SAMOS PRIMA DE VROUW ZONDER HART N\ 42, Vrijdag 9 April 1926 115° Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel EEN AFWIJKINGS VERSCHIJNSEL. «5 FEUILLETON ROELOEWlEBENGA ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENT IEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag Het is in onzen aan politieke en eco nomische partijprogramma's zoo rijken tijd schier onmogelijk over een maatschappe lijk vraagstuk te schrijNen, zonder dat in een der zinnen van het betoog de een of andere wensdh, of eisch van een partij wordt uitgesproken. Wanneer men dan bovendien bedenkt, dat onze politieke woordenschat betrek kelijk beperkt is en elke partij voor een woord, dat zij in haar programma gebruikt een eigen begripsbeschouwing er op na houdt, wordt het duidelijk, dat geen enkel artikel over een maatschappelijk onder werp onpartijdig en voor slechts één uit legging vatbaar kan zijn. Buiten beschou wing willen wij dan nog laten de vraag, of het een mensch gegeven is, zijn eigen persoonlijkheid zoo te onderdrukken, dat het hem mogelijk is, het gebeuren, om zich heen, onder ezijn soortgenooten, zoo genaamd objectief te beschrijven en te beoordeelen. Toch i^s het, trots de hierboven opge somde moeilijkheden, mogelijk cn in vele gevallen wenschelijk, dat de angst voor partijdigheid onderdrukt en oprecht de waarheid aangaande het een of andere maatschappelijke gebeuren verkondigd wordt. Een voorbeeld. De ontwikkeling van het maatschappe lijk leven heeft de laatste eeuw geleid lot de erkenning van het beginsel van gelijk heid van alle individuen voor het Recht. „Gelijk recht voor allen'' is geen leuze meer, maar is werkelijkheid. Zoon leuze komt maar niet den een of anderen dag op in het brein van iemand, die zijn dag denkende doorbrengt in zijn studeerkamer. Zoon gedachte heeft reeds geruimen tijd geleefd in het verborgene, voordat een denker haar ontdekt, formu leert en daarmede het materiaal levert aan hen, die geroepen zijn die gedachte te verwezenlijken. „Gelijk recht voor allen" was de ge dachte in een eeuw, dat verouderde verstarde feodale verhoudingen de ont wikkeling van het maatschappelijk leven tegenhielden. Doch ziet, wat bleek? De individueele vrijheid, doorgevoerd op godsdienstig, po litiek en economisch terrein, risp nieuwe tegenstellingen in het leven op elk gebied van maatschappelijk leven, die de slachtoffers brachten tot revolteeren te- een belegen, zuivere wijn in luxe rietver pakking voor f 1,10. Firma J. A. L. G. WITTE Wijnhandel Goes Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG Arlhur bekeek ze, maar kon geen keus maken. Hij vond het heel jammer, dat juist het collier, waarop hij zijn zinnen had gezet, was verkocht, verklaarde er een groote som voor over te hebben om het in zijn bezit te krijgen. Aan wien was het snoer verkocht? De heer zocht het op. Het was aan De Weerden. Het be wijsmateriaal was weer vergroot. Arthur dankte den heer voor zijn moeite en wij stapten den winkel uit, terwijl de heer achter ons zijn fraaiste buiging demon streerde. Daar het nog maar net twaalf uur was, kuierden wij kalm naar het Plein en langs het Mauritshuis wandelden wij onder de boomen op den Vijverberg. In het water zwommen de blanke zwanen als op een gladden spiegel. Het leken wel kleine bootjes, die vanzelf zich voort bewogen. Een eilandje lag te droomen in de zon, een sprookjes-eiland, het einddoel van de witte-zwane-bootjes met hun onzichtbaren last. Was deze mis schien een (gezelschap van sierlijke mar- kiesjes en wufte markiezinnetjes, die zich op weg hadden begeven voor een Voyage gen de „nieuwe orde". De „nieuwe orde" is inmiddels op leef tijd gekomen, zij zal, daarvan kan men zeker zijn, eenmaal aan haar einde ko men. En zij zal aan haar einde komen door den wil der menschen. Wanneer? Hoe? Daar weten wij niets van. Slechts dit weten wij, dat wat ook verouderen zal, wat ook afgebroken wordt, onze be schaving zich verder ontwikkelen 'zal in de richting, welke ingeslagen is, eeuwen geleden bij haar ontstaan. Differentiatie, splitsing, on gelijkmakingIn deze rich- ting stuurt de beschavingsarbeid verrich tende Westerling. Elke afwijking van de eens uitgestip. pelde lijn wreekt zich, veroorzaakt cata strophes Wij ondervinden dit thans nu het stre ven naar nivelleering, naar gelijkmaking van levensomsland'gheden leidt tot maat schappelijke verhoudingen, die niet blijken Westerscji te zijn. Het verzet tegen de nivelleering breekt door. Niet, omdat het „Tegen de nivelleering" is een leuze, uitgevonden door den een, of ander en gepropageerd door „belanghebbenden maar omdat nivelleering van levensom standigheden on-Westersch, anti - We tersch is. Een afw ij kings verschijnsel. PROVINCIE-NIEUWS. „Zeelandia" Rotterdam. Men schrijft ons: „Zeelandia te Rotterdam heeft de vo rige week in „Odeon" een feestavond ge organiseerd. Opgevoerd werd de door den heer Heijblom voor het tooneel bewerkte schets „Twee tegen één". In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer S. Blaas, in het bijzonder de genoodigden welkom, er bijvoegende, dat het bestuur het zich een eer rekende de heer Heijblom en de familieleden van i Beunke onder zijn gasten te mogen tellen. Het was hem e:n genoegen, heden, zij het een kort openings woord te mogjn spreken, daar deze avond ons zou ver plaatsen naar het gewest waar wij gebo ren zijn en langer of korter hebban ge oond. In dit verband werd nog gememoreerd het streven naar het behoud van onze mooie nationale kleederdrachtan, die door verschillende oorzaken dreigen te ver dwijnen. De voorzitter hoopte dat dit stuk een succes voor de speelsters en spelers zou zijn, wat tevens tot eer onzer vereeniging zou strekken. Na het zingen van het Zeauwschc volkslied, dat door alle aanwezigen staan de werd gezongen, werd met de vertoo ning van het blijspel een aanvang geno mens De luide bijval bewees, dat het stuk zeer in den smaak viel. De voorzitter bood den heer Leune na mens het bestuur bloemen aan, terwijl de heer v. d. Bl.ek voor zijn bemoeiiigan als regisseur met een souvenir werd verrast. Deze voor onze vereeniging zoo welge slaagde avond zal nog langen tijd bij de leden in aangename herinnering blijven, a Cythère? Achter het water rezen de grijze mu ren van statige gebouwen omhoog en te gen de heldere blauwe lucht kartelden trapgeveltjes in de verte. Wij keerden om. Op de banken onder de boomen zaten haveloos gekleede ke rels, ook wel oude heertjes of kinderen: iedereen zat er; er was plaats voor allen, om te genieten van het wondere schouw spel. Weer gingen wij over het Plein; het getinkel der eïectrisiche trams, die van alle kanten kwamen aanslieren, vervulde de lucht met vroolijke klanken. „Wat ben je stilzei Arthur. „Ik geniet". Arthur was blij, dat ik het hier mooi vond, dat zag ik aan zijn gezicht. Wij gingen door de draaideur „Cen tral binnen, zetten ons in de rieten stoeltjes achter de groote ramen en keken naar de middagdru-kte op straat. Wij dron ken koffie. Daar zag ik een bekend gezicht, dat mij toeknikte. Het was zoowaar mr. Van den Drent. De glazen van zijn so-easy blonken van vreugde. Hij kwam al op ons af, met uitgestoken hand. Blij ons te zien. Hoe wij zoo hier kwamen? Om de mooiste stad van Nederland te zien? Met gedempte stem lichtte Arthur hem in. Wij waren op onderzoek uit; 'tmoest geheim blijven. Ja; hij begreep, hij begreep. „Straks zult u het genoegen hebben G&KADE24 GcES.7hL.159 HET BESTE ADRES voor HEERENKLEEDING NAAR MAAT Dat bij ook moge bijdragen tot bloe' van ons „Zeelandia". Een bal, dat tot 2 uur duurde, besloot deze gezellige bijeenkomst. Baarland. Ds. A. Wijngaarden heeft bedankt voor het beroep te Zwartsluis. Heinkenszand. Woensdagmiddag om 2 uur opende Ds. Netelenbos als voorzitter der diaconessenvereeniging afdeeling Hein kenszand--de bazar, de gehouden wordt op 7, 8 en 9 April, in liet lokaal der 0. L. school ten behoeve der wijkverple ging in deze gemeente. De voorzitter zeide dat een bazar voor dit doel eigen lijk niet noodig moest zijn. De wijkver- pleging kost voor Heinkenszand slecht? f 500,- Hiervan betaalt de vereeniging voor T.B.C. f 100,terwijl nog f200, door de Herv. Diaconie en Groene Kruis wordt bijeengebracht, zoodat er slechts een f 200,le betalen overblijft. Te weinig gedenken echter verpleegde zieken na hun herstel de wijkverpleging en daar om wil het comité opgericht door verschil lende dames trachten een som bijeen te brengen, opdat de wijkverpleging zooals deze thans is, kan blijven voortbestaan. Bij hetgeen ons noopt tot deze bazar is echter ook liefde. In de eerste plaats- de dames die zich beschikbaar hebben gesteld om alle werkzaamheden op zich te nemen en de hier zoo prachtig inge richte bazar te formeeren, mijn harte- lijken dank. In de tweede plaats allen die meehielpen deze bazar te doen sla gen en in de derde plaats, alle gevers voor de vele dingen die hier worden uit gestald. Ik hoop dat de bazar slaagt en veel geld zal opbrengen voor het heer lijke doel. Hiermede verklaar ik de bazar geopend. Doordat de loco-burgemeester en de wethouder niet bij de opening aan wezig konden zijn, sprak de gemeente secretaris een woord van dank aan den gemeenteraad, die geheel kosteloos het lokaal afstond voor dit doel en bracht een lof aan de dames die de bazar zoo keurig hadden ingericht. Dr. Griep sprak namens het Groene Kruis. Mevr. Griep presidente van het comité dankte de spre kers, Mevr. Netelenbos die haar woning heeft beschikbaar gesteld voor vergade ringen en voor pakhuis. Daarna kwamen talrijke bezoekers en begon de verkoop. Ierseke. Het Duitsche stoomschip „Hoffning" arriveerde hier tot het inne men van een lading zaaioesters met be stemming naar Denemarken. Riliand-Bath. Bevolking. Vertrokken; 1, C. Vogel, naar Eindhoven; 1, C. Geen- se en gezin, naar Krabbendajke; - C. Bnoiu wer en gezin, naar Canada,; - J. Brouwer, naar Canada; 1, C. Walraven, naar Ber- mr. Van Santen te ontmoeten." Ja, dien kende hij. Beiden leden van „de Witte". Een beste kerel, die Van Santen. Je kon op hem aan. Iemand, die z'n carrière wel zou maken. Zonder eenige jaloezie kwam het er uit, dacht ik. Het kleine, nerveuze man netje had toch een hart van goud; zelf zou hij het zeker niet zoo heel ver bren gen in de wereld. De harde wereld, die onverbiddellijk de zwakkeren onderhoudt, de fijngevoeligen neerdrukt; de wereld, die alken succes belooft voor den ster ken man, den man, die zijn weg gaat zonder zich te bekommeren of hij ook trapt op de harten van anderen. Maar daar kwam onze gastheer reeds aan. Hij excuseerde zich; meende, dat hij laat was, men had hem op het laatste oogenblik nog opgehouden. Hij inviteerde ook mr. Van den Drent voor de lunch. Met ons vieren namen wij plaats aan een witgedekt tafeltje, waarom de stoe len door den zaalchef en een der witge- jaste, met gouden tressen en epauletten voorziene kellners werden uitgeschoven. Het was vol. De meeste der talrijke ta feltjes onder den reusachtigen koepel van gekleurd glas waren bezet met dames en heeren, die, onder gezelligen kout, zich hun maal uitstekend lieten smaken. Tus- schen de tafeltjes repten zich geruisch- loos de kellners; op hand en arm de scha len en borden hoog opgestapeld, zeilden zij om de tafeltjes heen als een schip om klippen. Gedempt viel het licht door het gen op Zoom; 3, W. Nieuwdorp en gezin, naar Kloelinge; 5, J. Minnaard, naar Krui ningen; 8, A. Bouwens, naar Denekamp; 22, N. J. Sentse, naar Krabbendijke; - P. van de Wege en gezin, naar Canada; 17, J. C. Zandee, naar Canada; 17, J. Nagel kerke, naar Canada; 24, A. Kloet, naar Scbore; 31, M. Butijn, naar Oude- lande. Ingekomen: 5, M. Goense, van Baar land; 8, J. G. van Bemden en gezin, van Wolphaartsdijk; 8, A. Gernler, van Wol- phaartsdijk; 8, H. de Bruijme en gezin, van Woensdrecht; 8, P. A. Lobbezoo en gezin, van Krabbendijke; 8, G. Rijk, van Heinkenszand; 16, J. D. Woutersen,van Krabbendijke; 18, G. Meeuwse. van Wol phaartsdijk; 22, J. Wondergem, van Mid delburg; 23, C. E. de Dooij, van Woens drecht; 26, J. C. Jansen, van Rotterdam. Vlissingen. In de Groote Kerk is het 50-jarig bestaan van het christelijk mild lair tehuis herdacht. Ds. ten Kate opende de plechtige bijeenkomst, terwijl daarna ds. Jansen, veldprediker in algemeenen dienst, i n een gloedvolle rede dit jubileum herdacht. Ds. Kruiswijk sloot de bijeen komst. Alle autoriteiten en commandanten van land- en zeemacht, hier verblijf houdende, waren tegenwoordig. Generaal Weber was door ziekte verhinderd de plechtigheid bij te wonen. De kerk was zeer druk bezocht. BINNENLAND. De moord te Culemborg. Volgens het Volk heeft commissaris Blok tegenover de justitie-autoriteiten erkend, dat hij tegenover Haverman (d« gewezen rechercheur, die in verband met den moord aangehouden werd en in zijn cel zelfmoord pleegde) te goed van ver trouwen is geweest en het hem thans dui delijk is, dat deze hem in tal van opzichten opzettelijk heeft misleid. Een vliegende Hollander. A. D. de B. uit Zoeter woude schijnt van de verschillende bepalingen die ten bate van een veilig verkeer gemaakt zijn, niet veel te moeten hebben. Woensdag reed hij met zijn auto op de Hooge Woerd te Leiden op dusdanige wijze, dat hij het verkeer belemmerde. Toen een politieagent hem hierop wilde wijzen, ontnam hij hem daartoe de ge geheid door er in volle vaart vandoor te gaan. Eenige uren later echter ontdekte de agent den autobestuurder weer en gelukte het, door op den auto te springen, hem naar het politiebureau te brengen, waar proces-verbaal werd opgemaakt wegens weigering om zijn naam te willen opgeven, poging om het verkeer te belemmeren en wegens weigering te stoppen wanneer een politieagent hem zulks gelastte. Denzelfden dag schijnt hij in een der omliggende plaatsen ook verbaliseerd te zijn, daar hij niet in het bezit bleek te zijn van een geldig rijbewijs. gekleurde glas en kwam voor van den straatkant. Het deed de verven van het tapijt gloeien en concentreerde zich alleen in de randen der glazen tot schitter-ster- retjes. Er klonk een zacht geruisch van stemmen, afgewisseld door het scherpe tikkelen van mes en vork tegen het bord of de schalen. Wij spraken over allerlei; alleen rep ten wij met geen woord over de dingen die ons het meest vervulden. Mr. Van den Drent stak het Hollandsch tooneel in de hoogbe; had het over Royaards, Corr van der Lugt, Ver kade en of wij het theater-Ver kade op de Heerengracht al gezien hadden. „Het zijn bezienswaardigheden!"roem de hij opgewonden. Wij beloofden, dat wij, als wij eens 's winters in Den Haag kwamen, wij een voorstelling zouden gaan bijwonen. Na de lunch bleven wij nog even na praten en toen werd het onze tijd om te vertrekken, want wij hadden afgesproken, dat wij aan heit diner weer op „Den en Beuk" aanwezig zouden zijn. Mr. Van Drent bracht ons naar het station en wij namen hartelijk afscheid; wij zouden hem tijdens ons verblijf in Holland niet weer ontmoeten. Wij spoorden door het Hollandsche landschap. De zon was schuil gegaan ach ter donkere wolken en vergulde telkens de randen, goot dan een Rembrantiek licht over de groene weiden, doorsneden door rechte slootjes, waarvan het water Een paard in de huiskamer. O. V. uit Klatering, op bezoek bij zijn zoon Jan, te Hijken woonachtig, had zijn trouwen klepper buiten laten staan. Dit begon het paard vermoedelijk te vervelen, althans het sloeg op hol, doch werd tegen gehouden door een gesloten hek. Woe.-t geworden door deze belemmering, rende het dier terug, het huis binnen, waar het zijn woede op den huisboedel van Jan koelde. De stoelen, tafel, kachel en lamp moesten het gelag betalen. Jan en zijn familie kwamen met c!en schrik vrij, voor de vrouw des huizes moest evenwel des dokters hulp worden ingeroepen. De bles suren waren van geringe beteekenis. Snippers. Een zoontje van den heer A. in de Van Hoornestraat in Den Haag, 6 maanden oud, is dood in de wieg gevon den. Het kind lag met het hoofd voor over in de kussens- het is vermoedelijk gestikt. Te Raalte heeft de ongehuwde moeder D. J. haar pasgeboren kind ge dood. Marechaussees hebben het lijkje in de schuur onder den vloer gevonden. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt namens de ouders op sporing van Johanna Hendrika Freyer, oud 17 jaar, die de ouderlijke woning te Haarlem op 17 Februari heeft ver laten. Zij is in gezelschap van Hendrik Johannes de Haan, oud 23 jaar, die ver dacht wordt van schaking. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Het ongeschonden beeld door A. van HoogstratenSc'hoch (Hollandia-drukkerij Baarn). In dit boekje, dat opent met een goede reproductie naar Jan Toorop's christus, heeft de schrijfster de Jezus-figuur ge- teekend zooals verschillenden van onze tijdgenooten hem zien. Na inzage van het voorwoord weten we, dat het werkje geen enkele pretentie heeft en oen en al ten- denz is. Het ontstond uit liefde en wil liefde wekken. Ook door hen, die het. geestelijke inzicht van de schrijfster niet deelen kan „Het ongeschonden beeld gewaardeerd worden. „Wonderen der oudheid". (Uitgevers-Mij. „Elsevier", Amsterdam), In de negentiende aflevering treffen we „De villa van Hadrianus te Tivoli" door Thomas Ashby; „Kormthe: de ze- delooze stad" door J. A. Hammerton; „De Grieksche tempels van Paestum" door F. N. Pryce; „De wonderbaarlijke' graven van Algiers" door A. Mac Cal- lum Scott; „De groote Pyramide' door Margaret A. Murray; „De eerste vaar tuigen" door Donald A. Mackenzie. De interessante bijdragen zijn vergezeld van buitengemeen mooie foto's en reproduc ties, waardoor deze aflevering zich vol komen aansluit bij de voorgaande. grauw van tint was. In de weiden graas de het gezonde witzwart geblokte vee dat zich. met loome bewegingen verplaatste In Gouda kocht Arthur een ochtend blad en las mij voor, dat Raven op vrije voeten gesteld was. Blijkbaar had de politie geen voldoen de bewijsmateriaal tegen hem kunnen ver zamelen, wat ons niet verwonderde. „Het valt mij miee van de Hollandsche politie, dat zij hem zoo gauw vrij laat, de schijn was sterk tegen hem zei Ar thur. Het begon te regenen en de druppels sloegen met korte tikjes tegen de coupé ramen en liep in straaltjes naar beneden waar zij in de stoffige richels verdwenen. Ik keek naar buiten, waar het gras frisch kleurde, als was het door een nieuw vernisje bestreken. „Het is te hopen, dat zij met den dichten wagen komen'zei ik. „Dat zal natuurlijk wel." Maar te Utrecht stond de open race wagen op ons te wachten. „De heeren zijn met den dichten wa gen uit", verontschuldigde Peter, die cr gelukkig om had gedacht regenjassen mee te brengen. Even later stoven wij de glimmend- natte stad door. Arthur en ik zaten vei lig in onze Mattamac-jassen gehuld; ik had een sjaal om mijn hoofd geslagen. De droppels sloegen ons in het gelaat. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1