DE VROUW ZONDEK HART ROELOF WIEBENGA N\ 58. Maandag 29 Maart 1926 115 Jaargang. Theorie en practijk. 80 FEUILLETON HEERENKLEEDING NAAR MAAT VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed. DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag^ Tegen den bedrijfsleider van het dag blad „Voorwaarts" te Rotterdam is door het O. M. bij het kantongerecht twee maal f 10,boete, subs, tweemaal 5 clagen hechtenis geëischt, aangezien be klaagde op 5 en 6 Mei twee typografen 11 ya uur heeft laten werken', hoewel hij slechts een overwerkverguinnimg had voor 11 uur. Het dagblad „Voorwaarts" is orgaan der S.D.A.P., de partij, welke, met de haar verwante vakbeweging, verleening vain overwerk ver gunningen le vuur en te zwaard bestrijdt, aangezien deze de geheiligde 48-urige werkweek aantasten en onder graven. Indien in eenig bedrijf door de onder nemers overwerk vergunning wordt aange vraagd, vinden zij dan ook steeds de S.D.A.P. en S.D.-vakvereenigingen op hun weg. Slechts dan wordt onder allerlei voor behoud en verschillende beperkende be palingen, verleening van een overwerk- vergunining toelaatbaar geacht, indien aan getoond wordt dat in het betreffende be drijf werkkrachten te kort komen, die niet op andere wijze aangevuld kunnen worden. Maar indien er geen tekort aan werk krachten is aangetoond, wordt elite o\er- werkverguniniing uit den booze geacht. Er wordt volstrekt niet geluisterd naar de redeneering, dat de over werkvergunning vaak moodig is om goedkooper te kunnen werken, dus meer werk te kunnen beko men, dus, uiteindelijk, ook meer werk krachten te kunnen plaatsen en hecr- schende werkloosheid zoodoende le over winnen. Dat zijn maar kapitalistische, reactio naire praatjes, waar de S.D.A.P. niets van hebben moet; niets anders dan kapi talistisch winstbejag. En nu staan wij opeens voor dit ge valletje bij de „Voorwaarts", waaruit blijkt, dat het S.D. orgaan zelf laat werken onder een overwerkvergunning, en niet zoo n kleintje ook, maar de grootste waartoe de arbeidswet de gelegenheid opent. Een overwerkvergunning dus voor typo grafen, terwijl deze arbeiders nog bij bosjes werkloos rondloopen! Doch zelfs deze aller-ruimste over werkvergunning wordt in deze onderne ming nog lustig overschreden! Ziedaar den paradijsstaat voor den mo dernen arbeider BUITENLAND. OVERZICHT. Lord Grey over den Volkenbond. De jongste gebeurtenis te Genève heeft de aandacht van mannen, die op diploma tiek gebied niet de eerste de beste zijn. Dezer dagen heeft de bekende Lord Grey over den Volkenbond gesproken. Hij gaf toe, dat de wereld in een moeilijke en critieke positie verkeerde ein Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG Daar hoorde ik enkele klanken van het carillon van den toren. Er volgden geen slagen. Was dat dan niet half- twaalf? Was dat het kwartier, kwart over elven? Maar dan wiaren er nog maar vijftien minuten verloopen sedert ik Arthur de hand had gedrukt. Wat maakte ik mij toch nerveus! Be spottelijk gewoon Het was maar eens een goede oefening voor mij. Hoe zou ik nu ooit Arthur kunnen helpen, als ik niet eens geduldig kon wachten! Toch was het vrij laat. Wat zou ooms chauffeur, dien wij om half elf in de „F Europe" hadden besteld, er wel van denken. Als hij nu maar niet naar „Den em Beuk" terug reed. Wat zouden oom en tante schrikken, als wij niet mee kwa men! Maar dat zou Peter zeker niet doen; waarschijnlijk zat hij gezellig, achter een groote pot bier. Brr! Ik houd heelemaal niet van bier, ik vind het zoo bitter. Ik houd alleen dol van likeur, champagne en witte port. Ik begrijp de vrouwen niet, die bier drinken. En toch zie je het in Holland nog' al eens. Brr! Zoon reusr achtig glas vol! Nog «een signaal! De maan was weer dat de gebeurtenissen te Genève een schok hadden gegeven aan diegenen, die ver wachtingen van den volkenbond gehad hadden. Het was evenwel een prikkelende, en geen doodende schok. Hij had hen wakker geschud uit de behaaglijke rust, waaraan zij zich na Locarno hadden over gegeven. Het vorige jaar had de volken bond een zeer goed jaar gehad. Het wend de den oorlog af in den Balkan tusschen Griekenland en Bulgarije, en de Locarno- verdragen werden met recht beschouwd als een versterking van den bond, terwijl zij het uitzicht gaven van een toekomsti- gem vrede. De gebeurtenissen te Genève gaven echter een onaangenannen indruk, en het feit, dat de vergadering van den bond uiteenging zonder iets gedaan te heb ben, scheen een mislukking. Wanneer men echter alles nauwkeurig naging, zou men bevinden, dat hierin veel gelegen was, wat hoop gaf voor de toekomst. De duis- zijde der tooneelen te Genève was de neiging om te intrigeeren en te marchan- deemen, en afzonderlijke nationale belan gen op den voorgrond te stellen met uit sluiting van het gemeenschappelijk welzijn en toit nadeel van den volkenbond. Maar er was nog iets aan den dag getreden, n.l. een dóór meer dan een natie betoond bewijs van toewijding aan de idealen van den bond, waardoor Id-s vertegenwoordi gers van de naties bereid waren, de eigen liefde hunner naties, en zoio noodig, hunne zetels op te offeren, ten einde de idealen van den bond te bewaren. De kwade za ken van Genève waren niet nieuw, maar dit wel het aan den dag leggen van zulk een geest van zelfopoffering, als door meer dan een der naties, die te Genève bijeenkwamen, betoond werd. Het was een afdoend voorbeeld zooals menzich, naar hij zeidie, in onzen tijd niet herinnerde. Zonder het bestaan van den bond zou dat ideaal wellicht niet bestaan hebben, en zeer zeker zou het niet aan den dag zijn getreden zooals het te Genève deed. Na deze uiting van den algemeenen geest kon Lord Grey niet anders dan looven, dat wanneer de natiën, waaruit de bond is samengesteld, na 6 maanden van overdenking opnieuw bijeenkomen, de be tere en edeler zijde zou overheerschen. Een boodschap van Mussolini. Gisteren is in Italië de 7de verjaardag van het fascisme gevierd. Ter gelegen heid van deze herdenking richtte de pre mier Mussolini Vrijdagavond een bood schap aan de Zwarthemden. Hierin wordt o.a. gezegd: „Fascisten van geheel Italië, de 7e verjaardag van de vorming van het strij dende fascisme vindt onze phalanx beter gewapend dan ooit te voren en waardig om dezen dag met de uiterste discipline te herdenken. Na 7 jaren van uiterst bloedi- gen strijd, schijnt de situatie begrensd. In het land heeft de bevolking vertrouwen in de regeering gekregen welke de moeilijke vraagstukken heeft opgelost, terwijl de oppositie van lederen aard vernietigd is. In het buitenland wordt het fascisme, óf bemind, óf gevreesd, doch overal gerespee- weggescholen achter een groote, donkere wolk en het was onheilspellend duister in de straat. Als zij nu maar niet net kwamen; dan zou Arthur den man niet eens goed in 't gezicht kunnen zien. Of als zij eens per auto kwamen. Na tuurlijk zouden zij dat doen. Hoe aarts dom van ons, om dat niet te bedenken! Misschien was Arthur de geheele straat teruggeloopen en dan hadden zij met de auto een prachtigen voorsprong. Misschien sprong Arthur er dan wel achterop, net als een straatjongen. Hij zóu er wel een mouw aan weten te passen. Daar hoorde ik het fluitje: do, re, mi, fa, sol. Ik schoot dien hoek om als een bakvisch. Ongeveer halverwege de straat, tegen den muur gedrukt, stond Arthur. Ik holde naar hem toe, eveneens zoo dicht mo gelijk langs de huizenrij, want ik begreep, dat zij mij dan onmogelijk zouden kun nen herkennen, als zij onraad bespeurend vanwege het signaal, door het venster keken. Dat alles schoot mij in eens door mijn hoofd. „Heb je wat gezien?" hijgde ik. „Niet veel bijzonders", was het ant woord, dat op teleur gestelden toon werd gegeven. „Neem dan je jas maar weer van mij aan; mijn arm slaapt." „Neen de hoed nog niet; die pas, als wij den hoek omgeslagen zijn. „Toe vertel nu eens!" „Nu, ik heb hier een kwartiertje loo pen wachten, toen hoorde ik voetstap pen. Zij waren nog al vlug." G&K.aoe24 Gces.Tel.159 HET BESTE ADRES voor teerd, ondanks de onmachtige manoeuvres van oude politieke machten, welke wij echter gebroken hebben. Zwarthemden, het einde van het 7e strijd jaar bekroont uw glorie, doch het grootste werk moet nog begonnen worden. De moeilijke taak welke ons wacht eischt van ieder uwer de grootste toewijding. Dat wij het land gered hebben van de decaden tie is een groote overwinning. Thans moe ten wij ons toeleggen op de ver grooving van de moreele en materieele macht van Italië zonder ophouden. In het onverslaan bare symbool van den dictator zullen wij alle hinderpalen overwinnen en ons ideaal verwezenlijken. Deze eed moet gij op deze dag zweren: Op voor de fascistische over winning tegen iedereen. Door den verrekijker. Briand presideerde Zaterdagmorgen ©en (ministerraad, die zich bezig hield met de tegenvoorstellen van de begrootings- oommissie. Na afloop van de vergadering verklaar de de minister van financiën Péret, dat de toestand zeer critiek is. De kleinste blunder kan een catastro phe ten gevolge hebben-. Het Kabinet besloot met algemeene stemmen tot ernstige maatregelen om den franc voor de Ineenstorting te redden. De regeering zal in de Kamer de qoaestie van vertrouwen stellien. De verbindingen tusschen Tientsin en Peking zijn sinds Vrijdagmiddag ver broken. Men houdt het er voor dat dit bewijst, dat er in de buurt van Jangtsoen gevechten plaats vinden. Daair toch had de achterhoede van het nationale leger zich posities uitgekozen. Reuters correspondent te Peking seint dat de Russen, met den vertegenwoordi ger der Asjeka aan het hoofd, in allerijl de stad Peking hebben verlaten. De uit tocht omvatte ruim 200 man. Het is waarschijnlijk, doch niet zeker, dat zij zildh naar het hoofdkwartier of de verblijfplaats van generaal Feng begeven hebben. Naar de „Roel" verneemt, loopen er te Moskou geruchten over een aan staand aftreden van Worosjilof als volks commissaris van oorlog. Als zijn opvol ger wordt Trotski genoemd. (Zooals men weet, werd reeds aan stonds na het overlijden van Froenze de naam van Trotski genoemd voor de vaca ture aan oorlog, maar werd tevens ge meld, dat de sovjet-regeering hier nog eeniglen tijd mee wilde wachten en in middels een „strooman" zou benoemen). Painlevé heeft in de commissie „Ik vond, dat het ontzettend lang duurde," riep ik uit. Arthur lachte. „Een kwestie van appreciatie; ik ge loof, dat ik nog nooit zoon korten tijd gewacht heb. Nu, zij waren het; juffrouw Milly was heel luidruchtig, zij praatte druk en lachte vroolijk. Ik ging zóó loo pen, dat ik aan den kant van haar ca valier moest passeeren. Hij had een hoo- gen dop op en een avond-pelerine aan. Toen zij voorbij gingen, keek ik hem scherp aan. Jammer, dat de maan „Dus toch die wolk!" „Je zult nooit raden, wie de man was". „Charles?" „Het was de clown uit het circus. Met het witgekalkte gezicht en den rooden neus." „Neen „Ja zeker, de ander, de man, idien wij zochten, zat zeker al op haar kamer. Hij zal direct na den dolk-werp wegge gaan zijn. Waarom zou hij ook langer zijn gebleven? „Ik had nog gevreesd', dat zij per auto zouden zijn gekomen". „Milly zal wel liever hebben geloopen; zij zal het na die toeren aan de trapeze warm hebben gehad". „Dus is onze heele tocht voor niets geweest?" „Kom, kom, niet zoo somber; je ver geet de interessante kennismaking en den dolk." Wij liepen door. Arthur was in gedach ten verzonken. Plotseling zei hij: „En toch geloof ik, dat het de clown niet is van financiën uit de Kamer gezegd, dat de Franschen bij de jongste gevechten in Marokko belangrijke vorderingen gemaakt hebben met onbeteekende verliezen. De regeering is bereid te onderhandelen zoo dra de omstandigheden zulks toe zullen laten, maar men moet den toestand be- oordeelen zooals die nu eenmaal is. Zij zal het Marokkaansche vraagstuk in vol ledig overleg met Spanje op vreedzame wajze oplossen, doch het staat aan den vijand Frankrijk en Spanje van zijn bereid* willigheid tot den vrede keninis te geven- Zaterdag reed op den straatweg van Pirna naar Heidenau in Saksen een motorfiets in volle vaart in een groep van 15 turners die op een na allen gewond werden. Vier hunner zijn aan hun won den overleden. Ook de bestuurder van de motorfiets is dood. MILITARIA. De militaire reorganisatie. de militaire reorganisatie verneemt „De Rsb." uit militaire kringen, dat de opleiding voor milicien-onderoffi cier dit jaar veel grooter zal zijn dan andere jaren. Dit geschiedt om het ver lofskader belangrijk uit te breiden. Ook ten opzichte van het instituut van hulp-instructeur zullen nadere maatrege len getroffen worden over al of niet voortzetting. De opleiding van onderofficieren tot hootgeren rang zal worden uitgebreid tot alle wapens; voorloopig geldt een en ander voor artillerie en infanterie. Het blad meldt nog, dat de pas open- gekomen functies van de ontslagen leger commandanten niet meer worden aangevuld. SCHOOL EN KERK. Het veelbegeerde beroep. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school te Terapel (Vlagt- wedde) zijn 65 sollicitanten. Te Usquert (Gr.) zijn 52 sollicitanten voor de vacature van onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs. KUNST EN WETENSCHAP. Toet-ank-Amen. Koning Foead van Egypte heeft Ho ward Carter de orde van den Nyl ge schonken wegens zijn. verdiensten bij de ontdekking van het graf van Toet-ank- Amen en de Egyptologie in het algemeen. PROVINCIE-NIEUWS. Motorkennis voor do politie. Het steeds toenemend snelverkeer heeft de politie een zeer moeilijke taak gegeven. Zoowel in het belang van het publiek als van auto- en motorbestuurders zelf, is het van groot gewicht, dat het toezicht der politie streng en deskundig is en dat geweest. Het gezicht was geïmiteerd, maar de wijze van loopen was anders en deze laatste gestalte was langer dan die van den clown. Ik heb mij de clown scène in 't circus nog eens voor den geest gebracht en de figuren van den clown nauw keurig vergeleken met den geleider van de paardrijd ster. Zijn gezicht heeft Ideze gemakkelijk onderweg in orde kunnen ma ken; hij behoefde maar wat poudre-riz en rouge uit den kleedwagen mee te ne men. „Ik geloof niet, dat Milly zich poedert". „Zóó, heb je daar weer naar gekeken?" „Je weet wel, dat ik een bijzonderen hekel heb aan. vrouwen, die haar gezicht verven." „De blonde paardrijd ster, nr. één van het programma, poederde zich in elk ge val wék" Ik kon de juistheid van deze opmer king niet ontkennen en had er niet aan De kunstmiddeltjes ter verhooging der vrouwelijke schoonheid waren dus zeker wël in den kleed wagen aanwezig geweest. „En wat denk je nu te doen?" Naar „de 1' Europe" te wandelen en daar wat te gebruiken'; ik heb' een dórst gekregen als een paard „Dat bedoel ik niet, plaaggeest!" „Over wat ons verder te doen staat moet ik eerst nog eens een nachtje sla pen"* Bij „de 1' Europe" gekomen zagen wij terstond Peter zitten, niet achter een glas bier* maar achter een flescfije mineraal- 'Meen voedingswaarde dan 2 EIEREN de politieambtenaren levens eenige tech nische kennis bezitten van de automobiel en den motor. In de maanden Mei en Juni 1926 zal vanwege de Kon. Nederl. Automobiel Club op vier plaatsen in Zeeland cur sussen in motorkennis gegeven worden. Het programma is als volgt samenge- Theoretisdh gedeelte. Algemeene wer king van den automobiel-motor (carbura tor, ontsteking, enz.). De overbrenging van de motorische kracht op de achteras (versnellingsbak, koppeling, differentiaal, enz.). De remmen (voetremmen, hand remmen, enz.). Verlichting (accumulator, groote lampen, stadslampen, achterlicht, schijnwerpers, enz.). De meest voorko mende gebreken., die gevaar kunnen op leveren. Practisch gedeelte. Het gebruik van waarschuwings signalen. Het demons tree- ren van het gebruik der remmen onder bepaalde omstandigheden. Het demon- streeren van het juist nemen der bochten. Het optreden van de politie bij auto- omgevallenin verband met het al of niet aanwezig zijn van strafbare schuld. De lessen deels theoretisch, deel prac tisch, worden gegeven door den heer Vis ser, leeraar aan de Ambachtsschool te Vlissingen. Slaagt de proef, dan zullen ook in an dere provinciën zoo mogelijk dergelijke cursussen worden gehouden in volgende jaren. Land-arbeiders gevraagd. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling bericht, dat er (hans gelegenheid tot plaatsing is in Elzas-Lotharingen voor landarbeiders, die met paarden kunnen omgaan en allerlei veldarbeid kunnen ver richten; bekendheid met de bietencultuur, zaaien, maaien, is veelal gewenscht, zij behoeven echter niet te kunnen melken of ploegen. Het loon is 200 frajncs per maand met kost en huisvesting. Inlichtingen bij de arbeidsbeurzen, de correspondenten der arbeidsbemiddelingen zoo noodig, bij den directeur van den rijks dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, Bezuidenh. 30, 's Gra- vemihage, doch dan uitsluitend schriftelijk. Axel. Volgens de „Ax. Crt." heeft het gemeentebestuur van Axel bericht ont vangen, dat Ged. Staten niet ingaan op het aanbod van f 17.000 garantie voor het electrificeeren der gemeente. Omtrent het al of niet goedkeuren van de leening voor uitbreiding van het gasnet is vol gens genoemd blad nog niets bekend. Colijnsplaat. De coöperatieve boeren leenbank te Colijnsplaat hield Vrijdag water, waardoor hij een heel eind in mijn achting rees. Peter stond op en maakte het militaire saluut. „Laat geworden, Peter", zeide ik. „Ik zal dadelijk den wagen voorbren gen, mevrouw." Daar zat ik achter een groote portie vruchtenijs. Het was zalig. Een heerlijke belooning voor mijn lange wachten! Ar thur dronk een kop thee, dat verslaat den dbrst beter dan ijs, zegt hij, daar krijg je hoe langer hoe mieer dorst van. Het is waar, ik krijg soms het gevoel alsof ik wel een emmer vol ijs zou aandurven. Tante Jane dV haren zouden te berge rijzen als zij het wist. Maar zij zit te Londen en trekt zich van haar pleegkind momenteel niets aan, want zij slaapt als een roos. Door den maanlichten nacht reden wij naar hm's en snoven diep den frisschen geur der bosschen, den nachtadem van de hei, op. Peter Set den wagen met groote snel heid loopen en wij zaten lui, gedoken in de loeren kussens. - Ik vlijde mij tegen Arthur aan; hij zijn arm om mij heen en kuste mij net op de scheiding tusschen haar en voorhoofd. In eens barstte ik in snik ken uit. Dat heb ik wel meer, ik kan er niets aan doen, het komt zoo maar van zelf, Arthur klopte mij op mijn rug en suste: „Stil maar. Stil maar." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1