Reepen mei Oc6.ci.0cl.13 N°. 50. Woensdag 10 Maart 1926 Ü5e Jaargang. DE VROUW ZONDEK HART IWATM^ FEUILLETON ROELOF WIEBENGA Gr Kade24 Go£s7hi.ï5S HET BESTE ADRES UITKNIPPEN EN BEWAREN! vóór 1 AUGUSTUS 1926 ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE fi COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kteeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Het verdrag met België. (Slot.) De kanalen. Het verdrag van 1839 bepaalde, dat de scheepvaart op de binnenwateren tus- schen de Schelde en den Rijn, om van Antwerpen naar den Rijn te komen en omgekeerd, wederkeerig vrij zou blijven. Nederland heeft dan ook ten behoeve van Antwerpen o.a. gegraven het kanaal door Zuid-Beveland, waarin een tiental jaren geleden bij Hans weert een groote zeer kostbare schutsluis is gebouwd. De afkomende Rijnschepen, bestemd voor Antwerpen, volgen onze rivieren tot Dordrecht, vanwaar zij op kosten van den Belgischen Staat naar Antwerpen worden gesleept. Dit kosteloos slepen geschiedt uiteraard niet uit liefde voor de reederijen maar om de concurreotie-mogelijkheid van Antwerpen ten opzichte van Rotter dam op onnatuurlijke wijze te vergrooten. Daarmede kon België echter niet weg nemen het feit, dat de Zeeuiwsche wateren geen idealen binnen-scheepvaart vormen, om de eenvoudige reden, dat stormen en getijden zich niet de wet laten voorschrij ven. Om dit natuurlijk voordeel van onze havens op te heffen, willigt het nieuwe ver drag den Belgischen eisch in van een ka naal Antwerpen-Moerdijk; deze scheep vaartweg moet zoo weinig mogelijk slui zen bevatten en zoodanig gemaakt wor den, dat te allen tijde over de geheele lengte drie Rijnschepen van de grootste tonnenmaat of sleeptreinen langs elkander kunnen varen. Deze laatste eisch is wel meer dan buitensporighet kanaal zal een dwarsprofiel verkrijgen, zooals ter wereld nog geen kanaal voor de binnen scheepvaart ook slechts bij benadering bezit. Daar men niet zeggen kan, hoe groote Rijnschepen in de toekomst zullen kunnen voorkomen, zijn de maximumafme tingen van dit kanaal feitelijk onbegrensd Het zal zelfs den minst deskundigen lezer duidelijk zijn, dat dit kanaal een aan slag van Antwerpen is op onze Neder landsche havens. De bepaling omtrent dat kanaal is in werkelijkheid niets anders dan een voetstoots toegeven aan een Bel gischen eisch, waarvoor geen schijn van recht is te vinden. Dat kanaal, waardoor Nederland veel van zijn natuurlijke voor- deelen en dus van zijn levenskracht prijs geeft, zelfs met de toezegging er bij, dat wij er nog aan zullen meebetalen, is voor ons Nederlanders onaannemelijk. Hetzelfde geldt voor de andere kana len, welke door België worden geëischt. Teneinde Limburg nader te brengen tot Noord-Nederland, is men aan het werk getoogen om een doorgaanden grooten scheepvaartweg tot stand te brengen van Maastricht naar de Waal. Deze nationale arbeid, die reeds gedeeltelijk is gereed gekomen, dreigt door het nieuwe verdrag te worden ondermijnd. In het tractaat toch geeft Nederland zijn toestemming tot den aanleg van een kanaal in vrijwel rechte lijn van het Ruihr-gebiëd naar Ant werpen, welk kanaal aan dezelfde h-ooge eischen zal moeten voldoen als het ka naal AntwerpenMoerd ij kDe groote sommen, aan de Nederland sche scheep 12 Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG. „Misschien heeft de Jockey hem ge zien." „Misschien wel", antwoordde Arthur, „maar die bevond zich op te grooten af stand, om den moordenaar duidelijk te zien en hem te kunnen herkennen." „Waarom zou die Jockey den baron gevolgd hebben „Ik weet er niets van; blijkbaar niet met vriendschappelijke bedoelingen, an ders had hij niet de vlucht behoeven te nemen. Nu toonde hij bang te zijn voor den moordenaar te worden gehouden. Het lijkt mij een bijzonder ingewikkeld zaakje toe, nog lastiger om op te lossen dan de problemen van „Het doodend Zwijgen". Maar ik geef den moed niet op ook hier licht in de duisternis te brengen „Ben je nu van plan je met deze af faire te bemoeien?" „Ik moet immers wel? Het is instinct bij me", lachte Arthur; „speurders-in stinct. Maar ik ben van plan om op piijn eigen houtje te werken en buiten de politie om". vaartwegen besteed teneinde Limburg, Dutschland's meest Westelijke industrie gebieden en het bekken, van Luik tot achterland van onze havens te maken, zullen dus grootendeels vertoren gaan! Het nieuwe verdrag schijnt in de oogen zijner voorstanders de prijs, waarvoor Nederland België's vriendschap koopt Oprechte vriendschap wordt niet gekocht; zij kan slechts uit wederzijdsche achting groeien. Een Nederland, dat zich zonder aanwijsbare noodzaak blanco concessies laat afdwingen in zulken getale en van zulke strekking als dit verdrag ze behelst zal België's achting moeten verliezen. Het grootste gevaar, dat de goede ver houding tusschen Nederland en België kan bedreigen, nadert juist uit het verdrag met ontstellende zekerheid. Te laat za'l Neder land beseffen, in welke mate het zich gebonden heeft. Het zal dit doen in een tijd, waarin men steeds verder van dei geest van Versailles verwijderd geraakt in een tijd bovendien, waarin eigen Neder- landsche wel vaar tpolitiek in ruime mate beslag zal leggen op Nederland's mid delen. Daar komt onophoudelijk België om zijn steunpemnimg vragen: nu voor een diepere Schelde-geval, dan voor een der kanalen. Wij zullen dit gaan gevoelen als een hatelijke belasting; elke Neder landsche Regeerimg zal zich gedrongen gevoelen op de uitvoering van België's voorstellen te beknibbelen, en liet volg voor de Nederlandsch-Belgische ver houding zal allerellendigst zijn. Neen, België wende zich tot ons in dien, voorzoover en op het juiste oogcn- blik waarop het ons noodig heeft, onder overlegging van zoodanig uitgewerkte plan nen dat men telkens geheel kan overzien waartoe men zich verbindt. België zal dit lastig vinden, en liever door een ver drag als het thans geteekende van tevo ren zijn gedekt. Het verdrag zal echter tot onvermijdelijk gevolg hebben, dat wij België lastig gaan vinden. De zaait komt hierop neer, dat België gelegenheid krijgt over Nederlandsch grond- en watergebied te beschikken alsof het zijn eigen gebied ware. Een Nederland, dat zoodanigen eisch niet verwerpt niu het dit nog kan doen, verzaakt tegenover het nageslacht zijn duren plicht! Onze uiteenzetting heeft aangetoond waarop onze overtuiging rust, dat het verdrag naar zijn huidigen inhoud in strijd is met 's lands belang. Minister Van Karnebeek moge zich, onder omstandig heden, waaromtrent aan het Nederland sche volk nog alle opheldering verschul digd is, tot teekening verbonden hebben geacht de Staten-Gemeraal staan hun goed- of afkeuring nog geheel vrij. De Volksvertegenwoordiging heeft den plicht tot eigen onderzoek; zij herinnere zich, dat de Belgische Kamers zelve een door de Belgische Regeering getee- kend handelsverdrag met Frankrijk hebben verworpen en dat sedertdien volstrekt niet boven België de hemel is ingestort. De bepalingen van 1839 hebben België, blij kens de ervaring, niet naar het leven ge staan; mogen de Nederlandsche Statem- Generaal verhinderen dat eenmaal moet worden bejammerd, dat het nieuwe ver drag dit óns doet! „En mag ik je weer helpen, net als toen „Zoolang er voor mijn vrouwtje geen gevaar dreigt, zal zij haar man volgen, waarheen hij gaat", declameerde Ar thur plechtig en toen gingen wij slapen. HOOFDSTUK VI. Wat de courant bericht. Het is alsof op dergelijke stormach tige dagen altijd een soort van windstilte volgt. In vergelijking van den veelbewo gen Zaterdag, was de Zondag werkelijk een dag van rust. Na het ontbijt gingen wij met ons vie ren, tante, oom, Arthur en ik, per auto naar de kerk, in een dorpje in de buurt, waarvan de naam mij is ontschoten. Het inwendige van het gebouw was wit ge kalkt; deftig staken daartegen de eiken houten banken af; het zonlicht goot breede banden door de ruimte; er heerschte hier een atmosfeer van vrede en rust, die een scherp contrast vormde met de stemming, welke nog in ons natrilde van den vori- gen dag. Het gehoor bestond uit boeren en boe- nmien, welke laatstee een smettelooze witkanten muts droegen, die als de vleu gels van een vogel rond het hoofd ston den. De meesten droegen kerkboeken met gouden sloten in de hand. Bij de mannen waren oude boeren met een gelaat vol groeven en voren als een pasgeploegden akker, hun oogen lagen diep in de kassen voor HEERENKLEEDING NAAR MAAT LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Onze tuinbouw en Amerika. De kwestie van den invoer van tun- bouwproducten in de Vereenigde Stalen vormt reeds lang een belangrijk punt van bespreking. Niet alleen n Nederland, maar ook elders. Dit blijkt wel uit het feit, dat onlangs te Parijs een conferentie is gehouden van vertegenwoordigers van kweekersorganisaties ut Frankrijk, Engi land, België en Nederland over deze aan gelegenheid. Voor Nederland waren aan wezig de heeren E. H. Krelage, voor zitter van de Alg. Vereeniging van Bloem bollencultuur en J. Smits, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Planten handelaren. Het schijnt in de bedoeling te liggen in Mei nog een conferentie te houden. Het is te hopen, dat de heeren in Ame rika er van onder den indruk komen en minder hinderlijke regelingen treffen. KOLONIËN. Een spuitende waterbron. Op de onderneming Pabatoe van de cultuurmaatschappij De Oostkust is op 140 meter diepte een spuitende waterbron aangeboord met een capaciteit van 2000 kub. M. per etmaal. Tebing-Tinggi overweegt den aanleg van een buis leiding voor den aanvoer van water voor stadsgebruik. BUITENLAND. OVERZICHT. Moskou en de koloniale mogendheden. „Wij zijn gedoemd ten onder te gaan, wanneer de revolutie niet binnen korten tijd in de an dere landen uitbreekt'Lenin. De strijd tusschen den modernen Staat en de Communistische Internationale een strijd tot het uiterste. Een van beiden moet het onderspit delven. De groote leider der Internationaal communistische beweging zag dit zeer goed in en heeft deze eigenschap benut om de communisten in alle deelen ter wereHd onophoudelijk aan te sporen krachtig sa men te werken aan de verwezenlijking van het groote plan: de wereldrevolutie. Daarop dus op het ontketenen van een revolutie in alle landen ter wereld is het streven der II Ie Internationale ge richt. Men weet, dat de verschillende en talrijke pogingen, allereerst in de West- Europee sche Staten aangewend, tot dusver en glinsterden als steenkool. Dan ving het orgelspel aan en plech tig ruischten de zware klanken door de kerk en schenen langs de witte zuilen omhoog te stijgen naar den hemel. De dominee beklom den fraai gebeeld- houwden preekstoel. Hij was een tamelijk oude man met sneeuwwit haar en een grooten gouden bril op den neus. Zijn gezicht was de spiegel van een zacht, kinderlijk gemoed. Zoo was ook zijn preek, die handelde over den Verloren Zoon. Tante kreeg het een enkele maal te kwaad en zocht haar toevlucht tot haar zaltdoek. Zou zij denken aan haar kind, aan Charles? Ik zag, dat ooms hand die van tante zocht, en ik voelde, dat beiden verdriet hadden en troost zochten bij elkander. Na den dienst bracht de chauffeur, Peter, ons weer naar „Den en Beuk" terug en wij gebruikten in de tuinkamer 'n glas port. Charles en De Weerden kwamen uit den tuin aangekuierd en de laatste vroeg ons over de preek met on geveinsde belangstelling. Charles zat dan zacht te praten met zijn moeder en aan haar stil glanzend gelaat zag ik, hoe prettig zij dit vond. Even later verscheen de kleine advocaat ten tooneele, die zich verslapen had en duchtig werd geplaagd. Arthur en oom waren in de ochtendbla den verdiept, en ook ik greep een cou rant, zonder veel te lezen, want De Weer den knoopte telkens een gesprek met mij i 1 Inzenders van 250 Sterretjes geknipt uit de achterzijde der 5 ets. Kwatta Reep-etiketten en met deze advertentie ingestuurd ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD merk „Marquise». Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f 3,- Koopt een HEELE DOOS Kwatta's 5 ets. Reepen (Melk of Javareepen) en gij zult daarbij nog een verrassing verpakt vinden bestaande uit K.G. PRIMA KWATTA CACAO, Deze advertentie wordt 6 maal geplaatst. Inzendingen met opgaaf van juist adres aan (37) KWATTA - BREDA. Afdeeling RECLAME. KWATTA SOLDAATJES blijven ALTIJD geldig. niet met succes werden bekroond. Deze aanvankelijke tegenslag bracht de II Ie Internatiomale er toe, alvorens tot een nieuwen aanval over te gaan, een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de meest kwetsbare plek van iederen Staat, om daarop met des te meer kans op succes haar aanvallen, te cotncentreeren. Als een dier kwetsbare plekken werd het overzeesch bezit der koloniale mo gendheden aan,gemerkt en het 5e congres der Communistische Internationale (Mos kou JuniJuli 1924) zond dan ook een kameraadschappelijken groet aan de „Vol ken van het Oosten", waarin wij o.m. le zen: „Het 5e congres van de Komintern groet U, jongere partijgenootem van het Oosten. Het uur van wraakneming op het kapitaal nadert. Onder de vlag van de Komintern zullen de arbeiders van de geheele wereld vereenigd met het onder drukte volk van het Oosten, zich voorbe reiden voor den laatsten beslissender» strijd, voor een aanval op de kapitalisti sche vesting". Uit bovenstaande aanhaling blijkt wel ten duidelijkste het gevaar, dat elke kolo niale mogendheid van de zijde der IIIe Internationale dreigt. Ook Nederland! Dat de reusachtige taak, die de Exe cutieve van de Komintern (Communisti sche Internationale) ook met betrekking tot de Nederlandsche Koloniën op haar schouders heeft genomen, door haar ern stig wordt opgevat, zal aan ieder duide lijk worden, die weet welke maatregelen tot uitvoering van die taak zijn genomen, De Volkenbondsvergadering. Het spel met de ontwikkeling van den vrede tot inzet heeft Maandagmorgen te Genève een aanvang genomen, De Japan- sche baron Ishiï opende te elf uur de 39ste zitting van den Volkenbondsraad, Na 3 kwartier in het openbaar te hebben werd reeds in geheime zit ting overgegaan. Hetgeen daar behandeld is blijft voor- loopig natuurlijk geheim. Het is evenwel niet altijd gemakkelijk allies voor den speurzin van de journalisten te verstop pen, en zoo is er ook al een en ander van deze besprekingen uitgelekt. Aangenomen wordt dat alleen aan Duitschland een vasten zetel in den Vol kenbondsraad zal worden gegeven en dat men de andere kwesties tot een volgende bijeenkomst zal laten rusten. Men begrijp© goed, dat dit bericht onder voorbehoud aanvaard dient te worden. Zoolang er geen officieel communiqué verschenen is kan men heel weinig als absoluut vast staand beschouwen. Tot voorzitter van de Volkenbondsvcr- gaderingdie Maandagmiddag bijeenkwam is gekozen de heer Da Co sta, gewezen (minister van buitenlandsche zaken van Portugal. De stemming in deze bijeen komst was zeer gereserveerd. De Fransche crisis. aan en gaf diepzinnige en soms spotten de opmerkingen ten beste over de theorie van Freud. Voor de lunch gingen wij nog even naar boven, om ons op te frisschen. „Wat bijzonders in het ochtendblad?" vroeg ik, zoodra ik met Arthur alleen was. „Niet veel", was het antwoord; „er staat, dat de Jockey gearresteerd is. Hij heet Jack Raven en werkt inderdaad in het DuiitscJhe circus. Hij is de broer van een paardrijdster, Milly Raven, die een knap meisje moet zijn. Ten minste er wordt aan haar bekoorlijkheden ongeve; een kolom gewijd en de verslaggever schijnt met haar veel medelijden te heb ben". „Zij hebben zeker over de misdaad nog niet genoeg gegevens gehad om daar veel over te schrijven en nu zoeken ze op een nevenweg je stof voor copy. Voor het cir cus is het een prachtige reclame; de men- schen zullen er heen stroomen om de knappe Milly te zien' Arthur glimlachte. „Maar om op Jack Raven terug te komenvervolgde Arthur, „hij ontkent ten stelligste den moord te hebben be dreven. Hij geeft toe, dat hij zich op het fatale moment op den zandweg bevond, maar wat hij daar kwam doen, wil hij niet zeggen. De politie schijnt dit al heel ver dacht te vinden. Hij verklaart verder, idat hij een man uit het bosch heeft zien ko een hak zetten is niet moei lijk, maar regeeringen samein stellen eischt meer. Men ondervindt dit momenteel weer in Frankrijk waar men druk doende is het land van nieuwe ministers te voorzien. De president der republiek, Doumergue, heeft reeds de voorzitters van de finamcieele commissies van den Senaat en van de Ka mer en de heeren Briand en Herriot ont vangen. Terwijl wij dit schrijven is nog niet bekend- hoe de president zich hel nieuwe kabinet voorstelt. Ook Péret, Chaumet en Blum zijn door Doumergue ontvangen, De twee eersten verklaarden aan de journalisten, dat zij voorstanders waren van een zo^ breed mogelijke republikeinsche concentratie. De socialistische radicalen hebben een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, men en onmiddellijk daarna een schot hoorde vallen, waarop de man weer ver dween. De afstand was te groot dan dat Raven ook maar iets kan vertellen, dat op een signalement lijkt. AlSleen zegt hij, dat de man als heer was gekleedi Een wapen heeft de politie niet kunnen op sporen". „Dat klopt allemaal' prachtig met wat jij er van denkt," meende ik. Arthur knikte. „Maar daaraan heeft Raven weinig; men schijnt hem als de dader te beschou wen, en is van oordeel, dat het verhaal van den man uit het bosch maar een praatje is". Wij gingen naar beneden. 's Middags autoden wij in twee wagens naar Zeist met ons zevenen, want ook mr. Van den Drent, Charles en De Weer den waren van de partij. Tante vertelde, dat Charles haar dien morgen het plan netje had voorgelegd, om in de „Hermi tage" te gaan theedrinken, maar zij had dat afgeslagen, met het oog op het drama van gisteren; zij was ook tegen het auto tochtje geweest; maar oom had gemeend, dat het goed voor allen zou zijn om er eens even uit te wippen in de frissche lucht en tevens om nieuwsgierig bezoek te ontgaan. Dus reden wij over Zeist, Utrecht en Doorn en daarna langs een anderen weg weer terug. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1