rA^mn r ai id i \ÏT UULuLillllj LlfJUIlllIl I DE VROUW ZONDEK HART N\ 55, Maandag 22 Maart1926 115! Jaargang. li FEUILLETON RüElBf WEBEINE A Ge Kade 24 GcEsJhiï59 HET BESTE ADRES eLWVRlEP Beter dan Qoed: DE BESJE Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 Uitgave Naamloozo Vennootschap Goesche Courant [fa y en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Zij, die zich met ingang van 1 April op de Goesche Courant abonineeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. BUITENLAND. OVERZICHT. Frankrijk's financiën. Péret, de nieuwe Frainsche minister van, financiën, heeft in de Kamercommis sie van financiën verklaard, dat de finan- cieele toestand bevredigend is. Het be drag van de uitgegeven bons de defense was hooger dan dat van de bankvoorschot- tcm aan den staat en overschreed de dr.e milliard. Spr. schatte het tekort op de begroo- ting van 1926 op vijf milliard, hetwelk hij ten deele uit de reeds toegestane en voor een bedrag van drie milliard uit nieuwe hulpbronen denkt te dekken, o.a. door een taxe civique van 40 tot 1000 frs., welke ca. 500 millioen zal ople veren, en indirecte belastingen, met name een belasting op de productie. Hij ver klaarde zich tegen elke nieuwe inflatie en drong aain op een spoedige afdoening der wet op de middelen. Sprekende over de mtergeallieerde schulden zeide Péret, dat het bedrag der schuld aan Engeland was vastgesteld en dat alleen de wijze van betaling nog na der moest worden geregeld. Hij denkt bin nenkort naar Londen te gaan en heeft goede hoop, dat er een schikking zal wor den getroffen, misschien zelfs zou de oplossing een moratorium zijn. Droog Amerika. Van overheidswege is in Amerika de aanhouding gelast van 27 geneesheeren, 6 apothekers en 4 handelaars in whisky te New-York, terwijl er nog meer bevel schriften van dezen aard verwacht worden. De tenlaste'egg'ngen houden verband met de bepaling der wet-Volstead, volgens welke doctoren alcohol mogen voorschrij ven voor hun patiënten. Onlangs werd ont- dlekt dat de verkoopen door apothekers te New-York meer den het dubbele be droegen van de maximum-hoeveelheid, die de doctoren te New-York voor zieken mogen voorschrijven. Er wordt n.l. een zeer winstgevende handel gedreven in blanco releptformulieren terwijl er ook op andere wijze de recepten geknoeid wordt. Rum 400 bladen zijn bezig een re ferendum over het heele land te houden; de eerste dagen heeft dat referendum reeds een stemmenverhouding van 5 tegen 1 opgeleverd ten gunste van wijziging van het draoikverbod1.872.000 personen ver klaarden zich voor wijziging of intrekking tegen 361.000 voor handhaving en nale ving der bestaande wet. Ondertusschen bereidt Nederland zich voor de droogte voor. Door den verrekijker. In Londen is overeenstemming be- Oorspronkelijke Hollandsdhe detective roman door R. J. BRANDENBURG. Ik vermoed nu, dat de goede vriend van de paardrijdster, die meer voor haar beteekent dan haar broer, ook in het cir cus aanwezig is; hij zal ongetwijfeld onze komst aan de schoone Milly hebben mee gedeeld en zij heeft een der Chineezen een wenk gegeven. Al die circusartiesten zijn kameraden onder elkaar en een Chi nees begaat voor een dubbeltje een moord". Ik verhaalde van de oogen, die ik op mij gevestigd had gevoeld. „Mijn plan is nu, tegen het einde der voorstelling kalm naar den uitgang te wan delen, alsof het onze bedoeling is niet in het gedrang te komen", vervolgde Arthur, na even in gepeins te zijn ver zonken. „Milly heeft het laatste nummer en zal, na zich te hebben verkleed, stellig door den persoon in kwestie naar huis worden vergezeld. Haar adres weet ik uit de couranten, het is hier vlak bij, ik heb het op de kaart nagekeken. Wij heb ben dus een kleinen voorsprong. Wij gaan nu naar het kwartier van de paardrijdster en ik wandel vandaar af rustig de straat terug in de richting van het circus. Voor reikt tusschen de ministers van arbeid van Engeland, Frankrijk, Du.tschland, Bel gië en Italië, aangaande de vraag, hoe ver schillende artikelen van de conventie van Washington nopens den achtuursdag uitge legd moeten worden. Onder de werkuren verstaat men den tijd waarin de werknemers ter beschik king van hun werkgevers staan, de rust en schafturen niet meegerekend. Het maximum-aantal overuren boven den ge wonen werktijd, geoorloofd voor dringen de gevallen, valt onder de bevoegdheid van den wetgever in de verschillende landen. In een buitengewone zitting van het Chineesche kabinet werd een tele gram van Feng Joe Hsiang besproken, waarin hij den premier laakt wegens zijn in gebreke blijven de orde te handhaven en wegens het bloedvergieten en de ver loren gegane menschenlevens bij de slu- dentenbeto o ging. Besloten wordt, dat het kabinet onmid dellijk zijn ontslag zou indienen bij het hoofd van het uitvoerend bewind. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat thans eindelijk een verzoening tusschen do buitenlanders en de Chineezen tot stand is gekomen. Besloten werd, Chinee sche vertegenwoordigers tot den gemeente raad toe te laten en aan de verlangens der Chineezen ten aanzien van het ge mengde gerechtshof tegemoet te komen. De Volksraad van Syrië heeft de onafhankelijkheid van den staat uitgeroe pen, een grondwet aangenomen en het presidentschap aangeboden aan Durieux, den Franschen gedelegeerde te Alexan- drette. Ten gevolge van een ontploffing in een staalfabriek te Birmingham werden negen arbeiders gedood en verscheidene gewond. De slachtoffers konden niet uit de fabriek wegkomen door een stroom gesmolten metaal. De „Petit Parissien" meldt uit Tokio, dat door een ontploffing in een vuurwerkfabriek een brand ontstond, waar door een wijk van 800 huizen werd vernield. Te Kopenhagen is de Deensche Koningin-moeder overleden. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Kippenhouden in de stad. Geen tak van het landbouwbedrijf is in de laatste jaren meer vooruitgegaan dan de pluimveeteelt. Niet alleen door de bedrijfsplu'.mveehouders, maar ook voor vele boeren worden de hoenderteelt en -houderij op rafcioneele wijze gedreven. Meer en meer legt men zich toe op het verhoogen van de productiviteit der rassen en op een meer doelmatige voeding en ver pleging der dieren, teneinde de rentabili teit te verhoogen. Een gevolg is verder ge weest, dat op de veilingen voortdurend meer eieren worden aangevoerd en de uit voer met reusachtige schreden vooruitgaat. Ook in de stad wordt de belangstelling voor het houden van kippen voortdurend een kleine vermomming heb ik gezorgd; ik heb een pet bij mij; jij draagt zoolang mijn overjas en stelt je verdekt op. Ik moet hen dan tegenkomen en zal mijn oogen den kost geven. Als de twee in huis gegaan zijn, kom je mij maar ach terna". De muziek ruischte door het circus. De bel luidde en het publiek stroomde uit de stallen naar binnen en zocht vlug de plaatsen. Niemand wilde het nummer van mademoiselle Raven missen. Toen de bel voor de t weede maal luidde, kwa men 'nog slechts enkelen met vluggen tred aangeloopen. HOOFDSTUK VIII. De paardrijdster. In de manége werd schoon wit zaagsel gestrooid, dat keurig werd opgeharkt. De oircus-kapel liet een triomfantelijken marsch hooren met luid geschetter der trompetten en knetterende salvo's van de trom. Daar ging het electrisch licht uit. De reusachtige ruimte was in het donker ge huld; alleen ver weg, tegén den ronden tentwand, lichtten de roode lantaarntjes. Een langgerekt „Ah!" van de aanwezigen werd gehoord. Maar plotseling was alles doodstil. Een lichtbak, hoog in een der masten geplaatst, wierp een stralend wit licht naar de roode gordijnen; deze spleten vaneen en Milly Raven kwam de manége ingereden onder daverend handgeklap. Het voor HEERENKLEEDING NAAR MAAT grooter. Onlangs nog kon men onder de bewoners van een nieuw blok van 26 wo ningen in een der grootste steden van Noord-Holland, niet minder dan 23 kip- penhouders tellen. Hoewel bij den stede ling de bedoeling tot bet maken van winst meestal op den achtergrond staat of in het geheel niet aanwezig is, moet het toch ook hem meer voldoening geven, indien zijn kippen goed leggen, als gevolg van een doelmatige huisvesting, verzorging, alsmede van een juiste keuze van het ras. Teneinde de ongeschoolde liefhebbers een helpende hand toe te steken, worden in het laatste nummer van „De Kleinvee- teelt" enkele grondbeginselen behandeld, waarmede zij ongetwijfeld hun voordeel kunnen doen en waardoor velen van hen de oogen open zullen gaan. Het nummer bevat de volgende artikelen: „Waar op te letten valt bij den bouw van een stads- klppenverblijf", „Verzorging van bet pluim vee door den stadskippemhouder", en „Kui kenopfok door dein stadskippenhouder". Het nummer is gratis bij de administra tie van het blad, Koningstraat 15, Arnhem, verkrijgbaar. KUNST EN WETENSCHAP. Een Rembrandt ontdekt. Dr. A. Bred lus heeft in een Fransch provinciaal museum een tot nog toe on bekend landschap van Rembrandt gevon den. Dit werk uit de Galerie te Aix-en- Provence, dat gecatalogiseerd stond als geschilderd door Decker, heeft dr. Bre- dius in het Zeitschrift für bildende Kunst gereproduceerd Aan den rand van een hosch is een steenen brug geschilderd, waarover een oude vrouw loopt. Het werk herinnert in zijn belichting aan het kleine landschap uit de Galerie te Oldenburg, dat kort geleden voor het Kaiser Friedrich Mu seum te Berlijn is verworven. SCHOOL EN KERK. De sport en de kerk in Engeland. Het is in Engeland lang onbetamelijk geacht op Zondagen sport te beoefenen, vandaar het verschijnsel van allerlei com petitie-wedstrijden op Zaterdagmiddagen, terwijl het in Nederland de gewoonste zaak van de wereld is zulke wedstrijden op Zondagmiddagen te houden. De laat ste jaren is de kerk van Engeland (de Anglikaansche kerk) wat verdraagzamer geworden tegenover sport op Zondag. Er is een kerk te Surbiton, een plaatsje was een uniek gezicht. Hoog zat de paardrijdster op een spier - witten Arabischen hengst. Het was een nog jonge vrouw, die poeder en rouge niet van no ode had om schoon te zijn. Haar huid had de kleur van ivoor, een kunstenaarshand scheen daarop de frisch- roo<Je lijnen dér lippen te hebben getrok ken, de rozen der wangen te hebben aan gebracht. Haar oogen donker als zwart fluweel, straalden van levenslust en van trots; zij zag recht voor zich uit glim lachend. Het was een koninklijke vrouw.. Diat was de eerste indruk, dient ik van' haar kreeg. Haar vol, krullend haar werd om sloten door een gouden band die het met moeite scheen te kunnen bedwingenweer barstig kwamen de zwarte krullen er over heen. Ter zijde van den band stak een bouquet van sneeuwwitte reigerveeren om hoog, die met een edelsteen er op beves tigd waren. Zij was gekleed in een schitterend wit baltoilet, waarvan het corsage met kost bare kant scheen versierd te zijn en de sleep langs het paard afhing. De hals was laag uitgesneden en het kostbare hals snoer van diamanten, die hun regenboog- kleurige lichtflitsjes uitspoten, konden wij ten volle bewonderen. Onder den rok kwamen uit de hoogge- lakte schoentjes van wit glacé. Het edele paard had op den fier om- hooggeheven kop een enkele witte pluim; het tuig was van wit zeemleer, waarop de zilveren versierselen blonken. De lichtbak volgde het paard in zijn westelijk van Londen, aan de Theems, waar de dominee jonge menschen in het bijzonder uitnoodigt de ochtenddienst bij te wonen alvorens hun sportplezler aan te vangen. Het gevolg is, dat de kerk vol loopt met menschen in sportkleeren. Er is een ander voorbeeld van de verbintenis tusschen sport en kerk. In de St. Nicolaas- kerk te Wallasey, in Cheshire, worden eiken Zondag vervroegde diensten gehou den voor golfspeiers. En een dankbare plaatselijke golfspeler heeft voor deze golfspelers-kerk twee geschilderde ruiten geschonken, die dezer dagen gedurende een der vroege diensten plechtig zijn in gewijd. Het merkwaardige van de ruiten is, dat zij de sport tot onderwerp hebben. Men ziet er golfspeiers op in hun fameuze „plus fours", de wijde broeken die men voor het spel aantrekt, hun golffoudralem op den rug en op weg naar de kerk. De dominee, die blijkbaar kritiek voorzag van conventioneele kerkgangers, trachtte die in zijn inwijdingswoorden te voorkomen, door uit te leggen dat men c?e men schen, naar zijn meenong, niet een zwa- ren, somberen, Puriteinschen Zondag mocht opdringen. Dit waren zeer oor spronkelijke en bijna gedurfde woorden voor een Engelsche dominee. Deze domi nee meent zooals verscheidene moderne dominees thans in Engeland dat hij door het houden van kerkdiensten voor sportfeoefenaars bijdraagt tot ruimere en betere inachtneming van den Zondag. VEILIGHEID EN VOLKS GEZONDHEID. „Tin" als geneesmiddel tegen steenpuisten. Naar aanleiding van mededeelingen in het Nederlandsch Tijdschrift voor Genees kunde met betrekking tot het inwendig ge bruik van tin, in den vorm van tinvijlsel of tinpoeder als geneesmiddel tegen steen puisten bereikten den Gezondheidsraad mededeelingen, die aanleiding zijn, het pu bliek te waarschuwen tegen onoordeel kundige toepassing van dit middel. Materiaal, waarvan „tinnen" gebruiks- en versieringsvoorwerpen zijn vervaardigd, bevat menigmaal een hoog percentage lood. Personen, die zich met behulp van zulke voorwerpen zelf het aangeprezen middel „timpoeder" willen verschaffen en dat, zooals wordt voorgeschreven, op een bo terham gestrooid opeten, kunnen op deze wijze zich een ernstige loodvergiftiging bezorgen. i Indien Gij van ziekten genezen wilt worden, raadpleeg dan een dokter, ge bruik niet onoordeelkundig middelen, die U kunnen schaden. GEZONDHEIDSRAAD. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. bewegingen en wierp over de paardrijd ster en het dier een fontein van licht. Op de maat der miuziek walste, galop peerde, liep het edele beest. Wat ook op Milly Raven aan te mer ken mocht zijn, dat zij de hoogeschool in de perfectie reed, was zeker. Af en toe spoorde zij het paard met een enkel tikje van het stokje, dat van elpen been scheen vervaardigd, aan. Ik trachtte het gelaat der beeldschoon© rijdster te bestudeeren. Diat zij een man dol kon maken, was zeker; het luide bra vogeroep der heeren bewees zulks ten duidelijkste. Van dat applaus nam Milly echter absoluut geen notitie; zij scheen er zoo aan te zijn gewend, dat zij het met meer hoorde. Wat voor een type was zij toch? Het wilde mij maar niet te binnen schieten. Ja, jaCarmen, dat was zij. Een Carmentype dat met de mainnen speelt als een kat met de muis. Een vrouw, die het leven geeft en de dood; een vrouw van uitersten, een vrouw om steeds bang voor te zijn; het allermeest op het moment, waarop zij het liefste tegen je doet. Het nummer was afgeloopen en het publiek stampvoette als dol; het was alsof men het circus wilde afbreken. De elec- trische booglampen waren weer aange- flapt. Het publiek bleef aanhoudend jui chen. Het was weer duisternis, weer straal de de lichtbak en Milly Raven kwam terug, dankte met een enkelen glimlach. Bloemen vielen in het zaagsel neer. Daar na reed zij weg onder de schetterende KOLONIËN. Verduistering van effecten. Tegen S. B. H. G., chef der firma Buyn Co. te Bandoeng, is geëischt wegens verduistering van aan zijn zorgen toevertrouwde effecten tot een bedrag van f 96.000,vier en een half jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voor- loopige hechtenis. BINNENLAND. Het ontwapeningsvoorstel-Ter Laan. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer is verschenen over het voorstel- Ontwapeningswet door don heer K. ter Laan c. s. Zeer vele leden, die verklaarden aan dit wetsvoorstel hun stem niet te kunnen geven, stellen bij hun beschouwingen voor op, dat ook zij niets liever zouden z en dan dat het zwaard voorgoed zou worden opgeborgen en nimmer meer een enkele gewapende strijd zou wordein gevoerd. Zoolang echter het wantrouwen en de achterdocht tusschen de nat es niet zijn weggenomen, zoolang deze in het algemeen zich blijven wapenen, zoolang dus con flicten nog tot het ontstaan van oorlogen aanleiding kunnen en in ernstige gevallen met vrij groote waarschijnlijkheid aanlei ding zullen geven, is naar de meening dezer leden voor de volken afzonderlijk de tijd om tot ontwapening over te gaan nog niet gekomen. Ten bewijze dat van' een algemeen© ontwapening of althans van een internatio nale vermindering van bewapening van belangrijken omvang geen sprake is, wor den de maatregelen van militairen aard in herinnering gebracht, in verschillende lan den an den jongsten tijd genomen. Frank rijk heeft zijn legersterkte op 600.000 man bepaald, een poging om deze tot 500.000 man terug te brengen, mislukte. België stelde het contingent dienstplich tigen vast op 82.300 man, met een op- leidingtijd voor de infanterie van 10 maanden, Zweden ging over tot het bou wen van een luchtvloot, Turkije gaat over tot vlootuitbreiding, Japan versterkt op krachtige wijze zijn marine. En dat on danks alle betuigingen van vredelievend heid ook in de praktijk het gebruik van wapenen als middel tot oplossing van een conflict nog allerminst heeft afgedaan kan duidelijk worden gezien uit het gebeurde tusschen Spanje en Marokko, Turkije en Griekenland, Hongarije en Roemenië, Griekenland en Macedonië, waaraan nog kunnen worden toegevoegd de burger oorlog in China, de revolutie in Albanië, de poging tot revolutie in Estland. De po- tonen van den triomfmarsch. Het programma werd voortgezet. Drie kunstwielrijders en een meisje, in matrozenblousje en loshangend haar, met rooden strik, betraden de manége, waarin een planken vloer was gelegd. Zij beste gen hun schitterende nikkelen karretjes bereden ze als paarden, lieten de fietsen steigeren, rondwalsen op het achterwiel. Het was een nummer, waarin behen digheid, kracht, durf en gracic om den voorrang streden; maar ik kon Milly Ra ven niet meer vergeten'. Ik zag maar al die donkere oogen, die lokten, terwijl de mond, ja de mond was wreed; het was een mond, die een kus met een beet kon beëindigen. Dat was het geheim van haar aantrekkingskracht; wreede schoonheid;er lag een gevaar in, zich daaraan over te geven. Zooals de speler de roulette zoekt om de siddering van de wanhoop of van het geluk te ondergaan en zich in uiterste spanning verheugt in de sensatie, de angst sensatie, die het grillige dansende kogeltje hem doet ondergaan; hem, den zelf-kweller, zoo zullen er altijd mannen zijn, die zoeken de vrouw, grillig als de fortuin zelve; de vrouw, die den eenen avond aan liefde de honderdduizend geeft, den volgenden een niet. Drie vroolijke clowns stonden in het zaagsel te grinniken. Ik streek over mijn oogen, ik had niet eens bemerkt, dat de wielrijders weggegaan waren. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1