IV. 56. Woensdag 24 Maart 1926 115° Jaargang. FEUILLETON DE VROUW ZONDEK HART Roelof Wiebenga GrKade24 Goes. Jhi. ï59 HET BESTE ADRES Bij Ruwe Schrale Huid PUROL ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOM S «MUNT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Hj|g||l|ggj en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 13 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Zij, die zich met ingang van 1 April op de Goesche Courant abonneoren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Loonen in vogelvlucht. Er zullen niet veel menschen zijn, die eenig denkbeeld hebben, wat hun groot vader verdiende in zijn tijd, al weten we allen dat de loonen in de vorige eeuw veel lager waren dan thains. D.w.z. de loonen in geld uitgedrukt, want het spreekt vanzelf, dat tengevolge van de lagere geldloonen ook de kosten van levensonderhoud veel minder hoog waren dan in den tegenwoordigen tijd, zoodat de hoeveelheid goederen, die d.e arbeiders in de negentiende eeuw voor hun weekloon konden koopen niet zoo veel kleiner was als onderstaande cijfers doen vermoeden. Toch geven zij wel een aar dige kijk op de ontwikkeling van het loonpeil en toonen zij duidelijk aan, hoe abnormaal snel de stijging is ge weest van 19141922 en hoe de da ling na 1922 niet abnormaal kan wor den genoemd, maar een zeer natuurlijke reactie is op de geforceerde stijging. De heer ir. C. F. Stork, die de cij fers verzamelde, ontleende zijn gegevens aan Twentsche ondernemingen, die onder normale omstandigheden werkten: In een weverij te Hengelo verdiende een bekwaam wever in 1865 gemiddeld f 5,00 per week 1875 f 6,75 1887 f 8,25 1914 f 14,75 1922 f30,00 1925 f28,00 In een machinefabriek aldaar verdien de een geschoolde werkman: in 1869 gemiddeld f 8,00 per week 1876 f 9,50 1914 f 17,70 1922 f39,00 1925 f31,30 Een ongeschoolde: in 1869 gemiddeld f 5,00 per week 1876 f 6,60 1887 f 7,50 1914 f 14,50 1922 f28,70 1925 f23,60 BUITENLAND. OVERZICHT. g Revolutie in zak-formaat. Amerika is het land der onbegrensde mogelij kheden voor de techniek, C'hina dat voor velerlei andere zaken. O.a. voor de revoluties. Het heeft er van weg dat de Chineezen de opstanden uit 'hun mou wen schudden. Vrijdag j.l. is het in Öhi- naland weer mis geweest. In de hoofdstak! van het Hemelsche rijk heeft zooveel een revolutie plaats geliad. Een mislukte revolutie echter, die het leven heeft gekost aan een vijftigtal per sonen, meestal jonge „studenten waar- 18 Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG. De eene clown betoogde met tal van dwaze grimassen, dat* hij dien avond de broertjes van den tweeden had ontmoet, Als hij zou fluiten, zouden zij zeker hier komen. Daarop kwamen een zestal big getjes knorrend de manége inhuppelen De tweede clown beweende daarop, dat hij de zusjes van den eersten was tegen gekomen, en op zijn handgeklap ku.erden een aantal ganzen met komische schommel bewegingen binnen. Waarop verklaard werd, dat de derde clown, die geen andere was dan de kleine man met het vraagtee- ken op den rug, de zoon was van het voorste biggetje en de eerste gans. De kleine man moest dus oom tegen de beide grooten zeggen. Weer droomde ik weg. Milly Raven, zou haar karakter even zwart zijn als de veeren van den vogel, welks naam zij droeg? Hoe kwam zij aan dien kostba ren collier, die een kapitaal aan waarde moest vertegenwoordigen En wie was de irnan, dien wij zochten/ Was het Charles of was het De Weerden? Geen van bei den leek mij een waardige Don José voor onder een jongetje van 13 jaar en een meisje van 14. De regeering zelf verdedigt weliswaar de houding der troepen niet maar be weert toch ook te geiooven, dat 'het doel der demonstratie geen ander was dan de vestiging van het sovjet-regiem. De aanleiding tot alles was de aan vaarding van het bekende ultimatum der groote mogendheden door de regeering. De studenten te Peking toonden zich zeer verontwaardigd oven de concessies der regeering. Op hunne vergaderingen werden zij door communistische agta- toren toegesproken. Woensdagavond reeds trokken zij in grooten getale naar het paleis van Toean Sji-J-oei, waar zij na tionale liederen zongen en vaderlandslie vende redevoeringen toejuichten. In een botsing met de paleiswacht werden er toen reeds eenige demonstranten gewond. Den volgenden dag werd de zaak ech ter veel ernstiger. In een grooten stoet trokken de patriotten naar het departe mentvan marine, waiar Toean zich bevond. Het gebouw werd bewaakt door solda ten van Toean's garde. Bij het eerste salvo vielen er al talrijke dooden. De demon stranten namen naar alle zijden de vlucht. Toch schijnen de soldaten toen nog ©en paar malen geschoten te hebben. Zaterdag zag de stad er weer min of meer normaal uit. Er waren echter nog eenige winkels gesloten uit vrees voor revolutie en het verkeer was nog niet zoo druk als gewoonlijk. Eenige jeugdige heethoofden hebben weer het leven gelatenDe revolutie is weer gekeerd. Men kan de volgende verwachten, Duitschland over Geinève. Verschillende staatslieden, die de ver gadering van Genève* bijwoonden en van de mislukking getuige waren, zullen met een bezwaard hart de reis naar het va derland aanvaard hebben. Want de hard ste noten worden gewoonlijk eerst bij de thuiskomst gekraakt. Stresemann o.a. heeft er dezer dagen in den rijksdag van kunnen smullen. Hij gaf een overzicht van het verloop der onderhandelingen te Genève en vervolgens vingen de debatten der rijksdagleden aan. Alles behalve malsch was de Volkscïie afgevaardigde van Grafe jegens de Duitsche afgezanten naar Zwit serland. Hij hield een opgeschroefde rede waarvan de inhoud besloten ligt in de woorden: weg met de Dawes-wetten, \v met Locarno, weg met den Volkenbond en zijn aanhangsels. Ook de afgevaardig de der Duitsch-nationalen graaf Westarp ging hevig te keer. Meer bezadigd was Breitscheid, de woordvoerder der S. D. A. P. Hij zeide, dat de socialisten zich in hoofdzaak met de gevolgde buitenland- sche politiek kunnen vereenigen, hoezeer ze ook, ten aanzien van vele andere vraagstukken tegenover deze regeering staan, Spr. zag in de scherpe rede van Westarp in wezen niets anders dan een staaltje van Duitsch-nationale taktiek. De afwij zing en de groote woorden zijn voor de kiezers bestemd maar als de verklaringen van den minister door den rijksdag goed- deze Carmen. Milly kon deze twee heeren zeer zeker maken en breken. O, zij was wel een vrouw om dwaasheden voor te doen, gruwelijke dwaasheden. En zij zou er om lachen en tot belooning haar hand uitsteken, opdat men haar vingers zou kussen. Ik zag den hautainen blik, waar mede zij bij haar binnenkomst had rond gekeken. De directeur stond te buigen en zes tien paarden kwamen door de roode gor dijntjes die door twee stalknechten wer den opgehouden, aanstuiven. Milly Raven, hoe oud zou zij in wer kelijkheid zijn? Zij leek even twintig; zou misschien zes jaar ouder zijn. Meer niet, ik had haar gelaat, dat als een bloem was omhoog geheven, naar het witte licht, goed bekeken. Ik zag, dat ook Arthur in gepeins was verzonken. Waren ook zijn gedachten bij de paardrijdster? Wat had die Milly Raven in haar le ven al meegemaakt? Van hoeveel mis daden zou zij de stilly bewerkster zijn? Dat was een vrouw, waarom bloed had moeten vloeien en die zich daarover zou verheugen, die haar waarde naar het ver goten bloed zou afmeten. Maar ach wat wist ik van haar? Immers in 't w heel niets? Was mijn fantasie niet met mij op den loop en zou ik geen reden heb ben mijzelf later uit te lachen om mijn ongerijmde veronderstellingen? Maar de onbekende Chinees, die den voor HEERENKLEEDING NAAR MAAT met een ij zei kerst bedekt. Bij Riesa in Saksen zijn twee passa giers treinen door verkeerden wisselstand op elkaar gereden. Drie reizigers zijn om gekomen, acht gewond, drie licht gekwetst. gekeurd zullen zijn,-en als de bijeenkomst van September in Genève tot het ge- wenschte resultaat van toetreding en op neming van Duitschland in bond en raad zal hebben geleid, dan zullen de Duitsch- nationalen weer zeggen: „nu staan we weer voor uitgemaakte zaken en kunnen we dus weer aan de regeering deelnemen. De afloop van de Geneefsche bijeen komst is voor de Duitsch-nationalen al leen daarom zoo onaangenaam, omdat deze kans nu voorloopig weer voor een half jaar voor hen verkeken is. Communisten en Duitsch-nationalen hadden moties van wantrouwen ingediend. Deze zijn echter verworpen. Door den verrekijker. Uit New-York wordt gemeld, dat 3^2 rniillioen menschen hebben deel genomen aan de door de Amerikaansche bladen uitgeschreven proefstemming over het alcohol-vraagstuk. Met een meerder heid van 5 tegen 1 heeft het publiek zich daarbij uitgesproken voor algeheele vrijheid, of althans toelating, van den ver koop van wijn en bier. Ten gevolge van dit resultaat heeft het Congres thans voor het eerst sed het alcohol-verbod, zes jaar geleden, werd ingesteld, besloten, het vraagstuk opnieuw in overweging te nemen. Fyiesch vee in Frankrijk. Het Friesch landbouwblad meldt, idat op het Concours Général Agricole te Pa rijs, dat ieder voorjaar aldaar gehouden wordt (dit jaar van 1521 Maart) het uit Friesland geïmporteerde vee weer gO'ed voor den dag is gekomen. In de af- deeling slieren werd het kampioenschap behaald door den stier Wilson no. 14.663, fokker de heer K. J. Kuperus te Enge- lum; voorts in die afdeeling twee eerste prijzen en in de afdeeling koeien één eerste prijs. Goedkoope suikerbieten. Het contracteeren- van suikerbietencon tracten door de vertegenwoordigers van de vrije suikerfabrieken is weer aangevan gen; een teleurstellende prijs is het in vergelijking met vorige jaren, n.l. slechts f 15,voor de gewone leveringen. Bij de hooge pachten is dit zeker geen prijs die tot uitzaaien lokt. Verschillende Belgische oppositie bladen meenen te weten, dat de regeering van zins is den Belgischen franc op 125 francs in het pond sterling te stabilisee- ren. Deze berichten berusten echter, naar van officieuze zijde wordt verzekerd, op geen vaste gronden, doch zijn alleen be stemd, om verder stemming te maliën tegen het democratische kabinet. Het is trouwens totaal onmogelijk, onder de huidige om standigheden, een stabilisatiekoers vast te stellen. Van de lente, die Zondag haar in tocht heeft gedaan, is te Berlijn nog niets te merken. Het is er bar koud. Maandag ochtend daalde de thermometer tot 3 gra den onder nul. Later op den dag steeg zij een weinig, maar wanner dan 3 graden werd het niet. Er is ook nog een weinig sneeuw gevallen. Ook in Engeland heeft het hard ge vroren en de zonneschijn bracht, waar hij doorbrak geen warmte wegens den sner penden kouden wind. Te Croydon wees de thermometer 16 graden Fahrenheit nachtvorst aan. De vliegers van de liuchtexpressen die Maandag te Croydion aankwamen, rappor teerden felle koude en sneeuwstormen bo ven West-Europa. Een vliegtuig, dat de reis van Brussel naar Londen had gedaan, was van buiten dolk naar Arthur geworpen had, die moest toch ook wel onder haar invloed staan! Zij was de wil, die achter deze daad stond. Daaraan twijfelde ik geen ©ogen blik. De muziek speelde Beethoven's Turk- schen marsch en binnen wiegelden kameelen, om den gebogen hals een snoer van rinkelende bellen. Ik moest plotseling lachen, want deze beesten deden mij denken aan de man nen, die zich geduldig door Milly Raven door de woestijn van misdaad en leugen en wroeging en zelfverwijt hadden laten voe ren, misschien zonder het genot van de oase der liefde gesmaakt te hebben. De liefde van Milly was immers niet meer dan een luchtspiegeling! Dit was het laatste nummer voor het optreden van mademoiselle Raven als ar tiste aan de trapéze en dus begaven wij ons naar den uitgang van het circus en bleven daar staan om het slot van het programma te zien. Weer werd het donker. Het was alsof deze vrouw letterlijk door duisternis om ringd moest zijn, al was het ook om zelve beter te kunnen uitblinken. Want weer boorde zich de band van licht schuin Idoor de ruimte. Milly Raven had haar baltoilet ver wisseld voor een nauwsluitend „tricot maar een tricot, dat scheen te bestaan uit niets dan zilveren schubbetjes. Sierlijk sprong zij de manége in en wierp kus LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. UIT DE PERS. De „uiterste noodzaak". Het „Volk" schrijft over de rede van dr. Nolens in de Tweede Kamer: Zoo'n rede van Monseigneur moet men langzaam en met groote aandacht lezen. Het belangrijkste zit gewoonlijk in ver borgen tusschenzimmetjes. Zoo ook nu weer in zijn rede van j.l, 'oensdag. Bij nauwkeurige lezing blijkt de heer Nolens inzake de „uiterste nood zaak" twee voorzichtige pasjes vooruit gezet te hebben. In de eerste plaats: Een zijner voorwaarden voor aanvaar ding der „uiterste noodzaak" was -in 1922 .n zijn rede voor den Bond van Kieskrin gen: „3e. dat de geheele katholieke Ka- merclttb van de noodzakelijkheid overtuigld zij". Daaraan voegde de spreker thans toe „Dit laatste is niet in dien zin op te vat ten, dat het met geen enkele uitzondering zou zijn", maar „dat in het algemeen door de katholieken wordt ingezien enkele uitzonderingen natuurlijk daargelaten dat er niet aan te ontkomen is". Met andere woorden,: de 3e voor waarde, die een onoverkomelijk beletsel zou zijn, wordt losgelaten. Tweede stapje vooruit: Ter aanvulling van den afwijzenden brief aan den heer Marchant zeide Dr. Nolens thans: Zoo men wil, had men er op kunnen wij zen, dat de katholieke partij een volkspartij is, dat zoo geweldige veranderingen niiet kunnen plaats hebben dan na zorgvuldige voorbereiding. Dan moet er zich zooveel wijzigen, ook in de verhouding tusschen de leden der verschillende partijen, ook in het maatschappelijk leven, dat daarvan op handjes naar het publiek, dat weer als bezeten te keer ging. Uit de duisternis daalde in de licht baan de zilveren stang van de trapéze naar beneden. Milly greep de s tanig, liet zich, uitgestrekt hangend, omhoog trek ken tot in de nok van het circus. Haar fraai gevormd, slank lichaam scheen zidh té koesteren in het licht, als een visch L het water. Als met streelende vingers betastten de lichtglianzmigen haar leden. Eenmaal boven, ving zij haar toeren aan. Lenig, met groote zekerheid en toch met een bijzondere gracie, terwijl de ka pel zachte walsmuziek liet hooren. Zij werkte zonder net onder zich; als zij losliet wachtte haar- een zekere dood. Moed bezat deze vrouw in allen gevi Wij staarden strait naar boven; het was beangstigend stil in het circus. Milly hield aller aandacht gevangen. Nu hing zij gestrekt aan een arm. Het publiek klapte in de handen, toen zij weer veilig op de dwars stang zat en zich de handen met krijt insmeerde. Er werd nu met ge kleurd licht gewerkt en het ranke, slanke lichaam werd nu eens in een rooden, dan weer in een groenen of in een blauwe mantel gehuld. Milly stond nu rechtop op de trapéze en hield met beide handen het koord vast, waaraan de nikkelen stang was be vestigd. i Zij maakte een vogelnestje in den top van het circus; het licht kom haar bijna van Handen en Gelaat Doos 30-60-90cfc dit oogenblik geen sprake is. Met andere woorden: de uiterste nood zaak moet voorbereid worden door een vermindering der onderlinge scherpte tus schen katholieken en socialisten, vooral ook in de pers. Laat ons afwachten, of de katholieke pers dit toont te begrijpen. Tot dusver merkten wij er bitter weinig van. KOLONIËN. Pest in den Preanger. In dein Preanger heeft zich kort gele den het tweede geval van- pest voorge daan, met doodelijken afloop. Het slacht offer was een inlander van omstreeks 25 jaar oud. Het pestgeval kwam voor in dezelfde dessa, Gombong geheeten, als waarin het eerste werd geconstateerd. Hei plaatsje ligt in de buurt van Tjiamis. Met geen mogelijkheid is te zeggen, hoe de ziekte in die streek verder verloo- pen zal. In bevoegde kringen is men terzake, niet pessimistisch gestemd. Lid worden of je leven. Te Meester Cornelis z ijn twee Chineezen gearresteerd, die, de een vermomd als mantri-politie en gewapend met een schijn- doodrevolver en de ander in. uniform van agent van de veldpolitie en uitgerust met een holster van een revolver, gevuld met steenen, een groot aantal-Chineezen heb ben weten te bewegen lid te worden van een spaarverzekering. De biljetten, die zij ter teekening voorlegden, hadden veel overeenkomst met belastingbiljetten en de Inlanders zeiden ook de belasting te ko men innen. Weigerden de Chineezen, dan werden de „wapens" getoond en allerlei dreigementen geuit. Tal van Chineezen hebben dan ook geteekend en betaald. De roode kab a j a. De roode das der eerste socialisten in 't Westen heeft haar pendant gevonden in het ontwaakte Oosten. De „N.R.C. ontdekte in de Indische mail als bewijs, dat de imlandsche onderwijzeres te Blitar haar onderwijs niet vrij zal weten te hou den van revolutionaire denkbeelden, wes halve haar het geven van bizonder onder wijs voor onbepaalden tijd behoort te wor den verboden, de volgende residentieel© „overwegding" „dat de onderwijzeres aan de Sarekat Ra jat-school te Blitar Mariana door haar geregelden omgang met de leiders en pro pagandisten van de S. R.-vereeniging blij ken heeft gegeven, geheel op te gaan in de door die vereeniging gepropageerde, revolutionaire denkbeelden als blijk waar van zij o.a. ter schole is verscftenen in een vuurrood© kabaja, terwijl ook hare houding geheel veranderd is". niet bereiken. Zij scheen in het roode schijnsel een kostbaar bijou, dan in het witte licht een pendant aan een halssnoer. Duidelijk zag ik alleen haar gelaat, haar halfgeopemden lachenden mond, met de dunne lippen. Plotseling liet zij zich val len. Een kreet van schrikHet publiek rees op? Maar het was slechts een truc, haar voeten hielden haar tegen; haar voe ten, die nu geklemd waren tusschen de dwarsstang en de schuine touwen. Zij hing nu met het hoofd omlaag, staarde in den diepen afgrond. Neen, angst kende deze vrouw niet. Zij begon te schomme len en met een zwaai van "het bovenli chaam grepen de handen de stang en werkte zij zich naar boven. Rustig liet zij zich schommelen als 'n zilveren won dervogel. De blanke armen hield zij over de borst gekruist. Aan het bravo-geroep scheen geen einde te komen. Tot slot draaide zij, op een knie gezeten, in dui zelingwekkende snelheid rond in het witte licht, als een draaiende ster bij het vuur werk. Dan liet men de trapéze zakken en bui en lachend stond Milly in de ma nége. De muziek schetterde fanfares, de directeur kwam aandragen met een reus achtig bouquet witte seringen, alle toe schouwers waren van hun zitplaatsen op gerezen en juichten de circus-koningin toe. „Kom, laat ons gaan", zei Arthur tot mij. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1