AANBESTEDING. aanbesteden bet bouwen van een nieuw gedeelte Veilingsgebouw, groot 989 NI2, met bijkomende werken. DEN INDOEDEL, Agenten gevraagd, Flinke Dienstbode stolen beeft, weet haj zelf niet. Hij had nog f700 op de spaarbank en nu heeft bij nog een goede f 450, waarvan bij gaarne de schade wal vergoeden. Op 6 Mei doet de rechtbank uitspraak. KAMER-OVERZICHT. De Indische begrooting. De behandeling der Indische begrooting is Woensdag en Donderdag voortgezet. Na de critiek kwamen de lofzangen, o.a, van de heeren Van Vuuren, Van Rijke- vorsel (r.k.), Van Boetzelaer tot Dub beldam (c.-lv) en Scbeurer (a.-r.). De heer Joeker (v.d.) vond dat de regeering te ver gaat door de religieuze strooming in de Indische beweging te be strijden. en dat zij te draconisch optreedt tegen de stakingen. De heer Droogleevcr Fortuyn (v.b.) juichtte gisteren de keuze van den nieu wen gouverneur-generaal toe.Voorts bracht hij hulde aan de verbetering van den fi- nancieelen toestand door gouverneur-gene raal Fock. Spr. verklaarde zich tegen de motie-Cramer tot wijziging van het kiesrecht voor den Volksraad, en betoogt, dat men niet in, te snel tganpo nieuwe her vormingen kan invoeren met het oog op gebrek aan voldoende geschoold personeel. Hij wees op het groote belang van de bevordering van samenwerking tussclhem ambtenaren en cultuurondierneiningen, die cultures, waarvan de rlesultaten van groot financieel belang voor Isiclië zijn. Spr. drong nog aan op vermindering van den belastingdruk. De heer Brautïgam (s.-d.) vroeg verlof tot de ministers van waterstaat en van ar- be cl, handel en nijverheid eenige vragen te mogen richten betreffende bet treffen van voorschriften omtrent belading, ont lading en bemanning van schepen voor de binnenvaart, Zuiderzeevaart en vaart op Schelde en Zeeuwsche stroomen inbe grepen. Daarna werd de algemeene beraadsla ging over de Indische begrooting voort gezet. De heer L. de Visser (comm.) repli ceerde. Spr. verklaarde, dat indien het commu nisme een moeraskoorts is, het moeras zelf, het kapitalisme met de bloedzuigers, die in het moeras leven, allereerst onscha delijk dient te worden gemaakt. Spr. diende een motie in, waarin de regeering wordt verzocht bet daarheen te leiden, dat bij het optreden van een nieu wen gouverneur-genera al algemeene am nestie worclt afgekondigd ten opzichte van alle in- en externeeringsbesluafen, alsmede uitgesproken vonnissen, verband houden de met de volksbeweging. De heer Boissevain (v.b.) juichte het toe, dat de minister het communisme zal bestrijden. Vervolgens was het woord aan den minister van koloniën, die de autonome van Necl.-Indië behandelde. De vraag rijst of het voor het kleine Nederland aangaat een land van de uit gestrektheid van Ned. Indië te voeren op den weg. die zoo talrijke en zoo omvang rijke moeilijkheden heeft? Zonder eenig voorbehoud moet spr. de vraag bevesti gend beantwoorden. Met volkomen be wustheid van het doel moet Nederland voortgaan, zich niet laten afleiden op zijwegen. Een tweede vraag is of de ver korte ontwikkeling niet hel karakter heeft van een stoomcursus. Spr. evenwel meent, dat Indië zich, ondanks haar versnelde ontwikkeling, zich de volkomen gelijke zal kunnen voelen van de oudere landen. Reeds is Indië niet meer het vergeten ach terland van eenige tietallen jaren geleden. Het interne leven wordt beheerscht door drie stroomingen: drang naar onder wijs, stoffelijke welvaart en zeggenschap in eigen huis. Deze stroomingen moeten in goede beddingen worden geleid. Men moet zoo snel te werk gaan als in verband met de omstandigheden mogelijk is. Versnelde ontwikkeling is een wensche- lijkheid. De mogelijkheid ervan zal op elk oogenblik overwogen worden. Betreffende de opmerkingen van den heer Cramer over Atjeh zeide de minister ,,Een onderzoek als door hem bedoeld behoeft niet meer ingesteld te worden, dat is reeds geschied en uit dat onderzoek blijkt, dat in een landschap irrigatjewer- ken zijn uitgevoerd, waarover vooraf met de bevolking niet voldoende overleg was gepleegd. Voorts heeft de geslaagde eerste overal aanstekelijk gewerkt. De gebeurte nissen bleven beperkt tot dezelfde streek. De gouverneur komt tot de gevolgtrekking dat ontevredenheid van het bendehoofd Akasa oorzaak is geweest van de ongere geldheden, die slechts een plaatselijk ka rakter droegen. Verschillende sprekers re- en dupli ceerden. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Bedrijf skewing. Een verblijdend verschijnsel op land bouwgebied isde beweging onder de jon geren, schrijft de „VI. Crt." 't Zijn meest al de oud-leerlingen van landbouwcursus sen en winterscholen, die zich aaneenslui ten. Zij houden lezingen onder elkaar, behandelen vraagpunten, organiseerein proefvelden en landdagen, en al is er veel beholpens bij, het is niet te ontkennen, dat èr kracht van uit gaat, en dat er groei in zit. Iets niéuws is: de landbouwbedrijfs~ keuring, wélke in praktijk zal worden ge bracht door „Jong Lonneker". De naam Lonneker (bij Eilsdhede gelegen) heeft een goeden klank. 'tWas Lonneker dat vóórging op 't gebied van zuivelbereiding, van veeveredeling en melkcontrole, van de aankoop-coöperatie, en nu zal het begin nen met de bedrijfskeuring. Bij deze keu ring wil men de gebouwen buiten beoor deeling laten, omdat het eene huis zich er beter voor leent dan het andere. Even-, wel is toch gauw te zien bf b.v. iemand, die geen overdekte of goede gemetselde mestbewaarplaats heeft, niettemin toch al les in het werk stelt om verlies zooveel mogelijk te voorkomen. De keuring zal practisch zijn, d.w.z. letten op dingen, die financieel later ook voordeel opleveren. Men verdeelt de bedrijven in 3 klassen: 1. Van hen, die het landbouwbedrijf niet alts hoofdbedrijf uitoefenen; 2. van .eigen boe ren; 3. van pachters. 'tZijn de volgende negen punten, welke aan beoordeeling zullen worden onderwor pen: 1. Erf, netheid en orde om huis en schuren (of er vel eens geveegd wordt, het onkruid uit de bestrating gewied, enz.; de indruk bij aankomst). 2. Stalling en ver pleging van het vee: (zindelijkheid der dieren, ligplaats, reinheid van den stal, idem van de muren, 't borstelen van het vee). 3. Orde, netheid en zindelijkheid op deel en in de schuren (dat alles behoorlijk is opgeborgen, niets rondzwerft). 4. Be waring van de mest, gier, hooi, stroo, aard appelen, enz. zoo min mogelijk verlies 5. Orde, netheid en zindelijkheid in de var kenshokken. 6. Idem in de kippenhokken. 7. Opberging'eh in vetting van gereedschap pen en werktuigen. 8. Landerijen: bewer king van het land, als ploegen en 't ver dere afwerken. De gewassdhen worden apart gekeurd. 9. De werkkrachten, die op een bedrijf werken ten opzichte van de grootte van het bedrijf. Deze keuring kan een goeden invloed uitoefenen. Maar gemakkelijk is de taak der keurmeesters niet. Zij behooren met veel tact op te treden, 't Is ook de vraag of de deelname voldoende zal zijn. Eenige personen' 'gaven zich reeds op. De beoor deeling geschiedt volgens een punten schaal. Voor de genoemde 9 onderdeelen kunnen worden Bèhaald respectievelijk 8, 15, 12, 15, 8, 7, 8, 15 en 12 punten, sa men 100. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Sybrandus Maria z.v. Lode- wijlf Isidorus Verwer en Theresia Augus ta Kohschulte; Francina Addy d.v. Jan nis Rosier en Adriana Pieternella Witte. OndertrouwdJacob Jozias Snoodijk 32 j. jm. en Cornelia Frederika Bolle 26 j. jd.; Cornells Rijn weduwnaar, 45 j. en Cornelia Schipper 43 j. jd. MARKTBERICHT. Middelburg, 22 April 1926. Op de graanmarkt was de aanvoer jgë- ring. Tarwe f 13f 16. Boter f 0,80, part. prijs f0,90. Kipeieren, f4,50, part. prijs, f5,50. Eendeneieren f5,part. prijs f6, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. April: 27 Goes, varkens, de Wilde en Heij- boer. 27 en 11 Mei, Bergen op Zoom, hof stede met bouw- en weilanden te Ierse ke; poldergrond te Woens- drecht, Goderie. 28 Heinkenszand, koffiehuis- en win kel-inventaris, van Cleef. 28 Schore, woonhuizen en erf. Pilaar. 28 Kloetinige, woonhuis en erf, Pilaar. 28 Kloetinge, inboedel, Pilaar. 28 Goes, inspan, de Wilde en Heijboer. 28 Kapelle, 2 woonhuizen met schuur en erf en bouwterrein, Kram. 29 Kloetinge, koeien en vaarzen, de Kok 30 Wolfaartsdijk, afbraak, van Dissel. Mei: 1 Krabbend ij ke, inboedel en winkel- inventaris, de Kok. 5 Kwadendamme, galanterieën, de Wil de en Heijboer. 6 Wolfaartsdijk, galanterieën, de Wilde en Heijboer. 7 Zuid-Kraaijert, afbraak woonhuizen, de Wilde en Heijboer. 7 Goes, inboedel, Pilaar. Juni: f; Nisse, hofstede met bouw- en wei landen, van Dissel. Juli: Nissé, veldvruchten, van Dissel. Augustus Nisse, boeren-inspan, van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April: 23 Prins van Oranje, Oefening baart kunst, Lentenachts-fantasie. 23 24, 25, 26 en 27, Landbouw-Bios- coop, „Voor de eer van haar va der"; „De stad die nooit slaapt" en „Dynamic Dan 24 25 en 26, Schuttershof-Bioscoop, „Mijnheer, Telefoon voor U!" en „De geheimzinnige ruiter". 27 28 en 29, Prins van Oranje, „De Distel", Onderling Kunstgenot. Meiv 6 Prms van Oranje, Ingelandenverga dering, Breede Watering. 18 Prins van Oranje, volksconcert,Toon kunst. 19 Prins van Oranje, concert, Toon kunst. AANBESTEDINGEN. April 26 Goes, bouwen 20 kleine woningen, B. en W. 26 Rilland, uitvoeren werken verzwa ring en verhooging van den zeedijk en het dichten en omleggen der water leiding, Calam. Zimmermanpolder. 26 Rilland, herstel, vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooiïng en andere wer ken, Calam. Zimmermanpolder. 26 Schore, herstellen en leggen stra ten, B. en W. Mei: 1 Goes, bouwen nieuw gedeelte vei lingsgebouw met bijkomende werken, C. van Maris. 441ste STAATSLOTERIJ. 3e klasse 3e lijst -Trekking 21 April f25000: 14168 f 5000: 4226 i 1500: 13285 f 1000: 8278 f 400: 292 11708 f 200: 14710 16214 f 100: 2518 3761 WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 769.0 te Var- doe. Laagste barometerstand 755.8 te Saema. De verwachting tot den avond van 24 dezer luidt: zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in tempe ratuur. GEMENGD NIEUWS- Familiedrama. In een straat in het Noord-Oosten vin Berljju heeft de arbeider Polzenius gisterennacht zijn dochter zware verwon dingen toegebracht en is daarna uit een venster op de binnenplaats gesprongen. De dochter is tijdens haar overbrenging naar het ziekenhuis gestorven. Be vader 'is zwaar gewond als arrestant naar een ander ziekenhuis gebracht. Be daad is een wraakoefening tegen- jver Polzenius' vrouw eu schoonmoeder, iie zijn vero rrdeeling wegens bloedschande tot een half jaar gevangenisstraf hadden rewerkstelligd. Be man had echter steeds rijn onschuld volgehouden. Treinroovets verjaagd. Gisterochtend om 3 uur sprongen nabjj Turn-Severin in Roemenië twee gemas kerde bandieten op het balkon van den expres met de bedoeling de reizigers te plunderen. Een agent van de veiligheids politie, die zich in den trein bevond, maakte echter onmiddellijk van zijn re volver gebruik. Een der bandieten werd <ewond. Hij sprong echter met zijn kameraad van den trein en slaagde er nog in te ontkomen. Sneltrein ontspoord. Reuters correspondent te Barcelona seint dat de sneltrein Parijs—Barcelona op Spaansch grondgebied, in de Pyreneën, op eeo goederentrein geloopen en ont spoord is. Voorloopig zijn er 5 dooden Een heldin der zee. Boor haar buitengewoon moedig en vastberade» optreden beeft een Engelsch neisje, miss Foy Quiller-Couch in de haven van Fowey (Cornwall) drie ma» trozen het leven gered. Beze matrozen, wier schip in Fowey pottebakkersaarde had geladen, waren een uitstapje gaan maken in een zeilbootje. Toen zij buiten de haven kwamen bleek de zee ruw, en le gevaarlijke stroomingen, waarmee de matrozen niet bekend waren dreven hun bootje naar de rotsen, de meest gevreesde van de gebeele streek. Alle pogingen om naar de haven terug te keeren mislukten. Met onweerstaanbare kracht werd het oootje voortgejaagd naar de klippen, waar het zeker te pletter zou slaan. Miss Qneller-Couch zag bet gevaar, waarin de matrozen verkeerdeD. Zij be dacht zich geen oogenblik, sprong in een motorboot, vloog de haven uit. Zij is een ervaren zee-vrouw en kent de kust op baar duimpje. Zij slaagde erin, voorlangs de bedreigde boot te komen en den man nen een touw toe te werpen. Maar toen begon het zwaarste werk. De zeilboot, die voortdureod dreigde te kapsijzen, moest in veilige haven worden gesleept. Het werd een gevecht tegen de iware zee en de snelle stroomingen. Maar onverschrokken begon het kloeke meisje de langdurige woreteÜDg en eindelijk daagde zij erin de haven te bereiken. Een opgewonden menigte sloeg aan dsn wal de redding der drie matrozen gade en juichte de dappere redster geestdriftig toe. Nieuwe relletjes te Calcutta. Gisteren hebben weer ernstige onge regeldheden te Calcutta plaats gehad. Be politie wilde twee dronken Mohamme- lanen aanbonden, waartegen Mohamme- iaansche voorbijgangers zich verzetten. De politie kreeg ongevraagde hulp van de Hindoes en zonder dat iemand zich verder >in de arrestanten bekommerde, ontstond sen vechtpartij waarbij 2 lieden gedood sn 13 ernstig gewoDd werden. Tenslotte b'eef de politie meester op het terrein. Gevechten in Somaliland. Reuter seint ons uit Kaïro, dat daar telegrammen uit Abessynië binnenge komen zija, wsarin melding wordt ge maakt van hevige gevechten in het noor delijke deel van ItaliaanBch Somaliland. De Italiaansche troepen zouden met zware verliezen verslagen zjjD, maar de geheele kust wordt door Italiaansche schepen ge blokkeerd, zoodat de omvang van de nederlaag nog niet bekend is. Uit de misdadigerswereld- Een reeks vao 11- moorden is het ge volg geweest van een twist, die er tus- -chen twee misdadigersbenden te New- York was ontstaan. Die benden werden in de „onderwereld" genoemd de „Kid Drop pers" en de „Uitte Augiea". De twist ond zijn oorsprong in het feit, dat Kid Droppers verloofde Edna Churzin hem loor zekeren Schwartzman was „ontsto- en". Drie dageD Da dezen „diefstal" werd Schwartzman, toen hij naast Edua op eeD Irempel zat, doodgeschoten. Dropper, wi -ns ware naam Jack Kaplan was, werd vrijgesproken, maar toen hij het gerechtsgebouw verliet, doodgeschoten. Voor deze misdaad kreeg een lid van de kugietbïnde levenslang tnchthuis. Het volgende slachtoffer was het hoofd van de Angies-bende. Diens moordenaar, door het gerecht vrijgesproken, werd doodgeschoten in een brandende auto. Zijn ljjk was met 5 kogels doorboord. Nog 7 leden van de slkaar bestrijdende benden werden op ge lijke wijze uit den weg geruimd. De politie zocht tevergeefs naar de overle vende moordenaars. Een zeldzaam huwelijks- feest. Te Bruggenhout in België zal het echtpaar Verest in Mei aanstaande den zeventigsten verjaardag van zijn huwelijk vieren. Frans Verest is nu 95 jaar oud en zjjo >rouw"~98. Zij brachten negen kindereD groot, die nu allen getrouwd zijn. De ndste onder hen, Felix Verest, is vader van twee en twintig kinderen. Die twee en twintig kinderen, kleinkinderen van het feestvierende pair, zjjn na ook allen etrouwd. En allen zijn flink en gezond. wijls met zeep schuiert maar een hygiëni sche eisoh. Let maar eens op met welk een zorg een dokter of een verpleegster de nagels schuiert alvorens aan het werk te gaan. ADVERTENTIEN. Den len Mei a.s. hopen J. BEHAGE 1 ij en I A. SLIMMENS p hun 25-jarige Echtvereenigiog i te herdenken. f EEN VRIEND. a Goes, 19 April 1926. In plaats van kdarten' Geboren: FRANCINA ADDY. J. ROSIER. ADR. ROSIERWitte. Goes, 22-4- 26. Gr. Msrkt 36. Inplaats van kaarten. Geboren SYBRANDUS MARIA, zoon van L. VERWER. TH. VERWER-Kohschulte. Goes, 22 April 1926. Hotel „De Korenbeurs". R.K. Ziekenverpleging „St. Joanna". In plaats van kaarten. Ondertrouwd JACOB SNOODIJK en COR BOLLE. Keizerstraat 7. 's H. Hendriksk.straat 21. Goes, 22 April 1926. Huwelijksvoltrekking Donderdag 6 Mei a.s. Het Bestuur der Veilingsvereeni ging „Zuid-Beveland" te Goes, zal op Zaterdag 1 Mei 1926, des v.m. te 11 uur ten kantore in het Veiiingsgebouw te Goes Bestek met teekeniDg ad f 5,per stel, franco per post f 5,20, van Maandag 19 April af verkrijgbaar bij mej. N. CRUCQ, Pitmanschool, Uoes. Inlichtingen bij C. VAN MARIS, Arehiteot, Goes. De Notaris PILAAR zal Vrijdag 7 Mal 1926 des namiddags te 1 uur te Goes, voor Mej. Wed. Abu. CORSTANJE te haren huize aan den Oostsingel, tegen kontante betaling verkoopen w.o. Antieke tweedeurskast, Antieke eikenh. bureau met daarop staande porseleinkast, Bed, Kastklok, Tafels, Stoelen, Spiegel, Klokken, Boekenrek, Lampen, Kachels, Matten, Karpet, Kleedjes, zwart Theezet, Kastkommen, Koper-, Blik-, Glas- en Aardewerk, enz. ALLERLEI. 1 Kunnen visschen loopen Deze vraag wordt in de meeste gevallen ontkennend beantwoord. En toch ten on rechte. De ledematen der visschen, vinnen genaamd, dienen in sommige gevallen niet alleen om te zwemmen, maar ook om zich op het land voort te bewegen. Met land bedoelen wjj bier den bodem van het water, waarin de visch zich bevindt. Bij le knorhanen zjjn de borstvinnen zoo ge touwd, dat zij als loop-organen kunnen dienen. Deze vischsoort is dan ook in staat zich op den bodem van het water loopend voort te bewegen. Bij den zee- chorpioen vindt men hetzelfde verschijnsel •n de visschers vsn den Golf van Riga noemen deze stekel vormige ledematen ook „beenen". Sommige vifebsoorten in de wateren van Brazilië zijn gedwongen ten gevolge van het verdrogen van vijvers, waarin zij leven, nieuwe woonplaatsen op e zoeken en zij doen dit gaande over land. Hierbij steunen de dieren eveneens op de stekelvormige borstvinnen, en bereiken de -nelheid van een rustig voortloopenden man. Schoonhouden van nagels. Het schoonmaken van de nagels is niet alleen noodig omdat we graag goed onder houden en zindelijke nagels zien, maar ook omdat het voor de gezondheid bepaald noodzakelijk is, want onder de nagels is het een ware kweekplaats voor microben. Het is bekend, dat een prik onderden nagel een pijnlijke ontsteking kan doen ontstaan, juist doordat groole hoeveelheden schadelijke microben onder de nagels aan wezig zijn. Het is dus niet overdreven zorg voor het toilet, wanneer men de nagels dik Werkzame Vertegenwoordigers gevraagd. Op alle plaatseD, tot zelfs de kleinste gehuchten, solide agenten gevraagd voor een met groot succes werkende onderneming. Personen, welke over eenigen vrjjen tijd beschikken, verzuimen niet hierop te schrijven, daar bjj eenigen jjver f 25 per week gemakkelijk te versieuen is. Men vrage gratis en franco inlichtingen ran Maandblad voor Uitlotingen,Stations straat 63, Baarle-Nassau. Op alle plaatsen voor een reeds jaren bestaande Spaarkas, om met behulp van den inspecteur spaar ders aan te werven. Brieven onder no. 441 "an het bureau van dit blad. gevraagd tegen Mei of l Juni, wegens teleurstelling en huwelijk der tegenwoor dige. Loon f 30 per maand. Geen melkerij. W. P. WOUTERSENSneep, - Krabbendijke.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3