Woensdag 51 Maart 1926 115* Jaargang. N°. 59. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel 2i FEUILLETON DE VROUW ZONDEK HART ROELOF WIEBENGA GrKade24 Gc£s Tei J5S HET BESTE ADRES (■OESCIIE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant C0UR4NT en Kleeawens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. In verband met het Paaschfeest zal de eerste courant na Vrijdag, op den ge wonen tijd Woensdagavond verschijnen. BUITENLAND. OVERZICHT. Frankrijk en Syrië. Wanneer de directeur van een handels- vennootschap met volledige negatie dor waarheid die in het spreekwoord wie pleit om een koe, geve er liever een toe de hebbelijkheid heeft met allerlei zakenmemschen langdurige en kostbare processen te beginnen en deze in alle instanties door te voeren en wanneer dan de vennootschap tengevolge van deze oneconomische besteding barer gelden ten onder dreigt te gaan, dan zal al dra een commissarissen- of aandeelhoudersverga dering den directeur zijn ontslag verlee- nen en een andere, meer commercieel aangelegde persoonlijkheid op diens plaats benoemen. Het ware dikwijls te wenschen dat landsireigeeringen ook naar dit begnsel trachtten te regeerein, en, zoo zij dit niet zonden doen, dan ware het evenzeer wenschelijk dat de volksverlegenwoordi- ging deze regeering wegjoeg net alleen dat gebeurt vaalt genoeg maar ook een nieuwe vormde die volgens meer radicale commerciee'e opvattingen 's Lands zaken behartigde. In Frankrijk met z'n dalende franc en z n groote moeilijkheden in de Marok- kaansche en Syrische wespennesten zou zoo'in radicaal optreden al lang gewenscht z ijnEcin poging daar toan zeer beschei'en omvang is Maandag gewaag J. Eenige on zekerheid en ongerustheid manifesteerde zich gedurende de discussie over de ore- dieten voor Syrië en Marokko. De com muwisten stelden ter afkeuring van hel beleid der regeering voor deze credieten met (ic-n millioen francs te verminderen. De radicalen stelden voor, de credieten voor Syrië met één millioen te vermin deren om aldus uiting te geven aan het verlangen naar een on ver wijlden vrede. Eerst Painlevé, en vervolgens Briand, protesteerden en verklaarden een vermin dering van de credieten te moe'en weige ren. De Kamer nam desniettegenstaande laatstgenoemde vermindering met een meerderheid van drie stemmen aan. Briand had niet de kwestie yan vertrou wen gesteld. Deze stemming tegen de re geering brengt derhalve geen verandering in haar positie, doch maakte een pijnlijken indruk op de volgelingen der regeer!ng, omdat zij blijk gaf van een totaal ge brek aan eensgezindheid onder de groe pen der linkerzijde, waarvan deze week het bestaan van het kabinet zal afhangen. De Belgische» franc. De verdere inzinking van den Belgi schen franc verwekt thans groote bezorgd heid in financieel© en politieke kringen. Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG Maar dat maakte de zaak nog erger. Ja, het is een last als je zoo teergevoe lig bent. „Als die dolk je eensgetrof fen huilde ik. „Dwaze meid, dat is immers niet ge beurd", en Arthur kuste de tranen van mijn wangen. Op „Den en Beuk" was oom opgeble ven om ons op te wachten. Tante was vroeg naar bed gegaan. Oom zat te le zen in de tuinkamer met de deuren open en de gazen gordijnen voor de muggen neergelaten. Oom en Arthur dronken nog een whis ky-soda en ik kreeg een glaasje men the. Wij vertelden van het circus en oom had schik om de clowns-grappen. Van on zen speurtocht zeiden wij niets. Toen be dankten wij oom voor zijn opblijven en gingen, met een stevigen handdruk, naar boven. „Charles en De Weerden zijn nog niet thuis", zei oom. Ik keek Arthur veelbeteekenend aan, Minister-president Poullet had gisteren een langdurig onderhoud met koning Al- bert ten paleize, terwijl Janssen, de mi nister van financiën, op zijn departement den toestand met zijn hoofdambtenaren en verscheidene Bmsselsche bankiers be sprak. Ook de algemeene raad van de socialistische partij en diet nationaal co mité van het verbond van socialistische vakvereenigingen hielden een bijeenkomst in het volkshuis. Aan de wisseling van gedachten om trent de spoorwegregie namen Van der Velde* Anseele, De Brcuckère en andere leiders deel, Hun besluit was, dat de spoorwegen in ieder geval staatseigen dom moet blijven. Een commissie van elf leden, waaronder twiee ministers, zal de or ganisatie van de regie verder bestudeeren. Door den verrekijker. De vreemde gezanten hebben den president van China een bedrag van een half miljoen dollar ter hand gesteld om de soldij van de politie en de lijfwacht van den president uit te betalen en te vens de troepen af te betalen van het derde kwo min tsjioenleger, die zonder bevelvoerders in de omstreken van Peking rondzwerven. Het Japamsche stoomschip „Juen- kiang", dat van Sjaings'a kwam, is te Hankou binnen gekomen met elf gewond© Chineesdhe schepelingen aan boord. Het schip was beschoten door Chiineesiche troe pen onder voorgeven, dat het bevelvoer ders van de tegenpartij vervoerde. De Berlijmsche politie heeft Maan dagavond onverwachts een inval gedaan in het café Eldorado in het Westen der stad. Zij had namelijk vernomen dat dit café vooral door handelaars in co caïne werd bezocht. Toen! de politie ver scheen waren er ongeveer 100 bezoekers, van wie er 80 meegenomen werden naar het hoofdbureau van politie, omdat zij zich niet voldoende konden legimiteeren of omdat zij verdacht worden van het drij ven van- handel in verdoovende middelen. Op 1 Juni treedt er een geregel de luchtdienst tusschetn Londen—Parijs LyonMarseille, met directe aansluitin gen op Munchen en Amsterdam in wer king. De laatste liijn wil men tot Ko penhagen verlengen. Tengevolge van het breken van de rem is te Auville la Riviere, op twaalf kilometer afstand van Dieppe, em vracht auto met vaart tegen een huis aangere den. Vijf menschen zijn omgekomen. Op 20 Mei zullen groote manoeu vres van het roode leger aan de Poolsch- Russische grens beginnen. Deze manoeu vres zouden bedoeld zijn als een demon stratie tegen Polen, dat onlangs e/eneens manoeuvres aan de Poolsch-Russische grens heeft gehouden. Doordal eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. toen wij de trap op gingen. Hij liep naar boven, het voorhoofd gefronsd. HOOFDSTUK X. Het K a n s t e e k e n. Arthur sprak weinig onder het uitklee- dem en scheen in gedachten verzonken. Ongetwijfeld waren zijn hersenen koort sig werkzaam met het zoeken naar feiten en aanwijzingen, waaruit hij een net zou kunnen kmoopen, om den dader van den moord op baron Lucius, die wel tevens de dief van mijn paarlenoollier moest zijn, te vangen. Of waren het twee ver schillende personen? Wij konden slechts gissen. Ik viel Arthur niet lastig door tegen hem te praten. Nadat ik hem goeden nacht gekust had, draaide ik het electrisch licht uit. Ik heb wel eens gehoond, dat in de duisternis de geest het meest helder werkzaam is. Toen ik den volgenden morgen ontwaak te, was ik alleen. Vermoedelijk was ik wakker geworden doordat Arthur de ka mer uitging. Ik keek op mijn horloge, dat op het nachttafeltje lag. Het was zeven uur. Anders was ik nooit zoo vroeg wak ker en ook Arthur was een langslaper. Zou hij den ganschen nacht over de affaire hebben nagedacht? En ging hij er nu op uit om zijn. nasporingen voort te zetten? Maar dan had hij mij dat wel voor HEERENKLEEDING NAAR MAAT KOLONIËN. Opwekking tot moord. Een duizend brochures, waarin wordt opgewekt tot moord op den regent en alle voorname inlandsche en Europeesche in woners, zijn te Garoet verspreid. De druk ker waarschuwde de autoriteiten, nadat de brochures waren afgeleverd. Inlandsche autobandieten. Elf inlandsche autobandieten, gezeten m twee huurauto's uit Pekaloingan, heb ben getracht het dessahoofd te Brebes te berooven. Zij gaven zich uit voor die naren der veldpolitie, die naar vuurwa pens zochten. Het dessahoofd, die zich tegen hen verzette, werd gewond. De bandieten begaven zich daarna naar Soe- radadi, waar zij een hadji "beroofden en hem met een schot verwondden in het dijbeen. De bandieten lieerden daarop naar Pekamlongan terug. De Chineesche auto-eigenaar en de chauffeur zijn opge spoord. De rubber koorts. Een gromdcomplex, groot 3600 bouws, in het Palembangsche is aan buitenlan ders verkocht, die dezen grond gebruiken tot het openen van drie rubberlanden. Meer ondernemingen zijn in die zelfde buurt in voorbereiding. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft gisteren de volgen de vonnissen uitgesproken: Onzedelijkheid. A. M., 18 jaar, landbouwer sknecht te lerseke 4 maanden gevangenisstraf, voor waardelijk proeftijd 1 jaar. Motor- en rijwielwet. G. H., 32 jaar, rijwielhersteller te Bie- zelinge, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, wijziging der straf in f 75 boete of 25 dagen hechtenis. De ontrouwe gemeente- secretaris. Het gerechtshof in dein Bosch heeft v. L., gewezen gemeente-secretaris van Bergen op Zoom, wegens verduistering veroordeeld tot 1 jaar ein 6 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van de voor- loopige hechtenis. C h q u e-v ervalsching. Voor de rechtbank te Tiel is een eigenaardig geval van valschheid in ge schrifte behandeld. De fruitkoopman B. te Tiel leverde geregeld fruit aan een Londensche firma en dan werd van tijd tijd per chèque afgerekend. Op een keer eens kunnen zeggen! Ik voelde mij een beetje verongelijkt. Daar ging de deur open en Arthur kwam op zijn teenen de kamer binnen, met een stralend gezicht. „Goeden morgen, vrouwtje!" zei hij vroolijk en ging naar mij toe om mij te omhelzen. Ik schudde dreigend met den vinger. „Deserteur! Moet jij je vrouw zoo maar in den steek laten? En dat beweert nog wel, dat hij van me houdt." „Ik ben maar heel even weg geweest, slechts tien minuten", verontschuldigde Ar thur zich, na mij mijn morgenzoen te heb ben gegeven. „Voor een belangwekkend experiment." „Als je mij het resultaat meedeelt, zal ik niet boos op je zijn." „Ik heb beneden een bezoek gebracht aan den kapstok." „Ja. Er hingen twee avond-pelerines aan en twee h oio ge hoeden. Eén dezer hoeden vertoonde sporen wit stof. Men had wel getracht het er af te borstelen, maar met een vergrootglas hdb ik toch de korreltjes ontdekt. Jammer stonden er in geen van beide hoeden naamletter- tjes. Ik was daar echter wel op verdacht geweest en had daarom een koordje mee genomen, waarmede ik den binnenomtrek van den, laat ik maar zeggen, clownshoed, heb opgemeten. Er hiimgen verder drie stroohoeden aan den kapstok, behalve den nu kreeg hij van de firma twee cheque's tegelijk. Beide waren onderteekend doch slechts een er van was maar met een bedrag behoorlijk ingevuld. Volgens B. beschouwde hij het niet geheel invullen van die chèque als een vergissing en, daar hij toch nog voldoende geld, van die firma te vorderen had, vulde hij er maar een bedrag en hetgeen er verder aan ont brak op in, en verzilverde ze toen beide bij de Nationale bank. De firma te Londen beweert evenwel, dat er uit haar chèque-boekje per onge luk 2 chèques tegelijk zijn gescheurd, die evenwel beide onderteekend waren. De papiertjes moeten volgens haar aan elkaar zijn gekleefd zijn geweest en zij diende deswege een klacht bij de justitie te Tiel om Daar de bewering van bekl., dat hij nog meer geld van de firma had te vorderen, echter waar schijnt te zijn, <Hchjbbe.de recht bank niet bewezen dat door het gepleegde feit voor haar eenig nadeel zou kunnen ontstaan en sprak B. vriij. De officier van Justitie had 3 maanden gevangenisstraf geëischt en is nu in hooger beroep gegaan. De vadermoordenaar. JDe rechtbank te Rotterdam heeft den 17-jarigen A. J. C. v. S., wegens dood slag op zijn vader, den 74-jarigen gepen sioneerden agent van politie., te Rotter dam, veroordeeld tot 7 jaar ein 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen, dat be klaagde op 24 Januari door twee slagen op het hoofd, die een schedelbreuk heb ben veroorzaakt en ander ernstig letsel', waardoor de dood zeer spoedig intrad, zijn vader heeft gedood. Bij het toebren gen van den tweeden slag had hij de be doeling zijn vader te dooden. Dat oog merk is gebleken uit de kracht waarmede beklaagde de slagen heeft toegebracht en de keuze van het wapen, terwijl hij den laatsten slag heeft toegebracht uit vrees voor de gevolgen die de daad voor beklaag de zou hebben. Hoewel beklaagde eerst den leeftijd van 17 jaar heeft bereikt, heeft de recht bank om de koelbloedigheid, waarmede het feit is gepleegd en het overleg, waar mee getracht is de sporen van de daad uit te wisschen, besloten tot toepassing van art. 39 en beklaagde te behandelen alsof bij reeds 18 jaar is. Bij de bepaling van. de straf heeft de rechtbank in aanmerking genomen, dat de aanleiding tot den daad haar niet geheel duidelijk is geworden. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. De nuttige miol. Prof. dr. K. Escheridb wijst in dien „Anzeiger für Schadlingskunde" op het groote nut, dat de mol als insecten verdel ger doet. Hij maakt melding van Sachtle- ben's onderzoekingen, gepubliceerd in de „Arbeiten aus der Biologischen Reichs- anstalt" (1925 Bd.»14. Heft 1), waaruit blijkt, dat de mol, verre van zich uitslui tend met regenwormen te voeden, veel meer insecten-larven en wel bepaaldelijk ritnaalden en engerlingen eet, welke in- inijne. Eén er van was natuurlijk van oom; ik nam de maat van deze hoeden en vond het broertje van den clownshoed. De hoed van oom had. tegen den rand de lettertjes A. v. d. H., de beide ai> deren waren met een vierkant en een kruis ge teekend. Zij leken op eikaar als twee druppels water, behalve dat de ma ten verschilden en waren ook allebei bij denzelfden winkelier in Den Haag ge kocht. Ik heb den hoed, die het hoofd vaal fdlen pseudo-clown pleegt te bedek ken, van binnen gemerkt met een klein inktkmisje. Nu moet je straks na het ontbijt de beide heeren uitnoodigen voor een wandeling. Zij zullen niet zoo onbe leefd zijn dat verzoek te wei-geren. Wij zullen een flinken marsch maken, het is lekker warm weer, wat het transpireeren bevordert. Onze vriend, dien wij zoeken, zal zich nu aan ons verraden door een klein zwart kruisje op zijn voorhoofd. „Het Kaïnsteeken!' riep ik uit, in mijn handen klappend. Het plan van Ar thur was het ei van Columbus„Dat heb je netjes opgeknapt zei ik; „je krijgt een kus tot belooning. Tot onze teleurstelling waren de beide heeren niet aan het ontbijtzij waren ze ker den vorigem nacht laat thuis geko men, misschien wei vanochtend. Ik maak te Arthur hierop opmerkzaam. Kim je het personeel niet eens uithoo- ren? Maar daar wilde Arthur niets van sectenlarven, althans in 't groot, moeilijk te bestrijden zijn. Sachtleben kwam tot zijn conclusie door het onderzoek van 140 molleoiagen. Esche- rich wijst er op, dat in dien laatsten tijd dikwijls werd geschreven over het nut van den mol, maar er in verschillende stre ken van Duitschland in de laatste jaren, tengevolge van de hooge prijzen, die voor mollevellen werden besteed', zoovele van deze dieren werden weggevangen, dat zij daar bijkans geheel werden uitgeroeid. Escherich voorspelde dientengevolge een sterke toeneming van rilnaaldenschade, en deze is dan ook niet uitgebleven, ofschoon zij hier en daar zeker ook in de hand is gewerkt door de bemesting met strooi sel uit de bosschen. Vee naar België. De wnd. directeur-generaal van den landbouw Gelet op zijne bekendmaking van 11 Maart 1926 in zake uitvoer van vee naar België Brengt ter kennis van belanghebben den, dat ten strengste zal worden gelet op pogingen om kortelings op de markten aangekocht vee te doen doorgaan voor vee, dat reeds langer dan 3 weken op de stallen verblijft, om op deze wijze in het bezit te komen van de door België veneischte verklaring. Voor alle vee, afkomstig van stallen, waarin bovenbedoeld vee is geplaatst, zullen uitvoercertificaten niet worden af gegeven. SCHOOL EN KERK. Rechten bij Predikantsbe- noemingen. In verschillende gemeenten van ons land bestaan rechten van derden bij de beroeping van predikanten in de Ned. Herv. Kerk. Voor Zeeland worden ver meld: Biggekerke, Koudekerke, Ritthem, agreatierecht, Haamstede, Noordgouwe, Ouwerkerk, Senooskerke en Stavenisse, recht van medestemming door ambachts- heeren: Poortvliet, agreatierecht, Baar land, Ambachtsheeren, 's Heer Abtsker- ke, 's Heer Arendskerke, Heinkenszand, Katfcendijke, Kloetinge, Kortgene, Nisse, Kruimingen, Oudelamde, Waarde, Wemel- dimge en lerseke. Uit de classis Goes wordt dan gezegd, dat het recht van derden volgens het Classicaal Bestuur minder aan grondbezit dan wel aan de Ambachtsheerlijkheid verbonden zijn. Bepaalde moeilijkheden bij oproep enz. in de kerken van Zeeland door deze rech ten schijnen in onze provincie niet voor tel komen, wat in andere gemeenten in Nederland wel eens geschiedde. Eigenaar dige rechten zijn het zeker, dat collatie-, electie- en agreatierecht, vooral kan dit zijn, als b.v. het recht wordt bezeten door personen die heelemaal niet tot de Ned. Herv. Kerk behooren. Het komt voor, dat R. Katholieken en Israëlieten over het recht hebben te beschikken, wat evenwel heelemaal nog niet zegt, dat zij bepaald die moeilijkheden in het leven roepen. weten. De bedienden moesten er absoluut buiten blijven en bovendien, hij kon todh als gast de knechts en de meiden niet gaan uithooren! Nee, dat was waar, dat was in 't geheel niets voor Arthur. Hij was hier als gast, en had zich officieel niet met de zaken bemoeid-, het personeel zou eens achterdocht kunnen krijgen. Wij bleven wak leer tot Charles en De Weerden beneden kwamen en toen zij hun kort ontbijt genuttigd hadden en den tuin in kwamen, vroeg ik heel zoetsappig, of zij voor de lunch meegingen het bosch in. Ik liep reeds het hiuis in om mijn hoed te halen en beiden volgden mij. Arthur sloo-t de rij. Toen allen zich van hun hoofddeksel voorzien hadden-, gingen wij hem goeden dag zeggen en daarop liep de stoet door den tuin het bosch in. Char les was het nachtbraken aan te zien; hij zag bleek en had donkere kringen rond de oogen. De Weerden zag er uit als steeds; zijn markanten kop droeg geener lei sporen van vermoeienis. Charles zei weinig, antwoordde norsch op de vragen, die hem werden gesteld. De Weerden was daarentegen uitstekend gehumeurd en vroo lijk als altijd, wanneer wij hem aantrof fen. Ik plaagde beiden met hun voortdu rende escapades. „De jeugd moet zichuitleven, niet waar mijnheer De Weerden?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1