SAMOS PRIMA «Rm-REEP rdelde Wieben ga N\ AÖ Vrijdag 25 April 1926 Ü5e Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Overheiös- of particuliere exploitatie. Michiel Aöriaenszoon öe Ruyter. Si FEUILLETON DE VROUW ZONDER HART REGENJASSEN en MOTORKLEEDING Beter dan Goed: DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. fiOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kteeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De voorliefde voor het uitoefenen van bedrijven door bet Land is in Indische kringen groot. De resultaten echter, die met de bestaande Gouvernementsbedrij- ven waaronder ook de monopolies, de landbouwbedrijven en de bosdhexploita- tie verstaan worden behaald worden, zijn in vele gevallen teleurstellend. De voorliefde, die in Indië in ambtelijke krin gen voor Gouvernementsondfememi igen be staat, is historisch te verklaren. Toen de O. I. Compagnie in het jaar 1602 offi cieel van de Staten-Generaal en prac- tisch van de Amsterdamsehe kooplieden- regenten het monopol'e van de vaart op Indië kreeg, sloot de haar verleende con cessie ook het uitoefenen van Overheids functies in zich, voorzoover deze in het haar ter uitsluitende exploitatie afgestane gebied noodig zouden zijn. Een derge lijke samenkoppeling van koopmansschap en Overheidsgezag was in de 17e eeuw iets zeer gewoons. De Compagnie werd echter al zeer spoedig door de omstan digheden ertoe gedrongen baar Overheids functies verder uit te strekken, dan aan vankelijk in haar bedoeling had gelegen. Er moesten oorlogen worden gevoerd, opstanden worden gedempt, en men moest noodwendig een bestuursorganisatie voor het land dat men bezet had, in het leven roepen. Toen nu in het laatst van de 18e eeuw de Compagnie werd opgeheven, en de Nederlandsche Staat haar boedel over nam, bleef het wezen der zaak onver anderd. Voorheen had men een handels lichaam met Overheidsbevocgdheidin plaats daarvan kwam een Gouvernement dat koopmanszaken deed. In dien tijd werd het particulier be drijf zooveel mogelijk geweerd. Langza merhand moest men de part'colieren voor verschillende bedrijven toch weer te hulp "°epen, omdat de Staat het zonder hun ïiulp niet af kon; maar hoofdzaak bleef de Staats-exploitatie. Weliswaar brak men in 1870 met de beginselen, die aan het Cultuurstelsel ten grondslag lagen, en gaf men van dien tijd af aan den particulieren ondernemer ruim baan, maar men kon zich toch niet op eens losmaken van het uitgangspunt, dat het optreden op eoo> nomisch gebied in de koloniën in de eerste plaats Overheidstaak is. Het is deze historische invloed, welke bot op den huldigen dag toe doorwerkt. Al is echter de ambtelijke voorliefde in Indië voor het Gouvernementsbedrijf 'historisch verklaarbaar, de feiten hebben wel aangetoond, dat 's Lands belang medebrengt, aan de ambtelijke voorliefde niet toe te geven. Op 29 April 1676 stierf admiraal Mi chiel Adriaenszoon de Ruyter aan de g. volgen zijner verwonding bij Syracuse. Op 18 Maart 1677 werd zijn gebalsemd lijk „met ontroerende plechtigheid" zoo verhaalt de geschiedschrijver in d'. Nieuwe kerk te Amsterdam begraven. Tweehonderdvijftig jaar is het dus deze maand geleden, dat Holland een zijn. grootste helden verloor. Zijn nagedachte nis wordt geëerd in een gebied, waar de zon niet ondergaat. Elk schoolkind kent zijn leve ïsgeschie- denis van zijn klimpartij op den VTis' singschen toren, tot aan het grootsche einde. Aan de geschiedenis van Engeland Frankrijk, Hongarije, Zweden, Denemar ken, Spanje, Portugal, Turkije heeft hij bladzijden van beteekenis toegevoegd. Enigeland en Frankrijk dwong hij, Hol land als meester op zee te erkennen. En toen, onder Frankrijks leiding, de Re publiek van drie kanten werd aangeval len en het volk wanhoopte aan uitkomst, was het de Ruyter, die door zijn over winning bij Solebay het Vaderland redde. In één ding kan, vreezen wij, zal onze tijd de Ruyter niet verstaan: in zijn zich zelf wegcijferen. Toen de Staten hem i< 1675 met een vloot van te geringe sterkte naar de Middellandsehe zee zonden, sprak hij tot de Admiraliteit, die bij hem aandrong, 'het commando te aanvaarden, de beroemde woorden: „De Heercn heb ben mij niet te verzoeken, maar te ge bieden en al werd mij bevolen, 's Lands vlag op een enkel schip te voeren, ik zou daarmee 't zee gaan. Waar de Hceren Staten hun vlag betrouwen zal ik mijn leven wagen". Vindt men nog zoo groot; trouw Hierin lag De Ruyters grootheid, dat hij niet alleen groot van moed, maar ook groot van hart was en den oorlog- niet wilde dan ter bereiking van den vrede, Onzen tijd, die persoonlijkheid boven alles stelt, zij het een plicht en een voor recht, zijn nagedachtenis te huldigen èn om zijn daden, èn om zijn grootheid als mensch. een belegen, zuivere wijn in luxe rietverpakking voor f 1,10. Firma J. A. L. G. WITTE Wijnhandel Goes Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG Wij reden weg en ik herkende de straat om den hoek, waarin ik een nacht zulk een angstig half uurtje had doorge bracht. Wij stopten en toen de hoofdcommis saris door het raampje van de auto keek, kwam de rechercheur uit een donkeren hoek te voorschijn. „Iets bijzonders gezien, Simons?" „Niets, mijnheer; niemand beeft het huis verlaten". „Dank je, dan kim je nu wel weer naar het bureau gaan." Waarop Simons het militair saluut bracht en verdween en de hoofdcommis saris het hoofd binnen het raampje haalde. Vermoedelijk was de rechercheur te laat gekomen. „Nu is het het beste", zeide Arthur '.iet dat zelfbewustzijn, dat ik zoo goed an hem kende, „dat jij, Ann, even aan- elt en vraagt of Milly Raven thuis is. Het is raadzaam, dat wij ons maar zoo BUITENLAND. OVERZICHT. Mussoliniania. Over Mussolini is zooveel te vertel len, dat men het best alles onder het hoofd „Mussoliniania" kan brengen. W-ij laten hieronder drie berichten volgen. I. Verschenen is het eerste nummer van een nieuw blad voor leger en vloot in Italië „Le Forge Armate" (De gewa pende macht). Het eerste nummer bevat een onderteekende boodschap van Musso lini. Hij besluit deze boodschap aan le ger en vloot met de volgende woorden: „De tijden zijn bijzonder gunstig voor de hervatting van onze militaire activiteit gunstig voor ons soldaten, en alle Italianen, die waardig zijn zich Italianen te noemen. Vittoria Veneto (De groote overwinning van Italië op Oostenrijk Tin den laatsten oorlog) is niet het doel, doch weinig mogelijk laten zien", wendde hij zich tot de heeren, ten einde niet de min ste achterdocht te wekken". Ik vervulde mijn opdracht, stapte uit en belde aan. Een oude juffrouw deed -open, blijk baar de verhuurster dei* kamers. Zij was omstreeks vijftig jaar, had een spitsen neus, kleine grijze oogjes en droeg een stalen bril; "t was een ietwat zuur type, vermoedelijk ongehuwd. „Neen, mijnheer en de juffrouw waren niet thuis; die waren een klein uur gele den uitgegaan.' „Was er iemand om hen gekomen?" „Ja, een mijnheer." „Kunt u mij ook zeggen hoe die er uitzag?" „Neen, dat kon zij net niet. Juffrouw Milly had zelf opengedaan. De oude juf frouw had hen, toen zij vertrokken, wel door het spionnetje nagekeken, maar zij had den bezoeker alleen op den rug kun nen zien." „Is die^ mijnheer soms met een auto gekomen?" Daar had zij niets van gemerkt. Ik stapte weer in de auto en deed mijn verhaal, terwijl wij langzaam de straat uitreden. Het kwam niet in mij op aan de woorden van het zure mensch te twij felen. l GrKade24 GoEs Jki./5& SPECIAAL AURES VOOR: Zlchtzendingen op Aanvraag. slechts het beginpunt van een nieuw doel". II. Te La Louvilre (België) werd een socialistische demonjtratie legen het fascisme gehouden. Bij liet ontbinden van den optocht werd een pop in braad gesto ken, Mussolini voorstellend, die door d< straten was meegedragen. Dn pop was in het zwart gekleed, had een fascistische piel op en een verband over dan neus. La Loovière heeft een socialistische burgemeester; de politie kwam niet tus schenbciden. Markies Negretlo-Cambiato, de Itali aansche gezant te Brussel, is dringend naar Rome geroepen en is reeds daarheen vertrokken. III. De „Dantziger Volksstimme", een socialistisch orgaan, had onlangs scher pe critiek op het politieke beleid van Mussolini uitgeoefend. Het gevolg hiervan is, dat de Italiaansche consul-generaal te Dantzig aan den Senaat van de vrijstad heeft medegedeeld, dat indien een derge lijke perscampagne werd voortgezet zulks nadeelige gevolgen voor Dantzig zou kun nen hebben. De „Dantziger Volksstimme" herin nert er aan dat, toen enkele dagen ge leden de Italiaansche diplomatieke verte genwoordiger te Weenen er tegen protes teerde, dat een tooneelspeuer Mussolini had belachelijk gemaakt, de Oostenrijk- sche regeering antwoordde, dat in Oosten rijk geen theatercensuur bestaat en er dus geen middelen zijn om den tooneel spelers te beletten aldus le handelen. De Senaat van Dantzig zal naar men vermoedt, den Italiaanschen consul-generaal inden zelf den geest antwoorden. Deze drie berichten geven te denken, vooral het eerste en het Laatste. Uit het eerste blijkt, dat Mussolini openlijk te kennen heeft gegeven naar dietn, oorlog te verlangen, uit het laatste, dat hij zijn macht ook in het buitenland wil doen gelden. Beide kunnen als machtsoverschatting worden beschouwd. Voor een heerscher over een volk is zulk een overschatting zeer gevaarlijk en in vele gevallen kondigt zij zijn val aan. Het tweede bericht brengt een wraak neming van de socialisten jegens de Bel gische fascisten, die minister VanderVeide onlangs aanvielen. Ook in dezen tegen maatregel zien we jeugdige heethoofderij. Men begaat in het buitenland nog de fout Mussolini te zwaar te nemen. Buiten de grenzen van Italië is dit overbodig, in het land zelve moet men hem wel au sé- rieux opvatten. Elders behoeft dat niet. De Fransche schulden. Volgens een bericht uit Washington aan de Parijsche New York Herald zoiu- „De auto kan hij een eind verder heb ben laten staan", merkte Arthur op. „Of een eind terug", zeide de com missaris. „Neen, het spionnetje wees den ande ren kant op. Zij heeft door het spionnetje de menschen op den rug gezien. Die gin gen toen zeker naar de auto toe. De Weerden is dus het huis voorbijgereden, maar dat heeft de juffrouw niet opge merkt." ,Maar dan had zij de auto toch in de straat moeten zien staan?" trachtte de commissaris zich nog te redden. „Een zijstraat", was al wat Arthur zeide. ,U heeft gelijk", boog de commissa ris het hoofd en ook de Utrechtenaar boog toestemmend. Deze was jonger dan zijn collega uit D. en droeg een modieus lichtgrijs col- bertcostuum. De commissaris daarentegen was in deftige zwarte gekleede jas, als moest hij naar de kerk. „Mijne heeren" ving Arthur aan, „het is heel vanzelfsprekend, dat ik denk, dat de man, dien wij zoeken van „Den en Beuk" linea recta naar het huis is gere den, waar wij net vandaan zijn gekomen. De Weerden was een pop, die danst, wan neer de schoone paardrijdster aan de touwtjes trekt. Hij had geen eigen wil, den Bérenger, de Fransche gezant te Was 'hington en Mellon, de minister van finan ciën der Vereenigde Staten, het eens ge worden zijn ten opzichte van de consoli datie van de Fransche schuld aan de Ver eenigde Staten. Frankrijk zou ongeveer de helft betalen van het bedrag, dat het aan hoofdsom en rente verschuldigd is. Volgens de overeenkomst zou Frankrijk gedurende een klein aantal jaren betrek kelijk geringe sommen afbetalen, die ech ter over een periode van twee-en-zestig jaar geregeld zouden toenemen. Een her ziening van Frankrijks betalingscapacitei ten wordt voorbehouden. Gedurende de allereerste jaren zouden de betalingen waarschijnlijk de twintig millioen dollar, die Frankrijk thans betaalt voor de aan gekochte oorlogsvoorraden, niet veel over schrijden. De militaire controle. De diplomatieke medewerker van de „Da ly Telegraph" behandelt de kwestie der handhaving van de militaire cofrnmissie van toezicht op de ontwapening van Duïtschland op grond van het feit, dat Duïtschland nog geen !id van den volken bond is en bijgevolg geen volkenbonds commissie vooralsnog in de plaats van de controle-commissie kan treden. Naar hij verwacht zal Duitscbland onder den druk der openbare ontevredenheid over de ver lenging van het verblijf der controle commissie met nog eenige maanden bin nenkort den geallieerden voorstellen om de overneming van het toezicht door een volkenbonds-commissie te bespoedigen en ze niet te laten wachten op Doitschland's toetreding tot den bond. Indien de oint- wapenings-conferentie mocht slagen, zou den trouwens alle moeilijkheden zijn op gelost, want dan zou men een internatio- lidhaam met het toezicht op de wapening van alle landen kunnen belasten. Met een dergelijke oplossing zou Engeland zich wel kunnen vereenigen maar de ver vulling ervan zou natuurlijk niet binnen korten tijd, doch pas na jaren haar be slag kunnen krijgen. Door den verrekijker. De vredesonderhandelingen iin Ma rokko zijn mislukt. De drie delegaties zijn uit elkaar gegaan. Zij zullen later weer bijeen komen. Er is geen datum bepaald. Men zal zich herinneren, dat er de vorige maand groote schade te Praag is aangericht, doordat de inhoud van een munitiewagen ontploft is. De oommissie van onderzoek heeft thans in haar rap port over die ontploffing geconcludeerd, dat waarschijnlijk misdaad ijl het spel is geweest. De onderhandelingen in de juridi sche commissie van den Rijksdag over het compromis-ontwerp i(n zake de scha deloosstelling der gewezen vorsten, zijn door obstructie der sociaal-democraten, voorloopig mislukt. De conferentie die vertegenwoor digers van de mijneigenaars en mijnwer kers in Engeland gehouden hebben, is geëindigd met een volkomen impasse. hij was dol-verliefd op Milly Raven. Hij is, toen hij begreep, dat het spel verloren was, terstond naar zijn laten wij zeggen, lastgeefster gegaan. Thans waarschijnlijk niet om te vragen wat hij doen moest. Ik neem aan, dat hij geheel en al bezield was door den drang tot vluchten. Dergelijke karakters, die inden grond van hun hart laf zijn, trachten steeds den dans te ontspringen door een zoo groot mogelijken afstand te Leggen tusschen hen en den wrekenden arm der gerechtigheid". Hier maakte Arthur een buiging naar de beide heeren, de hoofd commissaris grinnikte ironisch, de ander boog stijf terug. „Onze man zal echter niet alleen de vlucht willen nemen; hij zal Milly trach ten over te halen hem te vergezellen; om haar heeft hij al zijn daden bedreven; hij zal haar niet willen verhezen. Vermoede lijk zal Milly echter niet in De Weerdens verzoek toestemmen. Zij is daarvoor veel te slim en te egoïstisch. Zij weet heel goed, dat De Weerden naar alle waar schijnlijkheid niet over de grens zal ko men; zij begrijpt, dat zij wanneer zij zich in zijn gezelschap bevindt, zichzelve bloot geeft. Entot nu heeft zij altijd langs de kantjes afgezeild. Ik zou eigen lijk niet eens weten op welke wette lijke gronden zij te veroordeelen zou zijn. Te Kief zal dezer dagen weer een nieuw „schandaal-proces" plaats heb ben, Terecht slaan, volgens de „Izwestia een 113-tal leden van het Kiefsche po litiecorps, waaronder twee commissaris- ren, beschuldigd van corruptie en aanver wante m sdrijven. De hoofdcommissaris van politie Kowalenko heeft bij de ont dekking zelfmoord gepleegd. Met dit pro ces zal waarschijnlijk geruime tijd ge moeid zijn, daar behalve de beklaagden ook een 120 getuigen moeten worden ge hoord. Bij de Berlijmsche recherche zul len eerlang ook vrouwelijke ambtenaren worden aangesteld. Zij krijgen dezelfde promotiekansen als hun mannelijke col lega's en kunnen het tot commissaris brengen. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. U-r^oer naar Duïtschland. Voortaan moeten zendingen bloemkool, spniitkool en versche druiven, bestemd voor Duïtschland, ten blajke hunner Ne derlandsche afkomst vergezeld gaan van bewijzen van oorsprong, afgegeven door de Kamers van Koophandel en Fabrieken of de plaatselijke politie. De Duitsche douane stelt dezen eisch, wijl volgens haar vorengenoemde goederensoorten van Fransche afkomst uit ons land als van Nederlandsche afkomst werden afgezon den. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de p r ij s per regel slechts 16 cent. PROVINCIE-NIEUWS. Veekeur ingen. Uit de door de provinciale commissie ter bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland verspreide circu laire blijkt, dat dit jaar weer in een veel grooter aantal plaatsen dan vorige jaren keuringen van stieren en vrouwelijk fok- vee zullen gehouden worden. Werden deze keuringen vroeger slechts in een paar plaat sen in ieder deel der provincie gehouden, nu zullen deze binnenkort voor Zuid- en Noord-Beveland gehouden worden in: Goes, Wolfaartsdijk, Nieuwdorp, Krui- ningen, Oudelande, s Gravenpolder, We- meldinge, Kats, Kamperland, Kort gene. Op deze wijze wordt den fokkers, die vroeger niet aan defze keuringen konden deelnemen de gelegenheid geboden met hun dieren ter keuring te komen. Onge twijfeld zal- deze uitbreiding de veeverbe tering zeer ten goede komen. Zij heeft, volgens de wet, niets misdre ven; zij heeft een ander de kastanjes uit het vuur laten halen, waardoor zij haar prachtige teint niet wilde laten blakeren. Zij zal dus De Weerden uitleggen, dat hij alleen veel gemakkelijker ontkomen kan, dan zij beiden. Zij zal hem beloven, dat zij zich later, wanneer hij eenmaal het buitenland heeft bereikt, bij hem zal voegen. Dan zullen zij samen gelukkig zijn. Ik kuchte en Arthur wierp mij een vernietigende blik toe en vervolgde: „Samen met haar broer heeft zij hem toen naar de auto gebracht, misschien zijn zij nog met hem opgereden, de jonge man had wel wat troost en opbeuring noodig; het kan zelfs zijn, dat zij hem hier of daar verborgen hebben, wat ik echter niet geloo-fOfMaar het is beter ons niet verder te begeven op het gebied der veronderstellingen". „Toch is het een zuivere hypothese, dat de bezoeker van Milly Raven, De geerden is geweest", merkte de com missaris op. Blijkbaar wilde hij zich on derscheiden in tegenwoordigheid van zijn jongeren collega, die het zooveel verder gebracht had dan hij zelf. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1