N0. 46 Maandag 19 April 1926 115® Jaargang. Cl FEUILLETON DE VROUW ZONDER HART ROELOF WlEBENGA GrKade24 Gces Tei.ï53 REGENJASSEN en MOTORKLEEDING Uw Huid PURÖL ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESM ffi COURANT Uitgave Naamfooz© Vennootschap Goesche Courant J ©n Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag, BUITENLAND. OVERZICHT. Internationale onrust. Het wapen van den arbeid. Vweger, en dan nog niet een© zoo heel lang terug waaien oorlog en revolu tie, de eenige vormen van internationale onrust. Beide uitingen bedienden zi< h van moordende of verwondende gapenen. In een korte periode zijn we getuige geweest van een geweldige kentering in de samenleving, die een derde vorm van onrust 'het levenslicht deed zien: de ar beid en zijn wapen, de staking. In tegen stelling met oorlog en revolutie, die kracht in actie zoeken, vindt de jongste vorm van gewelddadigheid zijn beteekenis in rust. Het klinkt bijna paradoxaal als men zegt dat in de non-activiteit van den ar beider gevaar schuilt. Het wapen, van den arbeid, dat door tal van factoren o.a. de zwenking in de pro- duceerende werkzaamheden door mecha nisatie van 'het bedrijf, de economische ontwrichting, de verscherpte verhoud'ng tusschen werkgever en werknemer en het toenemend verlangen naar aansluiting buiten de nationaliteits-grenzea zeer snel in be teekenis won, is tot nu toe nog net op groote schaal naar voren gebracht. We kennen de werking ervan alleen in bet klein, de moeilijkheden, die ontstonden door niet omvangrijke werkconflicten wa- ren niet zoodanig, dat men zich een goed beeld kon vormen van de koasokwenties die een algemeene toepassing zuilen hebben Thans evenwel zoet het er naar uit, dat we aan den vooravond staan van een internationale onrust, veroorzaakt door de jongste uiting van geweld. Op de eerste plaats in Engeland waar een zeer ernstig meeningsverschil bestaat tusschen de werkgevers en de werkne mers in de steenkolennijverheid. De mijn- e genaars, die zonder subsidie van bet rijk met verlies zouden werken, zijn niet geneigd tegemoet te komen aan de eis-hen der arbeiders, die hun levenstandaard op peil willen houden. Over twee weken ver valt de termijn, binnen welken het mee nings verschil bijgelegd moet zijn. Ge schiedt dit niet, dan volgt een algemeene staking, die zcch niet beperken zal tot de mijnwerkers in Engeland. De mijn werkers-internationale zou reeds steun toe gezegd hebben teneinde een gebrek aan steenkool voor de groote Engelsche in dustrie te bewerken. Voorts hoeft de in ternationale transport-arbeidersbond zich verbonden, den invoer van buitenlandsche steenkolen bij een conflict te beletten. Ook in de Engelsche machine-nijverheid dre gt een staking, nadat de werkgevers den eisc'h van een pond verhooging van het weekloon hebben afgewezen. Behalve in Engeland zijn in Frankrijk symptomen waar te nemen van onrust. De daling van de franc en de stijging van de kosten van het 'levensonderhoud veroor zaakten reeds een beweg ing van ontevre denheid onder de lagere beambten. Ook hadden er reeds relletjes plaats. Daalt de franc nog meer in waarde dan kan eein algemeene staking zoo goed als zeiter beschouwd worden. De verhouding van diverse arbeids organisaties tot die in andere landen is van dien aard, dat samengaan of steun bij voorbaat verzekerd is. In onzen tijd van ingewikkelde constructie, waarin geen en- Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG HOOFDSTUK XIII. Een onderhoud. Later maakte ik met Arthur een groo te wandeling door de bosschen. Wij wil den samen alleen zijn. Arthur was weinig spraakzaam. Hij liep naast mij voort met gebogen hoofd, de handen in de zakken. Af en toe ram melde hij met zijn sleutels. Ik was zoo verstandig hem niét in zjjn gepeins te storen. Eindelijk kon Jk het niet langer uit houden. „Ben je nu al besloten?" aarzelde ik En tegelijkertijd viel mij in het: „Nie solltest dus es wagenuit d© „Lohengrin". Gelukkig waren de gevolgen van mijn vraag niet zoo ernstig ais voor Elsa haar nieuwsgierigheid. Mijn Lohengrin vlood kela schakel gemist kan worden, wil het geheel niet in gevaar worden gebracht, cs de beteekenis van een staking in enkele landen van verstrekkende beteekenis. Het wapen van den arbeid ziet er on schuldiger uit dan de wapenen van oorlog en revolutie. Wie iets verder kijkt weet evenwel, dat het wapen, dat deze eeuw gesmeed werd van schrikwekkende scherp te is, en zoo niet erger dan de oude, min stens even wreed. Aan den vooravond van den oorlog is de geheele wereld in rep en roer, siddert er een kreet van afschuw over de landen. Aan den vooravond van het geweld van den arbeid verneemt men dit niet, hoe wel er niet minder reden toe is. Gehoopt mag worden, dat de wolken, die zich onrustbarend samenpakken, tij dig afdrijven. De schadeloosstelling der vorsten. Eindelijk is men het dan toch nog eens geworden over de regeling van de schade loosstelling van de vroegere Duitsche vor- sten'hu.zen. De rijkskanselier, dr. Luther, heeft de besprekingen met de leiders van de regeeringspartijen voortgezet en hij is er in geslaagd de juridische bezwaren, die, de Duitsche volkspartij en de Beier- sche volkspartij tegen het door het rijks- ministerie van justitie ui'gewerkte ontwerp hadden, geheel te ontzenuwen. Het schijnt, dat de beide rechts-getinte regeerings partijen haar verzet tegen dit ontwerp pas hebben opgegeven toen hun gebleken was, dat er van de zijde van het Centrum en de democraten geien verdere concessies te verwachten waren. Maar hoe dit zi* - men is het volledig eens geworden. Het regeeringsontwerp wijkt slechts weinig af van het compromis^-ontwerp, dat de regeeringspartijen hadden uitge werkt. Het nieuwe ontwerp is alleen wat scherper geformuleerd, o.a. wordt er in bepaald, dat alle slechts gedeeltelijke ge regelde schadeloosstellingen ongedaan kun nen worden gemaakt. Ook als deze gedeel telijke schadeloosstelling bij rechterlijk von nis is geregeld, kan het speciale gerechts hof deze vonnissen vernietigen, mits er een meerderheid van twee-derde voor is. Ge heel geregelde schadeloosstellingen, zoo als b.v. in Baden en in Beieren, kunnen alleen opnieuw behandeld worden ais bei de partijen, dus zoowel het land als het vorstenhuis, dit wenschen. Bepaalld blijft, dat het speciale ge rechtshof zal bestaan uit vier rechters en vier leeken en dat het gepresi deerd zal worden door den president van het gerechtshof te Leipzig. Door den verrekijker. Gisternacht om twee uur is in Engeland, België en Frankrijk de zomer tijd ingegaan. De „Matin" verneemt uit Brussel dat er ernstig sprake is van wijzigingen in het Belgische kabinet. De oorzaak zou gestegen zijn in de moeilijke fiman- cieele positie waarin het land meer en meer begint te verkeer en. Omtrent de verbetering daarvan zou geen eenstem migheid onder de tegenwoordige minis ters heers elven. Het succes der Franschen in Sy rië duurt voort. In verschillende dorpen hebben steeds meer onderwerpingen plaats. niet henen. Hij antwoordde: „Ik kan het maar niet met mezelf eens worden." „Mij dunkt", zeide ik» ,»dat wij nu langzamerhand zooveel materiaal hebben verzameld, dat wij het best wagen kun nen hem er mee te bombardeeren." „Daar heb ik ook over gedacht. Maar het is uiterst gevaarlijk. Wij leven alleen nog maar in de wereld der veronderstel lingen. En dat weet De Weerden na tuurlijk heel goed". „Ik ben toch benieuwd of hij het bom bardement zal doorstaan." Dat is een kwestije van zenuwen en van temperament. „Juist". Maar als je De Weerden het vuur heel na aan de schonen legt, geloof ik niet, dat zijn zenuwen daartegen be stand zijn". Een pauze. Arthur was het met zich zelf lang niet eens; dat zag i,k wel. „Wij weten een heeleboel dingen", ging ik na eenigen tijd voort; „meer dan hij denkt." Weer een stilte. „En zulke nachten als de laatste hoop ik niet veel meer mee te maken. Dat be grijp je toch wel." „Ja, het wordt gevaarlijk. Ik heb er SPECIAAL ADRES VOOR: Z chtzendingea op Aanvraag. Vele bendehoofden nemen' de onderwer- pingsvoorwaarden aan. De bevolking in het b ovendal van de Jordaan keert naar haar woonsteden terug. Het landwerk is in de geheele zone van Hermon hervat. De laatste poging van de rebellen om den opstand moed in te blazen is vol komen mislukt. De Duitsche douane te Kehl is een gro"bte belastingontduiking op het spoor gekomen van een Saksische auto mobielfabriek, die een kleinen wagen van een serie-fabriek op groote schaal naar Duitschland ingevoerd heeft. Er is een bedrag van millioenen mee gemoeid. Vier douane-ambtenaren zijn als medeplichti gen gearresteerd. Bij de Zaterdagmorgen te Her- zig gehouden Fransche manoeuvres ver loor de bestuurder van een transportauto in een scherpe bocht, de heerschappij over zijn stuur, waardoor de wagen tegen een muur opreed, dien vernielde en in volle vaart van een wijnberg naar beneden viel. De auto sloeg driemaal over den kop en viel door het dak van een boerenhut, die volkomen vernield werd. Van de 20 man, gelukte het eenigen uit den wagen te springen, maar 3 soldaten waren onmid dellijk dood en tien anderen zijn levens gevaarlijk gewond. Naar de „Chicago Tribune" me dedeelt, zijn de geallieerde Chineesche troepen Peking binnengerukt. Uit Calcutta wordt gemeld, dat Maclaripoer voor den tweeden keer van het jaar door een cycloon werd geteisterd. Veertig huizen z.ijn verwoest, drie per en 100 gewond. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg1. Slaan en schoppen. Ie. A. H., 22 jaar, 2e. J. F. v. H., werklieden te Goes, werden beklaagd dat zij in den nacht van 20 op 21 Februari 1926 te Goes Benjamin Koie tezamen en in vereeniging hebben geslagen en ge schopt. Eisch le. f25 boete of 25 da gen hechtenis. 2e. 14 dagen hechtenis. A. v. W., 23 jaar, chauffeur te Kat- tendijke werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 30 op 31 Januari j.l. Hendrik Weezepoel twee klappen te gen zijn achterhoofd heeft gegeven. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Bedorven vleesch. A. N., 34 jaar, koopman te 's Hee- renhoek was door den Kantonrechter te Goes veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis, wegens het onttrekken aan de onbruikbaarmaking van een hoe veelheid vleesch, afkomstig van een ge storven kalf. De ambtenaar van het O. M. al over gedacht of het maar niet het beste zou zijn, dat je naar Londen terug ging en i.K alleen hier bleef." „Maar Arthur!" riep i'k uit en de tranen sprongen mij in de oogein. „Het is voor mij hier heelemaal niet gevaarlijk", stiet i|k uit, „alleen maar voor jou en daarom wil ïk juist bij je ziin"- Ik zal er niet meer over spreken zoi hij heel gedwee. „Dat is je ook maar geraden", ant woordde ik en schudde mijn vuisten onder zijn neus. Aan de boschwachterswoning aten wij dikke boterhammen met kaas en dronken wij melk, voor de lunch op het huis zou den wij toch te laat gekomen zijn, en dus telefoneerden wij naar „Den en Beuk" dat wij niet kwamen. De vrouw van den boschwachter was heel vriendelijk voor ons; in het begin zei zij ni,ët veel en men kon duidelijk be merken dat zij weinig menschen sprak en een afgezonderd leven leidde. Kinde ren had zij niet. Alleen was er een groo te hond, die zijn meesteres overal volg de en af en toe haar aankeek en dan met zijn staart kwispelde. Van ons nam hij heelemaal geen notitie en toch houd ik en de veroordeelde waren in hooger be roep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Aan Bachus geofferd. Voor de rechtbank te Middelburg stond terecht C. L. B., 64 jaar, oesterhande laar te Ierseke, door den Kantonrechter te Goes veroordeeld wegenis openbare dronkenschap bij herhaling tot 8 dagen hechtenis. De beklaagde en het O. M. waren in hooger beroep gekomen. De eisch luidde bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Geen wielrijders. De Kantonrechter te Middelburg ver oordeelde J. J. G. te Helnkenszand we gens het drijven van vee over een rijwiel pad tot f 10 boete subs. 10 d. hechtenis. Onwillig. Wegens het niet op eerste vordering van een ambtenaar vertoonen vain zijn nummer be wijs werd L. M. te Borssele door den Kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Onschendbare raadsleden. De kantonrechter te Terborg heeft in dertijd een klacht ingediend tegen een lid van den gemeenteraad van Wisch, die in raadsvergaderingen uitdrukkingen zou heb ben gebezigd, waardoor de kantonrechter zich beleedigd achtte. Het gerechtshof te Arnhem heeft thans een beschikking gegeven, waarin het vol gende wordt vastgesteld: dat art. 92 der grondwet de leden der Staten-Generaal onschendbaar maakt met betrekking tot hetgeen door hen in de vergaderingen der Staten-Generaal wordt gesproken; dat art. 47 der gemeentewet nu wel iets anders luidt, dan art. 92 der grondwet, maar dat daarmede toch hetzelfde bedoeld wordt, en het ook niet aannemelijk is, dat waar het de toepassing betreft van een staats rechtelijk beginsel, de uitwerking ten op zichte van gemeenteraadsleden anders zou zijn dan voor de leden der Kamers, en het met die onschendbaarheid nu ook niet is overeen te brengen, dat de rechter zou gaan onderzoeken, of er verband bestaat tusschen de gebezigde uitdrukkingen en het aan de orde zijnde onderwerp. Van het instellen van een rechtsver volging tegen het raadslid Van Wisch zal dus geen sprake zijn. KOLONIËN. Een nieuwe klewang-aanval. Op Atjeh heeft Zaterdag een nieuwe klewang-aanval plaats gehad. Deze ge schiedde in het landschap Kloeët op de marechaussee-brigiade van luitenant Bat ten. Onzerzijds werd licht gewond luite nant Batten, 3 marechaussee zwaar, één levensgevaarlijk, één licht en één onbe duidend gewond. PROVINCIE-NIEUWS. De molens in Zeeuwsch Vlaanderen. Zeeuwsch Vlaanderen was tot voor kort, en is het ondanks de geleden ver liezen betrekkelijk nog, een echt s-tan- daardmolenland. Niet minder dan twee derde van alle in Zeeland nog aanwezige voorbeelden van dit molentype, het oud- zooveel van dieren. Toen de bosch wachter thuis kwam, in zijn groen laken uniform, waarop den nennaalden en mosvlekken zichtbaar wa ren, gekleed en met het geweer op den rug, kwam het gesprek natuurlijk op den moord op baron Lucius. De vrouw verklaarde: dat het haar nog in haar boenen zat. De boschwachter, die vernomen had, dat Raven weer vrij gelaten was, vond het een raadselachtige zaak. „De politie zou er mij nog op aanzien", zei hij glim lachend, om den anigstigen blik in de oogen van zijn vrouw. Een moment voelde ik verdenking te gen dezen man bij mij oprijzen; hij was immers op het ooigenblik, dat het schot viel, in het bosch geweest; maar toen ik zijn open en eerlijk gezicht zag, schaamde ik mij. De Weerden was de schuldige en niemand andersToch viel het mij op hoe zwak wij eigenlijk stonden tegenover dezen man. Wij namen hartelijk afscheid en wan delden terug. De zon had de regenbuien van den vorigen nacht verjaagd en zond triomfantelijk haar stralen uit. In het bosch hing een doordringende geur van vochtig hout. wordt mooier en ook blanker door Doos 30 cent. ste, worden hier aangetroffenhun totale aantal bedroeg 25. Voor eenige jaren echter werden de beide standaardmolem. te IJzendijke afgebroken, en ook cle laat ste dezer molens, die de wallen van Aardenburg verlevendigden, werd onlangs wegens ouderdomsgebreken opgeruimd.De standaardmolen te Stoppeldijk onderging hetzelfde lot, die te Biervliet, in de buurtschap Niewlandsche molen, ziet er zoo bouwvallig uit, dat hem wel geen lang leven meer beschoren zal zijn. Ook die te Hontenisse, in de buurtschap Groe nendijk, wordt ems tig bedreigd, daar de eigenaar een door een motor gedreven fa briekje er naast heeft laten bouwen en den molenberg als bouwterrein wil ge bruiken. De Vereeniging „De, Holland sche Molen" doet pogingen tot behoud van dezen molen, oorspronkelijk een olie molen, doch sinds 1781 meelmolen. Lukt het hier niet, dan moge tmen er in slagen, vóór het te laat is, elders in Zeeuwsch Vlaanderen een vertegenwoordiger van dit molentype ter plaatse door aankoop of anderszins te behouden. Onderscheidingen. Ter gelegenheid van den verjaardag van prins Hendrik z-ijn heden onderschei dingen toegekend aan "hen, die zich ten. opzichte van het Roode Kruiswerk ver dienstelijk maken. In Zeeland werden de volgende onder scheidingen verleend: Het Kruis van verdienste van het Ne derland sche Roode Kruis aan de hoeren: mr. G. F. baron tho© Schwartzenberg en Hohelansberg, voorzitter van het afdee- lingsbestuur te Middelburg; mr. G. J. Sprenger te Middelburg; dr. J. A. Jens, vroeger te Vlissingen, thans te Amsterdam en C. A. van Woeideren, commissaris in Zeeland van het Nederlandsche Roode Kruis te Vlissingen. De medaille van verdienste in zilver aan de heereo: R. Kokelaar, C. Jansen, beide ploegcommandant te Vlissingen, J, Dingemanse, ploegcommandant te Mid delburg en Ed. L. van Hecke, lid der transportcolonne te Terneuzen en plaats vervangend leider der cursussen. De medaille van verdienste in brons aan de heeren: J. C. Ludikuse, lid der transportcolonne te Middelburg en W. Polderman, lid der transportcolonne te Terneuzen. Deze onderscheidingen zullen in op dracht van het hoofdbestuur aan de be trokkenen worden uitgereikt door den Kringoommissaris voor Zeeland, den heer Dronkers te Middelburg. Duitsche graven. Velen zullen op de kerkhoven van hierna te noemen plaatsen wel eens gezien hebben de graven van de aldaar tijdens de oorlogsjaren ter aarde bestelde Duit- schers. Maar wellicht zijn er minder, de weten, dat daar op die graven in den laat- sten tijd grafsteenen zijn aangebracht. De vroegere Duitsche consul te Vlis singen, de heer dr. Reuter, nam daartoe het initiatief en de consul te Middelburg, de heer H. Dronkers zette dit prijzens- „Je plan lijkt mij het eenige middel, waardoor wij zoo spoedig mogelijk ach ter de waarheid kunnen komen, en het zou gevaarlijk kunnen worden voor ons, wanneer wij langer draalden. De wijze, waarop hij reageert op de beschuldigingen, die ik hem naar zijn hoofd zal slingeren, zal ons veel kunnen leeren. Ik blijf het echter- een bedenkelijk middel vinden", „Maar het wordt door het doel ge heiligd." „Wij hebben thans geen beter, ten min ste." „En ik mag natuurlijk bij dat belang wekkend onderhoud tegenwoordig zijn". „Dat moet dan maar", gaf Arthur, toe. Wij gingen den tuin in. Vóór het diner zei Arthur mij, dat hij aan De Weerden had verzocht hem na tafel even te mogen spreken in de biblio- De Weerden was in het geheel niet verbaasd geweest. Hij had onmiddellijk toegestemd en was met de handen in do zakken weggeslenterd. Het diner duurde dien middag naar mijn meening bijzonder lang, ofschoon, het gesprek, waaraan Arthur levendig deelnam, geestig was en interessant. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1