QOESCHE COURANT BIJVOEGSEL VüUe-MSLIVRHEP Beter dan Goed: DE BESTE VAN DE VAN VRIJDAG 19 MAART 1926. RAADSFILM. Voordat een journalist op dien raad los gelaten wordt moet hij in de kooi. In t zweetkamertje", dat in ieder raadhuis ver schilt van afmetingen en stoffeering, doch dat overal vervelend is en juist daarom misschien ten volle aan zijn doel beant woordt. De pers wordt zoetjes aan op tem peraluur gebracht en als de vroede vaderen van oordeel zijn, dat zij nagenoeg aan den kook is, ordomaeeren zij den bode in het zwarte pak de deuren te ontgrendelen. Het spel gaat beginnen. „Wat zegt De Bilt", vroegen we onzen bevrijder, die den decoratievem, bijna tra ditioneel en omvang mist, welke we in den loop der jaren bij enkele andere gemeen telijke boden leerden waardeeren. „Weinig of geen regen, meest zwaar bewolkt, later iets kouder", kregen we retour. Dat kon er mee door. 't Had erger ge kund, krachtige storm b.v. Voor een enke'e keer is zoon variatie aardig, op den duur echter is de gelijkmatige atmosferische in vloed te verkiezen, vooral als er een mid dag- en avondzitting aan je voltrokken wordt. De plaats, waar de „courant" onder gebracht is, wordt gevonden. In sommige steden valt dat niet mee, hier wel. Ze is zelfs binnen 't hek, dat het kaf van het koren scheidt. Tenminste als kaf zoowel als koren van behoorlijke proportie zijn. Het geeft een veilig gevoel een hek van soliede ijzeren staven in den rug. Boven dien is de publieke tribune onbevolkt. Wat het laatste betreft doet het front ge- zeiliger aan. Tegenover ons de voorzitter, die spoedig een vreemde eend in de bijt ontdekt heeft. Links van hem zetelt de secretaris, die bovjpn tafel papieren or dent en onder het roode kleed met zijn voeten naar een houvast zoekt. Beide hee ren worden geflankeerd door een lid van hot dagelijksdh bestuur, links door de wet houder van een rechtsche partij en rechts door den uitverkorene van links, hetgeen misschien ecmigszins te-gen het rechts- en Links-or iërnte cringsbewus tzijn imuruischt Ge noemde vier der vroede vaderen zijn de bevoorrechten, hetgeen zich demonstreert in vorm en omvang der stoelen, die zich onder hen bevinden. De overige zetels, die om de in hoefijzer vorm geschikte tafel geschaard zijn, moeten het zonder arm leuningen stellen, en zij onderscheiden zich alleen door het opvallend roode bekleed sel van gewone soliiede door erfenis ver kregen burgerman's-dragers. Er wordt ge fluisterd, dat zij veel zwaarder zouden zijn, sommigen beweren, dat dit verband zou houden met de lasten die zij torsen moeten, terwijl anderen van oordeel zijn, dat de revolutionnaire en athlet sche nei gingen van enkele afgevaardigden er de aanleiding toe geweest waren. Gaarne toe gevende, dat het mender gemakkelijk is met een zwarai stoel aan zijn woorden kracht bij te zetten dan met een licht kamermeubel, achten wij het laatste mo tief voor onze stad weinig steekhoudend. Over het eerste kunnen wij nog niet oor- deelen, daar bij de kennismaking de zwaar te van den Goeschen raad van k3 n.et gebleken is. Een raad van 13 was het gisteren trou wens niet. Het geheele aantal ging twaalf vingers niet te boven. Vermoedelijk zal bij iedere vergadering om de beurt 1 l.d geen toegang hebben teneinde 'de stad niet aan de gevolgen van het ongeluks getal bloot te stellen. Hetgeen door velen naar waarde geschat zal worden. Misschien heeft deze wijze overeen komst van den raad ons gisteren zender ongevallen, ja zelfs op voorspoedige wijze voor de agenda van een dozijn plus een punten heengeholpen. En dat met een aardige snelheid. De voorzitter deed alsof er geen maximum-snelheid bestond, stuur de den stedelijken wagen met kranige hand over de smalle wegen en wist dank zij eenige armzwaaien van den heer Vienings, die zich met de heeren Goedbloed en Eckhardt als verkeersagenten hadden op gesteld, ook de gevaarlijke bocht ter hoogte van halte melkbesluit zonder on gelukken te nemen. De start was al zeer go<ed, direct vol gas en we reden. Nauwe lijks hadden we ons afgevraagd of de ge meentebus altijd zoo hard zou loopen, toen de heer Van Poelgeest de illusies kwam verstoren met een klacht over late toezending van diverse bescheiden, waar van er enkele zelfs meer dan een maand onderweg bleven. De bestuurder, die juist den gaspedaal weer een rukje naar be neden gaf, keek de reserve-chauffeurs even aan. Door de snelheid konden we echter niet zien of er ook gebloosd is. De wagen schokte even en voort ging het weer. Over de huuroverkomst der vakschool voor meisjes (waarbij de heer Van Poel geest een goed inzicht ontvouwde, dat eeni- gen tijd noodig had voordat het tot de overigen doordrong)4 over de reken-me thode van de r.-k. Jongensschool (aange sneden door den heer Goedbloed, over genomen door den heer Vienings, verder bewerkt door den heer Labrijn en ten slotte tot haar verhouding teruggebracht door den voorzitter) ging het op de melk zaak af. De Zondags-kluif geurde in de zaal. Zij lag op de hand van den heer Eckhardt. Niet lang echter, want de heer Vienings vroeg al spoedig met zoet gestreel waarin buitenlandsche charme om het Lekkere beetje vast te mo>gen houden. Dra ging de kluif dan ook over. In den linkerhoek wilde men ook eens happen. De heer Vienings bevreesd, dat er niet veel van over zou blijven als zijn lekkere beet in handen der overbupen kwam, mikte er gauw een hap af. Toen kon hij de kluif veilig aan een ander overlaten. Zondags- kluiven z ij n lekker. We Jiebben het gis teren weer kunnen constateeren. Alle rich tingen zijn er verzot op, toen eet er zich half ziek aan, zóó ziek dat men een an der mensch wordt. Toen diverse leden verzadigd waren, de heer Goedbloed het standpunt dat B. en W. t.o. der Zondags rust innemen had afgekeurd en den heer Crucq op doceerende wijze het nut van Zondagsrust getracht had bij te brengen, werd het voorstel van B. en W. (waar.n het standpunt t.o. der Zondagsrust) met algemeene stemmen aangenomen. In rul echter van de belofte, dat er weldra schijnbaar in Goes een gedeelte van den Zondag door de melkventers gerust zal mogen worden. Schijnbaar, want wij zien niet in, dat melk verkoopen aan huis wer kelijk Zondagsrust zal zijn. Enfin, ook de schijn is soms iets waard. Denkende nog een langen rit voor oogen te hebben kwam de voorzitter verrassen met de mededeeling, dat iedereen, be halve de leden van den raad, uit moest stappen. Er zou besloten in het porie der twintig woningen en in plan III rondge reden worden. De n;t was aanlokkelijk, zeer aanlokkelijk, maar wat doet men als de bestuurder commandeert: „uit stappen". Men stapt uit en kan hoogstens ver wonderd vragen: „Was zooiets noodig. Maakt men zich op deze wijze niet wat al te gemakkelijk van zijn taak af. Zijn voorstellen als deze twee niet van een te verre strekking om geheel buiten de pu blieke meening om in het vat gegoten te mogen worden?" Voor de besloten zitting kwam de rond vraag, waarvan we uit journalistiek oog punt even geglimlacht hebben. De heer Goedbloed, die toch veel re sultaten van joumalistieken arbeid onder oogen krijgt, (zat hij tijdens de raadszit ting niet een lijvig dagblad te bestudeeren, en houdt hij volgens eigen getuigenis bij den barbier zich niet onledig met kran- teniectuur?) bleek een geheel vreemde in het domein van de pers. Dit is zonder twijfel een verdienstezoolang hij zijn onkunde terzake niet lanceert. De „Goiesche Courant" stond gisteren wel in het teeken van belangstelling. De waordeerende woorden van den heer Labrijn deden ons uitgeleide. De rit zat er op. De hoorn toeterde, de motor gromde, de stedelijke bus reed en familie verder. SPORT. Voetbal. Vriendschappelijk. Zondag a.s. wordt adder op het terrein aan den Polderschen weg een vrlendschap- pielijken wedstrijd gespeeld en wel tus- schen Zeelandia II uit Middelburg en Goes. KAMER-OVERZICHT. We zijn door de regeercngsverklaring heen. De leiders der diverse partijen heb ben huin licht over het programma van het nieuwe kabinet doen schijnen. De meeste spiekers hebben we al vermeld, doch ter- wille van de volledigheid moeten we nog een kleine plaats inruimen voor hetgeen de aanvoerder der Katholieken, Mgr. No- lens gesproken heeft. De heer Nolens wordt in de Kamer wel de zwijger ge noemd. Daar is reden toe. Hij zegt bijna nooit wat, hij beheerscht den toestand in stilte en is de man, die de touwtjes in handen heeft. Dezer dagen echter heeft hij met de stilte gebroken. In een uit voerige rede heeft hij de aandacht der kamerleden weten te trekken. Zooals hij zeide was het zijn bedoeling om eenigo misverstanden t.o. van de crisis te doen verdwijnen. Monseigneur dan gaf te ken nen, dat zijn verklaring van 11 Nov. met ontstaan was uit een booze bui, doch uit overleg met de fractie. Het doel zou ge weest zijn de kamerleden in kennis te stellen met de gevolgen van de verwerping van het gezantschap bij den paus. Geen provocatie dus. Spr. wees ver volgens op het verwijt aan de katholieken van sabotage van het parlementaire stel sel, omdat zij niet wilden deelnemen aan een democratisch kabinet. De katholieken hebben geweigerd de politieke cheque van den imperialistischen Merchant te hono- reeren. De heer Nolens heeft het verder over het gezantschap gehad. Men doet alsof het een filantropische instelling is, zeide hij en men vergeet, dat het een zaak van landsbelang is. Tenslotte gaf spr. te kennen, dat hij het nieuwe kabinet tege moet zou treden met „alle welwillendheid door die omstandigheden geboden." Minister De Geer heeft de verschil lende sprekers, zooals dat te doen gebrui kelijk is, van repliek gediend. Uit zijn lange rede zullen wij slechts enkele punten aanstippen. Hij achtte het onju st de Tariefwet nu te wijzigen nu het economisch leven zich pas heeft ingesteld op de verhooging, maar wel dient gestreefd naar vermin dering van druk door bezuiniging. Te meer is dit noodig waar binnenkort 8 millioen meer noodig zal zijn voor het Invali'diteitsfonds en vier millioen meer voor de Zuiderzeewerken en liet pen sioenfonds, te zamen dus 16 millioen. Daarbij zal in het wegenfonds de 6 mil lioen der rijwielbelasting moeten worden gestort en zullen de 7 millioen winst der postbegrooting moeten verdwijnen door de noodige verlaging der tarieven. Dit is tezamen reeds 29 millioen. Bovendien zal op de spoorwegen weer een deficit in het leven worden geroepen door de tariefverlaging die noodig is we gens de concurrentie van andere ver voermiddelen. Daarom mogen geen nieuwe kostbare maatregelen worden genomen. Ten opzichte van art. 40 antwoordde hij aan den heer Marchant dat de strijd beslist is. De heer Marchant sprak in zijn programma trouwens ook van „zoo veel mogelijk". Het is een misverstand als men meent, dat dit kabinet niets tot stand wil bren gen waarover verschil van meening be staat. Dit kabinet is geen zakenkabinet, wil 's lands ontwikkeling vooruitbrengen. Verschillende onderwerpen' waarover het verschil van zienswijze niet samenhangt met de oude partij groepeering, kunnen worden aangevat door dit kabinet. Daar toe behooren plaatselijke keuze, regeling van het collectief arbeidscontract, uitbrei ding van de werkingsfeer der Arbeidswet. Ten opzichte van het gezantschap bij den Paus herhaalde de minister breed voerig wat reeds kort in de Verklaring stond. Er zal ditmaal gestemd moeten over het Gezantschap en niets anders, waardoor de kwestie wordt ontdaan van den angel van de onzuivere stemming van 11 November. Over de oplossing van de crisis spre kend, vestigde de heer De Geer de aan dacht op de vlotte en loyale wijze, waarop de heer Colijtn hieraan heeft medegewerkt. Na den heer Limburg hebben mr. Kan en de burgemeester van den Haag mr. Piaitijn nog een opdracht tot kabmetsformalie ge had, die beiden weigerden. Spr. achtte aanvankelijk zich zeiven als formateur on geschikt, maar vond het laf te weigeren. Spr. schetste zijn pogingen tot kabinets formatie; in zijn kabinet is slechts een derde der ministers uit de combinatie-Lim burg overgenomen. Spr. bestreed de rede dooir den heer Heemskerk gehouden en hoopte, dat dit kabinet zijn bestaan recht vaardigen zal. Van de zitting van gisteren valt nog te melden, dat met 42 tegen 38 stemmen verworpen werd een voorstel der commis sie van rapporteurs voor het nieuwe regee- ringsvoorstel in zake het gezantschap bij den Paus opnieuw in afdeelingen te on derzoeken. Aangenomen werd tenslotte nog een voorstel van den voorzatter om na de debatten over de regeerkugsverklaring de staatsbegrooting te behandelen en te be ginnen met bimnemlandsche zaken en land bouw, geen algemeene beschouwingen over de begrooting te houden en na het Paasch- reces bijzondere punten der regeerings- verklaring te behandelen. STADS-NIEUWS. De autobussen op de Markt. Tot nu toe was het alleen op zeer druk ke dagen, met kermis en op toondagen b.v., verboden om de autobussen op de Markt te stationeeren. Dezer dagen kan een ver bod tegemoet gezien worden,, waarbij de Marlet iederen Dinsdag voor de autobus sen afgesloten zal zijn. „Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge". In „De Prins van Oranje" alhier is gisteren onder voorzitterschap' van den heer H. A. Honken te Wilhelminadorp, de jaarlijksche Algemeene Leden-verga dering gehouden van de Zeeuwsche Land bouw-Onderlinge, afdeeling van de Be drijf svereeniging ,.De Centrale Landbouw- Onderlinge". Uit het jaarverslag, loopende over het boekjaar 1 November 192431 October 1925 blijkt, dat de Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge bij het einde van het boekjaar 2836 leden had met een jaarloon van f 7.813.061,Het ledental vain de ge heele Centrale Landbouw-Onderlinge be loopt 33.432 met een jaarloon van f 64.500.000, In het verslagjaar werden aangegeven 912 ongevallen, waarvan er 58 aanleiding gaven tot het verleenen van schadeloos stelling over een langoren termijn dan 6 weken. Er kwamen 2 ongevallen met doodelijken afloop' voor, van welke er één toekenning van een renite aan nagelaten betrekkingen tot gevolg had. Bovendien werd aan één getroffene een rente toege kend wegens blijvende invaliditeit. Het aantal ongevallen dat over het boek jaar voor rekening van de Centrale Land bouw- Onderlinge kwam bedroeg 5991. Er hadden 29 ongevallen met doodelijken afloop plaats. In 16 van deze gevallen moest een blijvende rente worden vastge steld, terwijl in 2 gevallen renten werden toegekend wegens blijvende invaliditeit. De kosten der verzekering beliepen voor de leden der Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge over het verslagjaar f 1.12 per f 100 jaarloon. Aan de leden zal dus, daar de voor schotpremie f 1.50 per f 100 loon bedraagt, terugbetaald kunnen worden 38 cents per f 100 loon. Het verslag geeft voorts mededeelim- gen over de vrijwillige verzekering voor patroons en kinderen van ledein en over de beide ziekte-regelingien. Zeeuwsche schetsen. Het was een goede gedachte vain het bestuur der vereeniging voor ontwikkeling en ontspanning om den heer Poldermans van 's Gravenpolder uit te noodigen zijn Zeeuwsche schetsen te komen voorlezen. Zij, die zich in de Zeeuwsche volkstaal uitdrukken, zooals de heer Poldermains het doet, verdienen in ruimen kring be langstelling. Het waren meest leden van bovenge noemde vereeniging, die zich Woensdag avond naar het Schuttershof hadden opge maakt, teneinde van deze specifiek Zeeuw sche kunst te genieten. Nadat de voorzitter der vereeniging de aanwezigen had welkom geheeten en den spreker zijn ingenomenheid met diens overkomst had betuigd, was het woord aan den heer Poldermans. Aan zijn voordracht liet deze een korte beschouwing over de verdwijning van en kele mooie provinciale gebruiken vooraf gaan. Hij noemde het zeer betreurens waard, dat de Zeeuwsche kleederdracht in onbruik geraakt en herinnerde in het kort aan de resultaten van de enquête on langs te dezer zake ingesteld. Vervolgens ving spr. met de vertolking van zijn werk aan. In de eerste schets: „Den ouwen Jan" deed hij voor ons op leven de stoere eerlijke, koppige bóeren- figuur, die met wrok de leergierige nei gingen van zijn zoon gadeslaat, dit ge- ruimen tijd Iaat voortduren, totdat het hem te machtig wordt. Het conflict ontstaat, de zoon heft de hand tegen den vader op en verlaat daartoe gedwongen de ouder lijke woning. In rake typeering, streng doorgevoerd, laat Poldermans zijn hoofd figuur verder leven. Hij teekent op sug gestieve wijze den innerlijken strijd van ouden Jan, wiens gedachten geen uur van den dag buiten zijn zoon kunnen, maar wiens wil sterk genoeg is om niets daar van naar buiten te laten doordringen. Ten slotte brengt de kleinzoon de oplossing. Deze schets is soms bij het melo-drama tische af en vooral aan het eind opge bouwd uit enkele omstandigheden, die aan te expres selijke toevoegingen doen denken. Als wij hierbij evenwel bedenken, dat deze schetsen hoofdzakelijk voorge dragen, d.w.z. niet gelezen worden, wordt de aanvaarding ervan gemakkelijker ge maakt. Dit is vrijwel de eenige bedenking, die we tegen „Den ouwen Jan" -hebben. Al het andere is van superieure kwaliteit. De heer Poldermans kent het Zeeuw sche volk door en door, hij doorvoelt het in zijn smart, zoowel als in zijn vreugde. Het is het fundament van zijn litteraire gaven. Sterk komt dit tot uiting in de natuurbeschrijvingen, in de losse opmer kingen die beelden vormen op een geheel andere wijze dan iemand het doen zou, die toevallig het Zeeuwsche dialect kent en schrijven kan. De heer Poldermans denkt in zijn werk zooals de Zeeuwen denken en dit is zijn groote beteekenis. Beter nog dan in de eerste schets was de Zeeuwsche schrijver in „As twee onden vechte", een sterk humoristische verwerking van de lotgevallen van twee boeren op leeftijd, die een jonge meid tot huishoudster hebben. Hier is de heer Poldermans op zijn breedst. Hij laat zijn gevoel van humor en zijn scherpe opmer kingsgave den vrijen teugel en verkrijgt resultaten, die alleszins tot vreugde stem men. Een mooien avond is het geworden. De voorzitter, die den heer Poldermans dank bracht van het genotene is ongetwijfeld de tolk geweest van alle toehoorders. Comité Mobilisatie-kruis. Men schrijft ons: Alhier is opgericht het Comité-Mobilo- satiekruis Zuid-Beveland- Was er aanvankelijk slechts een klean plaatselijk Comité te Goes, op veler aan drang heeft dat Comité zich bereid ver klaard zijn werkingssfeer uit te breiden tot geheel Zuid-Beveland. In verband hier mede is het aantal leden van het aanvanke lijke Comité uitgebreid van drie op twaalf en bestaat thans uit de heeren P. C. La brijn, voorzitter; P. Oosterbaan, le sec retaris; W. L. B. J. Dekker^ penning- meester; J. H. Jacobs, 2e secretaris; J. Donnar Jr., A. van der Have, KapelJe; Dr. H. Homdebmk, Krabbendijke; M. de Jonge; P. Kloosterman, Nisse; J. C. Per- sant Snoep, Kapelie; Dr. J. J. Preuni- ger, Wolfaartsdijk en A. van Zweeden. De personen achter wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen te Goes. In het Eere-Comité hebben zich bereid verklaard zitting te nemen de heeren G. A. Hajenius, burgemeester van Goes, als voorzitter en W. Kakebeeke en Joh. Pi laar, als leden. Het voornemen is op Vrijdag 30 April a.s. (prinsessedag) aan allen op Zuid- Bevelaod, die daadwerkelijk hebben deel genomen aan de handhaving onzer mili taire onzijdigheid tijdens den wereldoor log, het zoogenaamde Mobüisatiekruis, met diploma, op plechtige wijze uit te reiken. Daartoe zal ova. de oud-opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal C. J. Snijders, worden Uitgenoodigd. Het Comité hoopt dezer dagen een be roep te doen op de bewoners van Zu:d- Beveland, teneinde deze vaderlandsche ac tie financieel mogelijk te maken en we twijfelen niet of zeer velen zullen blijk willen geven van hunne waardeering voor de jonge mannen die destijds zich zooveel opofferingen in het belang van vaderland en volk hebben moeten getroosten. Emigreer niet. De werving voor emigratie naar over- zeesche landen is weer in vollen gong. Het is aan den directeur van het infor matiebureau der Nederlandsche vereeni ging „Landverhuizing" gebleken, dat on der de aangeworvenen tal van personen voorkomen, die in het land, waarheen zij zich willen begeven-, geen of slechts een zeer geringe kans van slagen hebben. Bedoelde directeur acht het daarom dringend noodig, allen die over emigratie naar overzeesche landen denken, weder om ernstig te waarschuwen tegen het doen van overijlde stappen. Niemand besluite tot vertrek alvorens inlichtingen en raad te hebben gevraagd aan genoemde vereemiigiing, Bezuidenhout sche weg 97, 's Gravenhage. Benoemd. De heer J. Ruisaard, hoofd der Open bare School B alhier is benoemd tot lid van de lichtbeeldencommissie in deze ge meente, zulks ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het vertrek van den heer C. Berger. Vacantiekaarten. De Nederlandsche Spoorwegen zullen van 2 tot en met 7 April en van 21 tot en met 26 Mei vacantiekaarten uitgeven. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 21 Maart, des morgens te half elf: Ds. J. Koekebakker. Dammen. De uitslag van de voorronde voor het kampioenschap voor Zeeland betreffende de Goesche Damclub is als volgt; Jac. van ZweedenA. Corstanje 2—0 A. CorstanjeK. L. Kramer 20 K. L. KramerJac. van Zweeden 20 Jac. van ZweedenA. Corstanje 11 A. CorstanjeK. L. Kramer 20 K. L. KramerJac. van Zweeden 11 Voor Goes komen dus in den eindstrijd de heeren A. Corstanje en Jac. v. Zweeden. Schutterhof-Bioscoop. In de Schuttershof-Bioscoop' wordt Za terdag, Zondag en Maandag het beroemde filmwerk „Messalina", een groot Ro- meinsch spel, vertoond. Ongeveer 10.000 menschen werkten mede om deze film tot stand te brengen. Behalve do,°r prachtige en rijke interieurs schittert dit werk door sensatie. We noemen de gevechten der gladiatoren en de wagenrennen. Als extra-attractie biedt de directeur den bezoekers een succesprent van Char lie Chaplin, den koning der komieken. Een versterkt orkest verzorgt de be geleiding. Bevolking. Gedurende de le helft der maand Maart hebben zich hier ter stede gevestigd: A. Ponse, landbouwersknecht, van Kloetinge, 's Heer Hendrikskinderendijk 3; Jan Rijn, schipper, van Amsterdam, „aan boord N. Vervaart, handelsreiziger, van Ginne- ken en Bavel, Kleine Kade 45; M. A. de WitteMoerbeek, zonder beroep, van Bergen op Zoom, Sch. v. Armoede 11; J. van Ballegooijen, adsp.-landmeter, van Wageningen, Lange Vorststraat 41J. C. van Zetten, hulp huishouding, van Gro ningen, Westwal 46; M. de Klerk, mo- diste, van Koudekerk©, Lange Vorst straat 53; M. C. van Gorsel, zonder be roep, van Oud Vossemeer, Turfkade 11; P. P. Kostersvan Acker, zonder be roep, van Bergen op Zoom, Papegaai- straat 16; A. W, van de Plassde* rijk -

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1