BERICHT AAN ONZE LEZERESSEN. Dat doet Ten gerieve van onze dames leze ressen hebben wij besloten binnenkort over te gaan tot het wekelijks plaat sen van een nieuwe rubriek „Voor de Huisvrouw", waarin wij naast nuttige wenken, voor keuken en huis, recepten enz. ook elke week een aardig mode-ontwerp voor da- mes- of kinderkleeding zullen iliu- streeren en beschrijven. Van deze ontwerpen zullen steeds knip-patro nen beschikbaar zijn (voor kinderen naar den leeftijd en voor vrouwen en meisjes in de bovenmaten 42, 44, 46 en 48). Voor 'het bestellen der patronen zende men 55 ets. in postzegels of in geld aan de admini stratie van ons blad, met opgave van volled.gen naam en adres, bovenmaat en het nummer van het verlangde ont werp. De patronen worden uiter lijk binnen 8 dagen bij U bezorgd; een volledige gebruiksaanwijzing wordt steeds bij elk patroon gevoeg 1. Amsterdam in Den Haag vertoefd, hij was slechts eenige dagen in Haarlem. Minister van Roy en. Ontslag genomen. Daar bij den minster van oorlog, minis ter marine ad interim bezwaren zijn ge rezen ter zake van de voorbereiding der instelling van departement van landsver dediging heeft deze bewindsman gemeend zijn ontslagaanvrage te moeten indienen bij de Koningin. H. M. heeft het ontslag aanvaard en tot minister benoemd Lam- booy, oud-minister van oorlog. Twee kinderen verbrand. Te middernacht ontstond brand in de woning van G. W. Kragten te Amster dam, doordat een petroleumlampje van de muur viel. De moeder met het jongste kind kon zich redden. Een 6-jarige jongen ein een 7-jarig meisje kwamen in de vlam men om. Nederland. Jaarlijks wordt te Boedapest in de maanden Januari en Februari een tentoon stelling gehouden van werken van begaafde Hongaarsche kinderen. Dit jaar werd o a. een gedicht ingezonden door Elisabeth Bellak, een veertienjarig kind uit Sopron, die dit gedicht in de Hongaarsche taal tijdens haar verblijf in Nederland als een der vele Hongaarsche kinderen, die alhier verpleegd werden, heeft geschreven. Daar het gedicht een zóó duidelijk be wijs geeft welk een weldadige werking het verblijf in Nederland niet slechts op het lichaam, maar ook op de ziel der Hongaarsche kinderen heeft, laten we de vertaling van dit gedicht hieronder volgen: Nederland. Nu ons mooi vaderland tot wanhoop werd gedreven, Valt moeilijk het geloof, dat er een land gebleven, Waar ied're woning is der vreugde eene stede; Gezegend Nederland, gezegend land van vrede. Bang vraagt een ieder zich af of zijn bezit hier veilig, Daarginds is „eigendom" voor vreem de handen heilig. Elk geldstuk wordt verdiend met vlijt en goede zeden; Gezegend Nederland, gezegend land van vrede. Zoo menig lijdt hier nood, ach, zijn i er weezen vele Geen echter deert hun lot, geen die hen zou bedeelen, Daar denkt men ook aan 't leed door anderen geleden; Gezegend Nederland, gezegend land yan vrede. Hier streeft zoo menig mensch, streeft tot de hoogste bergen, Daar wordt gewerkt en veel en zon der véél te vergen* Tot heil van 't vaderland", daaraan doet ieder mede; Gezegend Nederland, gezegend land van vrede. Dat onze nood zoo groot, werd nauwe lijks vernomen En reeds is 't verre volk bereid ter hulp te komen Aan ons verbrokkeld land, waar zóó veel wordt geleden; Gezegend Nederland, gezegend land van vrede. f Hoe treurig klonk de maar', dat zoo veel arme weezen Verkleumend in de kou, den feilen winter vreezen. Dat dreef het Hollandsch hart als Moeder op te treden; Gezegend Nederland, gezegend land van vrede. Dra kinderen zonder tal naar Hol land henen togen En vinden lafenis, en d'af scheids- tranen drogen, Daar allen toch zoo lief en vriende lijk voor hen deden; Gezegend Nederland, gezegend land van vrede. Frisdh rood werd 't bleek gezicht van al die arme kleinen En keeren zij dan terug, naar huis in lange treinen, Deelt nieuwe levensvreugd aan elk gelaat zich mecle; Gezegend Nederland, gezegend land van vrede. Daar wordt met vroom gebed het daaglijksclh werk begonnen, Dat zegenbrengend zij, wat werkend wordt gewonnen En ziet hoe God de Heer verhoort de vrome bede; Hij zegent Nederland, te zijn een land van vrede. Nederlandscl.e re's ver en'ging. „Reizen en Trekken" meldt, dat het dagelijksch bestuur der NeJeriandsche rei - vereeniging 'het plan opgevat heeft in 1927 een reis naar Nederlandscth-lndië en een reis naar Zuid-Afrika te organiseeren. Waarschijnlijk met ingang van 1 Mei a.s. zullen de voornaamste Nederlandsche stations (Amsterdam, Arnhem, Haarlem, Den Haag, Leiden, Nijmegen, Roosen daal, Rotterdam, Utrecht) rechtslreeksche enkele reis- en retourbiljetten kunnen af geven naar ongeveer 90 Fransche stations. Bedankt als Kamerlid. Jhr. Rutgers van Rozenburg heeft be dankt als lid der Tweede Kamer. In christelijk-bitori sche kringen wordt me degedeeld, dat dit bedanken is geschied met bedoeling, aan mr. J. Sehokking, den mi.nster van justitie uiit heit vorige kabinet, de gelegenheid te openen, weder om een Kamerzetel deelachtig te worden. Handel in wapenen. Aan den gezant te Bern is opgedragen, het verdrag nopens het toezicht op den internationalen hande! in wapenen, muni tie en oorlogsmaterieel, opgesteld door de conferentie, die 4 Mei tot 17 Juni 1925 te Genève bijeen is geweest, op het secreta riaat van den volkenbond te onderteeke nen. Sc h i p b r e u k e 1 i n g e n. Gistermorgen is in de haven te Rot terdam aangekomen het Amerikaansche stoomschip West-EIdara, met aan boord de uit 36 koppen bestaande bemanning van den Franschen driemast-schoener M. F. C., die in den nacht van 19 op 20 April ongeveer 150 mijl Z. W. van Bis- hops Rocks is vergaan. De bemanning was ge'keel uitgeput. De laatste dagen hadden zij zoo goed als niet te eten gehad, en velen hunner hadden baarden van ongeveer een decimeter. Toen de M. F. C. gezonken was, heeft de West-Eldara de reis naar Rotterdam voortgezet. Gisterochtend heeft dit schip ligplaats genomen in de Maashaven. Al spoedig kwam de Fransche consul, cle heer Vicault, aan boord, om den kapitein, den heer Louis Failu, en zijn bemanning te, begroeten en hem geluk te wenschen met 'hun redding. V a 1 s c he s t a ja r t. Het volgende vermakelijke voorval speelde zich op de markt te Ruinen af. Een landbouwer van Armweide had een koe gekocht, welke hij leveren moest op de markt. Dat kon gebeuren en hij was dan ook prompt op tijd met zijn beestje. Onze koopman bekeek, evenals al'e kooplui, nog eens aandachtig zijn gekocht beestje, eerst van voren en toen van ach teren. Daar merkte hij, dat de staart van het beest in het midden omwonden was met een stroobosje. Dat stond niet erg netjes. Daarom vlug dien strooboe! er af, want dat was toch nergens goed voor. Doch wie schetst koopman's verbazing, toen, hiermede bezig zijnde, de halve staart naar beneden rolde! „Dat was toch gisteren nog niet, toen ik het beest kocht", merkte de koop man op. Ernstige vechtpartij te Enschedé. In een perceel aan den Leydsweg te Enschedé heeft een zeer ernstige vecht partij plaats gehad. Een groot aantal personen was daar bijeen en van den drank werd een druk gebruik gemaakt. Te omstreeks midder nacht ontstond een hevige vechtpartij .waar bij de messen getrokken werden. De in- wonenden waarschuwden daarop de po litie, welke onmiddellijk ter plaatse was. Toen zij bij het bewuste perceel kwam, was echter alles in 't donker gebuid. Rui ten waren stuk geslagen en midden i|n het vertrek lag een zekere te V., ba dende in zijn bloed. Het bleek, dat hij een ernstige steek in het onderlijf had gekregen. De man werd in zorgwekken- aen toestand naar het z eke.ihiiis overge bracht. Het was voor de politie zeer moeilijk om den dader op te sporen, daar niemand over het gebeurde iets wilde mededcelen. Ten slotte werden de beide gebr. J. gearresteerd. Ook zij wilden geen inlich tingen geven. Met groote moeite is het ten slotte de politie gelukt vast te stellen, dat P. J. den messteek heeft toegebracht. Hij zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. J. J. is vrij gelaten. Jenever-stoker ij. Woensdagavond vonden de rijksambte naren u t VeeneaJaal, na e in huiszoeking bij Sluit aan den Amerfioortsclhen straat weg bij Lu.iteren een volledige installatie voor 'het distüleeren van sterken drank. Sluit had, toen de rijksambtenaren zich bij hem vervoegden, e.n huiszoeking zon der verzet toegelaten. In de boerderij werd evenwel niets ge\ onden. Achter de boerderij stond een schuur en toen de ambtenaren toegang tot deze schuur vroe gen, zcide Sluit dit niet te kunnen toe slaan, omdat de schuur van zijn zoon was en hij deze niet kon openen. De politie ambtenaren hebben daarop met geweld de deur opengebroken. In de schuur vonden zij een uitgebreide installatie, beslaande uit een distil'eerket kuipen en verdere benood geilheden tot het vervaardigen van gedistilleerd. De geheele installatie me', den aanwez'gen voorra id drank werd in beslag genomen. Met e.n vrachtauto werd alles naar het kantoor van den rijks-oint- vanger te Eede vervoerd. Tegen Sluit is proces-verbaal opgemaakt. Een nieuwe mijn-industrie. Woensdagmiddag 'heeft ten provincie huize een conferentie plaats gehad van de leden van ged. staten en een aantal burge meesters van gemeenten in den Achter hoek. Volgens de „N. R. Crt." stond deze bespreking in verband met de tot dusver uitgevoerde boringen van de Nederland sche maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundige werken. De mogelijkheid werd onder o >gen gez en dat zich ia den Achterhoek een mijn-industrie zou kunnen ontwikkelen. In dit verband werd ook discussie gevoerd over de wensebelijkbeid om voor dit gedeelte van de provincie een streekuitbreidingsplan samen te stellen. De brand erin. Dinsdagavond brak brand uit in een der gemeentevvoningen aan de Spoorstraat te Eindhoven, bewoond door het echtpaar H. De buren konden hel brandje reeds in den aanvang blusschen. De vrouw van H. verklaarde tegen de buren, dat zij den brand opzettelijk had gesticht, omdat zij niet langer in die woning wilde wonen en dat zij voornemens was dat 's avonds weder te doen. Uit vrees voor herhaling van den brand werd de recherche gewaar schuwd, waarop bedoelde vrouw werd aangehouden. Ook bij haar verhoor door de politic verklaarde zij, -den brand te hebben gesticht en dit weder te zullen doen, als zij werd losgelaten. Ter voor koming van verdere brandstichting is zij vastgehouden. Mooie administratie. In de raadsvergadering van Hillegers- berg heeft de voorzitter een rapport van den commies-verificateur der secretarie ter sprake gebradht, dat het resultaat is van een onderzoek naar de financiën van het burgerlijk armbestuur, op vermoeden van tekort. Dit vermoeden bleek juist te zijn; er is van 1910 tot 1925 een verschil van f 3338 vastgesteld, dat niet terecht kan worden gebracht. Er bleek o-.a. dat de boeken van 18991910 nergens waren te vinden, dat de boeking allerprimiliefst ge schiedde, soms ook een batig slot van een dienstjaar als nadeelig werd overgebracht, en er een groot gebrek aan controle heerschte. In al die jaren heeft er b.v. geen kasopnemmg plaats gehad, en de in 1923 toegevoegde steunregeling heeft de administratie totaal in de war gebracht; in 1924 en 1925 is het tekort alleen reeds f2150. De penningmeester is inmiddels overleden. Over deze kwestie ontspon zich een breedvoerig debat, waarbij van verschillen de zijden tot den voorzitter van het burg. armbestuur, den heer Jansen (r.ik.) het verwijt werd gericht, dat hij zich bij de aanvaarding van zijn functie niet voldoen de op de hoogte had gesteld. De voorzitter trofc ten leste de slotsom, dat het tekort ontstaan is door onvoldoen de boekhouding en toezicht, en stelde voor, het tekort formeel in de administratie op te nemen. Dit worstel is zonder stemming aangenomen. Snippers. Te Maastricht is aangehouden G„ directeur der coöperatieve melkinrichting aldaar, die verdacht wordt van malversa ties. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Te Delfgauw bij Delft, werd in een der zakken van een oude jas, welke in een tuinderschuurtje hing, door den eigenaar van het kleedingstuk een kunstig bewerkt nestje met eitjes van een winter koninkje gevonden. De jas is op de oude plaats gebleven en men wacht nu met belangstelling de uitkomst van het broed- proces af. Purol, kan men zeggen van hen, wier huid van handen ei gelaat er altijd even gded verzorgd uitziet. Volgt hun voorbeeld en koopt een doos Doos 30 el. PUROT GEMENGD NIEUWS- Vrees el ijk avontuur. Uit Caïro heeft de „Daily Telegraph" de eerste bijzonderheden vernomen over het vreesekjke avontuur van twee Spaan- sche vliegers, kapitein Estevez en zijn mecanicien Calvo, due op hun vlucht naar Bagdad gedwongen waven Zondag 11 dezer in de Arabische woestijn, 200 K.M. ten Oosten van Amman (Trans- jordanië), te landen, en die, eerst j.l Zaterdag werden gevonden. Zij waren tot den avond van den 12den bij hun toestel gebleven, maar besloten toen een poging te wagen, om dwars dooi de woestijn naar Amman te loopen. Te middernacht begonnen zij met de uitvoe ring van dit wel zeer stoutmoedig plan. Zij haddent geen andere levensmiddelen bij zich dan wat water in thermosfles- schen en een paar sandwiches, meege nomen uit Caïro. Estevez, die in Ma rokko had gediend en Arabisch spreekt, hoopte op een ontmeet ng met Bedoeinen. Op het compas liepen zij tot het aanbre ken van den dag. Toen legden zij zich te rusten in de schaduw van een rots, 's Avonds zetten zij hun wanhoopstocht voort, en deze methode volgden zij vier dagen: 's nachts loopen, overdag slapen. Eiken nacht legden zij met moeite om streeks 10 K.M. af, levend van een slokje water en een brokje sandwich. Zoo trok ken zij blindelings naar het Westen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Engels:he vliegtuigen, die hen overdag zochten, juist toen niet in staat waren hen te vinden, daar zij dan vast slepen, onder de be schutting van een rots of een paar hoornen. Vrijdagavond was de mecanicien Calvo volkomen uitgeput en niet in staat den tocht voort te zetten. Kapitein Estevez zette door, hopend dat hij ook hulp zou vinden voor zijn metgezel, maar Zaterdag ochtend begaven ook hem de krachten, en bijna bewusteloos zonk hij neer op de plek, waar hij om 8 uur door een vliegmachine werd gevonden. Hij bad toen omstreeks een derde van den afstand naar Amman afgelegd. Met een laatste krachts inspanning kon hij nog aangeven in welke richting ongeveer hij zijn makker had achtergelaten. Kort daarna werd ook deze bewusteloos aangetroffen. Beider toestand was deerniswekkend. Hun voeten waren gewond en vol bla ren. Estevez kon reeds Zondag per vliegtuig naar het ziekenhuis te Amman worden overgebracht. Calvo wordt nog in de woestijn in een speciale tent ver pleegd, tot hij eveneens naar Amman kan worden vervoerd. Gemeld wordt nog, dat kapitein Es tevez onmiddellijk na aankomst te Am man, de Spaansche regeering telegrafisch verzocht, hem toe te staan in een ander vliegtuig den tocht naar Manilla voort te zetten Naar het „Journal" evenwel weet te melden, hebben de twee verongelukte vliegers bevel gekregen, hun tocht op te geven en naar Madrid terug te keeren. Prinsesje geboren. De hertogin van York, de gemalin van den tweeden zoon des konings, heeft een dochter ter wereld gebracht. Het is het eerste kind, dat geboren is uit het huwelijk, dat 26 April 1923 ge sloten is tusschen prins Albert, hertog van York, en Lady Elizabeth Angela Mar garet Bowes-Lyon, afstammelinge van de graven van Strachmore en Kinghorne. Een draadlooze cheque. Dinsdag is een korte schriftelijken bood schap, die Houghton, de Amerikaansche gezant te Londen opgeschreven had, per radio in facsimile naar New-York over gebracht. Enkele seconden later las men te New-York zijn boodschap in zijn eigen handschrift. Daarna werd een cheque van 1000 dol lars op een New-Yorksche bank getrok ken. De verstoorde rooverhoofd- man. Uit Hongkong komt een verbluffend bericht over een misdaad gepleegd in het dorp Hoksjan, in Kwantoeng. Een rooverhoofdman had geld geëischt van de dorpelingen, doch dezen waren zoo voorzichtig, te weigenen aan het ver zoek te voldoen. De bandietenhoofdman vond dit onbehoorlijk. Hij bad slechts 5000 dollar gevraagd en wilde daarvoor de^toe- zegging geven dat de streek verder niet door hem en de zijnen zou worden lastig gevallen. Nu zond de rooverchef zijn mannetjes naar het dorp, waar juist in een tijdelijk gebouw een tooneelvoorstelling werd gege ven. Op een gegeven sein smeten de kerels van een veiligen afstand zeven bommen ouder het publiek. Resultaat: 20 dooden, 50 zwaargekwetsten en 100 andere gewon den. Het geval Williams. Wij hebben onlangs melding gemaakt van het geval Williams. De kolonel Alex ander Williams te San Diego, in Cali- fornië, gaf een feestje ter verwelkoming van den nieuwbeooemden plaatselijken commandant brigade-generaal Smedley D. Butler. Er werden cocktails geschon ken en de gastheer bedronk zich zóó hopeloos, dat de gast schandaal vree- zend u'tkneep. Maar er werd over het geval gepraat en kolonel Williams moest voor een krijgsraad er schijnen. Daar werd ook generaal Butler a's getuige gehoord, en deze legde voor Williams vernietigende verklaringen af. De krijgsraad heeft thans Williams schuldig bevonden aan dronkenschap en gedrag dat onvereenigbaar was met het geen verwacht moet worden van een offi cier en beschaafd mensch. De uitspraak is echter nog niet offi cieel. Het dossier is naar Washington opgezonden, om daar te worden nagezien. Gruwelen in China. De correspondent te Peking van de „North China Daily News' heeft bericht gezonden over een vrceseiijke daad van wraak, gepleegd door het nationale leger vóór dat u t Peking ontruimde. Nog_ op het laatste oogenbük lieten de wraakg'.erigsten in het nationale leger de geheele militaire garde van het kabinet ombrengen, welke garde op 18 Maart studenten had doodgeschoten. De gardis ten werden met machinegeweren neer geschoten. Van de vierhonderd zijn er maar vijf ontsnapt. Lichtzinnige studenten. In een gesprek met een redacteur van de „Krasnaja Gazeta" heeft prof. L. G. Orsjanski uit St. Petersburg geklaagd over de groote lichtzinnigheid op sexueel gebied, welke bij de studenten in de Sow- jet-Unie valt waar te nemen. Het samen leven van studenten met meisjes van aller hande slag en van mannelijke en vrouwe lijke studenten onderling zonder dat van wederzijdsc'he liefde sprake is (in welk geval de verhouding, naar de meening van prof. Orsjanski, van een „concubinaat" tot een „huwelijk" zou stijgen) is een alle- daagsch verschijnsel geworden. Afgezien van de moreele zijde der zaak (waarover de studenten zich, volgens den professor, in het algemeen bitter weinig bekomme ren), is hier sprake van een toestand, die in sociaal opzicht zeer bedenkelijk moet worden geacht. De vraag doet zich bij voorbeeld voor, wat met al de onechte kinderen der studenten moet worden ge daan, die zij uit den aard der zaak niet kunnen onderhouden en op welke wijze moet worden voorzien in de verzorging der vrouwelijke studenten, die in zwanger schap verkeeren of moeder geworden aijn. Dit is een ernstige kwestie, waaraan ern stige aandacht behoord te worden ge schonken. Een historische herberg. De historische herberg, de „Star and Garter" te Portsmouth, waar Nelson vele gewichtige conferenties met zijn onderbe velhebbers heeft gehouden en die nog lan gen tijd daarna een punt van samenkomst van vlootvoogden en andere marine-auto riteiten gebleven is, zal behouden blijven. Het oude gebouw was bouwvallig en de tegenwoordige eigenaar had verklaard.dat hij de kosten van reparatie niet kon be talen, zoodal hij de herberg voor af braak te koop had geboden. Plaatselijke en patriotische vereenigingen hebben nu de noodige som voor de reparatie bijeen gebracht en de gevel zal in zijn oorspron- kelijken staat gerestaureerd worden. Een waak -artist. De hongerkunstenaars krijgen een con current, weliswaar geen man, die vasten wil, maar iemand, die te kennen heeft ge geven 27 dagen lang niet te zullen slapen. Woensdag zou hij zijn proef beginnen in een Berlijnsch restaurant. De politie heeft hem echter tot dusver de vereischte ver gunning nog niet verleend. Het record in het waken staat tot dusver op naam van prof. Fischer van de universiteit van Chicago, die 115 uur onafgebroken wakker bleef, zulks om aan den lijve de verschillende physische veranderingen te kunnen constateeren, die daar het gevolg van waren. Vulkaanramp op Hawai. Begin dezer week vond een geweldige vulkaanramp op een der Hawai-eilanden plaats. Het blijkt nu, dat men hier -te doen heeft gehad met een vulkanische werking op het eiland Hawai zelf, waar de vulkaan met het beroemde groote kratermeer Ma(Una Loa verleden week in felle werking kwam, zóó, dat krater- stroomen naar zee afvloeiden en het wa ter tot op wel honderd M. van de kust aan de kook brachten. Het verschijnsel is ditmaal prachtig waargenomen, en in fotografieën vastgelegd, door vliegers, die boven de kraterzee vlogen, en die con stateerden, dat er zelfs op een hoogte van 1000 M. een verzengende hitte heerschte. Op drie verschillende plaatsen werden lavafonteinen opgemerkt, die de vloeibare massa uitwierpen tot op 100 M. hoog. Voor de opvarenden op schepen aan de Zuidwestkust en Westkust van het eiland*

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2