Zaterdag 1 Mei 1926, DEN INBOEDEL, Tentoonstelling Ambachtsschool en Vakschool vöor Meisjes was behoorlijk verzorgd. Mej. De Graaf, die de sopraan-solo's zong, en dhr. Giesen de bariton-solo's, verleenden op zeer verdienstelijke wijze hun medewerking, vooral laatstgenoemde. Heel mooi klonk 't aankondigen van den morgen. Het daghet in het Oosten het lichtet overal. Gaarne verleenen wij het door dhr. Tam- minga gevraagde excuus voor de kleine vlekjes in de sopraan-solo's van mej. De Graaf, welke op het laatste moment de eigenlijke soliste, mej. Jo v. d. Peij), moest vervangen en haar dus de noodige tijd voor studie ontbrak. Mej. M. Maniihardt vervulde op te waarleeren wijze de pianobegeleiding. Ook het orkest viel zeer te loven. Het Poco Adagio Cantabile uit 't Kaiser- kwartet van Jos. Haydn, werd erg gerekt en helzelfle motief op een ander thema te dikwijls herhaald. Heel mooi was ech ter Andante en Menuet van Mozart wat getuigde vau veel studie. Na de pauze werden nog eenige kleine nummers gezongen waarvan Vogelenbrui loft gebisseerd moest worden. In de pauze werden de dameB Mannhardt en De Graaf een mooie bouquet aangeboden. N» dl iop der uitvoering braobt dhr. Kloosterman dank aan den voorz. van O.B.K. voor de waardeerende woorden lot hem gesproken en gaf de verzekering dat O.B.K. steeds op zijn steun kan blijven rekenen. Hij drong bij het publiek aan op meerdere steun voor de vereenigiug en hoopte dat Oefening baart kunst" steeds zal blijvende draagster van het Hol- landsche lied. Landbouw-Biosccop. Zaterdagavond was de bioscoop De Landbouw zoo goed als uitverkocht. Eu geeu wonder 1 De advertentie in ons blad vermeldde niet minder dan drie hoofd nummers. Na eerst verschillende kijkjes van «hier en daar" en over EZ ölogie" aanschouwd te hebben, welke opnamen in natuurlijke kleuren werden weergegeven, kwam als eerste hoofdnummer„Voor de eer van haar vader", een r. lprent welke alle be wondering afdwingt, niet alleen wat bet spel betreft, doch k om de prachtige opnamen van de streek (Alaska) waarin dit stuk speelt. De Prramount-film „De stad die nooit slaapt", is er een, wisraan kosteD noch moeiten gespaard zijn. Alleen een lijkje in de dancing van Moeder O'Day, waar de „groote lui" den nacht door brengen, Iaat zien, hoeveel rijkdom daar tezaam is gebracht. Deze film alleen is reeds een gang naar de bioscoop waard. Tot slot als derde hoofdnummer //Dy namiet Dan" (Max Donald). Deze film demonstreert op ondubbelzinnige wijze den moed, en de enorme kracht van den artis'. Een met zorg samengesteld programma. Damkapiocnswedstrijd voor Goes. Heden Vrijdag had de eerste ontmoeting plaats en verliep als volgt dhr. Jac v. ZwedenA. Korstanje 11 dhr. J. Kramerv. Kalmthout 1- dhr. I. v. HoateJ. J. Suoodijk 02 Aanbesteding. Hedenmiddag is door B. en W. dezer gemeente herbesteed het bouwen van 20 kleine arbeiderswoningen aan den West- havendyk. Ingeschreven werd doorW. v. d, Linde te Kattendijke f 41000 tl. Kos ten Czn. te Wemeldinge f44838; J. L. Alewijn te Hoedekenskerke f43500; P J. Weijts le Bergen op Zoom f45375 Th. J. van Doorn te Krabbendijke f 45397 A. Soffers te Hoogerheide f43400; W. J. van Doeselaar en M. F. Goedemondi te Goes f46500 Fa. J. ,M. J. Schrij ver en Zn. te Goes f42375 H. van Sabben te Goes f46950. De gunning is aangeLouden. BINNENLAND. Minister Lambooij. Een der correspondenten van'*de „N. R. Ct." meldt, dat hy op een vraag aan minister Lambooij, of zijn wederoptreden als minister van oorlog, ad interim vas marine, er op duidde, dat de minister op eenigerlei wijze met betrekking tot het gezantrcbap aan het Vaticaan van stand punt veranderd was sedert bij om dezelfde quaestie zijn ontslagaanvrage had inge diend, ten antwoord heeft gekregen, dat dit niet het geval was. Deze zaak was voor hem, na de laatste beslissing der Tweede Kamer, van de baan, en toen de minister-president in 's lands belang een bercep op hem had gedaan, meende de beer Lambooij zich hieraan niet te mogen onttrekken. Aan de commentaren der pers betref fende het aftreden van den heer van Royen als minister van Oorlog en diens vervanging door den oud-minister van Oorlog, dei heer Lambooy, ontleenen we het volgende De /,N. R. Ct." (lib.) is van meening, dat men, wat het bedanken van den heer van Royen betreft, niet zoozeer met zake lijke dan wel metjpersoonlijke bedenkingen te doen heeft. Indien dat zoo is, kan het besluit van den heer van Royen niet verwonderen. Het blad wijst er op, dat behalve de heel Colijn er tot nu toe nog nooit iemand hier te lande is gevoudeu, die de uiterst zware taak, die voor hel hoofd van een departement van Lands verdediging weggelegd is, heeft op zich durveD nemen. Voorts heeft het de aandacht van het blad getrokken, dat 't juist de hetr Lambooij is, een van de vier katholieke ministers uit het kabinet-Colyn, die de verantwoordelijkheid van de leiding van hun departementen niet langer vermoch ten te dragen, toen de Kamer niet laDger bereid bleek, een gezant bij den Paus te Het blad zegt dan //Het heele conflict van November koml hierdoor in het juiste licht te staan. Zoo nog iemand mocht twijfelen, of ds ontslag aanvrage van November wel noodig wss, of er inderdaad eenig landsbelang mee was gemoeid, dan heeft hij thans eeD ondubbelzinnig antwoord gekregen van niemand minder dan den heer Lambooij zelf. Zijn nieuwe aanvaarding van de leiding van het departement is de daad, waarmee zijn protest van November als nietswaardig verloochend wordt". Het //Alg. Handelsblad" (lib) oordeelt dat men met deze verwisseling geen slechten tuil doet, zonder daarmee op de kwaliteiten van den heer van Royen te willen afdingen. „Een man als de nieuwe minister beschikt ongetwijfeld over meer prestige en bij den stand der defensiezaken in ons land is dat een factor van groote heleekenis. Ook vóór zijn ministerieel avontuur werd de staf-officier Lambooij een man van gezag geacht, niet slechte by degene*,, die zyn politieke overtuiging of zijn opvatting in militairibus deelden en tegen het niet overdreven deskundig dilettantisme, ook in het parlement in defensiezaken zal het woord van iemand als de heer Lambooy heel wat meer ge wicht in de schaal kunnen werpen dan dat van iemand als prof. van Royen ondanks diens .verschillende hooggewaar deerde kwaliteiten Dat achten wij vooral van belang, omdat naar onze meening een weermacht voor ons land voor af- zienbaren tijd een noodzakelijkheid is. Laat ons den heer van Royen dankbaa zijn, dat hij in allesbehalve aangenam omstandigheden bereid bleek hit zijne te doen tot beëindiging van de veel te lang durende crisis." Een goéde controle. Te Delft heeft de politie Zaterdag een scherpe controle gebonden over de motor rijtuigen. Voor de inrijpoort van het bureau aan de Oude Delft deed een daar geposteerde agent alle passeerende auto's stoppen. Op de ruime binnenplaats hield de lechnische dienst inspectie over remmen en stuurinrichtingen. Verschillende over tredingen weiden geconstateerd bestuur u'era die niet in het bezit bleken van rij of nummerlewijs, kenteekens, welke niet aan de eischen voldeden, remmen die niet deugden, etc. Den bestuurders werd mede gewezen op de bepalingen betri-ffendt de maximum snelheid. Deze controle bleek zoo doeltreffeod, dat het voornemen beslaat, deze op ver schillende tijdstippen van den dag te herhalen. Poes ,a 1 s pleegmoeder. Een poes. en een k-inijn, toebehoorende aan den heer Kappetein, Zuidwal te Den Haag, waren onlangs beiden in het kraam bed gekomen. Maar het konyn mocht zich niet hug in de moederweelde ver heugen en stierf kort na de groote ge beurtenis Hsar zeven kindertjes bleven onverzorgd achter. Geïnformeerd werd of een buur-konyn zich niet over het ver weesde kroost kon ontfermen, doch dat bleek niet het geval te 'zijn. Toen heeft men de zevep' weesjes maar bij moeder de poes gelegd. Het was een experiment wie kon vooru.it weten wat het roofdier met de kleine knaagdiertjes zou uitvoeren Bij poes zegevierde het moederlijk ge voel. Naast, ouder en boven de twee poesjes liggen nu de zeven konijntjes, die door hun pleegmoeder even vriendelijk belikt en beaaid woiden als de jonge katjes. Maar de „eigen kindtren" zijn grooter en steviger dan de pleegkinderen en duwen dezen weieens opzij als zij willen doen wat bij jeugdige zoogdieren te doen gebruikelijk is. Moord-aanslag. Een 29-jarige juffrouw te Amsterdam had, terwijl zij jarenlang vriendschap had onderhonden met een 29-jarig visch- koopman, den laatsten tijd relaties aan geknoopt met eén Curaijaoer. Deze om gang had reeds geruimeu tijd het ernstig misnoegen van den vischkoopman gewekt. De vischkoopman had dan ook besloten, een .einde aan de geschiedenis te maken en Donderd?gavond heeft hij zijn vroegere vriendin de pertinente vraag gesteld, of zij haar verstandhouding met den Cura- paoer al dan niet wilde verbreken. Toen de juffrouw verklaarde dit niet te zullen doen, trok de vischkoopman een mes en bracht haar ernstige steken in rug, borst en buik toe. De getroffene werd per auto brancard naar het Binnengasthuis ver voerd, waar het noodzakelijk bleek haar onmiddellijk te cpereeren. Haar toestand is zorgwekkend. De dader heeft zich bij de politie aan gemeld. Hij is in arrest gesteld. Een gevaarlijk heerschap. Zaterdag kwam een Duitseher op het politiebureau aan de Groote Paau wensteeg te Rotterdam vertellen, dat hij in een danszaal aan den Schiedamechendijk een Oostenrijker ontmoet had, die hem had toevertrouwd van plan te zijn, een inbraak te gaau plegen en die hem uitgenoodigd had, hem bij dit misdrijf te helpen. De plannen van den Oostenrijker zou den de volgende zijnOp een nacht zouden hij en de Duitseher probeereu in te breken by een goudsmid, die aan den Schiedamschen dijk woont. Voor het ge- al zij gestoord zouden worden, zou hij uiet aarzelen, van zijn revolver gebruik te maken. Wanneer de iubraak gelukt was, en zij een belangrijke buit hadden veroverd, zouden zij nasr de Maas gaan, waar hij een groote motorboot wist te liggen, die des nachts meestal onbewaakt is, indieD er onverhoopt wel een waker was, zouden zij dezen overvallen en vast hinden. Daarna zouden zij met de motorboot wegvaren en probeeren, Londen te bereiken, waar zy de buitgemaakte sieraden zouden ver- koopen. De politie vond dit verhaal wel wat fantastisch, maar trok toch op onderzoek uit. Het gelukte, den Oostenrijker te vinden, die de 21-jarige bankwerker Th. B. uit Weenen bleek te zijn. Op hem werd een re -olver met zes scherpe patronen gevonden, twee trossen tonw, benevens een nieuwe Baedeker van Londen. De man is aangehouden. Snippers. Over de a'geloopen week, eiudigende 22 April zijn in Nederland, uitgesproken 65 faillissementen tegenover 73 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 April 1926 1189 faillissementen tegenover 1356 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) „Oefening baart Kunst". M. de R., Beleefd verzoek ik U een-ige plaats ruimte voor onderstaande regelen. Bij voorbaat vriendelijk dank. De zanigvereenigi-ng „Oefening baart Kunst" heeft Vrijdag ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een uitvoering gege yen, die uitstekeed geslaagd mag worden genoemd. Het moet voor het bestuur dezer vereeniging een tegenvaller zijn ge weest dat de zaal niet te klein is ge bleken. Wat de oorjzaak daar van is? Daarover wil ik niet -uitwijden, doch ik geef liet bestuur in ernstige overweging zoo spoe dig mogelijk een volksopvoering te geven tegen matigen prijs. En tenslotte een op wekking aan het kunstlmininieind publiek van Goes en omgeving, deze uitvoering bij te wonen. Een vereeniging die tien lange ja ren het „hoofd boven water' heeft weten te houden en het HolLandsche lied heeft helpen hoog houden, heeft m.l. bij de herdenking van het tweede lustrum een warmere hulde verdiend. A, Noodslach tingen. Een belanghebbende vraagt beleefd plaatsing van onderstaande in Uw blad. Waarvoor vriendelijk dank. Het gebeurt meermalen, dat er in het n-oo'dslachthuis slachtingen van runderen, varkens enz. plaats hebben, en dat het goedgekeurde vleesch m.i.--veel te duur verkocht wordt. Dat zou' niet zoo heel erg zijn, als het in de verschillende dorpen zelf, zooafe in de Wilheihninapolder ver kocht werd, waardoor die menschen kun nen profifceeren van die noodslachtiugen, vooral ook, omdat die noodslachtiugen be trekkelijk weinig voorkomen. Zoodra de z.g. koud-slach-ters vernemen dat er een n-oodslachting is geschied, snellen zij er heen en koopen het vleesch voor heel wei nig en verknopen het in de stad heel duur, wat hun groote winsten, opbrengt. Wat een oneerlijke concurrentie, waarte gen een gewone slager niet op kan,I Wenschelijk^zou het zijn dat de prijs van overheidswege bepaald werd, te be- oordeelen naar de kwaliteit. Nu blijven de slagers in Goes, zo-oals bij noodslach- tingen, met hun voorraad zitten. Wensclie- lijk zou het zijn dat de gemeente om de oneerlijke concurrentie tegen te gaan, ha de keuring een prijs vaststelde, waarvoor het uit nood geslachte vleesch mag wor den verkocht. Dan pas komt er een z-uivere toestand en kan ieder inwoner naar keus al of niet profi-teeren van de noodslachting. EEN BELANGHEBBENDE. T. b. c.-bestrijding. Mogen we Uw aandacht vestigen op de in dit blad voorkomende advertentie aangaande de Emmabloem-collecte? Die collecte is bestemd voor d T. b. c.- bestrijdmg in Goes. Van de opbrengst gaat niets buitan de gemeente. Vooral daarom verwondert ons het steeds achter uitgaand bedrag, dat gecollecteerd wordt. Waar Goes altijd gewoon is royaal te geven voor no-oden elders, do-en we een dringend beroep op aller steun voor eigen nood. Een groot aantal lijders van alle gezindten wordt gesteund, kinderen wor den verzorgd. Het kan alles nog ruimer, als de gaven mild vloeien. Een kring dames was bereid de col lecte te houden. Stel hen niet teleur, maar geef mild. Namens de T. b. c.-commissie: D. D. VAN DEN BOUT, Voorzitter. P. J. STEINZ, Secretaris. WEERBERICHT. H-oogste barometerstand 775.2 te Abis- ko. Laagste barometerstand 751.7 te Yar mouth. De verwachting tot den avond van 27 dezer luidt: matige Z.W. tot Z.O. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen o-f onweer, zelfde temperatuur. KUNST EN WETENSCHAP. Ellen Key. De bekende Zwesdsc.be schrijfster, Ellen Key, is gisteren te Stockholm in den ouderdom van 77 jaar overleden. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. April: 27 Goes, varkens, de Wilde en Heij- boer. 27 en 11 Mei, Bergen op Zoom, hof stede met bouw- en weilanden te Ierseke; poldergrond te Woens- drecht, Goderie. 28 Heinkenszand, koffiehuis- en win kel-inventaris, van Cleef. 28 Schore, woonhuizen en erf, Pilaar. 28 Kloetinge, woonhuis en erf, Pilaar. 28 Kloetinge, inboedel, Pilaar. 28 Goes, inspan, de Wilde en pleijboer. 28 Kapelle, 2 woonhuizen met schuur en erf en bouwterrein, Kram. 29 Kloetinge, koeien en vaarzen, de Kok 30 Wolfaarts-diijk, afbraak, van Disseil Mei: 1 Krabbendijke, inboedel en winkel inventaris, de Kok. 5 Kwadendamme, galanterieën, de Wil de en Heijboer. 6 Wo-lfaartsdijk, galanterieën, de Wilde en Heijboer. 7 Zuid-Kraaijert, afbraak woonhuizen de Wilde en Heijboer. 7 Goes, inboedel, Pilaar. Juni Nisse, hofstede met bouw- en wei landen, van Dissel. Juli: Nisse, veldvruchten, van Dissel. Augustus Nisse, bóeren-inspan, van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April: 26 en 27, Landboiuiw-Biosooop, „Voor de eer van haar vader „De stad die nooit slaapt" e-n „Dynamic Dan 27 28 en 29, Prins van Oranje, „De Distel", Onderling Kunstgenot. Mei 6 Prins van Oranje, Ingelandenverga dering, Breede Watering. 18 Prins van Oranje, volksconcert,Toon kunst. 19 Prins van Oranje, concert, Toon kunst. AANBESTEDINGEN. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Huw.-afk.Adriaan Cornells Potter 23 j. jm. en Pieternel'.a Adrian a V boom 23 j. jd. te Poortvliet; Pie'.er Adri aan Buijs 27 j. jm. te Middelburg en Helena Elisabeth Does 28 j. jd. Overleden te Rotterdam: Nceltjc Oss - waarde 73 j. weduwe van Hendrik Vcn- tevogel. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 26 April 1926. Vlasaanvoer 24500, Blauw f 0,90 a f 1,35, 5900 geel f 0,95 a f 1,85, 7000 Gro ningen f 0,90 a f 1,10, zoet f 0, 10000 wit f 0,85 a f 1,,4150 dauwroot f 0,85 a f 1,05. Ajuinaanvoer groot, Pootajuin f 0,a f 0,per 100 K.G., Groote f 0,a f 0,holtandsche f 0, a f 0,kleine f 0,a f 0,sjclot-te f 0,a f 0,extra f 0,a f 0, egyptische f 5,60 a f 6,50. Aardappelen Zeeawsche eigenheimers f 1,80 a f 2,20, Poters f 0,a f 0,—, Bonte f 0,a f 0,Brielsche f 0,a fO,Zeeuwsche bLuwe f 0,a f 0, Bonte en Blauwe f 4,a f 4,50, Weet- landsche zand f a f Poters f 0,a f 0,Klei f0,— a f 0,—, Granen buileulandsehe, kalm. Meel f 20,a f 0Mais mixed f 0, a f 0,Haver Canada f 11,75 a f 0, Mais Laplata f 178. Binnenlandsche: Tarwe nieuwe f 14,50- a f 14,85 v Voer a Gerst chevalier 10,50 a 11,25 Karwijzaad 22,a 23, Kanariezaad a Koolzaad 27,a 28, Maanzaad a Lijnzaad (voer) 15,a 16, Lijnzaad (zaai) 19,a 21, Boekweit (Fransche) 10,75 a (Russische) 13,a Haver 10,50 a 11,50 Rogge 9,50 a 10,25 Erwten 10,a 16, Bruine boonen a Eieren 5,a 6,25 VARKENSMARKT RQTTL^iOAf"- Varkensaanvoer 1223, eerste kwaliteit f 0,76 a f 0,79, tweede 0,70 a f 0,74, derde f 0,64 af 0,68, licht f 0,af0,~, export f 0,74 a f 0,87, Redelijke handel. ADVERTENTIEN. Door ondergeteekende, Curator in het failiissement van CORNELiS VAN DE VELDE, koopman, wonende te 's Gravenpolder, is heden, 26 Apiil 1926, de eenige uitdeelingslijst gedeponeen ter Griffie der Arrondissements-rechtbank te Middelburg en van het Kantongerecht te Gies, om aldaar gedurende 10 dagen ter inzage der schuldeischers te liggen. De Curator Mr. H. C. J. ZAAIJER. Goes, 26 April 1926. Mei: 1 Goes, bouwen nieuw gedeelte vei lingsgebouw met bijkomende werken, C. van Maris. Deurwaarder J, M. DE KOK le Goes zal op 's namiddags 1 uur, aan het Woonhuis en ten verzoeke van dhr. A. DE BEL, te Krabbendijke, verkoopen bestaande uit: Boogkabinet, Stoelen, Tafels, Waschtafel, Machine tafel, Spiegels, Klokken, Ledikan ten, Veeren bed, Matrassen, Vloerkleeden, Matten, Zeil, Waschmachine, WascbStellen, Kleerkist. Trappen, Basóule, Glas- en Aardewerk, een Schuurtje en Varkenshok (voor afbraak), 8 Kippen, Kippenrén, Planken, een partij Geëmaill. goederen, Brandhout., enz. Voorts: makke Ponny, s jaar, eikenh. Leurkar. Paard en kar zijn inmiddels uit de hand te koop. 1876—1926. in het Gebouw van de Ambachtsschool aan de Westwal en in de Vakschool aan de Vlasmarkt te Goes op Vrijdag 30 April van 2—5 uur Zaterdag 1 Mei van 2—5 uur Maandag 3 Mei van 2—5 uur Dinsdag 4 Mei van 9 -5 uur TOEGANG OP ALLE DAGEN VRIJ. Steunt het Vakonderwijs door U op te geven als begunstiger.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3