N\ 82 baandag 5 Mei 1926 !15e Jaargang, 90K rAl ïft1UT zflsffishx J FEUILLETON DE VROUW ZONDEK HART UW ZENUWEN MIJNHARDT's ZENUWTABLETTEN KWATTAW VOLLE-MELK-RÊEP Beter dan Goed: DE BESTE K t. -4j f Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. BUITENLAND. OVERZICHT. Staking in Engeland. De pogingen om de moeilijkheden in de Engdsche mijnen tot een bevredigende oplossing te brengen zijn mislukt. Zater dagmorgen meldde een telegrafisch be richt, dat de mijnwerkers den arbeid ge staakt hebben. De mannen, belast met de noodzake lijke bedrijven, n.l. het vrijhouden der mij nen van water, en andere diensten, waar door de mijnen tegen schade worden be veiligd, blijven hun functies waar nemen met toestemming der mijnwerkersvereeni- giimgem. In vele districten blijven ook de rmijnpaarden tijdelijk onder den grond aanwijzing, dat men, al hebben de onder handelingen geen regeling teweeg gebracht, in de mijnvelden evenals voorzeker ook te Londen, blijft hopen, dat de toestand alsnog kan worden hersteld. Reeds vroeger hebben we gewezen op de gevolgen, de deze slaking kan hebben, omdat ook in andere bedrijven het werk neergelegd zal worden. Zo-o is het besluit genomen om a.s. Dinsdag, tenzij een rege ling getroffen wordt, de staking af te kondigen van alle vitale diensten. De staking zal omvatten: de spoorwe gen, het transport te land en over water, de havens, de typografen met inbegrip van de dagbladpers, de metaalarbeiders, de chemische en machine-industrie, met uitzondering van den woningbouw en den dienst in de ziekenhuizen. De vakvereeni- gingen, welke betrokken zijn bij de elec- tricateits- en gasproductie zullen de in dustrie van den kracht- en lichttoevoer afsnijden. De sanitaire diensten zullen aan het werk blijven en er zal geen stopzet ting zijn in de hygiënische diensten en de voedselvoorziening. De vakvereenigingen bieden aan om door een vrijwilligers organisaties bij te dragen tot een recht vaardige verdeeling der onmisbare voe dingsmiddelen. De overheid heeft bevel gegeven aan de havens om den uitvoer van kolen stop te zetten. De regeering heeft troepen gezonden naar het zuiden van Wales, Lancashire en Schotland. Tot nog toe is in de mijndistricten al les rustig gebleven. De nationale raad der onafhankelijke arbeiderspartij belooft den volkomen bij stand der partij aan de mijnwerkers en vraagt den steun van alle arbeiders en burgers voor hen. De partij heeft haar geheele machinerie ter beschikking van de mijnwerkers en het vakvereenigingsoon- gres gesteld. De Koning heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin gezegd wordt dat de nationale noodtoestand is ingetreden. De afkondiging van den noodtoestand, die geschied is krachtens de wet van 1920, machtigt de regeering om alle maat regelen te treffen, die ziij noodig acht om de openbare orde te handhaven en het vervoer der onmisbare voorraden te verzekeren, enz. Bovenstaande berichten wijzen er op, dat Engeland aan den vooravond van een geweldige gebeurtenis staat. f" 36 LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. "J. Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG Dan glimlachte zij weer en het wa9 de glimlach van een onschuldig kind; van een meisje, dat blij is. Zij had nu niets geraffineerds; haar gelaat had een zachte uitdrukking aan genomen; in de oogen lichtte niet meer de coquetterie; de mond scheen kleiner te zijn geworden, lokte niet meer. Daar daalde de zilveren stang van de 1 trapéze naar beneden. Milly ging er op tt zitten als op een schommel, hield met halar handen de koordien vast, sloeg de beenen over elkaar. Zoo liet zij zich optrekken, tot in den nok van het circus en begon daar in de wisselende lichtbundels, nu rood, dan blauw, dan groen, geel, wit, haar eerste nummer. Zij leek een booze geest, die daar hoog boven de menschen zweefde; zij kronkelde en draaide haar lenig lichaam om de zilveren stang, zij scheen aan die stang vastgeklonken te zijn als Prome theus aan de rots. De fijne spierbundels pp armen, beenen en rug kon men zien Ieder oogenblik kan de oorlog van den arbeid losbarsten. Door den verrekijker. De Fransche en Spaansche dele gaties hebben aan de Riffi medegedeeld, dat, indien op 6 Mei ten allerlaatste geien principieele instemming betuigd is met de voorwaarden, die 11 April aan Azer Khan zijn medegedeeld en indien bovendien vóór dien datum alle gevangenen die in het Rif vastzitten niet terugge keerd zijn, beide regeeringen op 7 Mei hun vrijheid van actie zullen .hernemen. Beide delegaties overhandigden aan de Riffi een memorandum over den huidigen toestand der besprekingen, waarvan dc tekst gepubliceerd zal worden. Bij de 1-Mei-betoogingen te War schau hebben verschillende botsingen plaats gehad. Vier betoogers werden' gedood en dertig gewond. In Zweden neemt het autoverkeer sterk toe. Op het oogenblik zijn er onge veer 1300 lijnen met ruim 4000 bussen. Uitvoer van groenten en fruit. De totale geldswaarde der in het eer ste kwartaal van 1926 uitgevoerde gripen ten en fruit bedroeg volgens de „Tuin derij'' f7.922.000 tegenover f9.122.000 over hetzelfde tijdvak van 1925. Verdeeld over de producten, was de uitvoer als volgt: appelen 3.637.000 kg. ter waarde van f546.000 (eerste kwartaal vorig jaar 4.060.000 kg. f782.600), witte en savoije- kool 26.381.000 kg. f 1.498.000 (30.639.000 kg. f 1.910.000 roode kool 23.672.000 kg. f 1.524.000 (25.698.000 kg. f 1.578.000), bloemkool 3.110.000 kg. f533.000 (1.849.000 kg. f265.000), sla 592.000 kg. f263.000 (356.000 kg. f162.000), tomaten 43.000 kg. f 20.000 (128.400 kg. f46.600), den 28.711.000 kg. f 3.152.000 (24.287.000 kg. k.g, f 1,650,000), peen 10,334,000 k.g. f220,000 (15,938,000 k.g. 630,00), knollen en rapen 5,193,000 k.g. f89,000 (730.500 kg. f 10.000), komkommers 120,000 k.g. f91,000 (182,000 k.g. f141,000), diversen 5,830,000 k.g. f 1,186,000 (4,153,000 k.g. 1779,000), aardappelen 76,460,000 k.g. f4,085,000 (42,632,000 k.g. f 1,696,000) pootaardap- pelen 788,000 k.g, f65,000 (1,549,000 k.g. f 101,000). KOLONIËN. Een h u w e 1 ij k s g e s c h e n k. Een comité uit den handel en de bur gerij van Bativia hoeft don landvoogd een oud-Hollandsche klok en tafelzilver aan geboden. De president van de Javasche Bank, mr. Trip, heeft daarbij bet woord gevoerd en er aan herinnerd, dat aan mr. Fock het geluk te beurt was gevallen van de moeilijke taak, 's lands financiën in evenwicht te brengen. Spreker wenschte den landvoogd en zijn echtgenoote een zwellen en afnemen; het was of de spie ren ademden. Haar borst rees en daalde als was zij een zee, welke daar binnen haar golven voortstuwde. Ja, deze vrouw was als de zee. Zij trok aan, zooals de zee de stout moedige lieden aantrekt, die de wereld gezien willen hebben alvorens te sterven; zij kon liefelijk zijn, zij kon er uitzien onschuldig, kinderlijk, ongevaarlijk, zoo als de zee op een warmen zomerdag, als geen windje het water doet rimpelen en dit als een zilveren schaal ligt binnen den rand van gouden duinen. Maar ook konden haar oogen raadselachtig lichten, als verborg zij in zich onuitputbarc bron nen van genieting, als was zij de beker, waaruit de mail, die smacht naar liefde, naar hartelust kan drinken. Zoo de zee, wanneer de zon, ten onder gegaan, nog haar laatste stralen uitgiet over de gol ven en over de donkerende oneindig verre wateren gouden reflexen schichtigen. En jVlilly kon vreesdijk Izijn, hooghar tig en toch katachtig, trotscn en wreed en listig. Zij kon verraderlijk zijn en gemeen, zooals de zee, die ploseling op rijst in toorn en haar watermassa's beu kend op de schepen werpt en ze als met een reuzenvuist in de diepte duwt. Milly kon haten, doodelijk haten en dan koel bloedig vernielen het voorwerp van dien haat Zij was een vrouw 'zonder karakter, zij had duizend karakters. lange reeks jaren van voorspoed en geluk toe en besloot met de opmerking, dat men den gouverneur-generaal blijvende dank baarheid verschuldigd is. KUNST EN WETENSCHAP. Het Ne mi-Meer droog. Mussolini heeft last gegeven, dat het Nemi-Meer, waarin de pleizi'erboot der Romeinsche keizers gezonken is, zal wor den drooggelegd, om aan de archaeolo- gen gelegenheid te geven, deze antieke schatten te bergen. Het Nemi-Meer, dat in de Albaansche bergen ligt, is een oude vulkaankrater van ongeveer 5 K.M. omtrek. De kosten der droogmaking, die door particulieren gedragen worden, zullen ongeveer 250.0U0 gulden bedragen. Draadloozet fotografie. De Amerikaansche bladen van Zater dag bevatten de eerste handelsfotografieën, die draadloos over den Atlantischien Oce aan zijn verzonden. Het experiment is een volledig succes gebleken. Genezing van kanker? Volgens een telegram uit Lissabon aan „Petit Journalis dr. Fortunato Puta van het Meserieordia-ziekenhuis te Funchal (de hoofdstad van Madeira) erin ge slaagd, met inspuitingen, 17 kanker-pa tiënten te genezen. PROVINCIE-NIEUWS. „Zeeiandia". Niet alleen weiten de Zeeuwen goed en gezellig feest te vieren, doch hun hel den en taal weten ze hoog op prijs te stellen schrijft het „Vad." Zaterdag avond hielden ze een bijeenkomst in de Oranje Sociëteit te Den Haag. Eon le zing door den heer Poldermans uit 's Gra venpolder stond op het programma. Doch alvorens deze aanving sprak de voorzit ter, de heer A. K. Vogel, een kort woord over de Ruyter. Want was niet deze held een Zeeuw? Dus een der hun nen? Een minuut van doodsche stilte was de hulde en heilige nagedachtenis, die ze den held brachten. Aan het slot van zijn recle zei de heer Vogel: Dezen grooten dienaar der Republiek, den moedigen strij der en nederigen Christen, huldigend te gedenken is een vaderlandsche plicht. Voor ons, Zeeuwen, is 't echter tegelijk een heilig recht. Want die groote Neder lander was van hetzelfde bloed als wij, was een Zeeuw. Eere zjj zijn nagedach tenis Vervolgens droeg de heer Poldermans een Zeeuw sche vertelling: 't Lilleke graeuwe end, voor, en had zeer veel suc ces. Het was een gevoelig soms over gevoelig verhaal over een leelijk Zeeuwsch meisje. Na de pauze droeg hij nog: As twee onde vechten, voor. De belangstelling was niet zóó groot als we van de Zeeuwen gewend zijn. Een enkele mooie Bevelandsche muts schiep een Zeeuwsche sfeer. Nu zat zij te rusten op haar stang als een moegevlogen vogeltje, en koesterde zich in het heldere licht. Kalm krijt te zij haar handpalmen, wreef haar handen te gen elkaar en terwijl zij zich met een hand vasthield gaf zij met de andere kleine, iiefkoozende tikjes tegen haar kapsel, zooals een vrouw doet, die, voor dat haar gasten binnenkomen, nog. even in den spiegel kijkt. Dan ving zij haar tweede reeks toeren aan. Met één hand aan de zilveren stang, kronkelde zij zich als een vreemde, be weeglijke zeester. Aldoor laöhtte ziij, haar roode lippen spleten vaneen als het vleesch van een te rijpe vrucht, die in het zonlicht openbarst, en baar witte, regelmatige tandjes werden zichtbaar als een kostbare kern. Een blosje dekte haar wangen, maakte haar betooverend* van jeugdige lieftallig heid, zoo hoog boven ons, in het felle licht, waarin zij zich bewoog als in een bassin, leek zij klein nog; een kind; een meisje, nauw volwassen. De zware haardos scheen soms het hoofd achterover te rukken; haar hals en borst, geheven in den lichtstroom, geleek dan glanzend ivoor, gevat in ebbenhout. De muziek ging over in een opwin dende Carmen-fantasie; de klanken wa ren prikkelend als champagne en schenen het bloed sneller te doen vloeien in de aderen van Milly Raven; in haar oogen komen tot rust* en worden gesterkt door Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Kunstkring „Het Zuiden". De kunstkring ;,Het Zuiden" te Vlis singen hield Zaterdag zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer C. A. van Wpelderen. Uit het jaarverslag bleek, dat op de permanente tentoonstel ling in 1925 voor f628,aan schilde rijen is verkocht. De rekening sloot met «en nadeelig saldo- van f55,53, dat de penningmeester hoopt te kunnen dekken door vrijwillige bijdragen. De heeren G. Bergsma te Zoutelande en L. Heijmans te Middelburg werden tot bestuursleden herkozen. Voor drie jaar werd in overleg met 's Hertogenbosch en Maastricht be sloten ieder op zijn beurt een drie jaar- lijksche tentoonstelling te houden. Thans is Zeeland weer <&n de beurt. Gewiezen werd er op, dat Maastricht met financieele moeilijkheden te kampen heeft, en al zit Vlissingen er ook niet best voor toch wil het trachten tot een goed overleg te komen met de beide zusterprovincies en een tentoonstelling van schilders en schilderessen uit de 3 zui delijke provincies inrichten. Er werd gewezen op do mogelijkheid als Vlissingen geen geschikt lokaal heeft voor deze tentoonsteiUing, haar te Mid delburg in het daarvoor geschikte kunst museum te doen plaats hebben, waarte genover werd aangevoerd, dat men juist moet trachten haar te Vlissingen te hou den in het vreemdelingenseizoen, daar dit de kans op verkoopen doet stijgen. De permanente tentoonstelling van den kring in het badpaviljoen zal Zaterdag 15 Mei worden geopendyreeds zijn daar stukken voor aangekomen. Tram-deraillement. Zaterdagavond is de elee tri sche tram Vlissingen—Middelburg bij den wissel on der Souburg gederailleerd door het komen van zand in dien wissel. De motorwagen stond dwars over den weg. Persoonlijke ongeluk lien deden er zich niet bij voor. De tram rijdt ter plaatse gewoonlijk met een kalme vaart. Ds. H. Jonker *j* Hedenmorgen werd het stoffelijk over schot van wijlen ds. H. Jonker, in leven predikant bij de Ned. Hierv. Kerk te Middelburg, vanaf het sterfhuis overge bracht naar het station, waar ouderlingen en diakenen en andere belangstellenden aanwezig waren om den overledene de laatste eer te bewijzen. Per trein van 9.15 uur werd het lijk vervoerd naar Meppel, om van daar uit hedenmiddag te Kolder veen ter aarde te worden besteld. Vanuit Middelburg hadden de heeren ds. J. de Visser, herv. predikant, Chr. Hondiius, voorzitter van het ooilege van ouderlin gen en A. Koopman, belangstellend ge meentelid, zich naar Kolderveen begeven om bij de begrafenis aanwezig te zijn. gloeide het. Deze muziek was Milly Ra ven zelf, was een schildering van haar karakter, een weerspiegeling van wat er omging in haar gemoed. Zij voerde haar bewegingen nu sneller uit dan voorheen, maar met even groote zekerheid en elegantie. Ik begon het warm te hijgen, de over gang van de avondlucht in de benauwen de atmosfeer van het circus was dan ook groot, en ik gooide mijn mantel los. Het pikante, wispelturige lied, dat Car men bij haar opkomst zingt, 'klonk door de ruimte. Ja, Milly Raven was een vrouw zonder hart. Had zij De Weerden niet in haar netten verstrikt, had zij hem geen liefde gehuicheld en had zij hem niet gedood, hadden haar slanke vingers misschien niet zijn hals dichtgekneld Slechts geldzucht had haar handelingen geleid; zij was een, die verblind is door de gele schittering van het goud. Niet ter wille van bet goud, want vrekkig was zij zeker niet, ziij was integendeel iemand, die met volle handen het geld om zich zou heenstrooienmaar ter wille van het genot, dat men zich voor geld kan verschaffen. Genietingen joeg Milly na; zij vond het een genot zich uit te leven, de dagen aaneen te rijgen als een ketting van roode rozen. v Milly had haar tweede nummer be ëindigd en zat op de stang uit te rusten. Eilewoutsdijk. Als blijk van waardee ring van zijne goede diensten, gedurende ruim 20 jaar aan de gemeente bewezen, heeft de raad namens de gemeente aan den scheidenden veldwachter J. v. Doorn, een gouden horloge met inscriptie aan geboden. De nieuw benoemde gemeente veldwachter M. C. KoppenhoJ, is 1 Mei in functie getreden. 's Heer Abtskerke. Zaterdagmorgen viel een 8-jarig knaapje in de dorpsvate, tuist op het diepste gedeelte. Op 't hulp geroep van eenige vrouwelijke omstanders snelden de timmerman J. M. D. en zijn knecht, daar in de buurt aan het werk zijnde, te hulp. Nadat het ventje al twee maal onder was geweest, werd het ge grepen. Kloetinge. Zaterdag had alhier een wedstrijd plaats tusschen de korfbalclubs „Zeeiandia II" van Hansweert en „Elto uit Kloetinge, welke met gelijk spel 22 eindigde. Stand voor de rust 00. Kapelle. Op 29 April j.l. hield do Coop. Boerenleenbank te Kapelle haar veertiende algemeene jaarvergadering in het lokaal „Obadja". De vergadering was matig bezocht. Uit de rekeningen bleek, dat ontvangen was aan spaargelden f161.507,81aan term ij ndeposi to s i 2034, aan terugbetaalde voorschotten f24.740; in loopende rekening f302.194,98, aan rente van voorschotten f4716,26, aan rente in loopende rekening f 4512,33; aan rente van de Centrale Bank f3399,06, aan rente van vast depot f436,07, aan provisie of liever kosten van voorschotten f5,70, aan diversen f21,65. Uitgegeven was aan terugbetaalde spaar gelden f 126.554,75, aan terugbetaalde ter mijndeposito's f2500,aan voorschot ten f 46.850,in loopenide rekening f293.562,35, aan rente van spaargelden f 9273,39, aan rente van termijndeposito's f 100,12, aan rente in loopende rekening f928,84, aan bijdr. Centr. Bank f 170,03, aan afschr. brandkast f 10,50, aan kas sierssalaris en kantoorhuur f750,aan diversen f 156,98, aan op reserve ge brachte winst f 1470,25. De balans sloot in actief en passief op f330.082,10, de winst bedroeg f 1663,33. Uit het verslag aangaande den toestand der vereeniging bleek, dat het ledental van 142 geklommen was tot 155. Het aantal spaarders vermeerderde met 35 en bedroeg 326. Het aantal gegeven voor schotten bedroeg 22. Afgelost werden 13- Bestaan bleven er 50, waarvan 19 hypotheken. Het aantal loopende rekening houders vermeerderde met 4. De winst werd bij 't reservekapitaal gevoegd, waar door dit nu sterk is f8062,40. In het bestuur kwam geen verandering, daar het aftr. lid, de heer p. Mol met De toeschouwers applaudisseerden, nog aldoor, steeds krachtiger. Daar flapten alle lidhtee aan. Milly boog naar alle zijden, wierp kus handjes naar het publiek. Nu zag zij onze groep. Het was alsof zij even verstijfde. Zij tuurde naar beneden, zij keek met de grootste inspanning, 't Was als keek zij alleen naar mij, als staarde zij op een enkel punt, dat haar blik gevangen hield. En plots schoot het mij door het hoofd mijn roode roos Zonder er bij na te denken had ik mijn mantel losgemaakt. De roode roos wa9 hierdoor zichtbaar gewordenZou dit voor Milly een teeken zijn, dat wij Dat wij, die zij zeker op zoek naar De Weerden waanden, in het circus waren, moest al als een bijzonderheid treffen. En nu die bloemZou zij begrij pen, dat wij vermoedden, dat wij wisten? Maar Milly ging voort met naar alle zijden te buigen, de betooverende glim lach fffeek niet van haar lippen. Een merkwaardige vrouw! Zij moest haar ze nuwen wel volmaakt in bedwang kunnen houden. Nog eenmaal zag zij scherp naar ons. Het was geenszins onmogelijk, dat zij den hoofdcommissaris kende in verband met de verdenking, die op Jack Raven had gerust inzake den moord op baron Lucius, (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1