Mooie Handen zooveel kostte, aangenomen. In totaal wordt de restauratie van 1672 op ruim f 100.000 begroot, voor dien tijd een zeer aanzienlijk bedrag. Wel een bewijs hoezeer het mooie bouw werk de inwoners van Goes en de magi- traten der stad ter harte ging. In lateren tijd heeft dit meer dan eens te wenschen overgelaten. De afname dezer belangstelling en taS van andere factoren waren oorzaak, dat het eens zoo hechte gebouw na verloop van een paar eeuwen teekenen van verval begon te vertoornen. De Groote kerk ver waarloosde. De kerkvoogdij, die in vroe gere jaren rijke bronnen van inkomsten bad, waardoor het gebouw in goeden staat gehouden kon worden, zag zich langza merhand de meeste inkomsten ontvallen. De dooden moesten op vaste begraafplaat sen ter aarde worden besteld (de kerk mocht hiervoor niet meer gebezigd wor den) en de gewoonte om tegen betaling adellijke schilden en familiewapenen in de kerken ten toon te stellen verdween. Bovendien was iin de 19e eeuw het geheele onderhoud der kerk op het budget van het kerkgenootschap komen drukken. Een en ander had ten gevolge, dat zelfs de noodzakelijkste voorzieningen achterwege bleven, dat men vele herstellingen niet uitvoerde of - weder in verband met de kosten deze zeer weinig soliede ein oordeelkundig verricht werden. Een voor beeld van het laatste vindt mm in de ver vanging van alle steenen vensterpeilers door houten, en in de wijze van samen stelling van eenige pilaren der wandeikerk. Deze zijn op sommige plaatsen, waar stee nen moesten liggen, opgestopt met stuk ken daklei, waarover wat cement. De restauratie. Een sterk gebouw kan het lang zonder verzorging stellen, doch eens breekt de dag aan, dat de verwaarloozing aan bet licht treedt, en dan meestal zoodanig, dat er met ingrijpen niet langer getalmd kan worden. Dit geschiedde ook met de Groote Kerk. Het doorsijpelende water en eenige val lende sleenen maakten de kerkbezoekers er op attent, dat het met gebouw niet was wat het wezen moest. Van 1898 tot 1903 had daarop een restauratie plaats. Velen zulllten dit zich nog herinneren. De zwakste plaatsen wer den voorzien, doch den grootsten nadruk legde de restaurateur op het uiterlijk van het gebouw. Dit laatste is in verband met het effect zeer lofwaardig, doch als re stauratie is het dit, èn van de speculatie op de instemming van het algemeen èn door de technische onwaarheid, zeer zeker niet. Gedurende deze herstelling is er zonder twijfel aan enkele onderdeelen te waardeeren zorg besteed, maar het geheel brengt de gedachte bij, dat de overhelling naar het effect steeds in de meerderheid was. Er werden verschillende ramen ver nieuwd en de Noordelijke transeptgevel (aan de zijde der Markt) werd gerestau reerd. Niet de noodige zorg besteedde de restaurateur evenwel aan het innerlijk, aan de kappen en goten. Spoedig na de beëindiging der werkzaamheden wreekte déze wijze van werken zich. Het water vond opnieuw zijn weg naar het binnenge- deelte en vrat langzaam maar gestadig op het herstelde zoowel als op het niet her stelde in. Van deze, uit technisch oogpunt zeer te veroordeelen bouwerij, is de buitenwacht niet onkundig gebleven. Van tijd tot tijd hoort men, over da kerk sprekend, wel een schampere opmerking er over en op enkelen fieeft het zoodanigen indruk ge maakt, dat het iedere waardeering van het gebouw, en alle objectiviteit jegens restauratiewerk in het algemeen, onder drukt. Van 1903 tot 1922 had het water de gelegenheid, in samenwerking met warmte, vorst en wind, zijn kracht op het kerkge bouw bot te vieren. Dit bleef niet zonder resultaten. Het waren alweer enkele val lende steenen, die de slapenden wekken kwamen. Van hoogerhand werd op voorziening aangedrongen, daar voor de kerkgangers een levensgevaarlijke toestand was ont staan. Men kwam tot de tweede restauratie dae opgedragen werd aan den bekenden restaurateur den heer Herman van der Kloot Meijburg. Het rijk stelde voor de herstelling 15 jaren achtereen f 10.000 beschikbaar, de provincie evenlang f 1000, en de gemeente Goes gaf een bedrag in eens, dat, verminderd met de rente 15 jaarlijksche bijdragen ad f750 vertegen woordigde. De kerkvoogdij schonk per jaar f500 en bovendien kwamen van en kele particulieren bedragen in. Daar rijk en provincie de subsidie per jaar uitkeeren en men de beschikking moet hebben over een flink kapitaal alvorens met het werk een aanvang kan worden gemaakt, werd, zooals dit bij al dergelijke restauraties te doen gebruikelijk is, op genoemde subsidies een hypotheek genomen. De heer v. d. Kloot-Meijburg en zijn helpers kon daarop in 1922 nog met het werk beginnen. Van dat jaar tot heden is er heel wat tot stand gebracht. Wie langs de kerk loopt ziet er niet veel Tan, doch denkende aan het hierboven b\j de eerste restauratie Uwe hauden worden mooier en tevens blanker door Doos 30 ct. FUROXb. opgemerkte, mag men op het ontbreken van uiterlijke, in het oog springende, herstellingen, geen meening omtrent het verrichte vestigen. En wie dat wel doet aal zich deze spoedig zien ontvallen zoodra hij de gelegenheid krijgt deze restauratie van naoij te bezien. Wij zullen hier in een opsomming laten volgen hetgeen in deze tweede herslellingsperiode tot stand kwam. De kap van de middenbeuk der preek- kerk werd hersteld. In hetzelfde kerk- gedeelte restaureerde met 2 groote vensters, die, en iedere kerkbezoeker zal dit toe. geven, met hun lichtval thans zoo'n knappen indruk geven, dat het overigf gedeelte tot een schreeuw van leelijkheid is geworden. Ook de kap van het Noordelijk tran sept, dus boven het in de eerste periode herste'de venster aan de Marktzijde it geheel gerepareerd, voorzien van dwars. balkeD, die 3540 c.M. dik en 10 M lang zjjn, van leien en van dakbeschot. Dit wat het timmerwerk betreft. Het metselwerk vindt men in de bemetseliug van alle ramen en in de verzorging det stennbeeren. Verder is er heel wat steen- houwerswerk afgedaan o.a. zijn de houtei stijlen der ramen (elders in dit artike wezen we h er al op) die oorspronkelijk van natuursteen waren, vervangen door dit materiaal. Tenslotte noemen we het groott boogvenster in het Zuidelijk transept (waar zich thans de steigers bevinden) óat over enkele maanden geheel voltooid zal zijn. Gewezen is dan nog niet op hel aanbrengen op verschillende plaatsen van glas in lood. Wie met kerkrestauratie eenigermale bekend is zal, deze opsomming overziende, moeten toegeven, dat zjj mede in verband met de beschikbaarsteiling van luttel werklieden een niet geringe prestatie inhoud. Kwalitatief is de zaak volkomen in orde en kwantitatief d arvoor staat de naam v. d. Kloot Meijburg in. Het is verleidelijk na der op zijn opvattingen van restau ratie in te gaan, aan de hand van hetgeen ons hieromtrent bekend is uit een der grootste en knapste restauratie* in den lande. In verband met den om vang van dit artikel en gezien de aan leiding, die we er later toe krijgen moetes we het hier achterwege laten. Liever komen we thans tot de gehee' andere kwestie van de Goescbe kerk restauratie. Het werk moet gestaakt worden. Het ter beschikking gestelde totaal bedrag aan subsidie is aan de bovenge noemde herstellingen verbruikt. Nadat het venster in het Zuider-transep t gereed gekomen is moet deze tweede restauratie periode beëindigd worden, en moet het werk tot 1930, dus 5 jaren big ven liggen Van de westergevel (dit ie de zijde van het groote venster met de gebroken ruitjes) zal een schutting worden getim merd en Goes zal 5 jaren, zegge vijf jaren achtereen zich aan een foei—leelijk houten bekleedsel kunnen ergeren. Dit is van een ieder, die slechts een onsje gevoel voor stedeljjk schoon en waar deering voor de Btad zijner inwoning aan zich heeft en wie zou dit niet heb ben een straf, waarover men niet te licht moet oordeelen. Het is evenwel nog niet het ergst. Erger is, dat de kerk zich in zoodanigen toestand bevindt, dat zij geen 5 jaren zonder voorziening verdragen kan, dat de vele zwakke plekken in dien tijd nog zwakker zullen worden, ten gevolge waar van het niet buitengesloten is, dat er dingen zullen gebeuren, die het Goescbe monument, het schoonste kerkgebouw onder de vele fraaie bedehuizen in onze provincie tot cene ruïne kunnen maken. Ale de restauratie-werkzaamheden tegen half Mei wegens gebrek aan geld beëindigd moeten worden zijn ter zake zeer deskundigen en knappe vakmenschen en niet zeker vsn, die zjj het gebouw na 5 jaar zullen terugvinden zooals zij het verlaten, achten zij b.v. de kans groot, dat in dien tijd de Westergevel, die thans al onrustbarend wijkt, nog verder naar buiten zal dringen, tenslotte misschien in elkaar zal zakken en andere gedeelten in zijn val zal meeslepen. Welke gevolgen niet te overzien zou den zjjn I De huidige situatie is dermate ernstig, dat deze zaak in een scherp daglicht ge steld dient te worden. Voordat men het gevaar, dat o.a. in den Westergevel schuilt, met een honten beschot camoufleerd, moet geklopt worden aan de deur, die leidt naar het verat,twoordelijkheidsbeset van allen, die van dit schoonste en kostbaarste bouwwerk de naaste versnt- woording dragen, opdat zij niet vergeten zullen, dat aan de tor-stemming tot deze camoufLge tevens verhouden is de toe stemming voor de konBekwenties die zit hebben kan. Hetgeen thans te gebeuren staat kan voorkomen worden. Het kan zelfs vrij eenvoudig voorkomen worden. Wij koineu hierop in oas nummer var Vrijdag terug. Door don steiger gezakt. Ter* ijl we gistermorgen omstreeks 10 nur, in verband met het bovenstaande, in de Groote Kerk waren, hoorden we aan de zijde van het Zuidelijk transept, waar zich de steigerB voor de herstelling van het spitsboogvenater bevinden, met veel lawaai groote br. kken steen naai beneden vallen. Het bleek, dat een dwarsbalk gebroken was, tengevolge waarvan een gedeelte van den daarop bevestigden steiger ingestort was. De opperman M., die zijn werk zaamheden op die plaats verrichtte, was met de steenen naar beneden gevallen. Hjj kwam op een tweede, zich ongevee 8 M. Jager bevindend planken dek neer In een materialenbak transporteerde men M. uit de hoogte naar beneden. Gecou stateerd kon worden, dat het ongeval vrij goed was afgeloopen. Alleen M.'s kuit been was gekneusd. De dwarsbalk, die er uiterlijk zeer soliede uitzag en die men veilig meendt te kunnen belasten met de zwaarte van den steiger, is een klein bewijs dat at bovenstaande veronderstelde mogelijkheid, die dreigt, allesbehalve denkbeeldig is. De litt. econ. afdeeling der H. B. S. De stichting „Het fonds ter bevorde ring van den bloei der R.1I.B.S, te Goes", van welk instituut zooals men weet het initiatief is nitgegaau tot de oprichting van de litteraire economische afdeeling der Goesche H.B.S. heeft Maandagmid dag onder vrjj veel belangstelling in hotel Centraal vergaderd. De heer Joh. Pilaar, voorzitter herin nerde aan het werk dat verricht is na d- vorige bijeenkomst. Aan de stichting der litteraire economische afdeeling, die 1 Sept. 1924 plaats vond is veel arbeid vooral gegaan. Er moest gecorrespondeerd worden met het departement van onderwijs en ook bleek een audiëntie by den minister noodig. Spr. wees dan op het succes dai behaald is en bracht dank aan directeur en leeraren der H B.S voor den spoed die gemaakt is met de samenstelling van een lesrooster. De rekening 1924'25 is door het ge meentebestuur goedgekeurd. In verband hiermede betuigde de heer Pilaar zijn erkentelijkheid aan het college van B. en W. voor de belangstelling in en de daad werkelijke steunverleening aan dit onder wijs. De jaai rekening geeft een batig saldo aan van f 1)87,18. Het laat zich aanzien, dat de bijdrage uit de gemeentekas dit jaar niet groo- behoeft te zijn. Nadat de voorzitter nog enkele mededeelingen gedaan had over het aantal leerlingen- dat in de 4e en 5e klas de iit.-ec. lessen volgt (de directeui en dhr. i. d. Wart waren van meening, dat het aantal niet beneden hnn ver wachting is gebleven), werd door ds. R. J. v. d. Veen de vraag gesteld, hoe meer dere bekendheid aan de lit.-eo. afdeeling te geven. Gewezen ward op een eventueel bureau voor beroepskeuze, dat in dezen de noo dige inlichting) n aun de ouders kan geven. Maar bovendien zullen de ouders van de leerlingen, welke dit jaar zullen wordev aangegeven, tijdig vóór de aangifte worden ingelicht omtrent de nieuwe afdeeling aan de H. B. S., en de vooruitzichten, welke geopend worden voor hen, die deze afdee ling volgen. Nadat de heer Q. A. Hajenins, burge meester, waaideerende woorden had geuit over het initiatief van hen, die aan de tot stand koming van de litterair-econo- mische afdeeling den groote stool hebben gegeven, werd de bijeenkomst gesloten. Herhalings-oefemiiigen. Van verscheidene zijdein wordt gevraagd of reeds uitgemaakt is. welke lichtingen en welke wapens dit jaar herhalingsoefe ningen moeten maken. De crisis is echter oorzaak, dat hieromtrent nog niets be paald is. Plet koninklijk besluit waarbij een en ander geregeld wordt, is nog niet afgekondigd. Men verwacht echter, nu de regeeringsmachine weer op gang is, dat volgende maand de herhalingsoefe ningen geregeld zullen zijn. Fruitteelt-Mij. „Zuid-Beveland". Met de Staats Crt. van 8 Maart zijn verzonden afdrukken van de akten be treffende de fruitteelt maatschappij uid- Beveland, alhier. De storm. „Maart roert zijn staart". De grillige nukken van de derde maand van het jaar zijn er nog altijd om dit oud gezegde te onderstreepen. Zon, regen en wind wisse len elkaar in onberekenbare volgorde en snelheid af. In den afgeloopen nacht heeft de storm zijn woede over land en stad uitgeraasd. Hij vond zijn weg tot de huizen der men- schen, rukte aan de ramen, greep aan de dakpannen en zette bulderend zijn tocht verder. Van verschillende woningen in bouw plan II werden dakpannen losgerukt, die op de straat te pletter vielen. Belangrijke schade heeft deze jongste Maart-gril in onze stad evenwel niet aan gericht. Aan den Westwal.zag de storm kans een boom te ontwortelen. Beveland op de fiets. De rijwielbelastinig is een prachtig mid del gebleken om eens na te gaan hoeveel fietsen er in ons land worden gebruikt. Ook zonder deze belasting zullen ai vefen de slotsom hebben gemaald, dat het aan tal rijwielen in het vlakke Nederland enorm is, maar hun verwachtingen wordt stellig overtroffen, als zij gaan rekenen. In het ressort van het postkantoor Goes werd tot heden aan rijwielbelasting ont vangen een bedrag van f41550. Dit wil du9 zeggen, dat er 13850 rijwielplaatjes zijn gekocht. Wij mogen gerust aanne men, dat dit getal in de volgende maanden nog niet ruim 3000 zal toenemen, zoodat het totaal aantal rijwielen dat in het ressort Goes van plaatjes wordt voorzien, allicht 17000 zal zijn. Het district Goes omvat geheel Noord- Beveland en alle plaatsen op Zuid-Beve land ten westen van Hansweert en We- meldinge. Het bovenstaande bewijst wel, dat de fiets ook op onze eilanden een populair vervoermiddel is. Brandje Ten huize van Dr. Weijerman aan de Kloebngsche weg, ontstond hedenmorgen een schoorsteenbrand. Dank zij de hulp, vooral van de buren, was de brand, d.e -bij den hevigen wind heel wat onheil had kunnen stichten, spoedig gebluscht. De schade, voornamelijk ontstaan- bij de blus- sching, is gering. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aan gevoerd: 8 loopvarkens en 57, biggen. RECHTSZAKEN. lie moord op Busch. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren een aanvang gemaakt met de oehandeling in hooger beroep van de be kende Muijlwijk-zaak in verband met hel m 1915 plaats gehad hebbend drama in een perceel aan den Overtoom, waarbij de koopman Busch om het leven is ge komen. Zooals men zich herinnert heeft de vierde Kamer der AmBterdamsche recht, bank, na niet minder dan vijftien zittingen aan de behandeling dezer zaak gewijd te hebben, den 43-jarigen Marcellis Muil wijk veroordeeld tot een gevangemsstrat voor den tijd van zes jaren, met aftrek van acht maanden, welke hij toen (op 28 November 1925) in de preventieve hechtenis had doorgebracht. Biijkons het vonnis achtte de rechtbank zoowel den ten laste gelegden moord als den doodslag en den diefstal, gepaaru gaande met geweld, niet wettig en over tuigend bewezen en was de veroordeeling uitgesproken terzake van mishandeling, den dood van Busch tengevolge hebbenie en wegens den diefstal. Hoewel de feiten reeds dateeren uit het jaar 1915, mogen zij algemeen als bekend verondersteld worden. Ook thans werd van de zijde van het publiek en van de balie groote belang stelling aan den dag gelegd. Als verdediger treedt ook nn weer op mr. A. Levy. Er zijn tnans gedagvaard 19 getuigen, 10 a charge en 9 k decharge. Onmiddel lijk wordt aangevangen met het verhoor van beklaagde Muijlv. ijk. Daarna werdeD verschillende getuigen gehoord. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Willem Broekhuijs overleden. APELDOORN, 10 Mrt. W. Broek huijs, de bekende loterij-koning is onge veer middernacht in zijn woning aan de Gardenierslaan door een beroerte getrof fen. Naar het ziekenhuis overgebracht is hij aldaar op 42-jarigen leeftijd over leden. Mr. J. R. M. van Schaick ARNHEM, 10 Mrt. Op 77-jarigen leeftijd overleed hier heden Mr. j, R. M. van Schaick, oud vice-presidenl van het Gerechtshof te Arnhem en voorzitter van den Voogdijraad. Schip gestrand. TEXEL, 10 Mrt. Hedenmorgen te 8.20 nur is nabij Sluchten bij Texel een Hollandscb stoomschip gestrand. De nood vlag is geheschen, 3 booten zijn ter assi stentie uitgevaren. Heden om half twaalf was de bemanning nog aan boord. Er be staat levensgevaar. Het nieuwe Fransche Kabinet. PARIJS, 10 Mrt. Briand is er in ge- wederom een kabinet samen to stellen. Minister-president, tevens minis ter van buitenlandsche zake» is Briand. Pére-t neemt financiën, Malphy binnen- landsche zaken, Laval justitie en Lamou- reux onderwijs. De andere zetels zijn gebleven zooals zij tijdens het eerste ka- binet-Briand waren. MARKTBERICHT". GOES, 9 Maart 1926. Aanvoer klein, handel zeer Rauw. Nieuwe Tarwe f 12,a 18, Wintergerst 9,a 9,50 Goudgerst 9,— a 10, Haver 9,— a 10, Kookerwten 13,a 13,50 Kroonerwten 14,a 22, Bruine Booncn 9,11, Aanvoer boter 1000 pond a f 0, Aanvoer 60 pond roomboter a f 1,20 Ei-ren per 100 stuks f 5,30 Boter per kilo fl,S0 a f 0, Middenprijs eieren per 25 stuks f 1,32* Middenprijs boter per A kilo f 0,95 a f 0,— Eieren aan particuliereu verkocht 7 cent Boter aan particulieren f 1,05 a f 0, Ganseieren, kleine et., groote ct. Poeleieren 0 cent. Eendeieren 0 cent. Middenprijs afwijkende boter f 0,85 per p. Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z. Aangevoerde eieren 44900 stuks. Prijs f 5,60 per 100 stuks. ROTTERDAM, 9 Maart 1926. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 247 paarden, 5 veulens, 0 ezels, 1133 magere runderen, 774 vette runderen, 180 vette kalveren, 70 graskalveren, 2275 nuchtere kalveren, 64 schapen of lam meren, 56 varkens, 137 biggen, 12 bokken of geiten, 56 overloopers. Prijzen per J kilo koeien van 32J tot 35 tot 47J tot 50 tot 56 tot 59 ct., ossen van 45 tot 49 tot 54 tot ct., stieren van 40 tot 44 tot 49 tot tot ct. kalveren van 60 tot 62J tot 75 tot S7J tot 90 tot ct., schapen ct„ lammeren tot per stuk, varkens van tot cent. Prjjzen per stuk van mager veemelk koeien f 800 tot f 525 tot f kalfkoeieu f 810 tot f 520, stieren f 140 tot f 180, pinken f 100 tot f 200, graskalveren f 80 tot f140, vaarzen f200 tot f350, hitten f 100 tot f 200, paarden f 250 tot f 350, slachtpaarden f 100 tot f 200, veulens f75 tot f120, fok nuchtere kalveren f20 tot f 80, slacht nuchtere kalveren f 18 tot f 18 tot f biggen f 18 tot f 82, biggen per week f 3,25 tot f 3,50, overloopers f30 tot f45. ADVERTENTIEN. Heden ontsliep in zijn Qeere en Heiland onze innig geliefde Echtge noot, Vader, Behuwd- en Grootvader, Mr. christiaan lucasse, Oud-Kantonrechter te Goes, Oud- Lid der Tweede en Eerste Kamer der Staten Generaal, Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, in den ouderdom van 74 jaar. Goes J. LUCASSERottier, Meppel M. A. TIMMERLucasse. H. TIMMER. Goes A. W. GOEDBLOEDLucasse. Mr. J. W. GOEDBLOED. Middelburg W. J. DRONKERSLucasse. H. DRONKERS. Reeuwijk L. J. LUCASSE. M. TH. E. LUCASSE—v. o. Mispei,, Goes J. C. LUCASSE en Kleinkinderen Goes, 10 Maart 19261 De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 13 Maart a.s., 's namiddags 2 uur op de bijzondere begraafplaats te Niedwdohp, gemeente 's fleer Areudskerke. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3