Uit den Westhoek „Wat moet mijn zoon worden?" Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft in de publicatie van November 1925 de volgende cijfers omtrent de vakbewe ging in Nederland Het totaal aantal leden der vakorga nisaties bedroeg In 1924 507.714, die aan contributies en steungelden voor werk stakingen f 11.191.442,opbrachten. Deze ontvangsten werden o.a. als vol aangewend uitkeeringen werkstakingen f2.053.839 uitkeeringen ziekte f 617.532 uitkeeringen overlijden f 139.317 vakblad f 768.546 salarissen f 1.926.031 Ieder lid moest derhalve gemiddeld f 22,05 opbrengen. Hiervoor genoot hij gemiddeld f4,04 als uitkeering bij werk staking, f 1,21 als uitkeering bij ziekte, f 1,51 als uitkeering bij overlijden. Maar ten behoeve van de salarissen zijner be stuurders moest hij f3,79 opbrengen. Ouders, weet gij nu wat Uw zoon moet worden? V akvereenigingsbestuurder dat zij alleen een regeering zullen steunen, die krachtig blijft volharden in de buiben- landsche politiek, die bij de jongste ver kiezingen is goedgekeurd. De socialistische republikeinen dringen in een motie op link- discipline aan. Aan theoretische mogelijkheden en ver langens geen gebrek, zooals men ziet. De piraotijk heeft er echter niet veel aan. De Chineesche warboel. Dei weinig vleiende betiteling „rare chinees" heeft reden van bestaan, Chi- neezen doen i nderdaad dikwijls raar. Vooral in den laat sten tijd. Generaals en legers groeien uit den grond en zij weten geen betere aanwending van hun krachten dan voor onderlinge moordpartijen. De jongste dagen gaat het er weer hevig van langs. rKanonneerbooten van de verbonden Chineesche legers hebben Zondag en Maandag de forten te Takoe van het Koeo-min-tsjoen leger gebombardeerd, die liet bombardement beantwoordden. De vrouwen van buitenlanders te Takoe zijn naar Tientsin gevlucht. 5000 man troepen uit Sjan-toeng zijn te Peh-tang ontscheept en naar Sin-to opgerukt om de spoorweg verbinding van het Koeo-min-tsjoeng leger af te snijden, maar hebben daar een bri gade van dat leger ontmoet. Er volgde een hevig gevecht, waarvan de afloop on bekend is. Er zijn 's avonds veel gewon den van het Koeo-min-tsoeng leger te Tientsin aangekomen. 20.000 man troepen van de verbonde nen zijn te Jong-ping-foe aangekomen. Er dreigt een belangrijk gevecht te Lan-tsjou. Door den verrekijker. Aan de Lokal Anzeiger wordt uit Genève geseind, dat de raad van den vol kenbond besloten heeft, de ontwapenings conferentie tegen 17 Mei bijeen te roe pen, zonder er rekening mede te houden, of de diplomatieke moeilijkheden tusschen Rusland en Zwitserland dan reeds uit den weg zijn geruimd. Uit Caïro wordt bericht, dat een Fransch leger van 25.000 man zich gereed maakt tot een operatie in de omgeving van Damasc^ om de in sur genten definitief te verpletteren. Naar men verneemt, is aan de buitenlandsche consuls geraden, hun resp. landgenooten te doen wegtrekken BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Aalbert z.v. Cornells Gerar- düs Borns en Cornelia Stuivenberg. Overleden: Christiaan Lucasse 74 j., gehuwd mat Johanna Rottier. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 779.0 te La- corena. Laagste barometerstand 722.4 te Vardoe. De verwachting tot den avond van 11 dezer luidt: krachtige, later tijdelijk af nemende N.W. tot Z.W. wind, zwaar tot half bewolkt, aanvankelijk nog hagel- of regenbuien en kouder, later iets zachter. BINNENLAND. De nieuwe regeering. Het programma. Naar aanleiding van het verrassende feit, dat. Mr. de Geer wèl kon slagen in de formatie van een extra-parlementair Kabinet met dezelfde personen, die Mr. Limburg had aangezocht en bereid gevon den, wordt ons van betrouwbare zijde medegedeeld, dat verschillende omstan digheden het wenschelijk maakten, dat niet Mr. Limburg, doch Mr. de Geer als formateur en premier optrad, o.a. ter wille van de rechlsche signatuur van het Kabinet. Daarbij is o.m. op dc volgende punten overeenstemming verkregen: le. De heer Van Karnebeek, de aan gewezen persoon om het verdrag met Bel gië te verdedigen, zal aftreden, indien het verdrag door de Kamer wordt verworpen, hetgeen zeer waarschijnlijk is. In dat ge val zal hij worden opgevolgd door Mr. Limburg, die steeds voorkeur heeft ge toond voor de portefeuille van Buiten landsche Zaken. 2e. voorgenomen splitsing der marine wordt teruggenomen. 3e. De heer Colijn zal worden be noemd tot Gouverneur-Generaal van Ne derland sch- Indië. Nederland naar buiten. Jhr. Loudon is gisteren bij acclamatie benoemd tot ondervoorzitter van de eerste commissie der Volkenbondsvergaderimg, die onder leiding van Chamberlain Duitsch lands verzoek om toetreding tot den Vol kenbond te behandelen heeft. Nederland sche jaarbeurs. Gistermorgen is te Utrecht de veertien de Nederlandsche jaarbeurs geopend. De jaarbeurs telt 933 deelnemers, tegen 981 deelnemers aan de vorige voorjaarsbeurs Er zijn uit Nederland 619 exposanten, uit Duitschland 109, Frankrijk 66, Enge land 44, Schotland 2, België 34, Amerika 26, Zwitserland 12, Tsjecho-Slowakije 7, Oostenrijk 6, Italië 4, Denemarken 2 en Noorwegen en Zweden ieder één. Herdenking De Ruyter. Het ligt in het voornemen van de kon. Nederl. vereeniging Onze VLoot, den 250- jarigen sterfdag van Michiel Adriaanszoon de Ruyter op 29 April te Amsterdam op plechtige wijze te herdenken. Vaals failliet. In de Maandagavond gehouden verga dering van den gemeenteraad van Vaals stelde de burgemeester in verband mei het schrijven der regeering voor om het besluit van 1 Februari, om het faillisse ment der gemeente aan te vragen, in te trekken. De voorsteller der faillissementsaan vrage, de heer Eich, wilde hiervan nieis weten, omdat de hulp, welke de regeering biedt, absoluut onvoldoende is. De besprekingen hadden tot resultaat, dat de voorzitter het voorstel terugnam. De faillissementsaanvrage blijft dus ge-" handhaafd. Schade voor de Zuid er zee vis scher s. Een gedeelte van de Zuiderzeevis- schers, voornamelijk die op Urk, hebben tengevolge van den aanhoudenden storm ernstige schade aan het viscbUmg geleden. Voor sommigen van hen is het geheel ver loren gegaan. Daar het pas :n den voor tijd is van de haring vis sche rij, mag het gemis van het voor de vischvangst zoo noodige materiaal een ramp heeten. Be doelde visschers, die al een slechten win ter achter den rug hebben, zijn thans niet in staat om nieuw vischtuig aan te schaffen. Inbreker aangehouden. In Den Bosch is een man in verhoor genomen, R. genaamd, Nederlander van geboorte, die dikwijls in Duitschland ver blijf hield. Hij werd verdacht, in No vember 1924 in de villa van den heer Van Tienhoven te Aerdenhout ingebroken te hebben, en ongeveer denzelfden tijd ook te Moergestel, in Noord-Brabant. Hij werd destijds gearresteerd, maar wist uit het arrestantenlokaal te ontsnappen en vluchtte naar Duitschland, waar hij zich weer aan inbraken schuldig maakte en daarvoor gevangenisstraf onderging. Na afloop van zijn straftijd werd hij op ver zoek van den officier van justitie in Den Bosch, die zijn uitlevering had verzocht, naar Den Bosch vervoerd. Daar heeft hij bekend, inderdaad de inbraak bij den heer Van Tienhoven te hebben gepleegd. Voorloopig blijft hij in Den Bosch. Snippers. -De afdeeling Doetincheni der Gel der sch-Overijselsche Maatschappij v an Landbouw heeft in verband met de toene mende kippendief stallen besloten, bij de regeering aan te dringen op een wet, waar bij de poeliers verplicht worden, al het door hen gekochte pluimgedierte in een register in te schrijven. Sinds eemigen tijd is er tengevolge van een aankondiging der directie der N.V. Kristalunie Maastricht, tot loons verlaging van gemiddeld 4 en drie kwart a 5 pet. aan haar arbeiders, een conflict ontstaan, waarbij 1200 man betrokken zijn. De justitie heeft thans de zaak in handen betreffende het tekort in de po- litiekas te Den Bosch. ■npwu—iw""1™ PROVINCIE-NIEUWS. Zuider-Hypotheekbank. In de op 8 Maart gehouden vergade ring van commissarissen der Zuider-Hy potheekbank werd besloten aan de aan deelhouders voor te stellen over 1925 een dividend uit te koeren van 30 pet. (vo- jaar 25 pet.) en te reserveeren een bedrag van f88.914,44, waardoor de ge zamenlijke Reserves komen op een be drag van f 1.005.728,62 (vorig jaar f 857.011,35). Wat is een gemeubileerde won'ng? Een groot bezwaar voor personen die in een andere gemeente een gcmeubilee|rd landhuis of optrekje zouden wenschen te bezitten, is het feit, dat zij bij uitvoering van dat plan worden aangeslagen als fo rens op grond van het bepaalde bij art. 244 a, sub 4e der Gemeentewet, namelijk het „gedurende meer dan 90 dagen voor zich of zijn gezin een gemeubileerde wo ning beschikbaar houden." Door gedeputeerde stalen van Zeeland is nu dezer dagen een beslissing genomen, die voor velen van belang kan zijn en die wij daarom hier vernielden: De heer V. B. F., elders woonachtig, te Zoutelande een landhuis bezittend, heeft aan de forensenbelasting willen ontkomen door na de bewoning des zomers van het landbu:s, dit te doen onttakelen door de lampen, kleeden, gordijnen te doen af- en wegnemen, de ledikanten van de ma trassen te ontdoen en deze op zolder te doen wegbergen, en door deze en andere maatregelen de woning in zoodanigen toe stand te doen brengen, dat zij ri.et langer tot bewoning was ingericht. Niettemin werd hij door het gemeente bestuur van Zoutelande als forens aange slagen omdat ondanks de onttakeling, de woning „met weinig moeite weer tot bewo nen was in te richten" en dus een „gemeu bileerde woning" was in den zin der wet. De heer V. B. F. ging van dezen aan slag in hooger beroep bij gedeputeerde staten van Zeeland, die hem in het gelijk stelden en bij besluit van 19 Februari j.l. den opgelegden aanslag vernietigden op grond: „dat het feit dat in een woning ver schillende meubelen aanwezig zijn, ook al bevinden zij zich alle of een deell daar van in de vertrekken, waarin zij gebruikt moeten worden, deze woning nog niet stempelt tot een gemeubileerde woning in den zin der wet, indien, als in het onderha vige geval, verschillende voorafgaande werkzaamheden, verbonden aan het ver plaatsen en opstellen van het meubilair, noodig zijn om de woning inderdaad, voor bewoning geschikt te maken." Borssele. De raad dezer gemeente ver gaderde Maandagavond. Dhr. J. Leijs was niet aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat dezen heer een schrijven had ingezonden, waarin hij verklaarde te be danken als lid van den raad, daar zijn werkzaamheden het niet meer toelieten, dat hij zijn functie naar behoor en ver vulde. Zijn opvolger op de candidatenlijst is dhr. P. Warren. Men besloot de jaar wedde van den grafdelver van f 50,te verhoogen tot f 100,ingaande 1 Jan. 1926. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld op f240,met 84 honden. De voorzitter deed daarna voorlezing van het jaarverslag der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Ten laatste werd de verordening ingevolge art. 178 der ge meentewet opnieuw voor 5 jaren vastge steld. Ellewoutsdijk. Ds. van Leeuwen, die vroeger eenige jaren hier en thans te Vel- zen zijne standplaats heeft, sprak Maan dagavond in de zaal van het Prümers- fonds over de reis, die hij als vloot- predikant met onze vloot gemaakt heeft naar de Oostzee. De zaal was geheel ge vuld. Bij de inleidende beschouwing bracht spr. naar voren dat het marinepersoneel over het algemeen aangenaam in den omgang is, zij komen absoluut en openhartig voor hunne meening uit en zijn imamnen van sta vast waarop men vertrouwen kan. Spr. vertelde vervolgens van de inrichting der schepen, die er goed uitzien en goed on derhouden worden. Daarna beschreef spr. de feesten, die in Denemarken ter eere der Hollanders gegeven werden. Te Ko penhagen in het park „Tivoli" liepen de Jantjes met de Deensche meisjes gearmd van de kermisvreugde te genieten. Oud en jong, rijk ein arm, was er temgenwoor- dig. De hartelijke manier waarop de ver schillende standen er met elkaar omgaan is opvallend. De Koning is er zeer be mind en populair. Denemarken weet ook zijn groote mannen te eeren. Spr. lichtte dit met voorbeelden toe en sprak vervol gens over het knappe beeldhouwwerk van Thorwaldsen. Ten slotte werden de bezoeken aan Lithauen, Estland en Finland gememo reerd. 's Heer Arendskerke. Maandagmorgen kreeg een der houtzagers, werkzaam bij den wagenmaker G. M. alhier, tijdens de werkzaamheden een stuk hout zoodanig tegen zijn been, dat dit lichaamsdeel zwaar gekneusd werd en de getroffene per auto naar zijn woning moest worden vervoerd. Bij den landbouwer D. B. alhier, geraakte een der arbeiders met de rech terband bekneld tusschen den snijmolen, zoodat de vier vingers en een gedeelte van de duim werden afgesneden. Dr. van Iwaarden legde een noodverband, waarna de getroffene per auto naar Middelburg werd vervoerd. Hansweert. Plet met glas ge'aden schip „Emma" is op de Oosterschelde omhoog gevaren en blijven zitten, en later door de 'sleepboot „Hellegat" vlotgesileept. Het schip kon de reis naar bestemming voort zetten. Bij het binnenkomen van de haven is het ledige schip „Hubert 2 schipper Verberght, op het daar liggende schip „Köln 27" gevaren, waardoor de „Hu- bert 2" een gat in het voorschip bekwam, doch de reis naar bestemming zal kunnen voortzetten. Het sleepschip „Nautilius. 2" lig gende op het kanaal is door de sleepboot „Spes Salutis 2" aangevaren, waardoor het schip belangrijke averij aan het ach terschip bekwam. De sleepboot bekwam geen noemenswaardige schade. lerseke. Maandagmiddag viel deschip- per van het zeilvaar tuig YE 136, dhr. G. Paauwe bij het zoogenaamde „kiepen" overboord en kon door de bemanning der 136 niet gered worden. Hel mocht even wel de YE 72, een motorvaartuig, geluk ken den drenkeling nog op te pikken. Kloetinge. Dc Tuinbpuwcursus hield Maandagavond zijn eindlcs onder leiding van dhr. A. Blok. Aanwezig waren de burgemeester en de rijkstuinbouwconsu- Ient'dhr. A. v. d. Piasschei Nadat verschillende vragen aan de leer lingen waren gesteld, verkregen allen het diploma. Hierna dankte een der leerlin gen dhr. A. Blok voor de wijze waarop hij steeds den cursus heeft geleid en over handigde hem namens zijne medeleerlin gen een fraaie klok. Dhr. Blok dankte voor dit geschenk en gaf vervolgens een kort overzicht van den cursus. Ook dhr. v. d. Plassche voerde nog het woord. Spr. hoopte dat de leerlingen ook in de praktijk veel aan tuinbouw zou den doen. Middelburg. B. en W. van Middel burg stellen den raad voor, voor uitbrei ding der rioleering eene geldleening aan te gaan van f 193.000, rentende ten hoog ste 5 pet. en af te lossen de eerste 19 jaar f2000 en dan gedurende 31 jaar f5000 per jaar. Ovezand. Dinsdag kantelde een auto bus van den oprit aan den dijk, achter de blauwe hoeve. Het vervoermiddel kwam onder aan den dijk op het land terecht. Met vereende krachten werd de bus weer recht gezet. Het bleek dat slechts een paar ruiten stuk waren, persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Wissenkerke. De Rotterdamsche bla den van 6 Maart melden de benoeming van dhr. Ed. Flipse, afkomstig van hier, tot eerste dirigent van het Harmonie orkest van het Philharmonisch Genoot schap aldaar. Naar aanleiding van deze benoeming schrijft het „Rott. Nieuwsblad": Ed. Flipse is dertig jaar oud. Hij is uit Zee land afkomstig en studeerde eerst bij dhr. Otto Lies te Goes, later nadat hij zich te Rotterdam had gevestigd, bij Henri Zagwijn en stelde zich voor pianospel, on der leiding van A. B. H. Verheij. Flipse heeft zich reeds onderscheiden als direc teur van verschillende zangevereenigingen hier en huiten Rotterdam en voerde te Dordrecht de opera's „La Belle Héléne" van Offenbach en „Ciboulette" van Rey- naldo Hahn met succes uit. Als compo nist schreef Flipse eenige stukken, waar uit een voorliefde voor de nieuwstb stroo mingen in de muziek blijkt. Mr. C. Lucasse Op 74-jarigen leeftijd overleed heden morgen hier ter stede na eens zeer kort stondige ziekte, de heer Mr. Christiaan Lucasse, oud-kantonrechter te Goes, oud- lid der Tweede en Eerste Kamer der staten-generaal, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene werd te 's Heer Arends kerke geboren en studeerde te Leiden, waai' hij 2 Juli 1879 promoveerde tot meester ie de rechten. Na eenige jaren als advocaat werkzaam te zijn geweest, werd Mr. Lucasse be noemd tot lid der gedeputeerde staten van Zeeland, in welke functie hij een werk zaam aandeel had in het bestuur der pro vincie en t'ot haar bloei medewerkte. Daarna werd Mr. Lucassa lid der Twee de Kamer, later der Eerste. Hij heeft 34 jaren zitting gehad in het Parlement, iets waarop slechts weinigen kunnen bogen. Bij Kon, besluit van 29 Dec. 1902 werd de thans overledene tot Kantonrechter te Goes benoemd, welk ambt hij tot 1 Mei 1925 bekleedde. Lange jaren was Mr. Lucasse voorzitter van het college van regenten der strafgevangenis. Na eervol ontslag te hebben gekregen als Kanton rechter heeft Mr. Lucasse, wiens werk zame geest noode van de rust gebruik maakte een ambteloos, doch een niet on- besteed leven geleid. Hij bewoog zich in die stad op ver schillend terrein en heeft zich door zijn hoogstaand karakter vele vrienden gemaakt De mare van den dood van dezen hooggeachten stadgenoot zal in breeden kring met leedwezen vernomen worden. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. te 2 uur op de bijzondere begraafplaats te Nieuwdorp, gemeente s Heer Arendskerke. De Groote Kerk. Een waan monument. „Wie aan Goes denkt, denkt aan de Gothische Kerk deelde ons laatst iemand mede, die vele jaren geleden een kort bezoek bracht aan onze stad. En zoo is het inderdaad. Men behoeft waarlijk niet een ingewijde in de techni sche détails der bouwkunst te zijn. om onder den indruk te komen van het monu mentale Goesche kerkgebouw, dat fijn geprofileerd, slank en toch stabiel in sterke contouren uit bet centrum der stad stad oprijst. Van welke zijde men dit trotsche monument nadert, of het overgo ten is met zonlicht, of de storm het glas in de hooge boogvensters doet rinkelen, of de avondlucht mild de finesses verdoe zelt: men beseft .n de nabijheid van een kunstwerk te zijn en men ondergaat de ontroering, die alleen het oeuvre van den kunstenaar bij de gratie Gods, kan teweeg brengen. Het Goesche bedehuis is een van de overblijfselen uit de periode der kunst, waarin deze, vaak in tegenstelling met de producten van dezen tijd, ontstond uit geestelijke saamhoorigheid van een ge heel volk, dat in sterke zieleverwantschap en vroomheid, van het ééne ideaal een belijdenis in lastbare vormen wenschte af te leggen, die de eeuwen trotseeren zou. Kerken en andere bouwwerken in die da gen ontstonden enmen bracht kunst. In deze dagen wil men kunst brengen ener ontstaan in vele gevallen werken, die een aanklacht vormen. Niet alleen de technische eigenschap pen zijn voorwaarden van kunst. Deze kunnen hoogstens een werk het aanzien geven, waardoor het knap aandoet. De ziel van ieder waarachtig kunstoeuvre ont staat uit andere bronnen, waarvan wij er hierboven enkele aanstipten. Boven de groote waardeering voor de techniek, die bij het oude Goesche kerk gebouw opvalt, staan de mijmerende rust die er uit spreekt, dc tragiek, de bele ving van honderden jaren en het stoere eerlijke karakter. Deze gezamenlijk bepalen de waarde der Groote Kerk, en op deze motieven mag het een monument genoemd worden, dat als kerkelijk bouwwerk in Zeeland niet geëvenaard wordt, en dat met glans de vergelijking met andere oude kerken in ons land weerstaan kan. Of zooals de kroniekschrijver Smallegange het in zijn „Cronijk van Zeeland" uitdrukt: „dat dier gelijke kerk nochte van grootte, nochte van doorlugtigheid in Zeeland nauwelijks te sien is". De Zeeuwsche monumenten zijn talrijk, de eene plaats heeft een oude beziens waardige toren, een andere houdt een schoon stadhuis in, een derde heeft de ver maardheid vele oude gevels rijk te zijn. Zoo zou Goes met rechtmatigheid en trots op zijn Groote of St. Magdalena Kerk kunnen wijzen. Zoukunnen wijzen Nu kan het dit echter niet, en zeker niet met rechtmatigheid en trots zonder zich in de oogen van hen, die iets meer weten van de geschiedenis der kerk en van de wijze waarop zij door Goes gewaardeerd wordt te blameeren. Alvorens hier verder op in te gaan is het wellicht dienstig in het kort het is het wellicht dienstig iin het kort het ontstaan der kerk te memoree- mede te deelen. Van de wording tot het verval. Een juiste datum van de stichting is niet aan te geven, ook de oudste kroniekschrij vers laten ons hierover in het duister. Geconstateerd mag worden, dat in de 14e eeuw het oostelijk deel (Het koor, thans preekkerk genaamd) reeds aanwezig was. Op 18 Juli 1423 werd de, toen katholieke, kerk door den vicaris van den Utrecht- schen bisschop plechtig ingewijd. Het schip (wandelkerk) is opgetrokken in den bouwtrant van het begin der 16e eeuw. Door een verzuim van een loodgieter brak 11 September 1618 in het schip der kerk een felle brand uit, die dit gedeelte van het gebouw grootendeels en den to ren (die oorspronkelijk een geheel ande ren vorm had en ook op een andere plaats stond, dan die wij kennen) geheel vernielde. Kort na deze verwoesting vond onder leiding van den burgemeester van Goes een vergadering plaats, waartoe de voornaamste ingezetenen waren uitgenoo- digd. Besloten werd de kerk te laten her stellen en de gelden daarvoor te putten uit belastingen. Deze belangstelling van de zijde der gemeente in de kerk en alles wat haar betreft vindt men ook in latere tijden nog meermalen terug. O. a. in 1672 toen tegemoet werd gekomen aan de moeilijkheden, die zich voordeden bij het verlangen van het kerkbestuur naar een nieuw klokkenspel'. Vermeldens waardi is ook, dat bij den wederopbouw der kerk na den brand meer op de uitkomsten van den bouw gelet werd dan op de som* die er aan ten koste gelegd moest wor den. Een vrij goedkoop plan werd afge wezen en een ander, dat circa driemaal

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2