|De Schoonmaakwerken Te pachten voor een jaar, Ingaande terstond, DEN DIJK Maart a.s. flinke DIENSTBODE, eenigen tijd de 4.4.-jarige kantoorbediende H. als losse kracht werkzaam gesteld, die de administratie voor deze gelden voerde Vrijdag heeft H. zijn boektn afgesloten, waarna zij door een accountant nagezien zijn. Deze kwam tot de ontdekking, dat een beJrsg van f7000 verdwenen was. Uit het daarop ingestelde onderzoek bleek, dat H. sedert Augustus van het vurige jaar zevenmaal bij zijn chefs cheques van f 1000 ter teekening aanbood en deze cheques daarop ging innen bij de bank instelling, waarbij de afdeeling een reke ning-courant heeft. De ontvangen be dragen stak hij in zijn zak en hg verant woordde ze niet in de boeken De bank instelling maakte natuurlijk tegen het uitbetalen van de regelmatige cbèques geen bezwaar. Ken scherper toezicht door de chefs had echter moeten doen ui komen, dat H. geen gelden te innen had. Zij blijken ter goeder trouw dadelijk geteekeud te hebben. Hg bood aan, het onrege'matig ver kregen geld terug te betalen. Hij zou dan thuis even het geld gsan halen. Hij i- daar echter nog niet aangekomen. De botken zijn in beslag genomen. Uit den trein gevallen. Vrijdagmiddag reisde met den trein van 4.20 uit den Bosch de echtgenoote van den ploegbaas J. uit Geffen met drie harer kinderen. Het 11-jarig zoontje leurde te Oss tegen het portier om een balonnetje buiten het raam op te laten. Plotseling ging het portier open en de klei viel op het nevempoor. Ernstig aan hel hoofd gewond werd hij opgenomen en naar Geffen vervoerd. Een toevallig in den treia aanwezige geneesheer legde een voorloopig verband. Minister op de fiets. Eerder dan iemand had kunnen ver wachten, heeft de nieuwe Minister vaD Binuenlandsche Zaken, mr. J. B. Kan, zich ter plaatse op de hoogte gesteld van het Haarlemsche annexatieplan. In tegenstelling met vele zijner voor gangers is Minister Kan ie dpinie toe gedaan, dat men zulke bezoeken iocog. nilo moet breDgen Eenige dagen geleder trok bij dus naar Haarlem, klom op zijn fiets en ging alle oude en nieuw gepro jecteerde grenzen op zijn eentje af. Tosn later te Den Haag iemand hem vroeg, of hij niet eens naar Haarlem kwam, antwoordde hij, dat hij de heele situatie in détails kende en vertelde van zijn merkwaardigen fietstocht. Op de vraag of hij niemand was tegengekomen, die hem herkende, antwoordde de Minister „Gelukkig niet". Krankzinnige ontsnapt. De politie te Eindhoven werd gisteren gewaarschuwd, dat zich een persoon op verdachte wgze ophield in de nabijheid van de etikettenfabriek v.h. Scta'er en Co. Onmiddellijk werden de fabriek en de terreinen a gezet, waarna eenige recher cheurs binnentraden en in een wacht- l ikail op den gronl iemand zagen liggen die in bet bezit was van eenige beitels. Hst bleek de 18-jarige G. B. te zijn. buiten de fabriek werd een rijwiel ge vonden. Uit het onderzoek bleek dat B. uit het krankzinnigengesticht was out vlucht, waar hjj is opgesloten in verband met een vroeger door hem gepleegde* diefstal, waarna hij krankzinnig is ge worden. Hij had een pak kleeren van een verpleger ontvreemd, alsmede een rijwiel en eenige beitels en bevond ziet in de fabriek met de bedoeling om gele te stelen en zich daarmede uit de voeten te maken. De man is voorloopig achtei slot en grendel gezet. Een familiedrama. Eeoige weken geleden heeft een zekere Ernst Coleman, woonachtig in Kentucky, aan zijn broeder gevraagd, of het dezen lekend was dat diens vronw het met de huwelijkstrouw niet zoo nauw nam. Hierop ontstond een discussie, we ar bij van beide zijden revolverschoten werden gelost, die echter geen doel troffen. Mevrouw ColemaD diende tegen baar zwager een aanklacht in wegens laster en na eerst veroordeeld te zijn, weid bg de vorige week Maandag door een hoogere instantie vrijgesproken, De heer en mevrouw Coleman keerden na de vrijspraak toevallig in denzelfden trein als Ernst Coleman naar hun woon plaats terug. Op het station van aan komst loste mevrouw plotseling 5 schoten op haar zwager, doch geen der toege brachte wonden was van ernstigen aard De zwager werd in een nabij het sta tion gelegen huis opgenomen en verpleegd. Toen mevrouw Coleman voorbij de ver blijfplaats van haar zwager reed, ston- deze voor het huis en toen hij haar zag, t-ok bij zijn revolver en vunrde, waardoor het paard werd gewond. Mevrouw Cole man greep daarop haar op den bodem van het rijtuig liggenden revolver, en met de ééne hand het paard besturende loste zij met de andere hand over haar schouder vjjf schoten op haar zwager. Eén dezer schoten trof den zwager in de hartstreek en doodde hem op slag. Me vrouw Coleman, die door den rook der schoten en het schichtige paard niet het noodlottige gevolg van haar schoten had waargenomen, meldde zich, zoodra zij den dood van haar zwager vernam, bij den sheriff aan, die haar wegens moord in verzekerde bewaring stelde. Door een arend aangevallen. De bladen maken melding van een zeer ongewoon voorval, dat zich Donderdag in het bosch vaa Eontsinebleau heeft afge speeld. Een opzichter van het kasteel van Fontainebleau reed op zijn motoi fiets door bet bosch toen plotseling een groote koningsade'aar met groote woede op zijn hoofd neerschoot. De man droeg gelukkig een leeren muts die zijn hoofd tegen de geweldige klauwen van het dier bescherm de, wat inlusschen niet belette da* dit hem aan zijn handen leelijke wonden toe bracht. Gelukkig kwam er een auto aaD en met hulp van de menscheu, die er in zateD, gelukte het den opzichter van het kasteel, zij bet met veel moeite, den roof vogel te vellen. Het was een koningsade- laar, met <en vlucht van een meter dertig. Een ridderorde voor „ont vluchte n°. Marcel Plaisant, Erausch Kamerlid, beeft een wetsvoorstel ingediend, strek kende lot de invoering van een „croix des éiades", eeu ridderorde voor de krggs. gevangenen, die tijdens den oorlog er in zijn geslaagd de Duitsche gevangenkampen te ontvluchten en weer opnieuw in het Franiche leger dieust hebben genomen. Het voorstel is goed ontvangen, daat men van oordeel is dat zij, die, ondanks alle gevaren aan zoo'n vlucht verbonden, de Duitsche draadversperringen wisten te overschrijden, een buitengewonen moed hebben getoond. Men wil echter ook dat de Elzas-Lotharingers, die uit het Duitsche leger deserteerden om in de Fransche ge lederen dienst te nemen, tot deze „ont vluchten'' zullen worden gerekend. Menschelgk varkensvoer. Voor de assiezen der Charente beeft een ongehuwde jonge vrouw uit Brossae terecht gestaan onder beschuldiging, dat zij het door haar ter wereld gebrachte kind gedood en aan de varkens tot voed sel heeft geworpen. Het beklagenswaardige schepsel heeft volledig bekend. Zij is tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarbij verzachtende omstandigheden in aanmerking zijn genomen. De hou gter kunstenaar Jolly Jolly, de Berlgnsche hongerkunstenaar, is gisteren door enkele, geneesheeren on derzocht, Hij weegt nog slechts 96 pond, maar. kan neg verder vasten. Zjjn hart is normaal,-schijnt echter iets kleiner te zgn geworden. Specialiteiten hebben cok zijn mond en zijn oogen onderzocht, maar ook dit onderzoek leverde een bevredigend resultaat op. Jolly is thans al 86 dagen opgesloten 'in zijn glazen kast en moet uog 9 dagen volhouden om het wereld kampioenschap te winnen. oi- Jrrl Een wonderdokteres. Een merkwaardig staaltje van massasug gestie wordt j uit een klein Hongaarsch dorpje, Szaszhalom, op 15 K.M. afstand van Boedapest, gemeld. De vrouw van een kleermaker, die den loepasselgkeD naam van Wunderlioh draagt, houdt zich aldaar met het genezen van zieken bezig en haar praktijk heeft zich op zulk eeo verheugende wgze uitgedijd dat., de politie moest ingrijpen om deze binnen de perken te honden 1 Fran Wunderlioh maakt blinden ziende, laat dooven weer hooren, maar geneest vooral zenuwpatiënten. En daar dezen in oDze huidige samenleving de meerderheid vormen, is het niet te verwonderen, dat de Wachtkamer in den Huize Wuuder lich te klein is en de patiënten soms in de buitenlucht moeten overnachten. Een oorlogsinvalide, die gedurende, zes jaren niet kon spreken, kreeg door Frau Wun derlieh, die haar handen op zijn mond legde en hem hypnotiseerde, zijn spraak- vermogen terug. De gelukkige keerde opgetogen huiswaarts, wekte al zijn on gelukkige broeders op om eveneens zich tot Frau Wunderlioh te wenden, die zelf bedlegerig door overspanning de doove schare van verminkte strijders langs haar sponde Jefileeren liet en met haar hand aanraakte. Het wonderlijkste in deze „Wunder- liche Frau" is zeker, dat zij geen hono rarium wenscht. Haar gave is haar door God geschonken zegt zij, en verdienen er mede wil zij niet. De medische wereld, die haar natuurlijk wautrouwde, verzocht haar naar Boedapest te komen, waar zij nderdaad de vorige week zoowel in het Komitatshaus als in de Charité Polig- liniek in tegenwoordigheid van een groot aantal medici een demonstratie gaf. Tien zieken worden behandelddrie verklaar den na afloop dat zg zich beter gevoelden. De anderen bemerkten niets. De doktoren verklaarden, dut het hier auto-suggestie en een massa-psychose betrof, welke slechts tijdelgk verlichting kin brengen, waarna de pstiënteu weer terugvallen in den ouden toestand. De politie heeft echter niet, zooals men allicht zou meenen, ingegrepen om deze massa-psychose tegen te gaan. Neen, alleen maar om hetverkeer te rege len, daar de groote landweg naar Szasz halom de laatste paar dagen versperd was door auto's, karren en wagens, die patiën ten voor Frau Wunderlioh vervoerden, Bovendien leveit het samenhokken der wachtende menigte in te nauwe tenten gevaar voor epidemiën op. Nieuwe goudlagen. In Ontario is weer een goudkoorts uitgebroken en de mededeeling, dat 400 .prospectors" met hondenleden reeds in het Roode meer, district van West Ontario, de bevroren meren en rivieren zijn overgestoken, heeft de belangstelling ten top gedreven. Verwacht wordt, dat. wanneer in April het ijs uit de rivieren verdwenen is, 1000 mannen zich te Hud son. het kleine station aan de lijn van de „Canadian National Railways" zullen heb ben verzameld, om te trachten in de goud velden door te dringen. Men voorziet dat deze „Goldrush" in belangrijkheid zal wedijveren met d e welke 20 jaar geleden volgde op het nieuws van rijke vondsten in het Kobalt- en Porcupine-district. De ontdekkingen aan het Roode meer werden voor de eerste maal in den herfst van 1922 bekend, toen een viertal pros pectors bij hun poging om een weg west waarts van het Wimnipegmeer te vinden, rijke ertsaders ontdekten in de buurt van de grens. Dit nieuws trok toentertijd weinig de aandacht, maar toch gingen kleine troepen mijnwerkers eh ingenieurs er op uit om het gebied daar te ex pioneeren. Ten-slotte keerde den vorigen herfst een troep terug uit hot gebied dat gelegen is in het Patricia-district van Ontario; zij deelden mede, dat zij een ader van meer dan 900 voet lengte en van 10 tot 20 voet breedte hadden ontdekt. Terzelfdertijd wend het tevens bekend, dat de groote Oostelijke Cana- deesche mijnondernemingen besloten had den aan het Roode meer de werkzaam heden op groote schaal te beginnen. Het nieuws verspreid-de zich als een vuurtje door d-e bevolking en de „rush begon De gouden klinker. Niettegenstaande de openbaarheid, d e zij in de pers krijgen, slagen zwendelaars er nog steeds in zich een rijk bestaan te verschaffen ten koste der onnoozele mcnschheid of van een wereld, die naar het oude gezegde wil bedrogen wil zijn. De echte beroepszwendelaar doet zijn zaken van het buitenland uit. Een berucht voorbeeld is dat vain den Spaan schop schatgraver, die missdhien een halve eeuw lang zijn brieven heeft uitgezonden naar alle d-eelen der wereld, die al dien tijd „in de gevangenis heeft gezucht" en d-i-e blijkbaar zijn winstgevend bedrijf heeft overgedaan aan zijn nakomelingen. In En geland hebben den laatsten tijd fraudu leuze Amerikaansche „maatschappijen" be proefd het publiek hier waardelooze petro leum-aandeelen te verkoopen. En nu heeft een Nieuw Yorksch syndicaat, dat over Canada werkt, de nieuwe zwen-delarij van den gouden klinker uitgedacht. Een indi vidu, dat voorgeeft een gouddelver te zijn, schrijft uit een dorp in Ontario naar een persoon in Engeland, die is gestorven en wiens testament met gegevens over zijn nalatenschap in de dagbladen is versche nen. De gouddelver deelt hem mede dat zijn goudmijn, die bijna als nietswaardig was opgegeven, plotseling goud opbrengt In quanta van veertig tot vijftig ons per dag. Wanneer de bloedverwanten van den den doode dezen brief lezen, schrijven zij vaak terug en stellen zij den „gouddel ver" in kennis met het treurige nieuws. De bedrieger betuigt telegrafisch zijn deel neming en laat er een brief op volg waarin hij mededeelt dat zijn compagnon van zijn aandeel in de mijnonderneming afstand beeft gedaan en dat hij nu dus alleen met de exploitatie is belast. Hij voegt er aan toe dat de kans om aan deden in de onderneming te nemen alleen beschikbaar is voor zijn Engelsche vrien den en hij raadt aan dat een hunner naar Nieuw York zal komen om de zaak te regelen, in welk geval hij hem- een gouden klinker zal toonen ter waarde van 10.000 p. st. Hij stelt ten slotte voor dat men een flinke som gelds zal meebrengen daar die van groot nut zal zijn voor grondiger exploitatie van de mijn. De climax van de bedriegerij wordt bereikt in Nieuw York, waar het slacht offer den zwendelaar of zijn handlangers ontmoet, waar hem gewichtig schijnende notarieele acten worden getoond en den klinker (gewoon metaal met goud bedekt), die uit de safe van een bank komt. Men brengt een bezoek aan een deskundige, die een handlanger is, die den steen massief en echt goud verklaart. Dan doet het slachtoffer afstand van zgn geld. Men maakt een afspraak voor den volgenden dagen dat is de dag, waarop hg de waarheid leert van het woord dat er eiken dag een dwaas wordt geboren. Het klinkt haast ongelooflijk dat er mensdhen zijn, die zich laten beetnemen door zwen- delpraktijken als de hier geschetste. Dat zij er nochtans zijn wordt eiken dag bewezen; soortgelijke zwendelanj blijft bloeien. opgelost. Door naspeuringen en onder zoekingen heeft men ontdekt, dat de eerste origineele jazzband in 1915 ge hoord werd in café Schiller te Chicago. De eigenaar 8am Have, had een kleine kapel geëngageerd, die aangevoerd werd oor een neger. De muziek, die dit troepje ten gehoore bracht was, volgen3 Have's meening, goed genoeg voor zjjn gasten, die niet bijzonder kieskeurig waren op dit punt. De dirigent van de kapel, Jasbo Brown, bespeelde verschillende instrumen ten met de grootste vaardigheid, zoolang hij nuchter was. Maar zoodra hg één glaasje whiskey op had in die dagen was Amerika nog niet droog gelegd was het met zijn muzikaliteit gedaan. Dan hamerde en beukte hij op die instrumenten die het dichtst bij de hand waren, maakte erbarmelijke kattenmuziek en werd daarin ondersteund door de zwarte broeders, die de rest van de kapel uitmaakten. Het helsche lawaai dat de negers mei groeiend enthousiasme maakten, was vooi de gasten de aangewezen muziek. Men liet de onvermoeide musici het eene glas ca het andere drinken en her geroep „Nog een, Jasbo 1", werd, naarmate de stemming luidruchtiger werd, hoe langer noe meer herhaald. In den loop van den tjjd kortte men den naam Jasbo tot „jazz" af en het duurde niet lang, of de neger was alleen nog maar onder dezen naam oekend. Toen „Jazz» in Chicago naam gemaakt had, wilde hij zgn geluk in New- York gaan beproeven. Hier vonden hg en zijn lawaaierige helpers nog meer bijval, en het duurde niet lang, of er tradeD imitatie „Jazz'-bande op, die Noord- en Midden-Amerika overrompelden en de nieuwe dansmuziek burgerrecht hielpen verkrijgen. In 1918 trok de eerste jazzband naar Frankrgk en van hieruit werden heel het Continent en Engeland er mee besmet WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 775.8 te Thors havn. Laagste barometerstand 754.8 te Lacorina. De verwachting tot den avond van 23 dezer luidt: krachtige tot matige O. tot N. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neersla-g, lichte vorst des nachts in het Z„ iets zachter overdag. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. ALLERLEI. De oorsprong van den jazzband. De meeningen omtrent het ontstaan van den jazzband loopen nogal uiteen, Eindelijk heeft een Amerikaansch tijd schrift voor kunst en muziek het raadsel Maart: 24 Kloetinge, bouwland, van Dissel. 24 Kloetinge, hofsteedjfe, van Dissel. 24 Kloetinge, 15 woonhuizen c. a., van Dissel. 24 Oudelande, boeren-inspan, de Wil de Heijboer. 24 Goes? vendutie, de Kok. 25 Kloetinge, inboedel, van Dissel. 31 Nieuwdorp, woonhuis met erf en tuin, Pilaar. 31 Bergen op Zoom, beestiaal, J. Go- derie. - April: 7 's Heer Abtskerke, hofstede, Pilaar, 7 's Heer Abtskerke, woonhuis en boomgaard, Pilaar. 7 Heinkenszand, kapitale boereiinspan /~*1 van Uleet. 7 Waarde, 2 woonhuizen met grond, van Dissel. Driewegen, verpachting bouw- en wei land, van DisseL 9 Heinkenszand, meubilaire goederen; van Cleef 14 Borssele, winkel-inventaris, de Kok, 14 's Heer Abtskerke, boeren-inspan Pilaar. 15 Goes, kap. hofstede met boomgaar den, bouw- en weilanden, Hioolen en Pilaar. i 16 Goes, kapitale boeren-inspan, Pilaar. 17 Krabbemdijke, inboedel en winkel- inventaris, de Kok. 20 Goes, heerenhuiis, Pilaar. Wemeldinge, 2 woonhuizen, boom gaard en bouwland, Kram. Wemeldinge, meubilaire goederen, Kram. 's Heerenhoek, woonhuis en erf, Pi laar, 's Heerenhoek, bouwland, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Maart: 22 Schuttershof-Bioscoop, „Messalina 22 en 23, Landbouw-Bioscoop, „De Pel grim". 25 Schuttershof, De Dageraad, J. Ho ving, „Heeft God de wereld ge schapen?'' j 30 Prins van Oranje, propaganda-avond, Mandoline-club. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Rilland-Bath. Notaris M. C. Schram heeft verkocht het woonhuis van wijlen Mej. de Wed. L. Lambregtse, aan dhr. J. Lobbezoo Cz., voor f 1600, BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Cornells Hermann, z.v. Jan Komelis Dagevos en Margaretha Stefess Wentelitoa Adriama, d.v. Adriaan Willem Verschoore de la Houssaije en Maria An toinette Buijsroigge. CORRESPONDENTIE. A. G. Robinson Crusoë is vermoedelijk geweest een Schotsch matroos, die eigen lijk heette Alexanda Selkirk en die van 1704 tot 1709 op het onbewoonde eiland Juan Fernandez verblijd heeft gehouden. Abonné. Een verzoekschrift aan»den minister van oorlog moet, als het een ver- zoeik geldt, op zegel van f 0,30. Als u een audiëntie wilt hebben moet u deze schrif telijk aanvragen. Het departement van oorlog bevindt zich Lange Poten, Den Haag. AANBESTEDINGEN. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 22 Maart 1926. Viasaanvoer 22700, Blauw f 0,92 af 1,50, 4800 geel f 1,a f 1,40, 5000 Gro ningen f 0,95 a f 1,25, zoet f 0, 1100 wit f 0,90 i f1,10, 1500 dauwroot f 0,90 a f 1,15. Ajninaanvoer tamelijk. Pootajnin f 0,a f 0,per 100 K.G., Groote f 2,it f 2,50, hollandsche f 0, a f 0,kleine f5,a f5,50, sjalotte f 0,a f 0,extra f 0,a f 0, Aardappelen- Zeeuwsche eigenheimers f 2,50 a tj5,90,i Poters f 0,a f 0, Bonte fÓ,^u* f 0,Brielsche f 0,a f 0,Zeeuwsche bUuwe f 0,a f 0, Bonte en Blauwe f 3,40 a f 4,West- landsche zand f a f Poters f 0,a f 0,—, Klei f 0,a f 0, Granen bnilenlandsche, zeer ka'm. Meel f 19,75 a f0Mais mixed f 0,- a f 0,Haver Canada f 10,40 a f 0, Mais Laplata f 166. Binnenlandsche: Karwijzaad f 22,a f 23,— Kanariezaad 16,a 18, Maanzaad 72,a 74,- Koolzaad 26,a 27, Lijnzaad (voer) 15,a 15,50 Lijnzaad (zaai) 16,a 18, Tarwe nieuwe 14,50 a 15,50 Voer f 12/13/14, a f12 12,50 Boekweit 10,50 a Rogge Gerst chevalier 9,50 a 10,50 Haver 9,50 a 10,25 Erwten 12,a 14,75 Bruine boonen 9,a 12,50 Eieren 5,50 a 6,50 VARKENSMARKT ROTTERDAM. Varkensaanvoer 1017, eerste kwaliteit f0,86 a f 0,88, tweede f 0,80 a f0,84, lerde f0,74 af 0,78, licht f 0,— a f 0,-, export f 0,92 a f 0,99. jke handel. ADVERTENTIEN. van de openbare gebouwen en scholen, zullen worden aanbesteed op Maandag 29 Maart 1926, des namiddags 2 uur, ten Riadhuize. Bestek en voorwaarden liggen van heden af ter secretarie ter inzage voor belang hebbenden, op eiken werkdag van 's mor. gens 9 tot 's middags 2 aren en zijn tegen aetaling van f 0,25 verkrijgbaar. De inschrgvingsbiljetten moeten uiter lijk op bet nnr der besteding in een ge sloten bus, staande op de secretarie, wor den geworpen. Nadere, inlichtingen verstrekt de Direc teur van Gemeentewerken. Goes, 22 Maart 1926, BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES. Maart: 24 Middelburg, verhoogen Prov. veer- dam en maken aanlegsteiger te Kam perland, Ged. Staten. 29 Goes, schoonmaakwerken openbare gebouwen en scholen. Directeur van Gemeentewerken. tusschen den Schengepolder en den Nieu wen Kraayertpolder vanaf Vermeüle tot aao de hofstede bewoond door den heer Kodde, groot 2 H A. 66 A. 30 C.A. Informatiën te bekomen bij Notaris PILAAR, bg wien de inschrijvingsbil jetten worden ingewacht voor of op 30 Mevrouw BALJEU, Loskade 257, Mid delburg, vraagt met April een bekend met koken.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3