ICV*54TTA:s5% Reepen mei CfldGcIll UITKNIPPEN EN BEWAREN! vóór 1 AUGUSTUS 1926 Inzenders van 250 Sterretjes geknipt uit de achterzijde der 5 ets, Kwatta Reep-etiketten en met deze advertentie ingestuurd ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD merk „Marquise*. Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f 3,- Koopt een HEELE DOOS Kwatta's 5 ets. Reepen (Melk of Jayareepen) en gij zult daarbij nog een verrassing verpakt vinden bestaande uit v2 K.G. PRIMA KWATTA CACAO, Deze advertentie wordt 6 maal geplaatst. Inzendingen met opgaaf van juist adres aan (37) KWATTA - BREDA. Afdeeling RECLAME. KWATTA SOLDAATJES blijven ALTIJD geldig. schuld van den rijkswaterstaat thans hoo? gere kosten zouden moeten maken. f De Waterstaat heeft daarop de sloot opnieuw gedolven en daarmede den toe stand geschapen, dien we thans kennen. Intusschen is de weg overgegaan aan de provincie, welke niet geneigd is, eenige bijdrage voor de demping der sloot te verleenen. Met dat al bestaat sedert jaren aan den Kloetingschen weg een zeer ongy- wenschte toestand, die voortdurend ver- ergert, daar de sloot, waarin ook menage water wordt afgevoerd, in den loop der jaren in een ware stinkpoel Is veranderd. De bewoners verzoeken thans de mede werking der gemeente om aan den inder daad onhoudbaren toestand een einde te maken. Volgens rapport van den direc teur van gemeentewerken zou deze mede werking hierin kunnen bestaan, dat van gemeentewege de sloot wordt uitgebag gerd en het eventueel tekort aan grond voor de demping wordt aangevoerd. Voor rekening van adressanten zouden dan blij ven de rioleeringsbuizen met putten. Waar het hier een aangelegenheid be treft, welke, met het oog op de volksge zondheid, van belang is en niet te ver wachten valt, dat langs anderen weg bin nen afzienbaren tijd een oplossing zal worden gevonden, meenen B. en W. den raad te moeten voorstellen, op bovenge melde wijze aan het verzoek van adres santen te voldoen, onder uitdrukkelijke vaststelling evenwel, dat hiermede geen precedent wordt geschapen ten opzichte van andere gevallen welke met het onder havige min of meer overeenkomst hebben. Subsidie. Het Comité „Mobilisatiekruis Zuid- Beveland" alhier, verzoekt den raad om een bijdrage uit de gemeentekas ten be hoeve van de op 30 April a.s. plaats heb bende uitreiking van het „Mobilisatie- kruis". B. en W. stellen voor een bedrag van f50 beschikbaar te stellen. „Eigen Erf". In het Schuttershof had Zaterdag de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de vereeniging „Eigen Erf'De voorzitter, de heer Stevens opende deze vergadering met in 't kort uiteen te zetten wat in het afgeloopen jaar door de ver eeniging is tot stand gebracht. Sedert de oprichting van de vereeniging zijn of zullen worden gesticht 30 landarbeiders plaatsjes terwijl aan 36 pachters in to taal 9.40.96 H.A. bouwland in pacht is uitgegeven. Tot 1 November 1925 werd door het rijk voor de toepassing van de Landarbeiderswet over geheel Nederland als voorschot verstrekt een bedrag van f 7.148.207,daarvan is bijna l^mil- lioen bestemd voor los land en ruim vijf millioen voor plaatsjes. In Zeeland werden definitief gesticht 28 plaatsjes (totaal in Nederland 2209) terwijl in onze provinciq totaal 85.06.49 H.A. bouwland als los land in pacht wordt uitgegeven (in Nederland totaal 415.98.32 H.A.). obi De door den secretaris-penningmeester, den heer M. de Looze, uitgebrachte ver slagen worden goedgekeurd. De vereeni ging staat er financieel niet ongunstig voor. Bij de daaropvolgende bestuursverkie- kiezing werden met' bijna algemeene stem men tot bestuurslid herkozen de beef Const. Stevens te Goes en J. Wester- weele te 's Heerenboek, terwijl in de vacature ontstaan door bet bedanken van den heer Van Iwaarden gekozen werd de heer W. Westdorp te Heinkenszand. De beer D. W. Lindenbergb dankte daarna den heer Stevens namens de ver eeniging voor alles wat hij vqor .deze deed. Hij hoopte dat het hem gegeven mag zijn nog vele jaren als voorzitter op te treden. Na afdoening van nog enkèie meer interne aangelegenheden sloot de voorzit ter de vergadering. Melkprijs verlaagd. De melkprijs is heden van 14 tot 12 cent per Liter verlaagd. Aanbesteding. Hedenmiddag is door B. en W. aan besteed het bouwen van 20 klrine wonin gen aan den Westha vend ijk. Ingeschreven werd als volgt: J. v. Kempen te Bergen op Zoom f50.400; J. L. Alewijnse te Hoedekenskerke f46.200; H. van Sabben te Goes f49.950; Adr. de Bruijne en van de Weert te Goes f49.998; H. Moe renburg teOisterwijk f 46980E.Toremans te Tilburg f45.800; H. Weijts te 's Her- togeribosclh f47.400; Th. J. van Doorn te Krabbendijke f47.075; H. Kosten Czn. te Wemeldinge f46.500; W. v. d. Linde te Kattendijke f46.500; J. de Kok Jz. te Goes f46.800; C. Buijens te Bergen op Zoom f47.700; A. de Kok te Bergen op Zoom f47.746; J. M. van Riet te Goes f49.896; Joh. de Kok te Goes f52.000; fa. J. M. J. Schrijver en Zn. te Goes f46.950; O. Tbeuns te Woensdrecht f47.500; W. J. van Doese laar en Goedemondt te Goes f48.500. De gunning is aangehouden. De herhalings-oefenimgen. Dit jaar zullen voor herbalings-oefe- ningen in werkelijken 'dienst worden ge roepen de gewone dienstplichtigen, be- hoorende tot de hierna vermelde lichtin gen en leger-onderdeelen. Lichtingen 1920 en 1923. De regimen ten infanterie (waaronder begrepen he* reg. grenadiers en het reg. jagers) van alle divisies; het reg. wielrijders; de com pagnie hospitaalsoldaten (met ua'zondering tan de ziekenverplegers der lichting 1923); het reg. vesting-artillerie; het korps pon tonniers en torpedisten (met uitzondering van de lichting 1920 van de comp. tor pedisten); het reg. genietroepen, deschool- compagnie intendancetroepen; dé regimen ten veld-artillerie; het korps rijdende ar tillerie; de treinafdeelingen der artillerie brigades. Lichting 1921. De regimenten infan terie (waaronder begrepen het reg. grena diers en het reg. jagers) van de Iste en de lilde divisie; de 3e en 4de comp. hospitaalsoldaten met uitzondering van de ziekenverplegers Lichting 1923. De regimenten huzaren met uitzondering van de paardenverzor- gers die de eerste oefening hebben ver vuld bij het remonte depot en van de postdui ven verzorger s Lichting 1919. De treinafdeelingen der artilleriebrigades (alleen de dienstplichti gen die afkomstig zijn van de cavalerie). Bovendien van de lichtingen 1919 en 1921, de dienstplichtigen van sommige legeronderdeelcndie in 1925 behoorden tot legeronderdeelen, waarbij in dat jaar herhalingsoefeningen zijn gehouden .waar aan zij niet hebben deelgenomen omdat zij vóór den aanvang daarvan naar andere legeronderdeelen werden overgeplaatst In het algemeen duren de herhalings oefeningen in 1926 voor de korporaals 8, soldaten 17 dagen en voor de onderoffi cieren 24 d. Zij duren onderscheidenlijk 13 en 20 dagen voor de lichting 1920 van het regiment vestingartillerie, het regi ment kustartillerie, het korps rijdende ar tillerie en de treinafdeelingen der artil leriebrigades, zoomede voor de lichting 1919 van genoemde treinafdeelingen. Voorts 24 en 3l dagen voor de lichting 1923 van de regimenten huzaren. Aan de herhalingsoefeningen wordt niet deelgenomen door de dienstplichtigen, die tot de administratie-troepen behooren en wier eerste oefening langer dan 8V2 maand heeft geduurd en door de dienstplichtigen, die bij de lucht vaar tafdeeling werkzaam zijn op burgerrechtelijke arbeidsovereen komst en voor wie deze afdeelings tevens mobilisatiebestemming is. Het mobilisatiekruis. het *>ehejle programma voor 30 April a.s. nog niet ivastgesteld, kunnen we toch reeds een en ander mee- deelen. Zooals reeds vroeger gemeld, zal de plechtige uitreiking ongeveer 2 uur aan vangen. De autoriteiten en de leden van het comité zullen, voorafgegaan door een eerewacht van motor-rijders, zich in daar toe welwillend ter beschikking gestelde auto's, naar het feestterrein begeven, waar inmiddels de gegadigden voor het mobilisatiekruis zich verzamelen, evenals het belangstellend publiek. Generaal Snij ders zal de kruisen persoonlijk uitreiken. Aan den minister van oorlog, die ook is uitgenoodigd de plechtigheid bij te wonen, is verzocht een escadrille vliegtuigen tij dens de plechtigheid boven het terrein te doen cirkelen. Na afloop van de eigenlijke plechtigheid zal het motor-corps verschillende attrac ties bieden, als: figuur-rijden, wipplank- rijden, ringsteken, enz. Wellicht kan ook per rijwiel aan enkele spelen worden deel genomen. Na afloop van wat op het feestterrein ten aan schouwe van bet publiek, zal plaats hebben, zullen de dragers van bet mobilisatiekruis zich vereenigen in de zalen van „De Prins van Oranje Uit Goes hebben zich reeds meer dan honderd gegadigden voor het mobilisatie kruis aangemeld. Nieuwe wegwijzers. Vanwege de A.N.W.B. worden deze week nieuwe wegwijzers geplaatst. Een komt er bij de oude tienden schuur aan den Middelburgsdhe weg, een op den weg bij „Klein Frankrijk" en een derde bij de gasfabriek. De wegwijzlers in de stad zullen ver wijderd worden. D|e A.N.W.B. is van meening dat baar taak zich niet verder uit strekt dan tot de hoofdwegen. Landbouw-Bioscoop. Het werk, dat Amerika op de film- markt brengt, loopt zeer uiteen. Het komt voor dat een programma samen gesteld is uit films, die ieder voor zich een uiterste bereiken, de een bet ui'erste van humbug en prullaria, de andere dat van schoonheid. In de Landbouwbioscoop heeft men deze week een prachtig voor beeld hiervan. Men krijgt eerst een z.g. humoristische rolprent, die absoluut van geestigheid gespeend is, en gerekend mag worden tot een van d e producten, die het uitslaan van de vleugels der jongste kunst belemmeren. Op en top een Amerikaamsch nietigbeidje, dat een Lder, die in de bios coop iets meer ziet dan een afleiJing, en die aan de waarachtige toekomst van het filmwezen gelooft, met verontwaardiging zal vervullen. Vergelijkt men dit filmstuk je met het hoofdnummer van het program ma „De groote trek naar het Noorden", dan is bet bijna onmogelijk aan te nemen dat beide producten uit eenzelfde land komen. En toch is het zoo. Filmend Ame rika is nog onrijp, goede en slechte vruch ten komen er van één boom. „De groote trek naar bet Noorden" is een filmwerk, dat tot de waarlijk schoone gerekend kan worden. Meer nog uit cinematografisch oogpunt dan op overwegingen om den in houd. De veeuitvoer, het drijven van dui zenden dieren door een onherbergzaam land is schitterend opgenomen. De film houdt natuuropnamen in die van imponee- rende schoonheid zijn. We denken daarbij o.a. aan het overtrekken der groote rivier, en aan het op de vlucht slaan van de kudde De regisseur van deze film beeft iets bereikt, dat bewondering afdwingt. De eenzaamheid van het land huivert door bet geheele werk. Wie na het zien van bovenbedoeld hu moristische filmpje aan. de filmkunst ging twijfelen zal door „De groote trek naar bet Noorden" zijn geloof terug krijgen. The Beveland syncopaters. De organisators van kleine danspar tijen in besloten kring, die zich onder den naam „The Beveland syncopaters" ver- eenigden, hebben Zaterdagavond j.l. in bet Schuttershof een geanimeerd dans avondje gehouden. In de met zorg versier de zaal waar het kouide nuchtere witte gaslicht verbannen was, hebben de syn copaters met bun jongste wijsjes met suc ces velen ten dans genoodigd. Het besloten karakter van den avond droeg zeer zeker aan de prettige stemming óij. De dansenden vonden het einde te 1 uur te vroeg. PROVINCIE-NIEUWS. Borssele. Vrijdag vergaderde de ge meenteraad. De geloofsbrieven van den heer P. Warren, aangewezen als opvol ger van den heer J. Leijs, die als raads lid bedankte, werden in orde bevonden. De vergadering besloot een bijdrage van f 10,te geven aan bet comité „Mobili satiekruis Zuid-Beveland". Aan gedepu teerde staten zal een verzoekschrift wor den gezonden om toestemming voor den verkoop van 200 boomen, staande gedeel telijk op het dorpsplein en gedeeltelijk aan verschillende dijken. Iersekfs. Ds. G. H. Kersten zal D.V. afscheid nemen van zijn gemeente te Ier- seke den 11 Mei a.s. en hoopt zijn in trede te doen te Rotterdam den 13 Mei. Als bevestiger zal opthédeii Ds. Kok van Gouda. i; ut Heden is gearriveerd tot het inne men van een lading zaaijpesters van 40 K.G. de Duitsche motorboot Jrl.H. 179. Bestemming dezer zaaioestpr^is Duitsclh- land. Kloetinge. De uitslag der verkiezing van leden voor het kiescollege is als volgt: Uitgebracht werden 62 stemmen. Daarvan verkregen de hoeren E. Nieu- wenhuijse en K. L. Kramer beide 17 stemmen. Zij zijn gekozen resp. in de vacatures L. Dekker en L. Kabboord. Middeltburg. Thans is definitief be sloten van Donderdag 6 tot en met 15 Mei in de zalen van het Schuttershof te Middelburg de vierde tentoonstelling van Handel en Nijverheid te doen plaats heb ben. De vereeniging „Uit het Volk-*- Voor het Volk" te Middelburg, die vroe ger jaarlijks met succes een Floralia-feest organiseerde, zag dit later door verschil lende oorzaken verdwijnen. Thans was echter besloten te trachten dit jaar weer zulk een feest te organiseeren. Bij de dezer dagen gehouden gelegenheid om op te kweeken stekjes aan te vragen, is ge bleken men goed gezien heeft, want door 284 personen werden in totaal 1248 plantjes aangevraagd en betaald en zul- deze binnen enkele weken worden afge geven om tegen September opgekweekt te worden, tentoongesteld. Bij die tentoonstelling zullen ook de vereeniging voor Volkstuinen „Kweek- lust" en de vereeniging voor School- en werktuinen hare medewerking verleenen door inzending van gekweekte groenten, vruchten en bloemen. Tot leeraar bij de Israëlitische ge meente te Middelburg is benoemd de Eer waarde Heer E. Gokfesi' 'ïsr.3 Gods dienstleeraar te Emmen. Oudelande. Met ingang, van 12 April is benoemd tot Waterbpuwk. opzichter- teekenaar bij het Noord-Hol'andsch-Noor derkwartier met voorloopige standplaats Alkmaar, den heer J. v, d. Pijl, gediplo meerd Waterbouwkundige alhier. Rilland-Bath. De collecte voor de nieu we N. H. kerk alhier, gehouden teKrui- ningen, bracht op f41,v, te Schore f 54,45. - i m a In de Zaterdag gespéélde voetbal wedstrijd „S. O."„Volharding", won nen de eersten met 61. Veere. Het bedrijf van de Fokker Vliegtuigenfabriek alhier zal binnenkort worden opgeheven, waarschijnlijk reeds begin Juni van dit jaar. De gebouwenj ma chines en werktuigen J wofSen verkócht. WolfnartBdyk. De vereeniging „Onder linge Hulp' hield Ziterdag haar jaar lijksche algemeene vergadering onder lei ding van dhr, J. Koert. Dhr. J. Ossewaarde werd herkozen als bestnurslid. In de plaats van dhr. C, Meeuwse die door hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen werd gekozen de heer J. Bebelaar. De rekening van den penningmeester wees aan in ontvangst £„878,20 in uit gaaf f 783,02, alzoo een batig slot van f 95,18. Uitgegeven werden 108 zieke- kaarten aan 40 leden, de inleg voor nieuwe leden werd opnieuw vastgesteld op f 2, als bode voor Oostkerke bleef in functie Mejuffr. L. van de Kreeke en voor Ond- sabbinge C. Korstanje. Vrjjdag kreeg de ongehuwde land bouwersknecht P. van Hekke op de hof stede van M. Janse een slag van eeu paard tegen een zijner beenen, waardoor ge- neeskondige hulp moest worden inge roepen. Het bleek dat de knieschijf in wendig zwaar gekneusd wi.s. P.r as werd van Hekke naar de woning van zjjn oudeis vervoerd. Zaterdag trad in een openbare ver gadering in het gebouw Tavenu op dhr. L. van Vliet ter bespreking van de Land arbeiderswei. De belangstelling van de leden was niet groot. Wemeldinge. De directie van het verongelukte S.S. „Silvanas" heeft tele grafisch mededeeling van het vergaan van dit schip gedaan aan dhr, P. wiens zoon als Iste machinist zich op genoemd schip bevond. Er bestaat altjjd nog hoop dat genoemde P. tot de geredden behoort. wen: „Dat is jammer, want we hebben net besloten allen omgang met niet-partij- genooten iooveel mogelijk te beperken". Op m'n repliek: „Hé. wat is 'dat toch jammer", kreeg ik (en het was aller minst een vinnige of debatlustig soort vrouw met wie ik sprali): „Ja, voor jullie waarschijnlijk wel". SCHOOL EN KERK. De familie Geelkerken. In de „Overtoomsche kerkbode" schrijft dr. Geelkerken Gelijk ik de vorige week reeds schreef, zijn de „broederen" ijverig in de weer om Jieel het land door de modderspuit van laster en smaad op mij te richten. Het is eenvoudig ongelooflijk, wat men daarbij den mensdhen al zoo op de mouw speldt. Zoo loopt b.v. het prachtverhaal dat ik in mijn huis een geheel Oostersch ingerichte kamer heb, waar ik, een fez op het hoofd, heel den dag door, siga retten rookend, op een divan lig te phi- losoféeren. Ook mijn vrouw ontkomt niet aan de praatjes. Luistert. Zij is bitter „vijan dig t rijdt bovendien paard, bij voorkeur Zondags onder kerktijd, en komt dan om mij te hinderen in rijoostuum, ge laarsd en gespoord, met de karwats in de hand, in de kerk, tijdens den dienst, om mij en de gemeente maar flink te ergeren. Zelfs mijn twee kleine dochtertjes, 12 en 10 jaar oud, moeten het bij de praat jesmakers ontgelden. Ze zijn n.'l. door- en-door „wereldsch" en lichtzinnig; be zoeken geregeld de bioscoop en den schouwburg, en dansen avond aan avond zich moe. Den laats ten tijd schijnt mijn zoon aan de beurt te zijn; dan is men ons kringetje rond. Van meer dan één ziijde bereikt mij n.l. het bericht, dat aangaande hem wordt rondverteld, le. dat hij de 19 vragen der synode aan de „Tel." zou hebben verkocht, ze buiten mijn we ten machtig geworden, omdat ik ze niet voldoende „achter slot" zou hebben ge houden, en 2e. dat hij de afzender zou zijn geweest van het valsche telegram, waarbij ik, met terugneming van het vo rige, echter een onderhoud aan de synode zou hebben verzochten dat de justitie den jongen Geelkerken nu niets maken kon, omdat het telegram met den naam „Geel kerken" was onderteekend en hij dus niet kon worden geverbaliseerd wegens valschbeid in geschrifte. Is het nog noodig ook deze beide on zinnige beschuldigingen tegen te spreken Laat ik het bij dezen want er zijn blijkbaar menschen, die alles gelooven toch maar, en m;t de meeste beslist heid doen. Er is van dit alles letterlijk geen woord waar. En ik zou al weet is haast vooruit, dat het bij de groote „broederlijkheid", waarvan ik genieten mag, toch wel niets zal geven met klem willen eischen: laat men van mij beweren wat men wil, maar laat men van mijn vrouw en kinderen afblijven. KUNST EN WETENSCHAP. UIT DE PERS. Scheuren en scheiden. In de „Vrijheid" schrijft mevrouw Wy- naendts Francken: Scheiden en scheuren is vooral in ons land altijd een kolfje naar de hand van talloozen geweest. Nog dezer dagen gaf een intellectueele vrouw uit de S.D.A.P. me ten anjwoord, op de mededeeling dat we bij de padvinderij aanvrage hadden voor een kaboutertje van socialistischen huize, wier pleegmoeder het niet wensche-, lijk achtte, vóór het twaalfde jaar de kinderen al politiek in te doelen en dip haar kleintje dus tot tijd en wijle de A. J. C. 't zou kunnen opnemen, aan de neutrale kabouterij wilde toevertrou Strauss bioskoopdirigent. Richard Strauss is te Londen aange komen om het orkest te dirigeeren bij de eerste opvoering van de film der Rosen Kavalier. Het is de eerste maal, dat Strauss als bioskoopdirigent optreedt. Hij heeft verklaard, dat naar zijn meeuing de combinatie van film en muziek een groote toekomst heeft en dat hij het betreurde niet jong genoeg meer te zijn om zelf muziek voor films te schrijven. Moi s si. In de maand Mei a.s. zal de bekende tooneelspeler Alexander Moissi, met een ensemble van het Deutsche Volkstheater te Weenen een tournee door Nederland maken. De regie zal worden gevoerd door den Weenschen regisseur Karl Heinz M.arlin en door den dramaturg van het Volkstheater, Dr. Rozenthak RECHTSZAKEN. Een dam doorgestoken. Vpjor de Zulfensche rechtbank hebben terecht gestaan de Markeloosche boeren B. H. T. en T. J. V„ in verband met een vonnis, waarbij zij wegens het door steken van een dam tijdens den water snood in Januari tot een maand gevan genisstraf waren veroordeeld. Zij hadden den dam doorgestoken om hun land voor overstrooming te vrijwaren. De officier van justitie vroeg bevesti ging van het vonnis. De Glindhorst-aif faire. De rechtbank te Utrecht veroordeel de den 61-jarigen predikant te Heemse, onder Ambt-Hardenberg, ds. S. J. V., die twee weken geleden terecht stond vyfcgens de bekende mishahdelingskwestie op de „Glindhorst" walarvan hij directeur wals, tot f500 boete subs. 50 dagen hechtenis. De eisch was één maand ge vangenisstraf. De verdediger mr. Muller Massis had een galdboete g-vra-rd.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2