KWATTAft* SAMOS PRIMA IN0. £5 Vrijdag 46 April 1926 115° Jaargang. IE VROUW ZONDEK HART VOLLE-MELK-REEP Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel FEUILLETON Beter dan Goed: DE BESTE ",wo ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOWH COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. RAADSFILM. Bijna iedereen west alles „achteraf Waarom wij dan ook niet. „Achteraf" zijn wij ervan overtu.gd, dat men na Februari, zoo tegen bet einde van den Hollandschen winter met gulle band de bekende opschriften moeten ver strekken: „Spreek me niet van den oor log". „Achterafook weten we dat niet verzuimd mag worden in de bussen der diverse raads'liedelijke huisdeuren zoon papiertje te laten glijden. Men kan er werkelijk iets goeds door tot stand brengen. „Achteraf" beschouwd bad de toelage aan bet comité-mobilisatie- kruis in een der vele koude seizoens na 1918 in den raad moeten komen en zeker niet gisteravond. Over oorlog en mobilisatie spreken in het voorjaar, als de aan kracht winnende zon het mensche- Jijk body nieuw iedere duizenden prikkels op zenuwen en spie ren inwerken, die tot daden aansporen, is niet van gevaar ontbloot. De woor den oorlog, ""mobilisatie, mobilisatie- kruis werken dan ongemeen opwindend, ze worden in de warme lucht tot roeke loosheid en vermetelen durf inspi -eerende kruitdamp, die de controle over verstand en de zucht naar zelfbehoud doet ver liezen. Er is gemobiliseerd gisteravond omstreeks 10 uur in die raadszaal. Op een wijze, dlie in vlotheid bij de werkelijke mobilisatie van 1914 niet ondjerdoet. Na dat trompetter Potter de reveille bad ge blazen, welks melodie gecomponeerd was voor bet soldatenvers „Honderd gulden moet je geven Kunnen wij van vijftig leven Honderd pegels voor het kruis - Eerder gaan wij niet naar huis' besteeg luitenant Crucq zijn fier maar niet jong ros, trok zijn revolver en knal- die; zij h et dan met los kruit. Vaandrig Vienings was de eerste, die op de invi tatie tot bet oorlogje spelen inging. In den fijnen stijl van den geoefeinden scher- mer lanceerde bij eenige degensteken. En kele kwamen aan, andere echter, o.a. de z.g. sovjet-steek, die wel op parades, ter wille van de sierlijkheid, doch niet op bet oorlogsveld toegepast wordt, was grandioos mis. Luitenant Crucq retireer de en het veld was vrij voor Kapitein van 'Poelgeest en zijn adjudlant Van Bom mel van Vloten. Nadat overste Eckhardt even om het hoekje bad gekeken, zonder noemenswaard aan de partij deel te ne men, bereikte de spanning bet hoogtepunt toen generaaal Labrijn op een artillerie- kar kwam aanrijden. Kapitein van Poel- j geest trachtte tot de goed gesloten tent een belegen, zuivere wijin in luxe riet ver pakking voor f 1,10. Firma J. A. L. G. WITTE Wijnhandel Goes dr ïo "'Oorspronkelijke Hollandscbe detective roman door R. J. BRANDENBURG A1 „U vergist zich, mevrouw." 0<, „Zooveel te beter". „Ik dank u voor uw belangstelling." Y „Maar waarvandaan kwamen dan de schoten f„Dat vraag ik mezelf ook af". Inmiddels was Arthur naar het raam gegaan, dat gesloten was. Hij schoof bet >pen en ik merkte op, dat de pin er niet jpzat. Dan onderzocht hij de vensterbank 1 n bet licht van zijn eiectrische lantaarn, maar scheen niets verdacht te kunnen ont dekken. „Wat zoekt u daar toch aan dat raam?" I Vroeg De Weerden, f' „Men zou bij u kunnen inklimmen." i „Het raam is den gdheelen nacht ge sloten geweest." „Bent u daar zeker van?" „Absoluut." „Toch stak de pin er niet op." „Dat kan door het personeel verge ten zijn". van B. en W. door te dringen, maar deze hielden zich gedekt. Idet was nLt noodig zich bloot te geven. De generaal was er immers. Die stond zijn partij. Generaals zijn op pap er een heele divisie waard. Het kanon werd gericht en luid knallend ploften de projectielen. Luitenant Crucq, die moeite had zijn ros in bedwang te houden, kreeg een granaat met een kwa lijk riekend vocht in zijn nabijheid. Het leek of het meenens zou worden, want ook de heer Crucq maakte aanstalten om scherp te gaan gebruiken. Generaal La brijn was door kruitdamp opgewonden en zal dus wel in vergissing een minder gebruikelijk projectiel hebben aangewend. Commandant Hajenius achtte het tijd zijn tent te verlaten teneinde te voorko men, dat het mobilisatiespelletje in oor log zou omdraaien. Hij liet verzamelen blazen. De trompetter zette nog even het lied der honderd gulden in, maar suc ces had dit niet. De aardigheid was er af. Zonder goedkeuring van de heeren Van Bommel van Vloten, Van Poelgeest, Crucq en Buijs gewerd het mobilisatie- comité de somma van 50 gulden. Wij achten dit raadsbesluit riet zeer gewichtig, rist gewichtig genoeg zelfs om er de drukte van te maken, zooals ge schied is. Van de zijde der voorstem mers werd de mobilisatiekruis-uilreiki.ig overdreven aangedikt, van de zijde der S.D.A.P. te krachtig uiteengerafeld. De motieven van den heer Van Bommel van Vloten leken ons juister. Het comité zou beter gedaan hebben als het zijn verzoek om steiun beperkt had tot particulieren. Wij vinden de mobilisatiekruis-uitrei- king niet dermate geweidag als men het van een bepaalde groep wil doen voor komen, ook niet geschikt om in aanmer king te komen voor steun uit de gemeen tekas. We kregen sterk den indruk dat B. en W. de gewichtigheid van de zaak ook niet zagen, en dat hun voorstel meer een uitvloeisel was van de gedachten: „Och, laten we ons er niet dik over ma ken". De discussies over dit voorstel waren zeer scherp tusschen de heeren Crucq en Labrijn, twee figuren, die gaarne ge neigd zijn even op hol te slaan. De heer Van Poelgeest had een geluk kige dag, zijn inzicht in de kwestie van den Kloetingsche weg bekeerde niemand, doch was er niet minder juist om. De mees ten vonden, evenals de heer Goedbloed de slootdemping en al wat er aan vast zit, niet actueel genoeg, en de uitgaven ervan te gering om tegen te stemmen. In prin cipe was het van den heer Van Poelgeest zuiver gezien dat de gemeente niet moet opdraaien voor de gevolgen, ontstaan door onwilligheid van enkele particulieren. Het zelfde raadslid was het, dat de electrifi- catie ter sprake bracht naar aanleiding van een circulaire van gedeputeerde staten. Er is reden om na hetgeen te Axel geschied is bij de onderhandelingen met dit lichaam op zijn qui vive te zijn. B. en W., die slapjes deden, namen de waarschuwing van den ingenieur in den raad, ter harte. Als* we goed begrepen hebben (de cir culaire is niet in het publiek gebracht) hebben gedeputeerden aan Goes gevraagd „Wenscht de gemeente zelve de electri- citeits- opwek king ter hand te nemen of zal de P.Z.E.M. de eer mogen hebben?" „Natuurlijk. Ik wensch u verder een a angename nachtrust. „Dank u. Wel terusten.' De Weerden liet ons met een vol maakte buiging uit. Ik wierp nog een blik door de kamer en merkte nog op, dat het bed beslapen was. Toen wij in ons eigen slaapvertrek waren aangekomen zette ik mij met een zucht op den rand van mijn bed neer. Arthur liep op en neer, in nadenken verzonken. „De slimme vos ontsnapt ons telkens", barstte hij eindelijk uit. ,,Ik kan maar geen vat op hem krijgen. Ook nu weer is er niets tegen hem aan te voeren. Après tout hebben wij niets an ders dan aanwijzingen, die sterk tegen hem getuigen." „Wij hebben onze vaste overtuiging dat hij een gevaarlijk misdadiger is". „Dat is niet voldoende; dat is geen bewijs." „Geen wettig bewijs", verbeterde ik. „Ik zal er nog toe komen dien scliurk t© bewonderen als hij ten minste dit plan netje in elkaar gezet heeft en niet dis duivelsche Milly". „Het was intens gemeen, dat schot door de deur." „Geraffineerd, edht iets voor een vrouw". „Dank je". Zoo ja, dan is de keuze niet moeilijk. Maar schuilt er in deze uitnood ging, door den heer Van Poelgeest getypeerd in: „Wat wil je gebruiken", geen addertje? BUITENLAND- OVERZICHT. Rusland zoekt Duitschland. De Sovjet-Unie zoekt al geruimen tijd naar vriendschap. Vrienden zoekt men nu eenmaal niet, die komen of ze komen niet. Geen wonder dus dat de heilstaat meer malen het hoofd stootte. Welke kwade din gen men op de rekening van Rusland schrij ven mag, het gaat niet aan dit land aan te zien voor een instelling, dab een voor genomen ideaal gauw opgeeft. Ettelijke weigeringen tot samengaan waren riot in staat door den dikken sovjet-huid heen te dringen. De aanhouder wint dikwijls. Dit schijnt ook hier het geval le worden. Volgens een bericht in de „Times" zal er weldra een nieuw Duiüsch-Russiscb verdrag gesloten worden. Deze mededee- ling heeft de wereld, die het druk met Locarno heeft even doen opkijken. Men vindt den tijd (juist aan het uitstel van Duitschland's toetreding van den Volken bond) eenigszins verdacht. Deze gedachte 19 natuurlijk niet onder stoelen of banken geschoven, integendeel, bijna ieder blad in de diverse landen heeft er het zijne van gezegd. De Duitsche regeering heeft thans een uitvoerige mededeeling over deze aange legenheid de wereld ingezonden. Gezegd wordt daarin o.a.: Tegen de verdragen van Locarno zal het nieuv\e verdrag met Rusland niet indruischen en in dit ver band verdient het opmerking, dat vooral leden van de Duitsche delegatie te Ge neve hebben aangedrongen op het hand haven van de overeenkomst van Locarno. De onderhandelingen met Rusland be oogen hetzelfde doel als de besprekingen te Locarno over het sluiten van een ga rantieverdrag. Men wil door het verdrag den vrede beschermen, zulks zoowel in het belang van Du'.tschlland als van ge heel Europa. Tot zoover de Duitsche mededeeling, die niet geheel van diplomatieke inklee ding gevrijwaard zal zijn gebleven. Het samengaan van Duitschland met den Oostelijken buurstaat, die dezer da gen op een zeer ohbillijken toon voor deelneming aan de voorbereidende ont wapeningsconferentie heeft bedankt ineen tijd, dat Locarno toch nog niet meer dan een doode letter is, blijft ondanks cle mededeeling der rijksregeering een zaak, die niet het geheele vertrouwen kan hebben. Onhebbelijke zwarthemden. Een politieke partij in opkomst as meestal onhebbelijk. De practijk heeft nog Arthur vergat zelfs te glimlachen. „Uit een crimineel oogpunt was het meesterlijk. Wat heb ik gezien: alleen een Chinees, die hard weg liep. Het staat niet eens vast, dat hij het schot ge lost heeft. Charles zou het ook gedaan kunnen hebben". „Misschien heeft die dat zeil zoo net jes opgeboend." Nu lachte hij toch. „Wij weten niets. En die Chinees is natuurlijk niet te herkennen." „Ik heb ook nog wat gezien." En ik vertelde wie de auto bestuurd had. „Dat verwondert mij niets." „Wat moeten wij nu beginnen?" „Ik weet het niet. Wachten op een nieuw feit". „Dank je wel; ik vind, dat het nu mooi genoeg geweest is. Dat schot had eens raak moeten zijn." „Gelukkig, dat je me weg trok". »Ja, gelukkig.". Wij omhelsden elkaar en ik voelde hoe zielsveel ik van Arthur hield. „Ik zal er nog eens kalm over naden ken", zei Arthur ten slotte. „Ga jij nu maar rustig slapen". Ik ging maar weer naar bed en poog de nog wat te slapen. Arthur schoof het raam op, ging in zijn luien stoel er voor zitten en stak een sigaret op. geen gelegenheid gehad haar de grenzen te wijzen, waarbinnen zij zich te gedra gen heeft. De jeugdige fanatieke Musso- lini-groep ia België bewees hiet Woens dagavond opnieuw. Een groepje zwart hemden, komende van een meeting tegen het verleenen van amnestie aan deVlaani- sche politieke veroordeelden en vrijlating van dr. Borms aan het einde van den Magdalena Steenweg te Brussel minister Vamdervelde, die met een dame naar de bovenstad terugkeerde, omsingeld, uitge jouwd en geslagen. Zij rukten hem den hoed van het hoofd, schreeuwende: A bas les boehes! en Demission! en enke len hieven de Braban^onne aan. De minister die zich flink verdedigde, werd daarbij door drie Vlaamsche natio nalisten geholpen. Ten slótte zijn de betoogers door de politie verdreven. On der de toeschouwers wekte het geval groote verontwaardiging. Het veelbegeerde handje. Een koningsgezind Hollander is in zijn nopjes als hij de landsvrouwe op een af stand begroeten mag met hoedgezwaai en uitroepen, van zijn aanhankelijkheid getuigend. Een Amerikaan echter ver langt meer. Hij vindt het prettig zijn kennissen te kunnen vertellen den presi dent de hand te hebben geschud. De ka raktereigenschap van den Amerikaan kost Coolidge het handje. Verleden jaar moest hij omstreeks de zen tijd dagelijks 800 a 2000 kinideren de hand schudden en in verband met de vele congressen, die binnenkort te Was hington worden gehouden, werd verwacht dat ongeveer 38.000 personen in het Witte Huis zouden komen óm den pre sident de hand te drukken. De heer Coolidge is echter overver moeid door de vele handdrukken, die hij in den laatsten tijd heeft moeten geven, en hij heeft daarom besloten, aan dit gebruik een einde te maken. We benieuwen ons of Amerika dit besluit slikken zal. Door den verrekijker. De Nederlandsche francs-snoeper zal zijn vacantie-budget moeten verhoo gen. De Fransche hoog© raad der spoor wegen heeft besloten de tarieven met 6 pet. te verhoogen. Valera, de vrijheidslievende Ier, die de courantenlezers eenige jaren ge leden vele uren aan zich verplicht heeft, langen tijd niets van ziclh liet hooren, vraagt opnieuw de aanjdacjhit. Hij heeft thans een nieuwe republikeinsche partij gesticht, waardoor er thans twee wed ijverende republikeinsche partijen in Ier land bestaan. Concurrentie in de politiek. De voorstanders van ontwapening hebben geen reden pessimist te zijn. De Engelsche militaire vliegdienst laat slechts een vliegtuig „ontwerpen" waarmee vijftig man troepen met uitrusting zul len kunnen worden vervoerd, en dat een snelheid moet kunnen ontwikkelen van 100 mijl per uur. Mussolini, die ondanks een ver bonden neus naar Afrika is gereisd, heeft in de oase Taguera een compagnie van Ik werd wakker uit een onrustige slui mering, doordat Arthur uit zijn zetel ver rees. „Zullen wij het huis aan den buiten kant eens inspecteeren? Ik heb de be dienden al gehoord; die zijn ook vroeg vanmorgen". Ik kleedde mij aan en wijt gingen naar buiten. De koele ochtend wiii»d verfrjsch- to mij en woei verkwikkend langs mijn slapen. Wij stonden onder het raam van De Weerdein's leamer. Het klimop toonde geen sporen, dat daarlangs iemand was afgedaald. Alleen lagen op het grint een paar groene blaadjes. Dat was alles. Voetsporen waren er niet. Die Chinees is natuurlijk 200 rap als een aap! Misschien is hij wel aneens naar beneden gesprongen. Waarschijnlijk was hij op bloot© voeten „Ja", riep ik: het schoot mij in eens te binnen: ik had het gezien, toen hij in de auto was gewipt. Op dat oogenblik klonk het knarsen van het raam. De Weerden stak zijn hoofd naar buiten. „Goeden morgen", klonk het, „U is al vroeg op onderzoek uit. Vertrouwt u het zaakje hier nog niet? Maak u zïch over mij anders maar niet ongerust"'. Arthur beantwoordde zijn gpoet, momr Blauw .50 ct Rood....40 ct. Qroen.35 ct. Geel30 ct NV Douute Egbepts Tabaksfabrieken m JOU RE - LnVcOiT j d© nationale militie geschouwd. Tot de troepen zei hij: „De gouverneur heeft mi) verteld, dat gij volmaakte soldaten zijt en zulks uit eigen vrijen wil. Ik voeg hieraan toe, dat gij dus volmaakte fascis ten zijt, want met u in mijn herinnering zal ik mijn makkers vertellen, dat er in Afrika plaats en waarschijnlijk ook roem voor allen is. i Duces imponeerende toespraken ge dijen ook in de Koloniën. De kloppartij in China is weer in vollen gang. De hevige strijd in de buurt van Hoeangtsoen, duurt voort. De troe pen der geallieerden pogen de linies van het „nationale" leger te doorbreken. Tot nu toe zijn zij daar niet in geslaagd. KUNST EN WETENSCHAP. nheemsche slaapzie »k te. Dr. C. P. Symonds heeft in een le zing te Londen verbazingwekkende me dedelingen gedaan over de nawerkingen van inheemsche slaapziekte (encephaliic lethargica). In vële gevallen is gebleken, zeide hij, dat eerlijke, gemoedereerde, han delbare kinderen na een aanval van deze ziekte kleine kweliduivels worden. Hun moreel lijdt er dikwijls zoo on der, dat zij stelen, liegen, vloeken en alle mogelijke leelijke eigenschappen gaan vertonnen. Veelal zijn ze ook ongedurig en rusteloos. Een typisch voorbeeld was dat van een jongen, die wanneer de andere fouis- genooten naar bed gingen, den heelen nacht onrust bleef stoken door zingen, fluiten, vloeken en aanvallen op zijn broertjes en zusjes. Een ander kind toon de groote vernuftigheid bij het bedenken van kattenkwaad. Het bekroonde zijn streken door, toen het geheele gezin van uitputting in slaap was gevallen, de laar zen, die op de gang stonden, met jam te vullen. Met vastberadenheid en geduid zijn zulke kinderen alleen te verbeteren, behandeling in verbeterhuizen helpt niet. Aan de meeste gevallen is helaas niet veel te doen en bij zulke ziet men dat het karakter voorgoed bedorven is. pelde iets van; dat wij toch niet hadden kunnen slapen. Ik was te boos om iets te zeggen. |Wij slenterden naar den voorkant van het huis. De sporen van de wielen van den auto waren flauw zichtbaar; er was niets uit af te leiden. Dien morgen vertelde Arthur aan oom onder vier oogen en onder belofte van geheimhouding wat ons overkomen was. Wat hij wist en dacht van De Weerden zeide hij niet. Besloten werd het perso neel met een kluitje in 't riet te sturen; de bedienden zouden wel niét bij ons informeeren; maar de oudste dienaar zou oom bij zich laten komen en dezen een verhaaltje opdisschen over het schoon maken van een revolver. Zij mochten liet gelooven als zij wilden. Ook aan tante werd iets dergelijks verteld en eveneens aan Charles. Tot mijn verwondering vroeg hij verder niet veel. Wist hij iets af van de wegen, die door zijn vriend De Weerden werden bewan deld? Deze zelf deed alsof hij veel be langstelling had voor de nachtelijke scho ten; hij was slimmer dan Charles en be greep, dat hij interesse moest toonenvoor een zoo ongewoon geval! (Wordt vervolgd). i

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1