Kleeding koopen en Uw geld terug! z Van elke 70 koopers, die ons Magazijn bezoeken, geven wij telkens aan personen bet totale bedrag terug dat door ben bij ons besteed is. Met nadruk wijzen wij er op, dat de lage prijzen van al onze artikelen gehandhaafd blijven Bij iederen aankoop wordt een formulier verstrekt, waarop het volgnummer'van den kooper is aangegeven. H. Molhoek, P. Oosterbaan, J. W. Vienings, Ir. J. van Poelgeest, U ivordt vriendelijk uitgenoodigd Zaterdagmiddag 27 Maart a.s. te te half drie bij de officieele herdenking tegenwoordig te willen zijn m w matig territorium. Maar zooais het meer gaattegen de nuttigheid van de nieuwe linge moesten alle tegenstanders het af leggen. De paraplui verwierf zich burger recht en eerst een latere concurrent, de auto, zou het eindvonnis over de oude huurkoetsiers voltrekken. Waaruit men leeren kau, dat op dit onderaardsche altijd nog wel plaats is voor wat nieuws en dat dit nieuwe zich ook wel staande weet te honden, wanneer dit nieuwe den menech maar te stade komt. Belangrijk zou het wezen, als iemand eens een overzicht geven kon van alle vormen, grootten, kleuren, die de paraplu gehad heeft in den loop der tjjden. Wjj twijfelen er niet aan of we zonden menig maal een glimlsch of een sehaterhch niel kunnen weerhouden. Maai zoover onze herinnering strekt heeft de paraplui, misschien de oude be steedster, die ook aan een kleine familie desnoods onderdak bood, meer dan het kleine ccquette damesparapluitje, den dienst verleend, d:en men van haar ver wachtte, om namelijk te wezen een be schermster tegen den regen en de sneeuw, waaraan ons aan het water ontworteld land zoo rijk is. Middelen tegen den hik. C. Bakker, arts te Broek in Waterland geeft in het Ned. tijdschrift voor genees kunde eenige sanleekeningen over den hik. Wij ontleenen hieraan het volgende „Iemand, die den hik heeft, moet een hap suiker nemen. Bij de pogingen om deze droge, klevende stof door te slikken, haalt hij geen of weinig adem en neemt daarenboven nog suiker in, die, evenals honing, verwarmend werkt. Verder geeft men ook den raad om den adem op te houden, laat iemand schrikkeD, vertelt hem iets, waardoor hij plotseling vreest iets verkeerd gedaan te hebben of denkt, dat hem een ongeluk zal overkomen. Eenigszins magisch getint is het voor schrift, om, vóórdat men driemaal gehikt heeft, een naastbijgelegen voorwerp om te keeren, maar berust in wezen op hetzelfde beginsel. Veel magischer van vorm is het bevel om zeven slokken water snel achtei elkaar op te drinken en in den tusschen- tijd tegen den bodem van het glas te kjjken (Middelie). In verkorten vorm hoorde ik dat hier aanbevelen als „snel drinken", maar er werd bij gevoegd „dat is ge vaarlijk". Ook dat strookt met de denk beelden van Hippocrates en Paulus van Aegina. Bij het drinken wordt geen adem gehaald, wat nuttig is, maar tegelijk aan het te veel aan lichaamsvochten nog andere toegevoegd, wat schadelijk, ja, noodlottig kon worden. Eveneens om een tijdlang den adem op te houden, laat men sLel achter elkander zeggen „Achter de Barpaerker (Rantdorper) liggen twee witte eendjes. De.eene heette Klink, de andere Kliere» klareklink en Klink gaf Kliereklareklink een schop voor de bink, dat Kliereklare klink hink (lip). Asn de Zaan zegt men driemaal snel achter elkaar„Achter de Oostzijder kerk liggen trie strengen roode locde bloedkralen". Dezelfde uitwerking heeft het voor schrift, om driemaal droog te slikken. Dit voorschrift is weer eenigszins magisch ingekleed en de daarbij gevoegde ver klaring, „dat men zoo doende den hik naar binnen slikt", wijst er op, dat oor spronkelijk aan een zelfstandig iets, een ziektfdemon werd fgedacht. Nog sterker komt dat uit bij het bezweringsformulier, dat ik opleekende, dat snel, meestal driemaal schier elkaar uitgesproken moet worden en klaarblijkelijk ten doel heeft 'den ziek edemon te verjagen. Ik te- kende er vijf op 1. „Nok, sprok, sprouw lk heb jouw op mjjn mouw". (Zaan.) (Om driemasl op te zeggen.) 2. Hik, sprik, spru Ik heb ze nou, Ik geef ze u. ('s-Boscb.) (Driemaal opzeggen.) 3. „Tk eD de nik sprongen over de zee, lk en de nik kwamen weer ter ree, Ik en de nik sprongen over de zee, De nik bleef weg en ik kwam weer, (Om driemaal op te zeggen (Friesland.) 4-, „Hik, sprik, sprouw kom ik bij jou, Hik, sprik, sprouw geef ik op je mouw, Hik, sprik, spronw geef ik an jou, Hik, sprik, sprouw geef ik au je Buur vrouw. (Eenmaal opzeggen.) 5. „Ik heb de hik, Ik heb ze dik. Ik beb ze dun. Ik heb ze nou, Ik geef ze jou." (Eenmaal opzeggen.) De worst Heinrich Heine, maakte, toen hij met zijn vrouw in t' Zuiden van Frankrijk reisde, kennis met den violist Ernst. De ze verzocht hem een prachtige Lyonsche worst voor hem mede te nemen en die bjj zijn aankomst in Parijs aan een vriend van hem te brengen, die homoeopathisch dokter was. Heine beloofde het en ver trok. De weg was lang, want de spoorweg bestond nog niet. Mevrouw Heine had houger en nam een heel klein stukje var de worst, die ze heerlijk vond. Heim proefde er ook ee; s van en vond haai verrukkelijk, kortom de ongel ikkige worst verminderde zóó, dat Heine bij aankomst in Parijs hel overgebleven stompje niet »an den geadresseerde durfde toezenden Maar weldra kwam hij op een idee: met een scheermes sneed h(j een stnkjr van de worst af, zoo dun als pap'er en deed dit in een enveloppe met den vol genden brief. Geachte dokter. Volgens uw onderzoekingen, is men tol de wetenschap gekomen, dat millioenBte d-elen de groo ste uitwerking hebben. Aai: vaard dus het hierbij gevoegde millioenste deel van een Lyonsche worst, die onze vriend Ernst mij verzocht heeft u te over- baidigen. Indien de homoeopathie op waarheid berust, zal dit kleine deel even veel invloed op u hebben als de geheels worst. HEINRICH HEINE Een Salonio's oordeel. Rechter B-ennan te Delroil (Ver. Staten), beeft dezer dagen de methode van Salomo toegepast, ten einde te kunnen beslissen aan wie de zorg voor een kind, een meisje van 3 jaar, zou wordeD toevertrouwd, al leen werd hierbij de kling vervangen door de fi m. I3et kind werd door zijn moedor en door de min opgeëisebt. Maar de rechte! verklaarde plotseling, dat het kind naar een weeshnis zou worden gezonden. Op het moment, dat h(j deze beslissing turn, legde een cinema-operateur op eei film de emotie vast, welke door de beide vrouwen geto nd werd. De moeder liet weinig blijken van ontroering en zweeg. De min daarentegen uitte een schellen kreet en sloeg haar armen om het kind heen, waarna zij begon te huilen. De rech ter zal nu volgens de „Matin" een beroep doen op psychologen om hem te helpen bij de verdere beslissing ii deze affiare en het kind aan die vrouw toewijzen, die dr grootste smart te kennen gaf. Nattige wenken. Hars-, was- en vetvlekken op fluweel verwijdert men het best door ze zorgvul dig te bevochtigen met benzine en daarna met vloeipapier te bedekken (niet te nat makei). Houdt het fluweel dan met den verkeerden kant boven hard borrelend wa ter, zoodat de stoom door de vlekken trekken kau. De vlekken worden juist zoo lang bevochtigd met benzine en het vloei papier vernieuwd, totdat zij verdwenen zijn. Is hit niet mogelijk htt fluweel aan de keerzijde te behandelen, dan houdt men een gloeiend heet strijkijzer met den platten kant naar boven gekeerd en houdt de met vloeipapier bedekte vlek er boven, goed zorg dragende, dat het ijzer het fluweel niet aanraakt. EVENTIG jaar wordt gewoonlijk niet als een J u b i- leumsjaar beschouwd. Wij zullen dan ook geen feestelijk Jubileum vieren. Toch is dit feit voor ons zoo gedenkwaardig, dat wij het op eene geheel tijzondere wijze herdenken willen en wel door toepassing van een voor Nederland geheel nieuw verkoopsysteem, waarvan wij onzeklanten laten proflteeren. Onverschillig of dit bedrag is vijf gulden of vijfhonderd gulden of nog meer. Ge ontvangt dit geld geheel terug als Ge één dergenen zijt, dia op de volkomen eerlijke en voor ieder controleerbare wijze (zooals hiernevens omschreven) in het bezit komt van een verkoopbon, dragende het volgnummer, dat voor de terugbetaling in aanmerking komt. Leverantie a van Uniformkleeding en dergelijke, alsmede Engrosliveringen, komen voor deze terugbetaling niet in aanmerking. Het volledige toezicht op de onkreukbare nakoming en de volkomen eerlijke toepassing van onze verplichtingen in deze, geschiedt door de hiernevens genoemde Commissie. Ter gelegenheid van ons 70-jarig bestaan wordt vanaf 27 Maart tot en met 22 Mei telkens aan 5 personen van iedere 70 koopers het door hen bestede bedrag ten volle terugbetaald. Het kantoor van den Notaris JOH. PILAAR heeft langs notarieelen weg, den juisten openingsdatum van onze eerste zaak te Amsterdam vastgesteld en hiervan procesverbaal opgemaakt. Als deze openingsdatum b.v. geweest is op den 9en Juni, dan is op 27 Maart a.s., de 9de kooper de eerste cliënt, die er voor in aanmerking komt, zijn aan koop-bedrag terug te krijgen, daarna No. 23, dan No. 37, dan No. 51 en zoo vervolgens telkens 14 nummers hooger. Den juisten datum kunt U door eigen onderzoek gewaar worden, doch wordt in ieder geval na 22 Mei bekend gemaakt, waardoor U zelf controle kunt uitoefenen. Het proces-verbaal waarbij is vastgesteld wie de eerste cliënt is,-die voor terug betaling in aanmerking komt, is eveneens vastgesteld door voornoemd Kantoor. De verdere controle geschiedt door een Commissie bestaande uit de Heeren Elg. Hotel „Centraal". Directeur „De Zeeuw". Directeur „Nieuwe Zeeuwsche Courant Pres. Comm. „De Goesche Courant". Vi

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 3