'Backiri MIJNHARDTSs BISCUITTAART DKOehker*s Bakpoeder Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisien. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Zuud-Bevelalndsch lief en leed", door D. A. Polder mains!. (G. W. den Boer, Middelburg). Enkele weken geleden woonden we'hier ter stede een voordrachtavond van .de" lieer Poldermans uiit 's Gravenpolder bij. Het was de kennismaking met dezen let terkundigen Zuid-Bevelander, en zij ver heugde ons. We hebben in het verslag over den avond op de beteekenis van den f&er Poldermans gewezen en inzonderheid zijn humoristische schetsen gewaardeerd. Van dezen grondigen kerrner van het Zuld-Beveland sche platteland is thans een uitgave verschenen, die een 9-tal korte bijdragen bevat, waarin humor en ernst voorkomen. Waar de schrijver de boeren vreugden behandelt is hij kostelijk, hij laat zijn typen voor ons leven en ontziet zich niet zoo nu en dan even te spotten. Poldermans kent de zwakke piekjes in het innerlijk van de Bevelandsche bevol king. Zijn ernstige schetsen bekoren ons minder, ze staan aan de grens van het sentimenteels en vooral de niet-boeren bij-figuren worden overdreven. Dit boekje van in dialect geschreven verhalen, dat ook voor den niet-Zeeuw gemakkelijk te lezen is, zal vooral in onze omgeving met vreugdebegroet worden. Het brengt ons nader tot de menschen, die een groot gedeelte van de bevolking van Zuid-Beveland uitmaken. „De Wereldpost". (N. Z. Voorburgwal, Amsterdam). Dit aardige weekblad, dat nog steeds in de stijgende lijn is, brengt deze week op den ojnslag een portret van de film ster Jenny Hasselquist, de vertolkster der hoofdrol in „Jerusalem", de film, die bewerkt is naar den roman van Selma Lagerlöf. Verder een bonte schakeering van actuieele foto's, de bloembollen'velden, de nieuwste verloofde van den prins van Wales, de bedrijf ster van den aanslag op Mussolini, reproducties naar schilde rijen van Jan Visser, de Grieksche dicta tor Pangalos, mode-illustraties enz. Ver der humor uit het buitenland en eenige korte verhalen. SPORT. Luchtvaart. Van Japan naar Ned.-Indië. Naar gemeld wordt koesteren de Ja- pansc'he marine-autoriteiten te Sasebo het voornemen, binnenkort een vliegtocht te laten houden met Japan sche zeevliegtuigen van Japan naar Ned.-Indië, over For mosa. Misschien zou de tocht worden voortgezet tot de Filippijnen. BINNENLAND. Teruggevonden. Bij den aanleg van het dubbelspoor NijmegenDen Bosch zijn door grond werkers opgegraven 3 zilveren miskelken, 3 zilveren oliebussen en 2 zilveren reli- quieschrijnen. Een der kelken droeg bet opschrift „Ludovicus Oppers" en het jaartal 1752. Bij ander onderzoek bleek, dat de eerwaarde pater Ludovicus Op pers in 1746 tot 1761 pastoor is geweest in de St. Antoniuskerk te Neerbosch bij Nijmegen, waar ongeveer '40 jaren ge leden een inbraak is gepleegd ia de kerk en alle heilige vaten werden gestolen. Vermoedelijk heeft men hier nu de ge stolen voorwerpen teruggevonden. Voorloopig is alles in bewaring bij de Néderlandsche Spoorwegen. Mishandeling doo/ politie De arbeider H. B. te Baam heeft bij den officier van justitie een klacht inge diend wegens ernstige mishandeling op het bureau van politie aldaar, cloor den adjunct-inspecteur. Hij zegt daarin, dat hij Zondagmorgen op het bureau werd ontboden, waar h/ij door den adjunct inspecteur beschuldigd werd Vrijdagavond in beschonken toestand een agent te heb ben uitgejouwd. Daar B. zich van geen kwaad bewust, ontleende, trachtte de ad junct-inspecteur hem tot bekentenis te dwmgen. Hij sloeg hem met een gummi stok, waarna B. in een cel werd opge sloten. Ook daar werd hij nog eenige ma len bewerkt, zoodat hij een bloedneus en een wonde aan het hoofd opliep. Na dat hij een paar uur in de cel vertoefd had, werd hij losgelaten. Onder bedrei ging werd hem verboden niemand ists van het gebeurde mede te deelen. Het eerste wat B. deed was geneeskundige hulp inroepen van dr. Muysken, die hem aanried een aanklacht tegen den adjunct inspecteur in te dienen. De officier van justitie stelt in verband met die klacht een onderzoek in. De waarnemende burgemeester heeft den ad junct-inspecteur G. voorloopig in de uit oefening zijner functie gesJhorst. Een testament vernietigd. Een jaar of vier geleden overleed ia Drachten een juffrouw T. Dijkstra, die voor erg zonderling gold. Bij opening van het testament bleek, dat zij, behoudens enkele kleine legaten aan fami'ieleden haar geheele vermogen had gelegateerd aan de geref. kerk en dé geref. school te Drachten, die daardoor in 't bezit kwa men van wel een 70 a 80.000 gulden. De familie van de overledene nam hier echter geen genoegen mee. Zij verklaarde, dat juffrouw Dijkstra, toen zij dil testa ment liet maken, niet toerekenbaar was en dat het stuk dus ongeldig was. De zaak kwam voor de rechtbank te Leeuwarden, welke verscheidene getuigen liet hooren, die verklaringen konden af leggen omtrent het doen en laten van mej. Dijkstra. Naar aanleiding van deze verklaringen is door prof. Wiersma te Groningen, dr. Westerhuis te Leeuwar den en dr. Engelhart te Franeker, een rapport uitgebracht. De heeren zijn tot de conclusie geltomen, dat de overledene in den tijd, toen het testament is ge maakt, werkelijk volkomen ontoerekenbaar moet zijn geweest. Op grond hiervan is het testament vernietigd en de kerk aangezegd, alles terug te geven. Voor de geref. kerk is dit wel een ge weldige tegenvaller. Reeds was een nieu we school en een nieuwe kerk gebouwd. Polka -haar. Wij lezen in het „Zoeklicht": Het was eenigermate een tegemoetko ming aan den vloek der naaktheid, dien Satan over de mjènschhead bracht, dat aan de vrouw, het minst schuldige deel, „het haar tot een deksel gegeven werd"; en overal onder alle menschelijke wezens ontdekken wij, dat de vrouwen gewoon lijk het haar zoodanig dragen, dat de vorm van haar hoofd erdoor verborgen wordt. „Polka-haar" echter vernietigt niet alleen deze algemeene gewoonte, maar doet ook de Schrift geweld aan; en liet lijdt geen twijfel, dat Satan zijn spe ciale plannen hiermede heeft, als on derdeel van zijn programma voor dezen laat sten tijd van uiterste wetteloosheid. Eerst was het de ontblooting der bee- nen, waartoe de vrouwen door den booze verleid werden; maar we gelooven dat de gewoonte waarover we het nu heb ben, veel ernstiger is en veel rampza liger gevolgen met zich mee zal brengen. Smokkelen. Het smokkelen van tabak, thee en kof fie uit de Oost-Groningsche grensplaat sen over de Duitsche grens is in de laatste weken zeer sterk toegenomen. Bij een onlangs veroordeelden smokkelaar te Asschendorf zijn in den nacht van Maan dag op Dinsdag wederom zakken gesmok kelde koffie, tabak en thee in beslag genomen. Duitsche en Oost-Groningsche grens bewoners zijn aangehouden, en een smok- kelboot, die ook als kar te gebruiken is, is in handen van de grensbewakers gevallen. De moord te Amsterdam. De politie te Amsterdam heeft met groote activiteit het onderzoek naar den dader van den moord op de 25-jarige vrouw in liet logement aan de Noorder- markt te Amsterdam voortgezet. De ka merverhuurster heeft het lijk in het gast huis herkend en hiermede is komen vast te s'taétn dat het slachtoffer Cornelia Wij- ker heet, geboortig uit Egmond aan Zee en 29 jaar oud is. De vader van het slachtoffer is naar Amsterdam ontboden ter herkenning zijner dochter. Hiermede is ook het vermoeden bevestigd dat de dader niet heet Melgers. In de Jan Steen straat heeft hij met mej. Wijker ge woond onder den naam van W. Krap. Of deze naam de goede is valt nog niet met zekerheid te zeggen. RECHTSZAKEN. Het autobus-ongeluk bjj Tholen. De rechtbank te Breda heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den chauffeur L. v. V., die op 29 December te Tholen de autobus bestuurde, welke te water is gereden, waarbij 7 personen het leven verloren. De chauffeur werd veroordeeld, overeenkomstig den eisch, tot 4 maanden gevangenisstraf, met in trekking van het rybewijs voor 5 jaar en 4 maanden. KOLONIËN. Gedupeerde artisten. Zooals wellicht bekend, maakt de tooneelspeler Anton Verheijen sedert Augustus van het vorig jaar nut een gezelschap een tourrée door lndie. Uit Batavia wordt thans gemeld, dat er groote deining in de tooneelwereld heerscht in verband met het geheimzinnig en overhaast vertrek van den tooneel- directeur Anton Verheijen jl. Maandag ochtend van Soerabaja naar Batavia, met de bedoeling met de „Insulinde0 van den Rotterdamschen Lloyd naar Holland te gaan, terwijl zijn zoou aan de bladen en de artisten meedeelde, dat zijn vader om gezondheidsredenen enkel naar Garoet was vertrokken. De gedupeerde artisten zyn zonder midde'en vaa be taan en hebben geen retourpassage. Zij slaagden er in, Verheijen den dag dór het vertrek van de boot failliet te doen verklaren. Verheijen werd genoodzaakt naar Soerabaja terug te keeren. Hubert la Roche is vooral gedupeerd. De Indische Courant" en het „Soer. Nieuws Kd* beschuldigen Verheijen open lijk van schande'\jk vooropgezette bedoe lingen, om de artisten te dupeeren. Hij had tevoren zijn gelden geremitteerd naar een bank te Kort/ijk en het rea'eererdf overgeschreven op den naam van zijn zoon, terwijl hij deu bagageknecht Jansen aanstelde tot „gevolmachtigde^, met de bedoeling, het gezelschap na zijn eclip- seering te doen uiteenspatten. PROVINCIE-NIEUWS. „Zeelandia", 's Graxenhage. Men schrijft ons uit Den Haag: Bovengenoemde Vereeniging gaf 13 April een feestavond voor leden en be langstellenden in de Soc. „de Vereeni- ging alhier. In zijn openingsrede deelde de voorzitter de heer Vogel mede, dat de opvoering van een Zeeuwseh stuk, was verijdeld door ziekte van een der hoofd personen in het spel. Na een muzikale inleiding van het strijkje der Vereeniging werden door de zangclub onder leidipg van den 'heer J. H. Sweone, een viertal nummers gezongen, welke vee! bijval ver wierven. Opgevoerd werden „Uithuizig" en „Speculanten". Beide stukjes vlot ge speeld, verwierven een uitbundig applaus. Door Mevrouw Corljé-van Hasselt wer den eenige liederen gezongen, wat zóó werd gewaardeerd, dat een toegiftje niet kon achterblijven. De heer F. J. Corljé, leider der tooneelclub en medespeler, kan met genoegen op dezen avond terugzien. Nadat door den voorzitter aan alle dames- medespeelsters bloemen waren aangebo den, alsook aan Mevr. Corljé, deelde hij mede, de zangclub voornemens is, een zangconcert op den 2en Pinksterdag te Wassenaar, mede te maken, tevens zijn genoegen uitsprekende over de aanwezig heid alhier van twee leden van zus ter- vereenigen Haarlem en Rotterdam. Een bal besloot den goed geslaagden avond. Hoofdstembureau. Bij Kon. besluit van 12 dezer zijn, voor het tijdperk van 16 April 1926 tot tot 15 April 1930, benoemd buiten den voorzitter, aangewezen in artikel 33, der de lid, der kieswet, bij het hoofdstem bureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in: Kieskring XII: tot lid: mr. A. A. de Veer, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en wethouder der ge meente Middelburg; J. Onderdijk, wet houder der gemeente Middelburg; J. C. F. Larsen, koopman, te Middelburg; mr. H. Doorenbos, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sche eilanden, te Middelburg; tot plaatsvervangend lid: C. van der Weel, administrateur eener coöperatie, te Middelburg; S. Brandsma, inspecteur van het lager onderwijs, te Middelburg, J. A. M. Lambermont, koopman be Middelburg, Ellewoutsdijk. De voordracht voor ge meente-veldwachter alhier luidt als volgt: M. C. Koppenhol, nachtwaker te Poort vliet; K. van Antwerpen, veldarbeider te 's Gravendeel; P. de Puit, boomkwee- kersknecht te Kapelle. 's Gravenpolder. Ds. H. Kievit te Veenendaal heeft bedankt voor liet be roep naar de geref. gemeente alhier. 's Heer Arendskerke. Een dei ar beiders, werkzaam bij de locaalspoor on der deze gemeente, verwondde zich zoo danig met een disitel aan de hand, dat Dr. van Iwaarden, alhier, hulp moest verleenen, waarna de patiënt per auto naar Middelburg moest worden vervoerd. Ierseke. Gistermiddag is van do tjalk „Nooit Gedacht", geladen met kunst mest voor den Engelsc'hen polder, ge domicilieerd te Waspik in de Piebermans- kreek (Ooster-Schelde O.-D.) de mast over boord gewaaid. De motorvisschers- boot YE 128 (eigenaar dhr. H. Klos) verleende assistentie en bracht de boot itv de haven van Ierseke binnen. Kloetinge. De heer A. P. Borstdijk, onderwijzer aan de O. L. school alhier, staat nummer één op de voordracht voor onderwijzer aan school K te Middelburg. Kapelle. Het bestuur van den Kolen- bond „Ons Voordeel" te Kapelle heeft bet vervoer der kolen bij inschrijving aan besteed aan den inschrijver dhr. Johs. de Jonge Dz. voor f0,06 per H.L. vanaf de wagon. Voor lossers melden zich van de 307 leden, slechts vier leden aan. Ook liier- voor is de animo niet groot; het daggeld is thans gezet op f4,50 per dag. In algemeene ledenvergadering kwam het fanfarekorps „Ons Genoegen in vergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr. H. Blok. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. Glas v.ce- voorz., J. Kloosterman penningm. en Johs. Schipper, commissaris. De penningmeester deelde mee in zijn verantwoording dat de kas sluit met een nadeelig slot van f 157, terwijl het bestuur nog voor groo'e uitga ven komt te staan. Besloten werd om in het eind van de maand Juni een muziek dag te Kapelle te houden. Ook zullen weder concerten gegeven worden vanaf de muziektent, indien bij gunstig weer reeds met de jaardag van Pr ns.es Juliana. Gistermiddag b in de i openbare school een openbare les gegeven. De ouders hadden de gelegenheid om de vor deringen en het werk der leerlingen te zien. Er was veel belangstelling Rilland-Balli. De uitslagen der wed strijden van de pos tdui ven vere cniging „Steeds Sneller" vanaf Hulst (30 K.M.) luidde als volgt: 1. J. v. d. Vrede lluur 30 m.n. 17 sec.; 2. en 6. A. Traas; 3. C. Hirdest; 4. en 9. J. Traas; 5. H. J. Sents^; 7. en 8. J. v. Boven» Vanaf Sas van Gent (40 K.M.) 1. A. Traas 8 uur 40 min. 49 sec.; 2. eit 3. C. Hirdes; 4. H. J. Sentse; 5. C. Zandee; 6. en 7. J. v. Boven; 8. A. Daane; 9. J. Traas. Vliissingen. Het Ned. Roode Kruis heeft van zijn jongste collecte afgegeven f750 voor-een verpleglngsfonds voor on vermogende t.b.c.-patiënten van deZeeuw- sche Prov. Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. en f 300 voor de vereeniging tot Kraamvrouwenverzorgmg en zuigelingbe scherming te Vlissingen. Wolfaarlsdijk. De ijsclub de „Weel" hield Woensdag haar jaarlijksche verga dering in de zaal van J. Poleij. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren N. de Kater, M. Kloosterman en L. de Jager Gz. De rekening van den penning meester wees aan in ontvangsten f279,52, n uitgaven f 183,10, batig saldo f96,42. Tot bestuursleden in de plaats van de hee ren G. v. d. Kreeke en S. Berrevoet werden gekozen de heeren C. v. Oeveren en J. van Iwaarden. Tevens werden de prijzen uitgereikt, 'die behaald werden in het afgeloopen winterseizoen. Op voor stel van het lid L. de Jager Gz. werd besloten, daar de vereeniging lid is van den Ned. Schaatsenrijdersbond aan het hoofdbestuur van genoemden bond te ver zoeken het kampioenschap voor Zeeland te mogen laten verrijden door de ijsclub de „Weel" alhier. Wemeldinge. De bemanmjig van het rijkspolitie-vaartuig „R. P. X." en de marechaussee hebben te Zijpe van een in lossing liggend sleepschip „Asteroth" aangehouden den Duitschen matroos F. K. die verschillende huishoudelijke artikelen, benevens eenig gereedschap van een langszij liggend sdhip te Dordrecht had ontvreemd. Bij het gisteren te 's Graven- hage gehouden examen voor stuurlieden slaagde o.a. voor het diploma 2e stuur man groote vaart, dhr. A. H. Schenk, alhier. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. April: 19 's Heerenhoek, woonhuis en erf, Pi laar. 19 's Heerenhoek, bouwland, Pilaar. 19 's Heerenhoek, inboedel, Pilaar. 20 Goes, varkens, de Wilde en Heij- boer. 20 Goes, heerenhuis, Pilaar. 22 Ovezande, inspan, de Kok. 22 Kloetinge, huis en erf, Pilaar. 22 Kloetinge, inboedel, Pilaar, 23 's Heer Arendskerke, bouwland, Hioolen. 23 's Gravenpolder, woonhuis met schuur en erf, van Dissel. 27 en 11 Mei, Bergen op Zoom, hof stede met bouw- en weilanden te Ierseke; poldergrond te Woens- drecht, Goderie. 28 Heinkenszand, koffiehuis- en win kel-inventaris, van Cleef. 28 Schore, woonhuizen en erf. Pilaar. 28 Kloetinge, woonhuis en erf, Pilaar. 28 Kloetinge, inboedel, Pilaar. 28 Goes, inspan, de Wilde en Heijboer. 28 Kapelle, 2 woonhuizen met schuur en erf, Kram. Mei: 1 Krabbend ij ke, inboedel en winkel- inventaris, de Kok. Juni: Nisse, hofstede met bouw- en wei landen, van Dissel. Juli: Nisse, veldvruchten, van Dissel. Augustus Nisse, boeren-inspan, van Dissel. r# naar OctkerVRcccpt, gebakken»,) een door Dr. Oeticer op weteacduppejylcett grondslag vervaardigd Bakpoeder. backln vervangt de Clat. Men gaat onmiddellijk tot bakken over, het deeg rijst oAdét het, bakken. Backln U zuinig In het gebculk en niet, zooals gist, aan bederf onderhevig. 8 eieren f 43 400 gr. suiket,..emoM. »*U22 pakje Dr. Oetker1» Vanillesuiker 002l/s 300 gr. tarwebloem0.11. pakje Dr. Qetker's Backln O.Öt 6 eetlepels Bereiding: Eierdooiers, suiker, Vanillesuiker en water worden tot room geroerd,danvoege men langzamerhand het met Backin vermeng* de meel bij en daarna het,stijfgeklopte eiwit Men vuile een met boter ingewreven spring* vorm met het bereide deegen bak Jee deze taart in een matig verhitten oven ongeveer *l4 uur. Vraagt gratis receptenboekje tril de Eenige Importeurs, E. Oatermann Co^ A'dam. AANBESTEDINGEN. April: 20 Wilhelminadorp, verbeteren en on derhouden van gebouwen en werken, Calam. Oost-Bevelandpolder. 26 Rilland, uitvoeren werken verzwa ring en verhooging van den zeedijk en het dichten en omleggen der water leiding, Calam. Ziminermanpolder. 26 Rilland, herstel, vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooiïng en andere wer ken, Calam. Zimmermanpolder. 26 Schore, herstellen en leggen stra- ten, B. en W. Mei: 1 Goes, bouwen nieuw gedeelte vei lingsgebouw met bijkomende werken, C. van Maris. GEMENGD NIEUWS* Arme bruiden. In ieder land zijn arme bruiden en dat is in Zwitserland natuurlijk ook het geval. Maar de Zwitsersche jongelui moe ten nog al materialistisch zijn en voor een arme bruid is dat nu niet zoo aangenaam. Tenminste niet als het waar is, wat één der Engelsche bladen er over vertelt. Wie de bruid ook is, in welke omstan digheden haar ouders ook mogen ver- keeren, een Zwitsersche bruid is ver plicht voor een bruidschat te zorgen. Anders, aldus bedoeld blad, heeft ze al heel weinig kans oim een echtgenoot te krijgen. Dat is dunkt ons nu juist niet zoo'n mooie gewoonte, maar de Zwitsers zien dat blijkbaar anders. Een Zwitsersche dokter vindt die ge woonte ook niet mooi en hij heeft er lang over gedacht om de arme meisjes te hel pen. Blijkbaar heeft hij het maar niet geprobeerd om de Zwitsersche jonge mannen van inzicht te doen veranderen, begrijpend, dat het moeilijk is verande ring te brengen in een volksgebruik. Neen hij heeft wat anders bedacht. Of zijn denkbeeld nu zoo practisch is en of het oude gebruik niet te veel in de hand wordt gewerkt, zullen we maar in het midden laten. In elk geval bedoelt hij het goed, De man heeft een vereeniging opgericht met het doel, arme meisjes, die toch ook graag zouden trouwen, te helpen. Voor ze geholpen worden, moeten de aanstaande bruiden zich door een dok ter laten onderzoeken. Als ze dan een bewijs kunnen overleggen, dat ze goed gezond zijn, volgt de hulp. Maar om zulke meisjes te helpen is geld noodig en wie geeft er nu zooveel dat het vol doende zou wezen, ettelijke bruidschat ten te financieren? Daar moest dus iets op gevonden worden. En de dokter heeft er iets op gevon den. Hij is van meening, en zeker terecht, dat vele bruiden bij hun huwelijk wiel dure, maar soms nuttelooze geschenken krijgen waar ze niets aan hebben. Hij verzoekt nu al deze nuttelooze geschen ken af te staan aan zijn vereniging. Deze verkoopt die geschenken en met dat geld kan, meent hij, al heel wat be kostigd worden. Naar wat we er over lazen moet de vereeniging nog al succes hebben en op den duur zullen in Zwit serland heel wat bruiden dank verschul digd zijn aan deze ietwat zonderlinge en origineele vereeniging. Ze zullen dan ook, als ze het later goed hebben, de veree niging niet vergeten en zoo mogelijk ge schenken of geld geven.

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2