SAMOS PRIMA ONS NIEUWE FEUILLETON. N°. 51. Vrijdag 50 April 1926 115e Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. DE VOLKENBOND. 85 FEUILLETON DE VROUW ZONDER HART LEERGELD. roelof wiebein ga GhKade24 Goes.1ki.JSJf REGENJASSEN en MOTORKLEEDING ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Uwe Redactie, aldus Jhr. van Karne- beek in „De Volkenbond", vraagt miij, met het oog op de stemming, te Genève door de laatste gebeurtenissen gewekt, of er ook naar mijne meaning reden is tot ontmoediging en of ik daarover iets wil zeggen. Ik voldoe aan dit verzoek gaarne en wel omdat ik geloof, dat daarvoor inderdaad geen reden is. Ik beweer dit, niet omdat het er voor een Minister van Buitenland sche Zaken zoo' bij behoort zich in dezen zin uit te laten, maar op grond van mijp overtuiging. De vraag is hoe men den Volkenbond z.efc. Zij die dachten, dat met de stichting van den Volkenbond meteen de wereJl geest en de werkelijkheid veranderd zouden zijn, vragen zich natuurlijk af hoe allerlei din gen, die teleurstellen, zijn te verklaren. Wanneer men evenwel begrijpt, dat d t het geval niet kon zijn, dan ziet men de - verschijnselen anders. De be teekenis van den Volkeiibond ligt daarin, dat, in te genstelling met vroeger, de wereld thans een gelegenheid rijk is geworden, waarin de verzoenende factoren, die zich in de statensamenlleving doen gelden, niet inci denteel en toevallig, maar permanent op den grondslag van een vaste orde tot ont wikkeling kunnen komen en worden ge* organiseerd. Dit is een gewejdige voor- uilgang. Natuurlijk werd daarmede aan andere factoren niet het zwijgen opge- getegd en was het te verwachten, dat ambities, belangentegenstellingen, uiteein- loopende historische en cultureele tradi ties en opvatting, kor lom het geheele com plex van tenidenzen, dat in de politiek tot uitdrukking komt, ook in den Volken bond om den hoek zou komen kijken en zich aldaar zou doen gelden. Zelfs was het te verwachten, dat deze factoren, wier kracht niet was gebroken, nu en dan de overhand zouden krijgen en de andere in de schaduw zouden stellen. Maar ligt daarin een grond om aan dein Volkenbond te gaan wanhopen. Ik ge loof het niet, omdat ook de Volkenbond zelf een eisch der tegenwoordige wer kelijkheid is. Alleen dan loopt de bond gevaar, wan neer hij de werkelijkheid miskent. De geschiedenis geeft een proces te zien van onafgebroken verandering ep vervorming. Intusschen is aan het stelsel van den bond het beginsel ten grondslag gelegd van onvoorwaardelijke, door sancties ge- een belegen, zuivere wijn in luxe rietverpakking voor f 1,10. Firma J. A. L. G. WITTE :- Wijnhandel Goes Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG Ik rilde even, knoopte mijn mantel dicht. De agent die chauffeuren kon, zou den race-wagen, waarin verder niets bij zonders werd gevonden, naar de stad brengen. Wij gingen weer verder, reden Utrecht in. „Hoe laat is het? Half elf. Dan kun nen wij nog even langs het bureau rijden. Barendse kan er net zijn. En de circus voorstelling is immers altijd om halftwaalf afgeloopen „Neen, even voor elf", zei. ik. Ik her innerde het mij nog zeer goed. „Dan is het beter, dat wij maar direct doorrijden. Ik had nog even willen vra gen wat de inspecteur op den vermoorde heeft gevonden. „Dat zal wel niet veel bij zonderszijn", antwoordde Arthur. „Alles, wat voor hem gevaarlijk zou kunnen zijn, zal hij wel hebben vernietigd. En van die effecten is hij al ontlast." Er ontstond een stille. Wij kwamen nu aan het slotbedrijf van het drama. Straks zouden wij de proef op de som krijgen. waarborgde handhaving van een bepaald, na-oorlogsch, territoriaal status quo, zon der dat afdoende in eene oplossing is voorz.en van het probleem van de on houdbaar en gevaarlijk geworden situaties. Hierin is een zwak punt gelegen, dat meer reden tot bezorgdheid geeft dan 'het vraagstuk van de samenstelling van dein raad, hoe belangrijk dit ook moge zijn. Maar ook ten aanzien van dat punt zal die tijd op den duur wel raad schaf fen en het besef van de groeiende inter nationale saamhoorigheid en afhankelijk heid de noodige correctie aanbrengen. Voorloopig is er reden om reeds meer dan tevreden te zijn over hut vermogen, dat de bond getoond heeft te bezitten om zich met succes bij acute conflicten te doen gelden en de daaruit voor den vrede voortspruitende gevaren te keeren. Wan neer de bond op dat stuk diligent blijft en er voor zorgt, dat de noodige machi nerie tot onderzoek en regeling dadelijk in werking kan worden gesteld in het licht der openbaarheid, dan is daarmede in het belang van den vrede reeds zeer veel bereikt. Het verleden is in d:t op zicht bemoedigend en men kan op du be- teekenis van den bond te dien aanzien het l cht niet genoeg la'.en vallen. Wat hier ook van zij, hoofdzaak is, in het algemeen aan de gedachte vast te houden, dat al mocht er op Volkenbonds- gebied het een en ander niet naar den zin gaan, de Volkenbond daarmede nog n.et is veroordeeld of heeft afgedaan. Hij is er en hij heeft zijn laatste woord nog met gesproken. Hij zal echter 0111 tot zijn volle recht te komen, universeel moeten worden, en ik geloof, dat dit op den duur zal geschieden. Het is een voordeel voor de „wereld hervormers" van dezen tijd, dat het groote publiek zoo kort van geheugen is. Velen herinneren het zich stellig niet meer, hoe in het Socialisatio-debat, dat in 1919 in onze Tweede Kamer werd gehouden, een van de Kamerleden met eeoig vertoon van blijden trots een stapeltje wetten toonde, de Socialisafcie-wetten van den nieuwen revolutionairen Oostenrijkschem Staat. Het is ook nog niet zoo lang gele den, dat een vakvereunigiugsleidur op het groote voorbeeld van deze wetgeving wees. Thans doet men dit niet meer, omdat de socialisatie in Oostenrijk een volmaak te mislukking beteekent. In de brieven van dein Wecnschen cor respondent der „Maasbode" vinden wij de geschiedenis van het bankroet van het arsenaal, het troetelkind der socialistische hervormers. Vóór de revolutie diende deze kolos sale inrichting tot het smeden van wapen tuig; van nu af aan zou het onder de lei ding van de socialistische vertegenwoor digers der arbeiders een modelinrichting worden tot het maken van nuttige voor werpen. Welk een omzetting: van den oorlog tot den vrede. Als er ooit een goe de kans was tot het welslagen eener so- In welk wespennest waren wij bier in Holland verzeild geraakt! Wat zou tante Jane opkijken, als ik later alles aan haar zou vertellen, gezellig in een causeuse neergevlijd en met een smakelijk kopje thee en een knapperig biscuitje voor me. Maar nog waren wij niet aan het einde van ons werk. In zekeren zin moest het mog beginnen. Voor het eerst kwamen wij nu van aangezicht tot aangezicht tegenover daadwerkelijke tegenstanders te staan. Zoo wel voor Arthur als voor mij was het ge vaar nog lang niet geweken. Dit tweetal was tot alles in staat. Dat hadden zij meermalen bewezen. Zelf bleven zij ach ter de schermen, maar hun handlangers volvoerden hun bevelen met buitengewone stiptheid. Misschien zouden zij, nu zij zelven di rect werden aangevallen, hun vrijheid duur verkoopen. Milly Raven was niet iemand, die men ongestraft te na komt. Ik begon bang te worden. Meer voor Arthur dan voor mij zelf. Ik zag hen staan tegenover de paardrijdster, beiden de armen gekruist voor de borst, hun oogen drongen in elkander, geein van bei den sloeg ze neer. Daar blonk plotseling een dolk in de opgeheven vuist van de vrouw. Ik wilde mij voor Arthur wer pen, maar sterke armen hielden mij tegen. Het wapen plonste in Arthur's borst. Zij trok het terug en werd door eenoge agenten ovjermand. Maar Arthur lag in het zaagsel, terwijl het bloed zijn blank overhemd rood kleurde. Ik zag mijzelf voorover storten over zijn lichaam en SPECIAAL ADRES VOOR: Zichtzendingen op éanvraag. cialistische onderneming, dan was Let hier. Men beschikte over reusachtige voorra den, bezit van den Staat. En de Staat zorgde met groote liefde ook voor deze proefneming. Sedert d en zijn zeven jaren verloopem en in dien betrekkelijk korten tijd is men er in geslaagd, al.es leeg te plunderen en de heele zaak passief te maken. De arbeiders vulden Sfet leger der werk- loozen aan. Het bankroet is er nu. De werklieden werdun afgedankt, maar „de vertegen woord.gors van dun werk man' de leiders, zijn er bijtijds tusschen- uit gesprongen, na te voren gezorgd to hebben voor pensioen op hun ouden dag. Het is een droeve geschiedenis. Maar liet leergeld wordt betaald, doch de les niet ter harte genomen. V/ij kunnen echter niet beter doen, dan af en toe het enthousiasme van het begin in herinnering te brengen en op het leergeld te wijzen, dat inzonderheid door de arbeiders moet worden betaald. BUITENLAND. OVERZICHT. De schadeloosstelling der vorsten. Met de kwestie der schadeloosstelling van de Duitsche vorsten, die de gemoe deren onzer Oostelijke naburen al ge- ruimen tijd in beroering brengt, wil het niet erg vlotten. De voorioopige schermut selingen zijn achter den rug en het eigen lijke gevecht om het bezit der vorsten huizen is thans begonnen. Eg juridische commissie van den rijksdag heeft haar beraadslagingen over het z.g.n. compro mis-ontwerp gestaakt, nadat maar al te duidelijk was gebleken, dat men 'het over dit ontwerp toch niet eens zou worden. In elk geval zal geen nieuw ontwerp wor den ingediend, voor het referendum over het voorstel tot algeheele onteigening van de socialisten en communisten gehouden is. De debatten over dit voorstel zijn in den rijksdag begonnen. De twee voornaamste woordvoerders waren de socialist Rosenfelid en graaf Westarp, de vertegenwoordiger der Duitsch-nationalen. De heer Rosenfeld noemde den dag van behandeling van het ontwerp een dag van beteekenis in de geschiedenis van het Duitsche parlementarisme. Voor de eer ste maal heeft het Duitsche volk biij het parlement aangeklopt om door rechtstreek- sche wetgeving ziijn wil door te zetten. hoorde mij luide kreten slaken. Het was mijn opgewonden verbeelding, die mij dat alles voor oogen tooverde. Maar toch trilde ik en een droge snik ontsnapte aan mijn borst. Arlhur sloeg zijn arm om mij en drukte zich tegen mij aan. In zijn omarming werd ik rustiger, voelde ik mij veilig. Er kon immers mets gebeuren? De politie was toch bij ons! Het was de taak van die mensc'hen ge vaarlijke misdadigers te knippen en ons te vrijwaren voor alle mogelijke onaan genaamheden. Zij moesten ons bescher men, zoo noodig ten koste van hun eigen leven. Wij hielden stil voor den ingang van het circus. Acl>ter ons stopte de race wagen. „Haal oogenblikkelijk vier agenten hier", zei de hoofdcommissaris tot den man aan het stuur. Wij namen vier loge en de man aan de cassa, die zat te slapen, keek of hij het in Keulen hoorde donderen. Stel u voor: vier loges, een kwartier voordat de voorstelling is geëindigd! Die gekken kwamen natuurlijk voor de illustere Milly. Ja, daar had de man schoon gelijk in. Voor haar kwamen wij, maar toch niet in den zin, welken de man aan. de cassa bedoelde. Met knikkende knieën volgde ik Arthur. Wij bleven maar staan, 1iet was wer kelijk niet de moeite waard om nog te gaan zitten. Maar was het wonder, dat ik zwaar op Arthur's arm leunde. We brengen het portret van me vrouw Mary Roberts RinriSiart, de schrijfster van het nieuwe feuilleton „De Wenteltrap", dat dezer dagen in ons blad zal verschijnen. Mary Roberts is in die Ameri- kaausche stad Pitssburgh geboren, zij werd opgeleid tot verpleegster, trouwde op 20-jar.gan leeftijd met Dir. Stanley Rinelhart, die eerste chirurg was in het ziekenhuis, waar zij verpleegde. Eerst toen zij dien leeftijd van dertig jaar hacl bereikt, kreeg mevr. Roberts de lang begeerde gelegen heid boeken te gaan schrijven. Haar eerste boek was „De Wenteltrap en het had zulk een overweldigend succes, dat Mevrouw Roberts' toe komst als schrijfster voor goed ver zekerd was. Niet minder dan vijftien millioen exemplaren werden van dit boek in alle talen verkocht. Heel die wereld is het rondgegaan op een zegetocht eimfhet is te begrijpen, dat wij niet ge aarzeld hebben de feuilleton-auteurs rechten van dit spannende werkte koo pen toen zij ons werden aangeboden. Haar roman „De Wenteltrap" werd later als tooneelstuk opgevoerd in New-York en Londen en had groot succes. Sommige critici zijn zoover gegaan, haar de meest suc cesvolle romanschrijfster ter wereld te noemen. Spreker beschouwde dit als een triomf voor de Duitsche sociaal-democratie, die sinds het bestaan van de republiek ver kondigd heeft dat de wil van het volk de opperste wet moet zijn. Het is ongelooflijk wat van het Duit sche volk wordt geëischt. Niet alleen wil len de Duitsche vorsten hun geheele bezit terug hehiben, maar men wil ook aan En- gelschc prinsen bezittingen toewijzen en men eischt, dat het Duitsche volk voldoet aan de eischen van de maitressen van den gewezen hertog van Mecklenburg. Er 19 - HOOFDSTUK XVI. Aan de trapéze. De circus-kapel speelde een mooie wals, zacht gleden de klanken door de ruimte. Het gegons van het publiek, dat weer zeer talrijk was en den kleurigen mozaikwand vormde van de kom, waar van het witte zaagsel de bodem was, liet zich hooren. Het was een melancholieke wals; er klonk teleurstelling in en een beetje ver bittering, als had de componist op den morgen, dat hij de muziek voer het eerst op zijn vleugel speelde, het eerste zilveren haar in zijn zwarffc kunstenaars-lokken ontdekt. En de trommel sloeg doffe roffeitjes, als de regen op de zinken tafeltjes in een verlaten café-tuin. Maar dan juichten plotseling de klan ken; sprongen als op vlugge dansvoeten van de veriioogtng af naar beneden. Her dacht de componist de avonden, dat hij gekeken had in de donkere oogen, als verre oogen van een geliefde vrouw 't Was of in den tuin de zon nu scheen en de vogels vroolijk kwinkeleerden en de paartjes kwamen binnengeslenterd, ter wijl het parelend lachen van de meisjes ?Het was een wonderlijke wals! Daar ging het licht uit. Het geheele circus was een eogenblik in het donker gehuld. Het stemmengezoem verstomde, het publiek wachtte met ingehouden adem. Een bundel wit licht schoot neer op ook een Russisch generaal, die in den oorlog tegen Duitschiand heeft gevochten, die zjjn deel thans opeischt. Als do Duitsch-nationalen de eischen van dezen man willen steunen kunnen de sociaal democraten het slechts toejuichen. Voor het overige is de houding der nationalisten duidelijk. Het is hen niet om do millioe- nen maar om de kroon te doen. (Leven dige instemming links). Is het inderdaad recht, dat men een giewezen vorstenhuis een vierde deel van het grondgebied van een geheelen bond- de rood-fluweelen portières, die door onzichtbare handen vaneen geschoven wer den. Milly Raven werd zichtbaar. Zjj was stralend sdhoon. Het zwarte tricot omsloot haar slanke figuur; de fraai ge vormde beenenhaar voeten waren ge stoken m zwarte lakschoentjes. Verblindend wit staken armen, hals en schouders af tegen dat zwarte om hulsel. Ditmaal droeg Milly geen enkel ver siersel. En z.ij was nog mooier dan den eersjten keer, dat ik naar had gezien; nog triomfantelijker. Zij geleek meer dan ooit op een Car men, imet haar wilden, kroezigen haardos, haar oogen, die fonkelden als gitten, en haar bloeienden mond, verlokkend rood en vochtig. Zij breidde haar armen uit naar het publiek; haar armen, die waren als le vende witte slangen, en z,ij scheen in één beweging de duizenden toeschouwers tc willen omhelzen in één doodelijke om knelling. De menschen applaudisseerden als dol. Nu glimlachte zij. Triomfantelijk, met in haar groote, donkere oogen glanzen van. genot om die geweldige huldiging. Het publiek scheen dol; men schreeuw de, klapte, stampte; het was een leven, waarin de walsmuziek even verdronk. Bloemen vielen aan Milly's voeten neer. Met een bevallige beweging raapte z(ij een theeroos op en stak deze in haar kapsel. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1