Schrale Huiö litiek van Rusland geeft weinig hoop op een voortdurende vredelievende gezind heid. Ook na alle conferenties en congressen, aan den algemeenen vrede gewijd, is de wereld vol oorlogskiemen, vol oorlogs gevaar gebleven. Dat ook de geestver wanten van de indieners van dit wets voorstel dit inzien, blijkt wel uit den jongsten 1 IVlei-oproep vaiu cfeosocialisii- sche Internationale, waarin te lezen staat: „Nog dreigt, voornamelijk in het Oos ten, telkens weer naeuw oorlogsgevaar". Het is zeer gemakkelijk te decreieeren, gelijk in de Memorie «wam Tóelichting ge schiedt, dat oorlog niet meer toelaatbaar is. Maar hiermede bant men den oor log niet. Conclude erende verklaarden deze leden volkomen het standpunt te dee.en van den voormaligen Engelschen eersten mi-, nis ter Mac Donald, die zich als volgt uitliet: Internationale ontwapening is het wachtwoord der Regeering. Ontwapening wenscht iedereen. Doch zij is voor nie mand afzonderlijk te verkrijgen. De spoorwegtarieven. Het Haagsche Corresponderitie-bureau meldt Naar wij vernemen, is het onlangs ge publiceerde bericht inzake een'' verlaging der spoorwegtarieven in dien zin voorbarig, <dat het slechts weergeeft een-voorloop:g denkbeeld, waaromtrent nog geen besluit gevallen is. Dat een verlaging met 1 Juli a.s. zal intreden, staat wel vast;'of zij in dezen vorm zal intreden, is nog onzeker. Snippers. Over de afgeloopen "week, eindi gende 18 Maart zijn in Nederland uitge sproken 88 faillissementen tegenover 76 faillissementen in dezelfde week:ivan bet vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Maart 1926 867 faillissementen tegenover 959 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. PROVINCIE-NIEUWS. De electriciteitsvoorziming. De Zeeuw sche medewerker van de „N. R. Crt.", de electriciteatsvoorziening in onze provincie besprekend, schrijft o.a. Het wordt steeds du'delijker, dat de kwestie van de aanwezigheid van een gasfabriek in een gemeente een zeer ern stige moeilijkheid zal opleveren voor de verdere electriciteitsplannenMen ziet dat aan het gebeurde te Axel, waar de aan drang der Ged. Staten tot aansluiting bij het provinciale net weliswaar het resul taat had van een besluit van' den gemeente raad tot aansluiting, maar waar het laat ste woord blijkbaar nog niet gesproken is, nu de gedachte van een zelf-exploitatie der electriciteitsvoorziening met gebruik making van de eigen gasfabriek voor de opwekking, geleid heeft tot een omvang rijk verzet, tot openbare vergadering, tot een adres aan den gemeenteraad, en zelfs tot het ter verantwoording roepen van de raadsleden in verschillende kiesvereeni- gingen. Dat op die openbare vergadering, waar de heer Duetz uit Utrecht een plei dooi hield voor zeif-exploitatie, deze kon meedeelen dat hem ook uit andere ge meenten o.a. uit Krabbendijke Hét verzoek was gedaan het gas-electrisch bedrijf van tecbnisch-economische zijde te bespreken, doet verwachten dat ook daar het vraag stuk van die zijde zal worden-bezien. Van de gemeenten van de NoÓVdgroep hebben Zierikzee en Tholen een eigen gasfabriek. Van die op Zuid-Beveland heeft Goes er een (dat echter geen ge vaar van de concurrentie vreest). Maar op dat eiland is bijna de gebeele staart „gemabegd", d.w.z. dat de gemeenten Kruidingen, Krabbendijke? Waarde en Rilland een nog lang durend contract voor gaslevering hebben gesloten met de M. A. B. E. G. te Utrecht. Onlangs is nog door den burgemeester van Krabbendijke in een openbare rede over de electrici tei t sk we stie verzekerd men moet met dè' MahSg tot een schik king komen, of Oost Zuid-Beveland blijft van electriciteit verstoken, en dan komt er van de heele Bevelandsche electrifi- catie niets, ook al zouden de andere ge meenten bun garantiebedrag opvoeren". Zooals de zaken nu staan weten we uit het rapport der commissie-Welleman, dat de Mabeg een vergoeding vraagt van f52.000 om de gen. gemeente virij te laten, met welk dood gewicht de kapitaalkosten van de electriciteitsvoorzienang dus zou moeten worden verhoogd. Maar nu is er ook nog bijgekomen de vraag of die gasfabrieken niet kunnen behouden worden in weerwil van en zelfs als opwekker van de electriciteit. Het gaat trouwens ook niet aan om een gas fabriek op te doeken als er electriciteit in gevoerd wordt. Het gaat h:eyMtpch niet alleen om een kwestie van l&ht. Er wordt ook op gas gekookt. Heel veel zelfs. En de huisvrouwen die zich daar nu op heb ben ingesteld zouden niet weinig ontriefd zijn als datvgas in eens uit bun huis ver dween. Want voor dat doeleinde is elec triciteit nog niet te gebruiken; althans niet tegen- den zeer hoogen prijs dien de P.Z.E.M.f zou moeten vragen voor een voorziening in een kleine plaats met nog eenige meestal ver af gelegen hofsteden. Of er werkelijk voldoende grond is voor de bewering dat een dergelijke electrici- teitsopwekking door gebruikmaking van de gasfabriek, goedkoop-er electriciteit zal kunnen leveren, dan de provinciale onder neming met stroom uit een ver afgelegen centrale, zal ik zeker als leek niet durven uitmaken. Maar nu het vraagstuk naar vo ren is geduwd, is het niet meer weg te redeneeren, zoo niet voor Axel, waar nu eenmaal een^jraadsbesluit tot aansluiting bij de pro P.Z.E.M. beslaat, dan toch in de gemeenten van Midden- en Noordgroep. Ellewoutsdijk. Door den heer Mortier uit Wageningen is hier Vrijdagavond in de consistoriekamer een voordracht ge houden over de toestanden in vroegere en latere tijden, der traktementen van predikanten in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Kalshoven uit Ovezande opende de vergadering met gebed en gaf het woord aan den heer Mortier. Eeuwenlang zijn de predicants trakte menten zóó laag geweest, dat het voor deze een armoedig bestaan was. Er werd van alles gedaan om dit bestaan mogelijk te maken. Zoo waren de predikanten in vroegere tijden ook medicijnmeesters, ja tu.n- en landbouwers. Reeds vanaf het jaar 1500 is er om staatshulp gevraagd, die echter uitbleef, omdat de staatskas zulks niet toeliet. Traktementen van f200 a f300 hebben lang bestaan, ondanks alle requesten en protesten. De staatskas liet niet meer toe, en de gemeenten wa ren te arm. Predikantsweduwen kregen een jaargeld van f 10. Jaren en jaren heeft dit zoo geduurd. Dezen toestand eischte verandering. En dit was slechts mogelijk door samenwerking van de ge heele kerk. De rijke gemeenten moesten er toe komen om de arme gemeenten te helpen. Vrijwillig ging dit niet, want op een advertentie, waarin gevraagd werd aan kerkvoogden om hunne kaartjes te zenden als bewijs van instemming hiermee, kwam slechts één, zegge één kaartje in. Gedwongen werd dus tot andere maatrege len. In een opgeroepen vergadering van kerkvoogden te Amhem, waarvan spreker voorzitter was, werd de wijze waarop er door de kerkvoogdijen gef inamcieerid en gekapitaliseerd werd gehekeld en afgekeurd als zijnde in strijd met het christelijk be ginsel van hulpvaardigheid en liefde. De toen daar gehouden rede. is later in druk verschenen en aan kerkvoogdijen gezon den. Door sommige rijke gemeenten werd nu steun beloofd, door andere niet. Met samenwerking van de synode werd te 's Hage vergaderd om de zaak nu defi nitief voor goed te regelen en vast te stellen. Er werd een reglement gemaakt waarbij de verplichting der rijke gemeen ten om de arme gemeenten te helpen, werd vastgesteld en omschreven. Een Raad van Beheer" werd in het leven geroepen om voor de naleving er.van te waken, hebben we nu. Alle gemeenten, ook de armste, kunnen nu hun predikant beroe pen, en er is gezorgd voor een minimum- traktement van f2500,De Raad van Beheer die bestaat uit 4 kerkvoogden en 3 predikanten, moest overbodig zijn, maar helaas, vrijwillig werd er niet gegeven. Heit gaat hier in Ellewoutsdijk over enkele honderden guldens, die er vrijwillig of door hoofdelijken omslag moeten komen, alvorens er weer een predikant beroepen kan worden. De grootste belangen zijn de blijvende de geestelijken. God's Geest is het waarnemende leven dat alle dingen in liefde doorziet. Een predikant hebben we noodig om ohs „Het licht der Wereld Je sus Christus" te brengen, want alleen met behulp van dit licht kunnen we het Ko ninkrijk Gods zien. En uit dat Koninkrijk Gods, dat ook in ons binnenste is, welt als uit een oneindige bron een zee van Lef de op, die zich door het Heelal ver spreidt met zachtheid. Dat is Hare kracht. Dat is Hare Heerlijkheid. Zoo groot is Haar kracht dat niets haar kan weer staan. Zoo krachtig is Hare zachtheid dat alles ook het zwaarste door Haar kan gedragen worden. Zoo groot Hare liefde en trornv dat ze altijd blijft wach ten op onze erkentelijkheid en wederliefde. Ds. Kalshoven bedankte namens allen den spreker van dezen avond voor de leerzame voordracht, en de spr. zelf ein digde met een gebed van dankzegging. Ho ede kens kerke. Mej. wed. G. W. v. Dokkum-Nakken, onderwijzeres aan de openbare lagere school heeft wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden lèeftijd tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag gevraagd. Hans weert. Men heeft bij het sleep - schip „La Madeion", dat hier zware lek kage bekomen had, een reddingskleed on der door gehaald, en heeft het schip thans de reis' naar Antwerpen voortgezet met 4 pompers aan boord, en gesleept door de sleepboot „Sirius". Ierseke. Ds. G. H. Kersten heeft het beroep naar Rotterdam aangenomen. De heer J. W. Bol en M. Wii- lemsen zijn candidaat voor ouderling van de Gereformeerde Kerk. Nisse. Zaterdagnamiddag vergaiderde de raad der gemeente. Aanwezig waren aLe leden. De af- en overschrijving Burg. Armbestuur werd goedgekeurd tot een be drag van f 1475. Benoemd werd tot ge meente-geneesheer met ingang van 1 April a,s. Dr. J. van der Made te Rotterdam. De wijziging gemeentebegrooting 1925 werd goedgekeurd. Het koh er hondenbe lasting 1926 werd vastgesteld met 53 hon den tot een totaal bedrag van f 156,50. Aan de Wed. P. Gelok werd ontslag van pacht verleend voor een perceeltje grond, aan het eind van het pachtjaar 1926. Daarna sluiting. Wolfaar'sdijk. De heer Poldermans van 's Gravenpolder trad Vrijdagavond hier op met zijn Zeeuwsche schetsen voor de leden en hu'sgenooten van het Nuts de partement. Voorgedragen werden „Zij wist niet wat zij deed" en „Bram wil trou wen". De Zeeuwsche schrijver oogstte met zijn werk ook hier veel succes. SPORT. Voetbal. Kampioenschap van Nederland. StormvogelsEnschedé 41. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wedstr- den plaats voor bovengenoemde klasse, met de volgende u'tslagen: Breda Roosendaal 62. D.O.S.K.O.—Waalwijk 0-1. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wedstr- den plaats voor bovengenoemde klasse, met de volgende uitslagen-: Walcheren M.E.V.O. 1-1. ZierikzeeZeelandia 25. Reserve Zu'delijke 2e klasse N.V.B. Middelburg IIAlliance II 12. Vriendschappelijk. Gisteren werd alhier op het terrein aan den Polderschen weg de vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld tusschen Goes en Zeelandia II uit Middelburg, welke door Goes met 70 werd gewonnen, SCHOOL EN KERK. Dr. Geelkerken. Gistermorgen sprak Dr. Geelkerken te Amsterdam voor een stampvolle Parkkerk naar aanleiding van Luk. 23:34: „Va der, vergeef het hun De voorlezer, Dr. De Froe, deelde te voren mede, dat in de Schinkelkerk, 't an dere kerkgebouw van Amsterdam-Zuid, de legerpredikant Ds. Petersen-, in den dienst zou voorgaan en des avonds in de Parkkerk. Tevens deed hij voorlezing van het besluit van den kerkeraad om zich aan het Synodaal afzettingsbesluit van Dr. Geelkerken en de kerkeraadsleden niet te coinformeeren. Onder het gehoor van Dr. Geelkerken bevond zich, behalve de reeds bekende vooraanstaande figuren in de zaak-Geel kerken, ook Prof. Dr. P. A. Diepenhorst. In den avonddienst in de Schinkelkerk werd nog medegedeeld, dat de ledein van Zuid door onderteekeniog van een hun deze week van kerkeraadswege toe te zen den kaart kunnen te kennen geven, of zij zich wenschen te stellen onder den kerke raad, waarvan Dr. Geelkerken voorzitter is. STADS-NIEUWS. Benoemd. De heer E. Gelok, agent van politie al hier, is benoemd tot gemeente-veldwach ter te 's Gravenpolder. Motor-onigeluk. De heer U„ die Zaterdagmiddag met zijn motor-rijwiel op den Nieuwen weg reed kwam, doordat een band van het wiel afliep, te vallen. Hij werd met een schedelbreuk in het r.-k. ziekenverple ging opgenomen. Dr. Snoeit verleende geneeskundige hulp. De toestand van den heer U., die zich nog in de ziekeninrich- ting bevindt, is ernstig, doch niet ho peloos. Landbouw-Bioscoop. De Landbouw-Bioscoop heeft deze week Charley Chaplin te gast in de cre atie van den pelgrim-. Charly is ongetwijfeld nog steeds de schitterendste ster aan het firmament van komisch filmland. Hij blijft ondanks alles wat men van hem beweert en beweerd heeft de kleine man me* het groote talent, die in een geheel eenige opvatting den lach over de wereld doet daveren. Men kan hem zien in een historie, die geen 5 centen waard is, men mag zich ergeren over den bombast en het spektakel in vele films, waarin hij optreedt, nooit ont komt men aan Chaplin's creatie zelve. Men haalt den kleinen artist tusschen 20 personen uit of hij u zijn gelaat of rug vertoont en men krijgt den indruk^ dat er 20 personen op het witte doek geprojec teerd zijn als Charly slechts alleen aan het werk is. Hij is de man, die een too- neel vult, maar tevens ontvolkt. Waarop berust het talent van dezen koning van filmland en hoe komt het, dat hij zich als zoovele ja-ren weet te handhaven, zal men zich afvragen. Beide vragen hebben een antwoord noodig, dat meer plaats zou innemen, dan hier ter beschikking is. We laten dit dus rusten, alleen er op wijzend, dat Chaplin heel veel nadruk legt op het kinderlijke dat in ieder men-sch aanwezig is. De wereld overweldigt hem, zij dwingt hem tot voor den normalen toeschouwer lachwekkende handelingen. Charly onder gaat deze met het nooit begrijpende goed moedige lachje om den moind en. een droef geestig vragendein blik, en dit .is in het kort zijn groote attractie. In „De Pelgrim", beter dan een massa andere Charly-films opgezet, kan men het groote talent van den kleinen komiek op de juiste waarde leeren schat ten. Het werk heeft zooveel mooie fijne trekjes, dat het boven het middelmatige uitkomt. Het geeft Chap!in een prachtige gelegenheid zijn ga\en te demonstreeren. Dat hij deze kans benut behoeft wel geen betoog. Ook de andere nummers van het pro gramma verdienen de aandacht. Een goed strijkje verving op te waar- de-eren wijze de electrische piano. Een ini-euwe tak van industrie. De heer C. J. van Liere heeft vergun ning gevraagd to-t het opricht m van een ijsfabriek; een tak van industrie, welke hier ter stede nog niet bestond. Het perceel, waarin de fabricage van ijs wordt ondergebracht, is gelegen, aan de Korte Nieuw straat. Het geheel zal worden gedreven door een ruwolie-motor (Deutz) van 25 P.K: De capaciteit van de ijsmachine die gebruikt zal worden be draagt 100 staven elk van 25 K.G. per dag. Indien de huid van handen, gelaat of lippen, echiaal, ruw of gesprongen is, gebruik dan de terstond ver zachtende en spoedig genezende Doos 30 et, PUROL KAMER-OVERZICHT. Het gezantschap bij den Pans. Het nieuwe Kabinet heeft Vrijdag de eerste nederlaag geleden. Het gezantschap bfj den pans is door de Kamer met 48 tegen 41 stemmen van de hand gewezen. Mr. Heemskerk hield een warm pleidooi voor het voortbestaan van het blok, waar over de parlementaire arbeid'onlangs danig gestruikeld is. Hij betuigde dat het ge zantschap nog altijd zeer belangrijk was. Het Vaticaan heeft een eigen diplo matie, een eigen oude diplomatie met eigen missies en de gezant die zich er een positie weet te1 verwerven kan veel nnt doen voor zij land. Post van verken, ning en gelegenheid om invloed te oefe nen, aldus heeft mr. Mirchanl zich inder tjjd uitgelaten en die karakterisering was de meest juiste vond de minister. 1 De heer Heemskerk heeft lang en ver dienstelijk over het gezantschap gesproken. Hij verzuimde echter bewijzen van de belangrijkheid ervan aan te voeren, ook nadat hem dit gevraagd werd, dit zal wei een van de redenen geweest zijn, dat het voorstel tot behoud van de hand werd gewezen. Het opmerkelijke in het debat was herhaalde toespelingen van de heeren Vliegen, Merchant en Dresselhuijs dat ds mededeelingen in de geheime commissie voor buitenlandsche zaken voor hen geen aanleiding was om vóór het gezantschap te stemmen. In die commissie kan de mi nister toch meer zeggen. De heeren Braat en De Visser trachtten obstructie te voeren door stemmingen te vragen en lang te praten. Het voorBte) van den voorzitter om den spreektijd op tien minuten te bepalen werd echter aangenomen, al riep de heer De Visser ettelijke malen schandaal I Bij den post voor den Volkenbond en voor de geheime uitgaven mopperde de heer Ü9 Visser en vroeg hjj stemming bij dien van pensioen de heer Braat. De heer Nolens verklaarde niet tegen de begrooting te zullen stemmen, gezien den gewjjzigden aard van het kabinet en de positie der Katholieken daartegenover De begrooting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 4J GEMENGD NIEUWS- Moordaanslag. Donderdagnacht werd de politie gewaar schuwd, te Den Haag, dat er een moord gebeurd zou zijn in een café aan de Wa genstraat. Ter plaatse gekomen, vond zij in een donkeren gang een man badend in zijn bloed liggen. Achter bet café be vindt zich een perceel, dat verhuurd was aan een troep Arabische artisten. De directeur en diens broer hebben 's avonds in de gelagkamer ruzie met elkaar gehad. Na geru.mcn tijd verliet de directeur dit vertrek, op den voet gevolgd door zijin broer. Deze heeft in bovengenoemde gang den directeur van het Arabische ge zelschap verschillende steken toegebracht, met bovenstaand gevolg. De dader de 30-jarige Farez Ben I, is in het per ceel gearresteerd. De toestand van het slachtoffer is ernstig, direct levensge vaar is echter niet aanwezig. De moord t c C u 1 e m b o r g. Naar de „Tel." verneemt zijn op last van de justitie te T:el weierom drie per sonen gearresteerd in verband met den bekenden dubbelen moord te Culemborg in 1923. Twee dezer personen zijn te Tricht aangehouden, écn te Culemborg zelf. Deze aanhoudingen zijn gedaan door ©enige beambten van de centrale recherche en wel in verband met het feit, dat nog geen oplossing is verkregen in zake de toestanden bij de politie in het plaatsje. Reeds eerder heeft de centrale recherche voor d-e justitie te Tiel gewerkt. Wat deze arrestaties betreft liggen de juiste beweegredenen nog in het duister. Het schijnt dat te Tricht aanwijzingen omtrent'de verdachten verkregen zijn, die- een snel ingrijpen wettigden. Oneerlijke ambtenaren. De marechaussee te Sittard heeft twee en de recherche te Maastricht nog twee ambtenaren van den raad van arbeid te Maastricht aangehoud-cn, als verdacht van verduistering, valschheid in geschrifte en heling. Een dolleman. De plaats Stockton in Californië is dezer dagen in rep en roer gebracht door een krankzinnige woesteling. De man een makelaar in onroerend goed liep mét een geladen revolver door de stad rond en schoot op allen die hem in den weg kwamen. Na een man en vijf vrou wen te hebben gedood nahv de dolleman de vlucht in een auto. De politie zette hém na en die auto van den moordenaar sloeg over een wegrand en viel in het ravijn, waarbij de vluchteling het leven verloor. De zaak-Barmat. Indertijd hebben de Barmats al hun bezittingen in binnen- en buitenland ter beschikking gesteld van een trustee voor de crediteuren van het Barmat-conoem. Deze trustee had in ruil zekere finan- cieele verplichtingen op zich genomen, waaraan zij echter niet heeft voldaan, zood-at Julius Barmat de vroeger getrof fen overeenkomst ongeldig verklaarde en met name weigerde de bezittingen van de Am-exima en La Novita, te Amsterdam gevestigde vennootschappen', aan d-e trustee af te staan. Te-gen deze weigering kwam de trustee in beroep bij een scheidsgerecht dat nu ten voordeele van Barmat heeft beslist. Een uitdaging. In het dagblad de „Zoom" daagt de heer Verlinden, wethouder te Bergen op Zoom, het gemeenteraadslid Van As uit in het een of ander blad te herhalen de in den Raad tegen hem geuite beschuldigin gen omtrent het niet betalen van ver schillende belastingen-, opdat hij tegen hem bij de rechtbank een aanklacht wegens laster indienen kan. Ergerlijke behandeling van landverhuizers. Vrijdag kwam te P.oozendaal aan een groot gezelschap Duitsche PoleD, slacht offers van de Pooleeh-Duitsche uitwis seling in het grensgebied, die eerst te vergeefs in Frankrijk hadden getracht als landarbeiders te werken, doch in de mijnen waren te werk gesteld. Ze had den dat niet kunnen volhouden, en waren nu op weg naar Amsterdam, om 24 de zer door te reizen naar Brazilië, met de „Gelria" van de Holl. Lloyd. In Roozendaal kwam een telegram van de Holl. Lloyd meldend dat ze niet ver ier vervoerd mochten worden. Ze werden toen terug gezonden naar België. Toen de trein-' na veel moeite weg was, kwam er van de Lloyd bericht dat ze toch naar Amsterdam konden gaan. De tiein werd telegrafisch teruggeroepen, en toen meldde de Lloyd weer dat er eerst een schifting moest plaats hebben, en dat alleen land arbeiders mochten door reizen, wat groote verwarring gaf daar op de «identiteitskaar ten stond dat allen mijnwerkers waren. Bij het innemen van de politie-formulie- ren door den vertegenwoordiger der Lloyd Wam deze in botsing met de politie, die ook aanmerking maakte op de manier van doen van deze vertegenwoordigers, teen weer beslist werd dat allen konden doorieizen. De landverhuizers zelf raakten door al die tegenstrijdige beslissingen in een paniek. Enkele kregen een zenuwtoeval. Ze weigerden in te stappen. Eerst na veel moeite kreeg men ze in de wagons die daarna op slot gingen. En toen vertrok het gezelschap naar Amsterdam. Vaischeid in geschrifte. De overgebleven gelden van het Natio nale Steuncomité worden besteed voor bijslag op .oude ongevallenrenten. Op het stadhuis te Rotterdam was sedert

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2