1N°. 49. Maandag 26 April 1926 113° Jaargang. as FEUILLETON DE VROUW ZONDER HART ROELDfWlEBINEA GB KADI>24 Gc£s 7kt ï3Jf REGENJASSEN en MOTORKLEEDING ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, .Woensdag en Vrijdagavond. «HE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels -f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. De Franschen in Marokko. Primo de Rivera, de Spaansche pre mier, heeft niet veel verwachting van de thans aan den gang zijnde vredesbespre kingen in Marokko. De onderhandelingen wettigen, zei hij in een persgesprek te Madrid, niet veel hoop op succes. In een Fransch telegram over de jong ste samenkomsten der vredesgedelegeerden bij Oedjda, werd dezer dagen melding gemaakt van de verklaring van den Riff gedelegeerde Azcrkane dat „de Riff-kaby- len tijd willen winnen Tot dusver hebben de vredesbesprekin gen nog geen resultaat gehad. In de Fran sche Kamer is daarop de aandacht der regeering gevestigd door den socialisti- schen leider Renaudel. Hij wees op de geruchten, volgens welke de vredespoging in Marokko niet ernstig gemeend zoude zijn. Briand nam hierop aanstonds bet woord en toonde zidh zeer verontwaardigd over een voor Frankrijk zoo beleedigende on derstelling. „Men moest", zei de premier, „de commentaren van buitenlandsche, Frankrijk-vijandelijke bladen wantrouwen. Wij streven met Spanje slechts één doel na: den vrede zonder eenig verlan gen naar veroveringen. De Fransche regeering hoopt op een spoedig einde van den oorlog, maar stelt haar vredesvoorwaarden". Briand bracht vervolgens hulde aan de onderhandelaren, hij bracht een saluut aan de Fransche soldaten in Marokko. Wij moeten, zoo besloot hij, de actie der gevolgmachtigdein niet bemoeilijken met debatten, die ongelegen komen. Nog andere vragen van meer algemee nen politieken aard had Briand in de Kamer te beantwoorden, zoo o.a. over de fameuse vervalsching van Fransche bank biljetten in Hongarije en de jongste ver klaringen van den heer Mussolini. In zijn antwoord zei BriandHet spreekt vanzelf, dat volledig licht moet worden gebracht in de bankbiljetten- affaire, welke een ongelooflijke misdaad is van het internationaal bandielenwezen; de justitie mag hierin niet te kort schieten. 'Wat Italië betreft, hiermede onder houdt Frankrijk de beste betrekkingen. Italië bezit het bewind, dat liet zich zelf heeft gegeven en dit is geheel en al zijn zaak. Alle besprekingen tusschen Fransche en Italiaansche vertegenwoordigers heb ben zich door een geest van goede ver standhouding en van vrede gekenmerkt. Tusschen Frankrijk en Italië bestaat geen enkele onoverwinnelijke tegenstelling van belangen, hetgeen de hoofdzaak is voor een gnoote toekomst en samenwerking voor beide volken, elk op zijn manier. Zooals de toestand in Europa en in de over'ge wereld thans is, zal Frankrijk zonder nochtans de gebeurtenissen uit het oog te verliezen, een voortdurend vredies- bemiddelaar blijven. Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG „Ja", antwoordde Arthur, „het is een hypothese, maar gegrond op de natuur wet, dat het ijzer door den magneet wordt aangetrokken." „Das ewig Weiblicheglimlachte de hoofdcommissaris. „Wanneer mijn meening juist is, zul len wij dat gauw genoeg bespeuren", ging Arthur voort; „de paardrijdsterheeft niets te vreezen, hoogstens een verzoek om eenige inlichtingen omtrent de richting, waarin de vluchteling zich begeven heeft, van den kant van mijnheer". Een buiging naar den hoofdcommissaris. „Zij zal zeg- gien niets te weten, en een der Chineezen, die allen op elkaar gelijken, zal als de bezoeker worden voorgesteld. Alleen als Milly vlucht, maakt zij zich verdacht. Dus doet zij het niet en is zij vanavond te vin den in het circus. Het #jkt mij beter geen geen opzien te wekken en het onder houd met haar uit te stellen' tot na de voorstelling. Ik geloof -wel niet, dat zij zich erg zenuwachtig zou m^ken, maar haar beroep eischt nu eenmaal grooten durf en handigheid, en ik zou niet gaarne op mijn geweten willen hebben, djit 'ik Een belangrijke verklaring. In het Zuid-Afrikaansche parlement heeft Hertzog, de eerste minister, ver klaard1: Het zou dwaas van Zuid-Afrika zijn, eigen gezanten te benoemen, of schoon het misschien uit een politiek oog punt verstandig kan zijn op plaatsen waar dit noodig is, een eigen gezant of verte genwoordiger te hebben. Men moet niet probeeren meer op zijn schouders te ne men dan men dragen kan, maar daar En geland thans reeds te hunnen behoeve zooveel te dragen had, moest men waar de gelegenheid zich voordeed en hel Zuid- Afrikaansche belang dit eischic, bereid zijn eigen plichten en verantwoordelijk heden op zich te nemen. Het was onge twijfeld een van de belangrijkste proble men voor beraadslaging op de rijkscon ferentie. Gewagende van het verschil tusschen Smuts en hem zeide hij: „Ik zeg dat wij volstrekt vrij en ongebonden zijn, vol strekt onafhankelijk, even vrij als Enge land zelf, en als wij zoo dom waren dit te doen, zijn wij ook vrij ons van het rijk af te scheiden." Het Duitsch-Russische verdrag. Het rijkskabinet heeft zijn goedkeuring aan het Duiitsch-Russische verdrag ge hecht en den tekst definitief vastgesteld. Rijkspresident von Hindenburg heeft mi nister Streseman volmacht verleend om het verdrag te onderteekenen. Hedenmor- morgen zouden zoowel de commissie van buitenlandsche zaken van den rijksraad als van den rijksdag zich met het verdrag bezig houden. Daarna zou de tekst van het verdrag in de verschillende hoofdste den tegelijk worden bekend gemaakt. Het verdrag bestaat uit het hoofdge deelte en annexen, waarin bepaalde „de claraties" opgenomen zijn, over vraag stukken, die verband houden met den in houd van het verdrag. Hieruit blijkt reeds, dat het verdrag tamelijk uitvoerig is. Door den verrekijker. De berichten uit Cyrenaika zeggen, dat de Italiaansche troepen in liet zuiden van Djebel en het militair gebied van Ro- gal opstandige benden hebben terugge dreven, die vele dooden hebben achterge laten. De Italianen hadden 6 dooden en ongeveer 30 gewonden. Voor de geheele Italiaansche koop vaardijvloot is de verplichting ingevoerd om op de bekende fascistische wijze te groeten. Uit Warschau wordt gemeld, dat in het district Petrikau de gevaarlijke bandiet Panicz, die gedurende de laatste jaren talrijke moorden en beroovingen pleegde, neergeschoten is. Hij had voor het geroof de geld in Galicië een groot landgoed ge kocht. In een klooster te Loebny (Rus land), zijn de archimandriet Zjdan, ver tegenwoordiger van een kerkelijke bewe- de oorzaak was van een minder gelukkig optreden van deze circus-ster". Deze laatste woorden kwamen er ©enigszins spottend uit. „Ik stel dus voor „dat wij even naar het circus rijden, Ann zou dan even een propramma kunnen halen; clan kunnen wij zien wanneer Milly voor het laatst op treedt en dan zouden wij getuige zijn van haar succes. Het dient nergens voor beele voorstelling bij te wonen en wan neer het niet noodig is, is het beter geen slapende honden wakker te maken. Want dat deze hond kan grofhmen, heb ik laatst ondervonden bij een bezoek aan het circus. Ik mag voor mijn vrouw mij niet meer aan gevaren blootstellen." Wij gaven Peter order om naar het circus te rijden en ons gezellig electrisch verlicht salonnetje gleed toeterend door Utrechts straten. Het was omstreeks half tien, toen wij bij het circus stopten. Ik stapte uit. Op het groot© plein heerschte de schemering en in de verte zag ik de vage omtrekken van boomen en daken tegen de grijze lucht. Voor den ingang goot een booglamp een scheut van het licht naar beneden, op een groep nieuws gierigen; enkele jongens trachtten door de reten der tent nog wat te zien van de heerlijkheid, die in hun verbeelding opgloeide, dat de werkelijkheid in den regel tegenvalt, was vermoedelijk nog niet tot hen doorgedrongen. Ik kocht een programma aan de cassa SPECIAAL ADRES VOOR: Zichtzendingen op Aanvraag. ging, uitgaande van Oekraïnische bisschop1- pen, en een priester, Bazilefski, aanhan ger van deze beweging, vermoord. Vermoed wordt, dat deze moorden zijn gepleegd door Aanhangers van de orthodoxe kerk. Men heeft reeds iemand aangehouden, die verdacht wordt van medeplichtigheid. KOLONIËN. Overstroomingen. Er hadden overstroom'ngen te Probo- lingo en in Kraksaan plaats. Het water drong een meter hoog in de huizen. Zes personen zijn verdronken; veel vee is verloren gegaan. De grootste schade on dervonden de riettuinen en bruggenDij ken zijn doorgebroken. spuiting uitgevoerd moet worden als de vruchtjes ongeveer ie grootte van een erwt hebben. In elk geval moet echter gespoten worden zoodra de eerste sporen van de meeldauw zichtbaar z\jn. De meel dauw verschijnt het eerst op de bessen van de onderste takken, deze moeten van au af aan dus geregeld nagegaan worden. Onze waarnemingen der laatste jaren hebben aangetoond, dat na de bespuiting, op het juiste tijdstip uitgevoerd, de bessen practisch vrjj van meeldauw blijven. Het is noodzakelijk zooveel mogelijk de bessen te# bespuiten, vooral die van de onderste akken. De sproei vloeistof wordt bereid uit ll/t K.G. kcjiersnlfaat en 1 f/s K.G. sodex (watervrije soda) op 100 L. water. De beide stoffen worden afzonderlijk gelost, liefst in warm water. De oplos- tingen worden koud bij elkander gevoegd. Alleen houten of geëmailleerd vaatwerk kan voor de bereiding der pap gebruikt worden. De Plantenziektenkundige Dienst t9 Wageningen en de op verschillende plaat- en gevestigde ambtenaren van dien Dienst jeven gaarne alle gewenschte inlichtingen. Dc c v a I At jeh. Op den dag van den overval bij Ba- kongan stond een Atjeher in de nabijheid van het bivak in de rivier te visschen en die men later onder de gesneuvelde vijanden herkende. In een correspondentie in de „Loc.' lezen wij hierover nog, dat de man den geheeleo dag daar heeft staan visschen, zoodat hij precies heeft kunnen nagaan hoe alles in het bivak geregeld was. De overval had van verschillende kanten plaats de overvallers sprongen op het zeil van de tent en sloegen ieder neer, die er onder uit wilde kruipen. Verder lezen wij, dat luitenant van Heerde die volgens de officieel© be richten na zijn verwonding het bewustzijn verloor, zich niet aan zijn wond sto rende, twee salvo's op de bende liet af geven en daarop attakeeren beval. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Amerikaansche kruisbessenmeeldauw. Aangezien de eerste weken van Mei de juiste periode is om de kruisbessenstrniken met alcalische Bourgondische pap tegen den Amerikaan8chen kruisbessenmeeldauw te behandelen, raadt ,de Plantenziekten- kundige Dienst met klem a)]e,kruisbe»en< telers aan tegen dien tijd hun kruisbessen- struiken met dit middel te bespuiten. Het meest geschikte tjjdstip voor de bespuiting is korten tjjd voordat de meel- lauw zich vertoont. Daar dit tjjdstip niet net zekerheid is vast te stellen, kan al gemeen aangenomen worden dat de be en ging terug naar onzen wagetn, die wachtte in de schaduw naast de grauwe flank van een der stallen-tenten. Wij reden weg, terwijl Arthur kalm het groote stuk papier openvouwde. „Mil ly Raven treedt vanavond slechts een maal op en wel het laatste nummer. Daar voor de „Jockey des Doods". Zij hebben blijkbaar een gemakkeiijken avond." „Waar gaan wij nu heen?" „De hoofdcommissaris heeft ons ge in viteerd op een kop thee on zijn bureau. „Ik meende, dat mevromvwel lust zou hebben iets te gebruiken." Ik dankte den hoofdcommissaris voor zijn hoffelijkheid en wij voerden een ge zellig gesprek, waarbij hij mij natuurlijk een compliment maakte over mijn Hol- landsch; hij zou niet gedacht hebben, dat ik een geboren Engelsche was. Waarop ik repliceerde dat hij toch als politieman het accent wel moest herkennen. Hij zei- de zich-te schamen een oogenblik geheel te hebben vergeten, dat hij hoofdcommis saris was. „En dat nog wel op een veelbewogen avond als deze, op jacht naar den schurk". „Tot dusverre is de avond nogal kalm verloopen". Wij reden met een boog voor het hoofdbureau. Een jong inspecteur kwam blootshoofds de deur uithollen. Hij zag wit als een doek en verkeerde blijkbaar in de groot ste opwinding. PROVINCIE-NIEUWS. Kamer van Koophandel. In de Vrijdagavond te Middelburg ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuiwsche eilanden is de rekening over 1925, aanwijzende in ontvangst en uitgaven f 17.873,67 met een goed slot van f3605,86, goedgekeurd, evenals het concept-verslag over 1925 Z. h. s. werd overeenkomstig het voor stel van het bureau besloten, een oom missie voor het handelsonderwijs in te stellen. De leden dier commissie werden gekozen. De afdeeling Noord-Beveland van den Nederl. Bakkersbond had medewerking verzocht om te komen tot een rijksregeling op de winkelsluiting, vooral ook op Zon dag. Het bureau stelde voor, aan dit ver niet te voldoen en dit werd z. b. s. aan genomen, nadat de heer Machgeels er op gewezen had, dat deze kwestie reeds de aandacht der regeering heeft. Besloten werd, de onlangs op het bu reau werkzaam gestelde extra-kracht nog eemigen tijd te handhaven, opdat hij kan meehelpen, de door hem opgespoorde 550 personen enz., die niet ingeschreven staan in het Handelsregister, daartoe aan te manen en hen te zijner tijd in te schrijven. Het Walchersch propaganda-comité voor de luchtvaart had financieelen steun verzocht voor drie maanden proef met een luchtverbinding VlissingenRotterdam, Het bureau had voorgesteld, voor een maand garantie toe te staan tot een som van f450. Dit voorstel werd na korte dis cussie verworpen met 11 tegen 4 stemmen, Een rapport inzake had cadeaustelsel werd aangehouden totdat ook de commis sie voor de handelsbelangen het hare ervan zal hebben gezegd. Bij de rondvraag word geklaagd over de last, die de postbestelling op Schou „Meneer, er is een man vermioord gevondenhijgde hij.„vermoord, aan den weg naar Vleuteneen wiel rijder heeft hem gevonden viel bijna over het lichaamhij schijnt geworgd te zijn „Hoe zag de vermoorde er uit?" vroeg de chef, die zich dwong tot kalmte. Ik keek naar Arthur; zijn gelaat zag bleeker dan anders; hij luisterde in de uiterste spanning toe, opmerkzaam als een jachthond nadat het schot is gevallen. De inspecteur beschreef het uiterlijk van den vermoorden man en de hoofdcom missaris zag Arthur vragend aan. „Als ik m.ij niet sterk vergis, is het De Weerden", zei hij. „Wij hebben alles zoo gelaten, als wij het hebben gevonden. Inspecteur Barendse is er met drie man en een dokter naar toe. Juist per auto weggereden. „Naar Vleuten", beval Arthur aan Pe ter. Weer vlogen wij door de stad en toen een donkeren weg op. Hoe was het mogelijk, dat De Weer den zoo spoedig, zoo plotseling en op zulk een vreesdijke wijze het leven had verloren? Het leek wel de vergelding, de straf voor alles, wat hij had misdreven. En toch, ik gevoelde medelijden met hem; hij was immers alleen maar werktuig geweest Arthur zat met opeengeklemde lippen voor zich uit te staren. Hij dacht scherp na. Er werd geen woord gesproken. Door de duisternis schoven wij voort naar het wen en Duiveland zal ondervinden door een wijziging in den middagtreinemloop uit de richting Roosendaal. Er kon niets aan gedaan worden voor den zomerdienst maar het bureau, dat om deze wijziging heeft gevraagd, zegde toe, in het vervolg ook overleg met de leden uit Schouwen te zullen plegen. De heer Jeronimus bracht nog als hoofdbezwaar tegen het wetsontwerp in zake het verleenen van concessies aan autobusdiensten naar voren, dat directies van bestaande trammen en andere ver voermiddelen Ged. Staten zullen moeten adviseeren over het verleenen van con cessies aan autobusdiensten, die haar con currenten zullen kunnen worden. Borssele. Zaterdagmiddag werd de open bare eindles gegeven van een in deze ge meente gehouden cursus in de paarden kennis, onder leiding van den heer Ver hoef, veearts te Ovezandc. De cursus ging uit van den kring Westelijk Zuid- Beveland der Z. L. M. De heer P. Dek ker te Borssele was aanwezig als ver- jenwoordiger van genoemden kring, daar de voorzitter Lindenbergh verhinderd was ce les bij te wonen. De heer Dekker constateerde, dat de heer Verhoef eer had van zijn werk en dankte hem voor het gegeven onderricht, dat groot nut kan afwerpen voor de leerlingen, indien zij in de practijk het geleerde zooveel mogelijk toepassen. De heer J. L. Richel, bur gemeester dezer gemeente, complimenteer de eveneens den heer Verhoef en zei, dat het hem genoegen deed, dat de Borssel- sche jongelui getoond hadden ook in de zen ontwikkeling op prijs te stellen. Daarna nam de leerling W. Dekker het woord om, ook namens zijn mede cursisten den leider te danken voor zijn degelijk en prettig onderw;ijs. Hij reikte hem als blijk van waardeering een album over met photo's van de standen van bet paard, van professor H. M. Kroon, hoog leeraar aan de veeartsenijkundige hooge- school. De heer Verhoef dankte de ver schillende sprekers en gaf den leerlingen den raad het geleerde in practijk te brén gen en niet te verzuimen, zoo dikwijls mo gelijk, paardenkeuringen te bezoeken. Hij zei bijzonder ingenomen te zijn met het geschenk en zeer aangename herinneringen te zullen hebben aan dezen cursus, waar bij hij tevens den ijver der deelnemers wilde roemen. Ten slotte reikte de heer P. Dekker aan alle leerlingen een getuig schrift uit van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland. De namen der gediplomeerden zijn: J. Bruinooge, Jiohs. Dekker, W. Dekker, J. de Jonge, P. J. van Liere, H. de Regt, M. de Regt, J. Mol, Marinus Nijsten, Martinus Nijsten, G. Minderhoud, A. Quist en J. van 't Westeinde. 's Heer Arendskerke. Zaterdagmor gen viel een 12-jarig meisje uit den trein Het kind werd aan gelaat en boenen der mate gewond, dat het verder per trein naar Goes is vervoerd en aldaar ter ver pleging is opgenomen in een zieken - inrichting. tooneel van den mord. „Hoe verklaart u deze verrassende wen ding, die de affaire genomen heeft?" vroeg de commissaris van D. met een lachje om de lippen, als had hij schik, dat er zidh iets voorgedaan had, dat Arthurs gebouw van veronderstellingen als een kaartenhuis scheen te doen ineenstorten. Maar reeds slierden de wielen over den grond, ten gevolge van plotseling sterk remmen. Wij waren er! Wij stapten uit. Een landweg, te mid den van weilanden. Een auto stond vlak voor de onze, het roode achterlicht geleek het eene oog van een onzichtbaar mon ster. Een groepje menschen stond gebogen over een lichaam; het tafereel word ver licht door een der autolampen. Ik herkende onmiddellijk De Weerden. De zwarte lokken kleefden hem aan het voorhoofd, de oogen puilden uit zijn blauw, gezwollen gelaat. De dokter had zijn boord en vest los gemaakt; paste kunstmatige ademhaling toe. I De insepeteur kwam naar ons toe, salueerde. „Hij is nog niet dood", lichtte hij zijn chef in. Daar bewoog De Weerden zije lippen; hij scheen tot bewustzijn le kooien; er kwam een flauwe glans in zijn oogen. De dokter boog zijn oor naar den mond van den stervende. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1