N\ 41. Woensdag 7 April 1926 Ü3e Jaargang. FEUILLETON DE VROUW ZONDER HART Roelof viebeng a Ge Kade24 GcEs.Tki JSIf HET BESTE ADRES HEERENKLEEDING NAAR MAAT VOLLE-MELK-^EEP Beter dan Goed: DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- Uitgave en Vrijdagavond. GOESCHE Naamlooze Vennootschap Goesche Courant C01R4NT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. De Franschen in Marokko. De geruchten omtrent vredesondcrhan delingen in Marokko hebben met Pa schen eenigszins vasteren vorm aangenomen Maandag heeft er te Parijs opnieuw een bespreking plaats gehad tusschen Bri and, Painlevé, maarschalk Pétain en Steeg, den Franschen gouverneur-generaal van Marokko, over de vredesonderhandelingen met Abd-el-Kr'm. Natuurlijk wordt ofli- cieel te Parijs nog ontkend, dat er for meele onderhandelingen worden gevoerd doch toegegeven wordt dat „contact wordt gezocht tusschen de Fransche over heden en de vertegenwoordigers van Abd- el-Krim. Naar uit Tanger aan het „Journal'' wordt gemeld, is kaid Haddon Lekhal van den staf van Abd-el-Krim, uit het Riff naar Rabat vertrokken: hij zou be last zijn met het; aanknoopen van vrede; onderhandelingen met den Franschen resi dent-generaal. De Fransche bladen zeggen dat d moeilijkheid voor bet tot stand komen van onderhandelingen ia het feit ligt, dat d Spaansche regeering aan de eerste be sprekingen geen deel heeft genomen. Hoewel er zeer weinig uitlekt over de besprekingen, die zoowel in het depar tement van bui*tenlandsdhe zaken te Pa rijs als te Rabat plaats hebben, is het toch duidelijk, dat de Fransche regeering het van zeer veel belang acht, zoo spoe dig mogelijk vrede te sluiten. Een deel der redhtsebe bladen acht het zelfs noodig te protesteeren tegen de groole haast, die men klaarblijkelijk op den Quay D'Orsay heeft. Het „Jour nal des Débats" wijst erop, dat de Fran sche regeering indertijd geweigerd heeft met Abd-el-Krim te onderhandelen onder voorgeven, dat de leider der Rifkabylen Spaansch onderdaan is, en onderhandelin gen met hem dientengevolge inbreuk op de souvereinitcit van Spanje zouden ma ken. Het blad betreurt, dat de regeering thans aan dit beginsel ontrouw is gewor den, en zelfs zoover is gegaan om door met onderhandelingen te beginnen bet prestige van Abd-el-Krim tegenover zijn binnenlandsc'he tegenstanders te verster ken. In een officieus bericht uit Madrid wordt naar aanleiding van de berichten om!rent vredesonderhandelingen de hoop uitgesproken, dat het mogelijk zal zijn tot overeenstemming tusschen Spanje en Frankrijk voor het voeren der onderhan delingen te geraken. Door den verrekijker. In een interview verklaarde Tsjit- sjerin, dat het feit dat de groote mo gendheden vasthouden aan het plan om de voorbereidende ontwapeningsconferen tie bijeen te roepen te Genève, bewijst, dat geen hunner oprecht wenscht de Sov jets eraan deel te zien nemen; deze kun nen er immers niet in toestemmen ge delegeerden naar Zwitserland te zenden alvorens voldoening le hebben gekregen inzake den moord op Worowski. Tsjit- sjerin critiseerde vervolgens de Engel- 24 Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG De directeur kwam binnen, een correcte man met gladgeschoren gelaat en door dringende oiogen, gekleed in jacquet, dat zijn lichaam nauw omsloot. De voorstel ling volgde en Arthur overhandigde hem een aanbevelingsbrief van oiom Van der Heule, welken de bankdirecteur, mr. Van Santen, aandachtig las. „Dus u (komt voor de zaak, die de men- schen hier in Den Haag nu al een week lang bezig houdt? Een geheimzinnige af faire. Ik gaf een mooi ding, wanneer het de recherche gelukken mocht den laffen aanrander te ontdekken' Arthur verklaarde, dat hij eveneens hoopte, dat de politie hierin zou slagen. Hij zei dit zoo serieus, dat ik, die wist hoe weinig kans daarop was, nauwelijks een glimlach kon bedwingen. „Zooals oom u geschreven heeft", zei- de Arthur, „liefhebber ik wel' eens op hel terrein, dat gewoonlijk gereserveerd blijft voor beroepsspeurders. Het is zuiver ama teurisme en omdat ik vrees belachelijk ge sdhe polotiek en die van Locarno, welke er alLeen op gericht zouden zijn de Sov jets te i soleeren. De Fransche Kamer beeft met 300 tegen 155 stemmen de hnancieele voorstellen aangenomen. In volkenbondskringen verwacht men, dat deze week het antwoord van de Argentijnsche regeering zal binnenkomen op de uitnoodiging tot het zenden van een gedelegeerde voor de studiecommissie van den Volkenbond. Daar de president de Alvear de aanneming heeft geadvi seerd, is krachtige opposiie uitgesloten, Indien de uitnoodiging wordt aangenomen zou dit beteekenen dat Argentinië weer in den Volkenbond zal terugkeeren. In het Tantab district te Cairo heeft van Zaterdagmiddag tot Zondag ochtend een hevige brand gewoed. Naar tot dusverre bekend is, zijn daarbij 32 menschen omgekomen en 612 huizen ver woest. 4000 menschen zijn dakloos. KUNST EN WETENSCHAP. Amundsen's Noordpooltocht. Amundsen is vergezeld van den Amen kaan Ellsworth, Zaterdag ut Rome te Kopenhagen gearriveerd, nadat Mussolini hem dezer dagen het door den Italiaan- schen ingenieur Nobile gebouwde lucht schip „Norge" heeft overgedragen. Het luchtschip, waarmee Amundsen en zijn gezelschap dezen zomer een tocht na'ar de Noordpool willen ondernemen is volgens Amundsen's opga'ven, in staat met den benzine-v-óorraad die het dra; kan, 5000 K.M. af te leggen, terwijl de af te leggen afstand in het Rolgebied in rechte lijn 3300 K.M. bedraagt. Van Rome uit zal de „Norge" de route nemen naar Parijs. Pulham, Kopenhagen, Kristiania naar Petersburg en vandaar naar Spitsbergen. Zoowel te Kristiania als te Petersburg zullen ankermasten worden opgesteld, daar het luchtschip in beide plaatsen opnieuw met gas gevuld en de benzine-voorraad zal worden aangevuld. In een beschrijving van zijn voorgeno men tocht zet Amundsen uiteen, waarom hij ditmaal gebruik maakt van een lucht schip om zijn Poolplannen ten uitvoer te leggen. Hij wijst er tevens op, welke be- teekenis de ontdekking van land in de na bijheid van de Pool hebben kan en hij spreekt ook van de mogelijkheid dat in di. onbekende en uitgestrekte landstreken aan de Pool menschen leven, n.l. nakomelingen van deelnemers aan expedities, die schip breuk leden en walvischvaarders, die vrou wen bij zich hadden. SCHOOL EN KERK. Weer een kwestie. Aan ds. W. E. van Duin, predikant te Rijk, Haarlemmermeer, Oostzijde, zijn door den kerkeraad eenige vragen gesteld naar aanleidingen van uitlatingen van d en predikant ten gunste van het standpunt van dr. J. G. Geelkerken in het publiek geuit. Toen ds. W. E. Duin te kennen gaf, deze vragen zoo niet direct te kunnen be- maakt te zullen worden, wanneer ik op een dwaalspoor ben, zou ik u wel willen verzoeken een volstrekt stilzwijgen te be waren over hetgeen ik ii zal zeggen en vragen. Kunnen wij hier ongestoord spre ken, en kan men ons bier niet afluis teren?" „Het -is beter, dat wij naar mijn privé- kantoor gaan." Dit kantoor was door een dubbele deur gescheiden van dat van -den procu ratiehouder. Niemand kon hooren wat wij hier bespraken. Nadat wij hadden plaats genomen, nam Arthur het woord; hij was kort, zonder omhaal van woorden. „Ik wilde alleen maar weten of u onder uw cliënten een zekere mijnheer Jules de Weerden telt". De directeur knikte. „Zeker, een heel vriend van den heer Van Molen". Ik zag, dat mr. Van Santen dacht: u volgt een absoluut verkeerd spoor. Hij was natuurlijk te beleefd, om van zijn meening ook maar op de geringste wijze te doen blijken. „Kunt u mij ook zeggen of die heer de laatste weken belangrijke sommen van zijn deposito heeft opgevraagd?" „Ik mag u over mijn cliënt dergelijke inlichtingen feitelijk niet verstrekken Dat weet ik. Maar dit is een exceptio neel geval. Ik waag ook niet naar de voor antwoorden, is weder een kerkeraadsvèr gadering gehouden, thans met behulp van den kerkeraad van Hoofddorp, waar ds. Wielenga uit Hoofddorp ook tegenwoor dig was. In deze kerkeraadsvergadenng, die ge- ruimen tijd duurde, is het besluit genomen, ds. van Duin 14 dagen tijd te ge,en voor het beantwoorden der hem voorgelegd" vragen. Gedurende dien tijd zal hij niet ii zijn gemeente in de bediening des Woords mogen voorgaan. Goeden Vrijdag heeft hij er dan ook niet gepreekt. Wel was hem toegestaan, Maandagmor gen in de kerk van Aalsmeer voor te gaan, De kerkeraad stelt alles in het werk, om de zaak in der minne op te lossen wijl de verstandhouding in elk opzicht anders goed was. KOLONIËN. Nieuwe overval in Atjeh. Een nieuwe klewangaanval op de pa trouille onder den kapitein der infanterie J. Paris had plaats nabij kampong Sape, Boven-Kandang, in het landschap Kloeët, onderafdeeling Tapatoean (Westkust van Atjeh). Gesneuveld zijn kapitein Paris en vijf marechaussees, zwaar gewond wer den vijf marechaussees, één ziekenverple ger en twee dwangarbeiders, licht ge wond zes marechaussees. De vijand had negentien dooden. Er zijn geen karabijnen verloren ge raakt. Het stoffelijk overschot van kapi tein Paris is te Tapatoean begraven. SPORT. Voetbal. Kamp!oens-wedstrijd Zuid. 3e klasse. Goes IZieelandia I (25). Zondagmiddag had alhier op het ter rein van Goes aan den Polderschen weg de wedstrijd plaats tusschen Goes I en Zeelandia I uit Middelburg. Om even over 2 uur werd afgetrapt. Zeelandia heeft het voordeel van den sterken wind die recht over het veld staat. Direot na den aftrap aan weerszijden een verkenning, waarop Zeelandia in het offensief komt. Wanneer er omstreeks zes a zeven minu ten gespeeld is, wordt er een aanval van Goes op touw gezet, welke werd geleid door den linkervleugel, wiens voorzet be landt bij een der voorspelers, die de kans dan ook niet onbenut laat (10). Dat wordt echter Zeelandia te machtig en het duurt dan ook niet lang of Zeelandia scoort den gelijkmaker (11). Nadat er eenigen tijd op en neer gespeeld is, heeft Zeelandia wederom succes (12). Hier door aangemoedigd wordt het Goes-doel zoodanig bestookt, zoodat de linksbuiten juiste bedragen. Het is een algemeene vraag en ik geef u de verzekering, dat wat u !mij zult mededeelen ter kennis van niemand anders zal komen dan, van mijn vrouw en mij. Natuurlijk maakt uw ant woord op mijn vragen maar een zeer klein deel van het door mij verzamelde feitenmateriaal uit". Mr. Van Santen aarzelde, maar greep ten slotte naar den horen van het telefoon toestel, dat op zijn bureau stond. Uit wat hij vernam en ons daarna meedeelde, bleek inderdaad, dat Jules de Weerden groote sommen had opgevraagd en slechts een klein Bankcomto had laten staan. „Dank u. Zou ik nu de plaats, waar het misdrijf is gepleegd, even mogen be zoeken?" Mr. Van Santen ging ons voor en wij stonden in de kluis, waar directeur Van Molen zijn plotseling einde had gevonden. Ik werd bleek. In gedachten zag ik De Weerden achter zijn slachtoffer de stee- nen trap afsluipen, hij voelde in zijn jas zak naar de revolver, die hij niet zou behoeven te gebruiken'. Ik zag Van Mo len, dien ik mij vaag voorstelde als een breed geschouderd man met rood gelaat, achterover slaan door den schrik als door den bliksem getroffen; dan de slanke De Weerden hem zijn sleutels ontnemen; hoorde het rinkelen; haastig opende bij de boxen der safe. van Zeelandia met een kopbal kans ziet de leiding te vergrooten (13). Wanneer er goed en wel afgetrapt is, wordt rust geblazen. Na de rust denken we, dat Goes het daarbij niet zal laten zitten, te meer daar Goes nu het voordeel van den wind krijgt. Maar hoe het ook was, de wind ging steeds meer en meer lig gen en wat men verwachtte, geschiedde juist aan den anderen kant; door het te veel opdringen van de Goesche ploeg, volgde tot tweemaal toe een doorbraak der blauw-witten, welke beide werden be Loond door een doelpunt (15). Een don derend gejubel brak er toen los onder de vele Zeelandia-supporters, en die vast overtu.gd waren van het kampioenschap, wat bewaarheid werd. Goes is nu een geslagen elftal en na nog een wijziging daarin gebracht te hebben, heeft Goes nog het geluk een tegenpunt le maken, maar dan is het voor Goes gebeurd. Na nog eenige goed opgezette aanvallen van weerszijden stranden deze op de verdedi gingen en Zeelandia heeft welverdiend ge wonnen. (Een stand van 31 of 20 had o.i. een beteren stand weergegeven) Na afloop der wedstrijd werd door den voorzitter van Goes een prachtig bouquet witte kelken met rood en wit lint (d< kleuren van Goes) ter herinnering aan het behaalde kampioenschap aangeboden. PROVINCIE-NIEUWS. Vrijwillige Verkeers Inspectie. Aan het verslag van werkzaamheden over de maanden Januari en Februari 1926 ontleenen we: In de af deeling Zuid-Beveland Wal cheren en Tbolen werden gehouden 20 in spectietochten. Dit aantal was voor Zeeuwscb Vlaanderen westelijk deel 16. Voor Zeeuwsch Vlaanderen oostelijk deel 13. Dus over geheel Zeeland 61. Op 1 Januari 1926 bedroeg het aan tal leden in bovengenoemde afdeelingen resp. 62, 57, 20 en 14. De volgende verkeersfouten werden ge constateerd A. Wielrijders: Linkerzijde van den weg houclen9; Laten voorttrekken door auto 1Naar links wijken bij worden in gehaald 13; Naar links wijken bij tegen komen 2; Rijden zonder licht 6; Het ver keer op den rechterzijde van den weg niet laten voorgaan 1; Geen teeken geven bij veranderen van richting 2. B. Motorrijwielen: Naar links wij ken bij tegenkomen 1. C. Bestuurders van motorrijtuigen Bij ingehaald worden niet voldoende uithalen 1Zonder noodzaak op het rijwielpad rij den 2; Geen teeken geven bij verandering van richting 1. D. Bestuurders van vrachtauto's. Bij ingehaald worden niet voldoende uithalen 2; Zoodanig op den weg gaan staan dat verkeer onmogelijk is 1; Geen duidelijk nummer 1; Onvoldoende remmen 1. E. Bestuurders van autobussen. Mid den op den weg stoppen tot het uit en in laten van passagiers 2; Niet uitwijken als verlangen kenbaar is gemaakt 1. F. Bestuurders van met paarden be spannen voertuigen: Verkeerd uithalen bij tegenkomen 3; Verkeerd uithalen bij in gehaald worden 6; Niet voldoende uitha- Arthur was neergeknield op den vloer en zocht; dan bezag hij de koperen deur tjes, alle van een nummer voorzien, met een loupe. „Ik kan niets meer vinden", zeide hij, zonder eenige teleurstellinig in zijn stem. „Maar het had kunnen zijn, dat er nog een spoor geweest was." Mr. Van Santen was zoo> vriendelijk ons bij het afscheid in „Central" op de lunch te noodigen; hij was ongetrouwd en wilde ons liever niet aan zijn hospita overleveren, zooals hij lachend verzeker de. Wij spraken af om half één. „Kunt u mij ook het adres opgeven van een zeer goeden juwelier?" vroeg Arthur terwijl hij mr. Van Santen de hand drukte. Wij kregen het adres en gingen vervol gens te voet naar het centrum der stad. De juwelier woonde in de Spuistraat. Wij liepen door de drukke winkelstraten der Residentie, over het asphalt, dat het geluid der schreden dempt; de straten waren reeds gevuld met winkelende da mes, heeren met portefeuilles onder den arm, dienstmeisjes, kinder juffrouwen,som migen met een kind aan de hand, waar van de halfbloote beentjes onder de korte rokjes uitstaken; provincialen, die te her kennen waren aan de verbaasde blikken, welke zij wierpen op al die pracht en heerlijkheid achter de groote spiegelruiten. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN len bij ingehaald worden 20; Niet vol doende uithalen bij tegenkomen 7; Zonder noodzaak linkerzijden van den weg hou den 23; Voertuig met bespanning onbe heerd op den weg laten staan 3; Verkeer hinderen door bij laden midden op den weg te blijven staan 4; Achter den wagen loopen instede van bij de dieren 2; Geen licht voeren 1; Verwond paard laten wer ken 1. G. Voetgangers: Veedrijven zoodanig dat verkeer wordt gehinderd 5. H. Hondenkarren, handwagens enz.: In het geheel niet naar rechts wijken 1; De weg versperren 1; Geen naam op hondenwagen voeren 1. I. Diversen: Boomrooiers die boom verkeerd hebben laten vallen, wijzen op het ongeoorloofde en gevaarlijke dezer handeling 1. Colijnsplaat. Donderdag geraakte een zoontje van M.d.B. al spelende onder de vrachtauto van dhr. E. Gelukkig bekwam de kleine slechts eenige onbeduidende wondjes. Den chauffeur treft geen schuld. Ellewoutsdijk. Ondanks de waarschu wing in 't Politienieuws om niet te solli- citeeren op de betrekking van gemeente veldwachter alhier, wegens het lage sala ris, zijn er toch nog 45 sollicitanten. Hoedekenskerke. Door een noodlottig toeval kreeg Vrijdagmiddag de öhef-ma chinist van Van Heurn en Volker's aan nemingsmaatschappij een schop gloeiende steenkolen (sintels) in den hals, waardoor hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Een ingezetene dezer gemeente zal in de Biezelingsche ham een weer-vissche- rij inrichten. Ierseke. Benoemd tot ouderling (vaca ture J. Rothuizen) der Geref. Kerk dhr. M. Willemsen. Terwijl de motorkorboot van den heer d. K. aan 't visschen was op een oesterperceel in de Boomkil, bemerkte de bemanning dat van de wal een hond kwam aangezwommen. Zeker met laag water van den dijk gekomen en op de zandplaat verzeild geraakt, wilde het beest naar de overkant zwemmen. De boot zette de on gewone vangst (een groote trekhond) te Ierseke aan den wal. Zondag is door baldadige jeugd gedurende de middaggodsdienstoefening met steenen naar de beschilderde ramen geworpen. De politie heeft een onder zoek ingesteld. De eerste kreeften zijn weer aan gevoerd. Heel druk is 't niet, maar dat zal met het mooie weer wel bijkomen. De vraag is uitstekend, zoo. gevangen, zoo weggezonden. De prijs is f2,50 a f3,per K.G. De verzending van oes ters heeft door het mooie weer d© laatste dagen ook veel te lijden en als 't zoo Wij kwamen bij den winkel; in de éta- lagekastem waren op donkerblauw fluweel de kostbaarheden uitgestaldzilveren scha len, fijn geciseleerd, als kantwerk, bekers, waarin gedreven reproducties van schil derijen der oude meesters; colliers,waar van de steenen fonkelden of mat hun kleu ren als met schroom tentoon spreidden; rood, groen, blauw, geel vlekte op goud en zilver en de briljanten en diamanten vertoonden hun vuurwerk van regenboog- kleurige pijltjes. Wij stevenden naar binnen en Arthur vroeg aan den heer achter de toonbank ik durf onmogelijk van winkelbedien de spreken, want de man was minstens even deftig en correct als mr. Van San ten of hij hem een. collier kon ver knopen. En toen beschreef Arthur nauw keurig het halssnoer, dat de schoome paardrijd ster in het circus had gedragen. De heer betuigde zijn spijt, dat hij ons niet kon helpen; hij had maar één zoon collier gehad; het was iets zeer bijzon ders. Iets anders echter zou misschien naar den smaak van mevrouw zijn. En reeds had de man zich omgedraaid, knipte de glazen kastdeuren open en etaleerde de étui's voor ons. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1