^fotofgeneesiEnv&ttftcuuicleftiucl AANBESTEDING. Meubilaire Goederen, Dinsdag 20 April 1926, publiek verkoopen onder Goes C Voor de Familie L. DE JONGE: lief de deur uit en verschillende stukken meubilair stuk. Den volgenden morgen was de huishoudster met alle meubilair en verdere goederen vertrokken, en zooelief bleek tegelijk spoorloos verdwenen. De politie heeft de zaak in handen. Communistischeactie. De Executieve van de Derde Internatio nale te Moskou heeft besloten een inten sieve communistische propaganda - actie in Nederland, in de Scandinavische lauden en in het bijzonder in Ned.-Indië te be ginnen. In verband hiermede zijn Maan dag j.l. vier leden van de Derde Inter nationale, te weten aldemar Dopot, Eugen Ullrich, David Cagan en Heinrich Groga, van Berlijn naar Amsterdam ver trokken, z.g. als leden van de Russische Handelsafdeeling. Dopot reist onder den naam Boguslawski, Ullrich onder den naam Lugowski. Gedurende de Paaschdagen zal te Am sterdam een internationale communisti sche conferentie gehouden worden. Groga, leider van de sectie Ned.-Indië, zou zich naar Ned.-Indië hebben inge scheept, waar te Milaan eind April een conferentie zou worden gehouden. In be gin Maart zijn reeds andere leden van de Bolsjewistische propaganda-centrale on der valschen naam en voorzien van veel geld naar Bandoeng vertrokken, waar het centrum schijnt te zijn. Oplichting. Dezer dagen vervoegde zich een net gekleed man, die zich Sternfeld noemde en vloeiend Duitsch en Fransch sprak, op het kantoor van de firma R. aan de Wijnhaven te Rotterdam. Hij zeide, ver tegenwoordiger te zijn van de firma Of fenbach in Neurenberg, en dat zijn kof fers, met een groote hoeveelheid speeb goed, aan het Maasstation stonden. Bin nenkort zou hij in een hotel alhier een groote tentoonstelling houden. Van zijn bagage moest evenwel nog f 80 invoer rechten betaald worden en hij was op het oogenblik wat schraal bij kas. Daar hij blijk gaf, de firma Offenbach zeer goed te kennen en zelfs bijzonderheden omtrent de familierelaties van een der fir manten nauwkeurig beschreef, geloofde de firma R. het verhaal en zij stelde Sternfeld f80 ter hand. S. verdween en is sedert dien niet teruggekomen. Bij in formatie bleek noch aan het Maasstation, noch bij het hotel iets van Sternfeld be kend te zijn, zoodat de firma R. zeer vermoedelijk opgelicht is. Snippers. Te Wedde (Gr.) is Woensdag de ooievaar teruggekomen. KUNST EN WETENSCHAP. Mevr. MannBouwmeester. Zonder hoofdelijke stemming heeft de gemeenteraad van Amsterdam zich ver- eemigd met het voorstel van B. en W. om te bepalen, dat aan mevrouw Theo Mann- Bouwmeester voor het jaar 1926 een toe lage groot f 3000 zal worden verleend uit het subsidie voor het supletiefonds van het algemeen pensioenfonds van Ne derland sche Toonee'iisten. Ooievaars en hoogspanning. Zooals „Mécanique et Ellectricité mededeelt, wordt de leiding van den electrischen spoorweg, die Casablanca met Rabat (Marokko) verbindt en een spanning heeft van 60.000 volt, door ko lossale ijzeren pijlers gedragen. Die pij lers zijn hier en daar de eenige hooge punten in het landschap en verleiden zoodoende de ooievaars er toe hen als dragers hunner nesten te gebruiken. De uitwerpselen nu der ooievaars hoopen zich vaalt in zóón massa op, de isolatoren op, dat ze een stroomgelei- demde brug van den draad naar den mast vormen en: de storing is er. In de Ver- eenigde Staten heeft ditzelfde feit reeds herhaaldelijk ernstige ongelukken tenge volge gehad. De vraag is nu wat of de meeste aanbeveling verdient: de masten zóó te bouwen dat ze niet meer als nest dragers /kunnen dienen, of de isolatoren door afdakking tegen de verontreiniging door de faeces der vogels te beschermen. BUITENLAND. OVERZICHT. Duitschland en Rusland. Onlangs heeft de Berlijn sche correspon dent van de „Iswestia" enkele Duitsche partijleiders naar hun meening over het aanknoopen van nauwere betrekkingen met Sow jet Rusland gevraagd. Van de ant woorden die hij kreeg, was dat van dr. Scholz, den leider van de Rijksdaggroep der volkspartij, het stelligst. Dr. Scholz verklaarde n.l. den tijd voor een herver zekeringsverdrag met Rusland gunstig te achten en noemde een dergelijk verdrag meer dan ooit noodzakelijk. De Russische pers heeft zich tot dus ver van beschouwingen over deze uitlating onthouden, uit welk feit de correspondent van de „Köln. Ztg.'' afleidt, dat zij van hoogcr hand een wenk in dien zin heeft gekregen. De Sowjet-regeering heeft n.l. op het oogenblik twee ijzers in het vuur; zij tracht met Frankrijk op goeden voet te komen en heeft daartoe een heelen staf van vertegenwoordigers naar Parijs gezond- den. Die toenaderingspoging beoogt een tweeledig doel; het eerste politieke, is: zich een partner in den strijd der Sowjets tegen Engeland te verschaffen, het twee de, ekonomische: van Frankrijk kredieten los te krijgen en via Parijs Amerikaan- sche kredieten deelachtig te worden. De correspondent is van oordeel dat Frankrijk er hoogen prijs op stelt, Rusland aan zijn zijde te krijgen, ten einde, Lo carno en de Volkenbonds-idealen ten spijt Duitschland nogmaals te omsingelen, hel te verhinderen aan de te Versailles ge trokken oostgrenzen en den Poolschen Corridor te tornen en Oostenrijks aan sluiting voorgoed te beletten. Daarvoor heeft Frankrijk, ook Ier wille van zijn trawant Polen, stellig heel wat over. De correspondent verdedigt dan de steiiamg dat het voor Duitschland van be lang is tegen deze plannen in te gaan door die aanbieding van een garantie-verdrag, in den geest als dr. Scholz bedoelde. Hij meent dat Duitschland de Sowjets meer heeft te bieden dan Frankrijk, vooral eko- nomisch, op welk gebied het reeds heeft bewezen, Rusland met kredieten op lan gen termijn te willen steunen. Verder zou een garantie-verdrag met Duitschland Rus land ontheffen van alle zorgen over de toepassing van art. 16 van het Volken bondsstatuut. De correspondent verzekert dat men te Moskou de voordeelen van een bekrachti ging der goede betrekkingen met Duitsch land zeer goed beseft en ze gaarne ver wezenlijkt zou zien. Vooral thans, nu zekere leden van den Volkenbond er op uit blijken te zijn de positie van Duitsch land in den Bond tegelijk met zijn toe treding zooveel mogelijk te verzwakken, en daarmee zijn verzet tegen eventueele antie-Russische plannen. Een Duitsch- R/ussisch garantie-verdrag ware bovendien een stevige waarborg tegen een verdeeling der Europeesche politieke krachten naar den geest van Versailles, die elke zegen rijke ekonomische ontwikkeling al zoolang heeft tegengehouden en in de Ver. Sta ten het vertrouwen in het Europeesch herstel heeft geschokt. Het tegenwicht van een Duitsch-Russisch garantie-verdrag kan dat vertrouwen doen herleven en Ameri- ka's belangstelling in Europa wakker hou den. Elke omsiogelings-politiek is on vruchtbaar, onzedelijk en tegen vrede en kuituur gericht." Door den verrekijker. Op verzoek van de regeering, die in dit verband de kwestie van vertrouwen had gesteld, heeft de Fransche Kamer met 227 tegen 103 stemmen een voorstel tot latere behandeling van de voorgestel de verhooging van de belasting op den omzet verworpen en dit artikel vervolgens met 207 tegen 166 stemmen goedgekeurd. Daarna heeft de Kamer het geheele finan- cieele ontwerp met 236 tegen 159 stem men aangenomen. In den Senaat te Washington heeft Howell een woord van verzet doen hoo- ren tegen de schuldenregeLing met Italië, zooals die door de schuldencommissie was aangegaan en door de regeering te Was hington goedgekeurd. Volgens Howell kwam de regeling vrijwel neer op schrap ping van de schuld. Spr. zette zijn opinie kracht bij door te verklaren, dat het voor. de Ver. Staten tijd werd af te zien van het spelen van de rol van „Sinterklaas" ten opzichte van Europa. Op een landgoed in Oost-Pruisen is de vrouw van den eigenaar bij een po ging om haar inboedel te redden uit het huis, dat in brand stond, in de vlammen omgekomen met twee harer kanderen, die op hun beurt de moeder hadden willen redden. De Federale Raad der Kerken in de Ver. Staten heeft zijn gebruikelijke jaarverslag gepubliceerd over de lynch- gevallen in de Ver. Staten (gedurende 1925). Er zijn er volgens deze statistiek zeventien geweest. De Amerikaansche bla- dens preken van „slechts" zeventien ge vallen. Alle gelynchten waren negers. In 1924 waren er zestien gevallen geweest. Wolff meldt uit Athene, dat gene raal Pangalos zijn decreet over de te korte rokken der dames heeft ingetrok ken, omdat de toepassing te bezwaarlijk was gebleken in de practijk. Door voorbijgangers werd Woens dagmorgen 8 uur brand ontdekt op een 4 mijl buiten Dublin gelegen buitenplaats, Toen de brandweer ter plaatse verscheen was het woonhuis niet meer te redden en de brandweer kon slechts uitbreiding van het vuur voorkomen. Nadat de brand be dwongen was vond de brandweer de lijken van de zes 'bewoners, twee broers, twee zusters, een knecht en een meid, in ver koolden toestand op een der bovengangen. De slachtoffers zijn waarschijnlijk door verstikking gestorven. 1 1 Op het kerkhof te Königshütte in Opper Silezië zijn verschillende graven 's nachts opengebroken. De lijken werden van hun sieraden beroofd, en verder op de schandelijkste wijze behandeld. Een lijk van een jong meisje, dat onlangs overleed, vond men geheel ontkleed tusschen de gra ven. In verband met deze grafschennis zijn een schoolknecht en zijn beide zoons in hechtenis genomen. In een huis in een drukke straat te Dublin heeft men de grootste opslagplaats van oorlogsmunitie ontdekt, die men ooit te Dublin heeft aangetroffen. De voor raad bestond uit achttien kisten geligniet en cordiet, zestig handgranaten, 10.000 slaghoedjes, een hoeveelheid revolvers en patronen en ook meteriaal voor de vervaar diging van munitie. STADS-NIEUWS. Het mobilisatiekruis. De heer J. C. Persant Snoep, res. Ie luitenant deelt ons in verband met de uit reiking op 30 April van het mobilisatie- kruis mede wie gerechtigd zijn dit kruis te dragen. Aan zijn schrijven ontlee- nen we: Allen due in de penode van Augustus 1914November 1918 eenigerlei militai ren dienst bij de weermacht te land of ter zee hier le lande of in de overzee- sche gewesten hebben vervuild, zullen ge rechtigd zijn, het herinneringskruis te dragen. In de bekendmaking van het Natio naal Comité d.d. 9 Jan. 1925 onder b. wordt ook gesproken van het ver richten van diensten door niet-militairen, die daartoezijn ingedeeld geweest (bij eene militaire afdeeling), of behoor den tot lichamenten nutte van de Krijgsmacht of van de Landsverdediging. Zooals bij velen bekend zal zijn, heeft de koningin het haar door het nationaal comité aangeboden lierinneringsteeken aan vaard en heeft zij doen kennen, dat dit mobilisatiekruis door haar zal worden ge dragen. Bekend mag worden \emonidersteId de waardeeremde uiting van den prins, wien, door het nationaal comité, het kruis is aangeboden in zijn hoedanigheid als voorzitter van de vereeniging „Het Neder- landsche Roode Kruis". 30 April zal door ondergeteekende ge legenheid worden gegeven om zich aan te sluiten bij den bond van dragers van het mobilisatiekruis, een instelling die haar leden bij ziekte, enz. ondersteu ning verstrekt en zal daar ter plaatse een afdeeling voor geheel Zuid-Beveland worden opgericht. Geslaagd. Het einddiploma van den driejarigen cursus van de Ambachtsschool te Mid delburg is o.a. toegekend in de afdeeling behangen en stoffeeren aan R. van Hemert te Goes, die tevens een prijs kreeg voor praktijk en een voor theorie en in de af deeling timmeren aan P. Krijger te Wis- senkerke, wien alleen voor praktijk een prijs werd toegekend. Straatversiering. Woensdagavond vergaderde de Oranje- buurtvereeniging Lange Kerkstraat-Klok- straat. Besloten werd op 30 April de straat eenvoudig te versieren ter gelegen heid van de op dien dag te houden fees ten. Gelijk met de winkelweek door de Middenstands-vereenigingen georganiseerd zal de buurtvereeniging een étalage-wed strijd voor haar winkels houden en daar voor beschikbaar stellen drie medailles en drie diploma's. De étalages zullen be oordeeld worden door een leeken-comité uit de leden van die straten samengesteld. „Onderling Kunstgenot". In „De Zoom" treffen we een verslag van de opvoering van „Groote Stadslucht Wij knippen: „Den geheelen avond hebben alle aan wezigen zich kostelijk geamuseerd met dit vroolijke spel van tegenstellingen tusschen kleinsteedsche en grootsteedsche toestan den, opvattingen en denkwijzen. Vlot en vooral zeer beschaafd gespeeld, hebben de leden van dit Goesche ge zelschap getoond dat bij hun een zeer ernstig streven voorzit om de tooneel- speelkunst werkelijk om wille van de kunst te beoefenen. Al de medewerkende leden dames en heeren verdienen een woord van oprechten donk en hulde voor hetgeen zij gisterenavond hebben gepres teerd. De bloemenhulde, na het tweede bedrijf door dhr. C. Geijsen aan de dames over handigd, werd met luide toejuichingen be groet en was welverdiend. Het ligt niet in onze bedoeling de pres taties der dames en heeren in hun respec tievelijke rollen afzonderlijk te bespreken, daar allen zonder uitzondering uitstekend werk leverden. Maar toch moet een afzonderlijk com pliment uit de pen voor dr. Grusius (dhr. D. Constandse), Bernard Gempe (dhr. A. W. Schneider) en Martin Schroeder (dhr. Molhoek, die talenten hebben getoond, welke menig beroepsartist hen benijden zal. Aan alle medespelenden ons compli ment, dat zij dubbel en dwars hebben ver diend. Wij hopen „Onderling Kunstgenot' uit Goes nog meermalen in Tha'ia te mogen zien optreden. Wetenschappelijke Belangen. De heer Jac. van Elsacker zal Don derdag 8 April voor de vereeniging voor algemeen wetenschappelijke belangen op treden. O.a. zal hij voordragen het mid deleeuw sche drama: „Den Spijeghel der Saelicheit van Elckerlijc". Dit drama is een dier sclioone m ddel- eeuwsche moraliteiten die bewaard zijin gebleven; een eenvoudige, doch aan diepe schoonheid rijike parabel van Boedhist.- sche herkomst. Deze parabel werd door Christen-geestelijken bij geschrifte en pre diking, in verschillende taal en inkleecting, maar steeds met dezelfde grondgedachte, louterende leering over gonsch West-Eu ropa verspreid, tot in het laatst der 15e eeuw een vroom kunstenaar (als van zoo vele kunstenaars uit dien tijd bleef zijn naam onbekend) het oude \erhaal van den dood nieuw leven schonk in een dra ma, dat in weerwil van zijn kinderlijken opzet, door zijin soberen ernst, zijn waar achtige menschelijikheid ein wel geslaagde karakterteekeniing ook den tijdgenoot treft en boeit. Niet een bepaalde mensch, maar de mcnsch in het algemeen van de wel- kunstziinnige, maar ook weeldedronken 15e ©euw, is de held van dit symbolisch spel. Elckerlijc, wij zouden zeggen „iedereen" een hoovaardig pronker, die zwelgt in weelde en genot, en die deugd en vroom heid vergeet, heeft Gods toorn opgewekt door zijn zondig leven. Daar stelt de Dood zich op zijn weg, hem oproepend om voor God te verschijnen en rekenschap af te ün van zijn leven. Zinnebeeldig en zinrijk wordt dan de gedachte ontwikkeld hoe groot was de menschenkennis van den dichter, en hoe zijn wij menschen dezelfde gebleven als voor eeuwen dat vrienden (Gesel schap), verwanten, („Neve en mage"), rijkdommen (,,'t Goet"), schoonheid, kracht, wijsheid en de vijf zintuigen den mensch op zijn laatste reis alleen en een zaam laten en slechts zijn deugd („die Deucht") hem bijstaat bij de vreeselijke verantwoording, waartoe hij wordt geroe pen. Verwaarloosd door „Elckerlijc", is zij te zwak om hem te vergezellen, hoezeer zij daartoe genegen is, totdat E op raad van zijn leidsvrouw „Kennisse" (is geloof) bij vrouwe Biec'hte in het Huis der Zalig heden door berouw en zelfkastijding zijn zonden heeft geboet. Daardoor weer krach tig geworden, kan Deugd hem nu geleiden en een engel („Die Ingel Gots") draagt E's ziele naar de hemel sche gewesten. Het stuk is opgevoerd door Rooyaards en door Verkade; aan hen hebben wij de zoo voorbeeldige vertooningen van dit werk te danken. Wijzen wij verder op de opvoe ringen van „Jedermann" door Moïssi. Engeland heeft zijn „Everyman". ADVERTENTIEN. Voor de zeer vele bewezen van be langstelling gedurende de ziekte en deel- aeming bij bet overlydei van onze zeer geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgdragende Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mejuffr. AGATHA SCHIPPER, betuigen ondergeteekenden hunnen harte- lijken dank. Coljjnsplaat. M. G. RIEMENS. Den Haag. J. A, FR ANgOYS—Riemens G. FRANgOYS. Colijnsplaat. A. M. RIEMENS. Haarlem. M. G. RIEMENS en Kleinkinderen. Colynaplaat, SI Maart 1926. Het Bestuur van het Waterschap 's Heer Arendskerke zal op Dinsdag 13 April IS26, des namiddags 2.30 uur, in het Café „de Prins van Oranje" te Goes, openbaar aanbesteden in 4 perceelen 1. Het leveren vóór den wal van 1200 M8 Grind (biggels 2-9 c. NI.) waarvan 200 Ma in de haven van Goes. 4- 500 M8 in de haven van de Zuid- Kraayertpolder. 500 Ma ia de haven van „de Piet". 2. Het vervoeren van de haven van Goes en van de Zuid- Kraayertpolder naar de ver schillende wegen in het Water schap. 3. Het lossen van die Grind in de onder sub I genoemde havens 4. Het in het profiel brengen van de wegen, enz. over ongeveer 4000 M. lengte, Aanwijzing Woensdag 7 April, aam. 2 uur. Punt vau samenkomst „Einde Wege" dijk, tusschen Waterschap 's Heer Arendskerke en den Schengepolder. Nadere inlichtingen geven de heeren H. VAN IWAAJIDEN, Dijkgraaf te Heinkenszand en M. P. DE LOOFF, Kade 5, Goes. De notaris VAN CLEEF te Heinkens zand zal op Vrijdag 9 April 1926, des namiddags 1 uur ten huize van dhr. Jac- van den Dries Jz., aan de steenen vaten te Heinkenszand, om contant geld verkoopen alsMah. Boogkabinet, Uittrektafels, Stoelen, Spiegels Hangklok, Lampen, Barometer, Veerenbedden, Matrassen, De kens, Ledikanten, Kachels, Vloerkleeden, Petroleumkachel, Serviezen w.o. 1 antiek, Kleerkist, Spekkist, Trap, Glas- en Aarde werk, Tuingereedschap enz. Te bezichtigen 8 April van 2 tot 4 uur HET BESTUUR DER WATERKEE- RING VAN DEN CALAM. OOST BEVEL ANDPOLDER zal op des v.m. te 11 ure, in het Vergaderlokaal te Wilhelminadorp, onder nadere goedkeu ring, aanbesteden Het verbeteren en onderhouden der waterkeerende werken en van de gebouwen aan ge noemden Calam.polder. DIENST 1926/27. De aanbesteding geschiedt volgen» 1 der A. B. Hel bestek ligt van af 6 April 1926, ter inzage in het Csfé van Visser alhier en is van af dien datum verkrijgbaar bij den Secr.-Ontvanger te Goes, tegen be taling van 75 cent. Aanwyzing der werken op Dinsdag 18 en Vrijdag 16 April 1926, telkens des v.m. te 10 ure. Bnitendien geschiedt geen aanwijzing. Samenkomst bij het vuurlicht. BAMING f 6773,— Het Bestuur voornoemd, H. A. HANKEN, Voorzitter. F. MAIJS, Secr.-Ontvanger. Wilhelminadorp, 27 Maart 1926. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes zal op Dinsdag 13 April 1926, Jes avonds om 8 uur te Goes, in de „PRINS VAN ORANJE", A. voor den heer A. JACOBS 1. Heerenhuls mei Tuin, aan den Oostsingel no. 82, groot 1 A. 77 c.A. In huur bij deir heer Van den Berg voor f 320,per jaar. 2. Woon- en Winkelhuls en Erf, aan de St. Jacobstraat no. 48, groot 1 A. 75 c.A. In huur b|j den heer Meulei- berg, voor f8,— per week. 3. Woonhuis, aan de Zusterstraat no. 14, groot 24 c.A. In huur bij de Wed. Janse, voor f 1, per week. 4. Woonhuis on Erf, aan den Molendijk no. 14, groot 52 c.A. In huur bjj de Wed. Blondel, voor f 1,25 per week. B. Voor den heer J. H. ENTERS Woonhuis on Erf, aan den Pieter Jaspersestraat no. 3, groot 1 A. 4 c.A. In huur bjj W. van Maasdam voor f 1,75 per week. Zes Woonhuizen on Erven, aan den Paardenweg, groot 4 A. 5 c.A., verhuurd als volgt; No. 2 aan P. Mejjler voor f 1,65 per week, no. 4, ged. aan Trog en ged. aan Jobse, elk voor f 1,40 per week, no. 6 aan J. Joosse voor f 1,40 per week, n, 8 aan D. Joosse voor f 1,90 per week, uo, 10 aan I. Rejjerse voor f 1,40 per week. Voor bezichtiging vooraf aan de bewoners belet vragen. Nadere inlichtingen ten kantore van den notaris.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2