Or. KOCH leeft de practijk en het 5agelijksch spreekuur te Goes HERVAT. staat wil afstaan? Waar was dit recht toen men den kleinen spaarder den laat stee penning van bun vermogen heeft ont nomen? Waar was dit recht en het recht vaardigheidsgevoel van de regeering toen de oorlogsinvalieden zich met geringe aal moezen van27 penning per dag moes ten tevreden stellen? De eischien der ge wezen vorsten worden nu met 300, 400 en zelfs met -1000 pot. gevaloriseerd? Graaf Weslarp zeidc dat de Duitsch natioinalen hun goedkeuring niet aan het referendum kunnen hechten, daar dit een referendum van onrecht is. (Luide protes ten links). De sociaal-democraten die zich beroepen op de 121/2 millioen kiezers die het referendum eischen, hebben vergeten dat 27 V2 millioen kiezers dit niet hebben gedaan en dus tegen liet referendum zijn. ^Protesten links.)* Graaf Westarp zei verder, dat de agi- !ahe voor het referendum niet legers en ierrorisme is gevoerd. Zoodra het Duit- i .ie volk beter zal zijn ingelicht zal het zich lecren verzetten. Spr. verdedigde dan den gewezen kei zer die zijn land niet moedwillig in den steek heeft gelaten. Den 9en November 1918 heeft prins Max van Baden, hoewel zulks in strijd met de waarheid was, de aftreding van den keizer (geroep links: er is geen keizer in de republiek) gepro clameerd. De keizer heeft toen een groot persoonlijk offer gebracht om een burger oorlog te vermijden. Bovendien wilde hij niet, dat zijn persoon een hinderpaal voor het verkrijgen van een beteren vrede zou zijn. Als de sociaal-democraten beweren, dat de vorsten ons in den oorlog hebben gedreven, verklaren zij Duitsdhiland schul dig aan den oorlog. Wij walgen van de leu gens en de laster, waarmede deze heeren arbeiden. De revolutie-winnaars toonem thans hun volle jammerlijke laagheid. Als hun namen reeds lang zullen zijn vergeten, zullen die van onze Duitsohe vorsten nog 111 helderen glans stralen. (Ovatie rechts, gefluit links.). Vervolgens was het woord aan den rijks minister van binnenlatidsche zaken, die namens de regeering hoopt, dat de partijen een uitweg zullen vinden. Het gevaar van den arbeid. De moeilijkheden in de Engelsche mijn industrie zijn nog steeds niet uit den weg geruimd. De onderhandelingen, die dezer Cagen afgebroken werden, zijn echter we der hervat. Woensdagmorgen is het con gres van mijnwerkersaf ge vaardigden bij een gekomen. Het werd op de hoogte ge steld van den stand van zaken en ging daarna uiteen in afwachting van het resul taat van de bijeenkomst der sub-commissie uit beide partijen, die 's middags werd gehouden. Dejze duurde tot 's avonds en werd herhaaldelijk onderbroken om de commissies gelegenheid te geven afzonder lijk te beraadslagen over de verschillende vraagstukken. Het congres der mijnwerkersafgevaar- d: gden kwam om 6 uur weer bijeen en ver nam toen, dat de onderhandelingen nog voortduurden, waarop het tot vanochtend verdaagd werd. Inzake de onderhandelingen zeide men, dat zij liepen over de oecoeomische posi tie van verschillende mijnen eiri dat de eige naars hopen, dat zij tot gevolg zullen heb ben, dat de arbeiders zich' bereid verklaren tc uiderhandelen or/er loonsverlaging en verl nging van den werktijd. n de ochtendvergadering van het mijn werker soon gres verklaarde de leider van de" mijnwerkersdelegatie, dat tot dusver niet de minste vordering was gemaakt. Door den verrekijker. De Amerikaansche regeer in g heeft den Amerikaanschen vertegenwoordigers bij den Volkenbond geweigerd, deel te ne men aan de conferentie over de passen, die in Mei te Genève wordt gehouden. In Duitschland is het plan tot in voering van de plaatselijke keuze ver worpen. In het Engelsche Hoogerhuis heeft de liberaal Buckmaster voorgesteld aan cic gezondheidscommissies toe te staan gr uwde vrouwen inlichtingen te verschaf te inzake geboortebeperking. Ondanks oppositie van lord Salisbury en den 1c d-kanselier uit naam der regeering, is hc voorstel aangenomen met 57 tegen 44 stemmen. Voor het eerst sinds de herle ving van de onlusten in de inlandsche w te Calcutta is het Woensdag rustig gerieven. Alle inlandsche winkels zijn ec'hcer gesloten. Elet aantal dooden be draagt sinds Vrijdag 45, dat der gewon den 375. Het vraagstuk, waar de over heid zich op het oogenblik voor ziet ge plaatst, is 'het opruimen van het straatvud, dat zich de laatste dagen heeft opgehoopt, en dal m het huidige tropische seizoen gemakkelijk epidemiën zou kunnen ver oorzaken. Uit Hakodate is bericht ontvan- ge van het vergaan gedurende een storm van een Japansch schip van 1540 ton (de Chicliibu-Maru) bij een der Koeril- len-eilanden. Er worden 230 mensch:m vermist. PROVINCIE-NIEUWS. De Ruyter-herdenking. In de Nieuwe kerk te Amsterdam werd gisteren de 250ste sterfdag van onzen grooten zeeheld Michiel Adriaanszoon de Ruyter herdacht. De plechtige herdenking had plaats in tegenwoordigheid van de Koningin en prins Hendrik en vele ci viele en militaire autoriteiten. De Koningin legde een krans op het praalgraf van den zeeheld en onder de vele andere kransen noemen wij nog die van het gemeentebestuur Vlissiingen en valn de Ruyterscbool, welke kransen door den heer Van Woelderen werden gelegd, als een hulde aan de nagedachtenis van den Vlissinger der zeventiende eeuw, wiens naam over de heele wereld bekend is. De herdenkingsrede werd in de Nieu we kerk te Amsterdam uitgesproken door onzen grooten historiekenner, prof. da*. P. J. Blok uit Leiden. Ierseke. Bij het verrichten van huishou delijke werzaamheden is de dochter van den heer van Es dusdanig gevallen (door onderuit schuiven van een ladder) dat ze zich onder heelkundige behandeling van dr. Klinkenberg moest stellen. Middelburg. Donderdagmiddag verloor een motorrijder op de Balans te Middel burg een zak, inhoudende ongeveer f 500 aan zilvergeld. Een jongen vond de zak en bracht hem naar** het politiebureau. De man, die den zak verloren had, gaf f 10 aan den vinder. Op de Markt te Middelburg nam een reeds vrij -bejaarde vrouw Donder dagmiddag een lap zijden van een der kramen weg. Zij werd betrapt door den eigenaar der goederen, die de vrouw on middellijk overgaf aan den surseilleerenden agent van politie. De vrouw werd naar het politiebureau overgebracht. Rilland-Bath. De opbrengst van den verkoop der Emmabloempjes bedraagt f 17,45. De opbrengst voor het Mobili- satiekruis bedraagt f33,25. Schore. Donderdag werden alhier door Notaris Pilaar publiek verkocht 3 woonhuizen en erven op het dorp, samen £root 2 A. 42 c.A. aan Cornells de Jonge Pieterszoon alhier, voor f 1240, Waarde. Met ingang van 1 Mei a.s. is de heer Jan Bom benoemd tot secre taris der Plaatselijke ongevallencommis- sie der Centrale landbouw Onderlinge. KAMER-OVERZICHT. EERSTE KAMER. De senaat heeft in twee dagen tijds de geheele sfcaatsbegrooting van 1926 af gedaan en het is dus te begrijpen dat mei dan zeer kleine onderwerpen zijn behan deld. Het loont uiet de moeite er ie1> van te memoreeren. Zelfs b\j marine is ^een woord gesproken, zoodat de ganscht crisis aan de Kanur voorbij ging. Alleen over de mobilisatie-slachtoffers is gesproken; een onderwerp dat al heel weinig in dn college thuis behoort. Gisteren herdacht de voorzitter de.' sterfdag van De Rug'ter. Vervolgens werd besloten 11 Mei a.s. de bioscoopwet in behaideling te nemen. TWEEDE KAMER. Ook de Tweede Kamer bevindt zich hans op den weg van onvoorziene snel heden. Er zijn zelfs avondvergaderingen uitgeschreven. De begrooting der kclonieëi is zoo goed a's afgehandeld. Bij de Sur:- naamsche begrooting werd een amende ment Scheurer aangenomen, waardoor ee* aftrekpost van circa f 320.000 geschrap- werd, hetgeen naar al zeer spoedig bleek dezelfde beteekenis had als eer verhoogiug van de rijksbijdrage met eer zelfde bedrag, d.w.z. tot bijkans drie millioen. Minister Koningsberger, dit zeker al voorzien had, dat hij het we eens kon verliezen, bleek bij voorbaa* van den minister van fi -anciëi permissie t< hebben gekregen, voor dit jaar dez» wijzigiigen in de cijfers aan le brengen. Maar van ganscher harte ging het niet en de minister achtte het noodig, uit drukkelijk te constateeren, dat de regeering hare handen wenschte vry te houden te» aanzien van volgende begreotingen. De Cura^aosche begrooting geeft niei veel aanleiding tot pessimisme. De minister van Koloniën uitte zelfs zijn blijdschap over den bloei de; er Kolonie. Na de Koloniën heeft de Kamer van honderd zich geruimen tjjd onledig gehouden met de resultaten der internationale arbeids- conferenties. In een avondzit.ing heeft men de aan dacht aan justitie gewijd. Er waren veel onderwerpen, maar het belangrijkste daarvan wes toch wel de huwelijkswetgeving en de rechten der vrouw waarover minister Donner ia de M. van A. zei de voorstellen van de commissie-Limburg af te wachten. Maar het christelijk huw-lijk mag niet worden aangetast. Dat was mej. Meijer (r.k.j geheel met Hem eens. Maar ook met behoud daar van kan er veel verbeterd worden in de positie der gehuwde vrouw. Veel verder ging mevr. Bakker-Nort (v.d.) die een huwelijksrecht wenscht, ge vend een positie aan de vrouw naast den man. De heer Knottenbelt (v.b.) constateerde dat de bestaande toestand niemand be vredigt. Maar niet alleen ten opzichte van het vermogensrecht Het beste is natuurlijk een regeeriugsontwerp. Ander# kome men tot een initiatief-ontwerp door samenwerking van verschillende partijen. Ook mej. Katz (c h.) hoopte op spoedige herziening. Een ander onderwerp was het toezicht op opvoedingsgestichten, naar aanleiding van het gebeu»de op de Glindhorst, door de heeren Kleerekooper en v. d. Heide 'er sprake gebracht. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. Heden werden de volgende von nisse» uitgesproken Mishandeling. A, H., 22 jaar en J. E. 7. H., 22 ja*r, werkman te Goes, heropening van het onderzoek bevolen. Openbare dronkenschap. C. L. B., 65 jaar, oesterhandelaar t( Ierseke, bevestiging van het vonnis var Jeu kantonrechter, 8 dagen hechteni». De Vleeschkeuringswet. A. N., 34 jaar, koopman te 's Heeren hoek, bevestiging van het vonnis van dei kantonrechter, wijziging der straf in f 11 b. of 10 dageu hechtenis. Mishandeling. A. v. W., 23 jaar, chauffeur te Kat- tendijke f 15 b. of 8 dageu hechtenis. De volgende zaken weiden behandeld. Niet opdringen. J. S., 30 jaar, scheepsbevrachter J. S., 28 jaar, zonder beroep A. D. T., 37 jaar, werkman en 1. v. B., 31 jaar, monteur, allen te WemelJingp, waren door den kantonrechter te Goes ieder veroordeeld tot f 15 b. of 15 dagen hechtenis ter zakt vao het opdringen tegen de veldwachter' van Koeveringe en van Hoorn en hef hinderlijk volgen van deze. De veroordeelden waren in ho<ger be- roep gekomen, eveneens de ambtenaar vai het O.M. Eisch bevestiging van het vonnis va» den kantonrechter. Mr. v. d. Beke Cal- 'enfels, raa-smaD, vroeg vrijspraak. STADS-NIEUWS. N.V. Goesche Courant. I11 de hedenmiddag gehouden jaarver gadering van aandeelhouders der Goesche Courant en Kleeuwens en Ross', druk kers- en uitgeversbedrijf, werd besloten le. in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heeir G. W. van Barne- veld, directeur-hoofdredacteur, evenals voorheen te voorzien door splitsing dpr functies. Tot directeur werd benoemd de heer G. Roddenhof, voormalig bedrijfs- chef bij de N.V. Kleeuwens en Ross', tot hoofdredacteur de heer A. van den Berg, sedert het vertrek van den heer Brandenburg, als redacteur aan het blad verbonden. 2e. dividend-bewijs nummer 3 betaal baar te stellen met f 15, 3e. als uitgeloot te verklaren twee obligatiën der geldleenang. Het Mobilisatie-kruis. De stad in feesttooi. Langs de open bare gebouwen en uit veile particuliere woningen hangt in soepele banen het rood-wit-blauw. Reeds in den ochtend schilfert het carillon zijn klanken over de stad. In de straten is een niet-alie- daagsch beweeg, men merkt vreemde ge zichten op. De Kerkstraat doet het onder de schuchtere zon op zijn best, drie slier ten lampions worden tegen het vlagge- doek tot oranje-slangen, die lijken voort te kronkelen. Kinderen met oranje-sjerpen worden tot kleurige figuren in de strakke straten. Auto's en motors gooien snerpende klan ken uit, het geronk vervult de lucht. Het feest hangt in de atmosfeer. Nijvere dames klampen de wandelaars aan en rusten niet voordat de bloempjes ten bate van de slachtoffers der t. b. c. zijn uitverkocht. Te kwart over twaalf scholen op de Groote Markt groepen samen, wachtend op de komst van generaal Snijders. Auto s waarin militairen, glijden voor het stadhuis, de generaal echter ontbreekt. Door onvoorziene omstandigheden is de aankomst van den grijzen opperbevel hebber vertraagd. De officieele ontvangst ten stadhuize vindt eerst te half twee plaats. Tusschen twaalf en half twee gebruikt het comité in hotel „Centraal' de lunch. Tegen half tv^ee groeien de menschen- groepen weer aan. Eindelijk, generaal Snijders arriveert vergezeld van luitenant-generaal VanTer- wisga. Zij verlaten de auto en begeven zich met het comité van ontvangst naar het stadhuis, waar het gemeentebestuur, enkele genoodigden en de heer L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van den nationalen landstorm, reeds aanwezig zijn. De heer G. A. Hajeni.us, burgemeester, heet de excellenties en de overige herren welkom. Spr. betu'gt zijn tevredenheid, dat de gemeente een steentje mocht bij-; dragen aan het doel: de onderscheiding der gemobiliseerden en het vernauwen van den band van hen, die in het leger dieinden. Spr. hoopt dat den dag zal sla gen en wijst op het vele werk, dat het comité verrichtte. Generaal Snijders dankte den burge meester voor de hartelijke ontvangst. De houding van het gemeentebestuur wordt ten zeerste op prijs gesteld. Spr. noemt den dag van heden een dag van nationale beteekenis. Spr. stamt van een Zeeuwsche familie, hij verbleef zelve vele jaren in deze provincie, en daarom verheugt het hem, dat dit gewest besloot de gemobi- liseerden te huldigen. Met vreugde is spr. naar Goes gekomen. Vervolgens wordt de eere-wijn aangeboden. De heer P. C. Labrijn, voorzitter van het comité-Mobilisatiekruis, brengt B.en W. dank voor de hartelijke ontvangst. Spr. ziet daarin de tolk der burgerij. De heer Duymaer van Twist spreekt ook eeoige woorden van dank. Te kwart over twee wordt naar het feestterrein gereden. De militaire motor rijders openen den stoet. Onder een auto. Het circa 4-jarig meisje De J. geraakte hedenmorgen 111 de Wilbehminastraat on der de vrachtauto van L. Het ongeval liep zeer goed af, de kleine kwam in de ruimte tusschen de wielen terecht. Het bekwam niet ernstige schaafwonden aan de linker kant van het hoofd. Dr. Snoek verleende medische hulp. BINNENLAND. De wegenbelasting. In zfijn antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de water- staatsbegrooting deelt de minister mede, dat hij, in samenwerking met zijn ambt genoot van financiën, de spoedige indiening van een ontwerp van wet, regelende de wegenbelasting, hoopt te kunnen bevorderen Zonderling geval. Gisternacht ontmoette een agent van politie op het Oostpliein te Rotterdam een jongeman in beschonken toestand en doornat. De jongeman kon zich niet her inneren, waar hij den avond had doorge bracht; wel wist hij te vertellen, dat hij met drie kameraden aan het passagieren was geweest en dat zij op hun thuis reis allle vier in water gevallen waren. Wat er verder met zijn vrienden was ge beurd wist hij niet. De jongeman, die achteraf de 18-ja rige varensgezel J. W. blieek te zijn, ls in het politiebureau aan de Lange Torenstraat yan droge Meieren voorzien. De politie heeft terstond een onder zoek ingesteld en op verschillende plaat sen gedregd. Er is evenwel nog niets gevonden. Dievenbende ontdekt. De Brabantsche Peelstreek werd de laatste maanden onveilig gemaakt door eene dievenbende. Tientallen brutale dief stallen hadden plaats in St. Anthonis en omgeving. Door huiszoeking zijn thans eenige gouden voorwerpen ontdekt, afkom stig van een op Vastenavond gepleegde inbraak. Deze huiszoeking leidde tot een arrestatie, terwdjl later nog een tweede individu in verzekerde bewaring werd ge nomen. Ben der gearresteerden heeft reeds bekend. Verdere arrestaties worden nog tegemoet gezien. Men mag aannemen, dat de politie hier de hand heeft gelegd op misdadigers, doe gedurende de don kere winternachten een gansche streek onveilig maakten. Een merkwaardige vondst. In 1303 is te Zwolle gesticht het gasthuis „den Heiligen Geest der Ver troosting". De bedoeling was, aan arme vreemdelingen onderdak te verschaffen. De kapel stond aan den grooten Hes- seweg, de tegenwoordige Diezerstraat, ter wijl daaraan sloot het z.g. Lange Huis, met tal van kamertjes, dat uitkwam aan de vroegere vischmarkt. In 1660 werd het gesticht herdoopt in „binnengasthuis" en uitsluitend bestemd voor de huisvesting van ouden van dagen. Na de Hervorming werd de kapel afgebroken, doch het z.g. Lange Huis, een monumentaal, gotisch gebouw bleef tot nu toe gespaard. In 1924 werd het Binnengasthuis verplaatst en kwam het groote gebouw leeg; thans is een aanvang gemaakt om het te ver bouwen tot auto-garage. Bij het graafwerk zijn nu voor den dag gekomen oude, zware gewelven, die dwars onder het gebouw doorloopen. Het ziijn cirkelvormige bogen, met een doorsnede van 4 a 5 M., zoodat een paard met wagen er gemakkelijk onderdoor zou kun nen. Het is nog niet met zekerheid te zeg- gien, waar men hier mee te doen heeft maar de rijs^rchivarjs, 'de heer Schoen gen, vermoedt, gezien heit feit dat er geen vloer gevonden is, dat men hier te doen heeft met een ouden waterweg. v Snippers. De anarchist Jp de Haas deelt in „De Arbeider" mede, dal hij 22 Maart j.l. door den kantonrechte:- te Am sterdam is veroordeeld tot drie gulden boete of zes dagen hechtenis, omdat hij 1 Juli vorig jaar niet heeft gestemd. Maar hij zat dien dag inde gevangenis. Te Someren (N.-Br.) zijn de laatste veertien dagen 23 paartjes in on dertrouw opgenomen, dat is meer dan in het geheele jaar 1925, toen in die ge meente sledes 22 paartjes in den echt traden. Mej. de wed. J. den DuikKrul s in haar woning aan de Korendijkstraat te Schevéningen op den leeftijd van 102 jaar en 9 maanden overleden. Zij was de oudste ingezetene van Scheveningem VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Mei: I Krabbend ij ke, inboedel en winkel- inventaris, de Kok. 4 Goes, koeien, vaarzen, kalveren en varkens, De Wilde jsn Heijboer. 5 Kwadendamme, galanterieën, de Wil de en Heijboer. 6 Wolf aartsdijk, galanterieën, de Wilde en Heijboer. 6 Hoedekenskerkeinboedel, van Dis sel. 7 Zuid-Kraaijert, afbraak woonhuizen, de Wilde en Heijboer. 7 Goes, inboedel, Pi'aar. II Bergen op Zoom, hofstede met bouw en weilanden te Ierseke; poldergrond te Woensdredht, Goderie. Juni Nis se, hofstede met bouw- en wei landen, van Dissel. 1 Waarde, bofsteedje, van Dissel. Juli: Nisse, veldvruchten, van Dissel. Augustus Nisse, boeren-inspan, van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April: 30 April, 1, 2, 3, 4 en 5 Mei, Land bouw-Bioscoop, „Het ijzeren paard". Mei: 6 Prins van Oranje, Ingelandenverga dering, Breede Watering. 18 Prins van Oranje, volksconcert,Toon kunst. 19 Prins van Oranje, concert, Toon kunst. AANBESTEDINGEN. Mei: 1 Goes, bouwen nieuw gedeelte vei lingsgebouw met bijkomende werken, C. van Maris. 8 Rilland, woonhuis met landbouw- schuur, W. H. Wessel. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 767.3 te Var- doe. Laagste barometerstand 753.0 te Va- lentia. De verwachting tot den avond van 1 Mei luidt: meest zwakke Z. tot O. wind, half of zwaar bewolkt, kans op regen of onweer, weinig verandering in tempera tuur. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Dagen. Hoogwater. I.aagwa er Vrm. Nam Vrm. Na». 1 Mei 5.1) 5.35 10.47 11.10 2 5.47 6.11 11.29 11.51 3 6.80 6.54 0.18 4 7.19 7.47 0.38 1.01 5 a 8.22 8.51 1.31 2.07 6 9.88 10.14 2.43 3.32 1 11.00 11.36 4.13 5.03 ADVERTENTIEN.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2