£7. N\ Woensdag 21 April 1926 Ü3e Jaargang. Bij dit nummer behccit een Bijvoegsel .Bloeiend Zeeland". so FEUILLETON DE VROUW ZONDER HART RDELDf WlEBENGA REGENJASSEN en MOTORKLEEDING VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE Mijnhardt's Hoofdpijn tabletten ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40 Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Men kan dezer dagen nagenoeg geen courant opslaan of men leest over de schoonheid der Betuwe, van het Westland en van de bloembollenstreek. De vereeni- gingen voor vreemdelingenverkeer in die gewesten roeren zich, zij slaan den trom der publiciteit, onderhandelen met de spoorwegen voor het inlasscben van extra- treinen, dienen de belangstellenden inden bruidstooi der kerseboomem en in de kleu renpracht der tulpen van advies. Tiendui zenden Nederlanders spoeden zich in al- lerhand .vervoermiddelen naar Betuwe, Westland en de omgeving van Haarlem, znen de weelde van het eigen land voor zich openbloeien, ondergaan de schoon heidsontroering en hebben bij thuiskomst slechts één roep: „Dat moet je gaan zien" Hetgeen weer andere tienduizenden tiaar Hollandsch bloeienden tuin doet stroomen. In denzelfden tijd heeft Zeeland zich in bet smetteloos bruidsgewaad gestoken. Op Zuid-Beveland meer dan elders wordt de schoonheid van het voorjaar geboren, De boomgaarden, die in een kleine pe riode ontzaglijk in omvang en aantal toena men, worden in hun voorjaarstooi tot ver rukkelijke blanke oasen in de wijdscbe vlakke landen, waarover de mildheid van de lente een teer-groen waas spreidde, dat de zwarte grauwe toon van den winter overheerscht. Boven de velden, achter en bezijden de lichtende, boomgaarden spannen de kleurige! lucht en de wazige typisch-Zeeuwsche luchten van een altijd varieerende en altijd juichende compositie. De boomgaarden, het water, de luchten en de velden doen Zeeland in het voorjaar tot een der schoonste gewesten van Ne derland worden. Toch voeren de treinen in dezen tijd van het jaar geen tienduizenden, ook geen duizenden landgenooten aan, die van de Zeeuwsche schoonheid willen genieten. De auto's en andere vervoermiddelen uit de tien overige provincies m het land, die op weg naar „Bloeiend Zeeland" zijn, kan men tellen. Betuwe en het Westland laten ons niet veel. Wij meenen, dat de oorzaak hiervan gezocht moet worden in Zeeland zelve, inzonderheid bij dat gedeelte der Zeeu wen-, dat zich tot taak stelde hec vreem delingenverkeer te bevorderen. Wat heeft deze veoneeniging gedaan om Nederland naar de bloeiende boomgaar den op onze eilanden te lokken? Voor zoover ons bekend niets. Men liet de zusterverenigingen in de meermalen ge noemde streken propageeren, zelf zweeg men. Ieder schoolkind in de elf provinciën van ons land zal U weten te vertellen wa'ardoor Haarlem en de Betuwe gezochte oorden zijn in het voorjaar. Van Zeeland echter weet het waarschijnlijk niet eens dat er boomgaarden zijn. Ook de volwassen Nederlander, zoo bleek ons meermalen, is hiervan onkundig. Voor de vereeniging tot bevordering Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG Aap geen der twee kampioenen, noch aan Arthur, noch aan De Weerden, was te bespeuren, dat zij onder den indruk waren van het naderend gevecht. En toen ik De Weerden kalm zijn peertje zag schillen, met groote zorgvuldigheid, vroeg ik mij nog eens af of wij ons toch niet in hem vergisten. Wat een treurig figuur zouden wij maken, wanneer dat het geval was! Arthur had gelijk. Het was wel een gevaarlijk middel! Eindelijk gaf tante het teeken tot op staan. Toen gingen wij met ons drieën naar boven; naar de bibliotheek. Arthur presenteerde mij en De Weer den een club-fauteuil en bood den laat ste zijn sigarettenkoker aan. In derge lijke kritieke minuten bewonderde ik mijn man altijd het meest; bij was dan vol maakt rustig, belheerschte zichzelf en de situatie volkomen; van zijn persoonlijk heid straalde een energie uit, die de wils kracht van zijn tegenstander als t ware terug scheen te dringen. Ditmaal echter had hij zijn partner ge vonden. Ten minste zoo, scheen bet. Het van vreemdelingenverkeer, die al veel goeds gedaan heeft, ligt hier een taak. „Bloeiend Zeeland" moet gepropageerd worden Nederland moet in woord en beeld bestookt worden met alles wat een indruk van ons gewest in bet voorjaar kan geven. Holland moet wakker geschud worden, bet moet weten, dat in de waterrijke streek, die bet slechts van naam kent, in het voorjaar de wonder lijke pracht van het land als een groot stralend bouquet openbloeit. Onze provincie kan bij bekendheid niet anders dan wel varen. KOLONIËN. Mevrouw Fock. De „Johan de Witt", waarop zich de echtgenoote van den gouv.-generaal bevond kwam Maandag in Tandjong Priok aan. Dr.e marinevliegtuigen brachten een vlie- gersgroet aan mevrouw Fock, die over stapte in een barkas en verwelkomd werd door 's landvoogds intendant kolenel Bre wer, en door burgemeester Meyroos, wiens dochter een bouquet aanbood. Vervolgens ging mevrouw Fock naar het paleis aan het Koningsplein te Bata via, vanwaar de landvoogd met zijn echt- genoote te negen uur per versierden trièin naar Buitenzorg reisden. Een samenge pakte menigte stond op het stationsplein, dat met gu rland^s was versierd. Een meis jeskoor zong het Wilhelmus. Bij pralend zonneweder reed bet gala rijtuig langs een haag padvinders door eere-bogen den hoofdingang vaar het pa leis in. Te elf uur kondigde klokgelui de pledli tige inzegening in de kerk aan. Vervol gens was er receptie ten paleize, waarna de heer en mevrouw Fock naar liet land- oogdelijk buitenverblijf teTjipanas gingen. Wilde dieren voor Artis. Zoo nu. en dan valt een der vracht schepen van de „Nederland" of de „Lloyd" de eer be beurt, in een menagerie te worden herschapen. Zoo als op 25 Maart het s.s. „Krakatau", dat om 10 uur 's avonds te Belawan de ankers lichtte op weg naar Europa. Aan boord van dat schip bevinden zich twee olifanten (de een is 1.80, de andere 2 meter hoog) d.e door de goede zorgen van den heer Berthold naar de plaats van bestemming werden getransporteerd, ter wijl deze handelaar in wilde dieren nog een klein olifantje van 1.60 hoog op z'n erf heeft, dat ook binnen niet al te langen tijd naar de Oude Wereld vertrekt. De bekende jager en dierenhandelaar van Geuns, die te Kwala Simpang een oom plete menagerie heeft, bracht een drietal tijgers, een kleine olifant, een paar beren en wat kleiner gedierte aan boord van de Krakatau". De heer van Geuns begeleidt zijn die ren zelf. Het meeste is voor Artis be stemd, waarvan Sumatra zoo langzamer hand de voornaamste leverancier schijnt gaan worden. De olifanten van den heer Berthold komen uit Midden-Sumatra. bleeke gelaat van Jules de Weerden ver toonde geen enkelen zenuwachtigen trek de hand beefde niet, toen bij aan Ar thur een lucifer bood voor zijn sigaret. Het meest nerveus van het drietal was ongetwijfeld ikzelf; maar tevens was ik dolblij, dat ik mocht seoondeeren in een duel dat niet minder belangwekkend was dan een tweestrijd, die met de blanke wapenen zal worden beslecht. „U heeft er zeker geen bezwaar tegen, dat mijn vrouw bij ons' onderhoud tegen- ""^ordig zal zijn, zij assisteert mij steeds belangrijke zaken", begon Arthur ein delijk. Ik kan daar moeilijk over oordeelen, daar ik niet weet, waarover u mij wilt spreken, overigens is het verre van mij inbreuk te willen maken op wat u als een gewoonte schijnt te hebben opgevat. De Engelsche vrouw is bijzonder zakelijk aangelegd, naar het schijnt, maar lady Cornway weet het nuttige met het aan gename op sublieme wijze te vereenigen". Ik boog voor het compliment. Wat een zenuwen moest die man hebben, van staal minstens! Of was het de zucht naar bra voure, die hem zoo deed spreken? Hij trok langzaam aan zijn sigaret en maakte volmaakte kringetjes. Arthur ging naar de deur, nam den sleutel van den buitenkant en draaide van binnen het slot om, den sleutel in zijn zak stekend. „Ik vermoed, dat het u aangenaam zal GJ>KjU)£24 GoEs1kt.ï54f SPECIAAL ADRES VOOR: Zichtzendingen op Aanvraag. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Nederlandsch vee in Argem.ti nië. De vee-export en handels vereeniging van leden van het Nederlandsch Rundvee^ Stamboek te 's Gravenhage heeft een col lectie stamboekvee gezonden naar de in ternationale tentoonstelling, welks in deze maand werd gehouden te Buenos-Aires, in Argentinië. Deze collectie vee, uit tien dieren be staande heeft in totaal behaald achttien prijzen en eervolle vermeldingen, waar onder vijf eerste prijzen, vier tweede prij zen en vijf derde prijzen. SPORT. Vliegen. Een vlieger-record. Kapitein Jones, een vlieger van de Im perial Airways Ltd. is van Croydon bij Londen naar Neurenberg, been ein terug, gevlogen tusschén 6 uur 's ochtends en 9.38 's avonds. Hij legde hierbij in 15V2 uur een afstand van 1200 mijl (1 mijl is 1609 M.) af. Met een andere manier manier van reizen zou deze heen- en te rugtocht op zijn minst 80 uur gevergd hebben. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. Sport-illustratie „Vooraan" (Galgewater 22, Leiden). Wij ontvingen het eerste nummer van de Sportiliusfcratie „Vooraan". Het week blad, dat er goed verzorgd uitziet, mooie en actu-eele foto's bevat, stelt zich ten doel de gezonde sportbeoefening te pro pageeren, overdrijving en maniakaal gedrijf te bestrijden. Het hoopt te kunnen mede werken aan de verspreiding van de meest sportieve denkbeelden., medewerken aan de propaganda voor de hoogste sportiviteit en ridderlijkheid, die „grooter sieraden van de sport zijn. dan een overwinning, hoe moeilijk die ook bevochten is." In het blad zal plaats zijn voor eiken tak van sport; niet alleen de meest popu laire sport zal er in woord en beeld een plaats vinden, maar voor eliken vorm van lichaamsbeoefening beeft het belangstel- bng. Minister Kan zond voor dit eerste nummer zijn portret met goede wenschen. zijn, als onze conferentie geen kans loopt door het dienstpersoneel te worden ge stoord", zei Arthur. „U maakt me werkelijk nieuwsgierig", glimlachte De Weerden. Nu nam Arthur plaats en doorgaande tin den conversatietoon, zei hij: „Ik beschuldig u den diefstal te heb ben gepleegd aan de Bank te 's Graven hage, directeur de heer Van Molen". Geen spoor van ontroering op het ge laat van De Weerden. Hij scheen dezen zet verwacht te hebben. Was dat een bewijs van zijn schuld? Een onschuldige zou' zeker geschrokken en verontwaardigd geweest zijn. Maar De Weerden had gemakkelijk de rol van beleedigde kunnen spelen. Hij deed dit niet. „Ik luister met alle aandacht", zei hij. „U schijnt bijzonder veel belang te stellen in zekere Milly Raven, paard- ijdster; u heeft zich ontzaggelijke uitga ven getroost, om aan haar grillen te kun nen voldoen. U heeft haar een kostba ren diamanten collier cadeau gegeven. Daar uw financiën door een en ander in een deplorabelen toestand waren geraakt, was de. Bankdiefstal uw eenige uitkomst. U heeft ook een paarlensnoer van mijn vrouw gestolen en dit eveneens aan Milly Raven geschonken. Dat u zich door een dergelijke vrouw geheel laat inpalmen, is i kwestie, die u alleen aangaat, maar „Ik verzoek u dringend geen enkel BINNENLAND. De Zondagsrust. De heer Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den m nis ter van waterstaat de volgende vragen ge steld Is het juist, dat de directie van de Ne- clerlandscbe spoorwegen heeft bekend ge maakt, dat Zondag 18 April tegen ver laagd tarief een extra-trein zal loopen van Amsterdam naar Tiel en van "s Graven hage naar Tiel? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid, maatregelen te nemen, waardoor het uit lokken van de di rectie van de Nederland - sche spoorwegen van vermeerderd reizigers vervoer op Zondag voor den vervolge wordt verboden? Na den waters nood. De laatste zending noodwoningen voor Wamel is thans gearriveerd. Vanwege het bouwbureau z;ijn thans in totaal 80 nood woningen geplaatst. Door particulieren zijn er een veertigtal gezet, terwijl door een dame uit Doorn aan de gemeente een fraaie Paddox-woning werd geschonken. De te Wamel gevestigde af deeling van bet bouwbureau begint thans goede vor deringen te maken. De vernielde huizen zijn grootendeels geschat en op een aan tal verzoeken om steun is reeds beschikt. Binnenkort zullen de eerste aanbestedin gen voor de herstellingen kunnen worden tegemoet gezien. De boringen te Vlodrop. De werkzaamheden in het mijnveld Vlodrop bij Roermond vorderen goed. Aan de beide boortorens zijn 24 man werkzaam; deze arbeiden in drie ploe gen dag en nacht. De eerste booritnrich- ting te Herkenbosch was eenige dagen geleden reeds door de grindlaag heen, die tot op een diepte van pl.m. 30 M. werd aangetroffen. Men denkt na verloop van drie maanden de kolenlaag aan te bo ren, welke op een diepte van ongeveer 560 M. moet liggen. In Vlodrop zijn de vorige week de de; fiinitieve boringen begonnen. Daar hoopt men de kolenlaag aan te treffen op een diepte van pl.m. 450 M. Deze verwach ting is gegrond op het feit, dat op onge veer tweeduizend meter afstand op Dultsdh gebied op deze diepte kolemia gen zijn aangeboord. Het mijnveld Vlo drop behoort tot hetzelfde vak. Omtrent den uitslag der boringen heerscht een optimistische stemming. Vliegendeeier dieven. Uit het eendenpark aan den Kapitein Meijerweg, te Naardien, werden herhaalde lijk eendeneieren uit de nesten gestolen. Aanvankelijk werd gedacht, dat de straat jeugd schuldig was. Doch toen eenigen tijd bij de eendjes de wacht werd gehou den, bleek, dat eksters de dieven waren. Besloten is nu de vogels onschadelijk te maken. Er wordt reeds ijverig jacht ge maakt op de eierroovers. Iedere ekster, die in de omgeving wordt aangetroffen, wordt neergeschoten. woord te zeggen ten nadeele van Milly Raven. Het is een vrouw, die ik ten zeerste respecteer en waarmee ik op zeer vriendschappelijken voet verkeer". „Op al te vriendschappelijken voet". „Het staat niet aan u dat te beoor- deelen". „Kom, kom, mijnheer De Weerden wij zijn geen kinderenMaar laat ik geen woorden verspillen u bent na,- tuurlijk voor goeden raad niet vatbaar. Overjgens, zij is het type van een ge vaarlijke vrouw. Alleen had ik veron dersteld, dat u voor vrouwen-coquetterie immuun zou zijn, malar ik heb u te boog aangeslagen." „ik verbied u op deze wijze voort te gaan." „Ons vriendschappelijk onderhoud zal duren zoolang ik dit verities. Het feit, dat u nog geheel onder den invloed bent van de schoone poardrijdster, bewijst, dat zij de kunst mannen aan zich te binden, volkomen verstaat. Vermoedelijk heeft zij u veel beloofd, maar nog niets gegeven. Die steek zat. De Weerden vloog in de hoogte, alsof hij door een wesp ge stoken was. „Trouwens, zij kan u niets anders ge ven dan ersatz, of misschien een korten roes", ging Arthur onverbiddelijk voort. Ik begrijp niet, dat ik u nog langer aanhoor „Ik wel", u bent veel te nieuwsgierig naar wat ik u nog meer te vertellen heb." 'Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN Twee kinderen verbrand. Maandagochtend is brand uitgebroken in de noodwoningen aan den Asseloosche dwarsweg bij Borne. Het vuur greep snel om zich heen en in een minimum stonden vier noodwoningen in lichte laa.c. Niets kon gered worden. Het staat vast dat be halve een U/2 jarig kind ook een kind van 5 jaar van de familie H, om het leven zijn gekomen. De gezinnen zijn bij buren on dergebracht. De bewoners hadden hun boedels niet verzekerd. De oorzaak is onbekend. Ben rookende gemeenteraad. In de* raad der gemeente Lonneker is een pnnt aai de orde gekomen, dat niet direct de gemeentebelangen raakt, maar waarover toch breedvoerig van ge dachten werd gewisseld en waarbij vrijwel geen enkel lid zweeg. Het schijnt n.l., dat er verschillende Lonneker raadsleden zijn, die zeer ge- aecht zijn aan sigaar of pjjp en deze gehechtheid ook in de raadsvergadering aiet verloochenen. In de besloten zittingen schijnt er dusdanig te worden gedampt, iat de voorzitter de vdrst afzittende leden slechts in nevelachtigen vorm kan waar nemen, daar de geheele zaal dan in rook is gehuld. -Benige raadsleden hebben daarom een voorstel ingediend om hieraan hij verordening een einde te maken. Bij de discussie over dit punt merkte ie heer Deuuk op, dat er soms zoodaoig gerookt wordt dat het water hem uit de oogen loopt, terwijl de heer Heersink meende, dat dit te wijten was aan de inferieure kwaliteit der tabak, welke de sdelaehtbaren in rook doen vervliegen. De heer Scholten betoogde, dat het voorstel was ingediend wehens den buiten sporigen rooklust van verschillende Raads leden en omdat men er niet veel voor voelde, in een raadsvergadering tot ver duurzaamd vleesch te worden verwerkt." Na uitvoerige discussie werd het be langwekkende voorstel in stemming ge bracht en aangenomen met 10 tegen 8 stemmen. Het ontsteken van tabak zal dus voortaan in den Lonneker gemeenteraad niet meer geoorloofd zijn 1 stillen spoedig de ergste hoofdpijn [3 Prijs 60ct. Bij Apoth.en Drogisten, f. De Weerden dwomg zich tot kalmte, alleen aan de gezwollen aderen op zijn voorhoofd, kon ik bemerken lioe hevig de werking van Arthurs woorden was, die als zweepslagen moesten neerkomen. Diep in mij gevoelde ik toch wel' eenig mede lijden met den jongen man. Hij was ver liefd, doodelijk verliefd. Was hij dus wel geheel^ toerekenbaar? In allen gevalle was het een verzachtende omstandigheid. Althans in mijn oogen, de oogen van een vrouw. Arthur scheen eer geneigd het te beschouwen als een onvergeeflijke zwakheid. „Of de belooning, welke 'zij u ooit zou kunnen geeven, opweegt tegen al de mis daden, die u bedreven heeft, meen ik te moeten betwijfelen. Maar Iaat ik uw ge duld niet langer dan 'noodig is op dp proef stellen. Ik ga dus 'voort met mijn requisi toir. Ik beschuldig u van moord op baron Lucius, welke uw mededinger was. Ook bent u mede verantwoordelijk voor den islag, die vannacht op mij persoonlijk is gepleegd. Ten slotte bent u de schrij ver van een tweetal briefjes welke zijn onderteekend met een doodshoofd en ik vergat nog u er aan te herinneren, dat ook de dood van den heer Van Molen gedeeltelijk op uw rekening 'komt. Het ligt niet aan u, maar aan de hartkwaal, waar aan hij leed, dat het niet geheel het ge val is geweest." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1