Uit den Westhoek Gevaarlijk Goes. Tot nu toe (hadden we gedacht, dat we in een solide stad woonden, waar de zedigheid openbloeide. Werd de vorige week zelfs niet een prentbriefkaart in beslag genomen, omdat een knaapje zich verstout 'had daarop in Adam's costuum onder onze oogen te komen? Thans echter weten we, dat het met de soliditeit en netheid waiïk onze stad maar zoo zoo is. Op het Paaschcongres van de inwendige zending dat dezer dagen hier ter stede gehouden is, heeft ds. Steinz n.l. een ander boekje over Goes open gedaan. Spr. ze;de o.a. „Goes is als een spinneweb, waar de vliegjes naar toe vliegen. Op feestdagen en Zaterdagavonden komen de jongelui naar Goes, met de ellendige moreele - ge volgen, daaraan verbonden. Goes is een gevaar voor de jonge menschen. Bioscoop- en clansleven zijn 'hier onmatig sterk ont wikkeld. Niet genoeg kan hiertegen ge waarschuwd worden. Wij moeten een we- reldsch vermaak als b.v. de bioscoop ver vangen door een gepast, geoorloofd ge noegen". Weg illusie! blijft, dan zal 't seizoen vroeger dan an dere jaren gesloten zijn. Over 't alge meen gaat de verzending naar Engeland altoos tot den laatsten dag dat verzonden mag worden, 't Is nu evenwel de vraag Kapelle. Vrijdagmorgen werd de be- besloten om, ingeval de Wissenkerkepol- jaarde alleenwonende B. A., oud 76 jaar, dood in zijn bed gevonden. Vermoedelijk reeds den vorigen nacht gestorven, of. nu dit jaar de kwaliteit der visch zoo der tot begrinding mocht overgaan van den weg over den dijk tusschen dien pol- veel te wensdhen overlaat, dit niet vroe> ger dan gewoonlijk zal ophouden. De postduivenvereeniging „De Snelle Vlucht" alhier hield 2e Paasch- clag haar eerste wedvlucht vanaf Woens- drecht. J. M. Fraanje te Biezelinge le en 7e pr., W. Chr. Louise te Kapelle 2e, 4e, 5e en 6e pr., L. Lavooij te Ka-" pelle 3e pr., W. Verlare *te Kapelle 8e pr. en J. Hengstdijk te Biezelinge 9e pr. Kwadendamme. Bij de Maandag ge houden schietwedstrijd der handboogso ciëteit „Wilhel-mina" werd het koning schap behaald door dhr. W. de Baar alhier, met 46 punten. Kortgene. In de op 1 dezer gehouden raadsvergadering, waarin de heeren Ver burg en Heijboer afwezig waren, werd der en den Oud-Cortgenepolder, van ge meentewege een bijdrage in de aanlegkos- ten te verleenen van honderd gulden. Aan L. Vogelaar, werd behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten, een. stukje grond, groot 40 vierk> M„ gelegen terzijde van het nieuwe havenplein, ver huurd voor een som van twaalf gulden 's jaars gedurende 7 achteden volgende ja ren voor berging van grind. De rekening van het Burg. Armbestuur over 1925 werd goedgekeurd in ontvang op f 2915.83V2 en in uitgaaf ©mf 1059,18V2 alzoo met een goed slot van t 1856,65. Aangeboden werd het,, gemeenteverslag ,1925. Besloten werd tot het aangaan eener geldleening bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, groot fl 1.500, tegen den koers van 97 V2 pet. en een rente van 41/2 pet. 's jaaVs té*- voorzie ning in de kosten van vernieuwing van de beschoeiing van de oude haven. Te be ginnen met 1927 zal telken jare f500, worden afgelost. In verband hiermede werd de begrooting voor 1926 gewijzigd. Middelburg. Aan het 9e Bondscon- oours van den „Bond van- Harmonie- en Fanfare-vereenigingen", dat op Maandag 24 Mei a.s. in het Schuttershof te Mid delburg zal gehouden wordén, zal door 21 vereenigingen worden deelgenomen. Onder de wegen, die voor al in de zomermaanden al meer en meer met auto's bereden wordt, behoort ook de Noordweg, die Domburg met Middel burg verbindt. Deze weg zooals trouweps vele, past in verschillende opzichten niet voor "het tegenwoordige drukke verkeer. Behalve dat hij op velé plaatsen vrij smal is, komen er ook versdhillende zeer moei lijke en daardoor gevaarlijke bochten in voor. Twee der gevaarlijkste bochten, ge- heele rechthoeken, zullen thans met het komende seizoen verdwenen zijn. Deze bochten, die men, komende vap Middel burg, even voor het dorp Serooskerke, moet passceren, zullen worden afgesneden door een nieuw weggedeelte, dat thans reeds voor ongeveer de helft beklinkerd is en dus voor de groote drukte begint, wel in gebruik zal zijn genomen. De veiligheid ter plaatse zal er zeer door bevorderd worden. Schore. Zaterdagavond werd op de hofstede „Bona Fide", gelegen in de be bouwde kom der gemeente, ontdekt dat eengroote strooschelf in lichte hais slonctep* Het vuur greep zoo snel om z.ch heen, dat blusschen niet meer mogelijk was, Nader bleek, dat kinderen ter pliai jinet lucifers hadden gespeeld, waardoor de brand was ontstaan. Verzekering dekt de schade. Op den kanaalweg, waar bij ge legenheid van de kermis te Hansweert een zeer druk verkeer was, kwamen twee motorrijwielen, doordat een hunner zonder teeken te geven, een zijweg inreed, met elkander zoodanig in aanraking, dat de voorrijder op den weg neerviel en bloe dend werd verwond, terwijl de andere motorrijder, zonder zich het minst le be kommeren, doorreedook onbekend bleef. Vlissingen. Vanaf 18 April tot en met 14 Mei zullen de booten der stoomvaart maatschappij „Zeeland" vertrekken van Vlissingen te 1.15 uur (A. T.), aankomst Folkestone (Britsche Zomertijd), vertrek boottrein te 8 uur, aankomst te Londen 9.40 uur. De boottrein vertrekt van Londen te 10 uur (B. Z. T.), aankomst Folkestone 12 uur; vertrek van de voor 12.05 uur, aankomst te Vlissingen 4.50 uur (A. T.). Van 15 Mei tot en met 2 October zal de boot van Vlissingen vertrekken te 1.15 uur (A. Z. T.), aankomst Folkestone (B. Z. T.), vertrek boottrein 7.10 uur, aankomst te Londen 8.50 uur. De boottrein vertrekt dan van Londen 10.40 uur (B. Z. T.), aankomst Folke stone 12.20 uur, vertrek van de boot te 12.25 uur, aankomst te Vlissingen 6.05 uur (A.Z.T.). STADS-NIEUWS. Het bezoek der Engelschen. Een gezelschap Engelsche fruittelers heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan Zuid-Beveland onder leiding van den rijks» tuinbouwconsulent de heer van de Plassche Deze excursie was georganiseerd door Murphy Son, handelaars in bestrijdings middelen tegen plantenziekten te London en bestond uit vooraanstaande Engelsche fruittelers en boomkweekers als Mr. Seabrook (winner van de zwarte bes Scabrooks black), Mr. Macself, Mr. Wat son, etc., terwijl ook de redacteur van de fruitgrower Mr. Wardle aanwezig was. Het gezelschap dat Vrijdagmiddag te Vlissingen was aangekomen, werd te 9 uur v.m. met auto's aan hotel „Briltania" a!d en gereden naar Terlucht de fruit kweekerij' van den heer F. Kakebeeke, die door zijn veelvuldige bezoeken aan En gelsche kweekerij en verschillende der gasten persoonlijk kende en dan ook de geheele excursie vergezeld heeft. Daarna werd in de Wilhelminapolder onder leiding van den heer Hanken Zee- lands proeftuin bezichtigd, waar het nieuw aangelegde proefveld met Goudreinette en Coxs Orange Pippin op de verschillende typen onderstammen de aandacht trok, terwijl ook nog een bezoek aan de nieuwe varkensstallen werd gebracht, daar de var kensfokkerij ook door de meeste Engel sche fruittelers wordt beoefend. Na de lunch in Centraal werd een be zoek gebracht aan de boomkweekerij van den heer Van der Have, die het gezel schap door zijn uitgestrekte kweekerijen vergezelde naar de fruitkweekerij Spoor- zicht onder Kloetinge, terwijl tot slot de boomkweekerij van de N.V. Wed. P. de Jongh in de Goesche Polder werd be zocht, waar de directeur, dhr. Swart, die persoonlijk ook de excursie meemaakte, de Engelschen erop wees, dat de Zeeuw- sche bodem geen peat soil (veengrond) is, waarop slechts een zwakke ijle boom groeit, zooals men in Engeland vaalt meent doch dat de Zeeuwsche kweekers een zware bodem gebruiken, waarvan plant goed wordt afgeleverd, dat niet voor het Engelsche behoeft onder te doen. De dag werd besloten met een geza- melijk diner in Britlannia, na afloop waar- an de verschillende sprekers hun tevre denheid le kennen gaven over de ontvangst en al hetgeen zij gezien hadden, terwijl men daarna nog in de gelegenheid was te genieten van de old fashioned country dances van het gezelschap van dhr. Hou tekamer. Diocesane Katholiekendag. De tiende Diocesane Katholiekendag in bisdom Haarlem zal dit jaar op Woens dag 9 Juni a.s. gehouden worden te Goes. Het onderwerp der besprekingen zal zijn: „Het kind". In de eerste afdeeling zal behandeld worden: „Het kind in de eerste levens jaren". In de tweede afdeeling zal behandeld worden: „Het kind op de school". In de derde afdeeling zal behandeld worden: „Het kind op weg naar hel olie leven". Als spreker in de eerste afdeeling zal optreden dr. A. van Rooij, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam; in de tweede afdeeling dr. Em. Francken, 's Gravenhage; over de spre kers in de derde afdeeling en in de slot vergadering wordt nog onderhandeld. Mgr. Callier, Haarlems bisschop, icért toëgezegd, den katholiekendag te zuhen opluisteren. Comité Mob'lisatiekruis. Van Generaal Snijders, oud-Opperbe velhebber van Land- en Zeemacht, is be richt ingekomen, dat hij gaarne gevolg zal geven aan de uilnoodiging van het comité om de uitreiking van mobilisatie-kruisen aan de daartoe gerechtigden op Zuid- Beveland bij le wonen en de kruisen per soonlijk uit te reiken. Generaal Snijders schrijft bet Comité o.a.: „Ik neem daarbij aan, dat het Uwe bedoeling is, deze uitreiking uit ti strek ken tot de oud-gemobiliseerden van elke categorie, die gechreinde de oorlogsjaren tot de actieve Land- en Zeemacht hebben behoord of vrijwillig tot den Landstorm zijn toegetreden; dus zonder uit d ui ling van eenige categorie. Onder dit voorbe houd kunt U op 30 April a.s. be houdens onvoorzien en onoverkomelijk be letsel op mijn komst rekenen". Dat de uitreiking van het Mobil.satie- kruls voor de daartoe gerechtigden geen kosten medebrengt, spreekt vanzelf. Het Comité hoopt bovendien in staat te zijn de oud-gemobiliseerden dien dag als zijn gasten te ontvangen. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aan gevoerd: 2 kalveren, 6 nuchtere kalve ren en 41 biggen. Gevonden voorwerpen. In de maand Maart zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar ver dere inlichtingen betreffende deze vóór werpen te bekomen. Een paar gummi broekspijpen, een kin- derpamtoffeltje, een paar handschoenen een zilveren manchetknoop, een rozen krans, vier portemonnaies met inhoud, 2 boekjes, een bankbiljet van tien gulden, een autosleutel, een ret cu'e, twee rijwiel- belastingplaatjes, een kindermuts, een eind touw, twee stukken planken, twee een luurs, negen verschillende sleuteltjes, een uilniskistje, een gouden speld, een kin derbeursje, een ledige kist, drie vuilnis bakken, een paar dames-handschoenen, een zilverbon van f2,50, een gulden, een dames-handschoen, een R.K. Kerkboekje, een foxhondje, een kinder-handschoen, een moer sleutel, drie roode zakdoeken, een gouden dasspeld, een flesch, een em mertje, geborgen in een zak, een auto band, een mandje groenten, een krat, een droogrek, een knipmes, een elastieken bal, een rijwielstaander, een lot van de Paardenverloting van Noord-Beveland en twee huissleutels. BINNENLAND. De moord te Culemborg. Commissaris Blok gearre s teerd. Men zal zich herinneren, dat in ver band met den dubbelen moord te Culem borg destijds beschuldigingen zijn gericht aan het adres van den commissaris van politie, den heer Blok, aldaar. Deze is thans gearresteerd. Volgens de N.R.C. werd de heer Blok naar aanleiding van door anderen .afgelegde verklaringen a!s getuige gehoord en beeft toen ge weigerd op verschillende vragen te ant woorden. In verband daarmee is hij vast gehouden. Men herinnert zich de actie, welke dhr. de Beus gevoerd heeft met betrekking tot deze moordzaak in „DeArbeid Ongeveer drie weken geleden kondigde hij aan, &at hij, in verband mei het hernieuwde onder zoek der justitie, zijn mededeelingen zou staken, daar hij dit niet wilde infiuencec- ren. Hierdoor vooral bleef de belangstel ling van de ingezetenen van Culemborg ge spannen. In zoon stadje blijft het n.et onopgemerkt, als drie vreemdelingen aan houdend neen em weer loopen, zooals Vrij dagmorgen in de buurt van het politie bureau het geval was. Later bleek, dat het waren de heeren van Slobbe, Onnes en Kuypers, van de centrale recherche te Amsterdam. Toen oin halftien de com missaris van poli'ia Blok nog niet op zijn bureau was verschenen, posteerde een van deze heeren zich daarvóór; de ander ging den commissaris in zijn woonhuis halen en de drie heeren vertrokken met den commissaris met den trein van 10 u. 46 naar Tiel. Kort daarop deelde de heer Beus een en ander en het oproepen van hemzelf als getuige aan de „Culemb. Crt. mee. Het bulletin, dat het blad gaf, wekte groote opschudding. Als nieuwe getuigen in de Culemborg- sche moordzaak zijn gehoord de vrouw i den gearresteerden politie-commissans Blok en een vroegere verdachte in de moordzaak, de metaalbewerker M. Volgens latere berichten zou de heer Blok al bekend hebben. Noodlottig tramongeluk. Maandagavond kwart voor 8 uur heeft de Huygensstraat te Rotterdam een ernstig tramongeluk plaats gehad. Op het oogenblik, dat een door den 27-jarigen J. P. H. uit den Zoomstraat bestuurde motorwagen van lijn 15 aan kwam, wilde het echtpaar H. uit de Spiegelstraat de trambaan oversteken. H., die de tram het eerst zag, wiljle zijn vrouw, de 39 jarige J. H., nog tegenhouden, maar het was al te laat. Beiden raakten onder den wagen. Om de vrouw te bevrijden, moest de wagen opgevijzeld worden. Teen z(i onder de tram vandaan gehaald kon wor den, bleek zij reeds overleden te zijn. Dt- man had een aimfractuur gekregen en kltagde over pijn in de borst. De ge neeskundige dienst heeft hem en het lijk van zijn vrouw naar het ziekenhuis ver voerd. Ongeluk aan boord. Aan boord vau een sleepboot van de Hollarid-Fricsland-öroningen.Jijn is gister nacht ten ernstig ongeluk gebeurd. In de nabijheid van Marken is een rnim 30-jarige vrouw met haar ongeveer 10- jarig dochtertje overboord geraakt. Men weet niet, of het moedwil, dan wel een mgeluk is. In het koffertje vs-u de vrouw vond men geen andere aanwijzingen dan dat zjj vermoedelijk naar Drachten ging, Doodgereden. Maandagavond omstieeks zes uur is te Ouden-Bosch een 50-jarig mar, uit Stan daardbuiten, die ter bedevaart was geweest, uaar Hakendover (België) en per flets van Roosendaal terugkeerde, aangereden. Nadat een auto hem gepasseerd was, kwam een andere auto van de tegenovergestelde •ichting. De fietsrijder werd door deze auto gegrepen en kreeg diarbij een slag legen het hoofd, waarbij hij doodelijk werd getroffen. De ongelukkige werd per auto naar het gasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek overledeu te zijn. Autobus-ongeluk. Te Giesendam jis een autobus-ongeval gebeurd. Toen een" klein model autobus tnoest uitwijken voor een fietser, vloog de carosserie van het onderstel af, met bet gevolg, dat enkele passagiers op den dijk terecht kwamen. Een drietal weid bewusteloos opgenomen. Zij bekwamen echter geen letsel. Twee passagiers kregen verwondingen door brekend glas. Snippers. Over de afgeloopenweck.ei ndigende 1 April zijn in Nederland uitgesproken 78 faillissementen tegenover 84 faillisse menten in dezelfde week van het vo rige jaar. Van 1 Januari tot en met 1 April 1926 1018 faillissementen tegenover 1139 over hetzelfde tijdperk van liet vorige jaar. GEMENGD NIEUWS- Onlusten te Calcutta. Bij de godsdiensttwisten tusschen Hin does en Mohammedanen te Calcnlta zijD van Vrjjdag tot Zondag 25 dobden en ruim 200 gewonden gevallen. Bij de ge» vechten werd gebruik gemaakt van vuur wapenen. De Engelsche troepen njoesten ingrijpen en brachten machine geweren in stelling, joodat Zaterdagmiddag de. orda nagenoeg vas hersteld, htuwel in zijstraten de ge rechten nog voortduurden en aan de po gingen der Hindoe- en Moslem-leider» om den viede te herstellen geen gevolg werd gegeven. Samenscholingen in hét district, waa> Ie troebelen uitbraken, z(jn verboden Twee moskeeën zijn vrijwel geheel vernield. De Engelsche troepen patrouilleeren in de straten. Te Calcutta is de toestand, dank zij de aanwezigheid van troepen veel verbeterd. De meeste winkels zijn weer geopend. 24 Mohammedanen zijn gearresteerd wegend een aanval op den commissaris van politie. In het geheel zjjn thans een driehonderd tal personen in hechtenis genomen. De trottoir-w ij sgeer. Een yrn de merkwaardigste straatfigu. ren van Londen is gestorven. Hij was een zeer oud man, met een patriarchaal voorkomen, die altijd, tenminste sinds dr heugenis der meeste Londenaars, 's a 7or.il» in de branding van Piccadilly Circos stond. Hij was blootshoofd en zjjn lang witte haren vielen als watervallen op zijn schouders, terwijl ziju baard op zijn borst zonk. Zjjn trekken waren regel matig en nobel. Zjjn verschijning wa» zoo opvallend en zoo uit-den-iijd in dat uiterst moderne centrum, dat hij altijd in het oog moest vallen. Het zou mij niet verbazen, indien die» genen van mijn lezers die Londen hebben bezocht, hem met de hierboven gegeven beschrijving terstond „thuis konden bren gen", temeer omdat hij immers „werkte" in dat deel van de stad, waar vreemde lingen het eerst komen. Hij „werkte" er, zeide ik. Het werk bestond in den ver koop van zijn wijsgeerige pamfletten, op het trottoir voor „The Pavilion", een revue-paleis, waar frivole tooneelvertoo- ningen worden gegeven. De man Mac Donald was zijn naam, is nu overleden in een der groote Londensche zieken- hu'zen. Hij was een Sqhoteche Canadees, die in zjjn tijd schrijver, journalist, film artiest, uitvinder en leeraar was geweest. Veertig jaar geleden was hij redacteui van een der grootste Canadeesohe bladen, de „Toronto Daily Globe". Hij is ook hoofdboekhouder geweest van een der grootste handelsondernemingen in dat verre Dominion. Naar Engeland gekomen, begon bij eea fabriekje voor verduur zaamde levensmiddelen. Maar dit prak tische werk bekoorde hem niet en alle stoffelijke ambities als ijdel opgevend, werd hij ten slotte de philosoof en ge leerde van het trottoir, die Londen een dertig jaar lang he ft gekend. Mac Donald was ten autoriteit op het gebied van philologie en spraakkunst en bad gestu deerd aan universiteiten in Canada, Frankrijk en Duitechland. Ik heb wel eens een gesprek met hem aangeknoopt en vond hem in zijn conversatie een beschaafd, ontwikkeld en minzaam man, met volledige afwezigheid van die ver warde gevoelsneigingen, die men zoo vaak in de straat-hervormers waarneemt. Een rooverbende. De bende van Whittemore, bijgenaamd de „dooden", bestaande uit minstens zeven mannen en een vrouw, is, deelt de „Daily Mail" uit New York mede, in handen van de politie. Men gelooft a'thans met dit achttal het grootste gedeelte van de bende, die zich in het afgeloopeD jaar aan niet minder dan zeven moorden en waarschijnlijk een dozijn of meer inbraken -chuldig maakte, ingerekend te hebben, l)e schurken en hun medeplichtigen maak ten bij elkaar tot een bedrag van 200.000 pond buit, het meerendeei waarvan zij door een luxueus leven en nut spelen er doorbrachten. Het bendehoofd Whittemore is Zaterdag gearresteerd door de politie van Buffalo met medewerking van die van Baltimore. Toen hjj naar Buffalo werd overgebracht wist hij zich los te rukken en gaf een fotograaf, die hem net gekiekt had, een trap in zijn gezicht, terwjjl zijn vrouw, Margaret, die bekend staat als de „tjjger- kata, het toestel kapot smeet. Hij werd echter opnieuw gearresteerd, waarbij bjj uitriepA's ik er aanga, dan zullen er rijf met mij er aangaan Deze week zal hij terechtstaan, tevens voor een aanvsl met een gepantserde auto en voor den moord op twee van zijn bewakers. Zijn vrouw gait naar de laatste mode gekleed kosten zijn hierbij blijkbaar niet n tel. Zij heeft keurig verzorgde handen sd draagt haar blonde page-haar naar den laatsten stijl. Whittemore zoowel als z(ju helpers zijn ook voortreffelijk gekleed. Zij bielden verblijf in de beste hotels, be zochten de duurste nachtclubs en hielden ar ieder een luxe auto op na. BURGERLIJKE STAND VAN GOES, Geboren: Agalha Marg.uetha d.v. Ma- rinus Kole en Wouterina van "Rossum; Lauwra d.v. Dingenis van Sabben en Ja- coba Kooman. Overleden: Johannes Jacobs 75 j. echt genoot van Janna Schuiling. VERKOOP1NGEN EN VERPACHTINGEN. April: 8 Driewegen, verpachting bouw- en wei land, van Dissel. 9 Hcinkcnszand, meubilaire goederen, van Cleef. 13 Goes, beestiaal, de Kok. 13 Goes, heerenlhuis, woon- en winkel huis, 9 woonhuizen, van Dissel. 14 Borsscle, winkel-inventaris, de Kok. 14 's Heer Abtskerke, boeren-inspan, Pilaar. 15 Goes, kap. hof stede met boomgaar den, bouw- cn weilanden, Hioolen en Pilaar. 16 Nieuwdorp, woonhuis, erf en tuin, van Cleef. 16 Goes, kapitale boeren-inspan, Pilaar. 17 Krabbondijke, inboedel en winkel inventaris. de Kok. 19 's Heerenhoek, woonhuis en erf, Pi laar. 19 's Heerenhoek, bouwland, Pilaar. 20 Goes, woonhuis en erf, Pilaar. 20 Goes, heerenhuis, Pilaar. 22 Kloetinge, huis en erf, Pilaar. 22 Kloetinge, inboedel, Pilaar. 28 Heinkenszand, koffiehuis- en win kel-inventaris, van Cleef. Juni Nisse, hofstede met bouw- en wei landen, van Dissel. Juli Nisse, veldvruchten, van Dissel. Augustus Nisse, boeren-inspan. van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April: 7 Landbouw-Bioscoop, „De verloren wereld". 8 Prins van Oranje, Wetensch. Belan gen, Jac. van Elsacker.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2