeelig voor hunzelven en dat schijnt niet alleen bij het lager onder wijs te heerschen. Kort geleden vroeg iemand met middelbare akte Ned. taal en letterkunde per advertentie in een groot dagblad om een betrekicing, waarbij hij ais eventueel ook in aanmerking komend noemdetramconducteur. KUNST EN WETENSCHAP. De „Nor ge". De „Norge", het luchtschip van Amund sen's pool-expeditie, is op Spitsbergen aangekomen. PROVINCIE-NIEUWS. De onbewaakte overwegen. Vrijdagmiddag reed tusschen Vlake en Biezelinge een voerman met paard en wa gen over een onbewaakten overweg, juist toen de trein aankwam die hier des mid dags 2.11 arriveert. De machinist remde uit alle kracht en wist den trein op drie meter afstand voor het voertuig te doen stilstaan. Het liep dus deze keer weder goed af, want het is reeds de derde keer dat op denzelfden overweg bijna een aan rijding plaats had. Driewegen. De verkoop van het Em- mabloempje alhier heeft opgebracht de som van f 17,10. Hoedekenskerke. Wederom zijn hier twee gevallen van roodvonk geconstateerd. In de Vrijdag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Hoede kenskerke waren de heeren D. de Regt en J. Steenbakker met kennisgeving af wezig. In verband met het feit dat we gens ontslagname van de onderwijzeres per 1 Juli a.s. op klosten van het rijk geen derde leerkracht meer aan de O. L. school verbonden kan worden, werd na ampele bespreking besloten een assistente als zoodanig op die school toe te laten, daar de vergadering eenparig van oordeel was dat het ondoenlijk moet worden ge acht voor twee leerkrachten om aan ruim 80 kinderen onderwijs te geven. De be looning van deze assistente werd bepaald op f560,- 's jaars, zoodat aangezien vens gehad, want de roode bloem zouden zij dan misschien ook wel uit de auto hebben teruggehaald, of laten halen." Wij stopten voor het bureau en zaten een oogenblik later in gemakkelijke stoe len in de kamer van den hoofd-commis saris, waar een groot portret van H. M. de koningin een eereplaats aan den wand in nam. De hoofd-cominassaris belde en een agent verscheen. „Roep eens even een agent, die vrij is, en inspecteur Barendse en zorg eens voor thee." De man maakte het militair saluut en verdween. Even later kwam inspecteur Barendse, op den voet gevolgd door den agent, die order kreeg naar „Den en Beuk" te rij den en daar de familie, omtrent ons lot te gaan geruststellen. Terwijl wij thee dronken, die spoedig daarna werd binnengebracht, rapporteerde de inspecteur, die een hoffelijk mensch bleek te zijn, nog enkele bijzonderheden. Hij gaf een korte opsomming van de voorwerpen, op De Weerden gevonden; een fraai portret van Milly en enkele brie ven van haar, die vrij koel gesteld wa ren, behoudens de beloften voor de toe komst, waren het belangrijkste. De hals van het slachtoffer vertoonde kleine blauwe vlekken, veroorzaakt door het knijpen der vingers. Met den inspecteur gingen Arthur en ik om twintig minuten over twaalven naar de woning, die de tijdelijke verblijfplaats van de twee ar listen was geweest. De bei- M—m—M—I^7V AMI ook de r.-k. school alsnu .van Kaar be voegdheid zal gebruik maken om ook aan die school een assistente te verbinden, de kosten van eèn en ander voor de gemeente op f 1000,zullen komen te staan. De voorzitter deelde voorts nog mede dat van fiet burgerlijk armbestuur bericht was in gekomen dat dit zich kon vereenigen met een zakelijke borgtocht groot f2000, voor de nieuw te benoemen secretaris- ontvanger van dit bestuur, waarna de ver gadering werd gesloten. Voor de vacante betrekking van secretaris-ontvanger van het burgerlijk armbestuur alhier op een jaarwedde van f250,hebben zich drie sollicitanten aangemeld. Ierseke. De oesterhandel die toch niet druk meer was naar Engeland, is nu ten gevolge der staking geheel opgehouden. Verleden week zijn van Ierseke nog 40 a 50.000 (meest naar Londen) weggegaan. Deze week geen enkele meer. Een groot geluk voor onze handel is dat het seizoen reeds was afgeloopen. De handel is dit jaar buitengewoon slecht geweest en heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Verschillende oesterkweekers hebben aan merkelijke partijen groote oesters terug moeten zaaien. Ruim 10 a 11 millioen oesters zijn dit seizoen minder verzonden dan 't vorig seizoen. En zooals meer gaat, ook de prijs was bij minder vraag, zakkend. Dit scheelt wel in doorsnee f 12 a f 13 per 1000. De mosselhandel evenmin als de kreeften of andere handel heeft van de staking in Engeland te lijden. Zaterdag had alhier een wedstrijd plaats tusschen de korfbalclubs „Volhar ding" alhier en „Elto" uit Kloetinge, welke door „Elto" met 21 werd gewon nen. Stand voor de rust 10 voor „Vol harding". Middelburg. Door den commissaris der Koningin is benoemd tot secretaris van de gezondheidscommissie, zetel alhier, de heer G. K. A. Nomhebel. De lcerkeraad der Geref. Kerk te Middelburg heeft een voorstel van een der leden verworpen om, daar er nog steeds een vacature als predikant bestaat, het aantal predikanten terug te brengen van 3 op 2. Terwijl op 2 Januari j.l. het aan tal werkloozen, ingeschreven bij de ar beidsbeurs alhier 391 bedroeg tegen 249 een jaar te voren, steeg dit daarna nog tot 16 Maart, toen het 403 bedroeg. Hierop vojgde een daling tot 274 op 20 Maart, toen weer een stijging tot 330 op 10 April en thans is het gelukkig weer tot onder de 300 gedaald, want j.l. Zaterdag was het 296, tegen 243 op 9 Mei 1925. de commissarissen bleven rookende ach ter. Op ons herhaald gebel stak eindelijk de juffrouw, die ik dien avond reeds een maal had ontmoet, het hoofd buiten het raam op de eerste verdieping. Ze zag ons blijkbaar voor de circusmen- schen aan, want zij vroeg op knorrigen toon of wij den sleutel vergeten hadden mee te nemen. Nu deed Barendse het woord, zeide dat de politie er was, waarop de oude juf frouw het hoofd schielijk terugtrok, en stelde haar vervolgens op zulk een vrien delijke wijze gerust, zeggende, dat wij haar moesten spreken en haar belang rijke dingen moesten vertellen over haar beide commensalen, dat de nieuwsgierig heid de overhand kreeg op de vrees en zij te kennen gaf, dat zij eerst nog wat toilet zou maken en ons daarna open zou tornen doen. Vijf minuten later ging de deur op een kier open en wij schoven één voor één naar binnen. Het magere mensch had in der haast haar morgenjapon omgegooid, het hoofd met een doekje bedekt en de bloote voeten in haar muilen gestoken. Barendse deelde haar op omzichtige wij ze het een en anjder mee en het goede mensch schudde meewarig het hoofd en sloeg de handen in elkaar. Zij was hevig verontwaardigd. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1