Des avonds opgeofferd, 's nachts nauwelijks één uur geslapen, je als een ziek kind verpleegd. Alles werd gedaan, wat menschen ver mogen. Maar boe weinig toch kunnen wij, menscben! Je kleine hartje kon de genie pige ziekte niet weerstaan. Op den schoot der vrouw, die je verzorgde als een kind, hield het op te kloppen. Wij, die je kenden, en voor wie je zoo veel was, wij zullen altijd de herinnering aan je bewaren. Voor mij, kleine Susi, was je meer dan menig mensen. Voor mij was je de schakel met mijn geliefd Afri ka. Als ik alleen met je kon zijn en je in je oogen keek, dan zag ik daarin altijd door het oerwoud weerspiegelen. Ik heb je heel erg lief gehad, kleine Susi, ik zal je steeds blijven liefhebben. En toch ben ik je moordenaar geworden. SCHOOL EN KERK. De kwestie Geelkerken. Maandag a.s,, zal in het gebouw ,,De Eendracht", Goudscheweg 130 te Rot terdam, een vergadering gehouden worden van de belijdende leden der Geref. kerk van Rotterdam, en der omliggende ge meenten, die zich bezwaard gevoelen door de handelingen van de Asser Synode. Deze vergadering is belegd, ten einde na te gaan wat gedaan kan worden om met behoud der kerkelijke eenheid het gebroken rechtsgevoel te herstellen en het gereformeerde leven tot breeder© ont plooiing te brengen. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Een vroeg jaar. De tuinbouw is dit jaar wel vroeg. De vorige week werden te Loosduinen de eerste tomaten en deze week de eerste perziken ter veiling aangevoerd. In Wes- terlee kwam een kweeker met de eerste roode aalbessen en in Honselersdijk een met de eerste blauwe druiven. Natuurlijk is dit alles geforceerd in de stookkassen. De druiven werden in 't vorige jaar voor 't eerst gesneden op 20 April. PROVINCIE-NIEUWS. Mishandeling. Te N. en St. Joosland heeft Woens dagavond te pl.m. 11 uur H., caféhouder te Arnemuiden, die in staat van dronken schap verkeerde, bij een bewoner de deur der woning opengelrapt en met een knup pel den bewoner, diens echtgenoote en dochter zoodanig mishandeld, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moesten stellen. Door de politie, die spoedig ter plaatse was, is H. gearresteerd en inge sloten in het arrestantenlokaal. H. is Donderdagmorgen na vérhoor op vrije voeten gesteld. Afwatering en Oesterteelt. Mr. A. J. E. Fokker te Zierikzee schrijft aan de „N. R. Crt.": In de „N. R. Crt." van 1 April kwam een correspondentie voor uit Roosendaal over afwaterings- en scheepvaartverbete- riingsplannen in West Noord-Brabant. Daarin werd o.a. vermeld, dat hoofd ingelanden van den Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet een voorstel tot het graven van een afwateringskanaal op de Eendracht bij het Bestuur van bet Hoog heemraadschap hebben ingediend en de besprekingen er over tot resultaat hadden, dat bij rijk en provincie de grootst mo gelijke subsidie zal worden aangevraagd. Al zijn die plannen nog maar in hel eerste stadium, ook andere belangen zijn ten zeerste bij zoodanige afwatering be trokken, waaraan moge worden gedacht. Als een dergelijk afwateringskanaal tot stand komt en wel gelijk ik in een plaatselijk blad las ongeveer tegenover Oud-Vosmeer, zou dat voor de oester industrie zeer nadeelig zijn. In de laatste 20 jaren is de boven Oos- sterschelde zeer verontreinigd door het vele menage- en rioolwater, dat de zich geregeld uitbreidende stad Bergen op Zoom ten gevolge van een verbeterd riool stelsel in de rivier lopst, en de oesterpul- ten van* Bergen op Zoom en een deel van het Bergsche diep sterk verontreinigt. Gevolg is geweest, dat alle oesterput ten te Bergen op Zoom zijn afgekeurd en de oesterindustrie daar verdwenen is, dat een aantal kweekperceeJen op de Berg- schebank verontreinigd verklaard werden, zoodat de daar gekweekte oesters alleen na eenige weken quarantaine in den handel mogen worden gebracht en dat, daar het met de laatste eb uit Bergen op Zoom ge loosde water met den vloed terug komt, de Eendracht intrekt en de bij Tholen gelegen oesterputten bereikt, voor die put ten bijzondere voorschriften zijn gegeven voor het innemen van water, ten gevolge waarvan de pulten bij Tholen en Halste ren nog als zuiver te beschouwen zijn. Komt echter bij Oud-Vosmeer een groote, vermoedelijk zeer groote hoeveelheid zoet polder water in de Eendracht, water dat zeer zeker verontreinigd is, dan zal een deel daarvan met de eb niet aftrekken naar de Mosselkreek, maar naar den an deren kant de Eendracht door voorbij Tholen naar. de Oo ster schelde loopen met gevolg, dat niet alleen deze nog meer ver ontreinigd wordt, maar ook dat de putten bij Tholen met de nu gebruikte middelen niet meer zuiver kunnen worden gehou den en ook afgekeurd zullen moeten wor den, en ook daar de oesterindustrie zich zal hebben te verplaatsen. Ik wil hierop wijzen omdat als bij den aanleg van zoodanig kanaal hiermede re kening gehouden wordt en de uitloozing ge bracht wordt zoo ver mogelijk van Tho len of in de Mosselkreek of nog beter aan de andere zijde van St. Philipsland m het Krammer het bezwaar is onder vangen, en dit water geen nadeeligen in vloed op de oesterindustrie kan uitoefe nen". Hoedekenskerke. Donderdagavond werd de eindles gehouden van het eerste cur susjaar van den algemeenen tuinbonw- cursus alhier. Na vragen uit dev behandel de leerstof door de heeren H. L. K. Léijs en A. de Jager, spoorde de rijks- tuinbouwconsulent de cursisten aan het geleerde te onderhouden en toe te passen. Namens de commissie van toezicht spra ken de heeren J. Ermerins en P. W. Woutersen. De heer J. Ermerins betuig de zijn volle sympathie met het luinbouw- onderwijs. Bevorderd werden naar het tweede leerjaar M. Almekinders, C. de Bart Fz., M. Burgel, M. C. van Dalen, C. den Dekker, G. den Dekker, J. la Grand, J. Looij, L. Lucas se Jz., A. van Oosten, M. Paauwe, C. de Putter, F. de Putter, F. C. de Putter, P. Rie- mens Jz. en P. Versluis, allen te Hoe dekenskerke. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr. J. Ganseman kwam de kolenbond „Ons Voordeel" in vergadering bijeen in ket lokaal „Obadja". In zijn jaarverslag deelde de secretaris-penningmeester dhr. Schrier mee, dat de vereeniging thans 307 leden telt, zij verminderde met 5, terwijl 16 nieuwe leden toetraden. De ontvangsten bedroegen f 15.442,25Vs. de uitgaven f 14.085,70V2, na aftrek terug betaling aan de leden en f 135,pak huiskolen, blijft het goed slot f605,10. De aftredende bestuursleden W. K. C. Schrier en H. Toolens werden herkozen. Het salaris voor de bestuursleden bleef gehandhaafd. Het daggeld van de lossers werd vastgesteld op f 4,50, d.t van den commissaris op f 5,De entrée voor nieuwe leden werd bepaald op f3, Het vervoer zal aanbesteed worden. Kruiningen. De heer H. van Wijk te Hansweert is voor een tijdvak van drie maanden benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Kruiningen. Rilland-Bath. De voetbalvereeniging „Volharding" zal morgenavond haar voet balseizoen openen, door het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd tegen „S. O." uit Bergen op Zoom. Met goe den moed gaat „Volharding" weer be ginnen. -Het ledenaantal is toegenomen. De financieel© toestand der vereeniging is gunstig te noemen, zoodat met goeden wil weer wel wat zal kunnen worden gepresteerd. Schore. De Chr. Meisjesvereeniging „Advendo" alhier hield in de pastorie welke door de kerkvoogdij hiervoor be langeloos was afgestaan, haar 2e jaarver gadering onder buitengewoon groote be langstelling van het vrouwelijk deel der gemeente. De presidente Mej. van den BrinkGlerum mag met voldoening den bloei en de belangstelling voor hare jonge vereeniging zien. Bij de gehouden verloting viel de hoofd prijs (sprei) ten deel aan Mej. Karelse van Koeveringe. BUITENLAND. OVERZICHT. Een aanslag op Mussolini. Zonder veine brengt men het niet ver n de wereld. Dit geldt voor iedereen, voor hoog en laag, voor heer en dienaar. Ook voor gekroonde en ongekroonde hoofden. Was Mussolini b.v. naet onder een gelukkig gesternte geboren dan zou hij waarschijnlijk nooit de groote heerscher van Italië geworden zijn, ofhad hij bet per ongeluk toch zoo ver gebracht dan zou men thans reeds over hem spre ken in den verleden tijd. Over gebrek aan veine heeft de Duce in het minst niet te klagen. In 2 jaren tijd heeft hij met suc ces drie aanslagen op zijn leven door staan. Den 31 en Augustus 1924 heeft men getracht hem te dooden, terwijl hij zich per auto van Acqua Pendente naar Rome begaf. Zijn auto werd echter niet getroffen, wel een volgende. In November van het vorig jaar bij de viering van den jaardag van den wapen stilstand hadden het oud-Kamerlid Zani- boni en generaal Capelle het plan ge smeed den Duce uit den weg te ruimen. Zij hadden een machinegeweer opgesteld achter een jalouzie in een hotel tegenover het palazzo Chigji, doch werden gear resteerd voordat zij onheil hadden kun nen voorkomen. De derde aanslag vond Woensdag j.l. plaats, loen Mussolini dien dag het in ternationaal chirurgisch congres op het Kapitool had geopend en zich naar zijn auto wilde begeven er een vrouw zich naar voren drong en a bout portent een revolverschot op hem loste. De kogel doorboorde Mussolini's neus en beschadig de het neusbeen, vernielde een ruit van de auto en schampte daarna op een of ander hard deel van de carrosserie af. Een commissaris van poli'ie g eep de vrouw bij den pols en richtte de hand, waarin zij de revolver had, naar boven, zoodat bet tweede schot in de lucht afge vuurd werd. Een seconde later had men zich van de daderes meester gemaakt. Mussolini werd op het Kapitool door een der vele aanwezige chirurgen behan deld en na een half uur kon hij zich naar zijn woning begeven. De aanrandster van den Duce bleek te zijn miss Gibson, de derde dochter van wijlen lord Ashbourne, vroeger lord- kanselier van Ierland. Zij had haar revolver met een zakdoek aan haar hand vastgebonden. In de an dere hand hield zij een fleschje met jo- diumtinctuur. Vermoedelijk wilde zij zich na het plegen van den aanslag yergiftigen. Na haar arrestatie was zij geweldig de kluts kwijt en kon geruimen tijd geen woord spreken. Zij was overigens door de menigte nogal erg toegetakeld en half bewusteloos toen zij in een zaal van het Kapitool werd binnengebracht. Zij had op een afstand van nauwelijks drie me ter het schot op Mussolini gelost. Mussolini bedekte onmiddellijk zijn ge laat waardoor zijn hand geheel bebloed werd. Hij stelde de menigte zelf nog ge rust en beweerde dat het een „kleinig heid" was. Een politiek karakter moet men aan dezen aanslag niet toekennen. Miss Gib son is een excentrieke vrouw, zeer ge- exalteerd. Men beschouwt haar als een godsdienstwaanzinnige. Eeuigen tijd ge leden trachtte zij zelfmoord te plegen ter eere Gods. Mussolini gaf Turati, den nieuwen sec-'* netaris der fascistische partij bevel er voor te zorgen dat alle represailles wer den verhinderd. Turati beeft daarop on middellijk aan alle afdeelingen telegra fisch instructies doen toekomen. Heel Rome vlagde. Het bericht van den aanslag op Mus solini had zich met geweldige snelheid door de geheele stad verspreid. De bladen kregen eerst instructie geen woord over den aanslag te reppen. Dichte drommen fascisten trokken echter weldra met hun vaandels door de straten. Bij het Russi sche gezantschap werden eenige ruiten ia- geworpen. Het redactiebureau en de druk kerij van de Mondo werden geheel ver nield en in brand ges loken. De opgewon denheid in de stad is zeer groot. De lichtgewonde Duce woonde des avonds alweer een plechtige installatie van het nieuwe directorium der fascisten- partij bij. Hij had een pleister op het ge zicht. Hij kreeg de ©ene ovatie na de andere. Mussolini hield een toespraak, waarin hij o.a. zeide„Alle speculanten en ongezonde elementen moeten uit onze rijen worden uitgeschakeld. Volg mij, als ik voorwaarts ga, dood mij als is terugdeins, wreek mij als ik sterf". Op deze woorden volgden schier eindelooze toejuichingen. Mussolini begaf zich vervolgens naar het Palazo Chigi en sprak aldaar van het bal- con de tienduizenden toe, die aldaar ver- eenigd waren. Hij zeide: „Ik kan maar een paar minu ten tot u spreken, opdat gij hoort, dat mijn stem de klank niet heeft verloren. Ik kan u verzekeren, dat mijn hart niet sneller klopt dan anders. Ik dank u voor de sponr tane betooging. Uw geestdrift bewijst, hoe diep het fascisme in uw gemoed vast- geankerd zit. Ik wil, dat deze betooging in de grootste kalmte uiteengaat en dat geen kwaad wordt gesproken." J^Ju rigp de menigte: „Neen, neen, slaat ze dood, hangt ze op!" Mussolini zeide daarop: „Geen gevaar bedreigt het fascisme meer" en toen iemand daarop riep: „De vreem delingen", antwoordde Mussolini: „Voor die zijn wij niet bang." Een eindeloos gejuich volgde. Met een handgebaar bracht Mussolini de menigte weer Jot kalmte. Hij besloot zijn toespraak aldus: „Indien gij deze woorden van mij hebt willen hoo- ren, zoo hebt gij ze thans gehoord. Doe slechts, wat ik u zal bevelen en wat ik op het oogenblik van u verlang.' In de avonduren trokken troepen zwart- hemden zingend door de straten. Voortdu rend werd gehoord: Leve Mussolini! Leve het fascisme. De stad was geïllumineerd. De scholen zijn gesloten. De gouverneur van Rome heeft affiches doen aanplakken, waann de poging veroordeeld wordt om een man uit den weg te ruimen, die Italië gered heeft en dien de geheele wereld vol nijd bewondert. In talrijke andere steden hebben nog betoogingen plaats gehad., Mussolini vertrok gisteren naar Tripol. Uit het buitenland bereikten den Ita- liaanschen heerscher gelukweoschen met zijn ontsnapping aan den dood. Amerika's buitemlandsdhe politiek. President Coolidge heeft gisteren het woord gevoerd tot de vertegenwoordigers van de pers. Sprekende over den Volkenbond zei de president, dat de Ver. Staten hadden geweigerd, zich daarbij fcan te sluiten, omdat zij zich wenschen te onthouden van inmenging in andermans zaken. „Het zal een groot voordeel zijn als de menschen begrijpen, dat wij deelnemen aan de internationale redhtsbedce'ing om- iat wij daarbij betrokken zijn, maar dat wij niet gemengd worden in de politieken strijd van andere landen, omdat wij daar niets mee te maken hebben." Sprekende over de pogingen om de be wapening te beperken deed Coolidge een beroep op een beter begrijpen onder de volkeren op de wereld in het belang van den vrede. „Wij trachten, door middel van wat in dezen tijd de eenige toepasselijke methode lijkt, de internationale beperking der be wapening te bevorderen. Er is dikwijls beweerd dat, voordat de strijdkrachten te land en ter zee kunnen wordun verminderd, er een intellectueele en moreele ontwape ning moet komen en natuurlijk is dat waar. Zoolang er wederzijdsehe vijandschap heerseht in de harten der velschillende volken heeft het geen zin', de ontwapening te verwachten". Ten slotte drong hij erop aan, dat de geschriften der journalisten zouden worden rigegeven door eerbied voor den gods dienst en verklaarde, dat de Amerikaant- sche staatsinstellingen op dien grondslag rusten en dat de pers dien geest moet dienen. Uit het land van Lénin. Alle maatregelen genomen door de sovr jetregeering, om de bevblking te dwingen de belastingen te betalen, zijn vergeefsch. Op 1 Januari 1926 was het bedrag der niet ontvangen belastingen 83.606.000 roebel. Sindsdien is de toestand nog erger geworden. Ook in de inning van verschil lende andere (accijnzen enz.) laat veel te wenschen over. Het grootste percentage wanbetalers leveren de boeren op, voor wie de niet- betaling van de belastingen een soort wa pen in hun strijd tegen de Bolsjewiki is. Er zijn echter ook andere categoriën van wanbetalers, o.ade Staatsindustrie De „Ekonomitsjeskaja Zjiznj" geeft de volgende cijfers. De wanbetalers zijn:1 particulieren 62.2 pet. (te vorderen bedrag 520.055.000 roebel), coöperaties (te vor deren bedrag 8.150.000 roebel), Staats ondernemingen (te vorderen bedrag 22.831*000 roebel). Aan niet betaalde ac- cijzen heeft de Staat te vorderen niet min der dan 4.906.500 roebel. Door den verrekijker. Malvy, de Fransdhe minister van financiën is om gezondheidsredenen afge treden. De toestand is ernstig te Gouripore, bij Calcutta, waar duizenden katoenarbei ders in staking gegaan zijn wegens de mis handeling van een koelie door Europe anen. De koelie is kort daarna bezwe ken. De stakers hebben de Europeanen aangevallen, van wie er 4 gewond zijn. De gendarmerie en de troepen handhaven de rust. De Temps zegt, dat er zeer druk van gedachten gewisseld wordt tusschen de kabinetten van Parijs en Madrid. Bri- and, die den Spaanschen gezant ontvan gen heeft, deelde hem de meening der Fransche regeering mee over de doel treffende waarborgen van een duurzamen vrede in Marokko. Naar uit Chicago gemeld wordt, is het weer daar geheel van slag af. De af- geloopen 27 dagen is er in Chicago meer sneeuw gevallen dan anders in een ge- heelen winter. Het weer is er slechter dan nog ooit sinds het begin der syste matische meteorologische waarnemingen was geconstateerd. Zoowel in de westelijke aj.s in de cen trale staten van den Unie is er tot nu toe nog geen draaglijke voorjaarsdag geweest. KAMER-OVERZICHT. De Eerste Kamer is na een lange pe riode van gedwongen rust Woensdag weer aan den arbeid getogen. De voorzitter herdacht het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk echt paar, herinnerde aan den watersnood, wijdde eenige hartelijke woorden aan het naar den ministertafel verhuisde Eerste Kamerlid prof. Slotemaker de Bruine en sprak waardeerend over het onlangs over leden lid Jhr.. v. d. Maesen de Sombreff. Minister de Geer stelde vervolgens het nieuwe Kabinet aan de Kamer voor, om daarna de regeeringsverklaring af te leggen. Spr. zeide, dat het voor de Eerste Kamer allicht niet een buitengewoon zwaar offer zal vergen zich aan te pas sen aan de sfeer, waarin dit extra-parle mentaire kabinet wenscht te leven en te werken. Het kabinet wenscht speciaal op de Eerste Kamer een beroep te doen. „Onder de belangen die ook dit Huis zeer zeker ter harte gaan en waarvoor het heeft te waken, behoort de begaafd heid onzer instellingen. Wanneer zich eer lang in de Tweede Kamer weer een poli tieke meerderheid mocht blijken te vor- moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 80 et. PUROL men, dan zal, zoo stel ik mij voor, ook en vooral deze Kamer het haar plicht kunnen achten, de aandacht van het Ka binet voor dat feit le vragen. Zij zal dit kunnen doen zelfs dan wanneer de in Je Tweede Kamer zich vormende meer- Jerheid een zoodanige mocht zijn als waarvoor in de Eerste Kamer voorals nog de gegevens niet aanwezig zijn". Gisteren namen de beraadslagingen over Je regeeringsverklaring een aanvang. Daar deze hoegenaamd geen nieuwe gezichts punten openen, zullen wij het ditmaal met de vermelding volstaan. BINNENLAND. Kiosken in postkantoren. De Haagsche kiosk-onderneming heeft een overeenkomst gesloten met het hoofd bas trnfr der posterijen en telegrafie "tot .et plaatsen van kiosken voor den ver koop van dag- en weekbladen, enz. in alle postkantoren van ons land, waar zal blij ken, dat ,de gelegenheid daartoe bestaat. Voorloopig zullen 15 plaatsen in exploi tatie komen. Het lijk langs de spoorbaan. In verband met het vinden van het lijk van den 29-jarigen J. M. Grashof langs de spoorlijn EnschedeOldenzaal onder de gemeente Lonneker, meldt men uit Enschede nog het volgende: Uit het eerste onderzoek kon niet wor den vastgesteld, of G. als gevolg van een aanrijding door den trein dan wel op mis dadige wijze om het leven was gekomen. Uit het voortgezette onderzoek kwam echter meer en meer vast te staan, dat aan moord moeilijk kon worden gedacht, daar hier geen enkele aanwijzing bestond. Om zekerheid te krijgen werd hetech- er noodig geoordeeld, dat door een des kundige het lijk aan een nauwkeurig on derzoek werd onderworpen. De bekende deskundige dr. Hulst uit- Leiden heeft daarop het lijk in het ziekenhuis Zie kenzorg te Enschede geschouwd endaar- 's komen vast te staan, dat Grashof door een aanrijding van den trein den dood heeft gevonden. Dr. Hulst was van mee- ning, dat de diepe wonde aan den hal9 door een scherp uitstekend gedeelte van de locomotief moest zijn toegebracht. Bij microscopisch onderzoek van de locomo tief van een trein, welke ongeveer op het tijdstip, dat G. is overleden, de plaats waar het ongeval plaats had passeerde, heeft men namelijk eenige bloed spatten gevonden. Hiermede is het onderzoek geëindigd en politie en justitie hebben geen aanlei ding meer om zjch nog verder met dit aanvankelijk raadselachtig geval bezig te houden. Het lijk zal aan de familie van het slachtoffer worden overgegeven en daar op ter aarde worden besteld. Een simulant. Een politieagent vond Woensdagavond 9 uur op het Zwarte wegje te Delft een jongmensch in bewusteloozen toe stand op den weg. Bijgekomen vertelde hij N. R. uit Delft te zijn en met f 160 op weg, naar den voorzitter* eener ver eeniging waarvan hij penningmeester was. Hij vertelde onverhoeds aangevallen te zijn door een man die hem met een steen bewusteloos had geslagen en beroofd. De politie vond het verhaal onwaarschijnlijk omdat geen enkele verwonding geconsta teerd kon worden. De jongen werd in verhoor genomen en bekende tenslotte gesimuleerd te heb ben. Het bedrag had hij op f 16 na opge maakt. De jongen is in arrest gesteld. Spaarpenningen gestolen. De 64-jarige waschvrouw M. J. J. v. d. B. uit de Hamelstraat te Rotter dam, bewaarde haar spaarpenningen in een houten kist, die in een ongesloten kast van haar woning stond. Eenige weken geleden is zij een van de twee sleutels van het hangslot, waarmee de kist geslo ten werd, kwijt geraakt. Toen zij eerst Woensdag met den duplicaat-sleutel de kist openmaakte, ontdekte zij, dat al haar spaarpenningen totaal een bedrag van f2000 verdwenen waren. Er viel geen spoor van braak te ontdekken. Snippers, w Gisterochtend wilde de ruim 30- jarige arbeider K. Orsel den onbewaak- len overweg bij de halte Tweede Dmars diep te Stadskanaal passeeren. Hij wacht te tot de trein uit de richting Stadskanaal voorbij was, stak toen over en werd door den trein, die juist uit de richting Coe- vorden kwam, vermorzeld. De man laat een vrouw met twee kinderen achter. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, ia de prijs per regel slechts 16 cent.

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2