N". 55. DE VROUW ZONDER HART Reepen met CëldedR Woensdag 17 Maart 502« .jy$. FEUILLETON ga kade 24 gcestkijss HET BESTE ADRES m UITKNIPPEN EN BEWAREN! vóór 1 AUGUSTUS 1926 GOESCHE i COlRANTs r t I /^7ï-r I Dienstaai Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Sri. J en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf c^t per ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buitel Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. ADVERTENTfEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Zij, die zich met ingang van 1 April op de Goesche Courant abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. BUITENLAND. OVERZICHT. Niets zoo veranderlijk als Er bestaan heel wat uitdrukkingen, die over de weinige standvastigheid van het ondermaansche handelen. Zij hebben bijna alle de woorden „niets zoo veranderlijk als" gemeen. Het laatste woord alleen varieert naar gelang de omstandigheden het wensdhelijk maken. Iedereen spreekt op zijn tijd van „Niets zoo veranderlijk als het weerde mensch de vrouwde manDeze en nog vele andere woorden zijn vermoedelijk in alle eeuwen in verband met de wispel turigheid gebezigd. Nieuw in dezen sa menhang is echter het woord geld. Het previlege om te mogen lanoeeren „Niets zoo veranderlijk als het geld" is een recht van ons" twintigste eeuwers. We hebben er, evenals onze voorvaderen voor andere privileges deden, onze duiten voor uitgeteld. Schepen met marken b.v. heeft het ons gekost. Om van het andere niet eens te spreken! Het komt voor, dat men zich aan een privilege na eenigen tijd bekocht ge voelt. Ook het luier bedoelde stuurde het dien leant uit. Tot gisteren, toen de Bel gische franc kwm vertellen, dat we ons geenszins een kat in den zak aangeschaft hadden. Van 11.30 Zondag duikelde hij Maandag tot 10.85, terwijl gisteren de inzinking voortgaing vond. Den Belgischen franc heeft men na Maart 1924 dergelijke caprices niet meer toegedacht. Men be schouwde hem van dien maand af zoo goed als gestabiliseerd en los van de ups and downs van den Fransch.cn franc. Welke de oorzaken van deze plotselinge inzin king zijn, kan nog niet met absolute ze kerheid gezegd worden. Wel dat een groot deel der schuld neerkomt op de moeilijkheden, die de Belgische regeering ondervindt bij het aangaan van een nieuwe leening. Amerika zou n.l. plots geweigerd hebben in te schrijven. Voorts wordt ge mompeld, dat de gebeurtenissen in Ge neve weinig goed gedaan hebben, aan den koers van de Belgische munt. Het thans gebeurde, dat nog wel geen aanleiding tot zeer groote bezorgdheid geeft, maar toch als verschijnsel niet omr derschat moet worden, bevestigt opnieuw de valuta aanwinst aan uitdrukkingen, die we hierboven plaatste. De Geneefsche mislukking. Wat reeds enkele dagen dreigde is ge schied. De vergadering van den Volken bond is in het water gevallen. Na afloop van de vergadering van den Raad gisteravond is, gezien de moeilijk heden om tot eenstemmigheid te geraken en knet name wegens de houding van Bra zilië, besloten, dat Chamberlain als rap porteur van de politieke commissie heden in de vergadering de verdaging tot de Sep- temberzitting zal voorstellen, zoowel van 15 Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG. Als klein kind vond ik het al heerlijk om mee te gaan naar een paardenspel, en dit gevoel is mij altijd bijgebleven. Er hangt om dit rondzwervende wereldje een sfeer van geheimzinnigheid, die mij aantrekt, de geur van het zaagsel, de reuk der paarden, het geknal van. de lange zweepen; dat geeft mij een rilling van genot. Arthur had van een lieftallige jonge dame met fraai 'gevormde beenen, die trotsch van onder den korten rok door de ajour-kousen kwamen heengluren, twee pro gramma's gekocht; maar ik wierp slechts een korten blik op het mijne, vond het veel leuker om rond te zien. Boven den ingang der artisten, die door rood-f luweelen gordijnen, waarop met gouden letters het monogram van het circus was geborduurd, zat de kapel en streek een tintelende wals van Johann Strauss, met droppelende trommelroffel- tjes. Het was een deinende, meesleepende melodie, die alle onaangenaamheden, het geheel© verleden wegwapperde met zijn klank vanen, en die maakte, dat je alleen leefde in het heden en je vol verlangen van Du'tschland's toetreding tot den bond en den raad, als van het vraagstuk van de uitbreiding van den Raad. Om duidelijk te kennen te geven, dat dit besluit niet van invloed mag zijn op de verdragen van Locarno, hebben de on- derteekenaars dier verdragen Duitsch- land inbegrepen onverwijld een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven, waar in zij nogmaals hun erkenning van die ver dragen zullen neerleggen. Dit is tenminste nog iets, hoewel het op de algemeen© he teekenis, die men aan dez e mi sluit king kan hech ten van geen invloed is. De groote beteekenis van de oneenigheid der verschillende lan den, dezer dagen weer treffend tot uiting gekomen is: men verliest het groote eind doel uit het oog ter wille van eigen be vrediging. Zoolang dit het geval blijft, is de ware vrede zoek. Door den verrekijker. Volgens de „N. R. Crt." zijn de werken tot ophooging van de spoorbaan naar Nederland, te Antwerpen, gisteren aanbesteed. Tevens zal spoedig begonnen worden met het in orde brengen van het terrein waarop het nieuwe internationale station te Borgerhout, dat tevens het rei zigersstation voor de verbinding van Ant werpen met Nederland zal zijn, moet wor den gebouwd. Engeland, Japan, Frankrijk en de Ver. Staten, hebben door hun zeestrijd krachten in de wateren van Tientsin een ultimatum laten stellen aan het Chinee sche „nationale leger" aldaar. De scheepvaart op de rivier tusschen Tientsin en de zee moet tegen 12 uur 's middags op Donder dag weer ongehinderd hersteld, zijn. Naar de Krasnaja Gazeta" meldt, zijn in 1925 te St. Petersburg ongeveer 16.000 gevallen van (geoorloofde) abortus voorgekomen, dat is ongeveer 50 pet. van het aantal geboorten in dat jaar. De directrice yam de Engelsche meisjesschool te Konstantinopel, die on langs geweigerd heeft een dronken Turk- schen onderwijzer toe te laten, is gedag vaard te verschijnen voor de Turksche rechtbank om zich te verantwoorden we gens een weigering oin zich te gedragen naar de bevelen der overhead. Mgr. van Roey, de vicaris-gene raal, is tot aartsbisschop van Mechelen, dus tot opvolger van kardinaal Mercier benoemd. RECHTSZAKEN. De moord op Busch. Voor het gerechtshof te Amsterdam is gisteren de behandeling van de bekende zaak-Busch beëindigd. De advocaat-generaal vorderde op for- meele gronden vernietiging van het vonnis der rechtbank en, opnieuw rechtdoende, veroordeeling van M. tot 6 jaar gevange nisstraf met aftrek van 8 maanden pre ventieve hechtenis, zijnde een gelijke straf als door de rechtbank is uitgesproken wegens mishandeling met doodelijk ge volg, alsmede diefstal. naar de naaste toekomst maakte. De eer- ste-violist was een echt Zigeunertype, met lange, ravenzwarte lokken, en in zijn oogen die melancholische schittering, wel ke de muziek immer te voorschijn too ver t in de oogen van moede zwervers, voor wie zij het voedsel der ziel is. Eeni.ge livreibedienden leidden mijn aandacht af van den zigeuner-primas; zij harkten voor het laatst den cirkel van schoon gelig zaagsel op cn het was eein dwaas gezicht, die mannen in hun def tige kleedij, dat tuinierwerk te zien ver richten. Mijn oogen richtten zich weer naar bo ven, thans naar de nikkelen stang, die tusschen de booglampen inhing en die haar bundels van lichtstralen uitschoten door de ruimte. De trapéze was het, waar aan, zooals het programma mij had ge leerd, de schoone Miliy aan het slot der voorstelling haar wereldberoemde toeren zou verrichten. Milly, zij scheen de spil te zijn, waar alles om draaide, en ik was buitenge woon nieuwsgierig haar te zien; gelukkig zon zij vlak na de pauze optreden op haar Arabischen appelschimmel Abdul en be hoefde mijn geduld dus niet tot het einde op de proef te worden gesteld. Do muziek zweeg en het gegons der stemmen geleek op dat van een zwerm bijen, maar duizendvoudig versterkt. Daar luidde de bel haar heldere slagen en het was als met een tooverslag stil ROELIIEWIEBENGA voor HEERENKLEEDING NAAR MAAT De malversaties te Bergen op Zoom. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosdh heeft Maandag voortgezet de behandeling de malversaties te Bergen op Zoom door den gewezen gemeente-secretaris VanL., die door de Bredasche rechtbank is ver oordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. De advocaat-generaal heeft be vestiging van dit vonnis geëischt; het hof deed geen uitspraak op den bepaalden dag, verklaarde hot onderzoek on veiled-g en gelastte het hooren van nog twee ge tuigen. Dit heeft Maandag plaats gehad. De hoofdcommies ter gemeente-secre tarie te Bergen op Zoom, de heer Geir- naerdt, verklaarde, belast te zijn geweest met de inning van de legesgelden, die hij elke drie maanden aan den secretaris af droeg, maar waarvoor hij geen kwitantie kreeg. Het was getuige niet bekend, of verdachte gecontroleerd wérd of dat hij het geld aan den ontvanger afdroeg. De president merkte op, dat het te Ber gen op Zoom nog al te goeder trouw ging; men vertrouwde elkaar onderling, totdat er een tekort van f 80.000 was. Volgens getuige vroeg en kreeg ver dachte wel eens een voorschot. Getuige was van meening, dat dit den dienst be trof, en wist niet, of verdachte het geld voor zichzelf behield. Op een vraag van den verdediger ant woordde getuige, dat de verschillende gel den in één laadje zaten. Vervolgens werd mevrouw De Meule- meester gehoord. De advocaat-generaal handhaafde zijn eisch. De verdediger, mr. G. Kolfschoten, las een deel voor van de rede, eenige da gen na de zitting van het hof gehouden door burgemeester Stulemeyer, waarinde- ze als de voornaamsle schuldigen aanwees de burgerij, B. en W., den raad en de pers. Algemeen verwondert men zich er over, dat alleen de secretaris voor het gerecht is gebracht. PI. erkende dat er incorrect is gehan deld, zooals er zooveel incorrects in Ber gen op Zoom is gebeurd. Men verwondert er zich over dat allen vrij rondloopem. Raadsheer VÜegenthart merkte op dat de justitie een onderzoek instelt. Tenslotte vroeg de verdediger vrijspraak Het onderzoek is daarna gesloten ver klaard. KOLONIËN. Een wervelwind. Een wervelwind te Taindjong-Priok heeft gisteren groote laadprauwen losge rukt. Een aantal boomen werd ontwor teld. Telegraaf-, telefoon- en lichtleidin- gen werden vernield. geworden. De muziek begon een vlotten galop te spelen en een groot, zwart paard holde de manége in en deed de kLui ten zaagsel rondvliegen; tot in mijn schoot regenden de fijne snippers hout. Weer weken de roode gordijnen vaneen; de gor dijnen, waarachter de wonderen zich ver scholen en een jockey trad buigende de manége binnen, gekleed in blauwzijden huis, zeemkleurigen rijbroek met zwarte rijlaarzen, waartegen hij telkens met zijn karwats sloeg. Het paard galoppeerde op de maat der muziek, sloeg met zijn hoeven tegen den houten rand van de manége. Wip daar zat de jockey op het paard. Hij stond, knielde, maakte danspassen op den rug van het dravende beest, dat brieschemd den adem door de sidderende neusgaten uitstiet, alsof hij zich op den beganen grond bevond. Dan werd een kleine spring plank aangedragen; de jockey gleed van zijn glanzend dier, nam zijn sprong en stond rechtuit boyen op het paard. Toen hij stevig stond na even op zijn eene been gebalanceerd tc hebben nam de jockey zijn groote blauwe pet van het hoofden een sluier van prachtig blond haar woei rond haar schouder. Het publiek applaudisseerde als dol. „Is zij dat?" fluisterde ik lot Arthur. „Ik geloof het niet", antwoordde hij; „het programma geeft haar naam tenminste niet aan". i i Nadat de jongedame* die ik voor een KmTTAs5^ Inzenders van 250 Sterretjes geknipt uit de achterzijde der 5 ets. Kwatta Reep-etiketten én met deze advertentie ingestuurd ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD merk „Marquise». Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f 3,- Koopt een HEELE DOOS Kwatta's 5 ets. Reepen (Melk- of Javareepen) en gjj zult daarbij nog een verrassing verpakt vinden bestaande uit K.G. PRIMA KWATTA CACAO, Deze advertentie wordt 6 maal geplaatst. Inzendingen met opgaat van juist adres aan (37) KWATTA - BREDA. Afdeeling RECLAME. KWATTA SOLDAATJES blijven ALTIJD geldig. BINNENLAND. Het verdrag met België. Ingediend is hij de Tweede Kamer een wetsontwerp houdende voorzieningen ter uitvoering van het Verdrag met België be treffende de territoriale rechterlijke be voegdheid enz. De strekking van het wetsontwerp is de in Nederland te volgen procedure te rege len. Een ontwerp tot goedkeuring van het Verdrag is reeds aanhangig gemaald op 7 October 1925. Het is thans niet de bedoeling op de be slissing daarover vooruit te loopen, doch wel is het van belang, dat, wanneer het verdrag is goedgekeurd, en, bekrachtigd, met de uitvoeringswet geruimen tijd niet meer is gemoeid. Uitweg op rijkswegen. De heer Van Rappard, lid van de Twee de Kamer heeft aan den minister van fi nanciën de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat aan eigenaren van gronden, aan den Rijksweg gelegen, een schrijven gericht is, dat zij in het vervolg voor een bestaanden uitweg op den Rijks weg f 1moeten betalen, voor een nieuw te maken uitweg f2,50 per jaar? Zoo ja, wat is de reden, dat, waar vroeger, ingevolge het Rijkswegenregle ment, één kwartje als recognitie moest worden opgebracht, thans die recognitie verviervoudigd is, en dat f2,50 moet be taald worden door hen, die voor het eerst een uitweg krijgen? Waaraan ontleent de minister de be voegdheid, deze fiscale maatregelen te nemen? Voor de Drentsche gezinnen. De gemeenteraad van Enschedé heeft een voorstel aangenomen om mede te wer ken tot den bouw van 250 woningen voor gezinnen uit Drenthe. Deze gezinnen moe man had aangezien in een circus ben ik zoo naïef als een kind buigend en kushanden werpend, voor de hulde had gedankt, schetterden de fanfares en met luid handgeklap' begroet, schreed de di recteur binnen, keurig in smoking gekleed en in de rechterhand de zweep, als een staf. Nadat fc(ij zijn correcte buiging ge maakt had, kwamen acht schimmels de manége binnenstappen, edele dieren met fijmgevormden kop en nek en lang afhan gende staart. Dat zie ik toch veel liever dan die kortgeknipte borsteltjes, waarmee dan zoon arm paard maar een beetje kwispelstaart. De dieren zagen er uitste kend uit en ik zagf dat Arihur, die een zeer goed paardenkenner is, genoot. De directeur liet de dieren, waarvan het tuig, met blinkende koperen plaatjes versierd, rinkelde, met tweeën en met vieren komen. Het leek wel wat op het ©xerceeren van recruten, behalve dat deze dieren alles goed deden en de directeur met een enkele beweging van zijn arm of een enkel woord aangaf wat hij wensch- te en niet stond te ketteren als een ser geant-majoor. De dieren draaiden, walsten bijna op de maat van de muziek; de kapel meester stond opmerkzaam naar beneden te zien en regelde het tempo naar de bewe gingen der dieren. Daarna kwam met luid getrompetter een reusachtige olifant de manége binnen stappen. Op zijn kop, gewapend met een ijzeren staafje* zat de geleider gehuld ■—piS ten minstens uit 5 personen bestaan. Dc hoofden dezer gezinnen zullen bij het Twente-Rijnkanaal worden te werk ge steld, de overige arbeidende gezinsleden in de toxtiel-imdustrie. Snippers. Er worden wederom ernstige po gingen aangewend om te komen tol een werkelijke vereeniging van allen, die be lang hebben bij een neutralen draadloo- zen omroep. Daartoe stelt men een comité samen, waarin reeds een aantal vooraanstaande en onafhankelijke personen verklaard heb ben te zullen zitting nemen. Na constitueering van dit comité is een algemeen© oproeping te verwachten. Toen de caféhouder J. v. H., Bosscheweg te Tilburg, gewaarschuwd werd dat er voor zijn deur een auto in brand stond, schrok hij bij het gezicht daarvan zoodanig, dat hij op de plaats dood bleef. Het aantal gevallen van griep, dal zich onder de Limburgsche mijnwerkers voordoet, is nog steeds opvallend groot. Alleen op.de mijn Wiljem Sophie te Spek- holzerheide zijn meer dan honderd zieken. Reeds ettelijke gevallen met doodelijketn afloop hebben zich voorgedaan. De Haagsche gemeenteraad heeft het voorstel van B. en W. om de maxi mumsnelheid van auto's en motorrijwielen op 30 K.M. per uur te stellen met 35 tegen 7 stemmen aangenomen. De koningin en de prins hebben aan dr. N. Japikse, directeur van het bureau van 's rijks geschiedkundige publication, opdracht gegeven tot onderwijs in de nieu were geschiedenis aan de prinses. De tentoonstelling te Den Haag in de Gothische zaal van geschenken, welke in Oostersch gewaad, het hoofd bedekt met een witten tulband. Hij (de olifant) tilde voorzichtig met zijn slurf den klei nen kornak in de manége en verrichtte daarna, waarschijnlijk nerveus door het licht, de mensdhen en de muziek, die een Oosterschen, langzamen marsch speelde, eenige bezigheden, welke tot gevolg had den, dat een paar kleine staljongens in geel linnen pakken, met groote blikken gewapend, aan het vegen gingen en een daverend gejuich uit het publiek opsteeg. Vervolgens kwamen er nog drie klei nere dikhuiden binnen; de kleinste wa9 een schattig beestje, nog heel jong en nauwelijks grooter dan een kalf. De die ren voerden vrijwel dezelfde bewegingen uit als de paarden en zelfs het „Hodh' het loopen op de achterpooten, waarmede de paarden de manége hadden verlaten, werd door den oudsten dikhuid, die de stamvader van de familie scheen te zijn, niet onaardig geïmiteerd. Een tweetal clowns deden daarop de mensdhen schateren door buin dwaze grap pen. De een was vermomd als heer, met een hoogen hoed, waaronder zijn wit ge kalkt gezicht met rooden neus allergekst kwam uitkijken en met een avondpelerine om den schouder geworpen. De tweede was een klein mannetje met een groot wit vraagteeken op zijn zwarten rug, dat telkens door het zaagsel buitelde en ten slotte eenige fraaie salto-mortales maakte (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1