waardag werk voort en bracht het tot een goed einde, niettegenstaande er in de overkomst van de steenen stagnatie heeft plaats gehad. Voor goed begrip zij hier nog even gemeld, dat de kosten voor deze hulde aan de nagedachtenis dezer slacht offers van den oorlog, niet door het Duitsche rijk, doch op initiatief van ge noemde heeren uit particuliere giften zijn bestreden. In totaal is nu op 28 graven zulk een steen gelegd, van deze graven zijn er 7 te Vlissinigen, 7 te WestkapeJle, 2 te Veer©, 2 te Qostkapellè, 2 te Zoute- lande, 2 te Kerkwerve, 2 te Hulst, 1 te Domburg, 1 te Biresikens, 1 te Cad- zand en 1 te Aarden burg. Van die te Westkapelle zijn er drie, die lijken be vatten van onbekende gesneuvelden, doch de andere 25 zijn alle yan met name be kenden, foto's zijn van de graven geno men en aan de nabestaanden in Duitsch- land toegezonden. Op de steenen staat, ongeacht den dienstrang van de gesneuvelden, de zelfde inscriptie namelijk: „Den Heldentot für sein Deutschen Vaterland starb im JahreEr volgt dan het jaartal (loopende van 19151916) en de naam van den begravene en zijn dienstgraad.? Boven de inscriptie staat bij allen het ijzeren kruis. Driewegen. Mej. S. S. de Vlieger is? benoemd tot onderwijzeres aan de Hugo de Grootschool (meisjesschool) te Am sterdam. Heedekenskerke. In de Vrijdag ge houden vergadering van den raad der ge meente Hoedekenskerke waren alle le den tegenwoordig. De voorzitter deelde onder andere mede dat de gemeenterékè- ning 1925 door Ged. Staten is goedge keurd. 'Na eenige discussie werd met 4 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op de aanvraag -van de vereeniging „Zuid- Beveland het Mobilisataekruis" om een subsidie uit de gemeentekas. Aan Mej. Wed. G. W. van Dokkum Nakken werd overeenkomstig haar ver zoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag gegeven als onderwijzeres aan de Openbare Lagere school alhier, zulks we gens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd. Aan enkele personen werd afschrijving hondenbelasting dienst 1925 over een half jaar verleend. Een door het Burgerlijk Armbestuur voorgestelde wijziging dier begrooting 1925 werd goedgekeurd. Aan den hoer J. van Belsen, secre taris-ontvanger van het Burgerlijk Arm bestuur werd overeenkomstig diens ver zoek op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de in zijn functie ver richtte werkzaamheden met ingang van 1 Juli a.s. als zoodanig ontslag verleend. De jaarwedde van de nieuw te benoe men titularis werd bepaald op f250, terwijl 'het oordeel van het burgerlijk armbestuur zal worden gevraagd omtrent den borgtocht van dien ambtenaar, die de raad wensebt bepaald te zien op een zakelijke borgtocht groot f2000,De gewone rondvraag door den voorzitter le verde weinig belangrijks op. 's Heer Abtskerke. De raad verga derde Zaterdag. Tegenwoordig alle leden. Aan A. W. van de Plasscbe wordt een half jaar ontheffing verleend van de hon denbelasting. De af- en overschrijvingen van de Armbesturen 's Heer Abtskerke en Sinoutskerke worden goedgekeurd.Aan- geboden wordt het gemeenteverslag 1925. Het verhoudingscijfer inkomstenbelasting (de hoofdelijke omslag) zal dit jaar 1.3 zijn. (Vorig jaar 1.1). Het voorstel van B. en W. om aan het Comité Mobilisatie- kruis f 10 te vcrleenen, wordt aangenomen met vóór de heeren Vermiue, de Roo, Meijaard en Luteijn. Voor dat tot beslo ten zitting wordt overgegaan om te spre ken over Doctorsbenoeming, stelt de voor zitter de rondvraag aan de orde. Dhr. v. Weele: Ik heb gehoord dat de straat langs het huis van het schoolhoofd er uit moet en daarvoor in plaats komt grint, op verzoek van den meester, daar de straat,vuil is en er gras in groeit. Dc voorzitter: Ja, en daar het alle maal goede steenen zijn, wordt daar een hok voor zijn kippen van gebouwd. Dhr. Braam: Als B. en W. binnen de begroeting blijven, hebben wij als raads leden er niets aan te zeggen, doch nu er critiek is, vindt ik ook dat het niet in orde is. Die straat ligt nog volkomen goed. De Roo>: (wetlh): Dat is waar en ieder die een straat bezit, dient hem te onderhouden en van onkruid schoon te houden. Ten slotte voeren allen iets aan, ook de wethouders, zoodat de voorzitter zegt, dat de straat dan blijft liggen. Dhr. Vermue vraagt om toezicht over de planken en leuningen over de slootten aan de openbare voetpaden té Baars- dorp, daar ze moedwillig worden geru ïneerd. De voorzitter zegt, het al over een poos aan de rijks- en gemeentepolitie te hebben opgedragen, om verscherpt toezicht te houden. Daarop gaat men over in besloten zitting Ierseke. Men'schrijft ons: Voor de kreoflenvisschers te Ierseke 'Tholen' zijn de eerste uitkomsten van het bedrijf, na de opening op 1 April, niet onbevre digend geweest, daar reeds in de eerste week meer dan 600 K.G. was aangevoerd, dank zij het prachtige weer, daar de kreeften voor temperatuursverhoogingen zeer gevoelig zijn en bij koude in hun schuilhoeken blijven. In elk geval is be wezen, dat er een blijvende kreeftenstand is in de Zeeuwsche Stroomen, wat voor een groot deel te danken is aan de doek treffende maatregelen genomen ter be scherming van de kreeften. Dit is nog te meer opvallend, omdat het voortplan tingsvermogen der kreef ten \eel geringer is dan bij de overige waterbewoners en in dit opzicht heeft de ervaring geleerd, dat de wijfjes kreeft om de 4 jaren voortbrengt, die ze pl.m. 10 maanden ronddraagt. Enorme hoeveelheden van het jonge goed komen om voor de larve in staat is zelf een schuilplaats te zoeken en dan duurt het circa vijf jaren voor de kreeft volwassen is. Eén ding blijkt in het voordeel van de kreoftenvis scheis, en wel dat het een standdier is, d.w.z. dal zij niet op verren afstand voedsel gaat zoeken, zooals krabben en garnalen, maar blijft in den omtrek, waar zij, eenmaal een weideveld gevonden heeft. Thans is de prijs per K.G. nog geweest f2,50, maar of dit stand zal houden moet uit komen. Kapelle. Onder voorzitterschap van den heer J. van Wingem kwam de afd. van de vereeniging „Eigen Erf" in alge- meene vergadering bijeen. Tot de af deeling traden drie nieuwe leden toe. De voorzitter deelt mes dat voor de leden der afdeeÜng zijn gebouwd vier nieuwe plaatsjes en dat er voor 1926 vier in wording zijn. Voor eerstgenoemds is een voorschot verstrekt van f 13.568 uit 's rijkskas. De aftredende bestuursleden M. Wille- boer en J. Tollenaar werden herkozen. De penningmeester doet rekening en verantwoording. Het nadeelig slot is f 3,18. Naar aanleiding van het raacki- verslag kan medegedeeld worden dat niet f59,50, maar f34,53 uitgegeven is voor de ouderavond van de openbare school. Een bedrag van f9,53 werd dus meer gevraagd. Kruiningen. In de raadsvergadering van 15 April waren 10 leden tegenwoor dig. De heer van der Straaten was afV wezig. De voorzitter deelt o.m. mede, dat de schoolbfouw is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Torremans uit Til burg; dat boeken en kas van den Ge meente-ontvanger door B. en W. zijn na gezien en in orde bevonden; dat door Ged. Staten is goedgekeurd de verpachting van tuingrond te Hansweert en het be palen der rooilijn voor woningbouw aan den hoek GrintwegNis se weg. Ter inzage ligt op de secretarie het beredeneerde verslag over dien toestand der gemeente gedurende 1925. Besloten wordt ten behoeve van de gemeente een leening aan te gaan, groot f90.000, tegen ten hoogste 5 pet. Een verzoek om subsidie van het Co mité tot instelling en uitreiking van het Mobilisatiekruis te Goes wordt op voor stel van B. en W. met 9 tegen 1 stem van de hand gewezen. De heer Frangoijs pleit voor het geven van een desnoods ge ring bedrag, daar in de mobclisatiejaren zoovelen hun leven hebben in de waag schaal gesteld voor de handhaving onzer neutraliteit. De 'heer Visscher pleit voor het niet toestaan van gelden voor dit doel, daar juist de mobilisatie ook in ons land zooveel ongelukkigen heeft gemaakt. De heer Kole sluit zich bij dit laatste aan. Zij juichen daarom beiden het voor stel van B. en W. toe. Op voorstel van B. en W. besluit de raad met algcmeene stemlmen tot het af- en overschrijven van de begrooting 1925, teneinde verscheiden verschuldigd gewor den bedragen op advies van Ged. Staten te kunnen voldoen. De heer Kole stelt den raad voor met.het oog op het gure weer iin de win terdagen oliejassen te verschaffen aan de kantonniers, om het noodige werk te kun nen verrichten, wanneer ze aan weer en wind zijn blootgesteld. De voorzitter zegt deze zaak in de vergadering van B. en W. met de wethouders te zullen overwe gen, hoewel zij er zelf niet om gevraagd hebben. Een schrijven van Ged. Staten is in gezonden aan de gemeente, teneinde over te gaan tot de electrificatie van de Ge meente Kruiningen, behooremde tot de te electrificeeren middengroep. B. en W. geven in overweging aan den raad, te mel den aan Ged. Staten, dat de gemeente een volstrekt beletsel heeft om in garan tie te treden voor de electrificatie dezer gemeente, daar de bestaande pachtover eenkomst met M.A.B.E.G., die een uit sluitend concessie heeft voor de bestaande gasfabrieken, die tot heden toe een zeer oot bedrag aan de gemeente heeft ge- st. Ofschoon de heer Visscher een voor stander is van elektrificatie, meent hij toch met het voors.el van B. en W. te moeten meegaan. Hij is van oordeel, dat dc zaak later nog wel eens ter sp/ake ge bracht zal worden, waarbij hij dan met rijper oordeel deze zaak zal kunnen be spreken. Met alge mesne stemmen beslu't de raad tot goedkeuring van het voorstel van B. en W. Bij de rondvraag geeft de heer Kole in overweging den weg om te verbeteren met het oog op het drukke automobiel verkeer. De voor zitter z gt met de gemeente Rilland in onderhandeling te zijn over het gebruik van de daartoe nood ge machines, hoewel beter wordt geacht de tering te beginnen met hst midden van den zomer. De heer Frangoijs wijst op de zinkput op dein draai van den weg in de nabij heid van de Geref. kerk, daar de ijzeren afsluitplaat door de automobiele]] her haaldelijk van de put wordt afgeschoven waardoor gsvaar ontstaat. B. en W. zul len hun aandacht daaraan wijden, hoewel in de eerste maanden voor de op handen zijnden bouw, daar geen afdoende ver betering kan worden gebracht. Zaterdagnamiddag reed de auto den heer A. de Visser, die van den ha venmeester van Hansweert aan. De laat ste kwam in de sloot bij het „Flemmetje rond" terecht. De eerste kon met averij aan spatbord en remmen naar den herstel ler in de Nieuwstraat worden gebracht. Met behulp van een hijsclitoestel, ont boden van Hansweert, kon het laatste voertu g, ontdaan van den glans der nieuw heid, ongeveer te acht uur 's' avonds op het droge worden gebracht. De schade bleek belangrijk. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Middelburg. Gisterenmiddag is een muur van esn pakhu's aan de i Beenhou werssingel, welk pakhuis men aan het afbreken is, ingestort en lage i de steenen o.a. over de straat en tot in het water. Gelukkig bevond zich ter plaatse op het oogenblik der instorting niemand. Men is direct begonnen met opruimen, omdat het puin verkeer over den Beemhc iu wers singel belemmerde. Ovezand. De oudste ingezetene Eli zabeth Verzeeuw, weduwe Schouwenburg, is op ruim 90-jarigen leeftijd overleden. De raad vergaderde Vrijdag. Aan wezig zijn alle leden. Aan het Comité Mobilisatiekruis Zuid-Beveland wordt een subsidie verleend van f 15. Het percentage voor de plaatselijke Inkomstenbelasting dienst 19261927 wordt vastgesteld op 2.1. In verband met eenige herstellingen aan de straat wordt de begrooting van 1926 gewijzigd. Besloten wordt tot het geldig verklaren der strafverordeningen naar aanleiding van art. 178 der gemeente wet. De rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1925 wordt vastgesteld in ontvang op fll.387,98V2 en in uitgaaf f8713,02, alzoo met een goed slot van f 2674,961/2. Rilland-Bath. De boerenknecht M. K. geraakte Zaterdagmorgen op de hofstede van den heer van der Werff onder een 2-jarigen hengst. Hij werd zoodanig ge trapt, dat hij inwendig gekneusd werd op genomen. Dr. Moree oordeelde overbren ging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodig. SPORT. Voetbal. DUITSCHLAND - NEDERLAND. Te Dusseldorf heeft het Duitsche elf tal g's teren een wedstrijd gespeeld tegen het Nederlandsche. De rust ging in met de stand 1—1. Nadien scoorden de Duit- sc'hers nog drie maal, terwijl de Hollan ders nog slechts 1 doelpunt konden maken. Met een 24 nederlaag voor de onzen kwam het ein'de. ZEELANDIA—D. E. V. O. Voor de promotie-competitie derde klasse van den N.V.B. speelde gisteren Zeelandia op het gemeentelijk sportterrein een wedstrijd tegen D. E. V. O. uit 's Hertogenbosch. De spelers van Zee landia waren bijna steeds door sterker, en nadat de rust reeds een stand 2 0 had gebracht, was de einduitslag dan ook in het voordeel der thuisclub, die won met 31. STADS-NIEUWS. Prins Hendrik. Van de openbare gebouwen wapperde heden ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Hendrik de nationale driekleur. Het bezoek ter fruittelers. In „De tuinderij" treffen we nog bij zonderheden over de excursie der Engel- sche fruittelers, die Zaterdag voor Pa- schen onder leiding van den rijkstumbouw- consulent eenige Zuid-Bevelandsche fruit en boomkwekerijen bezichtigden. Wij nemen van het artikel hierover van den heer v. d. Plassche over: „Algemeen werd de zorgvuldige be handeling en vooral grondbewerking em onkruitbestrijding geprezen, wat in Enge land op de groote bedrijven en met het gebrek aan arbeidskrachten vaak veel te wenschen overlaat. Voor de boomkweekerijen kan dit be zoek van zeer goeden invloed zijn, omdat men in Engeland maar al te vaak meent, dat men hier niets dan veengrond heeft, waarop niets dan ijle boomen groeien. Men heeft nu kunnen zien, dat in Zeeland zware kleigronden voor de boomkweeke rijen worden gebruikt, welke boomen leveren, die in kwaliteit niet voor de En gel sche onderdoen. De bestrijding van plantenziekten cm schadigingen was een onderwerp van voort durends bespreking, vooral wat betreft de werking van Carbo-Krimp, daar men dit van Holland heeft overgenomen en waar mede de heer Kakebeeke enkele jaren ge leden demonstraties in Engeland heeft ge houden. Over de resultaten is men in Engeland zeer tevreden en er wordt dan ook op groo te schaal mede gespoten zonder echter de andere bespuitingen na te laten, wat iin Nederland maar al te vaak het geval is." Ook in de jongste aflevering van „The fruit-grower" vinden we bij een pagina illustraties deze excursie vastgelegd in een artikel van de hand van den redacteur van dit blad Mr. Wardle. Na gesproken te hebben van de schoon heid van Zeeland, wordt óp de beteekenis van Zuid-Beveland alis fruit-land gewezen. Met waardeering wordt gewag gemaakt van de bezochte inrichtingen, wier voor naamste bezienswaardigheden zijn opge noemd. In Goes,zoo lazen we in het artikel, zagen we de grootste groep jongens en meisjes van allerlei leeftijd in nationale kleederdracht. Voor Volkenbond en Vrede. In de Vrijdagavond gehouden verga dering der afdeeling Goes en Omstre ken der vereeniging voor Volkenbond en Vrede werd geconstateerd dat deze af deeling is opgericht met 68 leden. Met het vaststellen van het reglement en het verkiezen van een bestuur zal worden gewacht tot het najaar. De heer J. J. de Bruijne, Klokstraat, zal zich zoolang met de leiding der zaken belasten. Treinverbinding. In verband met het bericht, veriedeD week opgenomen, dat de boemeltrein, die thans te 4 1L des middags van Roosendaal naar Vlissiugen vertrekt zal veranderen met 15 Mei in een sneltrein, die te 5.23 te Vlissingen aankomt, is de vraag gesteld jf ook trein no. 1063, die thans om 5.33 ran Roosendaal vertrekt en te 6.57 te Vlissingen aankomt sneltrein zal bleven. Dit zal niet zoo zijn de trein zal in het vervolg om 5.34. als boemeltrein van Roosendaal vertrekken en te 7.32 te Vlissingen aankomen. Benoemd. De heer A. D. F. van der Wart is benoemd tot lid van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, welk ge nootschap Zaterdag te Middelburg ver gaderde. „The Orpheansband". De jaszband-muziek heeft over toe wijding in onze stad niet te klagen. Een nieuwe club ouder aanvoering van den heer H. Pilaar heeft het levenslicht gezien. Vrijdagavond formeerde de band het eer ste bal, dat zeer druk bezocht was en waar een buitengewoon genoeglijke stemming heersebte. De muziek, de balletmeester en de invite's droegen alle aan het welsla gen van het bal bij. Toen de politie te omstreeks half een in de zaal kwam kijken (waarom? het vroor buiten niet eens) vond zij de dan senden met veel enthousiasme aan de goden offeren. Inzonderlijk aan den god van den dans natuurlijk. „The orpheans band die zich ook beschikbaar stelt voor liefdadige doeleinden heeft den eersten avond reeds vele vrienden gemaakt. Jubileum-uitvoering. De zangvereenigiug „Oefening baart Kunst" geeft Vrijdag a.s. in de Prins van Oranje^ een uitvoering ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Uitgevoerd wordt de „Lentenachts-Fantasie* van J. Paardekoper, w( orden van Pol de Mont. Een strijkkwartet en eenige solisten ver- leenen medewerking. Landbouw-Bioscoop. Na het journal, dat zeer mooie opna men brengt, rolt het eerst hoofdnummer „Sally, de keukenstoof'. In deze vroolijke comedie van 9 acten zien we een jeugd:ge pensionnaire van een vomdelingcnhuis dank zij haar origineel karakter en haar goed gevormde beenen, na veel lotgevallen een dansster van de eerste grootte en een zeer gelukkige bruid van een rijken jongeman worden. Deze film houdt zeer veel goeds in en wordt door de wijze waarop vooral twee rollen vervuld worden tot een waar amusement. Colleen Moore, als Sally verdenkt men in de eersite acte van knappe imitaties doch reeds spoedig blijkt, dat deze alleraardigste en pittige verschijning ook zelf weet wat uitbeelden is. Vooral in de laatste bedrijven, waar zij de arrvée voorstelt, is haar spel van toe te juichen gehalte. Colleen Moore doet aan Squibs denken, ook in masker en handeling aan Annie van Ees. Zij wordt door bekwame Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijkheden en onre- gelmatigen Stoelgang ziju Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zy werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. artisten in haar spel gesteund in „Sally de Keukensloof De meest de aandacht prikkelende daarvan is (zijn naam is ons ontschoten) de prinselijke kellner. Ver gissen we ons niet, dan is de film artist een Duitscher, die eenige jaren geleden om zijn komische gaven reeds opviel in de film „Fledermaus". Blijkbaar heeft Ame rika beslag gelegd op dit talent. Het tweede hoofdnummer: „Op het kantje af" is van geheel ander genre. Men kan daarin sensatie van de goede soort genieten. Max Donald een sportman en duraf van jewelste vertoont staaltjes, die een huivering bezorgen. Naast veel vermetelheid brengt deze film schitterende natuuropnamen. Een programma, dat den avond voort deed vliegen. Schutfcerhof-Bioscoop. De directie der Schuttershof-Bioscoop die, zooals bekend, een prijs uitlooft voor den rader van de lengte der film „De ge heimzinnige ruiter", deelt mede, dat een commissie Zaterdagmiddag de film geme ten heeft en de uitslag heeft genoteerd. De enveloppe waarin de uitslag staat is verzegeld. Dammen. De Goesche Damclub heeft een wed strijd uitgeschreven om het damkampioen schap voor Goes en omstreken. Hieraan zullen meedingen de heeren J. v. Calmt- hout, A. Corstanje, I. van Hou te en K. L. Kramer (beiden van Kloetinge), B. Ma- gielse, J. J. Snoodijk en Jac. v. Zweeden. De wedstrijd zal aanvangen Vrijdag 23 April, des avonds om 8 uur. Op Maandag 19 April zal worden ge speeld de eindronde van den wedstrijd om het gewestelijk kampioenschap. De deel nemers uit Vlissingen komen daarvoor naar Goes, waar de partijen worden ge speeld in 't clublokaal der Goesche Dam club. Een fietsenverslinder. De heer V. uit Ierseke toerde Zater dagmiddag met zijn auto door Goesi. Op de Beestenmarkt strandde het wagende op B., die per fiets bloemen vervoerde. B. kwam onder de auto, doch' werd niet gewond. Ook de bloemen vertoonden geen sporen van de onverwachte ontmoeting. Het rijwiel, dat B. dnoeg, werd evenwel gewelddadig gedemonteerd. De heer V. tufte na dit oponthoud ver der. Zeer spoedig vond hij een tweede hin dernis op zijn weg in den vorm van een, alweer fietsende, dame. Ook ditmaal zag de auto zijn vernielzucht beperkt tot het rijwiel. Hoeveel trapfietsen de hecr V. op zijn weg naar Ierseke mog tegenkwam is niet bekend. Administratie der Posterijen en Telegrafie. Postkantoor Goes. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand April 1926. Briefkaarten Binnenland: J. W. van Dussen, Goes; Rinus Nagelkerke, Am sterdam; Eén zonder adres. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukken bun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbesteihaiar- heid aan hen kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stukken steeds van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien'. BINNENLAND. De nood in de venen. De heer G. J. Lodewijks, arts te Nieuw-Amsterdam heeft over de maanden Februari en Maart een onderzoek inge steld naar den gezondheidstoestand van de kinderen op de O.L. School te Borger- Erfscheidenveen, waarvan deze thaBS een gespecificeerd rapport het licht heef doen zien. Het onderzoek betrof in totaal 142 kinderen, waarvan 84 gerekend kunnen worden tot de beter gesitueerden en 108 tot de arbeidersbevolking. Wat den voe- dingstoestand betreft is blijkens het rapport komen vast te staan, dat deze van 20 kinderen slecht en van 42 niet goed is, dus in totaal 62, die aan voeding te kort komen. Een drama. Vrijdagavond heeft zich in perceel 80 aan den Plantenweg te Rotterdam een drama afgespeeld. De 35 jarige Roemeen- *che machinemaker John Harziton be vond zich met een meisje, dat hij had leeien kennen sedert zijn vrouw in een inrichting wo:dt verpleegd, op zijn ka mer. Op een gegeven oogenblik iiet H. het mei-je een revolver zien. Het meisje vroeg „Dat is zeker speelgoed ^Neen"

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2