oosterbalsem jicht, spit, stram heid in de ledema ten behoeven Uniet meer te kwellen. Grijpt naar het heerlijke wrijfmid- del, dat tot diep in de huid zijn welda dig verzachtende werking voortzet, Uw spieren lenig maakt en Uw pij- .nen verdrijft, den beroemden AKKER's Verzachtend - zuiverend - genezend Overal verkrijgbaar in porceleinen potten ■van 20 Cr. f0.5Ó; 50 Cr. fL—100 Gr. fL75 vonden, neergeploft. Er zijtn 6 dooden en zes mijnwerkers worden vermist. Van de 31 gewonden, die al in veiligheid gebracht zijn, bleken er 16 zwaar en 15 licht gewond. De zwaargewondten hebben voor het meerendeel beenfracluiren. Tot dusver zijn nog slechts twee lijken geborgen. Op de Scharzwaldbahn is kis- schen de stations Homberg en Triberg een deel van de Kaisertuiniiel ingestort. Gelukkig bevonden zich in de tunnel, die juist werd hersteld, geen menschen. Cook, de bekende heetgebakerde- Engclsche secretaris van het mijnwerkers- verbond, heeft Woensdagavond in een rede gesproken van de mogelijkheid dat er den ls ten Mei een staking in de kolenmijnen uitbreekt. Hij zeide dat er maatregelen waren getroffen, opdat geen ton steenko len in Engeland aangeraakt zou worden, als de beslissing van1 de regeering niet bevredigend voor de mijnwerkers uitviel. Men had ook gezorgd dat er geen steen kolen uit Amerika of Duitschland in En geland ingevoerd zouden worden. De mijnwerkers waren niet van plan slaven te zijn en zij wilden niet langer gebrek lijden. SPORT. Wielerbaan De Raaijberg. Maandag 5 April (2e Paaschdag) zul len op de Raaijberg te Bergen op Zoom de groote openingswedstrijden plaats vinden. PROVINCIE-NIEUWS. De bestolen Zeeuw. Te Utrecht zijn twee personen aange houden, als verdacht van den diefstal van ongeveer f300,in een trein gepleegd ten nadeele van den heer N., Vrijdagavond 1.1., toen deze van Amsterdam naar Zee land reisde. Het „U. D." deelt hier omtrent nog mede: De Haagsche politie telefoneerde Woensdagmorgen naar Utrecht het ver zoek om twee beruchte treindieven aan te houden,'wier signalement nauwkeurig over eenkwam met het signalement dat de Zeeuwsche buitenman van zijn beroovers had opgegeven. De Utredhtsche recher che toog direct naar het Centraal Siation, omdat vermoed werd dat de gesignaleer- den wel met den een of anderen treim zouden arriveeren. Werkelijk verscheen één der ges ign aleer den op het Stations plein; hij begaf zich de stad in, direct ge volgd door rechercheurs. Even later ver scheen de andere ges Signaleerde, eveneens per trein te Utrecht aangekomen, in ge zelschap van twee kameraden, wier aan houding niet door den Haag was ge vraagd. Zij gingen allemaal de stad in; ook de drie laatstbedoelden achtervolgd door de Utrechtsche recherche. Het wa ren alle vier bekende kwartjesvinders, die met alle mogelijke druk-bezatte treinen plegen mee te reiizen, om dan in de coupés hun slag te slaan onder argelooze mede reizigers: verkoop van waardelooze voor werpen, kaartspelen, spelen, met noten- dopjes enz. a Zeeland op de begroeting. Zeeland komt eenilge keeren op de be groeting van waterstaat voor. Naar aanleiding van de vraag omtrent den stand van de onderhandelingen met de gemeenten van welke wegvakken moe ten worden overgenomen voor den aanleg van den nieuwen hoofdverkeersweg Zee landNoord-Brabant, deelt de minister mede, dat aangezien het plan voor den weg ten Westen van Krabbendijke nog niet volkomen vast staat, thans nog slechts overleg is gepleegd met de gemeenten Krabbendijke en Rilland-Bath over de overneming van de gedeelten, noodig voor het wegvak beoosten Krabbendijke. Met de laatstgenoemde gemeente is echter nog geen overeenstemming vérkregen. Het ligt in de bedoeling, het gedeelte ten Oos ten van Krabbendijke het eerst voor uit voering in aanmerking te doen komen. Op de vraag wanneer met de werkzaam heden zal kunnen worden aangevangen, kan ihans nog geen antwoord worden ge geven, omdat het begiji der werkzaamhe den mede afhankelijk is van het tijdstip waarop de wettelijke voorziening betreffen de de overdracht is tot stand gekomen. Driewegen. Het .Groene Kruis", af deeling OvezandDriewegen h eld Don- .derdag een algemeene vergadering, die als gewoonlijk zeer slecht bezocht was. De penningmeester gaf rekening en verant woording over 1925. Ontvangsten bedroe gen f 1537,96 en de uitgaven f 1241,59, batig saldo f296,37. Voorts werd in de plaats van wijlen C. de Jager tot be stuurslid gekozen dhr. J. de Muijnck. Te Utrecht werd bevorderd tot arts, de heer A. Folmer, geboren te Driewegen. De vastgestelde kiezerslijst 1926- 1927 bevat voor de Tweede Kamer 334, voor de Prov. Staten 334 en voor den gemeenteraad 332 kiezers. lerseke. Het grootste gedeelte der zaaioesters is reeds verkocht voor een zeer bevredigenden prijs. Over de rest worden onderhandelingen gevoerd, die hoogstwaarschijnlijk tot een goed resultaat zullen leiden. Naar die van 30 K.G. is minder vraag. Een en ander houdt ver band met een uitvoerverbod van oesters beneden een zekere maat uit Frankrijk. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr. H. Eversdijk kwam de Tuinbouw- vereeniging alhier in vergadering bijeen an de zaal van dhr. Kramer. Den heer C. Ossewaarde werd danik gebracht voor het financieel beheer. Als afgevaardigde van de Centrale Tuiinbouwvereeniging bracht de voorzitter verslag uit. Met genoegen mocht gemeld worden dat reeds een reu zen kwantum planten en o.s. benoodigd- heden door de Centrale was aangekocht. De slaplanten zullen binnenkort de leden bereiken. De beste planten en zaaizaden zijn aangekocht. Ook deelde de voorz. mee dat door de Centrale was besloten om van de leden f0,25 per lid der aangeslo ten afdeelingen te doen afdragen aan de Centrale. Hiertegen werden geen bezwa ren geopperd, aldus werd besloten. Dhr. C. van Overloop werd benoemd als hulp-controleur. Vervolgens werd de statutenwijziging der veilingvereeniging „K. B. O." be sproken. Kruiningen. Op de kiezerslijst voor 19261927 komen voor: kiezers Twee de Kamer der Staten-Generaal 2018, waar van in stemdistrict I 681, in stemdistrict II 706, in stemdistrict III 631. Kiezers Prov. Staten 1995, waarvan in stemdistrict I 675, in stemdistrict II 699 en in stemdistrict III 623. Kiezers voor den gemeenteraad 1937, waarvan in stemdistrict I 655, in stem- strict II 685 en in stemdistrict III 597. Er komen voor: 1021 mannelijke en 997 vrouwelijke kiezers voor de Tweede Kamer der Steten-Generaal. 1013 mannelijke en 982 vrouwelijke kiezers voor de Prov. Staten. 985 mannelijke en 952 vrouwelijke kie zers voor den gemeenteraad. Middelburg. Gisteravond werd door de afdeeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond in een feest vergadering het 25-jarig bestaan van Bond en afdeeling feestelijk herdacht. Vooral de geestelijke vader van den Bond en oprichter der afdeeling werd gehuldigd. Deze, de heer Herman Snij ders gaf een historisch overzicht van het ontstaan van den bond. Een tooneelstukje getiteld „Een ge- stooirt kaartavond je" en van zuiver pro pagandistische strekking had groot succes. -u De N.V. Industrie- en Handels maatschappij v.h. C. Died'erik Zoon te Rotterdam heeft Woensdag te Middelburg een wedstrijd gehouden voor bakkers uit Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, die een bepaalde hoeveelheid grondstoffen voor hun bedrijf van deze firma hebben afgenomen. Een flink aantal bakkers had den ingezonden. Van de prijs winners noemen we: Afdeeling beschuit: zeer eervolle ver melding de heer L. Goeman te Goes. Afdeeling melkbrood: eere-prijs zilve ren beker en f25 de heer L. Goeman te Goes. Afdeeling waterbrood: verguld zilve ren medaille en f 15 de heer J. van Damrne te Goes, zilveren medaille en f 10 de heer F. v. d. Vreugde te Wolf aarts dijk, zeer eervolle vermelding de heeren J. de Koeijer en C. Felius te lerseke. Afdeeling krentenbrood: zilveren me daille en f20 de heer J. Verboom, idem medaille en f 15 de hee<r F. v. d. Vreugde, bronzen medaille en f 5 de heer M. Mol hoek, allen te Wolfaairtsdijk. Afdeeling koek en banket: eervolle ver melding de heeren L. Goetman te Goes en J. Verboom te Wolfaartsdijk. STADS-NIEUWS. Een feestdag op k-omst. In een onzer vorige nummers is reeds medegedeeld, dat het in het voornemen qh" J16*- coail^t®-*1[ll0Bilisati ekruis ligt om 30 April aan allen op Zuid-Beveland, die daadwerkelijk hebben deelgenomen aan de hanuhaving onzer militaire eenzijdig heid tijdens den wereldoorlog, op plech tige wijze het mobilisatiekruis met diplo ma uit te reiken. Nader vernemen we thans, dat pogin gen in. het werk worden gesteld om dezen dag een feestelijk verloop te doen hebben. O.m. zullen de minister van oorlog, gene raal Snijders en de heer Duymaer van Twist uitgenoodigd worden de plech ig- heid bij te wonen. Voorts wordt getracht de beschikking te krijgen over cenige mili taire vliegtuigen, die tijdens de uitreiking der kruizen boven de stad zullen cirke len. Het comité heeft zich reeds in ver binding gesteld met het oranje-comité hier ter stede teneinde een gedeelte der stad, o.a. de Kerkstraat te versieren. Daar de plechtigheid 30 April, d. i. op prinsesse- dag, plaats vindt, is het vrijwel vaststaand tuten verkregen zullen worden. Teneinde dit alles financieel te doèn slagen is be sloten in alle gemeenten op Zuid-Beve land een inzameling te houden. Van de uitkomsten hiervan hangt natuurlijk de opzet der feestelijkheden af. Aan hoevele Zuid-Bevelanders het mo bilisatiekruis uitgereikt zal worden is nog niet bekend. Wel, dat 1000 mannen ge rechtigd zijn het onderschei dingsteeken te ontvangen. Zoo de plannen, die het comité-mobili- satiekruis heeft, alle in vervulling geraken kan 30 April voor de inwoners van Goes en voor de dorpel ingen van Zuid-Beve land een plaisante dag worden. Kiezerslijst. De vastgestelde kiezerslijst ebztr ge meente voor 1926/1927 bevat 4449 kie zers voor de Tweede Kamer, 4347 kiezers voor de provinciale staten en 4217 kiezen voor den gemeenteraad. Geslaagd. De heer J, G. Coenen ait Goes slaagdt heden te Delft voor electrotechniscb ingeuitur. Eervol ontslag. Aan den agent van poinie E. J. Gelok alnier, is op zgn verzoek in verband mei zjji benoeming tot gein .ente-veldwachter te *8 Gravenpolder, met ingang van 17 April a.s. eervol ontslag verleend. Avondschool ambachtslieden. Voor het eind examen der avondschool voor ambachtslieden slaagden M. de Hamer, P. Kopmels, D. Kor- stanje, L. van Lierp, A. L. van de Repe, A. Simonse, G. A. Steketee, M. J. Zandee, C. Zuidweg. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd J. van Baaien, C. Goe- degebure, A. F. Goedemondt, C. Gorsse, W. Ippel, J. B. van Koten, J. A. Leijs, W. Mange, M. J Mijnsberge, D. Priem, H. Reverse, J. B. Reijnhoudt, C. Sanderee C. Schaver, A. Smit, J. van der Weele, B. Wondergem. Afgewezen 2. Van de 2de naar de 3de klasse gingen over J. E. van Baaien, M. Blankenbnrgb, J. van de Velde. Afgewezen 1. Van de 3de naar de 4e klasseJ. Harinck (voorwaardelijk). Afgewezen 1. Van de 4-e naar de 5de klasse F. J. Bickelmayer, H. van Bloots, B.van Damme, J. de Graaff, A. de Hamer, J. D. Harinck, C. H. Hollestelle, J. de Jonge, P. df Jonge, A. J. Keukelaar, L. Knieriem, B. Kole, M. Snoek, Chr. de Soomer (voor waardelijk), J. Zuidweg, J. van Zweeden, D. D. van Maris. Vereeniging van Vrijzinnig Godsdienstigen Zondagavond om zeven uur zal een godsdienstoefening worden gehouden on der leiding van Dr. J. P. Canne gieter van Middelburg. Kantongerecht. De Kantonrechter alhier heeft veroor deeld wegens overtreding: Straatschenderij: P. v. B. te Goes f2 s. 2 d. Als getuige opgeroepen wederrechtelijk wegblijven: H. S. te Rotterdam f 10 s. 10 d., B. S. te Rotterdam f 10 s. 1 week tuchtschool. Geen zegels voor een bij hem in dienst zijnden arbeider plakken: C. v. V. te Krabbendijke 47 maal f3 s. 3 maanden. Met auto de veiligheid van het ver keer op dien openbaren weg in gevaar brengen: L. L. te Hansweert f25 s. 25 d., C. J. v. d<. H. te lerseke f25 s. 25 d. Met motorrijwiel geen signaal geven als de veiligheid van het verkeer zulks vordert: C. M. te 's Heerenhoek f 10 s. 10 d. Als voren en rijden zonder licht met auto: A. P. M. W. te Goes 2 maal f 10 s. 2 maal 10 d. Met rijwiel niet voldoende uitwijken: H. J. v. K. te Goes flO s. 10 d. Met paarden zonder noodzaak over het rijwielpad rijden: J. v. d. V. te Kloe- tinge f 10 s. 10 d. Met auto over rijwielpad rijden: J. S. te Hansweert f 15 s. 15 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. S. te 's Heer Arendskerke f5 s. 5 d. Naam van den schipper niet op zijn vaartuig hebben: C. H. te Hingens, C. P. te Luik, J. G. te Harlebeke, C. K. te Amsterdam, C. C. te Antwerpen f3 s. 3 d. Dronkenschap le herb. W. S. te Goes C. v. R. te Dordrecht drie dagen hech tenis, 4e herh. J. W. te Goes 21 dagen en opzending rijks werkinrichting voorden tijd van een jaar. Schutterhof-Bioscoop. In de Schuttershof-bioscoop rolt deze week de vermaarde film „De pioniers van het Westen", drama in 5 acten, vervaar digd door de Vitagraph filmfabrieken. De geschiedenis speelt zich gedeelte lijk af in de goudvelden van Californlë. Zij bevat een prachtige intrige, geeft een verrassende oplossing en houdt mooie opnamen in. Het geheel is een boeiend beeld van hel leven in de dagen, toen over al de goudkoorts heerschte. De beste Ame rikaamsche artisten, dezelfde personen welke in „Middernacht Alarm" speelden, treden in deze film op, die mag worden ge rekend tot de grootste en de mocis'e, wel ke dit jaar zijn uitgebracht. Een langvingerig stadgenoot. Bij den herbergier De P. te 's Heer Arendskerke werd dezer dagen geld ge mist uit de toonbanklade. De brigadier der rijksveldwacht Van Loon cn de veldwach ter Rottier uit 's Heer Arendskerke stel den een onderzoek in, en vonden termen aanwezig om P. J. v. L. hier ter stede woonachtig, op te sporen. Deze was op den dag, dat de diefstal plaats vond in 's Heer Arendskerke gesignaleerd, v. L. werd in zijn woning gezocht maar was daar niet aanwezig. Het is de politie later gelukt hem elders aan té houden, v. L. heeft bekend de bedrijver van den diefstal te zijn. De triomfeerende os. De kranige os van den heer C. Blok poei alhier heeft het niet bij één onder scheiding gelaten. In Den Bosch werden het dier een eersten en een kampioens- prijs toegekend. Verder behaalde de heer Blokpoei nog een le en 3e prijs met twee 2-jarige ossen en een 3e prijs met een joinge koe. Ook uit Wilhelminapol- der werd een 2e en 3e prijs behaald met twee 3-jarige ossen. De kampioen-os van Blokpoei zal ook te Tilburg op de ten toonstelling uitkomen. KAMER-OVERZÏCHT. De jacht naar het einde. Tijdens de regeerin-gscrisis heeft ieder blad zich beijverd aan te toonen welk een slechte strekking het tijdperk der minister loosheid aankleefde. Ieder/ die schrijven kon en slechts de vage hoop had, da_t de zetmachine zijn ontboezemingen in lood zou vastleggen, greep naar de pen om de verantwoordelijkheid van een langdurige crisis nog een tikje aan te dikken. Kwaad is er dus al genoeg vain gezegd. Waarom dus als variatie ook niet eens op de goede zijde van een crisis gewezen? Of deze er wel is? Men kijke maar naar de jacht waarmede de Tweede Kamer zich door de begrooting heen slaat, en men vergelijke daarbij het pietluttige gebazel, dat de be- grootingsdebatten andere jaren opleveren. In twee dagen tijd werden de begrootingen van waterstaat, posterijen, onderwijs, ko loniën, financiën en oorlog aangenomen. In normalen tijd neemt dit gevalletje ette lijke weken in beslag. Wat deze kwestie betreft dus mogen we den crisitijd dank baar herdenken; en in de toekomst met verlangen naar een twistappel als het ge zantschap bij den paus, uitzien. De Kamerleden zijn thans allen zonder uitzondering door de koortsachtige jacht naar het eiinde der begrooting aangegrepen. De meeste posten worden zonder discussie aangenomen en als er bij andere eens ge sproken moet worden, dan doet men dit in alle bescheidenheid. Aanleiding tot nadere bespreking in een overzicht is er nagenoeg niet. De begroo'ting van waterstaat bracht slechts kleine puntjes: de verbinding Am- sterdam-Neder-Rijn, den aanlegsteiger te Schiemenburg, de haven te Harlingen, ka nalen in Twente, de pont aan de Hem- brug, den weg Goor-Delden, de onbe waakte overwegen (die de minister zal overwegen). De Postbegrooting werd met één ha merslag goedgekeurd. Toen kwam de begrooting voor Onder wijs, waarbij al weer tal van onderwerpen van ondergeschikten aard werden aange roeid. Deze minister zegde steeds weer onderzoek en overweging toe. Of hij een goede spreker is zal nog in girooter debat moeten blijken. Bij financiën werd gepraat over de sub- sidieering van predikanten. De Kamer leden zouden geen Nederlanders moeten zijn om een kerkelijke kwestie zonder woorden te laten passeeren. Tamelijk uit voerig werd over dit punt dan ook van ge dachten gewisseld. Voorts kondigde de minister een wets ontwerp tot afschaffing van ie^ningsopcen- ten voor den suikeraccijns aan. De oorlogsbegrooting deed den heer Ti- lanus vragen of er niet te veel geadmini streerd wordt. Minister Van Roy en wees op het vele werk aan het departement van oorlog. Ten aanzien van gemaakte opmerkingen verklaarde de minister nog niet voldoende georiënteerd te zijn omtrent <Je hoogere Blauw. ..50 ct: "Rood.. AO ct. övoen.35 ct. Ceel30 ct. n. V Doomt Egberts Tabaksfabrieken jours - uraeaiT bevelvoering om de uitbreiding van den generalen staf ongedaan te maken. De heer Van Zadelhof f vroeg stemming over de artikelen betreffende de gasschooi. De heer Van Dijk achtte het gebruik van giftgassen de consequentie van het bestaan eener weermacht, welke de heer Van Zadelhof f moet aanvaarden zoolang de weermacht er is. De minister van oorlog achtte de gas- school noodig voor stadie. Het artikel werd met 44 tegen 28 stemmen aangenomen. Vervolgens werd aangenomen een motie-ter Laan, luiden de: „De Kamer van oordeel, dat ten aanzien van de mobilisatieslachtoffers een wettelijke regeling dringend gewenscht is, noodigt de regeering uit dit onderwerp ten spoedigste ter hand te nemen en gaat over tot de orde van den dag." Tenslotte ging de geheele begrooting onder den voorzittershamer door. De Kamer is op Paasch-reces tot 20 April. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Den Gulden Winckel". (Holland» a-drukker ij te Baarn). G. H. Pannekock Jr., die zijn inter views met dichters en schrijvers nog sleeds voortzet, geeft in de jongste aflevering van „Den Gulden Winckel" indrukken van den Rotterdamschen journalist en prozaïst J. W. de Boer. Menno ter Braak draagt „opmerkingen over het hedendaagsch es say" bij. Bij een portret schrijft H. den Doolaard over den Ierschen tooneelschrij- ver John M. Synge; Jan van Ees geeft eon waardeerende criïiek van Johan Schmidt's handleiding voor het grimeeren; Maryse Choisy beschouwt de handen van Pirandello; Cornells Veth vraagt de aan dacht voor: „Kunst en teekenen voor kinderen". Voorts bevat deze weer inte ressante aflevering de „Kroniek van het proza", de „Kroniek der poëzie", en de andere gebruikelijke rubrieken. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. Mishandeliig. Fr. F., 19 jr., arbeider en J. 8., 19 jr., arbeider, beiden te Kattendijke, werden ten laste gelegd dat zij in den nacht van 80 op 31 Januari 1926 te of nabjj Kat tendijke te samen en in vereeniging Jacob Weezepoel op den grond en in de sloot hebben gegooid, geslagen en getrapt. Eisch ieder f 16 b, of 16 d. h. Overtreding Motorwet. L. L., 24 jr., chauffeur te Hansweert, waa door den kantonrechter te Goea d.d, 29 Januari 1926 veroordeeld tot f 25 b. of 25 dagen hechtenis wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet gepleegd te Kapelle op 19 December 1925. De veroordeelde was in hooger beroep gekomen. Eisch f 25 b. of 25 d. h. met ver nietiging vonnis kantonrechter. P. C. v. d. S., 32 jaar, chauffeur te Goes, was door den kantonrechter te Goes veroordeeld tot f 76 of 2 maanden hech tenis wegens overtreding der Motor- en B.jjwielwet op 25 Januari 1926 te Goes (rijden met een autobus met defecte rem). De ambtenaar van het O.M. en de ver oordeelde waren in hooger beroep ge komen. Eisch: Bevestiging vonnis kantonrechter. Het autobus-ongeluk bij Tholen. Inzake het autobus-ongeval aan het Thoolsche Veer, heeft de rechtbank te Breda, die gisteren uitspraak zou doen, besloten het onderzoek op 8 April a.s. voort te zetten en alsnog als getuige te hooren A. J. Voerman, rijksveldwachter brigadier-majoor te Tholen, en C. van Os, gem.- en onbezoldigd rijksveldwachter aldaar,

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2