GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL VAN DE VAN WOENSDAG 14 APRIL 1926 BUITENLAND. OVERZICHT. Rusland doet niet mee. Als men Tiet mooie woord ontwapening hoort bezigen in betrekking tot de mo gendbeden Engeland, Frankrijk, Duitscb land en België is zelfs hij, die aan de goede bedoelingen van het mensdidom gelooft, geneigd tot een glimlach. Deze bescheiden en ni'et geheel overtuigde uiting van niet absolute overgave aan veel optimisme jegens de internationale verhouding der toekomst ontaardt echter in een schater zoodra Rusland en „de wapens neer" in één adem genoemd wor- en, omdat de geheele opzet der sovjet- taat op bewapening gebaseerd is. Het volkenbondssecretariaat had on- langs to-t de sovjet-re geering de uitnoodi- W., ging gericht om deel -te nemen aan de r werkzaamheden van de commissie van voorbereiding voor de ontwapeningscon ferentie. Zooals te verwachten was heeft Rusland voor de eer bedankt, en dat nog ■wel in een zeer onhebbelijk schrijven. Tsjitsjerin's weigering om gedelegeer- .den naar een conferentie op Zwi'tsersch jrom-d gebied te zenden i's in zes lange bladzijden gemotiveerd, waarbij vooral veel onaangenaamheden aan het adres van le Zwitsersche regeeri'ng worden gezegd. Ondanks deze weigering is men in de olkenbondskrimgen toch geneigd aain te lemen, dat de eerste vergadering van de unmissie van voorbereiding niet opnieuw :al worden uitgesteld. De geruchten, dat Frankrijk opnieuw uitstel zou hebben ver- :ocht, zijn in ieder geval op het oo gen- dik nog onwaar. Een dergelijk verzoek [zou ook moeilijk te motrveeren zijn, daar jde Volkeinbondsraad in Maart, toen hij 18 Mei als datum voor de eerste bijeen- romst vasthield, toch waarschijnlijk wel al hebben ingezien, zooals wij allen hier leden, dat dit besluit de deelneming van >vjet-Rusland uitsloot. Indien Frankrijk us geen bijeenkomst van de commissie van voorbereiding buiten Rusland wenschte adden Briand en Boncour hetzij een ander land als plaats van bijeenkomst [moeten laten aanwijzen, hetzij toen reeds p afstelhebben moeten aandringen, daar !it laatste althans nog beter zou zijn sweest dan een nieuw uitstel. Men ge looft daarom, dat de commissie van voor- ereiding inderdaad op 18 Mei zal bij komen, doch slechts een korte vergade- in g met alleen een voorloopige algemeen© ;edachtenwisselmg zal houden. Ui/zetting uit Amerika. Uit New-York wordt gemeld, dat het [immigratie-bureau van het departement van arbeid een half millioen dollar ter be-G schikking heeft gesteld voor de repatriee- Iring van ongewenschte vreemdelingen, die hans in alle' deelen van de Vereenigd© Staten worden opgespoord. Tot. dit doel vorden de lijsten onderzocht van alle |penbare instellingen voor steunverleewing Kan ziekenhuizen, apotheken enz. Op de jjsten dergenen die voor terugzending naar Kun land in aanmerking komen, staan reeds 100 namen. Verleden weck hebben de ge- chtshoven opn'euiw 500 bevelen tot re- atrieering uitgevaardigd. De commissaris-generaal heeft ver aard, dat degenen, dae boven de voor immigratie vastgestelde quant© op on- oorloofde wijze de Vereenigde Staten -ionen zijn gekomen uit het land zullen orden gezet. Gedurende de laatste 12 laanden zijn op die wijze ongeveer 20.000 dergelijke immigranten, vooral ge- pste zeelieden, Amerika binnendrongen, grenspatroeljes hebben in het afgeloo- i jaar 4600 lieden wegens ongeoor- ofde immigratie aangehouden. Tegen WO is reeds een bevel tot repatrieering Igevaardigd, terwijl verscheiden duizen- zonder vorm van proces over de ns zijn gezet. Bij het congres zijn thans twee nieuwe feportatiewetlen ingediend, welke be- gen de vijfjarige beperking der depor- itie van vreemdelingen op te heffen en aarin 14 verschillende punten wor- vastgesteld die als reden voor jjepdrtatie kunnen gelden. Door den verrekijker. De Franschen in Syrië zijn thans lkomen meester van het gebergte Her- Juon. De nog opstandige Droezen zijn et dal door teruggetrokken en in Dzjebel vlucht, overal aangevallen door Bedoe ïenen en aanhangers van Frankrijk. De ransche successen hebben een zeer ge- ukkige uitwerking gehad te Damaskus. worden eenige vrij heftige gevechten "meld. In de streek van Beiroet heerscht ige opwinding. Bij de Duitsche Automobil A. G. (A.G.A.) is men ernstige knoeierijen op et spoor gekomen, In verband hiermede is een 30-jarige koopman in hechtenis genomen. Hij was erin geslaagd door het geven van geschenken aan enkele me dewerkers der onderneming in het be zit te komen van groote hoeveelheden oud metaal en ook nog niet verwerkt metaal dat hem eenvoud g als oud metaal werd geleverd. Hij had voor ongeveer 100.000 mark metaal uit de onderneming gekre gen en daarvoor nauwelijks 8000 mark betaald. Zijn medeplichtigen bij de Aga zullen zich eveneens te verantwoorden hebben. PROVINCIE-NIEUWS. Tuinbouw op Zuid-Beveland. In een beschouwing in bet „Landb.- blad" van den rijkstu nbouwleeraar over de krachtige actie van den laatsten tijd tot betere organisatie van de tuinbou wers, deelt hij o.a. mee, dat tot heden reeds bestonden of zijn opgericht: Tuin bouw vereeniging 's Heer Arendskerke met 22 leden; Heinkenszand met 70 leden; Kapel-Ie met 125 leden; Katten - dijke met 26 leden; Kloelinge met 28 leden; Kruiningen met 17 Leden; Waarde met 38 leden; Wemeldinge met 40 leden; Wolfaartsdijk met 28 leden, terwijl Oude* lande nog in oprichting is en ook op verschillende andere plaatsen belangstel ling voor de oprichting bestaat. De Centrale vereeniging hééft een da- gelijksch bestuur van 3 leden, di e in voortdurend contact met elkaar staan, en heet Centrale Tu'nbouw Vereeniging Zuid-Beveland. Het gezamenlijk veilen van de produc ten als dorpsvereeniging noemt de schrij ver zoowel voor teler, veiling, als koo- per het beste systeem. Daarom moet in die richting propaganda gemaakt worden. Verder zal gezamenlijk plantgoed en zaai zaad aangekocht worden, wat in het voor deel van kwaliteit en prijs is, evenals dit bij den aankoop van kunstmest hel geval is. Reeds zijn groote kwantums bloem kool, sla, spruitkool, stokboonen enz. op gegeven en is men over den gezamen- lij ken aankoop in onderhandeling. Borssele. Dezer dagen wierp een paard bij een landbouwer alhier een veulen, dat dood ter wereld kwam. Dat werpen had een moeilijk verloop en het gevolg was, dat na de gebeurtenis bij het dipr de inge wanden uit het lichaam puilden, wat ook voor het moeder-der noodzakelijk den dood tot gevolg moest hebben. In plaats nu van het dier ter plaatse af te maken, heeft men bet de ingewanden uit het lichaam gesneden en het dier toen nog eenige kilometers naar die slachtplaats doen loop-en met het gevolg, dat het on derweg is ineengezakt -en op den open baren weg is moeien worden afgemaakt. Tegen den bedrijver van deze schan delijke daad is door de politie proces verbaal opgemaakt. Ierseke. Gistermiddag is het parket van Middelburg met deskundigen gearri veerd en heeft de auto- K 5073, die onder politiebewaking nog in de sloot zat, na gezien en verschillende foto's genomen. Noch aan stuurinrichting of mof or man keerde iets. De-auto is aan den ^eigenaar, de heer Lceivdörtse van Hans weert, terug gegeven. De Duitsche motorschoener H. H. 197 van Hamburg is gisteren met een lading zaaioesters vertrokken. Het is te verwachten dat deze proef wel sla gen zal, de gronden waarop ze uitgezaaid worden zijn heel -goed en de groei i',s ge regeld zeer te roemen. Vooral daar van zaai- of plan toes ters geen invoerrechten worden geheven, kunnen ze in 't aan staande seizoen een mooi'e winstmarge opbrengen, 't Is jaren geleden dat voor 't laatst zaaioesters naar Dui'tschland zijn gevoerd. Rilland-Bath. Het muzibkgezelschap „Vroolijk Voorwaarts" van Bath bracht eene serenade aan den voorzitter van het permanente feestcomité, de heer P. de Werker, welke door zijne benoeming al-s kommies te water te Rotterdam deze gemeente gaat verlaten. Namens het ge zelschap overhandigde de heer Drankers de vertrekkende een wandelstok met zil veren handvat. De heer van MelLe bood een zilveren heripnerings-medailie aan. Vlissiingcn. Aan aandeelhouders van de Kon. Maatschappij „De Séhelde" te Vlissingen wordt voorgesteld over 1925 8 pet. dividend uit te keeren. Aan de algemeen© vergadering van aandeelhouders der N.V. Nationaal bezit van aandeelen der Kon. Maatschappij „De Schelde te Vlissingen, zal worden voorgesteld over 1925 8V2 pet. dividend uit te keeren. Zoutelande. Toen de timmerman P. A. Maas Wz. uit Koudekerke Maandagvoor middag bij zijn schoonzoon G. Zachari.asse alhier bezig was een steenen vloer te ver vangen door een houten, vond hij een muntstuk vermeenende dat dit een rijks daalder was, doch bij het verder verwer ken van den grond, vo,nd hij in een oud aarden kannetje 240 zilveren en 217 gou den muntstukken, dagteekenend uit de ja ren 1615 tot 1650. De zilveren munten zijn anderhajfmaal zoo, groot dan een ge wonen rijksdaalder. Bij de gouden munten zijn 65 stuks in omvang zoo groot als een rijksdaalder, en 152 stuks zoo groot als een gulden. Zoo ver kan worden nagegaan, is het meestal Spaansch en Engplsch geld. Het; gewicht der zilver stukken bedraagt 7 K.G. en dat van het goud 1 K.G. (M. Crt.) STADS-NIEUWS. De slachthuis-kwestie. Men zal zich wellicht herinneren, dal we een'gen tijd geleden over de nieuwe vlecschkeuringswet schreven, die 1 Juni 1927 in werking treedt, en die thans reeds aanleiding wordt tot het slichten van aba'toirs in verschillende steden. We we zen er toen op, dat ook voor Goes een stedelijk slachthuis gewenscht is. Gis leren hadden we eeu onderhoud mei de heeren C. van Baak, rijksveearts en F. G. C. Rothuizen, directeur van ge meentewerken, die in opdracht van B. en W. het vraagstuk van het stedelijke abat toir bestudeerd hebben. De beide heeren zijn tot de conclusie gekomen, dat hier ter stede van gemeente een slachthuis ge bouwd en geëxploiteerd zal moeten wor den, Een uitvoerig plan hiertoe is opge maakt en in teekening gebracht. In een volgend nummer komen we hier op u'tvoerig terug. Aanbesteding. In de Prins van Oranje had de aan- besteding plaats van de leverantie, van het vervoer en het lossen van 1200 kub. M. grind en het in het profiel leggen van wegen voor het waterschap 's Heer Arendskerke. Ingeschreven werd als volgt: (Leverantie per kub. M. haven Goes; Zuid-Kraaijert en de Piet: N.V. H.B.O. te Den Haag f3,75; f3,75; f3,75; P. J. van Maaren te Hansweert f3,53; f3,53; f3,99; C. F. de Waal te Wer kendam f3,45; f3,55; f4,25; H. H. de Waal te Werkendam f3,-—f2,87; F. de Nijs. te Terneuzen f3,66; f3,66; f3,66; M. Roose te Goes f2,89; f2,89; N.V. Centrale Grinthandel te Rotterdam f2,94; f3,14; f3,14; N.V. A. J. v. Haaf ten's Grint- en Basalt Mij. te Den Haag f3,87; f3,87; f3,87; A. Reijn- houl te Middelburg f2,90; f2,90; f3,60; W. Borsje Lz. te Papendredht f3, f3,10; f3,60. Gegund aan N.V. Cen trale Grinthandel te Rotterdam. Vervoer per kub. M.: J. Schouten te Kloetinge f2,47; W. van Liere te Wol faartsdijk f2,70; f3,25; C. Karelse te Heinkenszand f3,f2,75; M.Goense te 's Heerenhoek f2,90; f2,40; C. Wis- kerke te Nieuwdo-rp f3,f2,50; Jacs. Nieuwenhuijse te 's Heer Arendskerke f2,95. Gegund aan J. Schouten en M. Goense. Hel lossen per kub. M. gegund aan: A. van de Kreeke te Wolfaartsdijk voor f 0,60 aan de haven Goes en f0,60 aan de Piet; J. Bolleur te 's Heerenhoek voor f 0,54 aan de Zuid-Kraaijert. Het in 't profiel leggen van de wegen per kub. «M.: A. van de Kreeke te Wolfaartsdijk le ,perc. f0,14l/2; J. van Schaik te 's Heer Arendskerke 2e pêrc. f 0,1^/2' en 3e perc. f0,18 V2- Kantongerecht. Door den Kantonrechter alhier zijn veroordeeld wegens overtreding: Kippen laten loopen over bezaaiden grond: C. Z. te Baarland f3 s. 3d. Met auto rijden over de Zuidelijken weg der Beestenmarkt: C. J. A. te Goes f 1 s. 1 d. Venten zonder vergunning: E. V. te St. Nicolaas f5 s. 5 d. In verboden richting te Wemeldinge in de Wilhelminastraat rijdenA. v. d. S. te Hansweert f3 s. 3 d. Naam van den schipper niet op zijn schip hebben: G. v. D. te Waspik, H. v. O. te Rotterdam, O. R. te Hasmers- heim f3 s. 3 d. Met rijwiel niet voldoende uitwijken naar rechts: J. H. en J. M. te Ovezande f 10 s. 10 d. Met rijwiel de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen: N. F. te Wemel dinge f 10 s. 10 d. Met voertuig zonder noodzaak op een rijwielpad rijden: J. v. d. L. te Kapelle fl° s. 10 d. Met rijwiel zonder noodzaak de linker zijde van den weg houden: J. W. te Goes f3 s. 3 di. Met moterrijwiel rijden welk niet voor zien is van nummer eti lefcter: R. W. te Goes f5 s. 5 d<. Met motorrijwiel rijden zonder rijbe wijs: C. v. d. P. en J. J. K. te Ierseke f5 s. 5 d. 's Avonds fietsen zonder licht: M. R. te Waarde, I. d. R. te Kamperland, S. J. v. H. te Goes, F. T. te Kloetinge, J. F. te Kats, W. d. R. te Kapelle f5 s. 5 d. Dronkenschap: J. J. P. L. te Goes flO s, 10 d., le herh. M. S. te Goes f25 s. 25 d., J. v. 't W. te Hoede- kenskerke 5 dagen hechtenis. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Goes en zijne bij en hulppostkantonen werd, in den loop. van Maart op spaarbankboekjes ingelegd f44.835,33, en terugbetaald f53.389,93, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f8554,60. Het aantal nieuiw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 45. Door tus- sclienkomsl dezer kantoren werd ter Di rectie op staatsschuklboekjes ingeschreven nominaal f2000,en afgeschreven niets, derhalve meer in- dan afgeschreven f 2000. Motor-ongeluk. De heer W. v. d. B., wonende te Ier seke, is gisteravond mei zijn motorrij wiel, terwijl hij zich op weg naar huis bevond, in de gemeente Kloetinge geslipt, waardoor hij met groote vaart in een sloot terecht kwam. De heer v. d. B. bekwam een schedelbreuk, benevens een schouder- ontwrichting. Hij is. in het ziekenhuis te Goes opgenomen. In kokend water. Het ongeveer 3-jarig knaapje De J. alhier, viel gisteren in een emmer ko kend water. Het ventje verwondde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp ver leend moest worden. Vergadering. De bond van hoofden van gemeentedien sten in Zeeland hield heden in het Schut tershof zijn jaarverg. In de morgenuren hadden huishoudelijke besprekingen plaats. Nadat te 12.30 gezamelijk de koffie maaltijd was gebruikt, werd te 2 uur de vergadering voortgezet. De heer J. F. Vermeulen, directeur der gemeente-reini- gings- en ontsmettingdienst te Middelburg hield een lezing over „vuilverwijderen" en de heer F. G. C. Rothuizen, directeur van gemeentewerken alhier, besprak de bouw- en uitbreidingsplannen der ge meente Goes. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aan gevoerd: 1 drachtige zeug en 55 biggen. BINNENLAND. De ontwapeningsconferentie. Uit Bern wordt gemeld'. De verkeers- organisatie van den Volkenbond heeft on zen landgenoot dr. A. G. Kröller ui-tge- noodigd om als deskundige voor verkeers- kwesties zitting te nemen in de gemengde commissie, die de commissie van voor bereiding voor de ontwapeningsconferentie ter zijde zal staan met adviezen over eco nomische, financieel», sociale en verkeers- vraagstukken. Dr. Kröller, die naar men weet ook zal deelnemen -aan de eerste bijeenkomst, in het einde dezer maand alhier te houden van de voorbereidings commissie voor de economische Volken bondsconferentie, heeft zich bereid ver klaard, ook dit beroep van den Volken bond op zijn medewerking te aanvaarden. De gemengde commissie zal eenige da gen na de opening van de commissie van voorbereiding zelf op 18 Mei ook haar werkzaamheden beginnen. Feestspelen. Er heeft zich hier te lande een com missie gevormd om in Nederland in de daartoe geschikte plaatsen de lust op te wekken tot het vertoonen van feestspelen, zooals er plaats hebben in talrijke steden van het buitenland. Bedoelde spelen bren gen, gedramatiseerd, in beeld een ge beurtenis uit de plaatselijke geschiedenis of een legende of sage, voortlevend in de streek, waar het spel plaats grijpt. De oommissie is ervan overtuigd, dat soort gelijke feesten in ons land evengoed als in het buitenland mogelijk zijn. De nood in Emmen. Het bestuur van de plaatselijke fede ratie der S.D.A.P. ih de gemeente Em men heeft vergaderd om den toestand van de veenbevolking nog eens te bespreken en ernstig onder de oogen te zien, wat er gebeuren kan oin tot afdoende hulp te komen. Na een inlei'ding van den federatie- voorzitter werd uitvoerig gediscussieerd over drie denkbeelden, ui't de vergadering naar voren gekomen, die er alle op wa ren gericht, met regeeringshulp de verve ning ten behoeve van de turfproductie weer mogelijk te maken. Daarbij werd aangedrongen op vervening ih versneld tempo om den voor cultiveering vrijko menden dalgrond voor tuinbouw te gebrui ken, zoodat de bevolking tenslotte óp normale wijze werkgelegenheid kan wor den geboden. Men was overtuigd, dat daarnaast ook de emigratie bevorderd diende te worden evenwel op zoodanige wijze, dat zij niet in deportatie ontaardt. Ontkend werd, dat de groote toeneming der bevolking in de oorlogsjaren overbevolking had doen ont staan. Verder was de vergadering er van overtuigd, dat, welke maatregelen voor de toekomst ook worden genomen, de werkverschaffing voorshands niét kan wor den gemist. Evenwel diént in de regeling daarvan en ook in de loonen, die er wor den betaald, verbetering te worden gebracht De waterramp. Maandag is het verkeer over den Maasdijk tussdhen Dreumel en Alphen, waarin de genie bij den jongsten water snood twee gaten had gemaakt om hot water uit het Land' van Maas en Waal te doen wegstroomen, hersteld. Alle bin nenwegen in het land van Maas en Waal zijn eveneens weder berijdbaar. Knaapje overreden. De 8-jarige B. S. uit de v. d. Werf- straat in Den Haag is Maandagmiddag omstreeks 3 uur in de Douzaslraat door een vrachtauto overreden. Hij was on middellijk dood. Een deskundig onderzoek wees uit, dat de remmen van de auto niet goad in orde waren; de politie heeft de auto in beslag genomen en naar het hoofdbureau ge bracht ten einde na te gaan of hot maxi mum gewicht, dat toelaatbaar gesteld is, ook overschreden was. De politie is echter van meaning, dat den chauffeur geen schuld treft, en dat het ongeluk alleen te wijten zou zijn aan de onoplettendheid van het kind. De afkeer van het plaatje. De Amsterdamsche politie heeft dezer dagen een onderzoek ingesteld naar de naleving van de rijwielbelastiug. Op een groot aantal punten in de stad hadden zich beambten der politie in burgerideeren- opgesteld en allen, die niet hot vereischte belastingmerk aan hun rijwiel hadden be vestigd, werden aangehouden. Ook zij, die het belastingmerk in iasch of zak hadden, werden verbali-seerd. Het aan tal overtreders der wet bleek niet ge ring te zijn. Tientallen fietsen werden in beslag genomen. Brandstichting? In den nacht van Zaterdag op Zondag bevonden zich twee politieagenten in de nabijheid van het kerkhof te Eindhoven en zagen omstreeks halftwee een persoon, zijn kous staan uitwringen. Ze herkenden hem als J-, uit Woensel, die minder gunstig bekend staat. Toen de agenten een eindje doorgeloopen waren, zagen ze plotseling rook achter de woning van de weduwe T. opstijgen. De brandweer werd gealarmeerd. Een stalletje achter de wo ning bleek in brand te staan. Het is uitgebrand. Toen het licht werd, zag men voetsporen over den akker in de richting van het terrein van den brand en verder bleek nog, dat er iemand in een sloot bij den weg, waar J. werd aangetroffen, was gesprongen, die de modder op den kant van zich sf had geschud. In ver band met deze omstandigheden is J. aangehouden. Een inbreker gevat. De [politie te Den Haag heeft in de Jan Elankenstraat aangehouden wo nende te Amsterdam. Deze bood, in ge zelschap van een tweeden persoon even eens uit Amsterdam, goederen te koop aan, op een wijze, welke de politie ver dacht voorkwam. Toen de zaak onderzocht werd, bleek dat B, door de Amsterdam sche politie gezocht werd wegens een belangrjjke inbraak daar gepleegd. De goederen, welke hij te koop aanbood, waren van dezen diefstal afkomstig. B. is gearresteerd en naar Amsterdam overge bracht. Zijn metgezel heeft nog kans gezien te ontvluchten. Hij is iu een taxi gesprongen en heeft na korten tijd deze weer verlaten met achterlating van zijn regenjas. Moord, ln het burgerlogement de Nieuwe Aanleg, Noordermarkt 9 te Amsterdam was sedert drie maanden een zekere M. met diens 25-jarige vronw gelogeerd. De man had zich als filmoperateur daar laten inschrijven, doch hij schijnt als zoodanig niet bekend te zijn. Daar gisteren uit de kamer van den man en de vrouw geen geluid vernomen maakte de eigenaar van het logement zich ongerust en tegen den avond waarschuwde hij de politie. Een inspecteur en een rechercheur van het politiebureau Westerstraat begaven zich daarop naar het logement, Toen beide politiemannen met geweld de kamer van het logement waren binnengedrongen, zagen zij het lijk van de vrouw op het bed liggen. De vrouw was aan handen en voeten gebonden en haar hals was omsnoerd met een bonten zakdoek, waar van de uiteinden haar in den mond waren gestopt. Uit een en ander maakte de politie op, dat de vronw door worging om het leven is gebracht. De vrouw lag gekleed te bed en had nog haar hoed op het hoofd. Uit het voorloopig onderzoek is gebiekeD, dat M, Maandagavond heel laat in het logement was gekomen en weinigen hadden hem opgemerkt. De vrouw moet dienzelfden dag bezoek hebben gehad iemand uit den Haag en uit wraak schijnt bjj M, het plan te zijn opgekomen de vrouw van het leven te berooven. Buren zouden hem hebben hooren zeggen #Je gaat nu voor straf naar bed." Zeker is, dat M. gistermorgen vroeg uit het logement vertrokken is, zonder dat iemand hem heeft gezien. Hij had den avond te voren de kosten voor het logies voornit betaald. Er zjjn in deze zaak nog zeer veel dnistere pnnten, die de politie, die het onderzoek ter hand heeft genomen nog moet ophelderen.

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1