Sb IV. 37, Vrijdag 26 Maart 1926 115e Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel Bouwplan III. J *i Jl Familieberichten 110 regels f2,40. Uw Lippen PUEOL BauwpLon IQ ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Zij, die zich met ingang van 1 April op de Goesche Courant abopneeren, ont vangen de tot dien dalum verschijnende nummers gratis. We hebben reeds vroeger een en ander gemeld over het nieuwe bouwplan III. Nu het plan in de jongste raadsvergadering is goedgekeurd, gelooven wij vele stad- gemoeten een dienst te bewijzen in woord en beeld de finesses van de nieuwe uit breiding mede te deelem. Innevenstaand kaartje is aangegeven hoe Bouwplan III komt te liggen t.o. van de bestaande stad, speciaal wat de aansluiting betreft aan de Voorstad en en den Oostsingel. Uit de teekening blijkt, dat de Vogel- zamgsohe wegeling, thans het bekende padje naar de weidjes, een 10 Meter breede straat wordt; dat verder vanaf de Voorstad tot aan de Biestermamsput door het nieuwe bouwplan en nieuwe weg A. A. A. is geprojecteerd, die in de toekomst een veel betere en kortere verbinding geeft tusschen de Voorstad en de haven en waardoor een groot deel van den Oostsingel van zijn overdruk ver keer (vooral in het najaar) zal ontlast worden. Hierbij wordt opgemerkt dat deze geprojecteerde weg, voorzoover deze in stippellijnen is aangegeven (in de omge ving van den Biestermansput) thans nog niet in het uitvoeringsplan is opgenomen. Het zevende perceel ten Noorden van Rozenoord, de bekende oude boerderij met groote schuur en de twee daarachter liggende woningen, zullen geheel moeten verdwijnen; daar ter plaatse zal een ruim plein worden aangelegd met eenig plant soen, op welk plein verschillende straten van het nieuwe bouwplan uitkomen. In de Voorstad zal een gedeelte van het huis met de geheeie bestaande schuur van den heer Verburg moeten verdwij nen, om een ruimen toegang in het nieuwe bouwplan te vestigen, terwijl eveneens in de Voorstad de bestaande perceelem van de heeren Maarieinse en Baarends gesloopt moeten worden om daar ter plaatse een flinke straat aan te leggen, ook toegang gevende naar het nieuwe plan. Ook rechts (ten Zuiden) van Rozenoord komt een verbinding tusschen. Oostsingel en het bouwplan en op deze wijze wordt bereikt dat het geheeie bouwplan op verschil lende plaatsen gemakkelijk en vlug uit de bestaande stad bereikbaar is. Alle geprojecteerde wegen worden van bestrating, rioleering, trottoirs, enz. voor zien. De binnen de wegen of straten liggen de bouwterreinen worden behoorlijk ge ëgaliseerd, zoodat straks weder gunstig gelegen, bouwrijp terrein, in prijzen van f4,tot f7,p>er vienk. M. voldoende verkrijgbaar zal zijn. Er mag wellicht noig eens de aandacht op gevestigd worden, dat de gemeente met dit bouwplan geen andere bedoelingen heeft, dan voor geschikte bouwterreinen te zorgen. Niet dus om zelf daar wonin gen te bouwen. Particulieren die weo- schen te bouwen, bouwondernemers, enz. kunnen binnen zeer korten tijd weer bouw terreinen verkrijgen, want', al is de be doeling niet, dat heel de ontworpen aan leg onmiddellijk wordt uitgevoerd, er zal toch gezorgd worden, dat in alle ge noemde prijzen spoedig bouwterreinen be schikbaar zijn. Speciaal in de omgeving van de Vo- gelzangsche wegeling zuilen allereerst stra ten worden aangelegd. Zooals reeds eerder is medegedeeld, zal het geheeie plan ruimte bieden voor 400 a 425 woningen, en zal er allicht 12 tot 15 jaren mede heengaan, voor is volgebouwd. BUITENLAND* OVERZICHT. i Naweeën van den oorlog. Heit ligt niet in onze bedoeling onder bovenstaand opschrift een opsomming te laten volgen van de vele kwade gevol gen, die de laatste misschien is hef beter te spreken van „de jongste" oorlog heeft gehad. Ieder kent de portie ongeveer ook zonder dat. Wij zullen het ditmaal dus niet hebben over criminali teit, verwording der zeden, werkloosheid GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant v TATW A 1AL TW^i ADVERTENTIEN fl I I I I I M ^A ril van 15 regels f 1,20, elke regel I III MW meer 24 cent. Driemaal plaatsing 1 H I I I wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en K.leeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Voor Verbandstoffen Verplegingsartikelen Pbarmaceutische producten ToiletartikelenSpeciale- en Homoeopatiscbe GENEESMIDDELEN, is het adresA. C. V. d. REST, aSS, APOTHEKER, Goes, Groote Markt 9. Telefonisch aangesloten onder No. 168. Sanatogen, Sanguinose en alle andere patentmiddelen steeds versch voorradig 1 en nog een. aantal ander onderwerpen, die gerekend kunnen wprden gezamenlijk de naweeën van dien krijg van '14 te vor men. Dit alles moge in dit bestek blijven rusten terwille van het wel zeer materieele oorlogsgevolg, gewoonlijk aangeduid met den naam „oorlogsschuldcn". De invloed van het geld, die zonder twijfel altijd groot geweest is op de uitwisseling van hardhandige meeningsver- schillen tusschen de volkeren, (men her innert zich het struakelzinnetje in de Fransche grammaire „pas d' argent, pas de Suisses") heeft zich vooral tijdens den wereldoorlog doen gelden. Het neer schieten van de jonge mannen der tegen partij verslond schatten, en menige schat kist bleek de bijzondere uitgaven, niet te bevatten. Wie geen geld heeft en het beslist Ih ebben moet, sluit een leening. Particulieren doen het, en staten doen het ook, alleen op meer grootscher schaal. De kleine Entente-landen, die in den oorlog op veel te grootein voet leef den waren gedwongen bij Engeland aan te kloppen. Engeland had contanten en was terwille van het groote doel, bereid bij te springen. Tijdens den oorlog en de eerste jaren daarna was dit alles prach tig, men had de handen vol met vechten en leenen, en later.met het zoeken naar geschikte plaatsen om de onbekende sol daten een waardige laatste rustplaats te bezorgen. Geld was in die dagen met recht het slijk der aarde en over afbe taling werd niet gesproken. Toen het eerste enthousiasme echter gezakt was, kwamen Engeland en Amerika evenwel tot de ontdekking, dat zij nog een en an der met de Europeesche staten te ver rekenen hadden. De landen deden wat iedere schuldeischer pleegt te doen, zij maanden, eerst bescheiden en toen dit geen resultaten had, iets dringender. En geland gaf te kennen: „Ik moet Amerika betalen, maar zit te wachten op de stor tingen van mijn afnemers. Tenslotte werd er leg gepleegd, men confereerde en be raadslaagde over de schulden, er werden wederzijds beloften gegeven en het zag er naar uit alsof alles op rolletjes zou loopen. tij IjJ I De affaire liep ook inderdaad. Maar allesbehalve naar wensch. Dit blijkt wel uit het debat over de intergeallieerde schulden, dat deze week in het Engelsche Lagerhuis gehouden is. De heer Snow- den, de kanselier der schatkist onder de arbeidersregieering legde de Lagerhuisle den een millioenenstaat voor, die menig braaf burger de haren ten berge kan doen rijzen. Medegedeeld werd, dat Brittanië 800 millioen pond heeft te vorderen van Rusland"; 700 millioen van Italië en om trent 100 millioen van kleinere Euro peesche staten. Engeland betaalt aan de Vereenigde Staten ongeveer 34 millioen pond per jaar, welk bedrag zal toenemen tot 38 mil lioen, volgens de fundeeringsovereenkomst met dat land aangegaan. De schuld aan de Vereenigde Staten, zal eerst na 62 jaren zijn afgedaan-. Indien de schulden der Europeesche staten aan Groot-Brittamnië op dezelfde wijze werden gefundeerd als de Britsche schuld aan Amerika, zou Groot-Brittannië 84 millioen pond per jaar ontvangen van de Europeesche sta ten. Doch volgens de nota van Balfour vraagt Engeland geen 84 millioen, maar slechts 38 millioen, met inbegrip der Duit- sche schadevergoeding, het jaarlijksche be drag n.l. dat Br ittannië aan de Vereenigde Staten moet betalen.. Volgens de overeen komst met Italië ontvangt Engeland 4 millioen per jaar, en indien de voorloopige overeenkomst met Frankrijk werd doorge voerd, zou het van dat land 12V2 millioen per jaar ontvangen.. Met 10 millioen per jaar van de Duitsehe schadevergoeding zouden de totale jaarlijksche ontvangsten 26 Vs millioen bedragen. Daar Engeland 38 millioen aan de Vereenigde Staten betalen, zou het nog 11V2 millioen moeten Snowden gaf te kennen dat de Euro peesche landen er zich tegenover Enge land gemakkelijk afmaken met de be wering, dat zij arm zijn en dat Engeland geld heeft. Hij toonde aan, dat deze stek hing geenszins opgaat, en dat Groot- Brittanië zal moeten uitzien naar betere afbetaling. Het is dan niet uitgesloten, dat men binnenkort opnieuw aan het conferee ren zal slaan. Of het zal helpen betwijfelen we. Afbetalen blijkt nu eenmaal een zware taak, zoowel voor den particulier als voor een rijk. Erg droevig kan de gang van zaken echter niet stemmen. Zoolang de diverse landen nog zoo zwaar gebukt gaan onder de schulden van den jongsten oor log, zullen zij het wel niet in het hoofd halen reeds naar een volgende gelegenheid tot vechten uit te zien-. Het is tijd winnen. En dat vooral heeft Europa, ondanks Locarno, ondanks Ge- nève en ondanks dien Volkenbond zeer van noode. Afschaffing der diplomaten? De „Westminster Gazette" is van oor deel dat de diplomaat een nutteloos over blijfsel uit de vorige eeuw is en dat de begrooting van buatenlandsche zaken best kan worden verminderd door de inkrim ping van de gezantschappen en legaties in alle hoofdsteden der wereld. „De telegraaf en de draadlooze", zegt hij o.m„ „hebben den diplomaat ver vangen. Uitgezonderd in gevallen van speciale zendingen, beperken zijn werk zaamheden zich in hoofdzaak tot het over brengen van de telegrammen tusschen het Foreign Office en. den. minister van buitenlandsche zaken van het land, waar in hij is gestationeerd, en het compileeren van lange rapporten voor het Foreign Office over de zaken van dat land. Hij is verplicht zijn inlichtingen uit de plaatse lijke pers te vergaren, die dikwijls be trouwbaarder is dan de nietszeggende ant woorden van den minister. Even vaak ook reeds is 't onderweip. van zijn telegram men, wanneer het van belang is, door de pers-corresponden ten en nieuwsagent schappen dikwijls 'n paar dagen voor zij Whitehall bereiken, overgeseind. Het meerendeel der groote staten, van de ge zantschappen en legaties heeft geen nut tig werk te verrichten. Een voor den dienst ongeschikt geworden officier, die onlangs tot legatie-secretaris werd be noemd in de plaats van een diplomaat met twintig jaar dienst, bevond dat hij niets anders te doen had dan het bezoe ken van de rennen, danspartijen en brid ge te spelen. Diplomaten van dit type zijn een anachronisme in deze dagen van democratische regeering Door den verrekijker. Den Zdeti April zal het 60 jaar springen by guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te genezen door Doos SO ct. geleden zijn, dat rijks-president von Hin denburg tot luitenant werd benoemd. Dr. Gessier, de rijksminister van verdediging, zal dien dag met enkele vertegenwoordi gers van leger en vloot den rijkspresident gelukwenschen met dit zeldzaam jubileum. Sir Austen Chamberlain, de mi nister van buatenlandsche zaken, heeft gis teren den poortersbrief van de City in een gouden kistje ontvangen ter erkenning van zijn diensten voor bet algemeen in zijn politieke en parlementaire loopbaan. De plechtigheid had plaats in de Gil denhal in een buitengewone vergadering van de vroedschap. De drie voornaamste beklaagden in het pnoces-Matteotli n.l. Dumini, Voeti en Povermo zijn gisteren tot 5 jaar, 11 maanden en 5 dagen gevangenisstraf ver oordeeld, met ontzegging van het recht om hun beele leven een openbaar ambt te bekleeden. Dumini is bovendien tot de kosten van het proces veroordeeld. Als de veroordeelden zich echter goed gedra gen zullen zij kunnen profiteeren van de Amnestiewet voor politieke misdrijven, ten gevolge waarvan hun straf met ten hoog ste 4 jaar kan worden verminderd. De Fransche Kamer heeft met 415 tegen 128 stemmen de financieele wetten in hun geheel aangenomen, waar door het totaal der crodieten, dat het mi nisterie ter beschikking wordt gesteld in ronde cijfers 36.451 miljoen bedraagt, waarvan 20.249 miljoèn bestemd is voor delging van de openbare schuld. Hierbij komen nog de credieten, die uit de aan- vullingsbegrooting voortvloeien en 6685 miljoen bedragen. De minister en de voor zitter van de commissie van financiën wezen er op, dat de begrooting nog niet in evenwicht is gebracht en deelden mee, dat de commissie, terwijl de wetten bij den Senaat in behandeling zijn, zal trach ten de noodige nieuwe middelen te vin den en te laten goedkeuren voor de nog veneischte 1500 miljoen. In de mijn Oberhausen der Gute Hoffnungshütte is gisterochtend de op- haalkooi. waarin zich 35 mijnwerkers be- (5j c/mcci ite

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1