N\ M Woensdag 11 April 1926 115e Jaargang Bij dit nummer Uehoort een Bijvoegsel Ministerieele verantwooi ötili jkheiö. FEUILLETON DE VROUW ZONDEK HART Roelof wiebene a Ge Kade24 Gees 2kt .159 HET BESTE ADRES HEERENKLEEDING NAAR MAAT ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENT IEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag, Noodwendig moeten de ministers zeer veel overlaten aan ambtenaren, in de eer ste plaats aan die, in hunne departementen zetelende. Hoezeer onder deze ambtena ren stellig velen zijn van groote bekwaam heid en toewijding aan 's lands belangen, toch is menigmaal merkbaar, dat zij te ver afstaan van de praktijk. In elk ge val is het ook een groot bezwaar, dat zij voor hunne, in 's ministers naam ge nomen beslissingen slechts verantwoorde lijk zijn aan den minister, die hunne da den niet voldoende kan beoordeelen, en geenerleid rechtstreeksche verantwoording dragen tegenover het publiek, dat van verkeerde beslissingen de schadelijke ge volgen ondervindt. Macht en verantwoor delijkheid liggen hier te ver uiteen. Ditzelfde bezwaar komt tot uiting in de verhouding tusschen de ministers (de departements-ambtenaren) en de directies van de groote staatsdiensten en -bedrijven. Deze laatsten komen meer direct in aan raking met het publiek, worden door het publiek practsch geheel verantwoordelijk gesteld voor alle fouten van hun beheer, terwijl zij in vele gevallen niet de macht hebben om te doen en te laten, hetgeen zij zelve erkennen als door de eischen van de praktijk geboden te worden. De allesomvattende verantwoordelijkheid van het hoogste bestuursgezag doet ver schillende ambtelijke „bureaux" ontstaan, die, bestemd om eendrachtelijk aan een zelfde taak te arbeiden, i;n werkelijkheid zich gedragen als afzonderlijke machts groepjes, die niet zelden min of meer vijandig tegenover elkaar staan, tot scha de van het algemeen belang. Ter verbetering van het bezwaar op zichzelf, dat anderen de feitelijke macht Uitoefenen om in 's ministers naam be slissingen te geven, waarvoor de minister tegenover het parlement de verantwoorde- lijk'he.d draagt, zijn bezwaarlijk middelen aan te geven, daar dit de inwendige orga nisatie der departementen raakt. Evenwel kan de omvang van het bezwaar wel aan merkelijk beperkt worden. En wel door de verantwoordelijkheid van den minister tegenover het parlement te beperken en die verantwoordelijkheid in de gevallen, waar in zij bij den minister in wezen niet an ders dan een fictieve is, zooveel moegelijk daar te leggen, waar zij reëel kan zijn en wordt door dezelfde perso- KUNST EN WETENSCHAP. nen of organen, die feitelijk het meest bevoegd zijn om ook de macht uit te oefenen. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG Kanker niet besmettelijk. In de vergadering van de Deutsch Chirurgische Gecellsehaft te Berlijn heeft de Koningsbergsche privaat-docent dr. Kurtzahn medegedeeld, dat hij bij zich zelf een stukje van een geopereerd kan kergezwel van de borstklier op het been had laten overplanten. Hij wilde hiermee aantoonen,'dat de opvatting, volgens welke rechtstreeks op gezond weefsel overge bracht menschelijk kankerweefsel levens kracht heeft, onjuist is. Dit gelukte hem, want na eenige dagen stierf het overgeplante weefsel af. Ook met serum, dat na de overplanting uil zijn bloed was genomen, en waarmee bij kan kerlijders experimenten werden genomen, werden negatieve uitkomsten verkregen. Naar de Noordpool. Uit Moskou wordt aan het Berliner Tageblatt geseind, dat te Petersburg de noodige voorbereidingen zijn getroffen voor de ontvangst van Amundsen en diens luchtschip Norge, dat op weg is naar de Noordpool. De loods, waarin het lucht schip zal worden ondergebracht, is op aanwijzingen van medewerkers van Amund sen ingericht. R. C. meldt, dat de Norge onafge broken in draadloos-telegrafische verbin ding staat met het vliegveld van Trosk nabij Petersburg. KOLONIËN. Hond sd'o lheid. Den 8 Maart arriveerden te Soera- baia per s.s. „Loudon" 5 inlanders uil Barabei (Zuid-Borneo) op hun doorreis naar Bandoeng;. Allen waren gebeten door dolle honden. In Zuid-Borneo heerscht thans een ware plaag van dolle honden. Vooral Barabei heeft hiervan verschrikkelijk te lijden. -en prauw n brand Hoor! Er sloeg regen tegen de ruiten; 't leek wel hagel. Maar dat kon toch niet. Hoe troosteloos moest het nu buiten zijn! Onder de boomen moest het druppelen; de stammen moesten vochtig, klam aan voelen. Stond De Weerden nu m'sschien onder de druipende bladeren te kijken naar onze kamer, of het licht al ui.t was? Zeker zou hij gehuld zijn in een wijden, zwarten mantel. Was hij dien avond, na het diner niet uitgereden? Ik kon het mij niet meer herinneren. Misschien was hij wel naar het cir cus, naar de paardrijdster en liet hij op dit oogenblik de paarlen van mijn collier door zijn vingers glijden; zij leken op gestolde tranen, mijn paarlen. En plotseling voelde ik een hevige woe de in mij ontwaken, welke mijn bloed sneller deed vloeien en mijn polsen dead kloppen. Ik voelde het bloed naar mijn hoofd stijgen en mijn oogen brandden. Die vreemdeling had het gewaagd van mij iets te stelen; hij had het gewaagd ons te dreigen; hij had ons bang willen Ik was bang geweest, maar nu voelde ik mijn vrees van mij wegvallen. Arthur zat doodstil in zijn stoel. Ik begreep niet hoe hij dat volhield. Hij scheen zich niet te verroeren. Het stoomschip Robert Dollar bracht Zaterdag te Semarang 25.000 kisten gas oline aan, bestemd voor de Standaard Oil, Een prauw, inhoudende 35.800 liter, is Zaterdagavond door onbekende oorzaak in brand gevlogen. Een ontploffing wondde zwaar den wakenden Djoeroemoedi (stuur man). De prauw, als een toorts brandend, dreef het havenkanaal rond, waar zeven andere volle benzineprauwen gemeerd la gen. Een aantal politiebooien voer uit, alsmede de drijvende brandspuit Jan van der Heyden. De oostenwind dreef de prauw naar de pier, waardoor de andere schepen gespaard bleven. De Van der Heyden bracht feegen den morgen een stalen tros uit en heeft de prauw wegge sleept, welke buiten Semarang aan den wal werd gezet, waar zij nog 36 uur door brandde. Het havenbeheer van Semarang besloot onverwijld maatregelen te nemen Waarom was Arthur toch ook niet naar bed gegaan? Gisteren had hij het wel gedaan al had dan de revolver ook den ganschen nacht naast hem gelegen Waarom nu niet? Dreigde er dan toch gevaar? Hij -had mij gezegd van niet; maar dat was natuurlijk maar geweekt om mij gerust te stellen. Het schoot mij door mijn hoofd, dat onze tegenstander toch tijd moest hebben gehad om te zien of wij zijn waarschuwing zouden opvolgen. Wij waren niet vertrokken. Zouden wij nu vannacht worden gestraft? Weer be gon de nervositeit in mij op te kruipen. Het was feitelijk een bevel geweest, dat briefje. Maar wij lieten ons immers niet bevelen; wij lord en lady Cornway? En door wien? Door een schurk als De Weerden. Maar het was het bevel van den man, die niet geaarzeld had om baron Lucius neer te schieten. Ik zag weer dat bletpke, besmeurde ge laat, zooals ik het in t bosch had ge zien. De haren lagen verward, zaten vol zandkiruimels; ik zag de groote, ver schrikte oogen, die mij aanstaarden Zou ons een dergelijk lot wachten? Was een man als De Weerden ntet tot alles in staat? Of was de eene misdaad een gevolg van de vorige? Was De Weer den een man, die door het noodlot werd gedwongen, althans door een macht ster ker dan hijzelf? De schoone Milly? Hoe kon een man zich ooit dóór een vrouw laten inpalmen, dat hij haar willoos werk- tug werd? Was in waarheid de paard- rijdster onze vijandin op leven en dood? Die raadselachtige glimlach om haar lip pen voor ter voorkoming van de mogelijkheid van herhaling. RECHTSZAKEN. Incident in d c b t 2 il. Maandagmorgen werd voor den poli tierechter te 's Gravenhage een zaak be handeld tegen een verdachte, beschuldigd van openbare schennis der eerbaarheid een geval, dat zich zou hebben afge speeld op het strand te Scheveningen. Als raadsman van verdachte trad op mr. Fr. Pauwels uit Amsterdam. Bij den aanvang der behandeling vroeg de politierechter, jhr. Fcith, aan den vertegenwoordiger van het O. M., mr. Hermans, of deze niets te requiree- ren had. Mr. Hermans: Ik verzoek behandeling dezer zaak met gesloten deuren. Mr. Pauwels: Namens den verdachte wil ik daartegen protesteeren. Mr. Feith: O, u wil reclame! Mr. Hermans: Ja, juist. Mr. Pauwels: Dat vind ik een per soonlijke beleediging. Ik zou zelfs de pers willen verzoeken, m'n naam niet te noemen. Mr. Feith: Waarom wenseht u dan openbare behandeling Mr. Pauwels: Om bekendheid te ge ven aan de wijze, waarop het parket zijn tijd verknoeit met hel vervolgen van redicule zaken. Mr. Feith: O, is het dat. Heeft de officier nog iets te zeggen? Mr. Flermans antwoordde ontkennend. Mr. Feith: Niet? Dan wordt de zaak met gesloten deuren behandeld. Publiek en pers moesten hierop de zaal verlaten. PROVINCIE-NIEUWS. Het „Grafelijk Huys" te Ierseke. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Wek opmerkenswaardig mag 't gehee- ten worden, dat bijna overal elders in Zuid-Beveland, de plek der oude Ridder- verblijven, hoezeer dan ook verdwenen van 't oppervlak des eilands, met zeker heid, als 't ware door ieder inwoner van 't dorp, waar ze voormaals werden ge vonden, zonder moeite kan worden aange wezen, ja, van verscheidene nog geringe overblijfselen worden aangetroffen wel ke echter onmiskenbaar getuigenis afleg gen hunner vroegere bestemming. Gansch anders was het tot voor kort hiermee gesteld met het „grafelijk buys" Was zij verantwoordelijk voor de mis daden waarvan de eerste de Bankdiefstal was? Kon men wel spreken van verant woordelijkheid? Er zijin immers vrouwen, die het kwade moeten doen! Zij kunnen slechts leven in een bedorven atmosfeer van donkere daden, die zij zeiven niet bedrijven. Zij zijn ajs schitterende bloe men, welke een bedwelmenden geur uit ademen, welke de insecten doodt. Een bedwelmende geur. 't Was of ik zulk een geur inademde't Was of ik viel in een donkere put en ik hoor de Milly schateren. Ik droomde, dat i,k alleen in de groote ruimte van bet circus zat; het was stil, heel stil. De roode gordijnen gingen geruiscbloos vaneen en in het verblinditnd witte licht reed Milly binnen, gekleed i,n een zwart kostuum; maar zij zat niet te paard, zij zat op een berg van doodshoofden, die akelig grijns den en welke zich voortbewogen. Ik keek vol inspanning, hoe dat kon, en zag, dat zij opgestapeld waren op den rug vaïi een reuzen-schildpad, die langzaam met vooruitgestoken kop het witte zand van de manege inschuifelde. Maar neen, het was niet de kopij van een schildpad; het was het gelaat van De Weerden Ik werd met een schok wakker. Het schemerde in de kamer, 't Moest een uur of vier zijn. Er werd geklopt. Ik zag, dat Arthur oprees en zijn browning greep. Ik hield mijn adem in. Weer werd er geklopt. Arthur begaf zich behoedzaam naar de deur om den sleutel om te draaien. Ik vloog mijn bed uit en trok hem te Ierseke, waarvan, uitgenomen dan in van der Aa's aardrijkskundig woorden boek en bij Dresselhurs in wandelingen door de Bevelanden, en mogelijke navol gingen van dezen auteur^weinig of niets wordt aangetroffen, de bekendheid ge slonken of leefde slechts bij zeer enkelen, onbewust voort in den naam van 'n stukje grond „Burchtje". Voorgelicht door aanwijzingen in zeer oude onuitgegeven bronnen, kwamen een paar „liefhebbers -der oudheid", op 't idee Ier plaatse waarvan 't in bedoelde bescheiden heette, dat ,,'t Huys" stond, eens een onderzoek in te stellen in den bodem wat, niettegenstaande het werk niet kon worden uitgevoerd als wei gewenscht werd omdat het een met vruchtboomen beplant stukje land betreft, tot resultaat opleverde dat een muur (voorgevel) werd blootgelegd, waarin nog zeer goed de plaatsen van deuren en ramen konden worden vastgesteld. Deze muur heeft een lengte van ruim 16 meter bij een dikte van 90 c.M. en bestaat uit z.g. Zeeuw- sche moppen van groot formaat, doch is van buiten geheel, met ijlbegrip van 't fundament, met bergsteen bekleed. Van de gracht is de ligging bij eenige moeite zeer juist weer te geven daar deze opgevuld is. 't Geheel moet volkomen de gedaante gehad hebben van het naburige Bruelis en Maalstede te Kapelle, beide mede reeds verdwenen doch waarvan 't weervaren meerdere bekendheid geniet. Deze grafelijke burcht, zoo rondom in zijn grachten gelegen, in de onmiddellijke nabijheid van den „berg" (reeds voork afgegraven) en 't dichtbije verschiet van 't verblijf der St. Jans Ridders, aan de andere zijde als beschut door de „wilde moeren", verleenden aan den kant een mooi uitzicht op „den dorpe" daar, op slechts weinige mijlen afstand gelegen. Hoe weinig ook van dit middeleeuwsche bouwwerk voorsbands te zeggen moge we zen, meenten wij echter dat de glorie is te niet gegaan in de Hoeksche en Kabel jouwsche twisten, gelijktijdig met de even spoorlooze verdwijning van macht en gis der voormaals zoo roemruchtige Heeren en Reimerswale, die tevens Heeren ook waren van Ierseke ongeveer in de helft van de 14e eeuw. Ierseke. Maandagavond reed door het verkeerd nemen van de draai een auto van den heer L. te Hans weert, nabij de mosselkokerij van den heer de Leeuw in de sloot. De passagier dhr. v. d. B. van Schore liep zoodanige verwondingen op, dat hij per inmiddels ontboden auto naar Dr. Klinkenberg moest worden ver voerd. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De justitie zal een deskundig onder zoek instellen. Kapelle. Maandagmiddag 2 uur kwjam de raad der gemeente in openbare verga dering bijeen. Afwezig weth. Vereeke, door ziekte verhinderd. De voorzitter deelde mee, dat door de K. N. Auto- mobielckib voor de gevaarlijke bocht aan met een ruk op zij. Net op tijd! Er klonk een schot. De kogel boorde een gat enkele hand breedten boven het sleutelgat en zou Ar thur zeker getroffen hebben. Ik heb Arthur zelden hooren vloeken; maar nu deed hij het. Wij hoorden geritsel, alsof iemand hard over de gang liep. Met een sprong was Arthur bij de deur en draaide den sleutel 61». „Kijk uit het raam", riep hij me toe, terwijl hij de deur uitstoof. Het volgend oogenblik hoorde ik hem vallen en klonk het schot van zijn revol ver, die afging. Ik liep naar het raam, dat uitzag op het groote grasveld. Voor het buis stond een dichte auto, bet portier stond open. Aan bet stuur zatMilly Raven. Daar vloog iemand den hoek om en wipte de auto in, bet portier achter zich dichtslaande. Het was een der Chineezen. De auto schoot vooruit en was in een oogenblik uit het gezicht verdwenen. Ik haastte mij Arthur te volgen. Toen ik de slaapkamer uitging, werd het mij duidelijk waardoor Arthur gevallen was. De looper was enkele meters opgerold en het zeil was met groene zeep inge smeerd het was zoo glad als een spiegel. Arthur was de gang uitgeloopen en stond om den hoek te bonzen op de ge sloten kamerdeur van De Weerden. Van binnen klonk een slaperige stem. „Wat is dat toch voor kabaal, zeg? Wat beteekent dat schieten?!" de Goesche straatweg einde westslraat, is geschonken f 250, De Landbouwvereeniging te Biezelinge verzocht m de algemeenc po'itieverorde ning op te nemen, dat stieren boven het half jaar niet meer geweid mogen worden. Besloten werd inlichtingen in te w'tnnein bij de Z.L.M. Besloten werd om de verordening brand weer te wijzigen, waar steeds de geldboete bij verzuim van de dienstplichtigen bij de brandweer veelal niet booger dan f2 boete bedraagt, zal hij politieverordening ld worden dit te brengen op hoogstens f25 boete voor verzuim. Vastgesteld werd de verordening in- ie art. 178 der gemeentewet met straf bedreigd en ook die met geen straf be dreigd. B. en W. aldus de voorzitter stellen voor om f 10 subsidie uit te trekken voor uitreiking mobilisatiekruis. Werd zonder hoofdelijke stemming ingewilligd. De oudercommissie van de openbare school te Kapelle verzoekt meerdere uit betaling voor een te houden ouderavond uitgegeven is f59,50, vergoed wordt f25. B. en W. stellen voor bet uitgetrokken bedrag op de begrooting niet te overschrij den. Zonder hoofdelijke stemming werd bet voorstel van B. en W. aangenomen. Benoemd werd als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs in de vacature P. Fraanje, dhr. H. Slabbekoorn. Vastgesteld werd het kohier hondenbe lasting 1926 op f385, Vervolgens kwam in bespreking de demping van de sloot aan de Biezelingsche straat. Besloten werd na drukke bespreking om aan de bewoners te berichten dat lot demping kan overgegaan worden en de ge meente behalve de groote vangbakken ook de helft der slootdemping zal bekostigen. Bij de rondvraag zag dhr. v. d. Have gaarne dat de raad besloot om bij dhr. J. Wisse in Dijkwel weder een lindeboom te planten. Spr. wijst op de oude linden van Kapelle, wil gaarne gratis een linde boom planten, mits dat de oude afgewaai de stam wordt verwijderd. Ook eveneens in de Vroonlandsche weg, welke linde bijna dood is, wil hij een an dere gratis planten, maar B. en W. moeten verbieden tegen deze boom een macadam- put aan te leggen. Dhr. Fraanje zag gaar ne dat een lindeboom geplant werd op dc oude gedempte put bij G. Lepoeter, ook deze toezegging van dhr. v. d. Havet volgt. De voorz. dankt dhr. v. d. Have voor deze toezegging die niet anders dan dank baar aanvaard kan worden. Kortgene. Wegens niet aanneming van de benoeming tot dagelijksch opzichter bij de vernieuwing van de beschoeiïng aan de Oude Haven alhier, door den heer J. v. d. Pijl te Oudelande, hebben B. en W. thans als zoodanig benoemd de heer W. Vader, gediplomeerd Water bouwkundige te Vlissingen. „Maak open!" „Wacht even; ik kom zoo". Arthur haastte zich naar de tegenover liggende kamer; het was de bibliotheek. Een raam was opengeschoven. „Dat zegt niets", antwoordde Arthur op mijn vrageoden blik. ,,'t Kan gister avond al opengezet zijn." Wij bogen ons over de vensterbank. Geen spoor van krassen. Weer terug naar de deur van De Weer den's kamer. Daar kwamen Charles aangeloopen en oom, beiden in fantastisch kostuum en met hevig verschrikte' gezichten. Van dc trap naar de bovenverdieping kwamen de bedienden toegensneld; de gezichten van het vrouwelijk personeel waren van over de trapleuning zichtbaar. „Gaat allen oogenblikkelijk weer naar bed. Het is niets, een ongeluk. Oom ge last den bedienden weer (naar boven te gaan. Ifc zal u morgen nadere verklaring geven, nu niet". Terwijl De Weerden den sleutel om draaide en in een blauwgestreepte pyama in de deuropening verscheen, gehoorzaam den allen aan Arthur's bevel, maar schoorvoetend. „Ziet u wel, dat het niets is? Hij is volkomen ongedeerd", voegde Arthur er nog aan toe, aldus den schijn wekkend, alsof van uif de kamier van De Weerden geschoten was, en hij stapte snel langs dezen naar binnen. „Wij dachten, dat bij u geschoten was", zei ik argloos tegen De Weerden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1